مهاجرت افغان ها به آلمان

مهاجرت افغان ها به آلمان

مهاجرت افغان ها به آلمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. طی چند دهه گذشته مبحث مهاجرت اتباع افغانی به کشورهای اروپایی به ویژه آلمان بسیار داغ بوده است. به همین دلیل سال به سال به تعداد شهروندان افغانی موفقی که در این کشور زندگی می کنند، اضافه می شود.

امروزه روش های متفاوتی مانند دریافت  ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری و یا ازدواج با یک شهروند آلمانی برای مهاجرت افغان ها به این کشور وجود دارد، که متقاضی می تواند با توجه به شرایط خود  یکی از آن ها را انتخاب کند.

در مقاله پیش رو روش های مختلف مهاجرت افغان ها به آلمان و شرایط مورد نیاز برای دریافت اقامت این کشور را بررسی کرده ایم. اگر به عنوان یک تبعه افغانی قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی به ویژه آلمان را دارید پیشنهاد می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

مهاجرت افغان ها به آلمان از طریق ویزای تحصیلی

جوانان و اتباع افغانی مانند بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا می توانند برای تحصیل در دانشگاه های اروپایی به ویژه آلمان اقدام به گرفتن ویزای تحصیلی کنند.

تفاوتی ندارد که یک تبعه افغانی در داخل یا خارج از این کشور حضور دارد، به هر حال در صورت داشتن شرایط اولیه می تواند به راحتی از دانشگاه های معتبر آلمانی پذیرش بگیرد و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیلات خود را ادامه دهد. درخواست پذیرش از دانشگاه های آلمان به صورت آنلاین انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری دانشجو نیست.

اتباع افغانی مانند همه مهاجران در سراسر دنیا باید بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر مدارک و اسناد خاصی را برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان آماده کنند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • انگیزه نامه قوی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدرک زبان آلمانی معتبر
 • گواهی سلامت جسمی و روحی
 • بیمه درمانی معتبر با حداقل یک سال اعتبار
 • فیش پرداخت هزینه بررسی مدارک به ارزش 70 یورو
 • مدارک شناسایی معتبر مانند پاسپورت، شناسنامه و کارت شناسایی
 • مدارک مربوط به مقاطع تحصیلی قبلی (ریزنمرات و سایر مدارک دریافت شده)
 • گواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی تامین هزینه های زندگی (در حدود 10236 یورو)

دانشگاه های این کشور برای آسایش خاطر دانشجویان بین المللی و راحت تر کردن مهاجرت افغان ها به آلمان، بورسیه های متفاوتی در نظر گرفته اند که در صورت دریافت آن ها تمام هزینه های تحصیل و زندگی متقاضی در آلمان تامین می شود. تعدادی از بورسیه های تحصیلی که اتباع افغانی می توانند برای مهاجرت تحصیلی خود از آن ها استفاده کنند عبارتند از:

 • بورسیه UICC Technical Fellowship
 • بورسیه Dk Sustainability Scholarship؛
 • بورسیه علمی BeArt Presets Academic Scholarships؛
 • بورسیه Boehringer Ingelheim Found PhD Fellowships؛

مهاجرت افغان ها به آلمان از طریق ویزای تحصیلی

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

 

مهاجرت افغان ها به آلمان از طریق ویزای کاری

یکی دیگر از روش های ورود قانونی اتباع افغانی به آلمان، دریافت ویزای کاری این کشور است. امروزه فرصت های شغلی بسیاری در آلمان  برای متقاضیان کار از سراسر جهان وجود دارد. یک تبعه افغانی با داشتن شرایط لازم می تواند به راحتی برای دریافت ویزای کاری این کشور اقدام کند. مدارک مورد نیاز برای مهاجرت افغان ها به آلمان از طریق ویزای کاری عبارتند از:

نداشتن سوء سابقه در افغانستان و کشورهای دیگری که متقاضی در آن زندگی کرده است

 • مدرک زبان آلمانی معتبر
 • داشتن بیمه درمانی معتبر
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک و صدور ویزا
 • داشتن نامه دعوت به کار از یک کارفرمای آلمانی
 • ارائه مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت شناسایی
 • داشتن مدرک تحصیلی معتبر و مرتبط با فرصت کاری مورد نظر

اتباع خارجی که موفق به دریافت ویزای کاری آلمان می شوند، می توانند برای اعضای درجه یک خانواده خود نیز درخواست اقامت کنند. بعد از چند سال کار و پرداخت مالیات در آلمان افغان ها هم می توانند مانند سایر مهاجرین برای دریافت اقامت دائم و حق شهروندی این کشور درخواست دهند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت افغان ها به آلمان از طریق ویزای کاری

مهاجرت افغان ها به آلمان از طریق ویزای سرمایه گذاری

یکی دیگر از بهترین روش های مهاجرت افغان ها به آلمان اقدام از طریق سرمایه گذاری در این کشور است. اما تمام روش های سرمایه گذاری در آلمان منجر به دریافت مجوز اقامت این کشور نمی شود. اتباع افغانی که قصد مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری را دارند می توانند از دو طریق این کار را انجام دهند:

ثبت شرکت در آلمان: امروزه مهاجرت افغان ها به آلمان از طریق ثبت شرکت یک روش مطمئن و  برای گرفتن ویزای سرمایه گذاری و مجوز اقامت این کشور است. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در آلمان 25 هزار یورو است.

کارآفرینی در آلمان: اتباع افغانی که شرایط ایجاد یک کسب و کار تازه و سودآور را در آلمان دارند نیز می توانند برای گرفتن مجوز اقامت این کشور اقدام کنند.

از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری در آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک شناسایی معتبر مثل شناسنامه، پاسپورت و …
 • مدارک مالی برای اثبات توانایی تامین سرمایه مورد نیاز
 • ارائه یک طرح جامع و پلن بیزینسی قوی برای کارآفرینی در کشور آلمان
 • گواهی عدم سوء پیشینه در افغانستان و کشورهایی که متقاضی در آن اقامت داشته است

خوشبختانه افغان ها برای مهاجرت به آلمان از این طریق نیاز به ارائه مدرک زبان ندارند  و تنها باید توانایی خود برای اداره شرکت و بیزینس مورد نظر، ثابت کنند.

از جمله مزیت های این روش مهاجرتی می توان به امکان دریافت اقامت دائم آلمان، امکان به همراه بردن اعضای درجه یک خانواده و برخورداری از تمامی امکانات رفاهی و اجتماعی آلمان اشاره کرد.

مهاجرت افغان ها به آلمان از طریق ویزای سرمایه گذاری

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

 

مهاجرت افغان ها به آلمان از طریق ازدواج

شاید یکی از کم هزینه ترین روش های مهاجرت افغان ها به آلمان ازدواج با یک شهروند آلمانی باشد. دولت آلمان برای حفظ بنیان خانواده اهمیت بسیاری قائل است بنابراین اگر یک تبعه افغان بتواند با یک تبعه آلمانی ازدواج کند، به راحتی می تواند مجوز اقامت این کشور را به دست آورد.

اما برای مهاجرت از این طریق متقاضی باید بیشتر از 18 سال سن داشته باشد و  ثابت کند که ازدواجش کاملا حقیقی است و قصد سوء استفاده ندارد. همسر آلمانی متقاضی نیز باید ثابت کند که شرایط لازم برای تامین هزینه های زندگی را دارد.

مدارک لازم برای دریافت اقامت از این طریق عبارت است از:

 • مدارک رسمی ازدواج
 • مدرک زبان معتبر حداقل در سطح A1
 • دعوتنامه دریافت شده از طرف همسر آلمانی
 • مدارک هویتی معتبر مانند شناسنامه و پاسپورت
 • چند قطعه عکس پاسپورتی که به تازگی گرفته شده است

مهاجرت افغان ها به آلمان از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا برای افغان ها

مهاجرت به کانادا برای افغان ها

میزان مهاجرت به کانادا برای افغان‌ها در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که افغان‌ها به کانادا به عنوان یک مقصد مهاجرتی محبوب نگاه می‌کنند. به طور نسبی، بیش از یکصد و بیست هزار (۱۲۰۰۰۰) افغان در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کنند.

سخن آخر

همان طور که در طول مقاله گفته شد امروزه روش های متفاوتی برای مهاجرت افغان ها به آلمان وجود دارد. همین موضوع باعث شده تعداد اتباع افغانی سال به سال در این کشور افزایش پیدا کند.

افغان ها مردمانی مهربان و سخت کوش هستند که طی دهه های گذشته موفق شده اند جایگاه ویژه ای برای خود در کشورهای اروپایی به ویژه آلمان پیدا کنند.اگر شما نیز یک تبعه افغانی هستید و قصد مهاجرت به آلمان را دارید می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در مجموعه هرمس اپلای در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا اتباع افغانی می توانند مجوز اقامت آلمان را دریافت کنند؟

بله خوشبختانه امروزه روش های متفاوتی برای مهاجرت افغان ها به آلمان وجود دارد که پرطرفدارترین آن ها عبارتند از مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و مهاجرت از طریق ازدواج با شهروند آلمانی

آیا اتباع افغانی می توانند ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنند؟

بله دانشگاه های آلمان برای دانشجویان بین المللی هیچ کشوری محدودیت قائل نیستند و اتباع افغانی در صورت داشتن شرایط اولیه می توانند به راحتی از دانشگاه های معتبر آلمانی پذیرش بگیرند.

آیا اتباع افغانی می توانند به صورت قانونی در آلمان کار کنند؟

بله هیچ محدودیتی برای کار اتباع افغانی وجود ندارد البته اگر از روش قانونی برای گرفتن یک موقعیت کاری در این کشور اقدام کنند.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

9 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر.
   باید تایپ ویزایی رو انتخاب کنید که ویزای همراه داشته باشه که این مورد به شرایط شما بستگی داره.

 1. سلام ببخشید‌
  برای‌‌اتباع‌افغان‌‌برای‌مهاجرت‌‌کاری‌به‌آلمان‌مدرک‌زبان‌لازم‌نیست‌
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن