لیست مقالات مرتبط با اخذ اقامت و تابعیت

با کلیک بر روی پرچم هر کشور مقالات مرتبط که منجر به اخذ اقامت و تابعیت آن کشور می شود را می توانید مشاهده کنید.

 اگر با تعریف دو کلمه اقامت و تابعیت آشنا نیستید مقاله زیر را بخوانید. در زیر تفاوت اقامت و تابعیت و انواع ها آن بیان شده است. با ما همراه شوید.

تفاوت اقامت و تابعیت

یکی از دغدغه های اصلی مهاجران به کشور های جهان اول اخذ اقامت و تابعیت کشور مقصد است اما بسیاری از مردم از تفاوت های این دو موضوع آگاه نیستند. سوالات اصلی که ذهن اکثریت را مشغول می کند این است که اقامت و تابعیت چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند و فرق اصلی آن ها با یکدیگر چیست.

روش های اخذ اقامت و تابعیت کشور های مختلف و همچنین شرایط دو تابعیتی بودن جزو سوالات پرتکرار بسیاری از مهاجرین می باشد. وکلا و کارشناسان موسسه کاریابی بین المللی کاربین با تجربه و سابقه بالا در زمینه مهاجرت و کاریابی به این سوالات پاسخ خواهند داد. این مقاله توسط تیم کاربین هر ماه به روز می شود.

اقامت چیست؟

اقامت در فرهنگ لغت به معنای توقف، سکونت، منزل و مسکن می باشد و همچنین واژه اقامتگاه که برگرفته از این کلمه می باشد به معنای مکان سکونت و توقف می باشد. اقامت در بخش حقوق بین الملل به معنی ارتباطی است که بین یک شخص و خاک یک کشور است به گونه ای که ممکن است تابعیت شخص مربوط به کشور ثالث باشد.

اگر فردی تابعیت یک کشور را داشته باشد و بخواهد در کشور مقصد اقامت داشته باشد باید ویزای آن کشور را دریافت کند و برای مدت زمانی که طبق قانون مشخص شده در آن کشور زندگی کند. اما به طور کلی اقامت به دو بخش اقامت دائم و اقامت موقت تقسیم می گردد که به نوع ویزای دریافتی بستگی دارد.

تفاوت اقامت دائم و موقت

همانطور که از اسم اقامت موقت برداشت می شود، یعنی اقامت با مدت زمان محدود. این نوع اقامت در زبان انگلیسی به اصطلاح TRP یا Temporary Resident Permit و در زبان آلمانی Aufenthaltserlaubnis نامیده می شود که معنی لغوی آن مجوز اقامت موقتی می باشد. اقامت موقت به این معنی است که بسته به این که ویزای شما چند سال اعتبار دارد می توانید در آن کشور اقامت داشته باشید. مدت زمان معتبر بودن ویزا بستگی به نوع صدور آن می باشد. به طور مثال برای ویزای تحصیلی بر حسب مدت زمان تحصیل، و برای ویزای کاری بر حسب مدت قرارداد ویزای شما اعتبار دارد.

اقامت دائم به این معناست که مدت زمانی جهت اقامت شما در کشور مقصد تعیین نشده و شما می توانید برای زمان دلخواه در این کشور اقامت داشته باشید. این نوع اقامت در زبان انگلیسی  به اصطلاح PR یا همان Permanent Residence و در زبان آلمانی Unbefristete Aufenthaltstitel نامیده می شود که به معنای اقامت دائمی می باشد. ویزا هایی که برای افراد در ابتدا صادر می شود از نوع موقت می باشد و پس از گذشت زمان معین آن را می تواند به اقامت دائم تبدیل کند.

تفاوتی نمی کند که شما چه نوع اقامتی در کشور مقصد داشته باشید، با داشتن اقامت از تمامی امکانات شهروندان آن کشور مانند باز کردن حساب بانکی و … برخوردار هستید.

تابعیت چیست؟

تابع در فرهنگ لغت به معنای دنباله رو و پیرو می باشد. در اصطلاح حقوقی تابعیت به این معناست که یک فرد عضوی از جمعیت تشکیل دهنده دولت کشور می باشد. تابعیت نشان دهنده ارتباط سیاسی و اجتماعی فرد با دولت می باشد. دولت شرایط سیاسی فرد را تعیین می کند و حقوق فرد را ارائه می دهد. اصطلاح تابعیت در انگلیسی Citizenship و در آلمانی Staatsangehorigkeit می نامند.

بر اساس قوانینی که در سال 1930 در لاهه تعیین شد هر شخص باید حداقل دارای یک تابعیت باشد. داشتن تابعیت بیش از یک کشور برای بسیاری از کشور ها مورد قبول نمی باشد و زمانی که شما تابعیت کشور دیگر را دریافت کردید لازم است تابعیت کشور خود را باطل کنید. اما برخی از کشور ها به تازگی تابعیت مضاعف را قبول کرده اند.

مزایای تابعیت و روند تبدیل اقامت به تابعیت

به طور کلی در صورتی که شما تابعیت یک کشور را داشته باشید، اقامت آن را نیز دارید ولی عکس این موضوع ممکن است صادق نباشد. یعنی ممکن است شما مقیم یک کشور را داشته باشید ولی تابعیت آن را نداشته باشید. در صورتی که شما در یک کشور اقامت داشته باشید می توانید با پرداخت مالیات و اشتغال پس از گذشت مدت زمان معین درخواست تابعیت کشور را بدهید.

یکی از مزایایی که تابعیت نسبت به اقامت دارد این است که تابعیت قابلیت از بین رفتن ندارد ولی برای اقامت این امکان وجود دارد. به این معنی که در صورتی که شما مقیم یک کشور باشید و به عنوان شهروند متخلف و نامطلوب محسوب گردید این امکان وجود دارد که شما را به کشور مبدا خود برگرداند و اقامت را از شما سلب کند در حالی که اگر شما تابعیت کشور را داشته باشید این امکان برای دولت وجود ندارد که تابعیت شما را از بین ببرد.

از مزایای دیگر تبعه بودن یک کشور این است که حق رای را خواهید داشت و همچنین امکان استفاده از امکانات و امتیازات ملی یک کشور مانند دریافت وام ها بدون بهره را بیشتر از یک مقیم دارید. همچنین از لحاظ سیاسی نیز دولت موظف به حمایت شما در برابر کشور های بیگانه می باشد.

روش های اعطای تابعیت

همانگونه که در بخش قبلی گفته شد در صورتی که شما مقیم یک کشور باشید پس از مدت معین و با داشتن شرایط خاص می توانید تابعیت یک کشور را اخذ کنید ولی به صورت کلی از ابتدا دو سیستم کلی برای تابعیت ها وجود دارد.

  1. سیستم تابعیت خاک
  2. سیستم تابعیت خون

در سیستم تابعیت خاک هنگامی که شخص در خاک آن کشور متولد شود تابعیت به آن شخص اعطا می شود. به طور مثال اگر فرزند شما در خاک کشور کانادا به دنیا بیاید فرزند شما پاسپورت کانادایی دریافت خواهد کرد. کشور هایی نظیر آرژانتین، کانادا، آمریکا، پاراگوئه، شیلی و … از این سیستم پیروی می کنند.

در سیستم تابعیت خون در صورتی که شخص در این کشور به دنیا بیاید باز تابعیت این کشور به او تعلق نمی گیرد و ملیت فرد بر اساس ملیت والدین تعیین می گردد. در واقع حداقل یکی از والدین شما باید تابع کشور مقصد باشد تا شما بتوانید تابعیت آن کشور را دریافت کنید. کشور هایی نظیر ایران، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کره جنوبی، ارمنستان و …. از این سیستم پیروی می کنند.

تابعیت مضاعف

تابعیت مضاعف به معنی داشتن حداقل دو یا چند تابعیت می باشد. بنابراین زمانی که شخصی تابعیت یک کشور را داشته باشد یک کشور و دولت دیگر او را جزو تابعیت خود می داند. این نوع تابعیت به این معناست که شخص در یک زمان مشخص همزمان شهروند دو کشور مختلف است. برخی از کشور ها دارا بودن چندین پاسپورت را قبول دارند و در برخی دیگر از کشور ها این مورد نهی می شود.

برای مثال کشور های عربی مانند عربستان و همچنین کشور هایی مانند دانمارک، هند، ژاپن و … دو تابعیتی بودن را قبول ندارند. کشور هایی نظیر کانادا، آمریکا و انگلیس با داشتن دو تابعیت منع قانونی برای این کار نمی گذارند. کشور هایی که موافق دو تابعیتی نمی باشند در صورتی تابعیت خود را به شما می دهند که شما تابعیت اولی خود را باطل کنید. البته ذکر این نکته اهمیت دارد که کشور هایی مانند سوییس در صورتی که شرایط خاصی مانند هزینه ابطال زیاد، مدت زمان ابطال تابعیت بالا باشد امکان نگهداری تابعیت اولیه متقاضی را می دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با اقامت و تابعیت کشور های مختلف با مشاوران ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین تماس حاصل فرمایید.

دانشگاه‌ های پزشکی کانادا

بررسی کامل و جامع دانشگاه‌ های پزشکی کانادا

در این مقاله قصد داریم به بررسی دانشگاه‌ های پزشکی کانادا بپردازیم و با آن‌ها آشنا شویم. انتخاب بهترین دانشکده پزشکی می‌تواند در ایجاد ...

ادامه مطلب

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای آن‌دسته از دانشجویان بین‌المللی است که می‌خو...

ادامه مطلب

راحت ترین راه اقامت کانادا

راحت‌ترین راه اقامت کانادا

در سال‌های اخیر، کشور کانادا به یکی از پرطرفدارترین مقاصد افرادی تبدیل شده است که قصد مهاجرت به کشور خارجی را دارند. گزینه‌های مختلفی ب...

ادامه مطلب

بهترین شهر کانادا برای تحصیل

بهترین شهر کانادا برای تحصیل

در طی چند سال گذشته، کانادا به یکی از مقصدهای اصلی کسانی که قصد مهاجرت دارند تبدیل شده است. این کشور به دلیل دارا بودن امکانات رفاهی بس...

ادامه مطلب

همه چیز درباره ویزای کارآفرینی

همه چیز درباره ویزای کار آفرینی

امروزه مسئله مهاجرت به کشور‌های توسعه یافته نسبت به گذشته به میزان بیشتری مشاهده می‌شود. راه‌های زیادی برای مهاجرت به کشور‌های مختلف وج...

ادامه مطلب