زندگی در استانبول برای ایرانیان؛ شراط و هزینه زندگی در استانبول

زندگی در استانبول برای ایرانیان؛ شراط و هزینه زندگی در استانبول

زندگی در استانبول برای بسیاری از ایرانی‌ها با توجه به شرایط عالی که دارد، یک هدف بزرگ در نظر گرفته می‌شود. استانبول به عنوان یکی از شهرهای زیبا و توریستی ترکیه سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگر از سراسر دنیا است و افراد می‌توانند بهترین کیفیت زندگی را در این شهر تجربه کنند. در حقیقت زندگی در استانبول ترکیه به دلیل بهره‌مندی از امکانات خوب و هزینه مناسب زندگی، همچنین نزدیک بودن فرهنگ‌اش با ما ایرانی‌ها، بسیار مورد توجه جوانان قرار گرفته است. اما آیا هزینه زندگی در استانبول کم است؟ یا شرایط زندگی در استانبول برای چه کسانی فراهم شده است؟ برای اینکه به این سوالات پاسخ دهیم و زندگی در استانبول برای ایرانیان را بررسی کنیم تا انتهای متن همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

زندگی در ترکیه

زندگی در استانبول ترکیه به شناخت کاملی از این کشور نیاز دارد. ترکیه به عنوان یکی از مقصد‌های جذاب، سالانه علاوه بر گردشگرهای زیادی که از آن استقبال می‌کند، مهاجرهای زیادی هم دارد. اما چرا افراد زندگی در ترکیه را انتخاب می‌کنند؟ ترکیه امکانات و شرایط ایدئالی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • دارای اقتصاد پویا
 • زیرساخت‌های عالی حمل و نقل و پیشرفته
 • بهره‌مندی از سیستم بهداشت و درمان
 • دانشگاه‌های معتبر و دارای رتبه جهانی
 • جاذبه‌های گردشگری زیاد
 • آب و هوای معتدل و مناسب در هر فصلی
 • یادگیری راحت زبان ترکی
 • فرهنگ بسیار غنی و تنوع پذیر
 • موقعیت جغرافیایی عالی برای سرمایه گذاری و راه‌اندازی کسب و کار

هر یک از موارد گفته شده به تنهایی می‌توانند دلیل خوبی برای زندگی در ترکیه باشند.

زندگی در استانبول ترکیه

استانبول یکی از شهرهای زیبای ترکیه است که به عنوان بزرگترین شهر این کشور شناخته می‌شود. شرایط زندگی در استانبول ترکیه برای تمام افراد فراهم شده است و می‌توان برای مهاجرت به این شهر اقدامات مختلفی را انجام داد. استانبول، تحت تاثیر شرایط کلی کشور ترکیه قرار دارد و زندگی باکیفیت برای مردم خود و مهاجرهای تدارک دیده است. انتخاب استانبول برای زندگی می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرت برای ایرانی‌ها باشد، زیرا فرهنگ این کشور به ایران نزدیک است و افراد به دلیل فاصله کمی‌ که با ایران دارند، می‌توانند سفر‌های مختلف به کشور ایران داشته باشند. به طور کلی مهم است که قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت به استانبول ترکیه اطلاعات کلی درباره هزینه‌ها، شرایط آب و هوا، حمل و نقل و موقعیت‌های کاری و تحصیلی داشت تا با دید بهتری برای مهاجرت تصمیم‌گیری کرد.

زندگی در استانبول ترکیه
استانبول به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه شناخته شده است.

آب و هوای استانبول ترکیه

کشور ترکیه شرایط آب و هوایی چهار فصل دارد و استانبول یکی از شهرهای این کشور است که شرایط آب و هوایی مشابهی با ایران دارد. افرادی که زندگی در استانبول را انتخاب می‌کنند باید بدانند که هوا در تابستان‌های این شهر گرم است و زمستان‌های طولانی و سردی دارد. به طور کلی دما در تابستان تا 38 درجه سانتیگراد هم افزایش دارد و زمستان‌ها شاهد برف و باران خواهید بود.

کیفیت زندگی در استانبول

با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته است، کشور ترکیه و شهر استانبول در رتبه 134 جهانی در کیفیت زندگی قرار گرفته‌اند. استانبول را می‌توان یکی از شهرهای پرگردشگر دانست که سالانه میزبانی افراد خارجی مختلفی به خصوص ایرانی‌ها را دارد. در حقیقت استانبول یکی از قطب‌های اصلی در اقتصاد ترکیه است که به روند رو به‌رشد قدرت خرید مردم، کمک می‌کند. همچنین این شهر دانشگاه‌ها و شرایط ایدئال تحصیل را برای افراد مختلف فراهم کرده تا بتوان به راحتی از سیستم‌های آموزشی با استاندارهای جهانی استفاده کرد.

کیفیت زندگی در استانبول
شهر استانبول در رتبه 134 جهانی در کیفیت زندگی قرار گرفته‌

مراکز خرید و فرصت‌های شغلی مختلفی که در استانبول ایجاد شده است باعث شده تا نرخ بیکاری در این شهر پایین باشد و همین موضوع بر کیفیت زندگی مردم تاثیر مستقیم و مثبت گذاشته است. در حقیقت کیفیت زندگی در استانبول برای افرادی که تمایل به تحصیل و موقعیت‌های کاری دارند، بسیار بالا است. البته که در سال‌های اخیر یکسری بی‌ثباتی در نظام اقتصادی کشور ترکیه دیده شده است، اما این موضوع به تنهایی به کیفیت زندگی افراد در استانبول تاثیر نخواهد گذاشت. اما توصیه می‌کنیم که قبل از مهاجرت خود به استانبول از یک وکیل مهاجرتی مشورت بگیرید تا در کمترین زمان بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشید.

تحصیل در استانبول چگونه است؟

با توجه به اینکه تعداد مهاجرهای ترکیه زیاد شده، بهتر است بدانید که بیشتر جمعیت مهاجرهای شهر استانبول به افرادی اختصاص دارد که برای ادامه تحصیل کشور ترکیه را انتخاب کرده‌اند. استانبول با بهره‌مندی از دانشگاه‌های معتبر جهانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. همچنین تحصیل در دانشگاه‌های استانبول نسبت به سایر کشور‌های اروپایی هزینه کمتری دارد و افراد بیشتری می‌توانند در این شهر تحصیل کنند. البته توجه کنید که یکی از شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های استانبول، ارائه مدرک زبان انگلیسی یا ترکی است تا بتوان در رشته‌های مختلف تحصیل کرد.

دانشگاه‌ های استانبول

دانشگاه‌های استانبول به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند که هر یک با توجه به ارائه مدارک متقاضی، دانشجو می‌پذیرند. نکته مهم دانشگاه‌های استانبول این است که مدارک تحصیلی دارایی اعتبار بین‌المللی هستند و می‌توان برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یا موقعیت‌های کاری از آن‌ها استفاده کرد. در جدول زیر نام بهترین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی استانبول را عنوان خواهیم کرده‌ایم.

لیست دانشگاه‌های دولتی استانبول لیست دانشگاه‌های خصوصی استانبول
دانشگاه بغازیچی دانشگاه سابانچی
دانشگاه گالاتاسرای دانشگاه اکان
دانشگاه مدنیت دانشگاه گلیشیم
دانشگاه مارمارا دانشگاه اسکودار
دانشگاه استانبول دانشگاه باهچه شهیر
دانشگاه استانبول تکنیک دانشگاه کولتور
دانشگاه هنرهای زیبا معمار سینان دانشگاه یدی تپه
دانشگاه سالیک بیلیملری دانشگاه آیدین
دانشگاه ترک-آلمان دانشگاه بیلگی
دانشگاه بین المللی علوم و تکنولوژی دانشگاه کوچ
دانشگاه ترکیه-ژاپن دانشگاه بیکنت

هر یک از این دانشگاه‌ها، شرایط ایدئالی از تحصیل را برای افراد خارجی فراهم می‌کنند که بهتر است، درباره انواع رشته‌های تحصیلی و شرط معدل آن‌ها اطلاعات کافی کسب کرد. از این‌رو با یک مشاوره متخصص یا وکیل مهاجرت تحصیلی در ارتباط باشید.

خرید ملک در استانبول

بحران‌های مختلفی که در سال‌های اخیر برای ترکیه رخ داد، باعث شد تا این کشور از نظر زیر ساخت‌های املاک با مشکلاتی روبه‌رو شود. البته که در حال حاضر شرایط  خرید ملک در استانبول و سایر شهرهای ترکیه مناسب است و همین موضوع باعث شده تا بتوان با خرید ملک در شهر بزرگ استانبول از فرصت سرمایه گذاری استفاده کرد.

خرید ملک در استانبول
شرایط املاک در استانبول ترکیه از شرایط خوبی برخوردار است.

به طور کلی تغییرات اقتصادی و شرایط اجتماعی استانبول به گونه‌ای است که در حال حاضر سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در این شهر فراهم شده و به عنوان یک فرصت ایدئال شناخته می‌شود. البته توجه کنید که قیمت خانه در مرکز و نواحی استانبول با تغییراتی همراه است که باید از قبل تحقیقات کلی انجام داد.

محله‌ های استانبول و اماکن دیدنی

شهر زیبای استانبول به دلیل جاذبه‌های دیدنی و محله‌های جذابی که دارد با استقبال مهاجرها برای زندگی و گردشگرها برای بازدید مواجه شده است. از این‌رو بهتر است که محله‌های قدیمی ‌و جذاب این شهر را بشناسید تا اطلاعات کافی درباره آن‌ها داشته باشید. برخی از محله‌ها و اماکن دیدنی استانبول به شرح زیر هستند.

مسجد سلطان احمد: این مسجد به عنوان مکان مذهبی زیبا، طراحی بی نظیری دارد و شرایط خدماتی مانند: رستوران را برای افراد گردشگر فراهم کرده است.

محله اورتاکوی در استانبول: این محله در بشیکتاش واقع شده و جزو پربازدیدترین محله‌ها و مناطق استانبول است که زندگی شبانه بی نظیری دارد.

محله بالات: این محله با خانه‌های رنگارنگ به یکی از مناطق جذاب استانبول تبدیل شده است که کافه‌های زیبا دارد و برای عکسبرداری و گذراندن وقت گردشگرها، مکان بسیار دلچسبی است.

محله بی اوغلو: به طور حتم محله اوغلو را می‌توان یکی از پرجنب‌وجوش‌ترین محله‌ها در استانبول نام برد. در این محله مغازه‌ها، میدان تقسیم، رستوران‌های مطرح، موزه مادام ترسو، خیابان استقلال و باقلوا فروشی‌های مختلفی وجود دارند که استانبول را به یک شهر پرگردشگر تبدیل کرده است.

میانگین هزینه زندگی ماهیانه در استانبول

همانطور که اشاره شد، کشور ترکیه و شهر استانبول در سال‌های اخیر بحران‌های اقتصادی مختلفی را پشت سر گذاشته است، از این‌رو مخارج زندگی در ترکیه در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است. اما نگران نباشید! هزینه زندگی در استانبول با توجه به قدرت خرید مردم، میانگین خوبی دارد و بیشتر مردم می‌توانند هزینه‌های مختلف را پرداخت کنند. شاید چشم‌گیر‌ترین هزینه‌ای که در استانبول افزایش پیدا کرده است، هزینه اجاره خانه و مواد غذایی باشد. اما در هر صورت هزینه‌های زندگی به الویت‌ها و شرایط مالی افراد بستگی دارد.

میانگین هزینه زندگی ماهیانه در استانبول
هزینه های زندگی در استانبول با توجه شرایط متفاوت میباشد.

دقت داشته باشید که استانبول یکی از شهرهای ارزان قیمت در خاورمیانه شناخته می‌شود، در نتیجه بهتر است، قبل از قضاوت این شهر برای گران بودن، ابتدا هزینه‌های تاثیرگذار زندگی در استانبول را بررسی کرد.

قیمت اجاره و خرید خانه در استانبول

میانگین هزینه اجاره خانه در استانبول با توجه به محله‌های مختلف ممکن است که تغییراتی داشته باشد. اما برای اجاره خانه در این شهر باید به متراژ خانه‌ها توجه داشت، زیرا بیشتر صاحبخانه‌ها بر حسب متراژ، خانه را اجاره می‌دهند. به طور مثال: هزینه اجاره یک آپارتمان 100 متری در استانبول حدود 3.500 لیر خواهد بود. البته که این میانگین هزینه در نواحی استانبول با مبالغ کمتری روبه‌رو است و می‌توان یک آپارتمان 100 متری را با 2000 لیر اجاره کرد.

البته توجه کنید، بهتر است برای اجاره خانه هزینه‌های به روز را دانست تا متناسب با میانگین اجاره، برای مهاجرت و زندگی در استانبول تصمیم گرفت.

هزینه مواد غذایی در استانبول

به طور حتم فردی که متقاضی مهاجرت به استانبول است باید درباره هزینه‌های اولیه زندگی مانند مواد غذایی اطلاعات کاملی داشته باشد. زیرا مواد غذایی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید با توجه به نوع درآمد و سبک زندگی افراد مصرف شوند. از این‌رو در جدول زیر برخی از مواد غذایی ضروری هر فردی را به همراه قیمت در شهر استانبول آورده‌ایم.

مواد غذایی هزینه
شیر معمولی 1 لیتر 14 لیر
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 152 لیر
فیله مرغ (1 کیلوگرم) 74 لیر
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 87 لیر
تخم مرغ 12 عددی 26 لیر
برنج سفید (1 کیلوگرم) 21 لیر
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 24 لیر
موز (1 کیلوگرم) 13 لیر
پرتقال (1 کیلوگرم) 25 لیر
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 13 لیر
پیاز (1 کیلوگرم) 7.5 لیر
کاهو 12 لیر

توجه داشته باشید که هر یک از این مواد غذایی، ممکن است که در محله‌های مختلف استانبول با تفاوت قیمت همراه باشد. از این‌رو قبل از اقدام به مهاجرت، اطلاعات را از مهاجرها یا افراد بومی ‌دریافت کنید.

هزینه آب و برق و گاز در استانبول

اگر بخواهیم درباره هزینه‌های قبوض مختلف مانند: آب، برق و گاز در استانبول صحبت کنیم باید ابتدا این را بدانید که استانبول نسبت به سایر شهرهای بزرگ و شلوغ جهان، هزینه‌های کمتری دارد. در حقیقت قیمت این قبوض، پایین است و افراد برای پرداخت هزینه‌ها، مبالغ زیادی متحمل نمی‌شوند. به طور مثال: یک خانواده سه نفره در استانبول به صورت ماهانه بین 250 تا 300 لیر برای پرداخت هزینه‌های قبوض خود در نظر خواهد گرفت.

هزینه تفریحات در استانبول

با توجه به اینکه استانبول یکی از شهرهای توریستی ترکیه است، ممکن است که برخی از تفریحات هزینه بالایی داشته باشند که علت آن هم بهره‌مندی از خدمات و امکانات متنوع خواهد بود. به طور میانگین افرادی که در استانبول زندگی می‌کنند، برای یک تعطیلات آخر هفته‌ای به صورت میانگین حدود  5.600 یورو هزینه خواهند داشت. البته توجه کنید که تفریحات یه موضوع سلیقه‌ای است و برخی از افراد ممکن است که هزینه‌های بیشتر و برخی دیگر هزینه‌های کمتری را پرداخت کنند.

هزینه-سرگرمی-در-استانبول
ممکن است که برخی از تفریحات هزینه بالایی داشته باشند

اما مهم این است که بدانید شرایط تفریح و استفاده از خدمات مختلف برای تمام افراد فراهم است و می‌توان با خیال راحت یک آخر هفته خوبی را در کنار عزیزان خود داشت.

قیمت حمل و نقل در استانبول

حمل و نقل یکی از مهم‌ترین خدمات شهری است که برای مردم استانبول در نظر گرفته شده است. به طور حتم استفاده از خدمات حمل و نقل یکی از هزینه‌هایی است که افراد باید پرداخت کنند. از این‌رو افراد ساکن در استانبول می‌توانند از وسایل نقیله عمومی ‌مانند: اتوبوس، مترو و تاکسی استفاده کنند و به راحتی در سطح شهر جابه‌جا شوند. همچنین بهتر است بدانید که تاکسی نسبت به سایر وسایل عمومی ‌هزینه بیشتری دارد و بیشتر مردم استانبول و توریست‌ها از اتوبوس و مترو برای کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کنند. به طور کلی قیمت حمل و نقل در استانبول در جدول زیر آورده شده است.

عنوان هزینه
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 8 لیر
کارت ماهانه (قیمت معمولی) 600 لیر
شروع تاکسی (تعرفه عادی) 10 لیر
تاکسی 1 ساعت انتظار (تعرفه معمولی) 50 لیر
بنزین (1 لیتر) 23 لیر

توجه داشته باشید که تمام هزینه‌های زندگی در استانبول ممکن است که با تغییرات همراه باشد. از این‌رو میانگینی از مبالغ هزینه‌ها در این متن ارائه شده است.

مقایسه هزینه زندگی در استانبول و سایر شهر‌های ترکیه

استانبول به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و گران‌ترین شهرهای ترکیه شناخته می‌شود که نسبت به سایر شهرهای دیگر این کشور، امکانات بیشتری هم دارد. به طور کلی هزینه زندگی در استانبول نسبت به سایر شهرهای ترکیه بالاتر است و مردم در رفاه بیشتر هستند. هزینه زندگی به عواملی مانند: خوراک، اجاره خانه، پرداخت قبوض و رفت و آمد با وسایل نقلیه مرتبط خواهد بود.

به طور مثال: هزینه‌های زندگی دو شهر استانبول و آنتالیا برای اجاره خانه با یکدیگر تفاوت دارند و استانبول حدود 32 هزار لیر و آنتالیا حدود 30 هزار لیر است که این اعداد نشان‌دهنده هزینه بالاتر استانبول است. در حقیقت استانبول یکی از شهرهای گران ترکیه است و برای زندگی در این شهر باید قدرت خرید و درآمد بالایی داشت تا هزینه‌های ایجاد شده را پرداخت کرد.

مزایای زندگی در استانبول ترکیه

زندگی در شهر استانبول یک فرصت ایدئال برای افرادی است که به کشور ترکیه مهاجرت کرده‌اند. این شهر زیبا علاوه بر جاذبه‌های گردشگری که دارد، مزیت‌های زیادی برای زندگی فراهم کرده است که بهتر است قبل از مهاجرت درباره آن‌ها اطلاعاتی داشت. مهم‌ترین مزایای زندگی در شهر استانبول عبارتند از:

مزایای زندگی در استانبول ترکیه
زندگی در شهر استانبول یک فرصت ایدئال برای افراد میباشد.
 • آب و هوای چهار فصل و معتدل
 • شهر غنی از نظر فرهنگ و تاریخ
 • بهره‌مندی از تفریحات و سرگرمی‌های مختلف
 • امنیت بالا در سطح شهر
 • طبیعت بکر و زیبا
 • فرهنگ خوب مردم
 • قدرت خرید مناسب مردم
 • حمل و نقل پیشرفته
 • تحصیل در دانشگاه‌هایی با رتبه جهانی
 • سیستم بهداشتی و درمانی مناسب

زندگی در استانبول، شهری از هم‌آمیختگی فرهنگ‌ها و تنوع بی‌نظیر است. این شهر با تاریخ عمیق و معماری خیره‌کننده‌اش، هر روز را به یک سفر در زمان تبدیل می‌کند. موقعیت جغرافیایی استانبول به عنوان پلی بین قاره‌ها، باعث شده تا اینجا به یک مرکز تجاری و فرهنگی برای جهان تبدیل شود. زندگی در استانبول ترکیه همیشه پرانرژی است، با بازارهای شلوغ، رستوران‌های بومی و مراکز تفریحی فراوان. همچنین، هزینه های زندگی در استانبول نسبت به شهر های دیگر نسبتا مناسب است.

معایب زندگی در استانبول

استانبول به دلیل محبوبیتی که بین ایرانی‌ها و سایر افراد خارجی پیدا کرده است، در کنار مزایای زیادی که دارد، یکسری معایب هم دارد که بهتر است قبل از مهاجرت به کشور ترکیه و زندگی در شهر استانبول از آن‌ها اطلاع داشت. مهم‌ترین معایب شهر استانبول عبارتند از:

 • عدم تسلط مردم به زبان انگلیسی برای ارتباط‌گیری با گردشگرها
 • هزینه بالای برخی از کالا‌ها
 • هزینه بالای برخی از مدارس خصوصی
 • ترافیک سنگین در سطح شهر

به طور کلی توصیه می‌کنیم که قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت به استانبول با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید تا در زمان کوتاهی بهترین خدمات را دریافت کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

خرید خانه در قسمت آسیایی استانبول

خرید ملک در استانبول

استانبول یکی از شهرهای بزرگ و زیبای کشور ترکیه میباشد که بسیاری از سرمایه گذاران این شهر را برای سرمایه گذاری و خرید ملک انتخاب میکنند.

خدمات موسسه مهاجرتی هرمس

همانطور که اشاره شد، ترکیه یکی از کشور‌های نزدیک به ایران است که شرایط ایدئالی را برای زندگی افراد بین‌المللی فراهم کرده است. افرادی که قصد دارند شهر استانبول را برای زندگی انتخاب کنند، باید از قبل درباره جاذبه‌های دیدنی، فرهنگ مردم، شرایط تحصیل یا کار اطلاعات کاملی داشته باشند تا به راحتی برای مهاجرت آماده شوند. اما آیا می‌توان به راحتی ویزای ترکیه را برای اقامت دریافت کرد؟

زندگی در استانبول ترکیه یکی از آرزوهایی است که بیشتر ایرانی‌ها برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. اما برای اخذ اقامت باید تمهیدات تخصصی را در نظر گرفت. از این‌رو موسسه مهاجرتی هرمس برای پیگیری شرایط مهاجرت و اقامت در شهر استانبول در کنار شما است تا به راحتی بتوانید کارهای اقامت و اخذ ویزای ترکیه را پیش ببرید. به طور حتم مهاجرت به استانبول برای تمام افراد با شرایط یکسانی همراه نیست، از این‌رو بهتر است که با کارشناس‌های متخصص هرمس در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

به طور کلی کارشناس‌های هرمس، آمادگی ارائه مشاوره رایگان را به شما عزیزان دارند و می‌توانید از طریق تماس تلفنی یا تکمیل فرم مشاوره با این مجموعه در ارتباط باشید. همچنین ما در این متن سعی کرده‌ایم شما را با شرایط زندگی در استانبول آشنا کنیم، اما اگر سوالی دارید که در این متن به آن اشاره نشده، کافی است که در انتهای همین مطلب و در قالب کامنت با ما در ارتباط باشید. کارشناس‌های ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا زندگی در استانبول با هزینه‌های زیاد همراه است؟
بله. شهر استانبول نسبت به سایر شهرهای ترکیه گران‌تر است.
زبان رسمی‌ مردم استانبول چیست؟
مردم به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند.
شرایط اقتصاد استانبول چگونه است؟
اقتصاد استانبول بیشتر بر پایه گردشگری آن پایدار است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای