لوگو هرمس

تحصــــــــــیل پزشکی در فرانسه 

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه 

تحصیل پزشکی در فرانسه، یکی از مهم ترین فرصت هایی است که می تواند برای تمامی دانشجویان پزشکی فراهم شود. از این رو ما قصد داریم در این مقاله بسیاری از اطلاعات مهم و جزئی، در مورد تحصیل پزشکی در کشور فرانسه را با شما در میان بگذاریم.

مشاوره مهاجرت

 پادکست مربوط به تحصیل پزشکی در فرانسه

مدت زمان : 2:11

تحصیل پزشکی در فرانسه

کشور فرانسه، کشوری تاریخی در مطالعات پزشکی محسوب می شود و سالانه بیش از 18000 دانشجو از سراسر دنیا برای تحصیل پزشکی در فرانسه، تصمیم به مهاجرت به فرانسه می گیرند که یکی از دلایل بسیار مهم آن وجود دانشگاه های بسیار خوب برای مطالعه رشته های پزشکی می باشد. اگر نگاهی به دستاوردهای فرانسه در صنعت پزشکی بیاندازیم خواهیم دید که طی سال های 1950 تا 2011، فرانسه به 13 جایزه نوبل در صنعت پزشکی و تقریبا 80 مورد پزشکی توسط پزشکان که برای اولین بار در صنعت پزشکی به دست آمده اند، دست یافته است و این موضوع به خوبی نشان می دهد که فرانسه در حوزه پزشکی، در سطح بین المللی، دارای چه اعتبار و جایگاهی می باشد.

مهاجرت

سیستم آموزشی رشته های پزشکی در فرانسه

تحصیل رشته پزشکی در فرانسه از سه مرحله تشکیل شده و شما در نهایت می توانید با گرفتن مدرک PhD در رشته پزشکی فرانسه فارغ التحصیل شوید. دوره های پزشکی عبارت اند از:

📌 دوره (PCEM (Premier Cycle d’études Medicales

📌 دوره (DCEM (Deuxième Cycle des Etudes Médicales

📌 دوره (DES (Diplômes d’ Études Spécialisées

و سرانجام با اخذ مدرک دکترای کشور در رشته پزشکی مربوطه پایان می یابد.

درباره دوره های رشته های پزشکی در فرانسه و شرایط شرکت در آن ها

دوره PCEM

مشاوره مهاجرت

PCEM، دوره ای دو ساله برای آمادگی تحصیل می باشد که برای تمامی دانشجویان پزشکی چون دانشجویان دندانپزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی و …، یکسان است.

با پایان این دوره برای شرکت در دوره بعدی، دانشجویان موظف اند در آزمونی رقابتی شرکت کنند.

توجه داشته باشید که امکان شرکت در دوره PCEM و آزمون پایانی آن تنها دو بار امکان پذیر است.

دوره DCEM

مشاوره مهاجرت

مدت دوره DCEM، چهار سال می باشد. در این دوره تعداد دانشجویانی پذیرفته شده نسبت به دوره قبل کاهش پیدا می کند، یعنی حداکثر تعداد دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که می توانند در این دوره شرکت کنند، تبدیل به 8 درصد از کل دانشجویان این دوره می شود. علاوه بر این شرط پذیرفته شدن این دانشجویان دارا بودن مدرک برابر با آخرین دانشجو پذیرفته شده فرانسوی می باشد.

در پایان این دوره، دانشجویان با شرکت در امتحانات نظری و دریافت تائید تمام دوره های کارورزی در بیمارستان، شرکت در سمینار ها و …. می توانند وارد دوره بعدی شوند. توجه داشته باشید که در این دوره، افراد با توجه به نمراتی که دریافت کرده اند مجاز به دنبال تخصص های پزشکی هستند.

دوره DES

مشاوره مهاجرت

این دوره شامل دو برنامه مطالعاتی است:

  1. برنامه مطالعه پزشکی عمومی (دوره 9 ساله)
  2. برنامه مطالعه سایر تخصص های پزشکی (دوره 10 تا 12 ساله)

اگر دانشجویان بتوانند این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارند، مدرک مطالعات تخصصی DES را دریافت می کنند. البته برای بعضی تخصص ها امکان کسب گواهی مطالعات تخصصی تکمیلی DESC نیز وجود دارد که به دست آوردن آن نیازمند دو سال مطالعه تکمیلی می باشد.

کسب مدرک دکترای پزشکی کشور فرانسه

دانشجویان با پشت سر گذاشتن سه دوره قبل، برای به دست آوردن مدرک دکترای پزشکی کشور باید یک تز ارائه دهند.

وکتور
همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

مدارک و شرایط لازم برای مطالعه رشته های پزشکی در فرانسه:

دارا بودن دیپلم در مقطع دبیرستان

تسلط به زبان فرانسوی

دریافت ویزا دانشجویی و ارائه آن به عنوان مدرک اقامت به دانشگاه مورد نظر

ثبت نام در اداره مهاجرت ظرف 30 روز بعد از ورود به خاک فرانسه

انجام معاینه پزشکی

انجام سایر مراحل اداری ویزا

دریافت اجازه اقامت (از سال دوم تحصیل در این دوره)

ارائه رزومه تحصیلی

نتایج آزمون GRE

اثبات توانایی مالی

پزشکی در فرانسه

مشاوران و وکلای مهاجرتی ما در هرمس اپلای آماده پاسخگویی به سوالات مهاجرتی شما به طور رایگان هستند. برای ازتباط با ما فرم زیر را پر کنید

مدرک های زبان فرانسوی که باید برای ثبت نام در رشته های پزشکی دانشگاه های فرانسه ارائه دهید:

دارا بودن یکی از این مدارک امکان ثبت نام در دانشگاه های فرانسوی برای مطالعه رشته های پزشکی را به شما می دهد.

وکتور

مدرک زبان فرانسه (DELF) و مدرک متمرکز بر زبان فرانسه (DALF)

این دو مدرک در سراسر دنیا شناخته شده هستند و بسیار معتبر می باشند. برای ثبت نام در دانشگاه های فرانسه دارا بودن سطح B2 در آزمون های دریافت این مدرک ها الزامی است.

وکتور

مدرک شرکت در آزمون TEF یا TCF

این آزمون ها سطح تسلط فرد در زبان فرانسه را ارزیابی می کنند و هر یک به مدت دو سال اعتبار دارند.

صفر تا صد تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

تسلط به زبان فرانسوی یکی از مهم ترین موانع پیش روی دانشجویان مهاجر که خواهان تحصیل پزشکی در فرانسه می باشند، است و از این رو بسیاری از این متقاضیان به دنبال تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی هستند.

بنابراین اگر خواهان تحصیل رشته های پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه هستید، باید بدانید که تحصیل در این گروه از دانشگاه های فرانسه فقط به زبان فرانسوی امکان پذیر است اما تعدادی از دانشگاه های خصوصی در فرانسه وجود دارند که شما می توانید در آن ها به زبان انگلیسی تحصیل کنید. دانشگاه تور (Tor) یکی از این دانشگاه های خصوصی فرانسه می باشد که شما می توانید به مطالعه رشته های پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی بپردازید.

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

با توجه به امتیازاتی که دانشگاه ها و موسسات آموزشی فرانسه در خصوص رشته دندانپزشکی دارند، بسیاری از دانشجویان رشته های پزشکی خواهان مطالعه رشته دندانپزشکی در فرانسه هستند. از این رو ما در این بخش از مقاله تصمیم گرفته ایم  اطلاعات جامعی در خصوص مطالعه این رشته در فرانسه به شما ارائه دهیم.

اطلاعاتی در مورد مطالعه دندانپزشکی در کشور فرانسه:

مدت زمان تحصیل در فرانسه : 6 سال (برای افرادی که مایل به دریافت تخصص بیشتر هستند، مانند ارتودنسی، این مدت به 9 سال تغییر می کند.) امکان پذیرفته شدن دانشجویان برای مطالعه این رشته نسبت به کل دانشجویان: به طور میانگین 30 درصد میباشد.

آنچه در دوره های مختلف رشته دندانپزشکی در فرانسه، دانشجویان می آموزند:

سال دوم و سوم تحصیل: دانش اساسی لازم برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های دهان، دندان و فک با تمرکز بر آناتومی دندان و بیماری های عفونی دندان، بهداشت عمومی، تصویر برداری پزشکی،  انجام تمرینات عملی و پرورش مهارت های دستی، آموزش 4 هفته ای پرستاری برای آشنایی با تکنیک های مراقبتی و …

* دانشجویان این رشته در پایان سال سوم مدرک آموزش عمومی در علوم دندانپزشکی (DFGSO) را دریافت می کنند.

سال چهارم و پنجم: دوره های مقدماتی با موضوعات بهداشت عمومی دندان، دندان پزشکی قانونی، بیهوشی در مراکز بهداشت و بخش های دندانپزشکی بیمارستان ها

* دانشجویان در پایان سال پنجم موفق به دریافت مدرک آموزش پیشرفته در علوم دندانپزشکی (DFASO) می شوند.

سال های تحصیلی بعد از سال پنجم: با پایان یافتن سال پنجم تحصیل، دانشجویان رشته دندانپزشکی در فرانسه دو انتخاب دارند:

انتخاب اول: در یک دوره آمادگی 1 ساله شرکت کنند.

نزدیک  به 90 درصد دانشجویان این راه را انتخاب می کنند تا برای شرکت در دوره ای طولانی تر و دریافت مدرک کشور در رشته جراحی دندانپزشکی آماده شوند.

این انتخاب 3 تخصص انتخابی را در اختیار افراد می گذارد:

  • جراحی ارتودنسی (دوره 3 ساله)
  • جراحی دهان (دوره 4 ساله)
  • دارو خوراکی (دوره 4 ساله)

 


* شرکت در دوره طولانی علاوه بر دریافت مدرک کشور در جراحی دندان، امکان دریافت مدرک مطالعات تخصصی (DES) را نیز فراهم می کند.

انتخاب دوم: تحصیل را رها کنند.

طبق بررسی های انجام شده تنها 10 درصد از دانشجویان، این راه را انتخاب می کنند.

 

چرا هرمس را برای پروژه مهاجرت خود انتخاب کنید؟

پروسه مهاجرتی پروسه ای بسیار مهم است، چون افرادی که قصد مهاجرت دارند تمامی برنامه های زندگی و مالی خود را بر اساس این اتفاق برنامه ریزی می کنند پس پیدا کردن یک موسسه مهاجرتی بین المللی که حافظ منافع شما باشد و متعهد گردد که پروسه مهاجرتی شما را با موفقیت به پایان رساند بسیار سخت است . تیم مهاجرتی هرمس اپلای با تکیه بر پرونده های موفق قبلی شما را به رویاهایتان نزدیک می کند.

هرمس اپلای

7 تا از بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

از حدود قرن 12، کشور فرانسه دانشگاه هایی را تاسیس کرده است که در حال حاضر جز برجسته ترین موسسات پزشکی در جهان محسوب می شوند. هم اکنون ما می خواهیم شما را با تعداد معدودی از دانشگاه هایی که امکانات و کلینیک های خوبی دارند، آشنا کنیم.

دانشگاه ایکس مارسی

دانشگاه ایکس مارسی (Aix-Maeseille)

دانشگاه ایکس مارسی در پرووانس قرار دارد و به عنوان یک دانشگاه دولتی فرانسوی مورد احترام و اعتبار بسیار است. شکل گیری این دانشگاه به سال 1409 برمیگردد، زمانی که لوئی دوم دانشگاهی به نام Anjou را به عنوان دانشگاه پرووانس تاسیس کرد.  در واقع دانشگاه ایکس مارسی دانشگاهی متشکل  از سه دانشگاه پرووانس، مدیترانه و پل سزان است. ادغام این سه دانشگاه با یک دیگر باعث شده است تا دانشگاه ایکس مارسی با دارا بودن 80000 دانشجو ثبت نام شده، بزرگ ترین دانشگاه در بین کشورهای فرانسوی زبان  باشد.

از لحاظ تحقیقاتی، این دانشگاه با دارا بودن حدود 16 تیم تحقیقاتی، دانشگاهی قدرتمند محسوب می شود. در حال حاضر تیم های تحقیقاتی دانشگاه مارسی حضور پررنگی در حوزه های بیماری های عفونی (از طریق IHU)، ژنتیک، انکولوژی، ایمونولوژی، علوم انسانی و اجتماعی، علوم اعصاب، بهداشت عمومی و انسان شناسی، دارند.

این دانشگاه دارای زیر ساخت های مدرن است و مراکز پزشکی پیچیده را در داخل و اطراف دانشگاه تاسیس کرده که موسسه علوم اعصاب Timone، مرکز اروپایی تصویربردای پزشکی و … شامل آن ها می باشد.

دانشگاه پاریس دیدرو (Paris Diderot)

این دانشگاه، دانشگاهی دولتی است که در نتیجه ادغام دانشگاه های پاریس دیدرو و پاریس دکارت در سال 2019 پدید آمده است، شامل 14 موسسه آموزشی می باشد و به نوعی زیر مجموعه دانشگاه سوربن به شمار می رود.

هدف اصلی این دانشگاه آموزش، تحقیق، گسترش و تبادل دانش است و برای همین اگر به تحصیل در دانشگاه پاریس دکارت فرانسه می خواهید بپردازید باید بدانید که داشتن حس کنجکاوی، تفکر انتقادی و خلاقانه خیلی مهم است.

دانشگاه پاریس دیدرو دارای چندین بیمارستان آموزشی از جمله بیمارستان Lariboisière که در قرن نوزدهم در پاسخ به بیماری همه گیر وبا ساخته شده است، می باشد.

دانشگاه پاریس دیدرو
دانشگاه پاریس ساکلی

دانشگاه پاریس ساکلی (Saclay)

این دانشگاه، دانشگاه تحقیق محور است و دارای 5 پردیس در جنوب پاریس می باشد. فعالیت این دانشگاه از سال 1971 با نام دانشگاه paris-sud آغاز شده و فقط در سال 2019 این دانشگاه به دانشگاه paris-saclay، تغییر نام داده است.

شهرت این دانشگاه به واسطه برنامه های علمی است که در رشته های مامایی، دندانپزشکی و داروخانه ارائه می دهد.

دانشگاه سوربن (Sorbonne)

دانشگاه سوربن یکی از بهترین دانشگاه های فرانسه است که در سال 1257 تاسیس شده و هم اکنون نتیجه ادغام دانشگاه های پاریس- سوربن، ماری کوری، پیر (Pierre) و سایر دانشگاه ها و کالج های کوچک می باشد.

این دانشگاه پیشینه درخشانی در تحقیقات دارد و شاید دلیل اصلی این موضوع تشویق دانشجویان رشته های مختلف پزشکی به تحقیق و پاسخ به مسائل بهداشتی می باشد. تشویق دانشجویان به این سمت، باعث شده است بسیاری از برندگان نوبل و پزشکان بزرگ سراسر جهان در سوربن شکوفا شوند. شهرت بیشتر دانشگاه سوربن به تحقیقات پزشکی بالینی و سایر تحقیقات صورت گرفته در زمینه های زیست شناسی، بیوشیمی، پزشکی قلب، ایمونولوژی، زیست شناسی مولکولی، ژنتیک، علوم اعصاب، انکولوژی، داروسازی، سم شناسی، روانپزشکی و جراحی می باشد.

دانشجویان این دانشگاه را اکثرا در بیمارستان های Pitié-Salpêtrière و Saint-Antoine، می توان مشاهده کرد.

دانشگاه سوربن فرانسه
دانشگاه لورین

دانشگاه لورین (Lorraine)

دانشگاه دولتی لورین، در شمال شرقی فرانسه قرار دارد و از ادغام چند دانشگاه پدید آمده است. آغاز کار این دانشگاه را در سال 1572 با نگاه به دانشگاه نانسی می توان جستجو کرد.

این دانشگاه مانند اکثر دانشگاه های فرانسوی بر تحقیقات بالینی متمرکز است. جالب است بدانید بسیاری از پزشکان فارغ التحصیل محقق برای بسیاری از مطالعات خود بر تحقیقات این دانشگاه استناد کرده اند.

دانشگاه لیون (Lyon) یا دانشگاه کلود برنارد لیون 1 (Claude Bernard University Lyon 1)

دانشگاه لیون، دانشگاهی تشکیل شده از 12 عضو و 25 موسسه وابسته می باشد که پردیس های آن در مناطق لیون و سن-اتین (Saint- Étienne) پراکنده هستند. البته دانشگاه پزشکی آن در پردیس دانشگاه کلود برنارد در لیون 1 واقع شده که حدودا دارای 45000 دانشجو می باشد و نام گذاری این دانشگاه از فیزیولوژیست معروف فرانسوی، کلود برنارد، نشات گرفته است.

این دانشگاه فرانسوی نیز هم چون سایر دانشگاه های فرانسوی از ادغام دو دانشکده در سال 1971، پدید آمده است.

دانشگاه لیون
دانشگاه Montpellier

دانشگاه Montpellier

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های فرانسه و عضو ComUE است که در سال 1289 تاسیس شده و همچنان یکی از دانشگاه های عالی پزشکی در فرانسه محسوب می شود.

تمرکز اصلی این دانشگاه در زمینه های زیست شناسی، بیوشیمی، قلب، ایمونولوژی، زیست شناسی مولکولی، علوم اعصاب، انکولوژی، داروسازی، بهداشت عمومی و جراحی می باشد.

یکی از نکات جالبی که در خصوص این دانشگاه گفته می شود این است که حتی نوستراداموس در این دانشگاه معتبر ثبت نام کرده است اما بلافاصله تحصیل را رها کرده.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه، از آنجا که دارای هزینه کمی می باشد(380 یورو در سال)، به نوعی رایگان محسوب می شود علاوه بر این دولت فرانسه بحشی از هزینه ی تهیه مسکن را به دانشجویان اعطا می کند.  اما هزینه مطالعه رشته های پزشکی در دانشگاه های خصوصی فرانسه بسیار متفاوت است، به گونه ای که شهریه برخی از دانشگاه های پزشکی فرانسه از 10000 دلار در سال آغاز می شود و شهریه برخی دیگر از آن ها از 25000 دلار در سال است یا به عبارتی دیگر هزینه مطالعه رشته های پزشکی در دانشگاه های خصوصی فرانسه سالانه بین 3 الی 10 هزار یورو می باشد. ادامه ی لیست هزینه ها را می توانید در مقاله هزینه تحصیل در فرانسه 2023 مطالعه کنید.

همین طور مقاله تحصیل در فرانسه را نیز مطالعه فرمایید.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه
مشاوره مهاجرت

بورس تحصیلی برای مطالعه پزشکی در فرانسه

از آنجا که بسیاری از دانشجویان برای تامین هزینه های تحصیل خود به حمایت مالی نیاز دارند، دانشکده های پزشکی فرانسه بر اساس شایستگی دانشجویانی که به صورت تمام وقت تحصیل می کنند، بورسیه تحصیلی پزشکی در فرانسه را اعطا می کند. درواقع بررسی درخواست دانشجویان در رابطه با بورسیه تحصیلی توسط کمیته ارزیابی انجام می شود.

از بهترین بورسیه های تحصیل پزشکی در فرانسه می توان به بورسیه شکاگو اشاره کرد. دانشجویانی که از این طریق بورسیه می شوند، امکان تأمین هزینه اقامت در دانشگاه یا پایان نامه فوق دکترا را در زمینه تحقیقات مرتبط خواهند داشت. در ضمن مراحل دستیابی به بورسیه تحصیلی در فرانسه کمی دشوار است به همین دلیل قبل از شروع دوره تحصیلی اقدام به درخواست بورس تحصیلی کنید.

لازم است بدانید که دریافت بورس تحصیلی به طور کلی برای دانشجویان بین المللی کمی دشوار است اما با این وجود هرچه سطح تحصیلات شما بالاتر باشد، امکان دریافت بورسیه برای شما افزایش پیدا می کند.

دریافت ویزا دانشجویی برای تحصیل پزشکی در فرانسه

بعد از اینکه دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید و مراحل ثبت نام را پشت سر گذاشتید، لازم است که نسبت به دریافت ویزا برای تحصیل پزشکی در فرانسه اقدام فرمایید.

به طور عمومی برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه مدارک و شرایط زیر لازم است:

  • ارائه سوابق تحصیلی
  • تسلط به زبان فرانسوی
  • اثبات توانایی مالی
  • تکمیل فرم های مربوطه به صورت رسمی
  • پرداخت هزینه مربوطه به تمبر مالیاتی

مشتریان هرمس چه می گویند؟

نکته قابل توجه در مورد تحصیل پزشکی در فرانسه این است که

 تنها 15 تا 20 درصد دانشجویان  موفق به ادامه تحصیل در سال دوم مطالعه پزشکی می شوند  و این به خوبی بیانگر این موضوع است که مطالعه پزشکی در فرانسه نیازمند پشتکاری و سخت کوشی می باشد.

سوالات متداول درباره تحصیل پزشکی در فرانسه

دانشگاه های دولتی فرانسه تقریبا رایگان و دانشگاه های خصوصی بین 3 تا 10 هزار یورو در سال شهریه دارند

بله . بهترین بورسیه تحصیلی فرانسه ، بورسیه شکاگو می باشد.

تحصیل در این رشته در کشور فرانسه به زبان فرانسوی است اما برخی دانشگاه های خصوصی فرانسه به زبان انگلیسی هم تدریس می کنند.

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

مشاورهای هرمس اپلای