اقامت امارات با خرید ملک

اقامت امارات با خرید ملک

اقامت امارات با خرید ملک مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. امارات متحده کشوری واقع در خاورمیانه با جمعیت 2/9 میلیون نفر است. امارات به‌دلیل داشتن اقتصادی پویا، از بهترین گزینه‌ها برای خرید ملک و اخذ اقامت از این روش است. طبق قانون فری هولد (freehold)، افراد خارجی می‌توانند در این کشور، اقدام به خرید و اجاره ملک کنند و با خرید خانه در یکی از شهرهای این کشور می‌توان اقامت امارات را اخذ کرد. برای خرید ملک در کشور امارات، فرد ابتدا باید با اخذ ویزای توریستی کشور امارات، برای خرید و انجام مراحل قانونی خرید اقدام کند. در این مطلب با شرایط اخذ اقامت امارات با خرید ملک آشنا می‌شویم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرط اصلی خرید ملک در امارات

رشد اقتصادی در امارات همواره سیر صعودی دارد و این امر توجه افراد و متقاضیان را برای خرید ملک و اخذ اقامت این کشور به خود جلب کرده است. نخستین شرط لازم برای خرید ملک در امارات داشتن دارایی معادل یک میلیون درهم امارات بوده زیرا حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید املاک و مستغلات، یک میلیون درهم است. تعیین ارزش دارایی فرد، به میزان دارایی مبلغی که در قرارداد و سند ذکر می‌شود، بستگی دارد و ارتباطی با ارزش دارای فعلی فرد ندارد.

همواره قیمت واقعی ملک در زمان خرید به عنوان ارزش اصلی آن محاسبه می‌شود و نوسانات قیمت در ارزش دارایی که در سند نوشته می‌شود، تاثیری ندارد. پس باید قیمت ملکی که فرد در امارات خریداری می‌کند، هنگام خرید حداقل یک میلیون درهم باشد. در غیر این صورت، فرد نمی‌تواند برای اخذ اقامت اقدام کند.

شرط اصلی خرید ملک در امارات

مدت زمان ویزای اقامتی صادر شده برای افراد

بسته به میزان مبلغ پرداختی جهت خرید ملک، مدت زمان ویزای اقامتی که صادر می‌شود نیز تفاوت دارد و از 2 تا 10 سال متغیر است. لازم به‌ذکر است که هیچ‌گونه اقامت دائمی امارات برای افراد خارجی صادر نمی‌شود. البته اخیرا قانونی تصویب شد که بعضی افراد واجد شرایط خاص می‌توانند پس از 5 سال اقامت موقت، اقدام به دریافت پاسپورت امارات کنند. افرادی که اقامت امارات با خرید ملک را دریافت می‌کنند، مجاز به اشتغال نیستند؛ اما اگر تمایل داشته باشند می‌توانند مجوز اشتغال بگیرند و یا شرکت خود را در این کشور راه‌اندازی کنند.

شرایط دریافت ویزای اقامتی با خرید ملک در امارات

خرید ملک در دبی یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت امارات است. این کشور برای افرادی که جهت اقامت در هر یک از شهرها ملکی خریداری کنند، اقدام به صدور دو نوع ویزا می‌کند؛ مدت زمان اعتبار یکی 2 تا 10 سال با توجه به قیمت ملک و دیگری اقامت موقت شش ماهه برای ورود به امارات جهت انجام مراحل قانونی خرید ملک است. مدت زمان اقامت ویزای 2 تا 10 ساله، بسته به ارزش واقعی ملک خریداری شده دارد و با افزایش ارزش ملک، مدت زمان ویزای اقامتی نیز افزایش می‌یابد و در صورتی که ارزش ملک بالای 10 میلیون درهم باشد، ویزای اقامتی ده ساله برای فرد صادر خواهد شد. اقامت در گذرنامه فرد درج می‌شود و تا زمانی که ملک به فرد دیگری فروخته نشود، قابلیت تمدید دارد.

شرایط دیگر اخذ اقامت امارات با خرید ملک

 همچنین اگر فرد مالک بیش از 3 ملک با ارزش کل 1 میلیون درهم یا بیشتر باشد، واجد شرایط دریافت ویزای اقامت خرید ملک در امارات است. در صورتی که فرد ملک را به صورت سرمایه گذاری مشترک با همسر خود بخرد، می‌تواند برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری اقدام کند. اما باید برای درخواست، گواهی و سند ازدواج را هم به درخواست پیوست کند. همچنین فرد باید مدرکی دال بر دریافت درآمد حداقل 10000 درهم یا معادل آن در ماه ارائه کند. خود منبع کسب درآمد مهم نیست، اما ارائه مدرک داشتن درآمد کافی ماهانه، به‌عنوان بخشی از کل فرآیند اخذ ویزا، بسیار ضروری است.

دریافت ویزای موقت شش ماهه اقامت امارات با خرید ملک

آن دسته از افرادی که ویزای شش ماهه اقامت امارات را دریافت می‌کنند، نمی‌توانند اقامت دائم امارات را بگیرند. ویزای شش ماهه قابل تمدید است و هزینه تمدید آن نیز 1100 درهم  برای هر نفر است. با این نوع ویزا، فرد مجاز به اشتغال در امارات نخواهد بود. شرط اخذ ویزای شش ماهه امارات خرید ملکی با حداقل ارزش یک میلیون درهم و دارای گواهی پایان کار است و ملک نباید به‌صورت پیش‌فروش خریداری شود. مدت زمان لازم برای صدور این ویزا، دو هفته کاری است.

اقامت 2 تا 10 ساله امارات

در صورت اخذ ویزای 2 الی 10 ساله با خرید ملک در امارات، فرد نمی‌تواند فعالیت‌های تجاری انجام دهد اما پس از گذشت دو سال در صورت تمدید اقامت خود، می‌تواند مجوز اشتغال را دریافت کند و مشغول به کار شود. شرایط دریافت ویزای 2 تا 10 ساله امارات عبارتند از:

 • خرید ملک با حداقل ارزش یک میلیون درهم امارات
 • در رهن یا وثیقه نبودن ملک خریداری شده

نکته حائز اهمیت این است که در صورت دریافت هر یک از ویزاهای شش ماهه یا دو ساله، فرد می‌توتاند برای ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز درخواست دهد. البته فرزندان بین 18 تا 21 سال نیز در صورت اثبات وابستگی مالی به خانواده، می‌توانند ویزای همراه دریافت کنند. اعتبار این اقامت، به‌مدت سه سال است و هر دو یا سه سال یک‌بار، فرد باید ویزای خود را تمدید کند؛ بنابراین چیزی به نام ویزای اقامت مادام‌العمر امارات وجود ندارد.

شرایط اخذ اقامت دائمی امارات

امارات از جمله معدود کشورهایی است که قوانین بسیار سختگیرانه‌ای برای اعطای اقامت دائم و شهروندی به اتباع خارجی دارد و دریافت اقامت، تنها با شرایطی خاص امکان‌پذیر است. با خرید ملک در امارات، فرد می‌تواند تنها برای دریافت اقامت این کشور و نه تابعیت آن اقدام کند. شرایط گرفتن تابعیت امارات تنها به دو مورد زیر خلاصه می‌شود که در مورد آن‌ها هم قوانین سختگیرانه‌ای جهت صدور تابعیت وجود دارد:

 • ازدواج شخص با یک فرد اهل امارات و اثبات عدم صوری بودن این ازدواج
 • زندگی به مدت سی سال در امارات به‌صورت قانونی

نکته‌ایی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که در طی سال‌های اخیر قانونی در امارات تصویب شد که طبق آن، افراد دارای شرایط خاص پس از 5 سال می‌توانند برای اخذ گذرنامه امارات اقدام کنند و این یکی از مزایای خرید ملک در امارات است. تابعیت دوگانه مورد قبول کشور امارات نیست و پس از دریافت تابعیت، شخص باید تابعیت قبلی خود را ترک کند و تابع قوانین امارات متحده عربی باشد.

مراحل اخذ اقامت امارات با خرید ملک

اولین گام برای خریداری ملک در امارات متحده عربی، اخذ کارت شناسایی ملی این کشور است. در این کارت، اطلاعات شخصی فرد شامل نام، ملیت، اطلاعات پاسپورت و اطلاعات اقامت دائم همراه با آدرس دائمی محل اقامت در امارات درج شده است و به مدت سه سال اعتبار دارد. گام دوم دریافت اقامت، ارسال درخواست جهت اخذ روادید است. پس از تایید درخواست صدور روادید، فرد می‌تواند تا یک سال در این کشور بماند.

آخرین قدم برای دریافت اقامت، خرید ملک در این کشور است. اگر فرد صاحب ملکی به‌خصوص در شهر دبی باشد، روند دریافت اقامت امارات برای او تسهیل می‌شود. فرد می‌تواند هر ملک دلخواهی را خریداری کند و برای انجام این کار فقط باید در فرم درخواست، علت خرید ملک را ذکر کند.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای اقامت امارات

فرد باید اصل گذرنامه، سند مالکیت اصلی و کپی صفحه ویزای فعلی را به همراه داشته باشد و مهم‌تر از همه، از پلیس دبی درخواست  صدور معرفی نامه و گواهی حسن رفتار کند. سپس فرد به همراه این مدارک مربوطه باید به دپارتمان اقتصادی دبی مراجعه کرده و برای اخذ مجوز تجارت و خریدوفروش اقدام کند. پس از صدور این مجوز، فرد باید به اداره کل اقامت و امور خارجه، برای درخواست ویزای اقامت امارات با خرید ملک، مراجعه کند. هنگامی که مراحل این درخواست به پایان رسید و ویزا تایید شد، شخص می‌تواند همزمان برای خانواده خود، درخواست ویزای اقامت همراه بدهد. مدارک اضافی مورد نیاز برای اخذ ویزا، عبارتند از :

 • 6 عکس مناسب گذرنامه‌ای
 • اظهارات مالی بانک و گزارش گردش شش ماهه حساب
 • قبض آب و برق
 • بیمه سلامت و درمان
اقامت امارات با خرید ملک

مزایای دریافت اقامت امارات با خرید ملک

افرادی که اقامت امارات را دریافت کنند، از مزایایی بهره‌مند می‌شوند و واجد شرایط حمایت از اعضای درجه یک خانواده خود خواهند بود. داشتن اقامت معتبر برای دریافت کارت شناسایی ملی امارات، افتتاح حساب‌های بانکی، گرفتن گواهینامه رانندگی، ثبت‌نام برای سیم‌کارت موبایل و دسترسی به بسیاری از خدمات دیگر اهمیت به‌سزایی دارد. در ادامه چندی از مزایای اقامت امارات با خرید ملک آمده‌اند:

 • امکان ادامه تحصیل فرزندان در مدارس سطح بالا و مطابق استاندارد جهانی این کشور
 • برخورداری از امکانات درمانی
 • بهره‌مندی از امنیت شغلی در امارات
 • وجود مراکز خرید گوناگون و بهترین و به‌روزترین محصولات و برندهای دنیا و اقتصادی روبه‌رشد
 • برخورداری از امکانات رفاهی مختلف

شرایط عمومی خرید ملک در امارات

مهم‌ترین شرط خرید ملک این است که کاربری ملک مورد نظر باید مسکونی باشد نه تجاری. فرد تنها با خرید ملک مسکونی، از جمله آپارتمان‌های مسکونی، هتل آپارتمان‌ها، ویلاها و خانه‌های شهری، دفاتر و انبارها می‌تواند برای دریافت ویزای اقامت امارات اقدام کند. فرد این نوع املاک را نیز فقط در مناطقی می‌تواند خریداری کند که در آن‌ها، مالکیت ملک برای اتباع خارجی‌ دارای مجوز است. از این رو فرد باید پیش از اقدام به خرید، در مورد منطقه‌ای که ملک در آن واقع شده و نیز دارای مجوز بودن آن برای خریداری شدن توسط اتباع خارجی، تحقیقات لازم را انجام دهد.

شرایط ملک خریداری شده

در صورت خرید املاک مورد مناقشه و قطعه زمین‌های کوچک و یا خارج از محدوده دارای مجوز سکونت اتباع خارجی، فرد واجد شرایط صدور ویزا نخواهد بود. در صورت داشتن کارت شناسایی ملی امارات، امکان درخواست ویزا با ملک رهنی یا اجاره‌ای نیز وجود دارد. ارزش ملکی که فرد خریداری می‌کند، نباید کمتر از یک میلیون درهم امارات باشد. حتی اگر چندین خریدار به صورت شراکتی یک واحد را بخرند، ارزش سهام هر کدام از آن‌ها، نباید کمتر از یک میلیون درهم باشد.  واحدهای در حال ساخت، بدون در نظر گرفتن ارزش نهایی آن‌ها پس از ساخت، حق اخذ ویزای اقامت را تا پایان ساخت و گرفتن پایان کار، دریافت نمی‌کنند. املاک خریداری شده به‌منظور اخذ اقامت امارات، همگی باید یک سند معتبر از دپارتمان زمین‌های دبی را دریافت کنند.

مراحل قانونی خرید ملک در امارات

یکی از بزرگ‌ترین مسائل در مورد خرید ملک در امارات و گرفتن اقامت از این طریق، روند قانونی مربوط به آن است. قبل از خرید ملک در امارات، فرد باید ویزای اقامت موقت دریافت کند و زمان این فرایند با توجه به نوع روشی که انتخاب می‌کند، تفاوت دارد. برخی دیگر از موارد دریافت ویزا، حمایت مالی یک تبعه امارات متحده عربی از فرد یا خرید ملک از طریق وام هستند. اگر فرد برای هیچ یک از این گزینه‌ها واجد شرایط نباشد، تایید درخواست وی، زمان زیادی خواهد برد.

قبل از تصمیم‌گیری نهایی، فرد باید قوانین مربوط به مالکیت املاک توسط اتباع خارجی را بداند. در صورت خریداری واحد مسکونی از طریق وام، فرد باید مبلغ معینی را به‌عنوان کارمزد به مشاور املاک پرداخت کند. بنابراین اطمینان از آگاهی کامل از قوانین کشور امارات، امری ضروری برای خریدن ملک است.

مراحل پس از دریافت مجوز اقامت

پس از دریافت ویزای اقامت موقت، فرد می‌تواند ملک مورد نظر را در امارات جستجو کند. راه‌های جستجوی ملک در این کشور، وب‌سایت‌های آنلاین مشاورین املاک و یا جستجوی شخصی در مناطق دارای مجوز برای اتباع خارجی است. مشاورین املاک همچنین می‌توانند برای دریافت مدارک لازم و آماده‌سازی آن‌ها برای دریافت ویزا به شما کمک کنند.

آخرین مرحله، انجام فرایند تحویل گرفتن ملک از ساکنین فعلی است. طبق قانون امارات متحده عربی، تا زمانی که مستاجران فعلی، نتوانند ملکی جدید تهیه کنند، مستاجران جدید نمی‌توانند آن ملک را تحت تصرف خود درآورند. ایاز این رو ممکن است روند اخذ ویزای اقامت، در صورت حضور مستاجران قبلی و اجاره یا رهن ملک طولانی‌تر شود. برای جلوگیری از این مشکلات، خرید کامل ملک مورد نظر پیشنهاد می‌شود.

هزینه دریافت ویزای اقامت امارات با خرید ملک

برای دریافت اجازه اقامت در امارات با خرید ملک، فرد هزینه‌های نسبتا بالایی را باید بپردازد. هزینه کل مراحل دریافت ویزا در محدوده 13000 تا 150000 درهم است. هزینه‌های جاری اخذ ویزای این کشور نیز شامل موارد زیر است:

 • هزینه دریافت نامه ترخیص پلیس: 220 درهم
 • هزینه‌های امور اداری: 420 درهم
 • هزینه ثبت درخواست: 3000 درهم
 • هزینه دریافت مجوز ورود: 1100 درهم
 • صدور مجوز دپارتمان اقتصادی دبی: 8400 درهم
 • مهر شدن شناسه امارات و بیمه نامه پزشکی: 2,490 درهم
 • هزینه‌های اضافی تمدید ویزا یا همراه آوردن همسر یا افراد تحت تکفل: 5000-6000 درهم

اگر ویزای اقامتی به‌صورت شش ماهه صادر شود، فرد باید هر شش ماه یک بار مبلغ 100 تا 300 درهم جهت تمدید ویزای خود پرداخت کند. علاوه بر این، هزینه‌هایی که برای دریافت ویزای خانواده و تمدید آن اعمال می‌شود، حدود 250 درهم است .

توصیه‌های حقوقی در رابطه با خرید ملک در امارات

پس از امضای قرارداد فروش ملک، خریدار باید ۱۰% مبلغ کل خرید را به‌عنوان کارمزد به مشاور املاک پرداخت کند تا وارد مرحله بعد شود. پرداخت هزینه گواهی عدم ممانعت از انتقال مالکیت نیز باید پس از آن انجام ‌شود. برای ثبت سند انتقال مالکیت، فرد باید به دفتر وزارت اراضی دبی مراجعه کند تا باقی کارهای ثبت سند به نام وی به‌صورت کاملا قانونی انجام شود. انجام این کارها در کمترین حالت، چیزی حدود ۳۰ روز ‌طول می‌کشد. برای اجاره املاکی مانند آپارتمان و دیگر مستغلات مسکونی امارات، قرارداد اجاره معمولا به‌صورت یک ساله امضا می‌شود. در صورتی که طرفین قرارداد برای اجاره به مدت بیشتر، به توافق برسند، باید این نکته را در قرارداد ذکر کنند. بعد از اتمام موعد مقرر قرارداد، در صورتی که تمدید قرارداد صورت بگیرد، مالکان تنها می‌توانند ۱۵ درصد به نرخ اجاره اضافه کنند.

نتیجه گیری

همان‌طور که در این مطلب خواندیم، اقامت امارات شرایط خاصی دارد که فرد برای اقدام جهت اخذ اقامت، باید مراحل قانونی آن را به انجام برساند تا مشکلی متوجه اقامت و دریافت ویزای اقامتی او نشود. همواره پیشنهاد ما این است که از خدمات موسسات مهاجرتی معتبر جهت اخذ اقامت امارات با خرید ملک اقدام کنید و به هیچ‌عنوان به افراد و موسسات مهاجرتی که مجوز معتبری در این زمینه ندارند، اعتماد نکنید. اقامت امارات با خرید ملک، فرصتی طلایی برای سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند از مزایای بی‌شمار اقامت در این کشور و اقتصاد قدرتمند آن بهره‌مند شوند. دو گزینه برای دریافت ویزای اقامت در امارات وجود دارد:  ثبت شرکت و خرید ملک. اگر قصد خرید ملک را ندارید؛ راه دیگر اخذ اقامت امارات، ثبت شرکت تجاری معتبر در این کشور حاشیه خلیج فارس است.

سؤالات متداول

اولین شرطی که برای خرید ملک در کشور امارات لازم است داشتن دارایی حداقل 1میلیون درهم امارات است.

خیر، این افراد مجاز به اشتغال کار نیستند اما میتوانند برای کار مجوز اشتغال دریافت کنند.

افرادی که ویزای 2الی 10 ساله این کشور را دارند پس از گذشت 2 سال میتوانند مجوز اشتغال خود را دریافت کنند.

بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن