زندگی در ایتالیا؛ شرایط، هزینه ها، مزایا و معایب

زندگی در رم ایتالیا؛ شرایط، هزینه ها، مزایا و معایب

برای افرادی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند، زندگی در رم ایتالیا اولین گزینه می باشد. در حقیقت شرایط زندگی در رم برای تمام افراد به گونه‌ای است که می‌توان از بهترین امکانات زندگی، تحصیلی و موقعیت‌های کاری بهره‌مند شد. اما باید بدانید که رم به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای ایتالیا، هزینه‌های مختلفی دارد که باید با توجه به الویت‌بندی افراد بررسی شوند. اما به طور کلی شرایط کار و درآمد در رم بسیار مناسب بوده و قدرت خرید افراد بالا است. اما آیا همه متقاضی‌های بین‌المللی می‌توانند به این شهر مهاجرت کنند؟ یا آیا شرایط اخذ ویزای ایتالیا برای همه افراد فراهم است؟ برای اینکه به این سوالات پاسخ دهیم و درباره هزینه زندگی در رم اطلاعاتی داشته باشید تا انتهای متن همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

زندگی در کشور ایتالیا

زندگی در رم ایتالیا و این کشور با شرایط ایده آلی همراه است که باعث شده سالانه افراد زیادی به این کشور مهاجرت کنند. اما برای مهاجرت به ایتالیا نیاز است که اطلاعات کلی درباره زندگی در این کشور داشت. رم، به عنوان پایتخت کشور ایتالیا انتخاب شده و سالانه میزبان گردشگرهای زیادی است. از این‌رو افراد متقاضی زندگی در ایتالیا علاوه بر موقعیت‌های کاری که در حوزه گردشگری وجود دارند می‌توانند از سایر شغل‌های صنعتی و خدماتی هم برای کسب درآمد استفاده کنند. همچنین ایتالیا به عنوان 12امین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته می‌شود که شرایط ایده آلی از زندگی را برای شهروندان خود فراهم کرده است. از این‌رو جمعیت ایتالیا حدود 61 میلیون نفر اعلام شده است که 6 میلیون نفر آن را مهاجرها به خود اختصاص داده‌اند. به طور کلی زندگی در ایتالیا با بهره‌مندی از درآمد بالا، تحصیل با آموزش استاندارد و خدمات شهروندی همراه است.

زندگی در کشور ایتالیا
زندگی در رم با شرایط ایده آل

درباره شهر رم

رم، یکی از شهرهای ایتالیا است که به عنوان پایتخت این کشور اعلام شده است. رم به دلیل وجود جاذبه‌های گردشگری و تاریخ غنی که دارد سالانه از گردشگرهای زیادی میزبانی می‌کند و امکانات فوق‌العاده‌ای را برای افراد فراهم کرده است. زبان رسمی ‌مردم رم، ایتالیایی است و دین رسمی ‌آن‌ها مسیحیت اعلام شده است. همچنین رم، دومین شهر بزرگ در ایتالیا است که بیش از 4 میلیون نفر جمعیت دارد. از طرفی هم شهر رم، دارای 15 ناحیه است که هر یک، مراکز تاریخی و جاذبه‌های دیدنی مختلفی دارند. از طرفی هم شرایط آب و هوا در رم به گونه‌ای است که گرم‌ترین دما بین 18 تا 25 درجه سانتی‌گراد و سردترین روز با دمای 2 تا 12 درجه سانتی‌گراد اعلام شده است. اطلاعات کلی درباره شهر رم ایتالیا در جدول زیر آمده است:

عنوان توضیحات
نام انگلیسی Rome
مساحت ۱۲۵۸ کیلومتر مربع
جمعیت ۴.۳ میلیون نفر
استان لاتزیو
زبان رسمی ایتالیایی
دین رسمی مسیحت

شرایط زندگی در رم

زندگی در رم با شرایط ایده آلی همراه است و افرادی که در این شهر زندگی می‌کنند می‌توانند از خدمات مختلفی مانند: حمل و نقل آسان، خدمات درمانی و بهداشتی، شرایط عالی آموزش و تحصیل و موقعیت‌های کاری مناسب بهره‌مند شوند. همچنین رم به عنوان یکی از بهترین شهرهای جهان شناخته می‌شود که به دلیل سازه‌های تاریخی و معماری خاصی که دارد، گردشگرهای زیادی را جذب کرده است. این شهر در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند تا شرایط زندگی ایده آل را برای افراد فراهم کند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • تجارت
 • آموزش
 • مد
 • سرگرمی
 • امور مالی
 • خدمات بهداشتی
 • خدمات رفاهی
 • گردشگری
شرایط زندگی در رم
رم پایتخت زیبای کشور ایتالیا

توجه کنید که هر یک از این فعالیت‌ها نیاز به نیروی متخصص دارند تا بهترین عملکرد را اجرایی کرد. از این‌رو شرایط کار در ایتالیا برای افراد فراهم است و می‌توان برای مهاجرت کاری به ایتالیا و شهر رم فکر کرد.

شرایط کار در ایتالیا چگونه است؟

شهر رم ایتالیا به دلیل موقعیت سیاسی و اقتصادی خوبی که دارد، مرکز بسیاری از شرکت‌های خارجی است که بهترین فرصت‌های شغلی را ایجاد می‌کنند. افرادی که به زبان انگلیسی و ایتالیایی تسلط دارند می‌توانند از موقعیت‌های خوب کار در صنعت رم استفاده کرده و بهترین درآمد را داشته باشند. بهتر است بدانید که نرخ بیکاری در رم حدود 3.4 درصد است که همین موضوع نشان دهنده شرایط ایده آل برای کار در این شهر است. همچنین نرخ پایین بیکاری در رم باعث شده است تا در لیست بهترین شهرهای دنیا قرار گیرد. مشاغل پر تقاضا در شهر رم ایتالیا عبارتند از:

 • مدیر مالی، تحلیل‌گر مالی، حسابدار
 • مدیر IT
 • آشپز
 • توسعه کسب‌وکار، مدیر بازاریابی، مدیر مارکتینگ
 • استاد دانشگاه
 • مدیر منابع انسانی

اما توجه کنید که افراد خارجی متقاضی برای اشتغال در این شغل‌ها نیاز به اخذ ویزای کار در ایتالیا دارند تا به راحتی بتوانند درآمد بالایی داشته باشند.

میزان حقوق در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشور‌های توسعه یافته است که با توجه به قانون کار اتحادیه اروپا، قرارداد‌های بین کارفرما و کارگر را منعقد می‌کند. در قانون اتحادیه اروپا در مورد قوانین کار آمده است که حقوق فرد شاغل باید بتواند امرارمعاش شخص و خانواده وی را تامین کند. در حقیقت حداقل حقوق در این قانون مشخص نیست، اما با توجه به شرایط مجرد یا متاهل بودن افراد، ممکن است که پرداخت حقوق تفاوت‌هایی داشته باشد.

میزان حقوق در ایتالیا
با توجه به شرایط مجرد یا متاهل بودن افراد، ممکن است که پرداخت حقوق تفاوت‌هایی داشته باشد

به طور کلی میزان درآمد در شهر رم ایتالیا با توجه به تخصص افراد، ساعات کاری، مهارت‌های مختلف و مدرک تحصیلی ممکن است که تفاوت‌هایی داشته باشد، اما با توجه به اطلاعاتی که در اختیار قرار گرفته است، کشور ایتالیا حداقل حقوق کارگر‌ها را در ماه 920 یورو در نظر گرفته است که این مبلغ با توجه به سابقه کار، تخصص کارگر و نوع شغل ممکن است که تا 16.300 یورو هم افزایش پیدا کند.

اقتصاد در شهر رم ایتالیا

اقتصاد رم به صنعت کشاروزی، صنعت گردشگری و حمل و نقل پیشرفته استوار است و به عنوان مرکز بانکداری، بیمه و انتشارات مختلف شناخته می‌شود. در حقیقت اقتصاد رم به دو بخش خصوصی و دولتی بستگی دارد که در کنار یکدیگر شرایط خوبی را برای افراد فراهم کرده‌اند. بدین‌گونه که حدود 73 درصد افراد در بخش خصوصی و حدود 25 درصد افراد در بخش دولتی فعالیت می‌کنند. لذا برای زندگی در رم، شرایط اقتصادی هموار است.

دانشگاه‌ های رم

رم به عنوان یکی از شهرهای مهم ایتالیا، موسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌های مطرحی دارد که در رتبه‌بندی جهانی قرار گرفته‌اند. در حقیقت این شهر با 40 موسسه آموزشی در رتبه‌بندی جهانی لحاظ شده و سالانه دانشجو‌های بین‌المللی مختلفی را از سراسر جهان پذیرش می‌کند. مهم ترین رشته هایی که در دانشگاه های رم تدریس می شوند، عبارتند از:

 • معماری، مهندسی
 • اقتصاد
 • علوم‌تربیتی
 • حقوق، فلسفه، ارتباطات
 • ریاضیات، فیزیک
 • علوم سیاسی، علوم انسانی
 • مطالعات تجاری
 • زبان، ادبیات و فرهنگ

اما برای اینکه با برترین دانشگاه‌های رم آشنا شوید بهتر است که جدول زیر را مطالعه کنید.

نام دانشگاه‌ های رم رتبه جهانی
دانشگاه ساپینزا رم 171
دانشگاه تور ورگاتا رم 499
دانشگاه روما‌تری 801-1000

به طور کلی دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی زیادی در رم وجود دارند که متقاضی‌های خارجی می‌توانند برای تحصیل آن‌ها را انتخاب کنند و در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل شوند. اما توصیه می‌کنیم که قبل از هرگونه اقدام برای زندگی و مهاجرت تحصیلی با یک وکیل مهاجرتی یا کارشناس متخصص در ارتباط باشید.

گرفتن ویزای ایتالیا برای زندگی در رم

ویزای ایتالیا با توجه به قصد مهاجرت یا سفر به این کشور بررسی می‌شود که هر یک به صورت جداگانه نیاز به مدارک و شرایط خاصی دارند. اگر به قصد سفر تفریحی ایتالیا یا شهر رم را انتخاب می‌کنید باید برای اخذ ویزای توریستی اقدام کنید. اما اگر دلیل سفر شما به رم ایتالیا مهاجرت تحصیلی است، باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کرد که شرایط خاص خود را دارد و نامه پذیرش از دانشگاه، مهم‌ترین مدرکی است که باید به سفارت ایتالیا تحویل داده شود.

گرفتن ویزای ایتالیا برای زندگی در رم
انواع ویزای ایتالیا

برای مهاجرت از طریق موقعیت‌های کاری هم نیاز است که از ویزای کار ایتالیا یا همان جاب آفر اقدام کرد. برای اخذ ویزای کاری ابتدا باید کارفرمای ایتالیایی دعوتنامه برای متقاضی ارسال کند تا سفارت ایتالیا شرایط اخذ ویزا را فراهم کند. به طور کلی انواع ویزای ایتالیا به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • ویزای توریستی
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای سرمایه‌گذاری
 • ویزای کاری

همچنین توصیه می‌کنیم که قبل از هرگونه اقدام برای سفر به رم ایتالیا، قصد و هدف خود را مشخص کنید و متناسب با آن برای اخذ ویزا اقدام کنید.

هزینه زندگی در رم

هزینه زندگی در رم با توجه به اولویت‌ها و شرایط افراد ممکن است که تفاوت‌هایی داشته باشد، اما رم، به دلیل اینکه یکی از شهرهای مهم ایتالیا است و خدمات گوناگونی ارائه می‌کند، جزو شهرهای گران محسوب می‌شود. به طور میانگین، هزینه ماهانه زندگی در رم بدون در نظر گرفتن اجاره خانه برای یک نفر حدود 980 دلار تخمین زده شده است. در حقیقت اگر بخواهیم هزینه زندگی در ایران را با زندگی در شهر رم مقایسه کنیم، باید بگوییم که شهر رم هزینه‌های بالاتری دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

هزینه موادغذایی در رم

مواد غذایی جزو اولین نیازهای افراد برای زندگی است، اما استفاده از مواد غذایی ممکن است که برای برخی از افراد با اهمیت زیادی همراه باشد و در طرف دیگر اولویت خانواده‌ای نباشد. در حقیقت اهمیت به تغذیه باعث می‌شود تا هزینه‌های افراد، تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشند. اما در جدول زیر هزینه نیاز‌های اولیه هر فرد و خانواده برای زندگی در رم را بررسی کرده‌ایم:

مواد غذایی مبلغ
سینه ‌مرغ (1کیلوگرم) 8.41 یورو
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 14.80 یورو
تخم ‌مرغ (12 عدد) 2.91 یورو
برنج سفید (1کیلوگرم) 2.04 یورو
نان سفید (500 گرم) 1.51 یورو
شیر (1 لیتر) 1.21 یورو
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 12.61 یورو

توجه کنید که هر یک از این هزینه‌ها ممکن است که با تغییرات قیمت همراه باشند از این‌رو بهتر است که از قبل درباره قیمت‌های روز مواد غذایی در رم تحقیق و بررسی کرد.

هزینه حمل و نقل در رم

حمل و نقل در رم یکی از امکانات ویژه‌ای است که در اختیار افراد قرار گرفته است و می‌توان از اتوبوس، مترو و تاکسی در سطح شهر استفاده کرد. اما هزینه‌های حمل و نقل در رم عبارتند از:

 • بلیت یک‌ طرفه (حمل‌ونقل داخلی): 1/50 یورو
 • بلیت یک‌ ماهه: 35 یورو
 • ورودیه تاکسی: 4 یورو
 • تاکسی: 1/50 یورو
 • بنزین (1لیتر): 1/58 یورو

توجه کنید که هریک از خدمات حمل و نقل در شهر رم ممکن است که با تغییرات قیمت همراه باشند، از این‌رو بهتر است که هنگام استفاده از این خدمات و قبل از تهیه بلیط، تعرفه‌های دقیق‌تر را از مراکز حمل و نقل شهر رم پرس‌وجو کرد.

هزینه غذا در رستوران‌های رم

افرادی که به رم سفر می‌کنند با دو هدف تفریحی و زندگی این شهر را انتخاب خواهند کرد که در هر صورت، هزینه‌های غذا و رستوران این افراد تفاوتی ندارند. اگر به قصد سفر به این شهر را دارید، بهتر است که با هزینه‌های وعده‌های غذایی در رم آشنا باشید که در جدول زیر به آن اشاره کرده‌ایم:

عنوان هزینه
یک وعده غذا در رستوران معمولی رم 15.00یورو
یک وعده غذای مک در رستوران‌های مک دونالد 8.00 یورو
غذا برای دو نفر در رستوران متوسط رم 55.00 یورو
کاپو چینو در رم 1.22 یورو
نوشابه 1.86 یورو
آب 1.06 یورو

هزینه خرید از بازارها و سوپرمارکت‌ ها در رم ایتالیا

برخی از اقلام در سوپرمارکت‌ها و بازار رم تهیه می‌شوند که با توجه به نیاز افراد، هزینه‌های مختلفی دارند که مهم‌ترین آن‌ها در جدول زیر آورده شده است:

 

عنوان هزینه
سیب ( 1 کیلوگرم) 1.86 یورو
موز ( 1 کیلوگرم) 1.66 یورو
پرتقال ( 1 کیلوگرم) 1.86 یورو
سیب زمینی ( 1 کیلوگرم) 1.16 یورو
گوجه فرنگی ( 1 کیلوگرم) 2.22 یورو
کاهو (1 بوته) 1.04 یورو
پیاز ( 1 کیلوگرم) 1.27یورو

دقت داشته باشید که هر یک از اقلام موجود در بازارها و سوپرمارکت‌های رم ممکن است که تفاوت قیمتی با لیست ما داشته باشند، از این‌رو توصیه می‌کنیم که با یک کارشناس در ارتباط باشید تا از آخرین قیمت‌ها اطلاع داشته باشید.

هزینه‌ های پزشکی در رم ایتالیا

خدمات درمانی و بهداشتی در ایتالیا با پیشرفت و توسعه زیادی همراه بوده است که باعث شده، افراد مختلفی از سراسر دنیا برای بهره‌مندی از امکانات پزشکی به این کشور سفر کنند. از این‌رو شهرهای مهم ایتالیا مانند: رم و میلان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختلفی دارند که هر یک به صورت حرفه ای و تخصصی خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌کنند. به طور کلی مردم رم ایتالیا تحت پوشش بیمه درمانی بوده و هزینه‌های پزشکی در این کشور با توجه به نوع بیماری و خدمات درمانی، با مبالغ مختلفی همراه است. البته توجه کنید که افرادی که در مراکز طرف قرارداد بیمه‌های درمانی، به پزشک مراجعه می‌کنند، هزینه آن‌ها به صورت رایگان بوده یا هزینه بسیار کمی‌ پرداخت می‌کنند.

هزینه اجاره خانه در رم

اجاره خانه در رم یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید هنگام مهاجرت درباره آن اطلاعات کاملی داشت. به طور حتم رم هم مانند سایر شهرهای کشورهای مختلف، منطقه‌های مختلفی دارد. از این‌رو هزینه‌های اجاره خانه در مرکز شهر با حاشیه شهر تفاوت‌هایی خواهد داشت. لذا برای زندگی در رم باید منطقه به منطقه این شهر را بررسی کنید. به طور کلی هزینه اجاره خانه در رم عبارتست از:

عنوان هزینه اجاره خانه
آپارتمان ( 1 خوابه) در مرکز شهر 971.70 یورو
آپارتمان ( 1 خوابه) خارج از مرکز 678.46 یورو
آپارتمان ( 3 خوابه) در مرکز شهر 1،907.95 یورو
آپارتمان ( 3 خوابه) خارج از مرکز 1،155.91 یورو

هزینه‌های اعلام شده ممکن است که با تغییراتی همراه باشد، بنابراین بهتر است که قبل از اقدام برای مهاجرت تحقیقات کلی انجام داد. توصیه می‌کنیم که از یک متخصص یا وکیل مهاجرتی کمک بگیرید.

مزایای زندگی در رم

زندگی در رم ایتالیا یکی از بزرگترین اهدافی است که برخی از افراد دارند. همانطور که می‌دانید شهرهای بزرگ در جهان به دلیل ارائه خدمات و امکانات پیشرفته، با استقبال روبه‌رو شده‌اند. در نتیجه شهر رم هم از این قاعده مستثنی نیست و مزایای مختلفی را برای زندگی فراهم کرده است. مهم‌ترین مزایای زندگی در رم ایتالیا بدین شرح است:

 • رم، دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی است.
 • غذاهای شگفت انگیز
 • شرایط درمانی و بهداشتی فوق‌العاده
 • بهترین دانشگاه‌های جهان
 • شرایط عالی برای موقعیت‌های کاری
 • شرایط حمل و نقل راحت
مزایای زندگی در رم
زندگی در رم مزایای مختلفی را برای شما فراهم میکند.

به طور کلی رم به عنوان یکی از شهرهای مهم ایتالیا شناخته می‌شود که نمادی از معماری تاریخی است و علاوه بر مزایای گفته شده، شرایط یک زندگی ایده آل را هم فراهم می‌کند.

زندگی در ایتالیا

زندگی در ایتالیا

برای بسیاری از افراد زندگی در ایتالیا، یک رویاست. این کشور با امکاناتی که در اختیار مردم قرار می‌دهد، سالانه مهاجر‌ان زیادی را میزبانی می‌کند، اما مهم است که از شرایط زندگی در ایتالیا اطلاع داشت تا به راحتی بتوان در این کشور زندگی کرد.

راهنمایی برای زندگی در رم به کمک هرمس اپلای

همانطور که گفته شد، زندگی در رم ایتالیا می تواند جزو اهداف جوانانی باشد که قصد تحصیل یا کار در موقعیت عالی را دارند. اما باید بدانید که رم یکی از شهرهای مهم ایتالیا است و ممکن است که شرایط زندگی افراد در این شهر با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشد. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی راجع به شرایط زندگی در رم در اختیارتان قرار دهیم. از این‌رو موسسه مهاجرتی هرمس در کنار شما است تا بتوانید بدون نگرانی و دغدغه‌های مهاجرت برای سفر خود به رم چمدان آماده کنید. چنانچه در مورد هزینه زندگی در رم و موارد مرتبط با آن سوالی داشتید می توانید با ما مطرح کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
زندگی در رم چقدر هزینه دارد؟
برای یک زندگی معمولی با استاندارد، نیاز است حدود 980 دلار هزینه کرد.
از چه طریقی می‌توان ویزای ایتالیا را دریافت کرد؟
سرمایه گذاری، کار و تحصیل در ایتالیا
کدام یک از مکان‌های دیدنی رم معروف هستند؟
سردابه‌های پریسیلا، ساعت در پینسیان، گالری بورگز، سردابه راهبان کاپوچین، جاده آپیان
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای