کشور عمان برای کار

کشور عمان برای کار

کشور عمان یکی از کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس بوده که به دلیل اینکه جزو کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود، فرصت‌های شغلی بسیاری در آن وجود دارد. همین عامل منجر شده که ایرانیان به دنبال مهاجرت کاری به این کشور باشند. اگر به فکر درخواست شغل در عمان هستید، احتمالاً سوالاتی از این دست خواهید داشت؛ شرایط کار و بازار کار در کشور عمان چگونه است؟ چگونه در عمان کار پیدا کنیم و روش‌های کاریابی در این کشور چیست؟ میانگین درآمد عمانی‌ها چقدر است؟ به همین خاطر در این مقاله می‌خواهیم به بررسی شرایط کار، درآمد و مشاغل مورد نیاز در این کشور بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، حتماً تا انتهای مقاله کشور عمان برای کار با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط کشور عمان برای کار چگونه است؟

از آنجایی که نرخ بیکاری در عمان بسیار پایین است، تقریباً همه می‌توانند زمینه کاری مورد علاقه خود را در این کشور پیدا کنند. اولین چیزی که باید در مورد شرایط کشور عمان برای کار بدانید، ساعات کاری در این کشور است. هفته کاری در عمان 40 تا 48 ساعت است.

روزهای کاری هفته در این کشور از یکشنبه تا پنجشنبه است. همچنین افراد بین 8 تا 10 ساعت در روز کار می‌کنند. ساعات کار در این کشور در ماه رمضان می‌تواند به شش ساعت کاهش یابد که همین مور سبب شده عمان، در دسته بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان قرار داشته باشد. اما در سایر ایام سال افراد باید از ساعت 8:30 یا 9:00 صبح تا 18:00 به محل کار خود مراجعه کنند.

برای دریافت ویزای کار به کشور عمان، بایداز سمت کارفرما، یک دعوت نامه دریافت کنید که در این حالت می‌توانید برای دریافت اقامت و ویزا اقدام کنید.

یکی دیگر از شرایط کشور عمان برای کار این است که اکثر کارفرمایان در این کشور، پس از اخذ ویزای کار عمان به شما بیمه درمانی خصوصی ارائه می‌دهند. اما این بیمه‌ها همه خدمات پزشکی را پوشش نمی‌دهند. همچنین یکی از شرایط اصلی کشور عمان برای کار، تسلط به زبان عربی یا انگلیسی است.

علاوه بر این، بسته به کارفرمایی که دعوت‌نامه ویزای کار عمان را از او دریافت کرده اید، ممکن است برای تحصیل فرزندتان در مدارس بین المللی کمک مالی دریافت کنید. زبان رسمی در عمان عربی است. بنابراین برای کار در این کشور باید تا حدودی به زبان عربی تسلط داشته باشید.

همچنین برای یافتن شغل در عمان نیازی به مدرک زبان بین المللی نخواهید داشت. همچنین می‌توانید قبل از گرفتن ویزای کار در عمان با ویزای توریستی به این کشور بروید تا شغل مورد علاقه خود را در عمان پیدا کنید و از فرصت‌های شغلی مختلف در آنجا مطلع شوید.

شرایط کشور عمان برای کار چگونه است؟

کار در عمان برای ایرانیان

کار در عمان در سال‌های اخیر بسیار پررونق شده است و وقتی نگاهی بیندازید، می‌توانید دلیل آن را متوجه شوید. کشور عمان یکی از اعضای اتحادیه عرب و کشور پادشاهی بوده که در حاشیه خلیج فارس واقع شده است. این کشور با امارات متحده عربی، عربستان سعودی و یمن هم مرز است و با ایران مرز دریایی دارد. پایتخت این کشور شهر زیبای ساحلی مسقط است.


زبان رسمی عمان عربی و اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند. واحد پول این کشور ریال عمان است که ارزش بالایی دارد. جمعیت این کشور حدود 4 میلیون نفر است. با توجه به اینکه کشور عمان در حاشیه خلیج فارس قرار دارد، اقتصاد آن نیز در این حوزه بسیار پررونق است. صنعت ماهیگیری و کشاورزی یکی از صنایع اصلی در عمان است، به طوری که یکی از کشورهای پیشرو در کشتی سازی جهان به شمار می‌رود و در این زمینه از صلاحیت بالایی برخوردار است.


علاوه بر این، عمان به دلیل فراوانی منابع نفت و گاز در خلیج فارس، مانند سایر کشورهای این منطقه، منبع اصلی درآمد خود را از فروش نفت و گاز تامین می‌کند. در سال‌های اخیر، عمان سیاست‌های جدیدی را برای جذب نیروی کار ماهر در نظر گرفته است. از آنجایی که کشور عمان در نزدیکی ایران قرار دارد و ارزش ریال عمان بسیار بالاست، بسیاری از ایرانیان در تلاش برای دریافت ویزای کار در عمان هستند.

کار در عمان در سال‌های اخیر بسیار پررونق شده است

شرایط جاب آفر در عمان چیست؟

یکی از شرایط کشور عمان برای کار و دریافت ویزا، دریافت پیشنهاد شغلی یا جاب آفر است. در این صورت، شما باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در عمان براساس تجربه یا گواهینامه خود دریافت کنید. به این ترتیب، شما باید پیشنهاد شغلی خود را برای کارفرمایان در عمان ارسال کنید و کارفرما می‌خواهد شما را استخدام کند.

اگر قبل از درخواست به مدت دو سال برای یک کارفرمای عمانی در این کشور کار کرده‌اید، باید گواهی پایان کار از کارفرمای قبلی خود را به کارفرمای جدید خود ارائه دهید. همچنین اگر ویزای کار عمان شما هنوز به پایان نرسیده است، باید گواهی معافیت شغلی ارائه دهید.

برای دریافت پیشنهاد شغلی در عمان، باید مدارک تحصیلی و رزومه خود را به کارفرمایان در عمان ارسال کنید. این مدارک توسط کارفرمای عمانی مطالعه شده و در صورت تایید، شما ملزم به شرکت در آزمون‌های مربوطه هستید.

پس از شرکت در آزمون‌ها و کسب نمره قبولی می‌توانید برای ویزای کار عمان اقدام کنید. در صورت دریافت پیشنهاد شغلی، کارفرمای عمانی باید مجوز استخدام یک خارجی را از اداره پلیس و اداره کار در آن کشور دریافت کند. ویزای کار عمان دو سال اعتبار دارد. همچنین برای دریافت این ویزا متقاضی باید بالای 21 سال و کمتر از 60 سال سن داشته باشد.

جاب آفر عمان

شرایط دریافت ویزای کار در عمان برای ایرانیان

ایرانیانی که قصد مهاجرت به عمان از طریق اخذ ویزای کار را دارند نیاز به پیشنهاد شغلی از یک کارفرما یا شرکت تجاری عمانی دارند. عمان ویزای کاری ویژه را با شرایط مختلف ارائه می‌دهد، زیرا به نیروی کار ماهر در حرفه‌های مختلف نیاز دارد. برای دعوت به متقاضی ایرانی، کارفرمایان باید از وزارت کار و پلیس عمان مجوز کار بگیرند. متقاضیان ایرانی پس از دریافت دعوتنامه، می‌توانند برای ویزای کار اقدام کنند.


داشتن یک رزومه قوی که شامل مدارک تحصیلی، تجربه کاری حرفه‌ای و سطح دانش زبان باشد، می‌تواند روند دریافت پیشنهاد شغلی را سریع و هر چه توانایی‌های افراد بالاتر باشد، شانس بیشتری برای گرفتن شغل دارد. قوانین کار در عمان بسیار دشوار و محدود کننده است. عمان به افراد بین 21 تا 60 سال اجازه کار می‌دهد. از شرایط ضروری و مهم دیگری که متقاضی باید داشته باشد، تسلط به زبان عربی یا انگلیسی است.

مدارک مورد نیاز برای کار در عمان

برای دریافت مجوز کار در کشور عمان، مدارکی مورد نیاز این کشور بوده و بهتر است مدارک به ترتیب درخواست سفارت باشد و نقص در پرونده ممکن است منجر به رد شدن پرونده شود. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در عمان شامل موارد زیر است:
• پاسپورت معتبر
• نامه دعوت به کار از طرف کارفرما در عمان
• مدارک شناسایی متقاضی
• آخرین مدرک تحصیلی
• رزومه مرتبط با شغل مورد نیاز و ارائه مدارک برای اثبات آن (مانند سابقه بیمه)
• گواهی عدم سوء پیشینه
• گواهی مهارت زبان مورد نیاز عمان
• هزینه صدور ویزای کار
• 2 عکس پاسپورت جدید
• پرینت حساب بانکی مورد تایید سفارت
تمامی مدارک بالا با یک نسخه ترجمه شده رسمی برای سفارت باید ارسال شود.

بررسی نرخ بیکاری در کشور عمان

بررسی نرخ بیکاری در روند مهاجرت نیروی کار به عمان بسیار مهم است. از آنجایی که نرخ بیکاری مناسب و پایین می‌تواند نشان دهنده رونق اقتصادی و توسعه صنایع، پویایی کسب و کارهای بزرگ و کوچک باشد، هر چه این نرخ کمتر باشد، رشد اقتصادی قوی‌تر است. نرخ بیکاری یکی از نکات مهمی است که باید در مورد بازار کار در یک کشور بدانید. آمارها نشان می‌دهد که عمان با کمبود نیروی کار ماهر در زمینه‌های خاص مواجه است.

قوانین کار در عمان بسیار دشوار و محدود کننده است.

بررسی حقوق و درآمد کار در عمان

درآمد در عمان در سطح بالایی قرار داشته و به طور کلی به عوامل مختلفی بستگی دارد که هر کدام می‌تواند تاثیر بسزایی در میزان حقوق ماهیانه هر فرد داشته باشد. سطح تحصیلات، جنسیت، سابقه کار و محل کار عواملی هستند که می‌توانند به طور مستقیم بر میزان حقوق دریافتی تأثیر بگذارند.

از آنجایی که ارزش پول این کشور از ایران بالاتر است، با یافتن کار در عمان درآمد شما به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. در حال حاضر، میانگین حقوقی که مردم عمان دریافت می‌کنند حدود 1780 ریال عمان تخمین زده می‌شود.

حداقل حقوق دریافتی در این کشور 450 ریال عمان و حداکثر حقوق 7900 ریال عمان است. حداکثر حقوق به افرادی تعلق می‌گیرد که موفق به اخذ ویزای کار عمان به عنوان متخصص شده باشند. همچنین مشاغل پزشکی در این کشور حقوق و مزایای خوبی دارند. علاوه بر تجربه، سابقه کار نیز بر حقوق کارگران در عمان تأثیر دارد.

با این میزان درآمد، شرایط زندگی در عمان می‌تواند لذت بخش باشد. درآمد افراد با 2 تا 5 سال سابقه کار مرتبط در زمینه کاری که درخواست داده‌اند، حدود 32 درصد بیشتر از درآمد افراد جدید است. این افزایش درآمد برای بیش از 5 سال سابقه کار حدود 70 درصد بیشتر از افراد مبتدی است.

البته این تجربه کاری باید در حین کار در عمان کسب شود. علاوه بر این افراد دارای مدرک فوق لیسانس 29 درصد بیشتر از افراد دارای سطح تحصیلات پایین تر درآمد دارند.

حقوق و درآمد کار در عمان​

جمع‌بندی

شرایط کشور عمان برای کار، به دلیل سطح درآمد بالا به همراه ارزش پولی بالاتر نسبت به ایران، یک فرصت عالی برای متقاضیان ویزای کاری محسوب می‌شود. در حال حاضر بیشترین تقاضا برای ویزای کاری کشور عمان، برای افرادی است که در رشته‌های علوم پزشکی تحصیل کرده‌اند.

به هر حال برای دریافت ویزای کاری عمان باید مراحلی را سپری کنید که بهتر است از تخصص کارشناسان مجرب در این زمینه بهره‌مند شوید. در این راستا کارشناسان مجرب موسسه هرمس اپلای با سال‌ها تجربه کاری در حوزه مهاجرت، می توانند به شما کمک  زیادی کنند.

سوالات متداول

مهم ترین مزیت کار در کشور عمان، نزدیکی آن به ایران است که رفت و آمد آن بسیار راحت است. به علاوه تمامی قوانین کار در این کشور، مطابق با قوانین بین المللی کار است.

شاخص توسعه انسانی در کشور عمان بالا است و در رتبه 47 جهانی قرار دارد. کشور عمان برای ارتقای زیرساخت‌ها و افزایش سطح رفاه اجتماعی، برنامه‌های بلند مدت دارد.

اغلب متقاضیانی که به دنبال ویزای کاری عمان هستند، هدفشان دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشور است، اما باید گفت دریافت اقامت دائم این کشور، شرایط سختی دارد.

افرادی که دارای سابقه کاری بالاتری هستند، حقوق دریافتی آن‌ها به اندازه سابقه کاری شان افزایش می‌یابد. متوسط درآمد در کشور عمان در سال 2022، 1783 ریال عمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن