مکزیک

مکزیک

مکزیک یکی از کشورهای امریکای شمالی می‌باشد که چند سالی است به عنوان مقصد مهاجرت، مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. به همین دلیل، بسیاری از ایرانیان به دنبال کسب اطلاعات در زمینه روش‌های مهاجرتی به این کشور هستند. آیا این کشور را می‌توان برای مهاجرت همیشگی انتخاب کرد؟. راه‌های مهاجرت و اخذ اقامت در مکزیک کدام هستند؟. اینها سوالات رایجی می‌باشند که متقاضیان مهاجرت با آنها روبه‌رو می‌شوند. در این مقاله سعی شده است اطلاعات جامعی از کشور مکزیک و همچنین مسیرهای مهاجرت به مکزیک به اشتراک گذاشته شود. با ما همراه باشید تا با شرایط مهاجرت به این کشور جذاب امریکای شمالی بیشتر آشنا شوید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کشور مکزیک

مکزیک با نام رسمی ایالات متحده مکزیک، کشوری در بخش جنوبی آمریکای شمالی است که از شمال با ایالات متحده هم مرز می‌باشد. جمعیت این کشور ۱۲۸ میلیون نفر، زبان رسمی آن اسپانیایی و واحد پول آن پزو است.

شهر مکزیکوسیتی پایتخت این کشور، در قرن بیستم به سرعت رشد کرد. این شهر امروزه بزرگ‌ترین شهر آمریکای شمالی (و بزرگ‌ترین شهر اسپانیایی‌زبان جهان) با ۸.۹ میلیون نفر در شهر و بیش از ۲۰ میلیون نفر در حومه است.

مکزیک پانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان و پس از برزیل دومین قدرت اقتصادی در بین کشورهای امریکای لاتین می‌باشد. این کشور رتبه نوزدهم صادرات در جهان را دارا است. مکزیک در حال تبدیل شدن به یک کشور طبقه متوسط می‌باشد که ۵۰ درصد از جمعیت آن را طبقه متوسط ​​و ۳۰ درصد را طبقه ثروتمند تشکیل می‌دهند. این نکته حاکی از آن است که اقتصاد مکزیک در سال‌های بعد به رونق خود ادامه خواهد داد.

این کشور به داشتن غذاهای متنوع و لذیذ شهرت دارد و آشپزی، بخشی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ مکزیک است. در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۰ غذای مکزیکی به عنوان میراث فرهنگی ناملموس توسط یونسکو به رسمیت شناخته شد.

صنعت توریسم مکزیک

مکزیک به داشتن مردمانی خونگرم معروف است و از جاذبه‌های طبیعی و باستانی بسیاری برخوردار می‌باشد. در سال ۲۰۱۷، مکزیک ششمین کشور پربازدید در جهان بود و پانزدهمین درآمد بالا از گردشگری را در سطح جهان داشت.

این کشور دارای سواحل زیادی است که هر ساله توریست‌های بسیاری را به خود جذب می‌کند. طبق قوانین ملی، کل خطوط ساحلی تحت مالکیت فدرال است، یعنی تمام سواحل کشور عمومی هستند. در شبه جزیره یوکاتان، یکی از محبوب‌ترین مقاصد ساحلی، شهر تفریحی کانکون قرار دارد که بسیار محبوب است. در جنوب کانکون، نوار ساحلی به نام Riviera Maya قرار دارد که شامل شهر ساحلی Playa del Carmen و پارک‌های ملی Xcaret و Xel-Há می‌شود. بندر تاریخی تولوم در جنوب کانکون، به دلیل آثار باستانی به جا مانده از تمدن مایا بسیار مورد استقبال قرار دارد. زیبایی‌های توریستی مکزیک محدود به چند مکان خاص نیستند و در هر گوشه از کشور، جاذبه‌های فراوانی وجود دارد.

آشنایی با مکزیک

مذهب مردم مکزیک

چیزی در حدود ۹۰ درصد از مردمان این کشور، مسیحی هستند. کاتولیک‌های مکزیک به طور کلی، دومین جامعه کاتولیک بزرگ در جهان را بعد از برزیل تشکیل می‌دهند. ۴۷ درصد از آنها به طور هفتگی در برنامه‌های کلیسا شرکت می‌کنند. روز “بانوی ما از گوادالوپ”، قدیس حامی مکزیک، در ۱۲ دسامبر جشن گرفته می‌شود و از  نظر مکزیکی‌ها به عنوان مهم‌ترین جشن مذهبی کشور محسوب می‌گردد.

بهداشت و سلامت در مکزیک

یکی از نکات قابل توجه در مهاجرت به مکزیک وضعیت بهداشت و سلامت آن است. از اوایل دهه ۱۹۹۰، مکزیک وارد مرحله انتقالی در سلامت جمعیت خود شد. بدین ترتیب که برخی از شاخص‌ها مانند الگوهای مرگ و میر با شاخص‌هایی که در کشورهای بسیار توسعه‌یافته مانند آلمان یا ژاپن یافت می‌شوند، برابر شد. زیرساخت‌های پزشکی مکزیک در اکثر موارد دارای رتبه بالایی هستند و معمولاً در شهرهای بزرگ از کیفیت خوبی برخوردار می‌باشند.

مؤسسات تأمین مالی دولتی مانند مؤسسه تأمین اجتماعی مکزیک و مؤسسه تأمین اجتماعی و خدمات، برای نیروهای دولتی نقش عمده‌ای در ارائه خدمات سلامت دارند. خدمات بهداشتی خصوصی نیز در سطح بسیار خوبی هستند و ۱۳ درصد از کل واحدهای پزشکی کشور را تشکیل می‌دهند.

تحصیلات مردم مکزیک

در سال ۲۰۰۴، نرخ سواد در بین جوانان زیر ۱۴ سال ۹۷ درصد و برای افراد بالای ۱۵ سال ۹۱ درصد بود. این ارقام طبق آمار یونسکو، مکزیک را در جایگاه بیست و چهارم جهان قرار ‌داد. امروزه نیز نرخ سواد مکزیک بالا است. در سال ۲۰۱۸، ۹۴.۸۶ درصد از مردم این کشور باسواد بودند. ضمن این که نرخ باسوادی مردان و زنان نسبتاً برابر است.

دانشگاه ملی اتونوموس مکزیک در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی، رتبه ۱۰۳ را دارد و بهترین دانشگاه کشور شناخته می‌شود. پس از آن، موسسه فناوری و آموزش عالی مونتری به عنوان بهترین دانشکده خصوصی در مکزیک است که رتبه ۱۵۸ در جهان را در سال ۲۰۱۹ کسب کرد. مدارس بازرگانی دانشگاه پانامریکانا و مؤسسه فناوری و آموزش عالی مونتری، در نظرسنجی انجام شده توسط وال استریت ژورنال در بین استخدام‌کنندگان خارج از ایالات متحده، در بین ۱۰ دانشگاه برتر قرار گرفتند.

انواع مجوزهای مهاجرت به مکزیک

به طور کلی دو نوع مجوز مهاجرت به این کشور وجود دارد؛ مهاجرتی و غیر مهاجرتی.

 • مجوزهای غیر مهاجرتی برای افرادی است که قصد دارند برای هدف خاصی از مکزیک بازدید کنند و در مدت زمان کوتاهی این کشور را ترک نمایند.
 • مجوز مهاجرت برای افرادی است که مایل به اخذ اقامت دائم یا طولانی مدت در مکزیک هستند.

انواع ویزای مکزیک

در این بخش، انواع ویزای مکزیک مورد بررسی قرار گرفته‌اند. شما یا باید شخصاً برای ویزای خود درخواست دهید یا می‌توانید نماینده‌ای را استخدام کنید. او به شما مشاوره می‌دهد و برنامه‌ریزی قرار ملاقات، آماده‌سازی اسناد اداری و تشکیل پرونده را از طرف شما انجام خواهد داد.

ویزای بازدیدکننده برای بازدیدهای کوتاه مدت از مکزیک: Visitante

این مجوز برای افراد متقاضی به منظور بازدیدهای کوتاه مدت – معمولا برای گردشگری و سفرهای تجاری – در نظر گرفته شده است. برای بازدیدکنندگان بیش از شش ماه، باید درخواست اقامت ارائه شود.

مجوز بازدید حداکثر تا ۱۸۰ روز معتبر است. زمانی که وارد مکزیک می‌شوید نمی‌توانید بیش از تعداد روزهایی که در فرم نوشته شده است، در این کشور بمانید. این ویزا امکان تمدید ندارد و پس از انقضای آن، باید کشور را ترک کنید.

ویزای اقامت موقت مکزیک

ویزای اقامت موقت مکزیک برای افرادی در نظر گرفته شده است که مایل‌ هستند تا ۴ سال در مکزیک زندگی کنند. ویزای اقامت موقت یک مجوز اقامت طولانی مدت قابل تمدید است که به دارنده آن، امکان اقامت موقت قانونی می‌دهد. این ویزا در ابتدا برای یک سال صادر می‌شود و سپس می‌تواند برای ۱، ۲ یا ۳ سال دیگر تمدید گردد. این ویزا می‌تواند به صورت اختیاری دارای مجوزهای کار یا مجوزهای ورود و خروج نامحدود به کشور مکزیک باشد.

بخش‌های مختلفی وجود دارند که تحت آنها، ویزای اقامت موقت جهت مهاجرت به مکزیک اعطا می‌شوند. این امر به فعالیت‌هایی مربوط می‌گردد که قصد دارید در مکزیک انجام دهید. طبق شرایط ویزای اقامت موقت، شما مجاز به انجام فعالیت‌های خاص و مشخصی هستید.

یکی از معیارهای اصلی برای صدور ویزای اقامت موقت این است که متقاضی ثابت کند دارای بودجه کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود در کشور مکزیک است. همچنین به استثنای چند مورد، ویزای اقامت موقت را نمی‌توان در داخل مکزیک برای شما صادر کرد. شما باید برای این منظور در خارج از مکزیک درخواست دهید.تمام کارت‌های اقامت موقت در ابتدا فقط برای ۱ سال معتبر هستند. اگر می‌خواهید به طور قانونی در مکزیک اقامت داشته باشید، باید کارت‌ اقامت موقت خود را پس از سال اول، برای ۱، ۲ یا ۳ سال دیگر تمدید کنید. پس از گذشت چهار سال از اقامت موقت، می‌توانید برای تعویض اقامت موقت با اقامت دائم اقدام کنید یا برای تمدید اقامت موقت، به‌طور قانونی پرونده خود را به جریان اندازید.

ویزای اقامت دائم مکزیک

ویزای اقامت دائم برای افرادی در نظر گرفته شده است که به دنبال وضعیت اقامت دائم یا اخذ شهروندی کشور مکزیک هستند. لازم نیست ابتدا اقامت موقت داشته باشید تا بعد بتوانید مجوز اقامت دائم بگیرید. چنانچه شرایط لازم را داشته باشید می‌توانید از ابتدا به طور دائم اقامت بگیرید. برای درخواست و دریافت ویزای اقامت دائم و مهاجرت به مکزیک متقاضیان باید:

 • در مکزیک ارتباطات خانوادگی نزدیک داشته باشند.
 • برای وضعیت خود حمایتی درخواست دهند و ثابت کنند که درآمد یا پس‌انداز ماهانه واجد شرایط کافی دارند
 • دارای ۴ سال متوالی وضعیت عادی با مجوز اقامت موقت، یا دارای ۲ سال متوالی وضعیت عادی به عنوان اقامت موقت که به دلیل ازدواج با یک شهروند مکزیکی صادر شده، باشند.
 • یا اقامت به دلایل بشردوستانه اعطا شود.

به جز چند استثنا، اجازه اقامت دائم را نمی‌توان برای شما در داخل مکزیک صادر کرد. شما باید برای این مجوز در خارج از مکزیک درخواست دهید.

کارت‌های اقامت دائم منقضی نمی‌شوند، اما شما باید برخی تغییرات در شرایط خود را به اداره مهاجرت اطلاع دهید. به عنوان مثال: آدرس، وضعیت تأهل و غیره.

چه افرادی می‌توانند برای ویزای اقامت مکزیک اقدام کنند؟

چه افرادی می‌توانند برای ویزای اقامت مکزیک اقدام کنند؟

برای مهاجرت به کشور مکزیک، روش‌های مختلفی وجود دارند. هر فردی با توجه به شرایط خود باید روش مناسب را برگزیند و سپس از همان طریق اقدام به مهاجرت به این کشور کند. در این بخش افرادی را که می‌توانند اجازه اقامت مکزیک را دریافت کنند، آورده شده است.

بازنشستگان یا کسانی که درآمد مستقل دارند:

اگر می‌خواهید در «فعالیت‌های غیر سودآور» شرکت کنید، می‌توانید برای اقامت موقت یا دائم درخواست دهید. منظور از فعالیت‌های غیر سودآور این است که قصد ندارید در مکزیک درآمد کسب نمایید و از خارج (از بازنشستگی یا سایر سرمایه‌گذاری‌ها یا منابع درآمدی خود) وجوه دریافت می‌کنید.

سرمایه‌گذاران:

اگر مایل به سرمایه‌گذاری در مکزیک هستید، می‌توانید مجوز اقامت دریافت کنید. سرمایه‌گذاری شما می‌تواند در صنعت یا خدمات باشد و باید با حداقل مقدار تعیین‌شده برابر باشد تا بتوانید واجدشرایط مهاجرت به مکزیک شوید.

حرفه‌ای‌ها:

اگر یک متخصص، تکنسین یا دانشمند واجد شرایط هستید، مکزیک دسته‌ای از ویزا را ارائه می‌دهد که به شما امکان خواهد داد تحت حمایت یک شرکت در مکزیک زندگی و کار کنید. شرکت مورد نظر باید تمام درآمد و هزینه‌های شما را در زمانی که در مکزیک هستید، پوشش دهد.

دانشجویان:

با ثبت نام یا دریافت پذیرش از یکی از دانشگاهی کشور مکزیک، امکان اخذ مجوز اقامت موقت برای شما فراهم می‌شود.

مهاجرت به مکزیک از طریق ازدواج

در این روش میبایست شما با یک شخصی که تابعیت و یا شهروندی این کشور را دارا میباشد ازدواج کنید، که در این صورت اگر با یک شهروند مکزیکی ازدواج کنید، دو سال اقامت موقت به شما داده می‌شود و پس از این دو سال می‌توانید این اقامت را با اقامت دائم عوض کنید.

مهاجرت به مکزیک از طریق سرمایه‌گذاری

مکزیک پنجمین کشور بزرگ قاره آمریکا است که از شمال با آمریکا همسایه است. کشور مکزیک از یک اقتصاد کوچک به یک اقتصاد باز و متنوع با زیرساخت‌های توسعه‌یافته در حمل‌ونقل، لجستیک، خودرو و املاک و مستغلات در حال گذار می‌باشد. این کشور دارای صنعت خودروسازی معتبر بین‌المللی است. مکزیک به سرمایه‌گذاران خارجی یک محیط تجاری نسبتاً پایدار و امن ارائه می‌دهد. این کشور دارای بازار داخلی بزرگ و شبکه گسترده‌ای از موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد (FTAs) است. سرمایه‌گذاران خارجی مانند سرمایه‌گذاران داخلی از رفتار قانونی یکسانی در مکزیک برخوردار هستند و می‌توانند در انواع فعالیت‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری کنند. در ادامه، ویژگی‌های سرمایه‌گذاری تجاری به صورت خلاصه ذکر شده‌اند.

مهاجرت به مکزیک از طریق سرمایه‌گذاری

 • حداقل سرمایه‌گذاری: ۱۰۰۰۰۰ دلار (اقامت مکزیک)
 • ۲۰۰۰۰۰ دلار (ویزا و پاسپورت طلایی مکزیک در عرض ۳ ماه)
 • سرمایه‌گذاری‌های واجد شرایط: فعالیت‌های تجاری و خرید ملک
 • نوع ویزا: ویزای اقامت موقت / ویزای تجاری (یک بار ورود / چند بار ورود)
 • دریافت اقامت دائم: بعد از ۴ سال
 • دریافت تابعیت: پس از ۵ سال زندگی طبیعی

مهاجرت به مکزیک از طریق تحصیل

یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت، دریافت ویزای تحصیلی است. کشور مکزیک نیز به دلیل داشتن دانشگاه‌های معتبر، مقصد خوبی برای این نوع از مهاجرت می‌باشد.

خارجیانی که تمایل دارند برای مدت بیش از ۱۸۰ روز در مکزیک بمانند تا در دوره‌‌های آموزشی، ادامه تحصیل یا انجام پروژه‌هایی تحقیقاتی فعالیت کنند، باید شخصاً برای ویزای اقامت موقت دانشجویی در این کشور درخواست دهند.

آموزش در دانشگاه‌های دولتی مکزیک به زبان اسپانیایی است. برای آموزش به زبان انگلیسی باید در دانشگاه‌های خصوصی ثبت نام کنید.

مهاجرت به مکزیک با روش خود حمایتی

اخذ این نوع اقامت ارتباطی با سن، جنسیت و  تحصیلات فرد متقاضی ندارد. برای اخذ اقامت دائم از این روش دو حالت وجود دارد:

 • در حالت اول، فرد متقاضی باید ۱۳۰,۰۰۰ دلار آمریکا برای مدت یک سال در حساب خود داشته باشد.
 • در حالت دوم، متقاضی می‌بایست ثابت کند در طول شش ماه گذشته درآمد متوسط ماهیانه ۳,۲۰۰ دلار کسب کرده است.

برای اخذ اقامت موقت یک ساله با این روش نیز دو حالت وجود دارد که عبارتند از:

 • در حالت اول، فرد می‌بایست مبلغ ۳۲,۰۰۰ دلار امریکا برای مدت یک سال در حساب خود داشته باشد.
 • در حالت دوم، متقاضی می‌بایست ثابت کند در طول شش ماه گذشته درآمد متوسط ماهیانه ۲,۰۰۰ دلار کسب کرده است.

این نکته را باید مورد توجه قرار دهید که در این روش، شما مجوز کار در کشور مکزیک را ندارید.

تفکیک کامل هزینه‌ها در مکزیک

مسئله مهمی که قبل از مهاجرت به مکزیک با هر روشی باید به آن توجه کرد، هزینه‌های زندگی در این کشور می‌باشد. آگاهی از این هزینه‌ها برای برخی افراد مانند دانشجویان یا افرادی که از طریق اشتغال به این کشور مهاجرت می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد. به همین منظور، در جدول زیر لیستی از هزینه‌های زندگی روزمره در کشور مکزیک آورده شده است.

عنوان هزینه میزان هزینه (دلار)
اجاره خانه مبله (دو خوابه) ۷۵۰
برق ۳۰
آب ۱۵
گاز ۳۰
نگهداری از خانه (خدمتکار، سه بار در هفته) ۱۳۵
اینترنت ۲۰
موبایل ۱۰
تلویزیون کابلی ۳۵
مراقبت‌های بهداشتی (برای دو نفر) ۸۵
حمل‌ونقل (تعمیر و نگهداری خودرو/حمل‌ونقل عمومی) ۳۰
مواد غذایی ۳۵۰
سرگرمی ۲۵۰
متفرقه/حوادث ۱۵۰
جمع ماهانه ۱۸۹۰

بهترین موسسه مهاجرتی

بهترین موسسه مهاجرتی باید ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی ۲۴ ساعته و خدمات مشاوره رایگان داشته باشد. از آنجایی که پروسه مهاجرت فرآیند پیچیده و پرپیچ‌وخمی دارد؛ بنابراین اقدام کردن از طریق موسسات مهاجرتی معتبر، درصد موفقیت افراد را چندین برابر افزایش می‌دهد.

سخن آخر

در سال ۲۰۱۹ مکزیک میزبان بیش از نیم‌میلیون خارجی قانونی بود که افزایش ۵۸ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ را نشان می‌داد. اقتصاد رو به ‌رشد و امنیت مناسب در شهرهای آن، انگیزه اصلی بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت به این کشور زیبای امریکای شمالی است. مکزیک روش‌های متنوعی را جهت مهاجرت به علاقه‌مندان ارائه می‌دهد. از جمله این روش‌ها می‌توان به مهاجرت سرمایه‌گذاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و روش خودحمایتی اشاره کرد. به‌علاوه، افرادی که با شهروندان مکزیکی ازدواج کنند، تحت شرایطی و بعد از گذشت مدتی، اقامت مکزیک را دریافت خواهند کرد. به طور قطع، آگاهی کامل از روش‌های متنوع مهاجرت به مکزیک تاثیر بسزایی در موفقیت شما دارد. پس قبل از هر گونه اقدام جهت مهاجرت به این کشور بهتر است ابتدا روش مناسب خود را بیابید.

با توجه به استقبال روزافزون هم‌وطنان برای مهاجرت به این کشور زیبا، چنانچه مایل به کسب اطلاعات دقیق و کامل در این باره هستید، می‌توانید از کارشناسان مهاجرتی هرمس اپلای کمک بگیرید. در مشاوره با متخصصین مهاجرتی هرمس اپلای، نقشه دقیق مهاجرتی منطبق با شرایط شما ارائه می‌شود و مقصد به شما نزدیک‌تر خواهد شد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
با چه میزان سرمایه‌گذاری می‌توان در مکزیک اقامت گرفت؟
شما با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ هزار دلاری، قادر به اخذ اقامت کشور مکزیک خواهید بود. همچنین با ۲۰۰ هزار دلار می‌توانید پاسپورت طلایی مکزیک را دریافت کنید.
با چه میزان درآمد می‌توان ویزای خود حمایتی یا بازنشستگی مکزیک را اخذ کرد؟
برای اخذ اقامت دائم کشور مکزیک باید درآمد سالانه شما مبلغ۱۳۰,۰۰۰ دلار باشد. همچنین جهت اخذ اقامت موقت این کشور، درآمدی به مبلغ ۳۲,۰۰۰ دلار نیاز است.
آیا با روش خود حمایتی، اجازه کار در کشور مکزیک داده می‌شود؟
خیر. در این روش اجازه کسب درآمد در کشور مکزیک را ندارید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای