اقامت نروژ

اصلی ترین شرایط دریافت اقامت نروژ

معمولا افرادی می‌توانند برای کسب اقامت نروژ درخواست دهند که از صلاحیت کافی برای یافتن کار دائمی یا راه‌اندازی کسب و کار در این کشور برخوردار باشند. نروژ یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری را دارد. زیرا دولت این کشور برای پذیرش اتباع خارجی متخصص و خواهان مهاجرت به این کشور تمام تلاش خود را انجام می‌دهد. کسب مجوز  ویزا اقامت نروژ برای خارجی‌های خواهان اقامت قانونی بیش از سه سال در این کشور الزامی خواهد بود. البته متقاضی باید دلیل موجهی برای ارائه درخواست مهاجرت و اجازه اقامت در دست داشته باشد. نحوه و شرایط اقامت نروژ در این مقاله مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آنچه در این مقاله می خوانید:

مجوز اقامت نروژ

یکی از ویژگی‌های متمایزکننده در همه کشورهای اسکاندیناوی را می‌توان به توسعه همه‌جانبه آن‌ها در بخش فناوری اطلاعات نسبت داد. نروژ نیز به عنوان یک کشور در این زمینه بسیار پیشرو می‌باشد. بنابراین اداره مهاجرت این کشور (UDI) یک وب‌سایت کامل را برای راحتی کار مهاجران بالقوه راه‌اندازی کرده است. جایی که هر کسی می‌تواند اطلاعاتی کاملا رسمی را درباره روش‌ها و الزامات دریافت مجوز اقامت در نروژ پیدا کند. این اطلاعات به شکلی دقیق، بسته به هدف و محل اقامت خود در این وب‌سایت دسته‌بندی شده است.

البته باید اقدامات خود را با کنسولگری نروژ در ایران نیز هماهنگ کنید. مقامات محلی نروژ در صورت اقامت بیش از ۹۰ روز در کشور به خارجی‌ها اجازه اقامت موقت می‌دهند. پس از ۳ سال نیز امکان اخذ اقامت دائم میسر می‌شود. پس از گذشت ۷ سال از اقامت افراد در نروژ نیز اجازه دریافت پاسپورت نروژ و درواقع شهروندی این کشور به آن‌ها داده می‌شود. درواقع کسب مجوز اقامت سه ساله در نروژ را می‌توان کلیدی برای دستیابی به اقامت کشور نروژ دانست.

انواع مجوزهای اقامت موقت در نروژ

کلید اصلی مهاجرت به نروژ را باید در اخذ مجوز اقامت موقت در این کشور دانست. خوشبختانه این گزینه کاملا منعطف است، زیرا چندین راه وجود دارد که تحت آن‌ها می‌توان اقامت موقت را به دست آورد. مجوزهای اقامت موقت به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند، نخست ویزای کاری موقت که می‌توان برای کار در نروژ گرفت. دوم ویزای دانشجویی که به شما امکان می‌دهد در این کشور زندگی و تحصیل کنید. سوم اینکه به خانواده خود در کشور نروژ ملحق شوید.

توجه داشته باشید که هر نوع مجوز دارای ویژگی‌های خاص خود است. اما هرکدام می‌توانند امکان مهاجرت به نروژ را به صورت دائمی فراهم کنند. بااین‌حال، برای دریافت اقامت نروژ باید حداقل معیارها برای زندگی ۳ ساله در این کشور را داشته باشید. در ادامه مطلب به انواع روش‌های اخذ اقامت موقت از کشور نروژ اشاره خواهیم کرد.

کلید اصلی مهاجرت به نروژ را باید در اخذ مجوز اقامت موقت در این کشور دانست. خوشبختانه این گزینه کاملا منعطف است، زیرا چندین راه وجود دارد که تحت آن‌ها می‌توان اقامت موقت را به دست آورد.
انواع ویزا اقامت نروژ

مجوز اقامت موقت با اشتغال

مجوز اقامت موقت با اشتغال در نروژ به معنای جستجوی اولیه کار در بازار کار این کشور و امضای قرارداد کاری خواهد بود. بر این اساس، مجوز اقامت موقت به عنوان یک قاعده کلی برای ۱ الی ۳ سال صادر می‌شود. البته برخی از انواع کار کوتاه‌مدت و تا ۳ ماه نیز در مشاغل خاص نیازی به اجازه اقامت موقت ندارند. چنین کارهایی می‌توانند وسیله‌ای برای پیدا کردن شغل دائمی در این کشور و کسب اقامت موقت ۳ ساله باشند. در عین حال توجه داشته باشید که هنگام کار در یک شغل موقت ۳ ماهه نمی‌توانید در یک شغل دیگر نیز ورود کنید.

مجوز اقامت موقت با کارآفرینی

کارآفرینان موفق و سرمایه‌دار خارجی حق ثبت شرکت در نروژ و دریافت مجوز اقامت موقت برای راه‌اندازی کسب و کار خود را خواهند داشت. البته این کسب و کار باید ماهیت بلندمدت داشته باشد. یعنی بتوان سود پیش‌بینی‌شده حداقل ۲۵ هزار یورو را در سال برای آن متصور بود. البته کارآفرینان خارجی فقط حق دارند تا در شرکت خود و در موقعیتی کار کنند که نیاز به صلاحیت‌های بالایی داشته باشد. صلاحیت‌هایی که فقط با مدرک لیسانس به بالا یا تجربه کار حرفه‌ای در آن موقعیت تایید می‌شوند.

به عبارت دیگر یک فرد خارجی نمی‌تواند شرکتی را به صورت مستقل در نروژ ثبت کند. او باید به عنوان سهامدار در شرکت خود فعال باشد و شرکت را با همکاری یک نفر بومی نروژ اداره کند. مدت بررسی درخواست راه‌اندازی کسب و کار توسط اداره مهاجرت می‌تواند بین ۲ الی ۱۲ ماه طول بکشد. مجوز اقامت موقت با کارآفرینی می‌تواند یک راه عالی برای کسب اقامت نروژ محسوب شود.

مجوز اقامت موقت با تحصیل

آن دسته از دانشجویان خارجی که حق تحصیل در یکی از دانشگاه‌های نروژ را به دست می‌آورند، برای تحصیل بیش از ۳ ماه باید اجازه اقامت موقت دریافت کنند. شهریه دانشجویی اجباری در دانشگاه‌های نروژ حدود ۶۰ یورو در هر ترم است. هزینه‌های بسیار مهم‌تری نیز در رابطه با مسکن و غذا باید در نظر گرفته شوند، زیرا نروژ کشور بسیار گرانی است. بنابراین برای دوام آوردن در این کشور به حداقل ۱۰۰۰ یورو در ماه نیاز دارید. دانشجویان مجاز به کار تا ۲۰ ساعت در هفته و به صورت تمام‌وقت در تعطیلات این کشور هستند. مدت بررسی درخواست اقامت موقت تحصیلی نیز ۴ الی ۶ هفته خواهد بود.

اداره مهاجرت نروژ (UDI) مسئول رسیدگی به روند درخواست مجوز اقامت تحصیلی است. توصیه می‌کنیم برای درخواست مجوز تحصیل با صفحات وب آن‌ها آشنا شوید. در صفحات وب UDI قوانینی را پیدا می‌کنید که بسته به کشور مبدا شما دسته‌بندی شده‌اند.

مجوز اقامت موقت با مهاجرت خانوادگی

مهاجرت خانوادگی یعنی نقل‌مکان به نروژ به اعتبار اقوام نزدیک شما که دارای مجوز اقامت در این کشور است. گروه‌های زیر می‌توانند از حق مهاجرت خانوادگی به نروژ استفاده کنند.

 • همسران ثبت شده در دفاتر رسمی.
 • عروس و دامادهایی که قصد دارند رابطه زناشویی خود را تا ۶ ماه آینده رسمی‌کنند.
 • افراد دارای زندگی مشترک برای حداقل ۲ سال یا انتظار تولد فرزند مشترک.
 • کودکان زیر ۱۸ سال و در بعضی موارد بزرگ‌تر. به عنوان مثال، فرزندان مجرد ۱۸ تا ۲۱ ساله که قبلا برای چند سال در نروژ زندگی کرده‌اند.
 • فرزندان با هر سن که به خاطر مشکلات جدی سلامتی تحت تکفل والدین خود قرار دارند.
 • والدین بالای ۶۰ سال که برای گذران زندگی به فرزندان خود وابسته هستند.
 • سایر بستگان که تحت شرایط خاص می‌توانند به اقوام خود در نروژ ملحق شوند.

مجوز اقامت موقت با درمان پزشکی

آن دسته از خارجیانی که مایل به گذراندن دوره طولانی درمان خود در یکی از موسسات پزشکی نروژی هستند، ملزم به دریافت مجوز اقامت متناسب با طول درمان خود می‌شوند. البته حداکثر مدت اعتبار یک سند نمی‌تواند بیش از ۱ سال باشد و در صورت انقضا باید تمدید شود. بیماری که نیاز به کمک یک همراه دارد، باید اجازه اقامت موقت را برای شخص همراه خود نیز دریافت کند. البته این مورد نمی‌تواند برای کسب اقامت نروژ استفاده شود، اما به دلیل کامل شدن بحث در اینجا ذکر شد.

اگر به این فکر می‌کنید که چگونه به عنوان یک خارجی در نروژ کار پیدا کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که شرایط لازم و واجد شرایط کار در نروژ را دارید. شما ابتدا نیاز به ویزا دارید و برای دریافت آن باید معیارهای درآمد خاصی را داشته باشید.
روش های دریافت ویزای اقامت نروژ

مزایای دریافت اقامت نروژ

کشور نروژ بسیار پیشرفته است و زندگی رفاهی خوبی را به شهروندان و افراد مقیم خود ارائه می‌دهد. اما این موضوعات کلی هستند و در اینجا سعی می‌کنیم به مزایای جزیی تر دریافت اقامت دائم در کشور نروژ اشاره کنیم.

 • با وجود اینکه نروژ بخشی از اتحادیه اروپا نیست، اما در پیمان شینگن عضویت دارد. بنابراین دارنده مجوز اقامت این کشور حق بازدید بدون ویزا از کشورهای این منطقه را هم به دست می‌آورد.
 • فرصتی برای دریافت آموزش عالی با کیفیت بالا و رایگان دریافت خواهید کرد.
 • اشتغال با دستمزد بالا. اگرچه زندگی در نروژ گران است اما دستمزدهای بالایی نیز به شاغلان ارائه می‌شود.
 • به دست آوردن حق توسعه تجارت در کشوری که مالکیت خصوصی در آن محترم شمرده می‌شود و قوانین آن به طور کامل اجرا خواهند شد.
 • پس از یک دوره نسبتا کوتاه (تا ۳ سال) می‌توانید اقامت دائم و پس از ۴ سال دیگر به تابعیت نروژ درآیید.

دریافت اقامت نروژ با مزایایی از جمله دسترسی به آموزش رایگان در دانشگاه‌های معتبر، سیستم بهداشتی پیشرفته، و حمایت اجتماعی قوی، تجربه زندگی بهتری را فراهم می‌کند. شرایط اقامت نروژ نیز بر اساس ویژگی‌های خاصی چون مهارت‌های معتبر و منابع مالی کافی تعیین می‌شوند. درخواست ویزای اقامت نروژ نیازمند تدقیق و پیگیری دقیق است، اما این اقامت امکان دستیابی به سطح زندگی بالاتر و ارتقاء حقوق انسانی را فراهم می‌کند.

مراحل اخذ اقامت دائم نروژ

همان‌طور که گفتیم اگر ۳ سال یا بیشتر در نروژ زندگی کنید، می‌توانید برای اجازه اقامت دائم در این کشور اقدام کنید. اما یک سری مسائل و الزامات وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کرده باشید. به عنوان مثال، نباید در ۳ سال اقامت موقت خود در کشور نروژ، بیش از ۳ ماه را بدون داشتن مجوز اقامت معتبر سپری کرده باشید. همچنین نباید در ۳ سال گذشته، بیش از ۷ ماه را خارج از کشور بوده باشید. اگر هم بین ۱۶ تا ۶۴ سال سن دارید، باید در امتحان مطالعات فرهنگی و زبان نروژی قبول شوید. پرونده شما نیز ظرف این ۳ سال باید کاملا پاک باشد، یعنی جرمی مرتکب نشده و مالیات خود را هم پرداخته باشید. با توجه به شرایطی که برای اخذ اقامت نروژ ذکر شد، به مراحل اصلی درخواست اقامت دائم اشاره می‌کنیم.

 • تهیه مدارک و پیش‌نویس اسناد لازم.
 • پر کردن فرم درخواست آنلاین به صورت کامل.
 • پرداخت هزینه اجازه اقامت.

در پایان باید مدارکی را بسته به شهر محل زندگی خود در نروژ به مرکز خدمات کارمندان خارجی یا اداره پلیس محلی ارائه کنید.

اگر به این فکر می‌کنید که چگونه به عنوان یک خارجی در نروژ کار پیدا کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که شرایط لازم و واجد شرایط کار در نروژ را دارید. شما ابتدا نیاز به ویزا دارید و برای دریافت آن باید معیارهای درآمد خاصی را داشته باشید.
الزامات اخذ اقامت نروژ

یافتن شغل در نروژ

اگر به این فکر می‌کنید که چگونه به عنوان یک خارجی در نروژ کار پیدا کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که شرایط لازم و واجد شرایط کار در نروژ را دارید. شما ابتدا نیاز به ویزا دارید و برای دریافت آن باید معیارهای درآمد خاصی را داشته باشید. همچنین برای اینکه به عنوان یک کارگر ماهر در نروژ استخدام شوید، ممکن است نیاز به داشتن سطح خاصی از تحصیلات باشد.

یافتن شغل در نروژ به ‌منظور درخواست اقامت نروژ می‌تواند یک فرآیند چالش‌برانگیز باشد. شرایط اقامت نروژ تا حد زیادی به ویژگی‌ها و مهارت‌های شغلی شما بستگی دارد. برای افراد خارجی، یافتن شغل در این کشور معمولاً از طریق ارتقاء مهارت‌ها و تحصیلات، یا تعامل با کارفرمایان نروژی انجام می‌شود. ویزای اقامت نروژ برای کاریابی و اشتغال ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه درخواست کار در نروژ

ابتدا باید رزومه خود را تهیه کرده و یک CV به سبک نروژی ایجاد کنید. این کار می‌تواند شانس شما را برای به دست آوردن مشاغل مختلف و به تبع آن اقامت نروژ را افزایش دهد. با رعایت نکات زیر، مطمئنا توجه استخدام‌کنندگان و کارکنان منابع انسانی در نروژ را به خود جلب خواهید کرد.

 • رزومه ارسالی شما باید برای موقعیت و شرکتی که به آن درخواست می‌دهید، تنظیم شده باشد.
 • رزومه خود را حداکثر به یک یا دو صفحه محدود کنید.
 • اطلاعات شخصی خود شامل نام، آدرس، آدرس ایمیل، تلفن همراه، تاریخ تولد، وضعیت تاهل و فرزندان را حتما ذکر کنید.
 • به دنبال اطلاعات شخصی خود باید مهارت‌های کلیدی خود را در رزومه برجسته کنید.
 • سپس همین کار را برای سابقه کاری خود، باز هم به ترتیب زمانی معکوس انجام دهید.
 • حالا باید دوره‌ها، کارگاه‌ها و گواهینامه‌های گذرانده شده خود را به رزومه اضافه کنید.
 • اگر مهارت‌های زبانی اضافی و مفیدی دارید، ذکر کردن آن‌ها را از یاد نبرید.
 • همچنین باید به هر تجربه مهم در پروژه‌های مرتبط با کار مد نظر خود اشاره نمایید.
 • یک رزومه خوب در نروژ شامل هر نوع فعالیت، علایق و سرگرمی‌های فرد نیز می‌شود.

هزینه‌های زندگی در نروژ

هزینه زندگی در نروژ بسیار گران است. با این حال، این گرانی با ارائه دستمزدهای پرداختی بالا به شاغلان جبران می‌شود. میانگین هزینه زندگی در نروژ به سبک زندگی شما و جایی از کشور که در آن اقامت دارید بستگی دارد. با این حال، به طور کلی، برای زندگی در این کشور باید انتظار هزینه‌های ماهانه بین ۲۰.۰۰۰ تا ۴۰.۰۰۰ کرون نروژ را داشته باشید. گران‌ترین شهرهای نروژ اسلو، برگن، استاوانگر و تروندهایم هستند.

متوسط اجاره منزل در سراسر کشور نیز تقریبا ۸۷۴۰ کرون نروژ خواهد بود. به خاطر داشته باشید که هنگام اجاره منزل در این کشور، از شما تقاضای یک پول رهن خواهد شد. این پول می‌تواند بین سه تا شش ماه از اجاره‌بها باشد. این نرخ اغلب برای بسیاری از مهاجران یک شوک بزرگ است، پس باید در ابتدای کار باید بودجه‌ای برای این موضوع کنار بگذارید.

فرهنگ و آداب اجتماعی نروژ

دانستن فرهنگ این کشور برای کسب اقامت نروژ بسیار حائز اهمیت است. ملت نروژ بسیار باز، پذیرنده، مهربان، بردبار و خوشامدگو است. بنابراین مهاجران از سراسر جهان می‌توانند در این کشور حس خوبی داشته باشند. در حالی که اکثر نروژی‌ها عضو کلیسا هستند اما مذهب در این کشور دخالتی در اداره امور ندارد.

فرهنگ نروژ برابری طلبانه است به این معنی که آن‌ها برای فروتنی، احترام، سادگی و برابری ارزش قائل هستند. بنابراین هیچ تمایزی بین طبقات اجتماعی-اقتصادی وجود ندارد. آن‌ها از افراد، کشورها یا سیستم‌های دیگر سخنی نمی‌گویند و انتقادی نمی‌کنند. صلح و پیشرفت در این کشور در عمل دنبال می‌شود.

نروژی‌ها به دستاوردها، ثروت، هوش یا کالاهای مادی خود افتخار نمی‌کنند. آن‌ها به افرادی که با این جور چیزها لاف می‌زنند، اعتنا ندارند. همچنین تحت تاثیر موقعیت‌های شغلی یا عناوین شغلی افراد قرار نمی‌گیرند. در عوض، افراد به دلیل صداقت، قابل اعتماد بودن، احترام و خوبی ارزش‌گذاری می‌شوند. نروژی‌ها همچنین به کار داوطلبانه و اجتماعی اهمیت می‌دهند.

در برخی از کشورهای اروپایی، کودکان تا سنین اولیه بزرگ‌سالی با والدین خود زندگی می‌کنند، اما در نروژ این‌طور نیست. کودکان تشویق به استقلال می‌شوند تا بتوانند هزینه‌های زندگی خود را در اسرع وقت تامین کنند.

ویزای نروژ

ویزای نروژ

نروژ از زیباترین کشور‌های جهان با طبیعتی خیره‌کننده می‌باشد که با فرهنگ بی‌نظیر مردم این کشور همراه شده است. این کشور در شمالی‌ترین منطقه اروپا و در غربی‌ترین قسمت منطقه اسکاندیناوی قرار گرفته است. نروژ از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی در سالیان اخیر بوده است که دارای ویزاهای متعددی برای دریافت اقامت می‌باشد. اگر شما نیز جذب مناظر زیبای این کشور شده‌اید یا شیفته فرهنگ فوق ‌العاده مردمش هستید و قصد مهاجرت به آن را دارید با هرمس اپلای همراه باشید تا در این مقاله به بررسی مفصل انواع ویزای نروژ بپردازیم.

سخن پایانی

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

کارشناس ارشد مهاجرت
اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

اخذ اقامت نروژ با چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟
متقاضی می‌تواند اقامت نروژ را از طریق پیدا کردن شغل، راه‌اندازی کسب و کار، تحصیل یا ملحق شدن به خانواده به دست آورد.
پس از چند سال زندگی در نروژ می‌توان درخواست اقامت دائم داد؟
فرد پس از ۳ سال زندگی با سابقه سفید در نروژ می‌تواند تقاضای اقامت دائم خود را به اداره مهاجرت این کشور ارائه کند.
آیا اقامت نروژ همان شهروندی این کشور است؟
خیر اقامت کشور نروژ می‌تواند به عنوان پیش نیازی برای دریافت شهروندی این کشور محسوب شود. فرد مقیم نمی‌تواند در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کند و پاسپورت این کشور را هم نخواهد داشت.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای