زندگی در ایتالیا؛ شرایط، هزینه ها، مزایا و معایب

زندگی در ایتالیا؛ شرایط، هزینه ها، مزایا و معایب

برای بسیاری از افراد زندگی در ایتالیا، یک رویاست. این کشور با امکاناتی که در اختیار مردم قرار می‌دهد، سالانه مهاجر‌ان زیادی را میزبانی می‌کند، اما مهم است که از شرایط زندگی در ایتالیا اطلاع داشت تا به راحتی بتوان در این کشور زندگی کرد. در حقیقت کشور ایتالیا برای زندگی، شرایط ایده آلی فراهم کرده است، اما قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت به ایتالیا بهتر است که درباره بهترین شهرهای این کشور اطلاعات کاملی داشت. همچنین نیاز است که مزایا و معایب زندگی در ایتالیا را مورد بررسی قرار داد. اما آیا شرایط تحصیلی و کاری در این کشور برای تمام افراد فراهم است؟ یا می‌توان شرایط اقامت در این کشور را فراهم کرد؟ برای اینکه به این سوالات پاسخ دهیم و شرایط کار و تحصیل در ایتالیا را بررسی کنیم تا انتهای متن همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

معرفی کشور ایتالیا

کشور ایتالیا جزو اتحادیه اروپا است که حدود 61 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور در بخش جنوب اروپا قرار دارد و زبان رسمی ‌آن‌ها ایتالیایی است. شهر رم، پایتخت این کشور معرفی شده است و آب و هوای معتدل و فصلی دارد. ایتالیا از نظر اقتصاد به عنوان کشور پیشرفته‌ای شناخته می‌شود و سومین اقتصاد خوب در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است. همچنین این کشور 12 امین اقتصاد بزرگ جهان را دارد که باعث شده است، افراد زیادی برای مهاجرت به این کشور علاقه‌مند شوند. با توجه به آمارهایی که وجود دارد، کشور ایتالیا، حدود 6 میلیون مهاجر دارد که حدود 10 هزار نفر این جمعیت را ایرانی‌ها تشکیل داده‌اند.

مزایا و معایب زندگی در ایتالیا
زندگی در این کشور هم مانند همه جا مزایا و معایبی دارد.

در حقیقت مهاجرانی مختلفی که کشور ایتالیا را برای زندگی انتخاب کرده‌اند، کیفیت بالایی از زندگی را تجربه می‌کنند و همین موضوع باعث شده تا درخواست برای مهاجرت‌های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری در این کشور بیشتر شود. به طور کلی در جدول زیر مهم‌ترین دانستی‌های کشور ایتالیا آورده شده است تا در حین سفر به شما کمک کنند.

دانستنی‌ها

توضیحات

دین

مسیحیت
پایتخت رم
زبان رسمی ایتالیایی
جمعیت حدود 61 میلیون نفر
آب و هوا چهار فصل و معتدل
مساحت ۳۰۱٬۳۴۰ کیلومتر مربع
واحد پول

یورو

درباره زندگی در ایتالیا

زندگی در ایتالیا با اقتصاد خوب و شرایط ایده آل همراه است. این کشور از نظر آب و هوا، شرایط خوبی دارد و مردمان با فرهنگ آن به رعایت قوانین اهمیت می‌دهند. در حقیقت ایتالیا در جنوب اروپا قرار دارد و با کشور‌های مختلفی مانند: فرانسه، اتریش، سوئیس و اسلوونی همسایه است و مرز مشترک دارد.

موقعیت‌های کاری خوبی در کشور ایتالیا وجود دارند که برای مهاجران مناسب بوده و می‌توان با ارائه مهارت و تخصص بهترین شغل‌ها را انتخاب کرد. همچنین در صورتی که برای تحصیل، کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنید، باید بدانید که بهترین دانشگاه‌ها در این کشور وجود دارند و می‌توان از آموزش‌های عالی بهره‌مند شد. به طور کلی در جدول زیر شاخص کیفیت زندگی در ایتالیا را بررسی کرده‌ایم.

شاخص کیفیت زندگی در ایتالیا میزان
خط فقر زندگی حدود ۹.۴ درصد از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
اقتصاد سرانه تولید ناخالص داخلی: ٢٩٢٨٧.٠٨ دلار
بیکاری نرخ بیکاری ٩ درصد است
دسترسی به اینترنت حدود ۷۶ درصد از جمعیت به اینترنت دسترسی دارند.
امید به زندگی میزان امید به زندگی در بدو تولد در هر دو جنس ۸۴ سال است.
شاخص ایمنی ۵۴.۷۸
شاخص آلودگی ۵۴.۳۳
شاخص مراقبت‌های بهداشتی ۶۶.۷۱

در حقیقت کشور ایتالیا برای زندگی یکی از مقصد‌های مناسب است که سالانه تعداد زیادی مهاجر را میزبانی می‌کند. از این‌رو بهتر است که قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت به این کشور با وکیل مهاجرتی و متخصص در ارتباط بود.

هزینه‌های زندگی در ایتالیا

زندگی در ایتالیا همانند سایر کشور‌های پیشرفته با هزینه‌های مختلفی همراه است که باید از ابتدا برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرد. با توجه به آمارهایی که وجود دارد، برخی از شهرها مانند رم، گران‌ترین شهر برای زندگی محسوب می‌شوند. اما از طرفی هم شرایط کار در این شهرها مناسب است و می‌توان درآمد بیشتری کسب کرد.

هزینه زندگی در ایتالیا
هزینه زندگی در این کشور بسته به شهری که انتخاب می کنید متفاوت است.

به طور متوسط هزینه زندگی در ایتالیا بدون در نظر گرفتن مسکن حدود ۸۰5 دلار در نظر گرفته شده است. بررسی هزینه زندگی در ایتالیا موضوع مهمی ‌است که باید قبل از مهاجرت به آن پرداخت تا با چالش‌ها و مشکلات مختلف روبه‌رو نشد. از این‌رو بهتر است که قیمت برخی از کالا و شرایط زندگی در ایتالیا را بدانید تا دید بهتری برای هزینه‌های زندگی در این کشور داشته باشید. جدول زیر به بخش مهمی ‌از هزینه‌های اولیه زندگی در کشور ایتالیا پرداخته است.

هزینه‌های زندگی مبلغ به یورو
یک وعده غذایی در رستوران اقتصادی 15.00 یورو
مک‌دونالد ۸.۵۰ یورو
آب معدنی (یک و نیم لیتر) ۰.۴۳ یورو
برنج (یک کیلوگرم) ۲.۱۵ یورو
تخم مرغ (دوازده عدد) ۳.۰۲ یورو
فیله مرغ ( یک کیلوگرم) ۹.۵ یورو
گوشت گاو (یک کیلوگرم) ۱۵.۴۸ یورو
آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۶۵۱.۹۶ یورو
آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۵۰۵.۲۸ یورو

به طور کلی هزینه‌های دیگری هم مانند: لباس و تفریحات وجود دارند که با توجه به سبک زندگی افراد بررسی می‌شوند.

اقتصاد و منابع مالی در ایتالیا

ایتالیا با برنامه‌ریزی‌های اقتصادی عالی و بررسی شرایط مختلف، توانسته است که اقتصاد خود را تقویت کند و یکی از بزرگترین اقتصاد‌های دنیا را داشته باشد. همچنین با توجه به اینکه واحد پول این کشور یورو است، باعث شده تا ایتالیا بتواند نرخ یورو به صورت جهانی را مشخص کند. رشد تولید در این کشور 2 درصد بوده و رشد ناخالص به 8 درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین نرخ بیکاری در این کشور کمتر از 9 درصد است که همین موضوع نشان از موقعیت‌های مالی و کاری خوب دارد. همچنین رتبه استاندارد کسب و کار در ایتالیا، 56 است و صنایع آهن و فلزات، رشد چشمگیری داشته‌اند. از طرفی هم اقتصاد این کشور از طریق سیمان و مواد شیمیایی رشد قابل توجهی داشته است.

وسایل نقلیه زمینی در این کشور با قیمت مناسبی ارائه می‌شوند و ایتالیا، این موضوع را مدیون اقتصاد خوب در سال 2015 تا 2017 است. در حقیقت مواد پلاستیکی و ماشین آلات تولیدی باعث شده‌اند تا وضعیت اقتصاد و منابع مالی در ایتالیا با رشد مناسبی روبه‌رو باشد. همچنین این کشور در زمینه تجهیزات پزشکی و دارو فعالیت‌های اقتصادی عالی دارد که جزو صادرکننده‌ها محسوب می‌شود. به طور کلی شرایط زندگی در ایتالیا با توجه به اقتصاد خوبی که دارد، باعث شده است تا افراد به این کشور مهاجرت داشته باشند. هر چند بهتر است بدانید که اقتصاد این کشور در سال‌های اخیر رو به رشد شده و تاثیر عالی در قاره اروپا داشته است.

شرایط زندگی در ایتالیا

افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به ایتالیا را دارند، اولین سوالی که می‌پرسند این است که شرایط زندگی در ایتالیا چگونه است؟ با توجه به توضیحاتی که داده شد، ایتالیا دارای اقتصاد عالی و موقیعت‌های شغلی مناسبی است، اما باید این را هم در نظر گرفت که زندگی در ایتالیا با هزینه‌های مختلفی روبه‌رو است. به طور کلی زندگی در این کشور بسیار هیجان انگیز و لذت بخش است. زیرا ایتالیا دارای تاریخچه قوی است و به دلیل نزدیکی به رومیان باستان، رستوران‌های کلاس جهانی، تاکستان‌های زیبا و هنرمندان زیادی دارد. می‌توان گفت که این کشور مقصد عاشقان از سراسر دنیا است و فرهنگ غنی در هنر و موسیقی دارد.

زندگی در هر یک از شهرهای این کشور، داستان جداگانه‌ای دارد، از امپراتوری رم گرفته تا رنسانس هنری هر یک شرایط ایده آلی را برای زندگی فراهم کرده‌اند. همچنین ایتالیا از کلیساها، آثار تاریخی، موزه‌ها و هنرهای زیادی تشکیل شده که باعث شده است زندگی در این کشور مناسب و راحت باشد.

با مهاجرت به ایتالیا می‌توانید از پاستا‌ها و پیتزاهای خوشمزه لذت ببرید و از محصولات ایتالیایی که به کشور‌های دیگر صادر می‌شوند، بهره‌مند شوید. محصولات ایتالیایی که صادر می‌شوند شامل: انواع پنیر، گوشت خالص، قهوه و… است. به طور کلی کشور ایتالیا بسیار توسعه یافته و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. از این‌رو با اخذ ویزای این کشور می‌توان به کشور‌های شینگن سفر کرد و مجوز کار و تحصیل داشت.

در حقیقت این کشور بسیار مهاجرپذیر است و شرایط زندگی خوبی را برای افراد خارجی فراهم کرده است. از این‌رو بهتر است که با برخی از مهم‌ترین شهر‌های این کشور برای زندگی آشنا شد.

زندگی در شهرهای مختلف ایتالیا

زندگی در هر شهر ایتالیا، ویژگی های مختص خود را دارد، در این بخش زندگی در چند شهر مهم ایتالیا را بررسی می کنیم:

زندگی در میلان ایتالیا

میلان (Milan) یکی از شهرهای بی نظیر و هیجان انگیز ایتالیا است و در برخی از مواقع به عنوان شهر گران هم شناخته می‌شود. میلان یک شهر تجاری است که بسیاری از مهاجرانی بین‌المللی در این شهر زندگی می‌کنند. درست است که با حضور افراد خارجی ممکن است که شهر میلان، با فرهنگ‌های مختلفی روبه‌رو باشد، اما همچنان اصالت و فرهنگ غنی این شهر حفظ شده است. این شهر همانند شهر‌های بزرگ یک سری مشکلات اجتماعی دارد، اما از نظر کیفیت زندگی، می‌تواند یکی از گزینه‌های عالی باشد. زیرا آب و هوای خوب، امنیت و قدرت خرید در شهر میلان زبانزد است.

 زندگی در رم

رم، پایتخت ایتالیا است و یکی از ایده آل‌ترین شهر‌های دانشجویی است. زیرا در این شهر، دانشگاه‌های برتری وجود دارند و همین موضوع باعث شده تا قشر جوان بیشتری به رم مهاجرت کنند. این شهر دارای معماری خاص و منحصربه‌فردی است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. البته که هزینه زندگی در رم ایتالیا کمی ‌بالا است که علت آن هم امکانات با کیفیت و به‌روز است. در حقیقت مهاجران بعد از چند روز زندگی در رم متوجه می‌شوند که چقدر شرایط زندگی راحت است و ارتباط با مردم کار ساده‌ای خواهد بود.

 زندگی در پادوا

پادوا (Padua) در شمال ایتالیا قرار دارد و یکی از مشهورترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود. همچنین این شهر را به عنوان ارزان‌ترین شهر ایتالیا می‌شناسند. کیفیت بالای زندگی و میزان رضایت مردم از بخش‌های آموزشی و سرگرمی ‌باعث شده است تا بسیاری از افراد علاقه داشته باشند در شهر پادوا زندگی کنند. از این‌رو جمعیت این شهر با رشد 74 درصدی روبه‌رو است. اما همچنان امکانات عالی را ارائه می‌کند و شرایط برای زندگی خوب و ایده آل فراهم است.

مردم ایتالیا چگونه مردمی ‌هستند؟

مردم ایتالیا به فرهنگ، هنر و غذا اهمیت زیادی می‌دهند و همیشه در تلاش هستند تا تفریحات مختلفی را تجربه کنند. این مردم به قوانین پایبند بوده و سعی می‌کنند که شرایط زندگی بهتری را از طریق احترام به قوانین رقم زنند. به طور کلی مردمان این کشور خون گرم و دارای ذوق هنری هستند. همچنین رفتار مردم ایتالیا با ایرانیان، گرم و محبت‌آمیز است. برای اینکه بتوان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد، نیاز به تلاش زیاد نیست، زیرا آن‌ها نسبت به سایر کشور‌های دیگر، راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند. در نتیجه هنگام تصمیم برای مهاجرت به کشور ایتالیا، نگرانی برای ابراز همدری و کمک از سوی مردمان این کشور نخواهید داشت.

مردم ایتالیا چگونه مردمی هستند؟
خصوصیات مردم ایتالیا را می توان کمی نزدیک به ایرانیان دانست.

کار در ایتالیا

با توجه به اینکه مهاجرت یک تصمیم بزرگ برای ادامه زندگی افراد است، از این‌رو باید بررسی‌های مختلفی صورت گیرد تا به بتوان شرایط کاری مناسبی را تجربه کرد. همانطور که اشاره شد، ایتالیا یکی از کشورهای عالی با اقتصاد خوب است که زمینه ساز موقیعت‌های شغلی مختلفی بوده و در تلاش است که کسب و کارهای جدید را راه‌اندازی کند. از این‌رو بهتر است که با شرایط کار در ایتالیا آشنا بود تا با دید بهتری برای مهاجرت به این کشور اقدام کرد.

شرایط کار در ایتالیا

در حال حاضر برای استفاده از موقعیت‌های شغلی در ایتالیا نیاز است که از ویزای کار و جاب آفر (پیشنهاد کار) استفاده کرد. به این معنا که اگر فردی بتواند از طریق کارفرمای ایتالیایی دعوت به کار شود، شرایط راحت‌تری را برای اخذ ویزای ایتالیا پشت سر خواهد گذاشت. همچنین می‌توان از ویزای شش ماهه کار هم استفاده کرده و از طریق آن شغلی متناسب با شرایط تحصیلی و مهارتی انتخاب کرد. اما توجه کنید که در ویزای کار، تنها شش ماه فرصت برای پیدا کردن کار و عقد قرارداد وجود دارد و بعد از این مدت، فرد متقاضی کار باید به کشور مبدا بازگردد. اما در جاب آفر شما با پیشنهاد کاری یک کارفرمای ایتالیایی روبه‌رو هستید و نیاز است که مراحل مصاحبه و عقد قرارداد را طی کنید.

اما با توجه به قوانین اتحادیه اروپا، کارفرمای ایتالیایی ابتدا باید به مدت سه ماه آگهی استخدام کار را در کشور خود و به مدت سه ماه در حوزه اتحادیه اروپا منتشر کند. سپس اگر نیروی متخصص یافت نشد می‌تواند برای دعوت نامه کاری به افراد خارجی دست به کار شود. همچنین در صورتی که فرد مهاجر در این کشور تحصیل کرده باشد، می‌تواند ویزای یک ساله جستجوی کار را دریافت کند و به دنبال حرفه‌ای متناسب با شرایط تحصیلی خود باشد.

حداقل دستمزد و میانگین درآمد در این کشور

هنگامی‌ که افراد قصد مهاجرت به کشوری را دارند باید به درآمد و هزینه‌های آن کشور توجه ویژه‌ای داشته باشند. در حقیقت درآمد زایی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید قبل از تصمیم برای مهاجرت بررسی شود. اما توجه کنید، اگر متقاضی کار در این کشور هستید، به طور حتم شرایط زندگی ایده آل را تجربه خواهید کرد، زیرا میانگین درآمد در این کشور عدد قابل قبولی است و می‌توان هزینه‌های زندگی را پرداخت. اما توجه کنید که شرایط اقتصادی اروپا و ایتالیا در برخی از شرایط یک سو نیستند و رقابت شدید در پیدا کردن کار در ایتالیا وجود دارد.

میانگین درآمد در کشور ایتالیا با توجه به شغل و حرفه‌های مختلف، تغییراتی دارد در حقیقت رابطه مستقیمی ‌بین درآمد و نوع شغل انتخابی وجود دارد. به طور مثال: در سال 2017 شرایط گردشگری در این کشور رونق گرفت و افرادی که در سمت‌های گردشگری فعالیت می‌کردند متناسب با میانگین درآمد یک پزشک، کسب درآمد داشته‌اند. از این‌رو بهتر است که میانگین درآمد سالانه برخی از شغل‌ها در ایتالیا را بدانید که عبارتند از:

 • حسابدار: ۲۳,۳۵۸ یورو
 • مدیر دفتر: ۳۳,۱۹۵ یورو
 • طراح گرافیک: ۲۲,۶۵۵ یورو
 • مهندس هوافضا: ۳۲,۰۰۰ یورو
 • معمار: ۲۳,۴۰۰ یورو
 • معلم دبیرستان: ۲۸,۴۹۱ یورو
 • دندانپزشک: ۶۰,۰۰۰ یورو
 • پرستار: ۲۵,۸۲۴ یورو

هر یک از شغل‌های گفته شده ممکن است که با تغییرات درآمدی روبه‌رو باشند، اما مهم است که برای درآمد بالاتر به دنبال کارهای تخصصی و مهارتی باشید.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است. با توجه به اینکه بسیاری از دانشگاه‌های این کشور رتبه برتر جهانی دارد، مشخص است که بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که تحصیلات خود را در این کشور سپری کنند. حتی یکی از مزیت‌های تحصیل در ایتالیا، پیدا کردن شغل و اقامت در این کشور خواهد بود. البته وجود بورسیه استانی ایتالیا هم از دیگر مزایای تحصیل در این کشور است.

تحصیل در ایتالیا
یکی از کشورهای مورد علاقه دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل، کشور ایتالیا است.

به طور کلی دانشگاه‌های ایتالیا برای تمام مقاطع عالی، آمادگی آموزش در سطح جهانی را دارند. همچنین سالانه افراد خارجی زیادی را برای تحصیل، پذیرش می‌کنند. اما بهتر است بدانید که تنها در صورت بورسیه شدن، هزینه تحصیل رایگان خواهد بود و در غیر این صورت نیاز است که بین 4 هزار تا 5 هزار یورو را برای تحصیل در این کشور در نظر گرفت. اما با توجه به هزینه‌هایی که برای تحصیل وجود دارد می‌توان از دو نوع بورس استفاده کرد که به شرح زیر هستند:

 • نوع اول: این بورس برای دانشجو‌های مقطع لیسانس و فوق لیسانس است که 3600 یورو تا 5200 یورو قابل هزینه خواهد بود.
 • نوع دوم: در بورس دوم حدود 13700 یورو در نظر گرفته می‌شود که برای دانشجوهای مقطع دکترا است.

نکته قابل توجه این است، افرادی که در مقطع دکترا می‌خواهند از بورس استفاده کنند باید مقاله ISI را ارائه کرده و آیلتس با نمره 7 داشته باشند.

شرایط پذیرش دانشجو در ایتالیا

ایتالیا برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی، شرط ارائه مدرک زبان ایتالیایی دارد. این شرط برای افرادی است که تحصیل کرده‌اند و مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی دارند. دوره کارشناسی یا همان لیسانس در ایتالیا، بازه چهار ساله دارد و فرد متقاضی می‌تواند 10 ساعت در هفته را به کار بپردازد.

مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های ایتالیا، دوره دو ساله دارد و رشته‌های تحصیلی به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شوند. در نتیجه مهم است که تسلط نسبی به هر دو زبان داشت. همچنین اجازه کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته برای دانشجو‌های این مقطع صادر شده است.

تحصیل در مقطع دکترای ایتالیا کمی ‌راحت‌تر از مقاطع دانشگاهی دیگر است، زیرا دروس دانشگاهی بیشتر به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. همچنین دوره این مقطع بین سه تا پنج سال در نظر گرفته شده است و دانشجو اجازه 20 ساعت کار پاره وقت در هفته را دارد.

بهترین دانشگاه‌ های ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا یکی از عوامل مهم برای مهاجر پذیر بودن این کشور به حساب می‌آیند. زیرا بسیاری از افراد برای تحصیل، دانشگاه‌های برتر ایتالیا را انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های این کشور شرایط ایده آل آموزشی و تحصیلی را برای تمام افراد به صورت یکسان فراهم کرده است و می‌توان از آموزش بین‌المللی و در سطح جهانی بهره‌مند شد. در حقیقت با تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، می‌توان مدرک معتبری دریافت کرد که مورد تایید تمام کشور‌های اتحادیه اروپا و دنیا باشد. از این‌رو بهتر است که با بهترین دانشگاه‌های ایتالیا آشنا شوید که عبارتند از:

 • دانشگاه بولونیا (رتبه اول بهترین دانشگاه‌های ایتالیا)
 • دانشگاه سنت آنا (رتبه دوم بهترین دانشگاه‌های ایتالیا)
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه ویتا سالوته سن رافائل
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه ترنتو

این دانشگاه‌ها، رتبه‌های جهانی دارند و می‌توان با مهاجرت تحصیلی از امکانات آموزشی آن‌ها بهره‌مند شد.

شرایط اقامت و زندگی در ایتالیا

اقامت ایتالیا با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که باید با توجه به شرایط فرد متقاضی بررسی شود. اقامت از طریق تحصیل، کار و سرمایه گذاری رایج‌ترین روش‌های مهاجرتی به این کشور در نظر گرفته می‌شوند که هر یک شرایط منحصر به‌فرد خود را دارند و به شرح زیر هستند:

 • اقامت تحصیلی: در این روش، فرد متقاضی باید مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 داشته باشد و متناسب با رده سنی، مدرک تحصیلی معتبر ارائه کند.
 • اقامت کاری: در مهاجرت کاری و اخذ اقامت ایتالیا، فرد متقاضی باید از طریق جاب آفر یا ویزای کار برای پیدا کردن کار اقدام کرده باشد. در این روش هم نیاز به ارائه مدرک زبان ایتالیایی یا تسلط به زبان انگلیسی است.
 • اقامت سرمایه گذاری: در روش اقامت سرمایه گذاری، فرد متقاضی باید مبلغی را به عنوان سرمایه اعلام کند که از حداقل 500 هزار یورو تا 2 میلیون یورو متغیر خواهد بود.

به طور کلی برای اینکه بتوان در کشور ایتالیا اقامت داشت، نیاز است که با توجه به وضعیت و شرایط خود، یکی از روش‌های مهاجرت را که عنوان شد، انتخاب کرده و با یک وکیل مهاجرتی مشورت کرد.

مزایا و معایب زندگی در ایتالیا

به طور حتم زندگی در کشور‌های خارجی با مزایا و معایب مختلفی همراه است. اما در صورتی یک کشور برای مهاجرت انتخاب می‌شود که مزایای آن بیشتر از معایت زندگی در کشور مقصد باشد. اگر بخواهیم درباره این کشور توضیحاتی ارائه کنیم باید بگوییم که این کشور ارزش مهاجرت دارد و مزایای آن بیشتر از معایب‌اش خواهد بود. جدول زیر نشان دهنده مزایا و معایت زندگی در ایتالیا است.

مزایای زندگی در کشور ایتالیا

معایت زندگی در کشور ایتالیا

امنیت بالا

هزینه بالای زندگی در برخی از شهرهای بزرگ

تنوع غذایی

دشواری یادگیری زبان ایتالیایی

بهره‌مندی از سیستم درمانی و بهداشتی

وجود قوانین بروکراسی

شرایط عالی تحصیل و آموزش

وجود مناطق گردشگری زیبا

توجه مردم به ورزش

موقعیت‌های کاری مناسب

مزایا و معایب زندگی در ایتالیا
زندگی در این کشور هم مانند همه جا مزایا و معایبی دارد

به طور کلی توصیه می‌کنیم برای اینکه با شرایط کلی زندگی در کشور ایتالیا بیشتر آشنا شوید از متخصص‌های مهاجرت کمک بگیرید تا راهنمایی‌ها لازم را انجام دهند.

بیمه و تسهیلات درمانی در ایتالیا

خدمات درمانی در بیمارستان‌های ایتالیا به دو دسته خصوصی و عمومی ‌تقسیم شده‌اند. در حقیقت دو نوع بیمارستان در این کشور وجود دارد که هر یک با بیمه‌های مختلفی طرف قرارداد هستند. افرادی که در طول سال وضعیت استانداری برای پرداخت مالیات داشته باشند می‌توانند از بیمه و تسهیلات درمانی بهره‌مند شوند.

از این‌رو افرادی که متقاضی اقامت در ایتالیا هستند، باید خدمات بیمه‌ای را انتخاب کنند که موارد درمانی را پوشش دهد. بنابراین نیاز است که اطلاعات کاملی از تسهیلات و انواع بیمه در ایتالیا داشت که توصیه می‌کنیم از وکیل مهاجرتی استفاده کنید تا بهترین گزینه‌های بیمه‌ای را برای شما در نظر گیرند.

حمل‌ونقل در ایتالیا

هزینه رفت و آمد و جابه‌جایی با وسایل نقلیه درکشور ایتالیا کمتر از سایر کشور‌های اروپایی است. از این‌رو دولت ایتالیا برای ارائه خدمات حمل و نقل شرایط مناسبی را فراهم کرده است. اتوبوس‌های شهری می‌توانند یکی از انتخاب‌های مناسب برای تردد در شهر باشند. افرادی که قصد جابه جایی با اتوبوس‌های ایتالیا را دارند باید از قبل برای تهیه بلیط اقدام کرده باشند. در صورتی که بلیط معتبر ارائه نشود، باید حدود 50 تا 100 یورو هزینه بیشتری پرداخت کرد.

حمل و نقل در ایتالیا
مسیرهای حمل و نقل در ایتالیا از تنوع بالایی برخوردار است.

هزینه جابه‌جایی با تاکسی نسبت به اتوبوس بیشتر است و به طور تقریبی گران‌تر از رفت و آمد با اتوبوس خواهد بود. از این‌رو تاکسی‌ها بیشتر برای جابه‌جایی مسافرهای فرودگاه‌ها و هتل‌ها در نظر گرفته می‌شوند. البته که انواع تاکسی بی‌سیم هم در ایتالیا فعالیت می‌کنند که از لحظه تماس متقاضی کرایه را محاسبه خواهند کرد.

در شهر‌هایی مانند: رم، ناپل و میلان می‌توان از خطوط مترو هم استفاده کرد که هزینه بلیط آن به طور معمول بین 1 تا 2 یورو در نظر گرفته شده است. به طور کلی هزینه حمل‌ و نقل در ایتالیا در یک نگاه عبارتند از:

 • بلیت یک‌ طرفه (حمل ‌و نقل محلی): ۱.۵۵ یورو
 • تاکسی ۱ کیلومتر (تعرفه معمولی): ۱.۳۰ یورو
 • بنزین (۱ لیتر): ۱.۹۳ یورو
 • تاکسی با ۱ ساعت انتظار (تعرفه معمولی): ۲۸ یورو

این اعداد و ارقام ممکن است که با تغییراتی همراه باشند، از این‌رو بهتر است که قبل از استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ‌درباره قیمت‌ها اطلاعات کسب کرد.

ازدواج خار‌جی‌ ها در ایتالیا

اگر قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج را دارید، باید از تمام قوانین اطلاع داشته باشید. افرادی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، نیاز است که مدارک خود را به صورت آنلاین ارائه کنند تا برای آن‌ها پرونده تشکیل شود. در حقیقت موضوعات مختلفی مانند: سابقه‌های سیاسی و ازدواج با فرد واقعی بررسی خواهند شد.

در صورتی که فردی با شهروند ایتالیایی ازدواج کند و این فرد خارج از ایتالیا باشد، باید به مدت سه سال از تاریخ ازدواج آن‌ها گذشته باشد تا بتواند برای اقامت و تابعیت از طریق ازدواج درخواست دهد. همچنین اگر فرد متقاضی ازدواج با یک شهروند ایتالیایی در کشور ایتالیا حضور داشته باشد، باید دو سال بعد از تاریخ ازدواج برای اقامت درخواست دهد. البته توجه کنید، در صورتی که در این مدت، زوج دارای فرزند شوند یا کودکی را به فرزندخواندگی قبول کنند، مدت زمان درخواست اقامت و تابعیت نصف خواهد شد.

همچنین در صورتی که زوج بعد از ازدواج تمایل به طلاق داشته باشند، شرایط فراهم است، اما باید بدانید که مسیر طلاق در کشور ایتالیا با توجه به درخواست ارائه شده، زمان متفاوتی دارد. در حقیقت برای موارد مختلفی می‌توان درخواست طلاق داد که در این شرایط هر یک از زوج‌ها باید درخواست کتبی ارائه کنند و به صورت دقیق دلیل درخواست طلاق را ذکر کنند.

فرهنگ در ایتالیا

در فرهنگ ایتالیایی افراد با آداب رسوم خاص، کارهای مختلفی را انجام می‌دهند. از غذا خوردن تا احوالپرسی همگی با توجه به فرهنگ این کشور قاعده‌ای دارند. فرهنگ مردم این کشور با هنر، موسیقی و غذا آمیخته شده است و نیاز است که درباره این موارد اطلاعات کافی داشت تا به راحتی با مردمان ایتالیا ارتباط برقرار کرد.

در حقیقت مردم ایتالیا سبک مدرنی از زندگی دارند و بهتر است که در احوالپرسی‌ها با آن‌ها خیلی رسمی‌ یا شوخ نباشید. این مردم به خانواده اهمیت می‌دهند و مهم است که به حریم خصوصی آن‌ها احترام گذاشت. به طور کلی اگر با فرهنگ کشور دیگری وارد کشور ایتالیا می‌شوید باید بدانید که یکسری حساسیت‌ها وجود دارند که باید خودتان را با آن‌ها وقف دهید.

امنیت در ایتالیا

کشور ایتالیا برای حفظ امنیت مردم و مهاجران تمهیدات مختلفی را در نظر گرفته است، اما موضوع کیف‌قاپی در سال‌های اخیر در این کشور دیده شده است. حتی در برخی از مواقع ممکن است کودکانی را دید که در حال دزدی هستند. بنابراین هنگام سفر یا مهاجرت به این کشور باید در نگهداری کیف و وسایل شخصی خود تلاش کنید.

البته که بانوان در کشور ایتالیا از امنیت بیشتری برخوردار هستند و شرایط راحت‌تری برای رفت و آمد در سطح شهر دارند. همچنین سیستم حمل و نقل در این کشور دارای امنیت استانداری است و بیشتر افراد به قوانین احترام می‌گذارند و همین موضوع امنیت رانندگی را افزایش داده است. از طرفی هم امنیت در مدارس موضوع مهمی ‌است که دولت ایتالیا به آن اهمیت داده است. در حقیقت فضای ایمنی در مدارس وجود دارد تا روند آموزش با اختلال روبه‌رو نشود و از تیم‌های محافظی استفاده می‌شود.

امنیت در کشور ایتالیا با رشد 23 درصدی همراه بوده است که نسبت به سال‌های گذشته شرایط بهتری دارد. بنابراین می‌توان با خیال راحت‌تری به این کشور مهاجرت کرد و نگرانی برای امنیت نداشت. به طور کلی سه دسته پلیس در ایتالیا مشغول به کار هستند که با لباس‌های رنگ آبی، مشکی و خاکستری در سطح شهر‌ها دیده می‌شوند.

اگر در ایتالیا با مشکلی روبه‌رو شوید می‌توانید از طریق شماره‌های ١١٢ برای کارهای اورژانسی و ١١٣ برای شماره‌گیری پلیس درخواست کمک کنید.

 

صفر تا صد سفر به ایتالیا + اطلاعات ضروری سفر به ایتالیا

سفر به ایتالیا

سفر به ایتالیا یکی از اهداف افراد بین‌المللی است، زیرا این کشور یکی از مقاصد گردشگری و مهاجرتی بوده که سالانه افراد زیادی را میزبانی می‌کند.

برای زندگی در ایتالیا از کجا راهنمایی بگیریم؟

کشور ایتالیا برای زندگی، هدف بسیاری از جوانان ایرانی است و نیاز است که اطلاعات کلی درباره شرایط مهاجرت به این کشور کسب کرد. در حقیقت نیاز است که از متخصص در امور مهاجرت استفاده کرد تا در مسیر مهاجرت با مشکل روبه‌رو نشد. از این‌رو موسسه مهاجرتی هرمس در کنار شما است تا با ارائه مشاوره‌های تخصصی بهترین گزینه‌های مهاجرتی را برای شما بررسی کند. ایتالیا یکی از کشور‌های مناسب برای مهاجرت است، اما باید از قبل درباره شرایط اخذ ویزا و مدارک مورد نیاز تحقیقاتی انجام داد. برای اینکار کافی است که فرم مشاوره موسسه هرمس را پر کرده تا در اسرع وقت کارشناس‌های این مجموعه با شما در ارتباط باشند تا مشاوره کامل دریافت کنید.

به طور کلی ما در این مطلب سعی کرده‌ایم که شما را با شرایط زندگی در ایتالیا آشنا کنیم، اما اگر سوال یا ابهامی‌ درباره کشور ایتالیا دارید که در این متن اشاره نشده، کافی است که در انتهای همین مطلب و در قالب نظرات با ما در ارتباط باشید. کارشناس‌های هرمس در زمان کوتاهی به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
میانگین هزینه زندگی در ایتالیا چقدر است؟
به صورت ماهانه و به طور معمول حدود 600 تا 700 یورو است. البته که هزینه‌ها بیشتر به سبک زندگی افراد هم بستگی دارد.
کدام شهر از کشور ایتالیا برای زندگی مناسب‌تر است؟
میلان را می‌توان به عنوان بهترین شهر ایتالیا برای زندگی معرفی کرد. اما توجه داشته باشید که مالیات این شهر نسبت به دیگر شهرهای ایتالیا گران‌تر است.
ارزان‌ترین شهر ایتالیا برای زندگی کدام است؟
با توجه به آمارهای مختلف، ارزان‌ترین شهرهای ایتالیا برای زندگی شامل: پادووا، تورین، پالرمو، باری و ورونا هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای