دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا

شهر :

استانبول

سال تاسیس :

1883

زبان :

ترکی, انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

11

نوع دانشگاه :

دولتی

تعداد دانشکده ها :

18

دانشگاه مارمارا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. در سال‌های اخیر ترکیه به یکی از بهترین مقصدهای تحصیلی برای دانشجویان خارجی به‌ویژه دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. یکی از دانشگاه‌های دولتی و قدیمی ترکیه در شهر استانبول دانشگاه مارمارا است. در این دانشگاه بسیاری از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار به چندین زبان آموزش داده می‌شود.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

درباره دانشگاه مارمارا استانبول

دانشگاه مارمارا یک دانشگاه دولتی واقع در استانبول است. سابقه تاریخی Marmara university به سال 1883 برمی‌گردد. این دانشگاه در20 ژوئیه 1982به این نام نام‌گذاری شد. این موسسه آموزشی یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است.

دانشگاه Marmara در حال حاضر نزدیک به 3000 کارمند علمی و بیش از 70 هزار دانشجو دارد. فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشجویان، این دانشگاه را به یکی از مهم‌ترین موسسات آموزش عالی ترکیه تبدیل کرده است. تحصیل در این دانشگاه به پنج زبان مختلف ترکی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و عربی صورت می‌گیرد. وجود زبان‌های مختلف آموزشی دانشگاه مارمارا را به تنها دانشگاه چند زبانه در ترکیه تبدیل کرده است.

Marmara university یکی از معدود دانشگاه‌های ترکیه است که به عضویت اتحادیه دانشگاه‌های اروپا (EUA) درآمده است. دانشکده مهندسی و آموزش فنی دانشگاه مارمارا مطالعات بین‌المللی خود را از طریق ABET انجام می‌دهد. دانشکده اقتصاد و علوم اداری و موسسه علوم اجتماعی، خود را برای ارزیابی کیفیت آماده می‌کنند که از سوی EQUIS صورت می‌گیرد. EQUIS سیستم بین‌المللی اعتباربخشی مدیریت و مدیریت بازرگانی در اروپا است.

موسسه علوم اجتماعی اکنون یکی از اعضای نهادی EFMD، بنیاد اروپایی توسعه مدیریت به‌شمار می‌رود. دانشکده حقوق به‌طور مداوم در چندین مسابقه بین‌المللی مانند مسابقات موت کورت فیلیپ سی جساپ در ایالات متحده و مسابقه دادگاه موت ویلم سی ویس در اتریش شرکت می‌کند. دانشکده حقوق همراه با دپارتمان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل هر ساله نماینده دانشگاه در چندین برنامه سازمان ملل متحد هستند.

دانشکده‌ های دانشگاه مارمارا

این دانشگاه فعالیت خود را با 9 دانشکده مختلف آغاز کرد. امروزه این تعداد به 16دانشکده افزایش یافته است. در حال حاضر تعداد رشته‌های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه به 199رشته می‌رسد. نام دانشکده‌های دانشگاه مارمارا به شرح ذیل است:

 1. دانشکده آموزش آتاتورک
 2. دانشکده دندان‌پزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 4. دانشکده علوم و هنر
 5. دانشکده هنرهای زیبا
 6. دانشکده حقوق
 7. دانشکده مدیریت
 8. دانشکده اقتصاد
 9. دانشکده الهیات
 10. دانشکده ارتباطات
 11. دانشکده مهندسی
 12. دانشکده علوم بهداشت
 13. دانشکده علوم سیاسی
 14. دانشکده علوم ورزشی
 15. دانشکده آموزش فنی
 16. دانشکده پزشکی

دانشکده‌ های دانشگاه مارمارا

موقعیت و دسترسی به دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا در کادیکوی، یکی از پر جنب‌ و‌جوش‌ ترین مناطق استانبول واقع شده است. برای رسیدن به دانشگاه می‌توان از سیستم حمل‌ونقل عمومی و همچنین خدمات دانشگاهی استفاده کرد. ایستگاه مترو گوزتپه و ایستگاه مارمارای که در خط M4 مترو استانبول قرار دارند، دسترسی به پردیس اصلی دانشگاه را بسیار آسان کرده‌اند.

پردیس‌ های دانشگاه Marmara

دانشگاه مارمارا در هشت پردیس پراکنده در بخش آناتولی استانبول فعالیت می‌کند. Acıbadem، Anadoluhisarı، Bağlarbaşı، Başıbüyük، Göztepe، Kartal و Dragos از جمله پردیس‌های دانشگاه هستند. در میان موارد ذکر شده بزرگ‌ترین پردیس از نظر مساحت، پردیس Başıbüyük است. عنوان کوچک‌ترین پردیس دانشگاه نیز به پردیس کارتال با مساحت 1000 متر مربع اختصاص دارد.

نام پردیس‌های دانشگاه مارمارا که در سواحل آسیایی استانبول واقع شده‌اند، عبارت است از:

Acıbadem، Anadoluhisarı، Bağlarbaşı، Başıbüyük، Göztepe، Haydarpaşa، Kartal. دو پردیس Bahçelievler و Sultanahmet هم در سواحل اروپایی این شهر قرار گرفته‌اند.

پردیس‌ های دانشگاه Marmara

رتبه دانشگاه مارمارا

طبق رتبه‌بندی بین‌المللی QS، این دانشگاه در بین 1250 موسسه برتر جهان قرار دارد. همچنین در رتبه‌‌بندی Times Higher Education (THE) دانشگاه مارمارا در رتبه 35 قرار گرفته است.

شیوه پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه Marmara

دانشجویان خارجی و شهروندان ترکیه که تحصیلات دوره دبیرستان خود را در خارج از ترکیه گذرانده‌اند، در صورت موفقیت در آزمون MUYOS می‌توانند در دانشگاه مارمارا پذیرش شوند. به‌طور کلی دانشجویانی که شرایط زیر را دارند، می‌توانند در این دانشگاه به تحصیلات خود ادامه بدهند:

 • دانشجویان خارجی
 • متقاضیان ترکیه‌ای که سه سال آخر دوره دبیرستان را در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند.
 • علاقه‌مندان دارای تابعیت دوگانه (یکی از ملیت‌ها باید ترک باشد).
 • شهروندان جمهوری ترک قبرس شمالی که در آزمون GCE AL موفق شده‌اند.

دانشجویان خارجی که می‌خواهند برای تحصیل در این دانشگاه درخواست دهند، باید اطلاعیه‌های موجود در وب‌سایت این موسسه را دنبال کنند. داوطلبان می‌توانند پس از شروع درخواست در BYS (سیستم مدیریت اطلاعات) به‌صورت آنلاین درخواست خود را ثبت و هزینه آن را پرداخت کنند. متقاضیان پس از طی این مرحله برای شرکت در آزمون MUYOS تایید خواهند شد.

فرایند درخواست دانشگاه مارمارا

علاقه‌مندانی که درخواست آن‌ها تایید شده است، باید در آزمون MUYOS شرکت کنند. در صورت موفقیت در این آزمون، نامه پذیرش برای دانشجویان ارسال می‌شود. مدارک مورد نیاز برای نام‌نویسی به تفصیل در این نامه ذکر شده است. به دانشجویانی که به زبان ترکی تسلط ندارند، پیشنهاد می‌شود به‌مدت یک سال در دانشگاه مارمارا یا در موسسه دیگری دوره زبان ترکی را بگذرانند.

روند تحصیل هم برای دانشجویان خارجی و هم برای دانشجویان ترک یکسان است. پس از تکمیل فرایند تحصیل، دانشجویان خارجی گواهی‌نامه دانشگاه را دریافت می‌کنند.

آزمون MUYOS برای تحصیل در دانشگاه Marmara

دانشجویان خارجی که می‌خواهند در دانشگاه مارمارا تحصیل کنند باید در آزمون MUYOS شرکت کنند. این آزمون دو سال اعتبار دارد. نتایج آزمون برای مقطع کارشناسی یا کاردانی استفاده می‌شود. بنابراین توجه داشته باشید این آزمون برای انتقال یا شرکت در دوره‌های مقطع کارشناسی ارشد معتبر نیست.

دو آزمون مختلف برای داوطلبان برگزار می‌شود. برای این کار در طول آزمون دو دفترچه متفاوت به متقاضیان داده می‌شود. 80 سوال آزمون مربوط به مهارت‌های یادگیری پایه به زبان‌های ترکی، انگلیسی، عربی و روسی است. هدف این آزمون سنجش توانایی‌های عمومی، ریاضی و هندسه خواهد بود.

آزمون دوم به زبان ترکی برگزار می‌شود که هدف آن سنجش توانایی درک عبارات ترکی است. تمامی پرسش‌ها به‌صورت چندگزینه‌ای طرح می‌شوند. هر پرسش فقط یک پاسخ صحیح دارد. 20٪ محدودیت در هر بخش برای دانشجویان با همان ملیت وجود دارد. اگر فضای خالی در سهمیه اصلی باقی مانده باشد، این قانون اعمال نمی‌شود.

برای ارائه درخواست هر رشته دست‌کم50 امتیاز لازم است. تاریخ درخواست در تقویم تحصیلی مشخص می‌شود و دانشجویان موفق می‌توانند حداکثر برای چهار رشته درخواست دهند.

 

مدارک مورد نیاز برای نام‌نویسی در دانشگاه مارمارا

 • نتایج حاصل از MUYOS
 • مدرک دیپلم و گواهی معادل دیپلم
 • ویزای تحصیلی
 • گذرنامه
 • اجازه اقامت
 • چهار عکس
 • رسید پرداخت شهریه
 • گواهی مهارت زبان خارجی (در صورت دریافت آن)
 • گواهی مهارت زبان ترکی (در صورت دریافت آن)
 • گزارش پزشکی کامل برای بخش‌های پزشکی
 • رادیوگرافی قفسه سینه و گزارش برای گروه شیمی دانشکده علوم و ادبیات

مدارک مورد نیاز برای نام‌نویسی در دانشگاه مارمارا

شرایط تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه مارمارا

در سطح تحصیلات تکمیلی، امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه Marmara وجود دارد. الزامات عمومی برای درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به شرح زیر است:

مدرک مورد نیاز در مقطع کارشناسی ارشد

1) داشتن مدرک کارشناسی یا تحصیل در آخرین ترم تحصیلات کارشناسی

2) حداقل 60 امتیاز ALES برای رشته ارجاع شده

مدرک مورد نیاز در مقطع دکتری

1) مدرک کارشناسی ارشد یا تحصیل در آخرین ترم مقطع کارشناسی ارشد. دانشجویانی که در آخرین ترم مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند، با سوابق تحصیلی ارزیابی می‌شوند.

2) کسب حداقل 65 امتیاز از آزمون ALES: نمرات آزمون GRE یا GMAT می‌تواند برای این منظور نیز معتبر باشد.

3) مهارت زبان انگلیسی برای رشته‌های انگلیسی: دانشجویان باید حداقل 60 امتیاز از امتحانات UDS یا KPDS کسب کرده باشند. به جای UDS/KPD، نتیجه هر آزمون دیگری که شورای دانشگاه مارمارا آن را تایید کرده باشد، نیز معتبر است. مانند TOEFL و IELTS (قبل از سال 2013).

خوابگاه دانشجویی دانشگاه مارمارا

این دانشگاه به دانشجویان دختر اجازه می‌دهد در خوابگاه اوزمن آکتار اقامت کنند. این خوابگاه به 478 دانشجوی دانشگاه مارمارا خدمات‌رسانی می‌کند. داخل اتاق‌ها حمام و سرویس بهداشتی وجود دارد. آب گرم 24 ساعته در دسترس است. سه اتاق مطالعه، یک اتاق تلویزیون، یک اسنک‌بار، یک خشک‌شویی، یک آرایشگاه و یک مرکز کامپیوتر با امکان استفاده از اینترنت نیز در خوابگاه وجود دارد.

خوابگاه دارای یک اتاق انتظار برای مهمانان است و در هر طبقه یک تلفن وجود دارد که دانشجویان می‌توانند با آن تماس تلفنی برقرار کنند.

کتابخانه دانشگاه مارمارا

دپارتمان کتابخانه و اسناد دسترسی به اطلاعات را برای دانشجویان دانشگاه مارمارا  فراهم می‌کند. اطلاعاتی که در دنیای مدرن از اهمیت بالایی برخوردار است، با سریع‌ترین و دقیق‌ترین شیوه در اختیار افراد قرار می‌گیرد. امروزه علاوه بر کتابخانه مرکزی تعدادی کتابخانه در پردیس‌های مختلف نیز برای خدمت به کارکنان دانشگاهی و دانشجویان دانشگاه فعالیت می‌کنند.

کتابخانه دانشگاه مارمارا

خدمات درمانی دانشگاه مارمارا

اولین جایی که کارمندان اداری و دانشگاهی و دانشجویان در‌صورت بروز مشکلات درمانی به آن مراجعه می‌کنند، واحدهای خدمات درمانی – اجتماعی دانشگاه دانشگاه مارمارا است.

خدمات پزشکی – اجتماعی دانشگاه خدمات خود را در زمینه‌های بهداشت، فرهنگ، ورزش، خدمات آزمایشگاهی، دندان‌پزشکی، درمان، پانسمان پزشکی، حمایت روانی و راهنمایی و تغذیه ارائه می‌دهد.

دانش‌ آموختگان برجسته دانشگاه مارمارا

در میان دانش‌آموختگان این دانشگاه می‌توان افراد معروف زیر را نام برد:

– علی کمال سونال (بازیگر ترک)

– سویل سابانچ (بازرگان)

– نیهات ارگون (سیاست‌مدار)

– ستنای اوزبک (فیلم‌ساز)

– آیدان دوگان (سرمایه‌گذار رسانه)

– عصمت ایلماز (سیاست‌مدار)

– جودت کیل کلار (روزنامه‌نگار)

– مهمت علی آیدانلار (بازیکن فوتبال)

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت تا با امکانات تحقیقاتی، سطح علمی و کیفی و فعالیت های جانبی این دانشگاه ها آشنا شوید.

سخن آخر

دانشگاه مارمارا یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزشی ترکیه است. این دانشگاه دانشجویان بین‌المللی را می‌پذیرد و تقریبا در همه زمینه‌ها با استانداردهای بین‌المللی پیش می‌رود. Marmara university دانشگاهی مدرن و بین‌المللی بوده و هر ساله میزبان نشست‌های علمی، فعالیت‌های فرهنگی، نمایشگاه‌های هنری و ورزشی در کنار دیگر رویدادهای ملی و بین‌المللی است.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

دانشگاه مارمارا در کدام شهر ترکیه قرار دارد؟
این دانشگاه در شهر استانبول ترکیه واقع شده است.
دانشگاه مارمارا چه نوع دانشگاهی است؟
این دانشگاه یکی از موسسات آموزش عالی دولتی ترکیه است.
آیا دانشگاه مارمارا مورد تایید وزرات بهداشت و وزارت علوم ایران است؟
بله. هر دو وزارت‌‌خانه در ایران دانشگاه مارمارا را تایید کرده‌اند.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای