اقامت عمان

اقامت عمان

اقامت عمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. عمان یکی از همسایه‌های جنوبی ایران به شمار می‌آید که در سال‌های اخیر و با استفاده از برنامه پیشرفت چندساله، توانسته به یکی از برترین کشورهای جهان ازلحاظ رفاه و سطح درآمد در خاورمیانه تبدیل شود. عمان تا حدود صدسال پیش چیزی به‌جز چند تپه شنی نبود؛ اما اکنون کسب اقامت عمان هدف بسیاری از هم‌وطنان شده است.

در سال‌های اخیر و به دلیل شرایط نسبتاً راحت، تقاضا برای کسب اقامت کشور عمان با افزایش شدیدی روبه‌رو بوده است. امروزه تقریباً ده هزار ایرانی در کشور عمان ساکن هستند. جمعیت شش‌میلیون‌نفری عمان از بالاترین سطح استانداردهای زندگی برخوردارند و بیشتر ساکنان به کارهای تجاری مشغول هستند.

با ما در مقاله آشنایی با مراحل کسب اقامت عمان همراه باشید تا در مورد کلیه مباحث مربوط به دریافت اقامت این کشور جذاب با شما صحبت کنیم. در ابتدای متن به معرفی کشور عمان می‌پردازیم و در ادامه، مهم‌ترین نکات مربوط به کسب اقامت کشور عمان را به شما ارائه خواهیم کرد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کشور عمان

بسیاری از ایرانیان آشنایی چندانی با این همسایه نزدیک ندارند و تنها نام دریای عمان به گوششان خورده است. کشور عمان از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش جداشده عمان با نام مسندم در گوشه جنوبی تنگه هرمز قرار دارد و از اهمیت کمتری نسب به بخش اصلی کشور عمان برخوردار است.

کشور عمان در طول تاریخ همواره با نام‌های مختلفی معرفی شده است. در بعضی از سفرنامه‌های مسافران اروپایی، از این کشور با نام‌هایی نظیر اومانا و اومان نیز یاد کرده‌اند. برخی از تاریخ‌دانان ریشه اصلی نام عمان را کلمه مگان یا مجان می‌دانند. این نام‌ها به‌وضوح نشان می‌دهند که کشور عمان در گذشته یکی از استان‌های ایران بوده است. در ادامه متن آشنایی با مراحل کسب اقامت عمان، به پایتخت این کشور می‌پردازیم

بسیاری از ایرانیان آشنایی چندانی با این همسایه نزدیک ندارند و تنها نام دریای عمان به گوششان خورده است

پایتخت کشور عمان

پایتخت کشور عمان، مسقط نام دارد. شاید نام حلوای معروف مسقطی شما را به یاد این شهر بیندازد. مسقط ازجمله شهرهای توریستی کشور عمان به شمار می‌آید و هرساله گردشگران زیادی از سراسر جهان برای دیدن جاذبه‌های گردشگری این شهر به عمان سفر می‌کنند.

مسقط پرجمعیت‌ترین شهر کشور عمان است و دفاتر تجاری شرکت‌های معتبر جهان در آن قرار دارند. پایتخت کشور عمان انتخاب بسیاری از افرادی است که می‌خواهند نسبت به کسب اقامت عمان اقدام کنند. نکته جالب‌توجه در مورد مسقط این است که بیشتر ایرانیان حاضر در عمان، در این شهر سکونت دارند.

چرا باید عمان را انتخاب کنیم؟

اگر از افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارند بپرسید که چه کشورهایی در لیست انتخابی آن‌ها قرار دارند، احتمالاً با نام عمان روبه‌رو نخواهید شد. دلیل این امر را می‌توان عدم آشنایی بسیاری از ایرانیان با کشور عمان دانست.

البته در سال‌های اخیر اوضاع کمی متفاوت شده و به علت مزایای فوق‌العاده کشور عمان، افراد زیادی این کشور را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اند. این رشد در میزان مهاجرت به حدی بوده است که احتمالاً در سال‌های آتی، عمان به‌عنوان مقصد اصلی مهاجران ایرانی شناخته خواهد شد. در ادامه به مهم‌ترین مزایای کشور عمان برای مهاجرت می‌پردازیم.

رخی از اصلی‌ترین علل و مزایای مهاجرت به کشور عمان عبارت‌اند از:

مهم‌ترین مزایای عمان

همان‌طور که گفته شد کسب اقامت عمان هدف بسیاری از هم‌وطنان در سال‌های اخیر بوده است؛ البته این موضوع بی‌دلیل نیست و با شناخت مهم‌ترین مزایای کشور عمان می‌توان به علت این موضوع پی برد. برخی از اصلی‌ترین علل و مزایای مهاجرت به کشور عمان عبارت‌اند از:

داشتن اقتصاد با رشد بسیار بالا

عمان جزو کشورهای منتخب خاورمیانه ازلحاظ سرمایه‌گذاری خارجی است. این امر موجب شده تا شرکت‌های اروپایی و آمریکایی مبلغ زیادی را برای سرمایه‌گذاری در این کشور اختصاص دهند. بر طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد عمان در سال‌های آینده حتی از کشورهایی نظیر قطر و امارات نیز پیشی خواهد گرفت.

نیاز به نیروی کار

جمعیت حاضر در کشور عمان نسبت به نیروی کار موردنیاز این کشور واقعاً پایین است. اقتصاد رو به رشد عمان نیازمند حضور نیروهای جوان برای کار و تحصیل در این کشور خواهد بود و به همین علت، تقاضا برای جذب نیروی کار خارجی در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری یافته است.

نرخ زادوولد بسیار کم

نرخ تولد در کشور عمان نسبت به نرخ مرگ‌ومیر بسیار پایین است. به طبع با کاهش جمعیت کارگر، نیاز کشور به جذب نیروی کار خارجی بیشتر خواهد شد.

ارتباط خوب با کشور ایران

ایران و عمان در طول سالیان مختلف، همواره همسایگان خوبی با یکدیگر بوده‌‌اند و در طول تاریخ هیچ‌گونه جنگی در میان آن‌ها شکل نگرفته است.

دستمزد بسیار بالا برای کارگران

عمان برای کارگران و به‌طورکلی افراد شاغل در صنایع مختلف، اهمیت ویژه‌ای را قائل شده است؛ به‌نحوی‌که دستمزد شغل‌های تخصصی حتی به بیش از سی میلیون تومان در هرماه می‌رسد.

ثبات فوق‌العاده در اقتصاد

دوری از هیجان‌های سیاسی موجب شده تا اقتصاد کشور عمان دارای پایین‌ترین نرخ تورم در بین کشورهای خلیج‌فارس باشد؛‌ به همین دلیل زندگی در این کشور بدون دغدغه اقتصادی خواهد بود.

راهکارهای مختلف کسب اقامت کشور عمان

همان‌طور که در بخش قبلی نیز گفته شد، روابط سیاسی ایران با کشور عمان در طول تاریخ همواره صلح‌آمیز بوده است. همین امر موجب شده تا فرایند کلی کسب اقامت کشور عمان برای ایرانیان پیچیدگی چندانی نداشته باشد. شاید بتوان علت اصلی افزایش تقاضا برای مهاجرت به عمان را همین مورد دانست. به‌طورکلی مهاجرت به کشور عمان به چند دسته اصلی تقسیم خواهد شد. ازجمله:

 • مهاجرت به‌وسیله اقدام به تحصیل در کشور عمان
 • مهاجرت به‌وسیله ازدواج کردن با یک فرد عمانی
 • مهاجرت به‌وسیله جاب آفر (دریافت کار) در عمان
 • مهاجرت به‌وسیله ارائه سوابق معتبر هنری
 • مهاجرت به‌وسیله دریافت تابعیت با کمک تولد

روش های مهاجرت به کشور عمان

مراحل مهاجرت به عمان با جاب آفر

یکی از راهکارهای بسیار محبوب و معتبر برای کسب اقامت عمان، مهاجرت کاری است. همانند بسیاری از کشورهای دیگر، گام ابتدایی برای انجام این کار تحصیل گواهینامه ان او سی است. گواهینامه ان او سی به دولت عمان نشان می‌دهد که کارفرما، تنها شما را واجد شرایط برای انجام کار مربوطه می‌داند.

تحصیل گواهینامه ان او سی ممکن است کمی زمان‌بر باشد؛ زیرا کلیه سوابق سیاسی و اقتصادی شما موردبررسی قرار خواهند گرفت. ویزای کاری در کشور عمان شامل دو بخش اصلی است. بخش اول ویزای استخدام خواهد بود که با استفاده از آن تنها فرد متقاضی می‌تواند به‌صورت مجرد برای کار به کشور عمان مهاجرت کرد.

نوع دوم ویزای کار، ویزای کار اقامتی است. این ویزا برای افرادی مناسب خواهد بود که می‌خواهند علاوه بر شاغل شدن در کشور عمان، خانواده خود را نیز به همراه داشته باشند؛ البته همان‌طور که می‌دانید کسب اقامت عمان با این روش کمی پیچید‌ه‌تر خواهد بود.

مراحل دریافت گواهینامه ان او سی

همان‌طور که در بخش قبلی نیز گفتیم، لزوم دریافت اقامت به‌وسیله ویزای کاری در کشور عمان، دریافت گواهینامه ان او سی است. اولین گام برای دریافت این گواهینامه، حضور در اداره پلیس کشور عمان است. پس از حضور، فرایند انگشت‌نگاری شما انجام خواهد شد.

این انگشت‌نگاری دارای اهمیت امنیتی بوده و نباید نسبت به آن نگرانی خاصی داشته باشید. عمان از امن‌ترین کشورها جهان به شمار می‌آید و چنین اموری کاملاً طبیعی هستند. کارفرما باید تأیید کند که شما هیچ‌گونه سابقه‌ای ازلحاظ ارتکاب جرم ندارید.

مهم‌ترین شرایط اقدام برای دریافت اقامت به‌وسیله جاب آفر

همانند بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، دریافت جاب آفر در کشور عمان نیز از یک سری اصول خاص پیروی می‌‌کند؛ برای مثال سن یک عامل بسیار مهم برای کسب اقامت عمان به‌وسیله ویزای جاب آفر است. مواردی که باید برای طی کردن اقامت با کمک جاب آفر رعایت شوند عبارت‌اند از:

این انگشت‌نگاری دارای اهمیت امنیتی بوده و نباید نسبت به آن نگرانی خاصی داشته باشید. عمان از امن‌ترین کشورها جهان به شمار می‌آید و چنین اموری کاملاً طبیعی هستند. کارفرما باید تأیید کند که شما هیچ‌گونه سابقه‌ای ازلحاظ ارتکاب جرم ندارید.

 • سن متقاضی باید بین ۲۱ الی ۶۰ سال باشد.
 • پرداخت هزینه برای دریافت ویزای کاری (این هزینه هرساله تغییر می‌‌کند؛ اما حدوداً ۲۰ ریال عمان خواهد بود).
 • تمدید ویزای کار باید بلافاصله پس از منقضی شدن آن انجام شود؛ در غیر این صورت فرد شاغل به‌سرعت دیپورت خواهد شد.
 • هزینه مربوط به دیرکرد ویزای کار تقریباً پنجاه ریال عمان است.

به‌طورمعمول ویزای کاری عمان به‌صورت دوساله داده خواهد شد. اگر متقاضی بخواهد همراه با خانواده در کشور عمان حضور پیدا کند، باید نسبت به اخذ ویزای جداگانه برای تمامی اعضای خانواده اقدام شود. باید به این نکته توجه کنید که امکان تغییر شغل پس از ورود به کشور عمان با ویزای کاری بسیار مشکل خواهد بود.

علاوه بر مهاجرت به‌وسیله جاب آفر، کسب اقامت عمان با استفاده از ویزای تحصیلی نیز از محبوبیت خاصی برخوردار است.

مهاجرت با استفاده از ویزای تحصیلی

علاوه بر مهاجرت به‌وسیله جاب آفر، کسب اقامت عمان با استفاده از ویزای تحصیلی نیز از محبوبیت خاصی برخوردار است. کشور عمان در سال‌های اخیر جزو کشورهای برتر خاورمیانه ازلحاظ آموزش‌وپرورش بوده است. همانند بسیاری از کشور اروپایی، تحصیل در مقاطع سطح بالا برای همه افراد کاملاً رایگان خواهد بود.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که تحصیل رایگان تنها مختص ساکنان بومی کشور عمان است. تمامی مهاجران باید در مدارس international به تحصیل بپردازند و به طبع این تحصیل با هزینه‌های مختلفی همراه خواهد بود. واحد‌های دانشگاهی در کشور عمان به دو زبان انگلیسی و عربی ارائه خواهند شد و دانشجویان می‌توانند باتوجه‌به رشته مدنظر خود، در کورس (course) مربوطه شرکت کنند. هزینه تحصیل در عمان به رشته انتخابی و دانشگاه بستگی دارد و می‌تواند بین سه الی ده هزار دلار باشد.

مهاجرت به کشور عمان به‌وسیله سرمایه‌گذاری

در ابتدای متن به این موضوع اشاره کردیم که اقتصاد عمان از ثبات بسیار خوبی برخوردار است، همین موضوع موجب شده تا سرمایه‌گذاران بسیار زیادی به‌وسیله سرمایه‌گذاری در این کشور، اقامت عمان را به دست بیاورند. احتمالاً با شنیدن اسم سرمایه‌گذاری، تصور می‌کنید که به پول زیادی نیاز خواهد بود؛ اما باید بگوییم که این‌گونه نیست.

راهکارهای مختلفی برای سرمایه‌گذاری در کشور عمان وجود دارند. هر یک از این راهکارها باتوجه‌به نیاز افراد مختلف تهیه شده‌اند و به همین دلیل باید در هنگام انتخاب آن‌ها نهایت دقت را به خرج داد. به‌طورکلی سرمایه‌گذاری در کشور عمان به سه روش اصلی انجام می‌‌گیرد. این سه روش عبارت‌اند از:

 • سرمایه‌گذاری در کشور عمان به‌وسیله خرید ملک
 • سرمایه‌گذاری در کشور عمان به‌وسیله ثبت یک شرکت
 • سرمایه‌گذاری در کشور عمان به‌وسیله انتقال سپرده بانکی یا خرید سهام شرکت‌های مختلف

مشاهدات و تجربیات مشاوران مهاجرتی نشان می‌دهد که هم‌اکنون کسب اقامت عمان به‌وسیله سرمایه‌گذاری راحت‌ترین راه ممکن است و در حداقل زمان انجام می‌گیرد. دریافت اقامت کشور عمان از طریق سایر روش‌های موجود، به زمان بسیار بیشتری نیاز خواهد داشت. در ادامه متن، اطلاعاتی جامعی را در مورد روش‌های سرمایه‌گذاری در کشور عمان ارائه خواهیم کرد.

کسب اقامت کشور عمان به‌وسیله خرید ملک

این روش را می‌توان راحت‌ترین راهکار از بین روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری دانست. باید به این نکته توجه داشته باشید که کلیه دستورالعمل‌های خرید ملک در عمان، توسط بانک مرکزی مسقط تهیه خواهند شد. بر طبق این دستورالعمل‌ها، افراد خارجی می‌توانند به میزان هشتاد درصد قیمت ملک وام دریافت کرده و در یک بازه زمانی بیست‌ساله آن را پرداخت کنند.

ملیت و همچنین اعتبار مالی شما نقش بسیار ویژه‌ای بر روی سود تعلق‌گرفته به وام خواهد داشت. یکی از بانک‌های معتبر برای دریافت وام‌، بانک اچ اس بی سی است که در کشور عمان فعالیت می‌کند. با خرید ملک می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به کسب اقامت کشور عمان اقدام کنید.

کسب اقامت کشور عمان از طریق ثبت شرکت

علاوه بر خرید ملک، ثبت شرکت نیز می‌تواند یک گزینه عالی برای دریافت اقامت عمان باشد. مالکیت شرکت‌های ثبت‌شده در کشور عمان به طور صد درصد متعلق به فرد سرمایه‌گذار خواهد بود. درجه‌های مختلفی برای ثبت شرکت در کشور عمان وجود دارد. اتباع خارجی برای دریافت اقامت این کشور باید حداقل کلاس ۱ را دریافت کنند. هرکدام از کلاس‌های زیر دارای ویژگی‌های مختص به خود است که باید پیش از ثبت شرکت در عمان، با آن‌ها به طور کامل آشنایی داشته باشید. این درجه‌ها عبارت‌اند از:

 • کلاس فوق‌العاده ممتاز
 • کلاس ۱ یا First Grade
 • کلاس ۲ یا Second grade
 • کلاس ۳ یا third grade
 • کلاس ۴ یا fourth grade

کسب اقامت کشور عمان به‌وسیله خرید سهام

اتباع خارجی همانند شهروندان عمانی می‌‌توانند نسبت به خرید سهام اقدام کنند. خرید سهام در عمان روند پیچیده‌ای ندارد و با استفاده از یک شرکت سرمایه‌گذاری می‌توان این کار را انجام داد. کسب اقامت عمان به‌وسیله خرید سهام یک گزینه عالی برای کسانی است که از پیچیدگی‌های کارهای اداری بیزار هستند.

کسب اقامت کشور عمان به‌وسیله ازدواج

این روش اگرچه طرفداران خاص خود را دارد؛ اما به دلیل عدم قطعیت نمی‌تواند کاملاً به آن اعتماد داشت. ازدواج کردن با شهروندان کشور عمان، موجب دریافت اقامت این کشور خواهد شد. تمامی کشورهای عربی خلیج‌فارس ازنظر حقوق و شرایط ازدواج تقریباً تفاوتی با یکدیگر ندارد.

در گذشته سن ازدواج مشخص نبود؛ اما امروزه حداقل سن ازدواج در این کشور بیست سال است. به علت مسلمان بودن مردم این کشور، کسب رضایت پدر دختر برای ازدواج ضروری خواهد بود. افرادی که می‌‌خواهند از طریق ازدواج اقامت عمان را کسب کنند باید با تمامی آداب‌ورسوم این کشور آشنایی داشته باشند.

تبعه خارجی نباید در هنگام عقد همسر دیگری داشته باشد. در صورت مشخص شدن هرگونه اشتباه یا جعل در اسناد ازدواج، اقامت به طور کامل لغو خواهد شد. در شرایطی که همسر فرد متقاضی فوت کرده باشد، باید گواهی فوت تقدیم سفارت عمان شود.

ازدواج کردن با شهروندان کشور عمان، موجب دریافت اقامت این کشور خواهد شد

مهاجرت به کشور عمان به‌وسیله تولد

در بسیاری از کشورهای جهان برای اعطای اقامت به دلیل تولد از دو روش اصلی استفاده می‌کنند. روش اول، ارائه اقامت با پیگیری نسب است و روش دوم، ارائه اقامت به دلیل تولد فرزند در خاک کشور مقصد. هر یک از این روش‌های کسب اقامت به‌وسیله تولد، دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.

کشورهایی نظیر برزیل، کانادا یا ایالات‌متحده آمریکا از روش دوم استفاده می‌کنند و به همین دلیل تنها با به دنیا آمدن فرزند در این کشورها، اقامت دائم به فرزند و والدین داده خواهد شد؛ اما شرایط در کشور عمان این‌گونه نیست. اقامت عمان از روش پیگیری نسب یا خون پیروی می‌کند. با این روش، تنها فرزندانی اقامت کشور عمان را کسب می‌کنند که پدر یا مادر آن‌ها شهروند عمان باشد؛ بنابراین نمی‌توان تنها با استفاده از شرط تولد در عمان اقامت این کشور را کسب کرد.

مدارک لازم برای مهاجرت کاری به کشور عمان

کار در عمان

کشور عمان یکی از کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس بوده که به دلیل اینکه جزو کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود، فرصت‌های شغلی بسیاری در آن وجود دارد. همین عامل منجر شده که ایرانیان به دنبال مهاجرت کاری به این کشور باشند.

سخن پایانی

به پایان متن آشنایی با کسب اقامت عمان رسیدیم. همان‌طور که در ابتدای متن گفته شد، عمان جزو برترین کشورهای جهان ازلحاظ سطح رفاه زندگی است. این کشور با یک مدیریت جامع و مردمانی سخت‌کوش توانسته است به جایگاهی برتر در بین کشورهای منطقه خاورمیانه دست بیاید.

دریافت اقامت این کشور نسبت به سایر کشورهای منطقه کمی راحت‌تر است. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در هنگام ارائه درخواست برای کسب اقامت کشور عمان رعایت شود، استفاده از یک مؤسسه مشاور مهاجرتی است. مشاوران مهاجرت می‌توانند با استفاده از دانش خود، شانس پیروزی پرونده اقامت شما را چند برابر کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای مهاجرت به کشور عمان میتوان از طریق ازدواج اقدام کرد؟
بله، اگر این کار نیز شرایط خاص خودش را دارد بطور مثال سن ازدواج است که در حال حاضر به بیست سال رسیده است.
از چه طریقی میتوان در کشور عمان سرمایه گذاری کرد؟
از سه روش میتوان در این کشور به سرمایه گذاری مشغول شد روشهایی مانند خرید ملک، ثبت شرکت یا خرید سهام شرکت های مختلف و یا انتقال سپرده بانکی.
برای دریافت گواهینامه ان او سی چه کار باید انجام داد؟
برای دریافت این نوع گواهینامه میبایست در اداره پلیس حضور پیدا کنید و فرایند انگشت نگاری را انجام دهید و هیچ گونه سابقه کیفری نداشته باشید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای