پاسپورت روسیه

پاسپورت روسیه

پاسپورت روسیه مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. دریافت پاسپورت و اخذ تابعیت یکی از اهداف متقاضیان مهاجرت به کشورهای گوناگون است. البته متقاضیان قبل از انتخاب روش مهاجرتی باید با شرایط اخذ اقامت و دریافت پاسپورت کشور مقصد آشنایی داشته باشند. همچنین باید بدانند که پاسپورت کشور مقصد چقدر اعتبار دارد. روسیه از جمله کشورهایی است که متقاضیان زیادی برای اخذ اقامت و پاسپورت آن تلاش می‌کنند. بنابراین با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط اخذ پاسپورت روسیه بپردازیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کشور روسیه را بیشتر بشناسید

قبل از اقدام به اخذ اقامت دائم و پاسپورت روسیه باید با شرایط عمومی این کشور آشنایی داشته باشید. ابتدا باید بدانید که روسیه با داشتن مساحتی در حدود 17075000 کیلومتر مربع وسیع‌ترین کشور دنیا بوده و در حدود 146،800،000 نفر جمعیت دارد. این کشور در شمال قاره آسیا و شمال شرقی قاره اروپا قرار دارد. جالب است بدانید که زبان رسمی این کشور روسی است اما مردم این کشور به 27 زبان دیگر صحبت می‌کنند. پایتخت این کشور شهر مسکو است که در حدود 12 و نیم میلیون نفر جمعیت دارد. باید اشاره کرد که واحد رسمی پول کشور روسیه روبل است.

متقاضیانی که قصد مهاجرت به روسیه و اخذ اقامت دائم و پاسپورت این کشور را دارند، باید بدانند که این کشور به دلیل نزدیک بودن به قطب شمال، آب‌وهوای به شدت سردی دارد. باید اشاره کرد که تا قبل از سال 1998 میلادی و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این کشور یکی از قدرتمندترین کشورهای دنیا به شمار می‌رفت. اما پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این کشور وارد یک بحران اقتصادی بزرگ شد. البته از آن زمان تا به امروز روسیه در تلاش برای بازگرداندن وضع اقتصادی و رفاهی کشور خود به وضع سابق بوده و در این امر نسبتا موفق بوده است.

روسیه را بیشتر بشناسید

مزایای داشتن تابعیت و پاسپورت روسیه

داشتن تابعیت و پاسپورت هر کشوری می‌تواند مزایایی مانند حقوق شهروندی و خدمات اجتماعی داشته باشد. افرادی که به کشور روسیه مهاجرت کرده و پاسپورت این کشور را دریافت می‌کنند، از مزایای مختلفی برخوردار می‌شوند. از جمله مزایای داشتن پاسپورت روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

. از نظر اقتصادی زندگی در روسیه بسیار مناسب است چرا که یکی از 20 کشور تجاری برتر دنیا به شمار می‌رود

. افرادی که تابعیت و پاسپورت روسیه را دارند، این امکان را خواهند داشت که از بانک‌های بین‌المللی روسیه وام‌های طولانی‌مدت و مناسب دریافت کنند

. دارندگان پاسپورت روسی از دولت این کشور بیمه سلامت دریافت خواهند کرد. البته این بیمه فقط در بیمارستان‌های دولتی معتبر است

. افرادی که پاسپورت و تابعیت روسیه را دارند، می‌توانند آزادانه و بدون اخذ ویزا در کشور روسیه رفت‌وآمد داشته باشند

. این افراد به خدمات اجتماعی نیز دسترسی خواهند داشت

. دارندگان پاسپورت روسیه می‌توانند به صورت خوداشتغالی شروع به کار کرده یا یک کسب‌وکار را راه‌اندازی کنند

. این افراد حق رای در هر نوع همه‌پرسی و انتخاباتی را دارند

. افرادی که پاسپورت روسی دارند این حق را خواهند داشت که در دستگاه‌های دولتی فدرال روسیه استخدام شده و به کار مشغول شوند

. این افراد از کشور روسیه دیپورت نمی‌شوند و می‌توانند به مدت‌زمان دلخواه در خارج از روسیه زندگی کنند

ارزش پاسپورت روسیه و اعتبار شهروندی این کشور

متقاضیانی که با هدف اخذ اقامت دائم و پاسپورت روسیه به این کشور مهاجرت می‌کنند باید با ارزش آن در کشورهای دیگر آشنایی داشته باشند. اخذ پاسپورت به این معنا است که متقاضی شهروند این کشور به شمار می‌رود. برای فهمیدن اینکه پاسپورت روسیه در دنیا چقدر ارزش دارد باید دو مولفه را در نظر گرفت. اولین فاکتور، کشورهایی هستند که به شهروندان دارای پاسپورت روسیه بدون اخذ ویزا اجازه ورود می‌دهند. مولفه دیگر کشورهایی هستند که به شهروندان دارای پاسپورت روسیه ویزای بدو ورود یا فرودگاهی یا ویزای الکترونیکی می‌دهند.

طبق آخرین رتبه‌بندی پاسپورت‌های دنیا در سال 2022، پاسپورت کشور روسیه در رتبه 39 قرار دارد. افرادی که پاسپورت این کشور را دریافت کنند بدون ویزا می‌توانند به 78 کشور دنیا سفر کنند. همچنین اجازه ورود به 44 کشور با ویزای بدو ورود را خواهند داشت. اما برای ورود به 76 کشور دیگر باید ویزای آن کشورها را دریافت کنند. از جمله کشورهایی که می‌توان با پاسپورت روسیه بدون ویزا به آن‌ها سفر کرد، می‌توان به کره جنوبی، تایوان، تایلند، مالزی، اوکراین، صربستان و بلاروس اشاره کرد.

آیا امکان اخذ تابعیت دوگانه یا مضاعف در روسیه امکان‌پذیر است؟

تابعیت دوگانه یا مضاعف به این معنی است که یک شخص هم‌زمان تابعیت دو کشور را دارد. در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته اجازه داشتن تابعیت دوگانه به شهروندان داده شده است. باید اشاره کرد که در برخی از کشورها اگر شهروند دارای تابعیت آن کشور، نسبت به اخذ تابعیت یک کشور خارجی اقدام کرده و آن را دریافت کند، به صورت اتوماتیک تابعیت او باطل خواهد شد.

جالب است بدانید که روسیه از آن دسته کشورهایی است که اجازه داشتن تابعیت دوگانه را به شهروندان خود می‌دهد. البته باید بدانید که اخذ تابعیت دوگانه در روسیه شرایطی دارد. یعنی فقط شهروندانی می‌توانند تابعیت دوم داشته باشند که تابعیت اول آن‌ها روسی باشد. به عبارتی دیگر، شهروندان خارجی که به روسیه مهاجرت می‌کنند، با اخذ تابعیت و پاسپورت روسیه، نمی‌توانند تابعیت کشور خود را حفظ کنند. اما جالب است بدانید شهروندان چهار کشور بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان می‌توانند هم‌زمان با داشتن تابعیت کشور خود، تابعیت روسیه را نیز داشته باشند. چرا که کشور روسیه با این چهار کشور توافق‌نامه ویژه‌ای امضا کرده که حفظ تابعیت یکی از مفاد آن است.

چگونه می‌توان پاسپورت کشور روسیه را دریافت کرد؟

روش اصلی اخذ تابعیت و پاسپورت روسیه مهاجرت به این کشور و زندگی کردن در آن در یک مدت‌زمان خاص است. بنابراین، برای اخذ پاسپورت روسیه ابتدا باید روش‌های مهاجرتی به این کشور را بشناسید. یعنی تا زمانی که اقامت دائم روسیه را نداشته باشید، نمی‌توانید نسبت به اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور اقدام کنید. پس از اخذ اقامت دائم روسیه، برای اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور باید برخی از شرایط را داشته باشید که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پیروی از قانون اساسی کشور روسیه
 • اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی خود و خانواده
 • باطل کردن تابعیت اولیه که شامل شهروندان چهار کشور توافق کرده با روسیه نمی‌شود
 • ارائه مدرک معتبر زبان روسی
شرایط اخذ تابعیت و پاسپورت روسیه

روش‌های مهاجرت به روسیه برای اخذ پاسپورت

به طور کلی برای مهاجرت به هر کشوری چند روش مختلف مانند کار و سرمایه‌گذاری وجود دارد. مهاجرت به کشور روسیه نیز به همین روش‌ها انجام می‌شود. برای اخذ پاسپورت روسیه ابتدا باید نسبت به اخذ ویزای این کشور اقدام کنید. اما باید بدانید برای هر روش مهاجرتی یک نوع ویزا وجود دارد که باید دریافت کنید. از جمله روش‌های مهاجرت به کشور روسیه می‌توان به موارد زیر شاره کرد:

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت به‌واسطه ازدواج
 • مهاجرت به‌واسطه تولد
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
پاسپورت روسیه

اخذ پاسپورت روسیه با تحصیل در این کشور

به طور کلی اخذ اقامت دائم هر کشوری با مهاجرت تحصیلی به صورت مستقیم امکان‌پذیر نیست. در کشور روسیه نیز فرایند اخذ اقامت دائم به همین شکل است. به عبارتی دیگر، مدت‌زمان تحصیل در روسیه سابقه اقامت در این کشور به شمار نمی‌رود. یعنی متقاضیان پس از اتمام تحصیلات خود در روسیه باید از این کشور بروند؛ مگر اینکه ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری روسیه تبدیل کنند. متقاضیان با اتمام تحصیلات و ورود به بازار کار در روسیه می‌توانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کرده تا راه اخذ اقامت دائم برای آن‌ها هموار شود. گفتنی است که مهاجرت تحصیلی تنها راه غیر مستقیم اخذ اقامت دائم روسیه به شمار می‌رود.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی کشور روسیه

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های روسیه به طور میانگین چیزی در حدود  122500 روبل تا 880 هزار روبل (حدود 1750 تا 12600 دلار) هزینه دارد. باید اشاره کرد که دانشجویان در دانشگاه‌های روسیه به زبان روسی تحصیل می‌کنند. باید بدانید که طول دوره مقطع تحصیل کارشناسی در روسیه چهار سال است و در صورت تسلط به زبان روسی دانشجویان می‌توانند در هفته 10 ساعت پاره‌وقت به کار دانشجویی بپردازند.

میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های روسیه چیزی در حدود 147 هزار تا 460 هزار روبل (2100 تا 6600 دلار) خواهد بود. اما باید بدانید که در این مقطع تحصیل به دو زبان روسی و انگلیسی امکان‌پذیر است. دانشجویان این مقطع که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند، باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 داشته باشند. باید اشاره کرد که دانشجویان این مقطع اجازه دارند که 20 ساعت در هفته به کار پاره‌وقت دانشجویی بپردازند. لازم به ذکر است که مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کشور روسیه دو سال طول خواهد کشید.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی روسیه

طول دوره مقطع دکترا در روسیه بین چهار تا شش سال است که تحصیل در آن به زبان انگلیسی خواهد بود. باید بدانید که حداقل نمره مدرک آیلتس برای تحصیل این مقطع 6.5 است و به تایید یک استاد راهنما نیاز دارد. دانشجویان مقطع دکترا در روسیه اجازه کار پاره‌وقت دانشجویی به مدت 30 ساعت در هفته را دارند. هزینه تحصیل دکتری در کشور روسیه به طور میانگین چیزی در حدود 280 هزار تا 300 هزار روبل (4300 تا 4600 دلار) خواهد بود. لازم به ذکر است که دانشجویان مقطع دکترا در روسیه می‌توانند همراه با استاد راهنمای خود به کارهای تحقیقاتی مشغول شوند و به این ترتیب حقوق دریافت کنند.

اخذ پاسپورت روسیه از طریق مهاجرت کاری

مهاجرت کاری برای متقاضیانی که به این روش می‌خواهند اقامت دائم و پاسپورت روسیه را دریافت کنند، شرایط دشواری دارد. به این صورت که متقاضیان مهاجرت کاری به روسیه ابتدا باید از یک کارفرمای روسی پیشنهاد کاری داشته باشد. سپس در صورتی که بتوانند با کارفرمای خود به توافق رسیده و استخدام شوند، اخذ اقامت کاری روسیه برای آن‌ها امکان‌پذیر خواهد شد. به شرطی که پنج سال از اقامت کاری متقاضی بگذرد و او همچنان در روسیه مشغول به کار باشد، امکان اخذ پاسپورت را خواهد داشت.

مهم‌ترین شرط برای استخدامی و مشغول به کار شدن در کشور روسیه تسلط به زبان روسی است. در غیر این صورت، احتمال استخدام شدن و کار کردن در روسیه به شدت کاهش پیدا می‌کند. یکی از مواردی که متقاضیان کار در روسیه باید بدانند این است که این کشور در رشته‌های فنی و حرفه‌ای کمبود نیروی کار ندارد. بنابراین استخدام شدن در این مشاغل بسیار دشوار بوده و نیازمند تخصص بسیار بالا است.

باید اشاره کرد که در کشور روسیه، خانم‌ها در سن 55 سالگی و آقایان در سن 65 سالگی بازنشسته می‌شوند. شاید جالب باشد بدانید که نرخ بیکاری در این کشور طبق آخرین آمار در سال 2022 چیزی در حدود 3.9 درصد اعلام شده است. در 20 سال گذشته اوج نرخ بیکاری در روسیه به پس از فروپاشی اتحاد شوروی یعنی سال 1998 تا 1996 بر می‌گردد. این نرخ در آن زمان در حدود 13.5 درصد بود.

اخذ تابعیت و پاسپورت روسیه به‌واسطه ازدواج

متقاضیان با مهاجرت به‌واسطه ازدواج می‌توانند تحت شرایطی تابعیت و پاسپورت روسی دریافت کنند. یعنی متقاضی ابتدا باید ثابت کند که با یک شخص روسی ازدواج کرده است. در صورتی که بتواند این موضوع را اثبات کند، دولت روسیه به او یک اقامت سه‌ساله می‌دهد. اکنون اگر در مدت این سه سال ازدواج متقاضی و شخص روسی پابرجا باشد، متقاضی می‌تواند اقامت خود را تمدید کند. پس از گذشت پنج سال، متقاضی می‌تواند نسبت به اخذ تابعیت و پاسپورت روسیه اقدام کند.

متقاضی برای ثبت ازدواج خود با یک شخص روسی ابتدا باید مدارکی مانند شناسنامه، پاسپورت و گواهی تجرد خود را به یک دفترخانه در روسیه ارائه دهد. باید بدانید که برای ثبت این ازدواج شرایطی مانند واقعی بودن آن وجود دارد. یعنی این ازدواج نباید صوری باشد؛ چرا که ازدواج صوری برای اخذ پاسپورت یک عمل غیرقانونی بوده و جرم به شمار می‌رود. جالب است بدانید که در کشور روسیه قوانین ازدواج و اخذ پاسپورت برای خانم‌ها و آقایان یکسان است. امکان دارد که فرایند ثبت ازدواج و اخذ تابعیت و پاسپورت روسیه تا حدود پنج سال طول بکشد. برای انجام این فرایند شرایطی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی در روسیه
 • اثبات سلامت کال جسمی و روانی
 • اثبات اقامت سالانه شش ماه در خاک روسیه
 • اثبات تسلط به زبان روسی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • مشخص کردن محل اقامت در روسیه و ارائه آن

اخذ تابعیت روسیه به‌واسطه تولد

به طور کلی برای اعطای تابعیت و پاسپورت در هر کشور دو قانون خاک و خون وجود دارد. در برخی از کشورها فقط یکی از این دو قانون و در برخی دیگر هر دو قانون اجرا می‌شود. قانون خون در واقع به این معنی است که پدر یا مادر کودک متولد شده باید تابعیت کشور مقصد را داشته باشد. اما در قانون خاک فقط کافی است که کودک در خاک کشور مقصد متولد شود تا بتواند تابعیت آن کشور را دریافت کند.

در کشور روسیه اعطای تابعیت و پاسپورت این کشور بر پایه قانون خون انجام می‌شود. بنابراین افرادی که تابعیت روسیه را ندارند، نمی‌توانند برای اخذ تابعیت و پاسپورت، فرزند خود را در این کشور به دنیا بیاورند. به عبارتی دیگر، یکی از والدین کودک متولد شده حتما باید تابعیت روسیه را داشته باشد تا کودک بتواند تابعیت و پاسپورت روسیه را دریافت کند.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری برای اخذ تابعیت و پاسپورت روسیه

یکی از روش‌های اخذ اقامت و پاسپورت روسیه مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است. این روش به سه شکل ثبت شرکت، خرید ملک و کارآفرینی انجام می‌شود. البته باید بدانید که با خرید ملک نمی‌توان اقامت دائم و پاسپورت روسیه را دریافت کرد. متقاضیان برای سرمایه‌گذاری به هر روشی در روسیه حداقل باید 10 میلیون روبل معادل 130 هزار دلار هزینه کنند. با مهاجرت به این روش ابتدا به متقاضی یک کارت اقامت سه‌ساله داده می‌شود. بعد از اتمام این دوره می‌توان برای سه سال دیگر آن را تمدید کرد. البته تمدید مجدد یک شرط دارد که آن هم یک بار خروج از کشور روسیه است.

در مدت شش سال اقامت موقت، سرمایه‌گذاران باید حداقل پنج سال را در کشور روسیه حضور داشته باشند تا بتوانند پاسپورت روسیه را دریافت کنند. البته یک شرط دیگر نیز وجود دارد که در واقع شش ماه حضور سالانه در این کشور است. سرمایه‌گذاران باید به رشد اقتصادی و نرخ مصادره اموال در کشور روسیه توجه داشته باشند. چرا که رشد اقتصادی میزان سودآوری سرمایه‌گذاری و نرخ مصادره اموال میزان امنیت سرمایه‌گذاری در کشور مقصد را مشخص می‌کنند.

جمع‌بندی

کشور روسیه که در گذشته یکی از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی بود، اکنون بزرگ‌ترین کشور دنیا از نظر وسعت شناخته می‌شود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کشور روسیه با پشت سر گذاشتن یک دوره بحران اقتصادی شدید، اکنون به یکی از قطب‌های برتر اقصادی دنیا تبدیل شده است.

مهاجرت به روسیه و اخذ پاسپورت آن مزایای مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به رفت‌وآمد، کار و زندگی در روسیه اشاره کرد. بنابراین دارندگان پاسپورت روسیه می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا، وارد روسیه شوند. اما جالب است بدانید که این افراد با دریافت تابعیت و پاسپورت وظیفه دارند که در ارتش روسیه به خدمت سربازی بروند. اگر قصد مهاجرت به یک کشور پیشرفته با فرصت‌های بسیار برای کار و تحصیل دارید، کشور روسیه می‌تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد.

مقاله پیشنهادی —> پاسپورت آمریکا 

سؤالات متداول

بله، یکی از شروط دریافت پاسپورت و تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی میباشد.

عموما طول دوره تحصیل دکتری در روسیه بین چهار تا شش سال میباشد.

بله، دانشجویان میتوانند در کنار تحصیل به کار پاره وقت نیز مشغول باشند.

بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن