شرایط پذیرش و تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه؛ مدارک + هزینه

شرایط پذیرش و تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه؛ مدارک + هزینه

ترکیه مقصد مهاجرت تحصیلی بسیاری از افراد می باشد. سیستم دانشگاهی در ترکیه عمدتا از سیستم آمریکایی مدل سازی شده است که می توان با دو سال کارشناسی ارشد در ترکیه، مدرک خود را به دست آورد. بنابراین، بسته به مکان و هدفی که شما در ذهن دارید، تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می تواند راهی موفقیت آمیز برای ادامه تحصیل شما باشد. در ادامه مقاله به موضوع تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه پرداخته ایم با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

مدت زمان تحصیل در ترکیه در مقطع ارشد دانشگاه های ترکیه تقریبا ۲ سال می باشد و شما باید ۱۲۰ واحد را بگذرانید. از آن جایی که ترکیه از متقاضیان پیوستن به اتحادیه اروپا می باشد و همچنین دارای مناظر طبیعی و تاریخی بسیار زیادی می باشد لذا مقصد بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد.

سال تحصیلی در ترکیه بر اساس دو ترم است و از اکتبر تا ماه ژوئن اجرا می شود.

هم اکنون سالیانه نزدیک به ۹۰ هزار نفر در دانشگاه های ترکیه ثبت نام می کنند و مشغول به تحصیل می شوند. جدا از بخش طبیعت و زندگی آرام در ترکیه شهریه دانشگاه ها نیز در این مقطع بسیار پایین می باشد.

معمولا در پایان دوره باید پایان نامه ارائه کنید که به مانند ایران دارای دفاع می باشد. البته تعدادی از رشته ها دارای پایان نامه نمی باشند و شما باید به صورت عملی کار انجام بدهید.

جدا از مدرک زبان تافل یا آیلتس داشتن مدرک زبان ترکی TOMER یکی از مدارک بسیار مهم جهت پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد. طبیعتا با داشتن نمرات بیشتر شانس بالاتری خواهید داشت.

اکثر دانشگاه ها برای ورود یک آزمون برگزار می کنند که نمره ای بین ۵۰ تا ۵۵ را برای قبولی می خواهند. این آزمون ALES نام دارد. بعضی از دانشگاه ها آزمون هایی مانند GMAT و یا GRE را نیز به جای این آزمون قبول دارند

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه
شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ترکیه ممکن است برای هر دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت باشد.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه نیز بر اساس رتبه بندی QS به صورت زیر است:

📌 دانشگاه کوچ

📌 دانشگاه بیلکنت

📌 دانشگاه سابانجی

📌 دانشگاه فنی خاورمیانه

📌 دانشگاه بوغازیچی

📌 دانشگاه فنی استانبول

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

نحوه درخواست در دانشگاه های ترکیه

هرکدام از دانشگاه های ترکیه دارای سیستم منحصر به فرد در وب سایت خود است که اجازه می دهد تا دانشجویان در رشته خود درخواست دهند و ثبت نام کنند. بنابراین، هنگامی که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب می کنید، می توانید درخواست خود را مرور کنید و مطالب خود را در آنجا ارائه دهید.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

📌  اسکن مدرک کارشناسی

📌  رزومه/ سابقه دوره های قبلی شما

📌  اسکن گذرنامه و گواهی تولد شما

📌  نمره آزمون زبان

📌  توصیه نامه

📌 نمونه کارها و فعالیت های قبلی تحصیلی مانند : مقاله ها یا ترجمه ها و …

لازم به ذکر است که حتما انگلیسی را از طریق دوره آمادگی زبان انگلیسی بهبود ببخشید. اگر شما در یک دوره برای تحصیل در ترکیه شرکت می کنید، باید اثبات کنید که مهارت های زبان شما به اندازه کافی مناسب برای شرکت در کلاس ها و درک سخنرانی ها می باشد. این دوره ها همچنین برای هر یک از آزمون های زبان انگلیسی که دانشگاه ها نیاز دارند ،آماده می شوند.

با این حال، شما همیشه باید وب سایت دانشگاه خود را بررسی کنید و از ارائه ی رشته های تحصیلی در کشور ترکیه مطلع شوید.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه
برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه مدارک خاصی مورد نیاز است.

تعدادی از رشته های دوره ی کارشناسی ارشد در ترکیه

کشاورزی و جنگلداری – علوم کاربردی و حرفه ای -هنر، طراحی و معماری – مدیریت کسب و کار- علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات – فناوری مهندسی- مطالعات محیطی و علوم زمین شناسی – روزنامه نگاری و رسانه  – حقوق – علوم طبیعی و ریاضیات – علوم اجتماعی – پزشکی و بهداشت

هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

دانشگاه های دولتی

تحصیل در رشته ها با زبان انگلیسی پر هزینه تر از زبان ترکی می باشد. تحصیل به زبان ترکی معمولا بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار است و تحصیل به زبان انگلیسی بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار می باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی نیز بیشتر از دانشگاه های دولتی است.

دولت ترکیه نیز بورسیه های مختلفی را ارائه می دهد که متناسب با کشور مبدا و همچنین شرایط شما می باشد. با دریافت این بورسیه ها می توانید هزینه های زندگی خود را تامین کنید.

دانشگاه های خصوصی

هزینه سالانه در دانشگاه های خصوصی معمولا 2500 دلار (آمریکا) تا 20000 دلار (آمریکا) است. با این حال، دانشگاه های پایه همچنین دانشجویان زیادی را با کمک هزینه تحصیلی که ۳۰ تا ۴۰ درصد از هزینه تحصیل در ترکیه آنها را پوشش می دهد، حمایت میکند.

فرصت های شغلی تحصیلات تکمیلی در ترکیه

س از فارغ التحصیلی، دانشجویان بین المللی ممکن است فرصت هایی برای استخدام به عنوان محققان یا کارکنان دانشگاه ها، به خصوص دانشگاه هایی با برنامه های آموزش داده شده در زبان انگلیسی پیدا کنند. دانش آموزان ترکی و دانشجویان بین المللی با مهارت های خوب زبان ترکی، فرصت های شغلی دیگر را نیز پیدا خواهند کرد.

مزایای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در کارشناسی ارشد مزایای بسیار زیادی را برای متقاضیان به دنبال دارد به‌طوری‌که هرساله افراد زیادی برای دستیابی به این هدف وارد رقابتی تنگاتنگ می‌شوند. مزایا و امکانات رفاهی که با مهاجرت به کشور ترکیه از طریق تحصیل به متقاضیان تعلق می‌گیرد، از دلایل اصلی انتخاب آن توسط بسیاری از افراد است. مواردی که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم تمام مزایای مهاجرت به کشور ترکیه از طریق تحصیل را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این مسیر، فرصتی عالی برای گسترش دانش تخصصی و فراگیری زبان ترکیه است. با گذراندن دوره کارشناسی ارشد در ترکیه، فرد می‌تواند به سادگی از امکانات تحصیلی و پژوهشی عالی در دانشگاه‌های برتر ترکیه بهره‌مند شود. علاوه بر این، دریافت مدرک تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه از یک دانشگاه معتبر ترکیه، می‌تواند موجب افزایش فرصت‌های شغلی و حرفه‌ای در ترکیه یا حتی در دیگر کشورها باشد.

• یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه، انجام کار نیمه‌وقت دانشجویی به‌منظور تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی است. البته دراین‌خصوص باید عنوان کرد که مدت‌زمان مجاز برای انجام کار نیمه‌وقت دانشجویی توسط مرکز علمی موردنظر تعیین می‌شود که در صورت عدم رعایت آن با متخلفین برخورد خواهد شد.

• هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه نسبت به بسیاری دیگر از کشور‌ها کمتر بوده و فشار اقتصادی را به افراد وارد نخواهد کرد.

• دولت ترکیه به‌منظور رفاه و آسایش شهروندان خود هزینه امکانات رفاهی مختلف را به میزانی کاهش داده است که متقاضیان زندگی مطلوبی را در آن تجربه کنند.

• مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه این امکان را فراهم خواهد کرد تا متقاضیان از تمام امکانات رفاهی این کشور بدون هیچ محدودتی استفاده کنند.

• اعتبار ویزای تحصیلی کشور ترکیه به حدی از نظر دیگر کشور‌ها بالا است که به متقاضیان اجازه سفر به آن‌ها را خواهد داد.

• کسانی که موفق به دریافت پذیرش تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه شوند، پس از پایان دوران تحصیل خود به‌آسانی امکان جستجوی شغل موردنظر خود را خواهند داشت.

مزایای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مزایای زیادی دارد.

بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه برای تحصیل کارشناسی ارشد

باوجودآنکه کشور ترکیه دارای دانشگاه‌های بسیاری است تنها برخی از آن‌ها موفق به به‌دست‌آوردن استاندارد‌های لازم برای مهاجرت از طریق تحصیل کارشناسی ارشد شده‌اند که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های ترکیه است که در آن از زبان انگلیسی برای آموزش دانشجویان استفاده می‌شود. همچنین باید به این نکته نیز توجه کرد که دانشگاه کوچ در راستای تعلیم دانشجویان از هوشمند‌ترین متد‌های آموزشی استفاده می‌کند که یک مزیت مهم برای آن به‌حساب می‌آید.

کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه برای تحصیل در رشته‌های فن و مهندسی، پزشکی، ورزشی، هنری، رشته‌های علوم‌انسانی و غیره در دانشگاه کوچ را دارند باید از شرایطی برخوردار باشند. برای نمونه بهره‌مندی از مدرک زبان ترکی و انگلیسی با نمره قبولی بالا، تمکن مالی مناسب و بسیاری از شرایط دیگر!

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول در راستای آموزش دانشجویان مختلف رشته‌های مختلفی را به آن‌ها تدریس می‌کند که در همه این موارد وجه شباهت، تدریس دروس به زبان انگلیسی و ترکی است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که در دانشگاه استانبول در هر ترم هزینه‌ای بابت شهریه و در برخی موارد از دانشجویان دریافت می‌شود به همین دلیل برخورداری از تمکن مالی از اهمیت بالایی برخوردار است.

دانشگاه حاجت تپه

از دیگر دانشگاه‌های محبوب ترکیه که هرساله رقابت تنگاتنگی برای ورد به آن میان متقاضیان وجود دارد، دانشگاه حاجت تپه است. می‌دانیم که این دانشگاه تاکنون موفق به دریافت امتیاز‌ها و جوایز خاصی در حوزه‌های مختلف نسبت به سایر دانشگاه‌ها شده است. این مجموعه از بهترین متد‌های آموزشی برای تعلیم دانشجویان در آن استفاده می‌شود، گزینه مناسبی برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه به‌حساب می‌آید.

در این دانشگاه متقاضیان باید هزینه‌های متغیری را بابت شهریه پرداخت کنند. در حالت کلی متقاضیان برای ورود به دانشگاه حاجت تپه باید از مدرک زبان ترکی و انگلیسی، تمکن مالی، ریز نمرات و سوابق تحصیلی درخشان برخوردار باشند. در دانشگاه حاجت تپه تمام رشته‌های فنی و مهندسی، پزشکی، علوم مهندسی، علوم پایه و غیره آموزش داده می‌شود.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت ترکیه به‌عنوان یکی از مراکز دولتی این کشور از رتبه علی بسیار بالایی نسبت به دیگر مراکز علمی برخوردار است. هرساله افراد زیادی اقدامات لازم را برای دریافت پذیرش تحصیلی از بیلکنت انجام می‌دهند. در این دانشگاه تمامی دروس فنی و مهندسی، پزشکی، علوم‌انسانی، علوم پایه و غیره به زبان انگلیسی به متقاضیان ارائه داده می‌شود به همین دلیل برخورداری از مدرک زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است.

دانشگاه اژه

کسانی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه اژه در ترکیه را دارند باید از شرایطی همچون دانش زبان ترکی و انگلیسی داشته باشند. همچنین لازم است از تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه مربوط به شهریه و غیره، عدم برخورداری از سوابق کیفری، سوابق تحصیلی درخشان و ریز نمرات مناسبی برخوردار باشند. این دانشگاه در راستای رفاه دانشجویان خود تمام رشته‌های مهندسی را برای آموزش به دانشجویان به این مرکز وارد کرده است.

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا در لیست پرتقاضاترین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه قرار دارد زیرا در آن از بهترین متد‌های آموزشی برای تعلیم دانشجویان استفاده می‌شود. کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکیه را دارند باید به زبان‌هایی همچون انگلیسی، ترکی، آلمانی و غیره تسلط کامل داشته باشند. زیرا باتوجه‌به آنچه که تاکنون مشاهده شده است، استادان دروس مختلف برای آموزش دانشجویان از زبان‌های متفاوتی که در بالا به آن اشاره کردیم، استفاده می‌کنند.

در حالت کلی دانشگاه آنکارا رشته‌هایی همچون مهندسی برق، حقوق، پزشکی، مهندسی عمران، روان‌شناسی، اقتصاد و غیره را به متقاضیان آموزش می‌دهد. با مراجعه به وب‌سایت رسمی آن می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید.

 

تحصیل دکتری در کشور ترکیه

تحصیل دکتری در کشور ترکیه

دانشگاه های ترکیه مدرن و با امکانات خوب هستند. بسیاری از مدارک تحصیلی به دست آمده در ترکیه در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شوند.

کارشناسی ارشد ترکیه با هرمس اپلای

ترکیه مقصد مهاجرت تحصیلی بسیاری از افراد می باشد. سیستم دانشگاهی در ترکیه عمدتا از سیستم آمریکایی مدل سازی شده است که می توان با دو سال تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه، مدرک خود را به دست آورد. هم اکنون سالیانه نزدیک به ۹۰ هزار نفر در دانشگاه های ترکیه  برای کارشناسی ارشد در ترکیه ثبت نام می کنند و مشغول به تحصیل می شوند. جدا از بخش طبیعت و زندگی آرام در ترکیه شهریه دانشگاه ها نیز در تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه بسیار پایین می باشد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه؟
دانشگاه کوچ دانشگاه بیلکنت دانشگاه سابانجی دانشگاه فنی خاورمیانه دانشگاه بوغازیچی دانشگاه فنی استانبول
مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه؟
اسکن مدرک کارشناسی رزومه/ سابقه دوره های قبلی شما اسکن گذرنامه و گواهی تولد شما نمره آزمون زبان توصیه نامه نمونه کارها و فعالیت های قبلی تحصیلی مانند : مقاله ها یا ترجمه ها و …
هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی ترکیه چقدر است؟
تحصیل در رشته ها با زبان انگلیسی پر هزینه تر از زبان ترکی می باشد. تحصیل به زبان ترکی معمولا بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار است و تحصیل به زبان انگلیسی بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار می باشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا اصغری
1 سال قبل

سلام هزینه ها سالانه هست یا ماهانه .هز ینه به زبان انگلیسی در دانشگاه استانبول در رشته ارگوتراپی چقدر است

کارشناس مهاجرت هرمس
پاسخ به  سارا اصغری
1 سال قبل

برای کسب اطلاعات بیشتر بابت هزینه شهریه دانشگاه ها و نحوه پرداخت و ورود به دانشگاه ها با کارشناسان مادر تماس باشید .

کادر هرمس اپلای