پاسپورت قطر

پاسپورت قطر

پاسپورت قطر یکی از نیازهای افرادی است که در این کشور به عنوان یک شهروند زندگی می‌کنند و قصد دارند به کشورهای دیگر سفر کنند. قطر به عنوان یکی از کشورهای خاورمیانه دارای ذخایر بزرگ نفت و گاز طبیعی است. افراد زیادی به ‌عنوان کارگر در این کشور مشغول فعالیت هستند. این کشور از لحاظ استاندارهای بالای زندگی معروف بوده و این مورد به دلیل وجود ثروت‌های طبیعی متعدد در آن است.

قطر از نظر ورود به خاک خود برخورد راحتی با شهروندان سایر کشورها دارد، به طوری که بدون ویزا اجازه ورود به شهروندان بیش از ۹۰ کشور را می‌دهد و آن‌ها برای ورود به قطر تنها نیاز به پاسپورت معتبر دارند. پاسپورت فردی که قصد سفر به قطر را دارد، باید دارای اعتبار ۶ ماهه یا حداقل  ۳ماهه باشد. از دیگر مواردی که باید فرد به همراه داشته باشد، بلیط برگشت یا برگشت تأیید شده به همراه رزرو هتل برای مدتی است که فرد قصد اقامت در قطر را دارد. این در حالی است که داشتن پاسپورت قطر مزایایی را برای فرد به همراه دارد که در این مقاله به ابعاد مختلف آن می‌پردازیم.

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با قطر و چیزهایی که باید بدانید

کشور قطر یک شبه‌الجزیره‌ بوده که در خطوط ساحلی خلیج ‌فارس واقع شده است و جزء ثروتمندترین کشورهایی بوده که به ایران نزدیک است. این کشور در جنوب خلیج ‌فارس واقع شده و پایتخت آن دوحه است. در قطر جاذبه‌های گردشگری فراوانی وجود دارند که می‌توانند یک دلیل مناسب برای سفر اغلب افراد باشند.

از دیگر دلایل افراد برای سفر به قطر برگزاری بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ است. افراد می‌توانند علاوه بر این که برای دیدن بازی‌ها به این کشور سفر کنند، به سراغ جاذبه‌های گردشگری آن مخصوصاً سواحل زیبای قطر بروند. این کشور با مساحتی بالغ بر ۱۱.۵۸۱ کیلومتر مربع جزء کشورهای کوچک به حساب می‌آید و زمین‌های آن اغلب بیابانی و هموار است. قطر از نظر آب‌ و هوایی نیز دارای آب‌ و هوای خشک با تابستان گرم و مرطوب است، در حالی که زمستان‌های معتدل و ملایمی دارد.

آشنایی با قطر و چیزهایی که باید بدانید
قطر

آشنایی با پاسپورت قطر

نیاز به پاسپورت برای افرادی که می‌خواهند به خارج سفر کنند، بر کسی پوشیده نیست. گذرنامه یا پاسپورت که ظاهر آن تقریباً شبیه شناسنامه است، اطلاعات هویتی فرد را ارائه می‌دهد و در واقع، یک سند معتبر بین‌المللی است.

در گذرنامه این موضوع مشخص می‌شود که تابعیت چه کشوری را دارید. زمانی که در کشور قطر به‌ عنوان یک شهروند شناخته می‌شوید و می‌خواهید به کشورهای دیگر مهاجرت کنید، حتماً باید پاسپورت قطر را داشته باشید. در هنگام مسافرت به هر کشور خارجی، مهری در پاسپورت زده می‌شود که نشان‌دهنده ورود و خروج شما از آن کشور است.

قطر با توجه ‌به این که از لحاظ استانداردهای زندگی در سطح بالایی قرار دارد، افراد زیادی خواستار زندگی و دریافت پاسپورت آن هستند. این کشور از لحاظ شرایط اقتصادی سطح بسیار بالایی دارد و افراد مختلفی سالیانه جهت کار به این کشور مهاجرت می‌کنند.

ورود افراد به قطر تنها با پاسپورت برخی کشورها

قطر یکی از کشورهایی است که ورود شهروندان برخی کشورها را تنها با ارائه پاسپورت امکان‌پذیر می‌کند. در ادامه شرایطی که بیان می‌کنیم که باعث می‌شوند افراد جهت ورود به قطر نیازی به ویزا نداشته باشند. این شرایط عبارت‌اند از:

زمانی که مسافران یکی از شهروندان کشورهای همکار در خلیج ‌فارس باشند، برای ورود به قطر تنها به پاسپورت کشورهای خودشان نیاز دارند.
در صورتی ‌که افراد اهلیت یکی از کشورهایی را داشته باشند که با شرایطی معافیت از ویزا هستند.

رتبه‌بندی پاسپورت قطر

پاسپورت قطر بر اساس رتبه‌بندی که برای گذرنامه‌های کشورهای مختلف ارائه شده است، در رتبه ۵۸ قرار دارد. افرادی که دارای این پاسپورت هستند و شهروندان این کشور محسوب می‌شوند، این امکان را دارند که بدون ویزا به ۹۴ کشور از جمله سنگاپور، بریتانیا، ترکیه و … سفر کنند.

این افراد برای این که به ۱۳۵ کشور دیگر جهان مهاجرت کنند، به ویزا و یک آمادگی طولانی‌مدت نیاز دارند. از میان کشورهایی که برای سفر و مهاجرت به ویزا نیاز دارند، می‌توان به کل اتحادیه اروپا، ایالات متحده و استرالیا اشاره کرد.

آشنایی با انواع ویزا برای سفر یا مهاجرت به قطر

قطر جزء کشورهای منطقه خلیج ‌فارس بوده که به‌ سرعت در حال ‌رشد است. مردم کشورهای مختلف در طول سال از این کشور بازدید می‌کنند. ورود افراد به قطر به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که گاهی شامل بازدید از صنعت نفت آن یا برای اهداف تفریحی است. این کشور با توجه ‌به هدف سفر افراد اقدام به صدور ویزاهای مختلف می‌کند.

آشنایی با انواع ویزا برای سفر یا مهاجرت به قطر

ویزای توریستی

ویزای توریستی در هنگام ورود شما به این کشور با هدف تفریح و سیاحت صادر می‌شود. بعد از ورود به بندر قطر باید ویزای خود را دریافت کنید. این نوع ویزا جزء ویزاهایی است که برای کشورهای معدودی در دسترس بوده و خود شامل دو نوع است:

  • ویزای توریستی کوتاه قطر (به مدت ۲ هفته)
  • ویزای توریستی طولانی قطر (به مدت ۳ ماه)

ویزای تجاری قطر

در صورتی ‌که برای یک شرکت قطری کار ‌کنید، این قابلیت را دارید که این ویزا را دریافت کنید. مسئولیت شرکتی که شما در آن مشغول فعالیت هستید، این است که امور مربوط به ویزای شما را انجام دهد.

ویزای کار قطر

زمانی که شما به مدت ۲ سال برای یک کارفرما در قطر کار کنید، ویزای کار قطر برای شما صادر می‌شود. یکی از نکات دیگر آن است که زمان دریافت ویزا و قبل از ورود به قطر از شما یک چکاپ کامل سلامت گرفته می‌شود.

ویزای ملاقات قطر

افرادی که اقامت قطر را دارند، می‌توانند پاسپورت قطر را دریافت کنند. گاهی افراد از اقوام خود که در آنجا زندگی می‌کنند و شهروندان قطر هستند، حمایت مالی می‌شوند و می‌توانند این ویزا را دریافت کنند. مدت اعتبار این ویزا شش ماه است.

ویزای خانوادگی قطر

این ویزا با ویزای قبلی قطر متفاوت است؛ چراکه دارای تاریخ انقضا نیست. در این ویزا، فردی که به‌ عنوان مهاجر در قطر مشغول کار است، این امکان را دارد که از خانواده خود حمایت مالی کند. اعضای خانواده فرد این امکان را دارند که به قطر بروند و با او زندگی کنند.

ملیت قطری و دریافت پاسپورت قطر

افرادی که دارای ملیت قطری و پاسپورت آن هستند و در داخل کشور یا خارج از آن زندگی کنند، دارای مزایای زیادی هستند. دولت قطر به افراد ساکن در این کشور که هویت قطری ندارند، اما در این کشور زندگی می‌کنند، نیز تابعیت قطری می‌دهد، اما این امر با شرایط مختلفی امکان‌پذیر است.

چگونگی گرفتن شهروندی قطر با تابعیت

با توجه ‌به ماده ۲ قانون شماره ۳۸ که در سال ۲۰۰۵ در حیطه تابعیت تصویب شد، در صورت وجود چهار شرط اصلی یک فرد غیر قطری می‌تواند تابعیت این کشور را دریافت کند. در ادامه قصد داریم، این چهار شرط را بررسی و بیان کنیم.

چگونگی گرفتن شهروندی قطر با تابعیت

اقامت طولانی‌ مدت در قطر

در صورتی‌ که فردی به ‌صورت قانونی در حدود ۲۵ سال در این کشور زندگی کند، می‌تواند برای درخواست شهروندی در این کشور اقدام کند. یکی از نکات که باید در این حیطه بیان کرد، این است که خروج فرد از قطر طی این مدت تأثیری در دریافت شهروندی ندارد.

تنها نباید در مجموع خروج فرد در سال بیش از دو ماه باشد و همچنین این مدت نباید به ‌عنوان خروج از قطر محاسبه شود. در صورتی‌ که فرد به مدت شش ماه قطر را ترک کند، امکان دارد وزیر کشور، دوره قبلی را جزء سال‌های اقامت فرد محاسبه نکند و آن را نادیده بگیرد.

تأمین نیازها از راه‌های مشروع

علاوه بر اقامت طولانی ‌مدت افراد که به اخذ پاسپورت قطر کمک می‌کند، این مورد که فرد برای رفع نیازهای خود و تأمین معاش راه‌های مشروع را برگزیده باشد، نیز در دریافت تابعیت قطر مؤثر است.

حسن رفتار در قطر

یکی دیگر از شرایطی که در دریافت تابعیت قطر به افراد کمک می‌کند، این است که فرد هیچ ‌گونه سابقه کیفری در جنایت، هتک حرمت یا بی‌اعتمادی در پرونده‌اش نباشد.

تسلط بر زبان عربی

از دیگر شرایطی که به افراد کمک می‌کند تا زودتر بتوانند تابعیت قطری را به دست آورند، این است که به ‌خوبی به زبان عربی مسلط باشند. دانستن زبان عربی کمک بسیاری به دریافت ملیت قطری می‌کند.

گرفتن تابعیت قطر از راه‌های دیگر

راه‌های دیگری علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، وجود دارد که به دریافت ملیت و پاسپورت قطری کمک می‌کند.

تولد نوزاد در قطر

افراد بسیاری با توجه ‌به شرایط سخت برای تابعیت خود تصمیم می‌گیرند، نوزاد خود را در قطر به دنیا بیاورند تا کودک بتواند از مزایای شهروندی در این کشور بهره‌مند شود. برای زن و شوهری که در آینده قصد مهاجرت دارند، زایمان در قطر می‌تواند یک گزینه خوب باشد. علاوه بر مزایای شهروندی که در آینده برای کودک مهیا می‌شود، این امکان به وجود می‌آید تا تجربه یک زایمان را داشته باشند.

گرفتن تابعیت با تبار قطری

در صورتی ‌که فرد بتواند تبار قطری خود را نشان دهد، این امکان برای او ایجاد می‌شود تا شهروندی قطر را از آن خود کند. زمانی که فرد دارای پدر قطری باشد، حتی اگر محل تولدش قطر نباشد، از لحاظ تبار شهروند قطر محسوب می‌شود. زمانی که مادر فرد قطری باشد، ولی پدر او ملیت دیگر را دارا باشد، نمی‌تواند تابعیت قطری را دریافت کند.

ازدواج با یک مرد قطری

در صورتی‌ که این شرایط برای فرد مهیا شود که با یک فرد قطری ازدواج کند، شرایط برای فرد به گونه‌ای رقم می‌خورد که بتواند به‌ واسطه همسر خود به تابعیت قطری دست پیدا کند. نکته‌ای که باید در حیطه ازدواج بیان کرد، این است که باید پنج سال از ازدواج گذشته باشد تا تابعیت و شهروندی نصیب فرد شود. در صورتی ‌که با توجه ‌به مشکلاتی ازدواج فرد به هم بخورد، تابعیت از فرد سلب نمی‌شود.

بررسی مزایای شهروندی و ملیت قطری

همان ‌طور که در بالا بیان شد، قطر یکی از کشورهای ثروتمند جهان است که افرادی که موفق به کسب شهروندی آن شوند، علاوه بر پاسپورت قطر می‌توانند از مزایای بی‌شمار این کشور بهره ببرند. برخی از کشورها برای این که رفاه شهروندان را مهیا کنند، برنامه‌های خاص مالی را برای آن‌ها تعیین می‌کنند، اما قطر برنامه‌های رفاهی خود را به‌ صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌دهد. در ادامه قصد داریم، این مزایا را بررسی کنیم.

بررسی مزایای شهروندی و ملیت قطری

رفاه رایگان ارائه شده

در صورتی‌ که شما شهروند قطر شناخته شوید، به طور خودکار دولت خدمات رایگان متفاوتی را به شما ارائه می‌دهد. از جمله این خدمات می‌توان به مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت از کودکان، پوشش بیماری، پوشش زایمان و … اشاره کرد. گاهی نیز دولت به افراد معلولی که شهروند قطر هستند، مزایایی مثل مسکن رایگان می‌دهد.

امکان داشتن پست‌های دولتی

در صورتی‌ که شما شهروند قطر شناخته شوید، به طور خودکار دولت خدمات رایگان متفاوتی را به شما ارائه می‌دهد. از جمله این خدمات می‌توان به مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت از کودکان، پوشش بیماری، پوشش زایمان و … اشاره کرد. گاهی نیز دولت به افراد معلولی که شهروند قطر هستند، مزایایی مثل مسکن رایگان می‌دهد.

امکان سفر به کشورهای دیگر

دارندگان پاسپورت قطر این امکان را دارند که به بیش از ۷۰ کشور بدون ویزا و به بیش از ۵۰ کشور با ارائه ویزا در هنگام ورود دست پیدا کنند. این اشخاص این امکان را دارند که بدون هیچ ویزایی به همه کشورهایی که عضو خلیج ‌فارس هستند، سفر کنند.

بهره‌مندی از این مزایا افراد زیادی را ترغیب می‌کند تا نسبت به دریافت تابعیت و پاسپورت قطر اقدام کنند. به دلیل پیچیدگی قوانین این حوزه، اغلب افراد ترجیح می‌دهند که از مشاوره‌های مؤسسه‌های مهاجرتی استفاده کنند. در این زمینه، مجموعه هرمس اپلای با سابقه درخشان خود بهترین گزینه است و با داشتن بهترین وکلا می‌تواند این مسیر را هموار کند.

مواردی که باعث از دست‌ دادن تابعیت قطری می‌شود

گاهی شرایطی باعث می‌شود که فرد تابعیت قطری خود را از دست بدهد و حتی پاسپورت او نیز باطل شود. این شرایط عبارت‌اند از:

  • اگر فرد برای خدمت سربازی به کشور دیگر برود، حتی اگر تابعیت قطری داشته باشد، آن را از دست می‌دهد.
  • زمانی که شخص برای یک کشور خارجی که جزء کشورهایی است که در حال جنگ با قطر است، کار کند، تابعیت خود را از دست می‌دهد.

یکی از نکاتی که در حیطه تابعیت در قطر باید بدانید، این است که هر زمان فرد اراده کند، می‌تواند از تابعیت قطری انصراف دهد.

ثبت شرکت در قطر

ثبت شرکت در قطر

شرکت‌ها در کشور قطر تنوع بسیار بالایی دارند. البته باید اشاره کرد که این تنوع بالا در کشورهای دیگر نیز وجود دارد. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت‌های مشارکتی ساده و شرکت‌هایی با همکاری مشترک اشاره کرد. هر یک از این شرکت‌ها شرایط و مشخصات مخصوص به خود را دارند. افراد می‌توانند بسته به شرایط خود هر یک از این شرکت‌ها را در قطر ثبت کنند.

جمع‌بندی

پاسپورت قطر جزء معتبرترین پاسپورت‌ها در سطح جهان است و به افرادی که تابعیت قطر را به دست می‌آورند، اعطا می‌شود. داشتن ملیت قطری می‌تواند زندگی ایده‌آلی را برای افراد فراهم کند. افراد می‌توانند با ویزاهای متفاوت از جمله توریستی، تجاری، کاری و … به قطر سفر کنند، اما برای  این که فرد بتواند به‌ عنوان یک شهروند در این کشور زندگی کند و از مزایای آن بهره ببرد، باید شرایطی را داشته باشد.

در این بین، استفاده از راهنمایی‌های مؤسسه مهاجرتی هرمس اپلای به دلیل تسلط کامل بر قوانین مهاجرتی این کشور، سختی این مسیر را کاهش می‌دهد و به افراد کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان تابعیت و پاسپورت قطر خود را دریافت کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا میتوان به عنوان همراه به کشور قطر مهاجرت کرد؟
بله، متقاضی که در قطر مشغول به کار است میتواند خانواده خود را باخود بهمراه ببرد.
برای سفر به قطر چه ویزاهایی وجود دارد؟
ویزای توریستی ویزای تجاری ویزای کاری ویزای ملاقات ویزای خانوادگی
چه کسانی میتوانند برای شهروندی در کشور قطر اقدام کنند؟
کسانی که به صورت قانونی حدود ۲۵ سال در این کشور زندگی کنند میتوانند برای شهروندی این کشور درخواست کنند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای