پرتغال

پرتغال

کشور پرتغال، کشوری است واقع در بخش جنوب غربی قاره اروپا و در جوار کشور اسپانیا که از شرق و شمال دارای مرز مشترک با اسپانیا بوده و از بخش‌های غربی و جنوب هم منتهی به اقیانوس اطلس است. سرعت بالای پیشرفت پرتغال در رفاه، کیفیت زندگی، وضعیت معیشتی، حقوق بشر، شادی و رضایت مردم، کیفیت بالای بازار کار و نظام آموزشی و موارد دیگر، مورد توجه گرفته است. این کشور یکی از رویایی‌ترین نقاط جهان برای شروع زندگی تازه و جدید است. اگر مهاجرت به اروپا ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می‌توانید در این مطلب از هرمس اپلای، شاهد معرفی کشور پرتغال، هزینه‌های زندگی، آب‌و‌هوا و معرفی بهترین شهرهای پرتغال برای زندگی باشید. همچنین می‌توانید مشکلات سکونت در این کشور و آداب و رسوم این کشور را در این مطلب بخوانید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مختصری درباره کشور پرتغال

پرتغال جزو کشورهایی با کیفیت زندگی بالا در اروپا شناخته می‌شود و تمام این ویژگی‌ها به لطف وجود مناظر جذاب، بکر و قرون وسطایی در این نقطه از جهان است. نام رسمی این کشور “جمهوری پرتغال” می‌باشد. همچنین “پرتغالی” زبان رسمی این قسمت از دنیا است. پرتغال به طور کلی به دو بخش کلانشهری به نام پورتو در شمال و دیگری به نام لیسبون در جنوب تقسیم بندی می‌گردد که شهر لیسبون پایتخت آن است و در کل نواحی استانی این کشور به ۷ ناحیه و  ۱۸ بخش تقسیم بندی شده است.

آب‌وهوای کشور پرتغال

کشور پرتغال دارای آب‌وهوای عمدتا معتدل و مدیترانه‌ای است. آب‌وهوای این کشور در فصل زمستان مانند شهرهای ساحلی خود اسپانیا می‌باشد. میانگین دمای هوا در طول روز برای این کشور، حداکثر تا ۱۷ درجه سانتی گراد (۶۴ درجه فارنهایت) می‌رسد؛ اما رطوبت هوا در کشور پرتغال بسیار بیشتر از سایر شهرهای ساحلی اسپانیا است. در فصل زمستان به طور متوسط تنها به اندازه ۱۵ روز هوای خشک در پرتغال حاکم بوده و مقدار ساعت تابش آفتاب در این فصل ۶ الی ۷ ساعت می‌باشد. همچنین سواحل اقیانوس اطلس دارای آب‌و‌هوایی مرطوب‌تر از دیگر سواحل کشور اسپانیا در فصل بهار است. در فصل تابستان، نسیم با طراوت و دلپذیری از سمت دریا به سوی کشور پرتغال می‌وزد و شرایط آب‌وهوایی را بسیار مطبوع می‌کند.

مختصری درباره پرتغال

در قسمت‌های شمالی کشور پرتغال آب‌وهوایی معتدل‌تر نسبت به سایر نقاط کشور وجود دارد. اما در بخش شمال شرقی زمستان‌هایی طولانی تر و تابستان‌هایی گرم تر بر فضا حاکم می‌شود. تابستان در جنوب کشور همچنین بسیار گرم است و در زمستان امکان بارش برف در نقاط شمالی کشور وجود ندارد. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که کشور پرتغال جزء مناطق گرم و ایده‌آل در اروپا از نظر وضعیت آب‌وهوایی به شمار می‌آید، این کشور در بیشتر اوقات سال آب‌وهوایی معتدل یا مدیترانه‌ای را تجربه می‌کند. گرمای شدید هم بخش جدایی ناپذیری از آب‌وهوای این کشور در فصول گرم در سواحل این کشور می‌باشد.

فرهنگ و آداب پرتغالی‌ها

زندگی در پرتغال برخلاف بسیاری از دیگر نقاط مختلف جهان، در سکوت جریان دارد. فرهنگ و ترافیک در این کشور هیچ شباهتی به نقاط دیگر در آسیا یا حتی اروپا به ویژه کشورهایی مانند برزیل ندارد. روال زندگی در این کشور با ریتمی آرام و یکنواخت، بدون عجله و هیاهو همراه است. تجدید هنر و فرهنگ از جمله مهم‌ترین تغییرات فرهنگی در این کشور طی دهه‌های اخیر به شمار می‌آید. این کشور که عمدتا کشوری کاتولیک رومی است، فرهنگی غنی و پرباری را در خود جای داده است و شهرهایی مانند لیسبون، پورتو و گویمارس در پرتغال به عنوان پایتخت‌های فرهنگی اروپا شناخته می‌شوند.

پرتغالی مردمانی با درک عمیق و کامل از هنر را در دل خود جای داده و بسیاری از شهرها در این کشور، دارای موزه‌هایی ارزشمند از نظر آثار هنری و فرهنگی است. همین موضوع نیز باعث شده است تا بسیاری از نمایشگاه‌های هنری در نقاط مختلف این کشور، از جمله لیسبون، به‌عنوان یکی از پایتخت‌های فرهنگی این کشور همواره دایر باشد. پرتغالی‌ها به لطف فرهنگ و سنت دیرینه خود، دارای صفات برگزیده‌ای هستند که یکی از این صفات، مهمان‌نوازی آن‌ها است، بعد از ورود به این کشور، خیلی زود با نام کوچک خود از سوی پرتغالی‌ها مورد خطاب قرار می‌گیرید و این شاید یکی از خوشایندترین لحظات در سفر به یک کشور دوردستی چون پرتغال باشد. روش زندگی پرتغالی‌ها بسیار متفاوت تر از سایر مناطق جهان است و به عبارتی پرتغالی‌ها افرادی بسیار برونگرا هستند.

زبان و مذهب پرتغالی‌ها

مردم این کشور معمولا به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند و همچنین زبان رسمی این کشور نیز پرتغالی است. مذهب مردم این کشور در طول سالیان متمادی نیز مذهب مسیحیت بوده است. مسیحی کاتولیک دین اصلی مردم این کشور است که بر اساس آمارها، تنها بخش کمی ازجمعیت مردم در این کشور، تابع آیین کاتولیک هستند. اما به طور کلی می‌توان گفت که تمامی پرتغالی‌ها دوست دارند تا در کلیسا غسل تعمید داده شوند. بخش زیادی از جشن‌ها و مراسم نیز در این کشور ارتباط مستقیمی با دین کاتولیک دارد، به طوری که محل قرارگیری کلیساها جزو بهترین مناطق در گوشه و کنار این کشور هستند.

مردم این کشور تاثیر بسیار چشمگیر و ویژه‌ای از دین کاتولیک گرفته‌اند و به همین علت، این دین نقشی کلیدی در تعیین ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها و به طور کلی ویژگی‌های فرهنگی این کشور داشته است.

همسایگی از دو جهت شمالی و شرقی این کشور با کشور اسپانیا هم در این موضوع بی تاثیر نبوده است، به عنوان نمونه، تاگوس از مجموع رودهای اصلی است که از جنوب پرتغال یعنی از شهر لیسبون می‌گذرد. مردم این کشور از اقوام مختلفی هستند که مهم‌ترین آن‌ها قبایل رومی، عرب، ویزیگوت، سلتیبری و سلت‌ها و البته پرتغالی‌ها می‌باشند.

زندگی در میان پرتغالی‌ها

براساس آمار ارائه شده توسط شورای اقتصاد و صلح جهانی، در سال ۲۰۲۲ کشور پرتغال رتبه ششم را در میان کشورهایی که به عنوان امن‌ترین کشورهای جهان شناخته شده‌اند، کسب کرده است. آمار پایین نرخ جرم و جنایت در این کشور در کنار رفتار صمیمانه و دوستانه مردم و اقتصادی پر جنب و جوش، پرتغال را به مقصدی رویایی برای بسیاری از مسافران خارجی که این کشور را مقصدی برای زندگی انتخاب می‌کنند، تبدیل کرده است. آب و هوای گرم و مطبوع و تقریبا بی‌نظیر منطقه، سواحل زیبای فراوان، و اجتماع مهاجران بازنشسته، این کشور را مکانی ایده‌آل و بی نظیر برای سایر مهاجران بازنشسته ساخته است. همچنین این کشور در سال ۲۰۲۲ به عنوان یکی از بهترین و محبوب‌ترین کشور‌ها برای گذران دوران بازنشستگی انتخاب شده است.

زندگی در میان پرتغالی‌ها

هزینه‌های زندگی در پرتغال

هزینه‌های زندگی در پرتغال حتی برای مدتی کوتاه، به منطقه و جایی که برای زندگی در این کشور انتخاب می‌کنید، وابسته است. لیسبون و کاسکایس از جمله شهرهای گران قیمت در میان شهر‌های پرتغال هستند که خرج زندگی در آن‌ها به مراتب بیشتر از سایر نقاط این کشور است. پورتو به عنوان یکی از شهرهای گران قیمت پرتغال از نظر هزینه اجاره آپارتمان شناخته می‌شود. البته مدیریت هزینه‌ها در این کشور با تغییر دادن مقاصد اقامت امکان‌پذیر خواهد بود. کشور پرتغال توانست در سال ۲۰۱۸ عنوان چهل و یکمین رتبه جهانی را در حوزه شاخص توسعه انسانی به دست آورد، به همین علت، توسعه انسانی در این کشور پس از این دوره به بیشترین حد ممکن رسید. این موضوع بیانگر این است که امروزه این کشور، جزو ایده‌آل‌ترین کشورها برای زندگی شناخته می‌شود.

صنایع موجود در پرتغال

تشخیص شاخص‌های انسانی توسط سازمان ملل با عنوان در این آنالیز پارامترهای مهمی مانند جمعیت، بهداشت، تحصیلات، ثروت ملی، امنیت، رفاه و اشتغال در این مورد، مورد بررسی قرار می‌گیرد. عمده صنایع و مشاغلی که در پرتغال وجود دارند، ماهیگیری، ساخت مصنوعات چوب پنبه‌ای، کارخانجات صنایع غذایی و همین‌طور طبخ و آماده‌سازی غذا هستند. وضعیت اشتغال و بیکاری در این کشور بر اساس آخرین گزارش‌های آماری منتشر شده از آن بسیار مورد توجه است. زیرا کاهش نرخ بیکاری به ۶.۶ درصد در سال‌های اخیر، کشور پرتغال را از نظر وضعیت اشتغال افراد به یک منطقه فوق‌العاده عالی در جهان برای زندگی و اشتغال افراد تبدیل کرده است.

راه‌های مهاجرت به کشور پرتغال

مهاجرت به پرتغال می‌تواند یک گام بلند هدفمند در راستای ارتقای درجات تحصیلی، شغلی، درآمدی و حتی به‌ گونه‌ای به جهت بهبود کیفیت زندگی باشد. اگر بخواهید به عنوان متقاضی دریافت ویزای این کشور اقدام کنید، ابتدا باید با توجه به شرایط، امکانات و دارایی‌ها و سرمایه اولیه خود، بهترین روش مهاجرتی را از بین سایر روش‌ها انتخاب کنید. به این سبب در این ادامه مقاله به معرفی و بررسی مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های مهاجرت، شامل مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق خرید املاک و مستغلات و ثبت شرکت و در نهایت امکان و روش دریافت اقامت دائم این کشور می‌پردازیم.

انواع ویزا برای اقامت در پرتغال

انواع مختلفی از ویزای پرتغال در دسترس است. مهم‌ترین آن‌ها شامل ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه‌گذاری و ویزای خود حمایتی می‌باشند. ویزای نوع ۱ این کشور، برای کسانی صادر می‌شود که قصد اقامت دائم در این کشور را دارند و یکی از روش‌های زیر را انتخاب کرده‌اند:

 • روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری
 • بازنشستگی
 • خود اشتغالی
 • خود حمایتی

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

اگر قصد تحصیل در کشور پرتغال را دارید و دوره آموزش شما بیش از ۳ ماه طول می‌کشد، باید برای دریافت ویزای تحصیلی پرتغال را اقدام کنید. لذا دانشجویان برای این نوع از ویزا ابتدا می‌بایست ویزای شینگن دریافت کرده و سپس برای اخذ اجازه اقامت خود اقدام کنند.

 

یکی از مهم‌ترین شروط برای مهاجرت تحصیلی به این کشور، دریافت گواهی پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های آن است. از طرفی به عنوان دانشجو، باید مدارک زبان معتبر خود را ارائه دهید که می‌تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • آیلتس آکادمیک
 • آزمون تافل
 • آزمون پیشرفته C1

هزینه تحصیلات در پرتغال

هزینه تحصیل در پرتغال به مواردی از قبیل رشته تحصیلی شما و دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد. اما شهریه اکثر دانشگاه‌های این کشور سالانه در مقطع کارشناسی، بین ۵۵۰ یورو تا ۱.۰۵۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد، بین ۵۰۰ یورو تا ۲.۵۰۰ یورو است. البته در این میان استثنائاتی وجود دارند که نمونه آن‌ها دانشگاه مادیرا می‌باشد که هزینه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی آن، حدود ۴.۰۰۰ یورو است.

مزایای-تحصیلات-در-پرتغال

مقرون به‌صرفه‌ترین دانشگاه‌های پرتغال، دانشگاه علوم انسانی و فناوری Lusofona، دانشگاه پورتو، دانشگاه Minho و دانشگاه پلی تکنیک Leiria هستند که شهریه‌های آن‌ها به‌ترتیب از 500، 871،1037 و 1040 یورو در سال شروع می‌شوند. مزایای تحصیلات در این کشور به  شرح زیر هستند:

 • دانشگاه‌هایی معتبر با امکانات تحصیلی و آموزشی عالی
 • شهریه‌های مقرون به صرفه دانشگاه‌های پرتغالی معتبر
 • هزینه‌های متناسب زندگی دانشجویی در پرتغال
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • امکان اشتغال در حین تحصیلات
 • امکان تمدید کردن ویزا پس از فارغ‌التحصیلی برای اشتغال
 • امکان تبدیل کردن ویزای تحصیلی به ویزای کاری و اقامت

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی پرتغال

همچنین از جمله نکاتی که در دریافت کردن ویزای تحصیل افراد مورد توجه و بحث بوده، این نکته است که تمامی دانشجویان بین المللی باید ظرف مدت ۴ ماه پس از اولین ورود خود به این کشور برای دریافت کارت اقامت پرتغال اقدام کنند. مدارک لازم برای دریافت اقامت تحصیلی پرتغال به شرح زیر هستند:

 • فرم تکمیل شده درخواست اقامت تحصیلی پرتغال
 • پاسپورت معتبر به همراه یک کپی
 • دو عکس پاسپورتی جدید
 • مدارک اثبات تمکن یا استقلال مالی
 • مدارک محل اقامت

نحوه دریافت ویزای کاری پرتغال

برای مهاجرت کاری به پرتغال باید ویزای کاری، مجوز کار و از همه مهم‌تر، پیشنهاد کاری از یک کارفرمای پرتغالی دریافت کنید. در حال حاضر این کشور، دچار کمبود نیروی کار ماهر در حوزه‌هایی چون ارتباطات، آی تی و پرستاری است. بنابراین می‌توانید با ثبت نام در سایت‌های کاریابی این کشور، شغلی متناسب با تخصص و تحصیلات خود انتخاب کنید و برای دریافت پیشنهادات کاری، درخواست خود را ارائه دهید. پس از دریافت ویزای کاری، شما باید مجوز کار این کشور را دریافت کنید. توجه داشته باشید که شهروندان خارج از اتحادیه اروپا، در صورت داشتن مهارت و تخصصی خاص، دارای شانس بیشتری برای دریافت پیشنهادات کاری از سوی کارفرمایان پرتغالی هستند.

آیا برای مهاجرت کاری پرتغال باید مجوز کار دریافت کرد؟

اتباع خارج از اتحادیه اروپا، در صورتی که پیشنهاد کاری رسمی از یک کارفرمای رسمی و معتبر پرتغالی دریافت کنند، می‌توانند برای اخذ مجوز خودشان، درخواست دهند. از آنجایی که که شرکت‌های پرتغالی موظف به اولویت قرار دادن شهروندان مقیم و پرتغالی تبار هستند، در برخی موارد ممکن است دریافت پیشنهاد کاری و مجوز کار برای اتباع خارجی مشکل‌دار باشد. به منظور دریافت مجوز کاری این کشور، علاوه بر قرارداد کاری، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

 • پاسپورت معتبر
 • بیمه درمانی معتبر
 • گواهی تمکن مالی

مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری

به عنوان متقاضی مهاجرت به پرتغال، اگر سرمایه اولیه مورد نیاز برای شروع را داشته باشید، می‌توانید در بخش‌های مختلف صنعتی این کشور سرمایه‌گذاری کرده و یا حتی ملک بخرید. پرتغال بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، به سرمایه‌گذارانی که در بخش املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری ‌کنند، اقامت دائم ارائه می‌دهد. از طرفی با توجه به رشد اقتصادی مطلوب و رو به رشد این کشور، چه بسا سرمایه‌گذاری در این کشور می‌تواند به شدت برای شما سودآور باشد. مزایا و معایب مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری به شرح زیر هستند

مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری

 • امکان دریافت اقامت دائم پس از ۵ سال
 • هزینه‌های پایین زندگی
 • امنیت سرمایه‌گذاری
 • ثبات سیاسی
 • اقتصاد پویا و رو به رشد
 • مشوق‌های مالیاتی عالی
 • فساد اداری پایین
 • نرخ بیکاری پایین
 • نرخ بهره بانکی پایین
 • زیرساخت‌های پیشرفته
 • امکان افتتاح حساب بین‌المللی
 • امکان تجارت با دیگر کشورهای اروپایی

معایب سرمایه‌گذاری در این کشور نیز به شرح زیر هستند:

 • بوروکراسی اداری زیاد یا روند اداری کند برای مواردی همچون ثبت شرکت
 • چشم‌انداز اقتصادی ضعیف تر در برخی شهرهای این کشور در قیاس با برخی کشورهای اروپایی قدرتمند

مدارک مورد نیاز برای ویزای مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری

برای گرفتن ویزای مهاجرت به کشور پرتغال، مدارکی مورد نیاز است که تقریبا مشابه سایر مدارک ویزاهای دیگر هستند. البته برای این ویزا حتما باید گواهی عدم سوء پیشینه نیز ارائه دهید. سایر این مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • عکس پاسپورتی جدید
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • مدارک معتبر دال بر داشتن تمکن مالی برای روش‌های گوناگون سرمایه‌گذاری
 • مدارک دال بر عدم سوء پیشینه کیفری
 • مدارک سابقه کاری و تحصیلی در صورت نیاز
وکیل مهاجرت به پرتغال

وکیل مهاجرت به پرتغال

وکیل مهاجرت به پرتغال یکی از نیازهایی است که مهاجران به پرتغال به آن نیاز دارند؛ لذا در این مقاله به بررسی کشور پرتغال، ویژگی‌های یک وکیل مناسب و پس از آن شرایط مهاجرت به پرتقال می‌پردازیم. اگر شما نیز تمایل به مهاجرت به این کشور را دارید پس مقاله را تا انتها دنبال کنید.

سخن آخر

پرتغال از معدود کشورهای اروپایی است که علاوه بر مجوز اقامت دائم، مجوز کار و تحصیل را نیز به سرمایه گذاران خارجی از طریق خرید ملک می‌دهد. بنابراین این مزایا و روش‌های دریافت اقامت، مسیری رو به رشد را برای افراد هدفمند درست کرده و بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، یکی از موفق‌ترین موسسات در زمینه خدمات مهاجرت به کشورهای مختلف است. موسسه ما یکی از بهترین سوابق را در ارائه خدمات مهاجرتی، از قبیل اخذ ویزا و اقامت، با بیش از ۲۸۰ پرونده موفق دارد. تیم اجرایی موسسه هرمس اپلای با داشتن وکلای مهاجرتی در ایران و در کشورهای مقصد مسیر مهاجرتی را برای افراد متقاضی بسیار آسان کرده است. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه، می‌توانید به صفحه اصلی وب‌سایت ما مراجعه کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
بهترین روش‌ برای مهاجرت به پرتغال کدام است؟
برای انتخاب بهترین روش برای مهاجرت به این کشور، باید ابتدا به شرایط، امکانات و مقدار حدودی سرمایه اولیه خودتان توجه کنید. اگر سرمایه کافی و تمکن مالی مناسبی داشته باشید، خرید ملک بهترین روش مهاجرتی به این کشور است.
شرایط دریافت اقامت دائم پرتغال چیست؟
از طریق دو شیوه متداول و متناسب ویزای کار و ویزای سرمایه‌گذاری، می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. به این منظور باید به مدت ۵ سال در این کشور فعالیت داشته، مالیات خود را به موقع پرداخت کرده و دارای هیچ گونه سوابق کیفری و جنایی نباشید.
آیا خرید املاک در پرتغال به دریافت اقامت این کشور منجر خواهد شد؟
بله. علیرغم بسیاری از کشورهای اروپایی، خرید ملک در این کشور می‌تواند به گرفتن اقامت دائم این کشور منجر شود.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای