اقامت دائم چین

اقامت دائم چین

آیا تابه‌حال به این فکر افتاده‌اید که اقامت دائم چین را اخذ کنید؟ چین امروزه یکی از قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا است. از نظر اقتصادی و تکنولوژی این کشور در سطوح بالاتری نسبت به دیگر کشورهای دنیا قرار گرفته است.

به همین دلیل افراد بسیاری از سراسر دنیا علاقه‌مند هستند تا اقامت دائم این کشور پرجمعیت و بزرگ را داشته باشند تا از امکانات آن استفاده کنند. در ادامه این مطلب هرآنچه باید درباره اقامت دائم چین بدانید را برای شما بیان خواهیم کرد. در این صورت می‌توانید یک تصمیم درست برای مهاجرت بگیرید و اطلاعات لازم را نیز کسب کنید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

درباره زندگی در چین بیشتر بدانید

تعداد بسیار زیادی از مردم درباره زندگی روزمره در چین اطلاعات درستی ندارند. این موضوع ممکن است هنگام گرفتن اقامت دائم چین و زندگی در این کشور برای مدت طولانی تأثیر بگذارد. همچنین اینکه بخواهیم درباره این کشور با جمعیت ۴/۱ میلیارد، اطلاعات به دست آوریم و درباره فرهنگ آن‌ها بدانیم هم مشکل است؛ ازاین‌رو مهاجران در ابتدا ممکن است دچار شوک فرهنگی در این کشور شوند.

کشور چین یکی از بزرگترین کشورهای دنیا و از پهناورترین کشورهاست که هر گوشه از آن می‌تواند فرهنگی متفاوت داشته باشد؛ به همین دلیل زندگی در چین را برای فرد مهاجر سخت می‌کند‌. اگر می‌خواهید به نقطه‌ای از چین مهاجرت کنید باید به صورت دقیق درباره مردم و فرهنگ آن نقطه بدانید و تحقیقات لازم را انجام دهید.

این کشور فرهنگ‌های متنوعی دارد که برای یک فرد تازه‌وارد می‌تواند تعجب‌برانگیز یا سخت باشد. بااین‌حال باید گفت که استاندارد زندگی در چین بسیار بالا است. اگر شما کاری را در این کشور آغاز کنید‌، می‌توانید دستمزد خوبی را دریافت کنید.

درباره زندگی در چین بیشتر بدانید

همچنین با اقامت دائم چین به‌عنوان یک شهروند چینی می‌توانید به‌راحتی به کشورهای دیگر سفر کنید. بااین‌حال ممکن است روند ویزایی که دریافت می‌کنید مشکل و پیچیده باشد. در این کشور تقریباً همه به زبان ماندارین صحبت می‌کنند؛ به همین دلیل شما باید حتماً این زبان مشکل را یاد بگیرید. اگر زبان یاد نداشته باشید اقامت دائم چین بسیار برای شما مشکل‌ساز خواهد شد و از فرهنگ نیز دور می‌شوید‌.

شرایط اقامت دائم چین به چه صورت است؟

بعد از اینکه درباره زندگی در چین دانستیم و مشخص شد که در این کشور چطور‌ می‌توان زندگی کرد‌، به سراغ نحوه و شرایط اقامت دائم چین می‌رویم. مانند بسیاری از کشورها، اقامت در چین نیز از طریق کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و ازدواج امکان‌پذیر است. اما شرایط و ضوابط مخصوص به خود را دارد. اخذ اقامت دائم چین معمولاً فرایندی طولانی است.

پس از اخذ، فرد می‌تواند بدون محدودیت در چین زندگی و کار کند و از مزایای اجتماعی خاصی برخوردار خواهد شد. وزارت دادگستری چین در فوریه سال ۲۰۲۰ یک پیش‌نویس برای قوانین مربوط به افراد خارجی که قصد دریافت اقامت دائم چین را دارند، صادر کرد. این مقررات بیان می‌کنند که شما اگر داوطلب اقامت در چین هستید باید تحصیلات، استعدادها و سطح درآمد بالایی داشته باشید. بر اساس ماده ۱۱ این قوانین جدید، شرایط درخواست اقامت در چین به شرح زیر است:

-توانایی مهاجر باید به‌اندازه‌ای باشد که به پیشرفت علم و فناوری، آموزش، بهداشت، فرهنگ و یا هر زمینه مهم دیگری در چین کمک کند.

-مهاجر باید در چین زندگی کند و به توسعه رفاه عمومی این کشور نیز کمک کند.

-مهاجر باید نقش مهمی در بالابردن همکاری‌ها و تبدلات دوستانه این کشور با دیگر کشورهای خارجی داشته باشد.

-فرد خارجی مهاجر باید سهم قابل‌توجهی از توسعه اقتصادی و اجتماعی چین برای خود به وجود آورد.

در ادامه هرکدام از انواع مهاجرت را بر اساس قوانین به‌صورت اختصاری بررسی می‌کنیم که اگر شخصی بر اساس هر نوع از مهاجرت قصد اقامت دائم در چین را دارد، باید چه شرایطی را داشته باشد. این قوانین جدید هستند و معمولاً افراد متقاضی اخذ اقامت از آن باخبر نبوده و بر اساس قوانین گذشته کار خود را به جلو می‌برند.

کدام نوع از مشاغل سریع‌تر در چین اقامت می‌گیرند؟

طبق قوانین جدیدی که در بالا بیان کردیم، کشور چین به دلیل پیشرفته بودن در صنعت و اقتصاد به افرادی احتیاج دارد که همسو با این موج جلو بروند. براین‌اساس نیروی کار با استعدادهای خاص یا تجارب بالا در این کشور بسیار قابل‌قبول‌تر هستند. همچنین استاتید دانشگاه و یا پژوهشگرانی که در دانشگاه بسیار فعال بوده‌اند نیز مناسب مهاجرت و اقامت دائم چین هستند.

کسانی تخصص بالایی دارند، مدیران ارشد و پرسنل فنی که توسط شرکت‌های مهم در چین دیده شده‌اند هم امتیاز بالایی برای مهاجرت دارند و بسیار دیده خواهند شد. چین همچنین بر اساس توصیه نیروی کار خارجی هم مهاجر می‌پذیرد. به‌عنوان‌مثال اگر دوست شما در این کشور فردی موفق باشد، می‌تواند با توصیه‌نامه به دولت چین شما را هم به این کشور بیاورد و اقامت دائم چین را برای شما هم بگیرد.

آیا می‌توان از طریق ویزای تحصیلی اقامت دائم در چین را گرفت؟

چین به‌سرعت در حال تبدیل‌شدن به یک رقیب اصلی در جهان برای صنایع، اقتصاد و آموزش عالی است. این کشور می‌تواند جایگزین ارزانی برای آموزش عالی در سطح جهانی در مقایسه با کشورهایی مانند ایالات متحده، استرالیا یا کانادا باشد.

 همان‌طور که اقامت دائم در چین از طریق کاری برای نیروی حرفه‌ای می‌تواند بسیار مفید باشد، این عمل برای اقامت تحصیلی نیز خوب است. علاوه بر این شرکت‌ها و رهبران صنایع مختلف به این کشور می‌آیند و کسب‌وکار خود را در چین انجام می‌دهند؛ بنابراین می‌توانید زمانی که در کشور هستید با یکی از آن‌ها ملاقات کنید.

 این کشور دانشگاه‌های بسیاری دارد که نیروی کار مختص کشور چین را پرورش می‌دهند. این بدان معناست که شما بعد از فارغ‌التحصیلی دقیقاً به همان نیروی کاری تبدیل خواهید شد که دولت چین به آن احتیاج دارد. ویزای تحصیلی در این روش به ویزای کاری تبدیل می‌شود. شما بعد از چند سال می‌توانید اقامت دائم چین را دریافت کنید. همچنین چین بسیار مقرون‌به‌صرفه است. هزینه زندگی و شهریه به طور متوسط ​​در مقایسه با سایر قاره‌ها بسیار کمتر است.

آیا می‌توان از طریق ویزای تحصیلی اقامت دائم در چین را گرفت؟

اقامت دائم در کشور چین از طریق ازدواج به چه صورت است؟

اقامت در چین ممکن است از طریق ازدواج با یک چینی نیز صورت بگیرد. بااین‌حال قوانین مخصوص به خود را دارد. ازآنجایی‌که رویه‌ها می‌توانند در سراسر چین متفاوت باشند، همیشه لازم است با دفتر ازدواج یا مقامات محلی که قرار است ازدواج در آنجا انجام شود، در مورد الزامات و رویه‌های این کار به‌صورت دقیق صحبت شود.

حتی اگر دو نفر اصالتاً چینی نباشند، قانون چین به دو خارجی نیز اجازه ازدواج می‌دهد، مشروط بر اینکه حداقل یکی از آن‌ها دارای ویزای معتبر اقامت چین باشد. این بدان معنا است که اگر شما با یک غیر چینی که اقامت چین را دارد هم ازدواج کنید، باز هم می‌توانید اقامت دائم چین را دریافت کنید. ازدواج باید در محلی که اجازه اقامت صادر شده است ثبت شود. مدارک زیر برای این کار موردنیاز است:

 • پاسپورت فعلی
 • اجازه اقامت یا ویزای چین
 • گواهی سلامت از یکی از بیمارستان های تأیید شده محلی
 • سه عکس از زن و شوهر گرفته شده با هم
 • هزینه ثبت‌نام
 • گواهی ازدواج
مدارکی که برای ثبت مهاجرت از طریق ازدواج

فرد خارجی باید اظهارنامه قانونی را در حضور یک وکیل رسمی تکمیل کند. در این سند مشخصات شخصی مانند نام، آدرس، جنسیت، محل و تاریخ تولد، ملیت، شماره پاسپورت، شغل و وضعیت تأهل ذکر شده است. این اعلامیه اغلب به‌عنوان گواهی ازدواج نامیده می‌شود.

 سپس این سند باید توسط یک دفتر قانونی در سفارت کشور متبوع خارجی یا سفارت یا کنسولگری چین تأیید شود. این سند تا شش ماه پس از تاریخ اعلام اعتبار دارد. برای قانونی شدن سند توسط سفارت یا کنسولگری چین هزینه‌ای وجود دارد و این روند می‌تواند از دو تا ده روز طول بکشد.

اقامت دائم چین از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت و گرفتن اقامت دائم چین از طریق سرمایه‌گذاری هم اتفاق می‌افتد. اما باید این نکته را بدانید کسی که این راه را انتخاب کرده است، دقیقاً مانند اخذ اقامت از طریق کاری قوانین و ضوابطی را باید رعایت کند. شما از طریق خرید ملک، ثبت کردن شرکت، خرید سهام یا مشارکت در یک کسب‌وکار می‌توانید اقامت چین را دریافت کنید.

بااین‌حال باید گفت که شرایط خریدوفروش ملک در این کشور دشوار است و مخصوصاً یک خارجی باید شرایط متفاوتی را تجربه کند تا بتواند یک‌خانه را خریداری کند و یا ثبت یک شرکت را انجام دهد که به اقامت ختم شود.

چه مدارکی برای اقامت دائم در چین احتیاج داریم؟

در بالا بیان کردیم شخصی که قصد گرفتن اقامت دائم چین از طریق ازدواج را دارد باید مدارکی را آماده کند تا از طریق آن ازدواج خود را ثبت کند و بتواند اقامت خود را بگیرد. در این قسمت قصد داریم تا مدارک و شرایط را به‌صورت کلی برای شما بیان کنیم تا بتوانید تمامی آن‌ها را به‌صورت کلی داشته باشید و بدانید قبل از ورود به این کشور چه چیزهایی را باید آماده کنید. مدارک اولیه موردنیاز برای درخواست اقامت دائم به شرح زیر است:

 • فرم درخواست کامل برای اقامت دائم در چین.
 • پاسپورت معتبر و ویزای معتبر یا اجازه اقامت.
 • گواهی سلامت صادر شده توسط بازرسی ورودی و خروجی داخلی و صادر شده در شش ماه گذشته.
 • عدم سابقه کیفری در خارج از کشور متقاضی یا خویشاوندان متقاضی.
 • نامه‌های شرکت، مجوزها و گواهی پرداخت مالیات هنگام درخواست کارت اقامت دائم از طریق کاری.
 • گواهی خویشاوندی (گواهی ازدواج، گواهی تولد، یا اثبات خویشاوندی) و همچنین مدارک ثابت مسکن و درآمد درصورتی‌که متقاضی یکی از اعضای خانواده همراه باشد.
 • گذرنامه خصوصی قبلی و گواهی اقامت دائم خارج از کشور درصورتی‌که متقاضی زمانی ملیت چینی داشته است.
 • اگر متقاضی یک سرمایه‌گذار خارجی باشد، مجوز کسب‌وکار، گزارش تأیید سرمایه که نشان می‌دهد سرمایه ثبت شده شرکت به استاندارد رسیده است و یک گزارش حسابرسی که این را برای سه سال متوالی اخیر نشان دهد، موردنیاز است.
مدارک اولیه مورد نیاز برای درخواست اقامت دائم

متقاضیان باید مدارک اولیه و همچنین موارد اضافی موردنیاز را به مرکز خدمات مهاجرت و اداره امنیت عمومی شانگهای ارسال کنند و درخواست ظرف 90 روز کاری پردازش خواهد شد.

آیا می‌توانیم خودمان فرایند اخذ اقامت چین را انجام دهیم؟

شرایط مختلف آن را بررسی کردیم، این سؤال برای هر شخص ممکن است پیش آید که آیا می‌توان فرایند اخذ اقامت را خودمان انجام دهیم یا خیر. در این قسمت باید گفت این کار اگر شخصاً انجام شود ممکن است با مشکلاتی را به همراه داشته باشد. کسی که برای اولین‌بار قصد مهاجرت به چین را دارد، حتی اگر قبلاً هم مسافرت به این کشور را تجربه کرده باشد، باز هم ممکن است درباره قوانین مهاجرت اطلاعات اندکی داشته باشد.

به‌عنوان‌مثال اگر مهاجرت کاری را در نظر بگیریم، قوانینی که در بالا بیان کردیم ممکن است برای شخص واضح نباشد یا از آن بی‌خبر باشد؛ به همین خاطر نمی‌تواند شرایط را به‌صورت کامل برای خود مهیا کند و ممکن است ویزای وی برگشت‌خورده و سرمایه‌اش به هدر برود. در مورد اقامت تحصیلی نیز به همین صورت است. تعدادی از قوانین وجود دارند که برای هر دانشگاه متفاوت است و شما ممکن است بدون آگاهی از این قوانین وارد خاک چین شده و تحصیل را آغاز کنید.

آیا می‌توانیم خودمان فرایند اخذ اقامت چین را انجام دهیم؟

 این نیز باعث ضرر و ازدست‌رفتن سرمایه خواهد شد؛ ازاین‌رو مؤسساتی وجود دارند که فقط در همین زمینه‌ها فعالیت داشته و تجربه کافی برای هر نوع مهاجرت و گرفتن اقامت دائم چین را دارند. این افراد از قوانین به‌صورت کامل آگاه هستند و اگر شرایط شما با قوانین متفاوت باشد، این را قبل از پرداخت هرگونه هزینه برای ویزا به شما اطلاع خواهند داد.

 بنابراین قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت بهتر است اول از افراد متخصص مشورت بگیرید و سپس با استفاده از تجربه مشاوران و متخصصان فرایند مهاجرت را آغاز کنید. این سنجیده‌ترین کار است که شما را به‌راحتی به مقصد خود می‌رساند.

اقامت دائم چین تبدیل به یکی از پرطرفدارترین انواع اقامت در بین کسانی که قصد مهاجرت را دارند شده است. به همین دلیل در این مطلب سعی کردیم در ابتدا شما را با کشور چین و زندگی در آن آشنا کنیم. سپس شرایط اقامت دائم در چین را بررسی کردیم و هرکدام از انواع اقامت را نیز جدا بررسی کردیم تا بتوانید هدف خود را با خواندن آن‌ها مشخص کنید. اگر به دنبال موسسه­ای هستید که در این زمینه شما را یاری کند می­توانید از خدمات مجموعه ما استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی —> تحصیل در چین

سؤالات متداول

بله، افرادی که اقامت دائم و شهروندی چین را بدست آوردند میتوانند براحتی به کشورهای دیگر سفر کنند.

تقریبا میتوان گفت در این کشور همه به زبان ماندارین صحبت میکنند.

در کشور چین هم مانند بسیاری از کشورها میتوان از طریق کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و ازدواج اقامت دائم را بدست آورد.

بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن