مشکلات مهاجرت به آلمان

مشکلات مهاجرت به آلمان

قبل از مهاجرت به آلمان باید از مشکلات مهاجرت به آلمان آگاه باشید، تا در این فرآیند دچار مشکل نشوید و برنامه ریزی‌های لازم را داشته باشید. آلمان از کشورهای توسعه یافته با کیفیت زندگی بالای دنیا است، اما مهاجرت به این کشور نیز چالش هایی را به همراه دارد. اگر می‌خواهید به پشیمانی از مهاجرت به آلمان دچار نشوید، بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا با معایب زندگی در آلمان آشنا شده و بتوانید تصمیم درست را بگیرید.

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مشکلات فرهنگی مهاجرت به آلمان

دستۀ اول مشکلات مهاجرت به آلمان مشکلات فرهنگی هستند. مهاجرت به هر کشوری ممکن است شوک فرهنگی در مهاجر به وجود بیاورد و هر فرهنگی جنبه‌های مثبت و منفی خود را دارد. ذکر این نکته ضروری است که مشکلات فرهنگی کاملاً نسبی هستند و ممکن است برخی از ویژگی‌هایی که برای یک فرهنگ، ناپسند به‌حساب می‌روند برای فرهنگ دیگر کاملاً قابل‌قبول باشد.

مشکلات فرهنگی مهاجرت به آلمان

اخلاق آلمانی‌ها

برخی از مهاجرانی که در آلمان زندگی کرده‌اند معتقدند مردم آلمان، در روابط اجتماعی خود، جدی و قاطع هستند و ممکن است سخت با دیگران وارد روابط دوستانه شوند. به عقیدۀ این افراد، اگر به انسان‌های خونگرم علاقه دارید و در روابط خود اولویت را به این خصوصیت می‌دهید شاید مردم آلمان با معیارهای شما تفاوت داشته باشند.

معروف است که پیداکردن دوست آلمانی سخت است چون مردم این کشور به‌راحتی با دیگران صمیمی نمی‌شوند. بسیاری از مهاجرانی که در آلمان زندگی کرده‌اند بر این باورند که آلمانی‌ها زیاد گله و شکایت می‌کنند و به‌راحتی راضی نمی‌شوند. البته این ویژگی جنبه‌های مثبت زیادی هم دارد؛ مثلاً مردم آلمان به وقت‌شناسی و نظم معروف هستند و به دلیل قاطعیتی که در روابط خود دارند از برخی اصول و ضوابط پیروی می‌کنند.

باز هم تاکید می‌کنیم که این ویژگی‌ها کاملاً نسبی هستند و نمی‌توان آن را به تمام مردم تعمیم داد. آنچه با قاطعیت می‌توان گفت این است که آلمانی‌ها به خونگرمی و صمیمیت شهرت ندارند و اگر این خصوصیت‌ها برایتان اولویت بسیار بالایی دارند بهتر است آن‌ها را در میان مردم سایر کشورها جستجو کنید.

منوی محدود!

آلمان هم مثل بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی از نظر تنوع غذایی منتقدانی دارد. برخی از مهاجران معتقدند منوی غذای آلمانی‌ها محدود است و به تنوع و کیفیت غذاهای عربی یا ترکی نمی‌رسد. البته این امر هم مثل سایر امور فرهنگی کاملاً نسبی است و به سلیقۀ افراد بستگی دارد. آنچه گفته شد تنها نظر رایج است و ممکن است غذاهای آلمانی کاملاً باب میل شما باشند. این مشکل از موارد کم‌اهمیت مشکلات مهاجرت به آلمان به‌حساب می‌آید.

مشکلات مهاجرت به آلمان؛ چالش زبانی

حتماً جوک‌هایی که برای زبان آلمانی می‌سازند را خوانده‌اید! زبان آلمانی جنسیت دستوری و دستور پیچیده‌ای دارد و برای بسیاری از امور مثل ماه و خورشید جنس خاص دارد. تنوع نشانه‌های معرفه‌ساز و نظام خاص نوشتاری این زبان (داشتن کلمات طولانی، حروفی که خوانده نمی‌شوند و …) باعث شده است این زبان برای ایرانی‌ها دشوار باشد (دلیل این امر را می‌توان در تفاوت‌های فارسی با آلمانی جستجو کرد). به همین خاطر یکی از مشکلات مهاجرت به آلمان یادگیری زبان این کشور است.

آلمان فاصلۀ اندکی با سایر کشورهای اروپایی دارد و بسیاری از مردم آن از کودکی زبان انگلیسی را یاد می‌گیرند؛ اما به گفتۀ مهاجرانی که سال‌ها در این کشور زندگی کرده‌اند برخی از آلمانی‌ها آشکارا ترجیح می‌دهند به زبان مادری خود حرف بزنند و حتی در موقعیت‌هایی که با یک فرد خارجی مواجه می‌شوند هم از صحبت‌کردن به انگلیسی خودداری می‌کنند.

ممکن است بعد از مهاجرت خود را در موقعیتی بیابید که نیاز به کمک دارید و یک فرد آلمانی به زبان آلمانی شما را راهنمایی می‌کند و از صحبت‌کردن به زبان انگلیسی خودداری می‌کند. البته این را هم باید در نظر داشت که آموختن زبان کشور مقصد یکی از ملزومات اولیۀ مهاجرت است و برای پیشگیری از چالش‌های زبانی بهتر است به تقویت مهارت‌های زبانی خود مبادرت ورزید.

مشکلات مربوط به بهداشت و درمان

بخش اعظمی از نظام پزشکی آلمان به دولت وابسته است و به همین خاطر بسیاری از خدمات بهداشت و درمان در این کشور دولتی هستند. برخی مهاجران ایراداتی به نظام پزشکی آلمان می‌گیرند؛ از جمله این که خدمات درمانی این کشور با تأخیر همراه هستند. بعضی مواقع برای تعیین نوبت ویزیت، شهروندان باید مدت‌ها صبر کنند و زمان خدمت‌رسانی مراکز دولتی از مراکز خصوصی کمتر است.

از مشکلات مهاجرت به آلمان که ذیل مشکلات نظام پزشکی و درمان قرار می‌گیرد تأخیر دولت در ارائۀ خدمات مربوط به درمان است. مثلاً ممکن است مدت‌ زیادی را برای دریافت هزینه یا فاکتور از دست بدهید. البته هزینۀ پایین خدمات درمانی این کشور را هم باید در نظر گرفت.

مشکلات مربوط به بهداشت و درمان

مشکلات سیاسی مهاجرت به آلمان

سیستم اداری آلمان پیچیدگی‌های خود را دارد و یکی از مشکلات مهاجرت به آلمان محسوب می‌شود. بروکراسی این کشور به‌گونه‌ای است که برای انجام برخی امور اداری، متقاضی مجبور است فرم‌های زیادی را پر و روال طولانی و خسته‌کننده‌ای را طی کند.

منتقدان معتقدند سیستم اداری آلمان نتوانسته است همگام با صنعت آن پیشرفت کند و این سیستم به اندازۀ کافی به‌روز نیست. هنوز انجام برخی امور اداری نیازمند پرکردن فرم‌های کاغذی و اخذ امضاهای فراوان به‌صورت حضوری است و متقاضیان گاه مجبور هستند برای انجام یک کار سادۀ اداری ساعت‌ها وقت بگذارند.

البته ممکن است این مشکل برای افرادی که در کشورهای کمتر توسعه‌یافته زندگی می‌کنند چندان جدی نباشد؛ انتقاد مطرح‌شده دررابطه‌با کشورهایی صدق می‌کند که خود نظام اداری پیشرفته و الکترونیکی‌شدۀ خوبی دارند. کشورهایی که از نظام اداری قدرتمند و به‌روزی برخوردار نیستند در این مورد انتقادی ندارند.

مشکلات مهاجرت به آلمان؛ مالیات

اقتصاد آلمان در برخی جنبه‌های آن کاملاً وابسته به مالیات است و مردم این کشور هزینه‌های دولتی زیادی را باید پرداخت کنند. بسیاری از این هزینه‌ها پنهان هستند و شهروندان آلمانی ممکن است اطلاعی از آن نداشته باشند اما به‌هرحال باید آن را پرداخت کنند. از این هزینه‌ها می‌توان به مالیاتی که صرف امور مربوط به کلیساها می‌شود اشاره کرد که شامل حال تمام شهروندان آلمانی می‌شود.

زندگی در آلمان (هم مثل بسیاری از دیگر کشورها) مالیات و هزینه‌های پنهان زیادی دارد. طبیعی است که هیچ شهروندی پرداخت عوارض و مالیات را دست ندارد و به همین خاطر هروقت صحبت از مشکلات زندگی در این کشور می‌شود، بحث مالیات داغ است.

برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی آلمانی هم مالیات پنهان خود را دارند و از این برنامه‌ها استفاده بکنید یا نکنید باید مالیات آن را بپردازید. به همین خاطر بحث مالیات یکی از اساسی‌ترین مشکلات مهاجرت به آلمان است. البته نباید این را از نظر دور داشت که این که این مالیات معمولاً صرف ارائۀ خدمات درمانی، شهرسازی و توسعۀ امکانات رفاهی می‌شود و در واقع به جیب شهروندان برمی‌گردد.

مشکلات مهاجرت به آلمان؛ آب‌وهوا

آب‌وهوای آلمان در بیشتر روزهای سال سرد است. زمستان‌های آلمان، طولانی و سرد است و در این کشور به‌ندرت روزهای گرم و آفتابی خواهید داشت. شب‌های المان تاریک و  طولانی هستند و در برخی روزها خورشید از ساعت ۴ عصر، غروب می‌کند و هوا خیلی زود تاریک می‌شود.

این نوع آب‌وهوا برای برخی افراد، آزاردهنده است و خصوصاً اگر طرف‌دار آب‌وهوای گرم و آفتابی باشید، با هوای آلمان مشکل خواهید داشت. میزان بارندگی آلمان زیاد است و مخصوصاً در فصل سرد سال، ساکنان این کشور شاهد بارندگی‌های پیاپی هستند. این بارندگی‌ها گاه باعث ایجاد اختلال در حمل‌ونقل می‌شود و در برخی نقاط هم سیل‌های ویرانگری را به وجود می‌آورد.

مشکلات مهاجرت به آلمان؛ آب‌وهوا

درد بی‌کولری!

همان‌طور که گفتیم آب‌وهوای آلمان به‌طورکلی، سرد و به هماره بارندگی زیاد است و تعداد روزهای گرم این کشور در مقایسه با روزهای سرد سال، کم است. اما در برخی روزهای تابستان دمای هوا به ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و این دما برای افرادی که به‌اصطلاح گرمایی هستند آزاردهنده می‌شود. باتوجه‌به رطوبت بالای آلمان، این دما ممکن است بیشتر از ۳۰ درجه هم احساس شود و به همین دلیل، استفاده از کولر انتخاب معقولی برای ساکنین این کشور خواهد بود اما این همۀ ماجرا نیست!

بیشتر خانه‌های آلمان کولر ندارند و سیستم سرمایش رایج در این کشور بسیار محدود است. به‌خاطر هزینۀ بالای برق و نیز به دلیل تعداد اندک روزهای گرم سال، استفاده از کولر در آلمان رواج چندانی ندارد و این یعنی به‌عنوان شهروند آلمان مجبور خواهید بود روزهای گرم و شرجی را بدون کولر سپری کنید. این مسئله یکی از مشکلات مهاجرت به آلمان به شمار می‌رود و برای هرکسی قابل‌تحمل نیست.

لازم به ذکر است که سیستم گرمایش آلمان هم چندان غنی نیست و به دلیل هزینۀ بالای گاز، استفاده از بخاری یا شوفاژ در این کشور با محدودیت‌هایی مواجه است. این امر البته جنبه‌هایی مثبتی هم دارد و از آن جمله می‌توان به صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی اشاره کرد. برای آلمانی‌ها کاملاً عادی و پسندیده است که در روزهای سرد سال تا می‌شود از لباس‌های گرم استفاده کنید و ساکنان این کشور سیستم گرمایش منزل را به دلیل کاهش ناچیز دما روشن نمی‌کنند.

آپارتمان‌های بدون آشپرخانه!

یکی از عجیب‌ترین مشکلات مهاجرت به آلمان این است که برخی آپارتمان‌های آلمان بدون آشپزخانه اجاره داده می‌شوند! یعنی هنگام اجارۀ آپارتمان، آشپزخانه را جزئی از آن حساب نمی‌کنند. دربارۀ چرایی این امر سؤال نکنید (چون ما هم نمی‌دانیم) اما این اتفاق در مورد بسیاری از آپارتمان‌ها رخ می‌دهد. توصیه می‌کنیم هنگام عقد قرارداد آپارتمان، مطمئن شوید که آشپزخانه هم جزئی از آن در نظر گرفته شده است. در غیر این صورت باید به فکر ایجاد یا ساخت یک آشپزخانه باشید.

مشکلات مهاجرت به آلمان؛ اینترنت خانگی

شاید به نظرتان عجیب برسد اما داشتن اینترنت خانگی در آلمان فرایند نسبتاً طولانی و سختی دارد! اتصال اولیه، نصب کابل‌های لازم و خرید بسته‌های اینترنتی در این کشور مراحل خاصی دارد و ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد! حتی در مواردی دیده شده است که این فرایند تا ۶ هفته هم به طول انجامیده باشد! این مسئله امر عجیبی است و در زمرۀ شوکه‌کننده‌ترین  مشکلات مهاجرت به آلمان قرار می‌گیرد.

باتوجه‌به اینکه آلمان کشوری صنعتی است و صاحب یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا است انتظار می‌رود اتصال به اینترنت و خرید بسته‌های اینترنت خانگی با سهولت همراه باشد؛ چراکه چنین فرایند ابتدایی و ساده‌ای برای یکی از غول‌های صنعتی دنیا اصلاً انتظار زیادی نیست.

لطفاً کارت نکشید!

لطفاً کارت نکشید!

اگر در آلمان زندگی می‌کنید باید عادت کنید پول نقد همراه خود ببرید. استفاده از کارت در همۀ فروشگاه‌های آلمان امکان‌پذیر نیست و در بیشتر مغازه‌ها و فروشگاه‌ها پول نقد ترجیح داده می‌‌شود. این امر خصوصاً برای ما ایرانی‌ها که عادت به استفاده از کارت داریم سخت است. البته این مشکل از موارد جزئی مشکلات مهاجرت به آلمان حساب می‌شود و به‌سادگی قابل‌حل است.

به‌هرحال آلمان اقتصاد قدرتمندی دارد و ارزش پول بالای آن باعث شده است حتی سکه‌های آن در گردش باشند و به همین دلیل، استفاده از اسکناس و پول نقد امری طبیعی است. پس هنگام خرید در آلمان پول نقد را فراموش نکنید!

ویزای زبان آلمانی

ویزای زبان آلمانی

دریافت ویزای کشور آلمان دارای روش‌های مختلفی است که هریک از این روش‌ها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. یکی از بهترین روش‌هایی که در این زمینه وجود دارد دریافت ویزای زبان آلمانی است. این نوع ویزا به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد دارند زبان آلمانی را در یک دوره کوتاه‌مدت بین ۳ تا ۱۲ ماه بیاموزند و از این دانش زبان و مدرکی که دریافت کرده‌اند برای دریافت ویزای دائم کشور آلمان استفاده کنند.

آگاهی از مشکلات مهاجرت به آلمان با هرمس اپلای

زندگی در کشور صنعتی و پیشرفته‌ای مثل المان برای بسیاری از افراد، رؤیایی است. اما اگر منطقی باشیم زندگی در هر کشوری مشکلاتی دارد و حتی زندگی در کشوری مثل المان که یکی از غول‌های صنعتی دنیا به‌حساب می‌رود هم مشکلاتی دارد. از مهم‌ترین مشکلات مهاجرت به آلمان می‌توان موارد فرهنگی، اقتصادی و طبیعی را بیان کرد. ما در این بخش سعی کردیم به طور کامل در مورد معایب زندگی در المان توضیحاتی را ارائه دهیم، اگر سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید.

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مشکلات مهاجرت به آلمان جیست؟
تفاوت فرهنگ، زبان آلمانی، تنوع غذایی، مالیات زباد و دیگر مسائل از مهم ترین مشکلات مهاجرت به آلمان می باشند.
سریع ترین راه برای اخذ اقامت آلمان چیست؟
ویزای جسجتوی کار آلمان، سریع ترین روش پیشنهادی هرمس اپلای می باشد.
هنگام زندگی در آلمان باید مالیات پرداخت کرد؟
بله، زندگی در آلمان هم مالیات و هزینه‌های پنهان مختلفی دارد. طبیعی است که هیچ شهروندی پرداخت عوارض و مالیات را دست ندارد و به همین خاطر هروقت صحبت از مشکلات زندگی در این کشور می‌شود، بحث مالیات داغ است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای