XHTML

اقامت ترکیه را از طریق اجاره ملک به دست آورید​

یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک در این کشور است. البته زندگی کردن در ترکیه از طریق اقامت‌های کوتاه مدت (مثل اجاره خانه) با شهروند ترکیه‌ شدن کاملا تفاوت دارد. به طور کلی، درصورتی که متقاضی، بتواند به صورت قانونی خانه یا ملکی را در این کشور کرایه کند، امکان دریافت اقامت کوتاه‌مدت برای وی به‌وجود خواهد آمد. مدت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک یک سال است. افراد می‌توانند با ویزای توریستی برای این نوع اقامت ترکیه اقدام کنند. دوره‌های اقامت در ترکیه سه ماهه یا همان 90 روزه هستند. متقاضیان اخذ اقامت ترکیه، می‌توانند هر شش‌ماه یکبار بدون‌نیاز به ویزا، به این کشور سفرکرده و 90 روز در آنجا اقامت‌داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر درخصوص اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک ادامه این مطلب را مطالعه فرمایید.

خرید خانه
اطلاعات تکمیلی
نوع ملک اقامتگاه: اجاره ای
متر مربع (ناخالص) 245
متر مربع (خالص) 195
تعداد اتاق ها: 4+1
عمر ساختمان بین: 11-15
موقعیت طبقه: 28
تعداد طبقات: 30 به بالا
اطلاعات کامل
اطلاعات تکمیلی
گرمایش: مرکزی
تعداد حمام: 3
بالکن: نه
مبله شده: خیر
اطلاعات کامل
قبل
بعدی
اطلاعات تکمیلی
نوع ملک آپارتمان برای اجاره متر مربع (ناخالص) 130 متر مربع (خالص) 110 تعداد اتاق ها 3+1 عصر ساختمان بین 5-10 موقعیت طبقه 5 تعداد طبقات 8
Click Here
قبل
بعدی

روش های پیدا کردن ملک

قیمت اجاره خانه

هزینه های دریافت اقامت

نوتر کردن اجاره نامه

نکات مهم

مزایا و معایب

قوانین اجاره ملک ترکیه

روش‌های پیدا کردن ملک برای دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

قبل از هرچیز، افرادی که قصد دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک را دارند، باید از خود بپرسند از کجا می‌خواهند ملک موردنظرشان را پیدا کنند؟ در ادامه این بخش روش‌های پیدا کردن ملک در ترکیه را معرفی و بررسی کرده‌ایم. این روش‌ها عبارتند از:

تابلوهای مقابل املاک

آژانس‌های املاک محلی

دفتر شورای محلی

تابلوهای مقابل املاک

افرادی که قبل از اقدام به اجاره ملک در ترکیه در این کشور بوده‌اند، احتمالا با علامت (For Rent) در مقابل املاک مختلف مواجه شده‌اند. بنابراین متقاضیان به دنبال تابلویی باشند که روی آن (Kiralik) نوشته‌شده باشد. این کلمه به معنی اجاره‌ای است.

تابلوی دیگری که علاقمندان به اخذ اقامت ترکیه باید بدان توجه کنند (Sahabinden) است. این کلمه به معنی صاحب می‌باشد. به محض مشاهده چنین تابلویی، افراد باید نام و شماره تلفن صاحب‌خانه‌ یا آژانس املاک را از روی آن یادداشت کنند.

آژانس‌های املاک محلی (Emlaci)

متقاضیان اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک می‌توانند به آژانس‌های املاک محلی (Emlaci) که به‌وفور در این کشور یافت می‌شوند، مراجعه کنند. سپس درباره املاک متنوعی که موجود هست، پرس‌وجو کنند. لازم به ذکر است که آژانس‌های املاک در ترکیه برای اجاره دادن هر ملکی، کمیسیون دریافت می‌کنند. این کمیسیون رقم خاصی ندارد و معادل میزان یک ماه اجاره مستاجر است‌. نکته حائز اهمیت این می‌باشد که اگر یک آژانس املاک، ملک موردنظر متقاضی را نداشته باشد، ولی آن را از یک آژانس دیگر بگیرد و به متقاضی اجاره دهد، کمیسیون اعطایی، بین دو آژانس املاک نصف می‌شود. از این نظر، متقاضی هزینه اضافه بابت کمیسیون نباید پرداخت کند.

شورای محلی برای پیدا کردن ملک در ترکیه

دفتر شورای محلی (Baladeyesi)

یکی دیگر از روش‌های پیدا کردن ملک در ترکیه، کمک گرفتن از دفتر شورای محلی (Baladeyesi) یا مدیر منطقه‌ای است که متقاضی قصد دارد در آن ساکن شود. متقاضیان می‌توانند درصورت تسلط به زبان‌ترکی، از این افراد جهت یافتن ملک موردنظر توصیه بخواهند. آنها نیز می‌توانند دوستان و آشنایان خود را که قصد اجاره دادن ملک خود را دارند، به متقاضیان معرفی نمایند.

به ویدئو زیر در رابطه با اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک توجه نمایید:

قیمت اجاره خانه برای اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

اکنون که با چگونگی اجاره ملک در ترکیه آشنا شدید، بهتر است کمی در رابطه با قیمت اجاره‌بها در این کشور نیز صحبت کنیم. اصولا قیمت‌ها براساس نوسانات ارز، متغیر هستند. بنابراین بهتر است هرزمان که متقاضی قصد کرایه ملک را داشت، برای قیمت‌های به روز اجاره‌بها تحقیق کند. علاوه بر ارز، منطقه‌ای که فرد قرار است در آنجا خانه کرایه کند نیز بر قیمت اجاره‌بها تاثیر می‌گذارد. به طورکلی، مناطق جنوبی و غربی ترکیه، نسبت به مناطق شرقی و میانی این کشور گران‌تر هستند. البته میزان متوسط اجاره‌بها در مناطق روستایی و دور از بخش‌های مرکزی شهرها نیز به مراتب ارزان‌تر خواهد بود.

به‌طور کلی، متقاضی باید در ترکیه بین 15 الی 50 درصد از درآمد خود را ماهیانه برای اجاره‌بها اختصاص دهد. این میزان به‌عوامل مختلفی همچون اندازه‌خانه، سال‌ساخت، امکانات، موقعیت‌مکانی و استانداردهای‌زندگی متقاضی بستگی دارد. میزان اجاره‌بهای ماهیانه برای متقاضیان، به‌طور متوسط بین 700 تا 7000 لیر در ماه برآوردشده است. البته خانه‌ها و املاک لوکس در خیابان‌های لوکس ترکیه خیلی بیشتر از این میزان، برای اجاره از متقاضی درخواست می‌کنند.

گفتنی است، زندگی در یک مجتمع، برای متقاضیان دریافت اقامت ترکیه امنیت بیشتری به‌همراه خواهد داشت. البته زندگی در مجتمع، هزینه‌هایی نیز دارد که به آنها (Aidat) یا شارژ ساختمان گفته می‌شود. این مجتمع‌ها نه تنها امنیت، بلکه امکانات تفریحی همچون استخر، سالن بدنسازی و باغچه نیز دارند. زندگی در مجتمع‌هایی که فاقد این امکانات هستند، فاقد شارژ ساختمان است یا اینکه مقدار آن بسیار اندک خواهد بود. از هزینه‌های شارژ، برای تعمیر آسانسور، تمیز کردن استخر یا رسیدگی به باغچه استفاده می‌کنند.

هزینه‌های دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک هزینه‌هایی به همراه دارد که در ادامه بررسی شده‌اند:

اجاره خانه:

همان‌طور که قبلا ذکر شد، متقاضی باید 700 تا 7000 لیر برای اجاره‌بهای ماهیانه پرداخت کند.

تایید اجاره‌نامه در دفترخانه:

پس از عقد قرارداد و تهیه اجاره‌نامه، متقاضی باید اجاره‌نامه را به دفترخانه رسمی ترکیه برای تایید، ارسال نماید. هزینه تایید اجاره‌نامه حدود 300 لیر است.

ترجمه مدارک:

نوع مدارک بر هزینه ترجمه مدارک تاثیر می‌گذارد ولی به‌طور میانگین، هزینه ترجمه مدارک 100 لیر خواهد بود.

مالیات یا پول خاک:

متقاضیان دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک باید هزینه‌ای به‌عنوان اتباع خارجی به دولت ترکیه پرداخت کنند. این هزینه می‌تواند 80 تا 89 لیر باشد.

بیمه یکساله:

متقاضی باید خود و اعضای خانواده را در ترکیه بیمه یکساله کند. مبلغ آن باتوجه به سن افراد و نوع بیمه ارزیابی می‌شود و می‌تواند بین 200 تا 900 لیر باشد.

تایید نوتر:

متقاضی باید همه مدارک مربوط به اجاره را برای تایید به دفتر اسناد رسمی ارسال نماید. مدارکی که از طرف نوتر تایید می‌شوند، برای همه مقامات ترکیه‌ای و سفارت‌های ترکیه در سرتاسر جهان معتبر هستند. تایید نوتر حدود 120 لیر خواهد بود.

نوتر کردن اجاره‌نامه در ترکیه

به مراکز اسناد دفتر رسمی در ترکیه نوتر (Noter) گفته می‌شود. متقاضیان دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک باید مدارک مربوط به اجاره ملک مثل پاسپورت و اجاره‌نامه را به یکی از دفاتر برده و تایید کند. هزینه نوتر کردن هر کدام از نسخه‌های اجاره‌نامه، حدود 80 تا 120 لیر است‌. برای اجاره ملک در ترکیه، متقاضی باید برای هرکدام از اعضای خانواده، اجاره‌نامه تهیه کند. همچنین هزینه نوتر کردن هرکدام از آنها باید جداگانه پرداخت شود. پس برای یک خانواده چهار نفره که متقاضی اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک هستند، هزینه نوتر کردن اجاره‌نامه معادل 320 تا 480 لیر خواهد بود.

چند نکته مهم برای اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

نکته اول: چیزی به اسم رهن در کشور ترکیه وجود ندارد. متقاضیان اخذ اقامت ترکیه یا باید برای خرید ملک در این کشور اقدام نمایند یا اینکه ملکی را اجاره کنند.

نکته دوم: متقاضیان ملزم به پرداخت چیزی به نام پول‌پیش نیستند. تنها برای اطمینان خاطر صاحب ملک، باید اجاره یک یا دو ماه پرداخت شود.

نکته سوم: مستاجر باید مبلغ اجاره را ابتدای هر ماه، به حساب صاحب ملک واریز کند. تاخیر در پرداخت مبلغ اجاره ماهانه، ممکن است عواقب چندان خوشایندی نداشته باشد.

نکته چهارم: متقاضیان اخذ اقامت باید بدانند که اجاره ملک برای یکسال خیلی ارزان‌تر و به صرفه‌تر از قراردادهای ماهیانه و هفتگی خواهد بود.

چند نکته مهم برای اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

مزایا و معایب درخواست اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک یکی از آسان‌ترین و درعین حال پرریسک‌ترین روش‌های مهاجرت به ترکیه به‌حساب می‌آید. این روش از این نظر آسان است که مدارک پیچیده‌ای برای اجاره ملک در ترکیه درخواست نمی‌شود. ولی از آن جهت پرریسک است که دیده‌شده در بیشتر موارد، متقاضیان با تکمیل مدارک و فرآیندها، موفق به دریافت اقامت نمی‌شوند. به عبارتی دیگر، درخواست آن‌ها ریجکت‌شده است. متقاضیان باید به دو نکته به هنگام ریجکت شدن درخواست آنها توسط اداره مهاجرت توجه کنند:

  • ✔ بعد از ریجکت‌شدن اقامت، متقاضی حق ندارد تا شش ماه برای درخواست جدید اقدام کند.

  • ✔ درصورت ریجکت‌شدن، اگر متقاضی در خاک ترکیه حضورداشته باشد، تنها ده‌روز فرصت خواهد داشت تا از خاک ترکیه خارج شود.

قوانین اجاره ملک در ترکیه در سال 2021

قانون جدیدی در اداره مهاجرت دولت ترکیه، در 15 ژانویه در سال 2021 اعلام شد. بر طبق این قانون، اتباع خارجی در برخی مناطق استانبول، اجازه اجاره کردن ملک را ندارند. این مناطق عبارتند از:

امکان اجاره خانه در مناطق «فاتیح» برای اتباع‌ خارجی ممنوع‌شده است. تنها دانشجویان می‌توانند برای اقامت در این منطقه درخواست بدهند.

امکان دریافت اجازه اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک در منطقه «اسنیورت» برای اتباع خارجی امکان‌پذیر نیست. اما متقاضیان می‌توانند برای خرید خانه در این منطقه اقدام کنند.

نکات مهم در رابطه با قرارداد اجاره‌نامه در ترکیه

به‌طورکلی، برای حفظ حقوق هردو طرف معامله، موارد زیر باید با دقت مورد توجه قرار بگیرد:

  • متقاضی باید با دقت از ملک اجاره‌ای مراقبت کند.

  • مستاجر باید بتواند با همسایگان ملک اجاره‌ای به خوبی رفتار نماید تا باعث شکایت نشود.

  • مستاجر و متقاضی حق اجاره یا انتقال ملک را به شخص ثالث ندارد.

  • مستاجر بدون اجازه کتبی از صاحب ملک، حق ایجاد هیچ‌گونه تغییری در ملک ندارد. این تغییرات شامل تعمیرات، نوسازی و مواردی از این قبیل می‌باشد.

  • مستاجر بلافاصله پس از فسخ قرارداد یا پایان مدت‌زمان اجاره، در همان روز موظف به تحویل‌ملک به صاحب آن است.

  • اگر در زمان اقامت مستاجر، نقص یا خرابی در هر قسمت از ملک رخ‌ داد، وی ملزم به پرداخت خسارت خواهد بود.

  • متقاضی اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک درصورتی که موفق به تخلیه خانه در مدت‌زمان مذکور نشد، متحمل هزینه خسارات خواهد گردید.

  • حضور شاهد، به‌هنگام عقد قراداد اجاره بسیار الزامی است و می‌تواند در زمان طرح دعوی، برای متقاضیان مفید واقع گردد.

جمع بندی اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

ترکیه یکی از کشورهایی است که هم در قاره آسیا و هم در قاره اروپا قرار دارد. از این رو به مقصد مهمی برای بسیاری از علاقمندان به مهاجرت تبدیل شده است‌. اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک یکی از پرطرفدارترین روش‌ها برای دریافت اقامت این کشور به شمار می‌رود. همچنین این روش نسبت به سایر روش‌های مهاجرت مقرون به‌صرفه‌تر است. دریافت اقامت با این روش، ریسک بالایی دارد. بنابراین توصیه می‌شود از یک وکیل مهاجرتی خبره در زمینه اقامت ترکیه کمک گرفته شود.

هرمس اپلای

سوالات متداول اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

متقاضیان می‌توانند با اجاره یا خرید ملک در ترکیه یک اقامت توریستی یک ساله دریافت کنند. متقاضیان نمی‌توانند اقامت یک ساله خود را تمدید کنند. این تمدید درصورتی امکان‌پذیر است که فرد در ترکیه خرید ملک انجام داده باشد.

متاسفانه امکان کار و تحصیل در زمان اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک وجود ندارد. افراد برای کار و تحصیل موظف به اخذ اجازه هستند.

خیر. افراد تنها با خرید ملک، به هر قیمتی که باشد، موفق به دریافت اقامت ترکیه می‌شوند‌. به‌طورکلی، ارائه سند ملک، به نام متقاضی که به‌صورت قانونی و تاییدشده خریداری شده باشد، اقامت ترکیه را برای متقاضی فراهم می‌کند.

همان‌طور که قبلا گفته شد، مدارک مورد نیاز برای اجاره و خرید ملک در ترکیه چندان پیچیده نیستند. داشتن مدرک زبان ترکیه‌ای و یا انگلیسی برای چنین اقامتی الزامی نیست. اما از آنجایی که فرد قرار است در این کشور برای مدتی به زندگی بپردازد، توصیه می‌شود برای ارتباط بهتر با مردم و موفقیت در منطبق کردن خود، به زبان ترکیه‌ای یا انگلیسی مسلط باشد.

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.