آپارتمان اجاره ‌ای در استانبول

اجاره خانه در شهر استانبول

یکی از زیباترین و در عین حال شلوغ‌ترین شهرهای ترکیه، استانبول است. سفر به ترکیه، نیاز به ویزای گردشگری ندارد. به همین دلیل سالانه تعداد زیادی بازدیدکننده به این کشور و شهر زیبایش یعنی استانبول سفر می‌کنند. قیمت هتل ممکن است برای اقامت افراد خیلی به صرفه نباشد. بنابراین غالبا ترجبح می‌دهند که به آپارتمان اجاره ‌ای در استانبول روی آورند. این روش در کنار مقرون به صرفه بودن مزایای بی‌شمار دیگری هم دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. در کنار مزایا، مطالب مفیدی همچون قیمت خانه در استانبول، قوانین اجاره و نکات مهم به هنگام اجاره خانه در ادامه این مطلب بررسی شده‌اند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

قوانین اجاره کردن خانه در ترکیه

اجاره خانه در کشور ترکیه به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت برای افراد امکان‌پذیر است. برای اجاره بلندمدت، معمولاً از مستاجر مبلغی به عنوان رهن دریافت می‌گردد که به آن دیپوزیت گفته می‌شود. طبق قوانین اجاره خانه در ترکیه، متقاضیان برای اجاره کردن هرگونه ملکی در این کشور می‌بایست پاسپورت و مجوز اقامت خود را به آژانس املاک و صاحب ملک ارائه دهند.

یکی دیگر از قوانین تهیه آپارتمان اجاره ‌ای در استانبول این است که صاحب ملک موظف می‌باشد خانه و واحد مسکونی را بدون هیچ مشکل و ایرادی به مستاجر تحویل دهد. در صورتی هم که مستاجر هرگونه ضرر و آسیبی به وسایل و مستغلات خانه وارد کند، موظف است خسارت آن را پرداخت نماید.

اگر مستأجر به دلایلی قصد تخلیه کردن واحد مسکونی را زودتر از موعد مقرر داشته‌باشد، هزینه دیپوزیت به او باز نمی‌گردد. همچنین صاحب ملک، اجازه تحویل خانه قبل از پایان پذیرفتن موعد قرارداد ندارد. مگر در مواقعی که مستأجر به هر دلیلی به قوانین ثبت‌شده در قرارداد عمل نکرده باشد.

اجاره-خانه-در-استانبول

قیمت اجاره آپارتمان در استانبول

عوامل متعددی بر قیمت آپارتمان اجاره ‌ای در استانبول تاثیر می‌گذارند. از میان آنها می‌توان به متراژ، نوع خانه و همچنین منطقه‌ای که خانه در آن اجاره شده است، اشاره کرد. قیمت اجاره خانه در قسمت‌های اروپایی شهر استانبول نسبت به سایر محله‌ها بیشتر است. البته باید توجه داشت که امنیت و آب و هوا هم در این قسمت‌ها نسبت به سایر نقاط شهر استانبول از وضعیت بسیار بهتری برخوردار هستند. قیمت اجاره خانه در شهر استانبول از 2000 لیر تا 5000 لیر متغیر است. برای مناطق اعیان نشین، این رقم اجاره می‌تواند چندین برابر باشد. حتی در مواردی، اجاره خانه در مناطق لوکس مثل بشیکتاش تا 15 هزار لیر هم می‌رسد.

سایر عواملی که بر قیمت اجاره کردن خانه در شهر استانبول تاثیرگذار می‌باشند، شامل موارد زیر هستند:

  • تعداد اتاق‌های خانه اجاره‌ای
  • محله و منطقه مورد نظر
  • خالی یا مبله بودن واحد مسکونی
  • فاصله از ساحل
  • فاصله از اماکن عمومی
  • میزان امکانات و تسهیلات واحد مسکونی
  • متراژ خانه و طبقه

اخذ اقامت از طریق اجاره خانه در شهر استانبول

این روزها اخذ اقامت کوتاه مدت از طریق اجاره خانه در ترکیه برای متقاضیان امکان‌پذیر می‌باشد. در سال 2022 شاخص دریافت اقامت از طریق اجاره آپارتمان در ترکیه به حدود 30 الی 40 درصد رسیده است.

 اما افراد باید به منطقه آپارتمان اجاره ‌ای در استانبول توجه کنند. چرا که بعضی از مناطق ترکیه و استانبول شامل اقامت از طریق اجاره خانه در ترکیه نیستند. فاتیح و اسنیورت از جمله این مناطق در استانبول هستند. البته به برخی مناطق که درصد افراد خارجی نشین در آن بالا باشد نیز اقامت تعلق نمی‌گیرد.

مورد دیگری که افراد باید به آن توجه کنند، سند خانه است. اگر سند خانه مشکلی داشته باشد، اداره مهاجرت به متقاضی اقامت نخواهد داد. در شهر استانبول افراد از سند تجاری به عنوان واحدهای مسکونی نیز استفاده می‌کنند. بنابراین متقاضیان باید به هنگام درخواست خانه اجاره‌ای، باید از مسکونی بودن سند اطمینان حاصل کنند تا برای اقامت آنها مشکلی پیش نیاید.

اجاره-خانه-در-شهر-استانبول

آیا رهن خانه در استانبول امکان‌پذیر است ؟

متاسفانه امکان رهن در کشور ترکیه و شهر استانبول امکان‌پذیر نیست. افراد یا باید خانه را بخرند یا کرایه کنند. برای تهیه آپارتمان اجاره ‌ای در استانبول نیازی نیست مبلغ خیلی هنگفتی به عنوان پول پیش به صاحبخانه پرداخت شود. بلکه کافی است متقاضی هزینه یک یا دو کرایه را به عنوان دیپوزیت پرداخت کند. مبلغ دیپوزیت هم به تعداد خواب و مبله یا خالی بودن واحد مسکونی بستگی دارد. نکته مهم دیگر این است که افراد باید اجاره خانه را در ابتدای هر ماه پرداخت کنند.

مزایای اجاره خانه در شهر استانبول

تهیه آپارتمان اجاره ‌ای در استانبول چه به صورت کوتاه مدت و چه بلند مدت، از مزایای بسیار زیادی برخوردار است.

یکی از مزایای اجاره کردن خانه در شهر استانبول امکان اخذ اقامت یک‌ساله کشور ترکیه می‌باشد. این امر باعث می‌شود افراد برای مدت یک سال به عنوان شهروند کشور ترکیه محسوب گردند. متقاضیان از این طریق همچنین می‌توانند کارت شهروندی دریافت نمایند و از همه امکانات عمومی کشور ترکیه استفاده کنند.

یکی از مهم‌ترین مزایای اجاره آپارتمان در استانبول به صورت کوتاه مدت، کاهش هزینه سفر برای افرادی است که برای مدت کوتاهی قصد اقامت در ترکیه را دارند. افراد با اجاره خانه در شهر استانبول برای یک الی سه ماه می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

اجاره-خانه-در-استانبول-ترکیه

یک پیشنهاد جذاب و خواندنی برای شما دوست عزیز همین الان میتوانید از لینک زیر وارد شوید و یک مقاله درجه یک نیز در رابطه با تحصیل کردن در آمریکا نیز بخوانید . بفرمایید

تحصیل در آمریکا

نکات مهم اجاره خانه در شهر استانبول

نکته اول: قبل از انتقال به آپارتمان اجاره ‌ای در استانبول مستاجر باید در حضور صاحب‌خانه، تعدادی فیلم و عکس از دیوارها و وسایل خانه تهیه کند. این کار برای این است که در پایان قرارداد بتواند بدون هیچ بهانه‌ای دیپوزیت خود را پس بگیرد.

نکته دوم: به هنگام اجاره خانه، مستأجر باید در مورد گرمایش و سرمایش سوال کند. گرمایش و سرمایش‌های مرکزی معمولاً هزینه‌های بیشتری دارند.

نکته سوم: مستأجر باید لوکیشن ملک را به دقت بررسی کند و از دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی، بازارهای محلی و مراکز خرید اطمینان حاصل نماید.

نکته چهارم: مستأجر باید به هنگام تنظیم اجاره‌نامه حتماً باید مفاد قرارداد را کامل بخواند. در صورتی که فرد تسلط به زبان ترکی استانبولی نداشته باشد، می‌تواند از یک شخص قابل اطمینان کمک بگیرد.

نکته پنجم: مستأجر باید حتماً از نوع سند ملکی یعنی مسکونی و تجاری بودن آن اطمینان حاصل نماید. اداره مهاجرت به واحدهای تجاری اقامت نمی‌دهد.

جمع‌بندی

تهیه آپارتمان اجاره ‌ای در استانبول یکی از روش‌های اخذ اقامت کوتاه مدت و بلند مدت در کشور ترکیه است. استفاده از این روش برای اقامت در ترکیه مزایای متعددی دارد. مهم‌ترین آنها مقرون به صرفه بودن اجاره خانه نسبت به اقامت در هتل می‌باشد. لازم به ذکر است امکان رهن خانه در استانبول وجود ندارد. افراد تنها می‌توانند واحد مسکونی را اجاره یا خریداری کنند. بهتر است که افراد برای تهیه آپارتمان اجاره‌ای از افراد متعهد و امین و همچنین مشاوران با تجربه کمک بگیرند.

مقاله پیشنهادی: اجاره ملک در ترکیه

سوالات متداول

به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت برای افراد امکان‌پذیر است. برای اجاره بلندمدت، معمولاً از مستاجر مبلغی به عنوان رهن دریافت می‌گردد که به آن دیپوزیت گفته می‌شود.

متاسفانه امکان رهن در کشور ترکیه و شهر استانبول امکان‌پذیر نیست. افراد یا باید خانه را بخرند یا کرایه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن