حقوق و دستمزد در آلمان

راهنمایی کامل درباره حداقل حقوق در آلمان؛ حقوق اساسی کارگران

 حداقل حقوق در آلمان در رتبۀ سوم بیشترین میزان حقوق پرداختی در قارۀ اروپا قرار دارد . حداقل حقوق و دستمزد در آلمان در گروه های شغلی مختلف متفاوت است. ما در این مقاله در وب سایت هرمس اپلای قصد داریم به بررسی این موضوع در رابطه با برخی مشاغل و عوامل تاثیر گذار بر آن، همچنین میانگین حقوق و دستمزد ماهیانه بسیاری از مشاغل در این کشور بپردازیم.

کشور آلمان نیز از جمله کشورهایی است که قانونی مبنی بر حداقل دستمزد دریافتی افراد شاغل دارد و این به این معنی است که هر کسی که در آلمان کار می کند باید در ماه درآمدی معادل حداقل دستمزد تعیین شده داشته باشد. این مبلغ در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ از ۹.۱۹ یورو به ۹.۳۵ یورو افزایش یافته است و طبق این قانون وزارت کار این کشور هر فرد شاغل در آلمان که دارای ۱۸ سال سن یا بیشتر باشد و ۴۰ ساعت در هفته به کار بپردازد، بیش از ۱۵۰۰ یورو در ماه درآمد دارد و کارفرمایانی که حداقل دستمزد را به کارمندان خود نپردازند، امکان دارد از ۳۰۰۰۰ یورو تا حداکثر ۵۰۰۰۰۰ یورو جریمه شوند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

پراکندگی و توزیع حقوق در آلمان

اگر می‌خواهید بدانید حداقل درآمد در آلمان در چه سطحی قرار دارد باید به شما بگوییم در آلمان، حقوق خالص ۲۰۰۰ یورو تا ۳۰۰۰ یورو است و گاهی تا بیش از ۳۵۰۰ یورو هم می‌رسد. در سال ۲۰۲۱ متوسط دستمزد دریافتی برای افراد مجرد ۵۶۹۸۵ یورو و پس از کسر مالیات ۳۴۱۲۶ یورو بوده است.

همان طور که در مقاله درباره آلمان هم گفته شد، آلمان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است و در لیست ثروتمندترین کشورها قرار دارد. این کشور از لحاظ اقتصادی بسیار غنی است. با توجه به این شرایط اقتصادی از خدماتی که کشور آلمان برای شهروندان خود انجام می‌دهد پرداخت دستمزد ایده‌آل به آنها است. این میانگین حقوقیِ ماهانه، مواردی از قبیل حق مسکن، حق اولاد، جابه‌جایی و سایر مزایای شغلی دیگر را در بر می‌گیرد. اما همان‌طور که گفتیم میزان حقوق دریافتی بسته به نوع شغل تفاوت‌های بسیاری دارد.

حقوق و دستمزد میانگین ماهانه

میانگین حقوق دریافتی در کشور آلمان، برابر با ۴۱۲۰ یورو در ماه است که یعنی نیمی از جمعیت شاغل در کشور آلمان، حقوق ماهانه‌ای کمتر از ۴۱۲۰ یورو و نیمۀ دیگر، حقوق ماهانه‌ای بیشتر از ۴۱۲۰ یورو در ماه دارند. مقدار ۴۱۲۰ یورو دقیقاً مقدار میانۀ حقوق دریافتی در کشور آلمان است. اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم، شاغلی که در سطح راست میانۀ حقوقی قرار می‌گیرد، جزء گروهی است که حقوق ماهیانۀ بالاتر از میانه دارد و در نتیجه وضع مالی بهتری در مقایسه با گروه دیگر که در سمت چپ میانه قرار می‌گیرند، دارد.

البته میزان حقوق و دستمزد به شهری که در آن مشغول به کار هستند ارتباط مستقیمی دارد. پیشنهاد می‌کنیم محتوای بهترین شهر آلمان برای کار را مطالعه بفرمایید.

بررسی دستمزد خالص و ناخالص

در آلمان حقوق خالص با حقوق ناخالص تفاوت زیادی دارد. ممکن است حقوق فردی ۶۰۰۰ یورو، ولی دریافتی او ۳۰۰۰ یورو باشد. این تفاوت به علت کسر هزینه‌های مالیات و بیمه تأمین اجتماعی است. ۳۵ تا ۵۰ درصد از دستمزد کارمندان در آلمان برای مالیات و بیمه کسر می‌شود. البته شما نباید نگران این موضوع باشید زیرا اگر کار خوبی داشته باشید و حقوق دریافتی شما مقدار قابل‌قبولی باشد می‌توانید یک زندگی متوسط به‌ اضافه تعطیلات آخر هفته داشته باشید. پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه حتماً مقاله کار در آلمان را هم مطالعه کنید.

بررسی حقوق خوب در آلمان در سال ۲۰۲۲

در آلمان مقدار حقوق خوب در سال ۲۰۲۲، از ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو است. با این حقوق امکان زندگی در یکی از شهرهای بزرگ آلمان فراهم می‌شود. از جمله شرایطی که با این دستمزد می‌توان فراهم کرد اجاره یک آپارتمان دارای دو اتاق و با امکانات کافی، هزینه غذا، استفاده از تعطیلات آخر هفته و حتی تفریح‌های منظم را می‌توان نام برد.

دریافت حقوق سالانه بالای ۵۰۰۰۰ یورو از دستمزدهای دریافتی است که در آلمان حقوق خوب در نظر گرفته می‌شود. گزارشاتی که در حیطه حقوق دریافتی افراد مختلف در سال ۲۰۲۲ به دست آمد، نشان داد که میانگین دستمزد در این کشور حدود ۵۱۰۱۰ یورو و میانه دستمزد نیز حدود ۴۴۰۷۰ یورو است. البته باید در نظر داشت که حقوق ناخالص با حقوق دریافتی تفاوت دارد. زیرا مبلغ زیادی بابت مالیات از افراد کسر می‌شود. پیشنهاد می کنم برای این که در این رابطه بیشتر بدانید، حتما مقاله نرخ مالیات در آلمان را هم مطالعه کنید.

حقوق و دستمزد در آلمان

درآمد خیلی خوب در آلمان

گفتیم که حداقل درآمد در آلمان بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو است. به‌طورکلی در آلمان اغلب مردم جزو طبقه متوسط هستند و فقط درصد کمی از افراد حقوق بالایی دارند. دستمزد بسیار خوب در آلمان بین ۶۴۰۰۰ تا ۸۱۰۰۰ یورو در سال است.

البته در آلمان نیز مثل هرجای دیگر اشخاصی با حقوق‌های بسیار بالا هم وجود دارند؛ اما تعداد این افراد بسیار اندک است چون تلاش بر این است که برابری بین افراد حفظ شود. به‌عنوان مثال در این کشور کسی گرسنه در خیابان رها نمی‌شود و همیشه سعی شده که افراد حداقل توانایی امرارمعاش را داشته باشند.

میانگین حقوق و دستمزد مشاغل مختلف در آلمان

سمت شغلی میانگین حقوق و دستمزد ماهیانه
حسابدار ۳۳۰۰ یورو
حسابدار حرفه ای ۳۶۰۰ یورو
دستیار حسابداری ۲۸۰۰ یورو
مدیر حسابداری ۵۶۷۰ یورو
خزانه دار شرکت ۴۹۵۰ یورو
تحلیلگر مالی ۴۶۹۰ یورو
مدیر مالی ۷۳۸۰ یورو
حسابرس داخلی ۳۶۲۰ یورو
دستیار اداری ۱۹۳۰ یورو
مدیر دفتر ۳۰۵۰ یورو
مسئول پذیرش ۱۷۶۰ یورو
منشی ۲۷۰۰ یورو
کاگردان هنری ۳۴۰۰ یورو
طراح گرافیک ۲۸۷۰ یورو
عکاس ۲۰۱۰ یورو
مهندس هوا فضا ۴۵۴۰ یورو
کنترل کننده ترافیک هوایی ۳۸۳۰ یورو
مهماندار هواپیما ۲۵۹۰ یورو
خلبان ۶۵۱۰ یورو
معمار ۴۴۷۰ یورو
مکانیک ۱۳۵۰ یورو
مشاور خدمات ۲۶۳۰ یورو
مدیر شعبه بانک ۶۶۵۰ یورو
گوینده ۱۳۱۰ یورو
معلم زبان ۲۸۳۰ یورو
مترجم ۳۲۸۰ یورو
تحلیلگر کسب و کار ۴۳۹۰ یورو
مدیر توسعه و تجارت ۵۸۸۰ یورو
مدیر پروژه حوزه تجارت ۴۶۳۰ یورو
پرستار بچه ۱۵۴۰ یورو
معلم مهد کودک ۱۳۲۰ یورو
مهندس عمران ۳۳۳۰ یورو
مدیر پروژه ساخت و ساز ۵۸۰۰ یورو
مدیر بهداشت و ایمنی ۱۶۳۰ یورو
اپراتور مرکز تماس ۱۴۱۰ یورو
مدیر خدمات مشتری ۱۴۲۰ یورو
مهندس عمران ۳۳۱۰ یورو
مهندس برق ۳۶۸۰ یورو
مهندس مکانیک ۳۴۹۰ یورو
سایر مشاغل مهندسی ۳۴۱۰ یورو
مدیر اجرایی ۸۰۸۰ یورو
مدیر ارشد مالی ۷۴۸۰ یورو
مدیر کل ۶۱۰۰ یورو
سرآشپز ۲۳۷۰ یورو
آشپز اجرایی ۲۶۵۰ یورو
مدیر هتل ۶۳۰۰ یورو
مسئول پذیرش هتل ۱۳۲۰ یورو
کارمند آژانس مسافرتی ۲۴۲۰ یورو
پیشخدمت هتل ۱۱۹۰ یورو
دندانپزشک ۸۶۶۰ یورو
متخصص تغذیه ۷۲۱۰ یورو
تکنسین آزمایشگاه ۲۷۷۰ یورو
پرستار ۲۹۰۰ یورو
مدیر منابع انسانی ۴۴۰۰ یورو
متصدی منابع انسانی ۲۲۱۰ یورو
تکنسین کامپیوتر ۲۸۵۰ یورو
مدیر پایگاه داده ۳۶۳۰ یورو
برنامه نویس ۳۴۸۰ یورو
مدیر فناوری اطلاعات ۶۳۴۰ یورو
مهندس شبکه ۳۳۰۰ یورو
مامور پلیس ۲۱۴۰ یورو
وکیل ۷۱۷۰ یورو
روزنامه نگار ۴۰۰۰ یورو
مهندس زیست پزشکی ۳۰۹۰ یورو
داروساز ۴۶۰۰ یورو
صندوقدار ۱۴۳۰ یورو
مدیر فروش ۶۶۰۰ یورو
نماینده فروش ۲۴۴۰ یورو
معلم دبستان ۲۵۸۰ یورو
معلم دبیرستان ۳۰۸۰ یورو

 

حداقل درآمد در آلمان

بسیاری از افراد مایل هستند از حداقل درآمد در آلمان مطلع شوند. از تاریخ یکم ژانویه ۲۰۲۱ به بعد حداقل دستمزد به‌ازای هر ساعت کاری به ۹.۵۰ یورو ناخالص و از یکم ژوئیه ۲۰۲۱ به بعد، حداقل دستمزد به ۹.۶۰ یورو ناخالص در هر ساعت کاری تغییر کرد. با این حساب حداقل درآمد سالانه ۴۳۲۰۰ یورو است.

حداقل حقوق و دستمزد شاغلان صنایع مختلف در آلمان

نام صنایع و گروه های شغلی مختلف حداقل حقوق و دستمزد در هر ساعت
مهندسی برق ۱۱.۹۰ یورو
خدمات مراقبت و پرستاری ۱۱.۳۵ یورو
اشتغال موقت در امور مربوط به ساخت و ساز ۹.۹۶ یورو
خدمات نظافت ۱۴.۱۰ یورو
کارگران داربست ۱۱.۸۸ یورو
افراد شاغل در حوزه گرانیت و سنگ طبیعی ۱۲.۲۰ یورو
باغبان و کشاورز ۹.۳۵ یورو
صنعت ساخت و ساز ۱۵.۴۰ یورو

حداقل حقوق و دستمزد برخی شغل ها در آلمان با توجه به منطقه

سمت شغلی منطقه حداقل حقوق و دستمزد در هر ساعت
کارگران ساده آلمان غربی و برلین ۱۲.۲۰ یورو
کارگران ماهر آلمان غربی و برلین ۱۵.۲۰ یورو
برق کار ۱۱.۴۰ یورو
نقاش (بدون مدرک دیپلم) ۱۱.۱۰ یورو
نقاش (با مدرک دیپلم) آلمان غربی ۱۳.۳۰ یورو
نقاش (با مدرک دیپلم) آلمان شرقی ۱۲.۹۵ یورو

بررسی شرایط زندگی با حقوق ۳۰۰۰ یورو خالص در برلین آلمان

در بالا از عواملی که بر حداکثر دریافتی و حداقل درآمد در آلمان موثر هستند صحبت کردیم. در ادامه به بررسی شرایط زندگی با حقوق دریافتی خالص ۳۰۰۰ یورو در برلین می‌پردازیم. این دستمزد مربوط به دانشگاهیان باتجربه در آلمان است.

 • امکان اجاره یک آپارتمان دوخوابه در مرکز شهر (۱۵۰۰ یورو)، امکانات آب و برق آپارتمان (۱۵۰ یورو) و ۳۵ یورو برای هزینه اینترنت
 • ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو برای تهیه مواد غذایی ارگانیک، سالم و مغذی
 • هزینه‌های گردش و فعالیت‌های جانبی در ماه ۷۱۵ یورو در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند شامل تعطیلات آخر هفته، رستوران، سرگرمی، تعطیلات سالانه و غیره باشد.
 • علاوه بر همه این‌ها با این دستمزد شما می‌توانید حداقل چند صد یورو پس‌انداز کنید.

بررسی حقوق ۶۰۰۰۰ یورو در آلمان

بسیاری از افراد مایل هستند بدانند ۶۰۰۰۰ یورو در آلمان حقوق خوبی است یا خیر؟ در جواب این سؤال باید بیان کرد این حقوق کمی بالاتر از میانگین ملی است. جالب است بدانید تنها حدود ۱۸ درصد از افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند دارای حقوق ۶۰۰۰۰ در سال هستند. اگر حقوق ناخالص شما ۶۰۰۰۰ یورو در سال باشد به‌صورت فردی مجرد ماهیانه ۵۰۰۰ یورو درآمد خواهید داشت. خالص دریافتی شما در این حالت ۲۹۶۹ یورو خواهد بود.

بررسی دستمزد دریافتی چند شغل در آلمان

همان‌طور که می‌دانید میزان درآمد دریافتی قبل از هر عامل دیگری به شغل فرد بستگی دارد. در ادامه به بررسی چند شغل و حقوق دریافتی در هر یک از آنها می‌پردازیم. ابتدا از مشاغل معمولی‌تری مثل نظافتچی و گارسون شروع می‌کنیم.

 • یک نظافتچی، یک گارسون یا صندوق‌دار یک فروشگاه حقوقی حدود ۲۸۷۰۰ یورو در سال یا ۲۳۰۰ یورو در ماه دریافت می‌کند. اغلب مشاغلی که نیازمند مهارت خاصی نیستند حقوق پایینی دارند.
 • مدیری که اداره یک پروژه در یک شرکت را به عهده دارد به‌طور متوسط سالانه حدود ۵۶۶۰۰ یورو یا ۴۷۰۰ یورو در ماه دستمزد دریافت می‌کند.
 • فردی که به‌عنوان حسابدار در آلمان فعالیت می کند به‌طور متوسط حدود ۴۱۰۰۰ یورو در سال و ۳۴۰۰ یورو در ماه دستمزد ناخالص دریافت می‌کند.
 • یکی از گروه‌هایی که بالاترین درآمد را دارند پزشکان هستند. برای مثال یک رادیولوژیست در سال حدود ۸۴۰۰۰ یورو درآمد دارد و دریافتی آنها تا ۷۰۰۰ یورو در ماه هم خواهد رسید.

گزارشی از حقوق و دستمزد چند شغل در سال ۲۰۲۲

در جدول زیر می‌توانید گزارشی از متوسط حقوق دریافتی بزرگ‌ترین گروه‌های شغلی در ماه را مشاهده کنید. در این گروه‌ها معمولا افراد متخصص مشغول به کار هستند و به همین دلیل از سطح درآمد بالایی هم برخوردارند.

مشاغل حقوق دریافتی در ماه
پزشکی ۹۲۶۰۰ یورو
مهندسی ۶۴۳۳۰ یورو
IT ۶۱۶۷۰ یورو
مشاوره شرکتی ۶۰۶۷۰ یورو
منابع انسانی ۵۴۴۲۰  یورو
بازاریابی و روابط‌عمومی ۵۲۵۶۰ یورو
مالی ۵۲۰۱۰ یورو
صنایع‌دستی و شغل‌های فنی ۴۹۷۹۰ یورو
فروش ۵۰۵۲۰ یورو
خدمات بهداشتی و اجتماعی ۴۳۵۲۰ یورو
خرید، مدیریت، تدارکات و خدمات ۴۳۵۷۰ یورو

 

عوامل تاثیر گذار بر حقوق و دستمزد در آلمان

بسیاری از افراد مایل هستند بدانند چه عواملی باعث رسیدن به حداکثر یا حداقل درآمد در آلمان می‌شود. سابقه تحصیلی، رزومه کاری، جنسیت، منطقه فعالیت و غیره از عوامل تاثیرگذار بر درآمد هستند که در ادامه به بررسی جزئی‌تر هرکدام از آنها خواهیم پرداخت.

عوامل تاثیر گذار بر حقوق و دستمزد در آلمان

سوابق تحصیلی

یکی از عواملی که باعث افزایش درآمد در آلمان می‌شود سوابق تحصیلی خوب است. تحصیل در آلمان اهمیت زیادی دارد و افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند قطعاً حقوق بسیار بالاتری دریافت می‌کنند. در آلمان متوسط درآمد افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند ۲۵۴۱ یورو است.

تجربه

یکی دیگر از عواملی که بر حداکثر و حداقل درآمد در آلمان تأثیر می‌گذارد تجربه فرد است. هر چه تجربه و صلاحیت فرد بیشتر باشد حقوق دریافتی نیز بیشتر می‌شود. افرادی که در یک زمینه کاری از تجربه غنی برخوردار هستند می‌توانند از نظر سطح درآمد با افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند هم به رقابت بپردازند. در ادامه درباره این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

جنسیت

متاسفانه یکی دیگر از عواملی که بر دستمزد دریافتی افراد تاثیر می‌گذارد جنسیت است. با وجود تمام تلاش‌های صورت گرفته در راستای رسیدن به برابری، هنوز هم در آلمان مردها تا ۲۱ درصد امکان دریافت حقوق بالاتری نسبت به خانم‌ها دارند.

مکان فعالیت

یکی دیگر از عواملی که بر حداکثر و حداقل درآمد در آلمان تأثیر می‌گذارد مکان فعالیت است. در آلمان حقوق دریافتی با توجه ‌به منطقه فعالیت می‌تواند متفاوت باشد. به‌طور مثال حقوق افرادی که در شرق آلمان فعالیت دارند با حقوق افراد ساکن غرب متفاوت است. در آلمان غربی درآمد یک خانواده به‌طور متوسط ۵۰۸۶ یورو است و در آلمان شرقی ۳۹۲۷ یورو.

تاثیر تجربۀ کاری بر روی میزان حقوق و دستمزد دریافتی کارکنان در کشور آلمان

سابقه یا تجربۀ کاری، مهم‌ترین عامل در تعیین حقوق افراد است. طبیعی است که هر چه سابقۀ کاری فرد در یک زمینه بیشتر باشد، حقوق دریافتی او نیز بیشتر خواهد شد.

در حالت کلی، کارکنانی که سابقۀ کاری ۲ تا ۵ سال دارند، ۳۲% بیشتر از افراد تازه‌کار در همۀ صنایع و زمینه‌های شغلی، دستمزد می‌گیرند. کارکنانی که در یک زمینۀ شغلی بیش از ۵ سال سابقۀ کاری دارند، به طور میانگین ۳۶% بیشتر از کارکنان با تجربۀ کاری کمتر، دریافتی ماهانه دارند.

توجه داشته باشید که تغییرات دریافتی افراد براساس سابقۀ کاری، تاثیر زیادی از موقعیت جغرافیایی محل کار می‌گیرد. همچنین، زمینۀ شغلی افراد نیز اثر زیادی بر روی آن دارد. یک جراح با سابقۀ کاری بالا، مطمئناً درآمد ماهانۀ بالاتری نسبت به یک دبیر باتجربه دارد.

تاثیر تجربۀ کاری بر روی میزان حقوق و دستمزد دریافتی کارکنان در کشور آلمان

افزایش میزان درآمد در کشور آلمان با توجه به میزان تجربه کاری

میزان تجربه کاری میزان افزایش حقوق و دستمزد
کمتر از ۲ سال
۲ تا ۵ سال ۳۲ درصد
۵ تا ۱۰ سال ۳۶ درصد
۱۰ تا ۱۵ سال ۲۱ درصد
۱۵ تا ۲۰ سال ۱۴ درصد
بیش از ۲۰ سال ۹ درصد

همان‌طور که انتظار می‌رود با توجه ‌به جدول می‌توان گفت که هرچه سابقه فرد بیشتر باشد حقوق دریافتی او نیز بالاتر خواهد رفت. البته این مقادیر حدودی هستند و با توجه به زمینه فعالیت می‌توانند متفاوت باشند. جدول زیر میزان دستمزد افراد باتجربه در سال ۲۰۲۱ است.

تجربه بر اساس سال میانگین حقوق ناخالص دریافتی در سال ۲۰۲۱
از یک سال کمتر ۳۸۹۳۲ یورو
۱ تا ۲ سال ۴۱۵۱۸ یورو
۳ تا ۵ سال ۴۸۰۵۸ یورو
۶ تا ۱۰ سال ۵۶۲۲۹ یورو
۱۱ تا ۲۵ سال ۶۶۶۸۶ یورو
۲۵ سال به بالا ۶۷۴۸۰ یورو

افزایش حقوق و دستمزد در آلمان با توجه به میزان تحصیلات

هرچه تحصیلات بالاتر باشد، دریافتی ماهانۀ یک فرد شاغل در کشور آلمان بالاتر خواهد بود. مهاجرت به آلمان با دیپلم شرایط مناسب و قابل قبولی دارد اما هرچقدر تحصیلات بیشتری داشته باشید حقوق و مزایای بیشتری شامل حال شما می‌شود.

میزان تحصیلات میزان افزایش حقوق و دستمزد
زیر دیپلم
دیپلم ۱۷ درصد
کارشناسی ۲۴ درصد
کارشناسی ارشد ۲۹ درصد
دکترا ۲۳ درصد

 

حقوق و دستمزد در آلمان

ارزش مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک MBA در کشور آلمان

گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در کشور آلمان، به‌ویژه مدرک کارشناسی ارشد MBA، حدود 19100 تا 57200 یورو هزینه خواهد داشت و تقریباً دو سال زمان می‌برد. اما برای بیشتر افراد، یک سرمایه‌گذاری است که جواب خوبی خواهد داد. در طول دوران تحصیل، در صورتی که فرد شاغل باشد، افزایش حقوقی وجود نخواهد داشت. در بیشتر موارد، تجدیدنظر در میزان دریافتی افراد، بعد از گرفتن مدرک اتفاق می‌افتد.

بسیاری از افراد در کشور آلمان، از تحصیلات عالی به عنوان تاکتیکی برای رسیدن به پایه‌های حقوقی بالاتر استفاده می‌کنند و آمار نیز از چنین تاکتیکی پشتیبانی می‌کند. متوسط افزایش دریافتی ماهانۀ افراد با گرفتن مدرک تحصیلی بالاتر، تقریباً ۱۰% بیشتر از افزایش حقوق معمول در کشور آلمان گزارش شده است.

تصمیم در مورد گرفتن مدارک عالی جهت ارتقاء شغلی، بستگی زیادی به موقعیت و سابقۀ کاری افراد و بسیاری از عوامل دیگر دارد. اما اگر همۀ این عوامل کنار گذاشته شوند و فرد توانایی تحصیل در مقاطع بالاتر را، چه از نظر هزینه و چه از نظر وقت داشته باشد، مطمئناً ضرر نخواهد کرد. در کشور آلمان، افراد با دانش بالا، سرمایۀ انسانی ارزشمندی به شمار می‌روند.

دستمزد اضافه کاری در کشور آلمان

دستمزد اضافه‌کاری در کشور آلمان، نباید از دستمزد یک ساعت کار کمتر باشد اما می‌تواند بیشتر باشد. دستمزد هر ساعت اضافه کاری در قرارداد کار افراد معمولاً ذکر می‌شود و تحت عنوان پاداش اضافه کاری در برگۀ حقوقی به نیروی کار پرداخت می‌شود.

در قراردادهای کاری مابین کارفرما و کارمند، تعداد ساعات اضافه کاری حداقل ۱۰% و حداکثر ۲۵% از ساعت کاری هفتگی یا ماهانۀ کارمند می‌تواند باشد.

ساعات کاری در کشور آلمان

به طور متوسط، شاغلین در کشور آلمان، کوتاه‌ترین ساعت کاری در اروپا را دارند و با توجه به سطح بالای بهره‌وری کاری در کشور آلمان در مشاغل مختلف، به نظر می‌رسد که کشور آلمان توانسته برای شاغلین خود یک تعادل بهینه مابین کار و زندگی ایجاد کند.

کار در کشور آلمان، به دو صورت تمام وقت و پاره وقت است. برای مشاغل تمام وقت، متوسط هفتۀ کاری مابین ۳۶ تا ۴۰ ساعت است. شرایط برای بیشتر مشاغل تمام وقت در کشور آلمان، هفت تا هشت ساعت در روز، به ازای پنج روز هفته و یک زمان استراحت نیم تا یک ساعته برای صرف ناهار است.

ساعات کاری برخی از شرکت‌ها در آلمان طولانی‌تر است، اما کارفرما با حقوق بالاتر یا بیشتر کردن مرخصی‌های سالانه کارکنان، این ساعات طولانی‌تر را جبران می‌کند. معمولاً در کشور آلمان افرادی که کار آزاد دارند، بیشتر از ۴۸ ساعت در هفته کار می‌کنند.

در کشور آلمان، کار کمتر از ۳۰ ساعت در هفته، یک کار پاره وقت به شمار می‌رود. یک نکتۀ جالب در مورد شرایط کاری در کشور آلمان، این است که وقتی سابقۀ کاری شما در یک شرکت به شش ماه رسید، شما این حق را دارید که از شرکت خود تقاضا کنید تا ساعات کاری هفتگی شما را کاهش دهد (البته این مورد برای شرکت‌هایی صادق است که بیش از ۱۵ نفر کارمند داشته باشد).

در کشور آلمان، محدودیت‌های قانونی بر روی ساعات کاری وجود دارد که شاغلین و کارفرمایان موظف به رعایت آنها هستند: ساعات کاری نباید بیشتر از هشت ساعت در روز شود. روزهای کاری از دوشنبه تا شنبه است و کارکنان نباید بیش از ۴۸ ساعت در هفته کار کنند. البته می‌توان ساعات کاری در روز را به ۱۰ ساعت رساند، به شرطی که در طول ۶ ماه که معادل ۲۴ هفته است، متوسط ساعت کار کلی افراد فراتر از هشت ساعت در روز نشود. کار در روزهای یک‌شنبه و ایام تعطیل رسمی معمولاً ممنوع است به جز برای افرادی که در کارهای خدماتی مشغول به کار هستند.

اضافه کاری در کشور آلمان باید با حداکثر ساعات کاری مشخص شده در قرارداد کاری مطابقت داشته باشد. یعنی مجموع ساعات کاری کارمند نباید بیشتر از ۶۰ ساعت کار در هفته شود. معمولاً حد مشخصی از اضافه کاری بدون پرداخت دستمزد است، هرچند که بیشتر شرکت‌های آلمانی یک حق اضافه کاری برای تمام ساعات اضافه بر مقدار معمول در نظر می‌گیرند.

حقایقی جالب درمورد میزان حقوق و دستمزد در آلمان

 • یکی از حقایقی که وجود آن اگر چه اشتباه و غلط است اما وجود دارد، تفاوت درآمد مردان و زنان می باشد:
  زنان بیستر در مشاغل کم درآمد کار می کنند(به عنوان مثال در خدمات اجتماعی)، در حالیکه مردان اغلب به عنوان مهندس کار می کنند(مانند پست های مدیریتی) از طرفی تقریبا نیمی از زنان شاغل نیمه وقت کار می کنند.
  این تفاوت به اندازه ای است که به طور متوسط مردان شاغل در این کشور ۷ درصد بیش از زنان شاغل در این کشور درآمد کسب می کنند.
 • طبق آمار درآمد زنان در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با در آمد در سال ۲۰۱۹ به دلیل شیوع کرونا(coronavirus) %۱۸ کمتر از درآمد مردان بوده است.
 • بیشتر کارمندان در آلمان، هر ۱۸ ماه یکبار، ۱۰ الی ۱۵ درصد افزایش حقوق و دستمزد به دست می آورند.
 • تنها ۵۹ درصد افراد شاغل در آلمان، علاوه بر حقوق و دستمزد خود، پاداش دریافت می کنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بیشترین احتمال دریافت پاداش در آلمان مربوط به افراد شاغل در حوزه سرمایه گذاری و مالی، معماری، جراحی، توسعه تجاری، بازاریابی و تبلیغات، می باشد و کمترین احتمال دریافت پاداش به افراد شاغل در حوزه ساخت و ساز، حمل و نقل و سایر شغل های خدماتی چون گردشگری، تعلق دارد.
 • به طور کلی درآمد افراد شاغل در بخش های دولتی کشور آلمان، ۵ درصد بیشتر از افراد شاغلی است که در مراکز خصوصی این کشور مشغول به کار می باشند.
 • حقوق در تعطیلات به عنوان مزایای اضافی و کمک هزینه تعطیلات کارمند توسط کارفرما (بسته به نوع قرارداد کاری با کارفرما) پرداخت میشود.

پردرآمدترین مشاغل در کشور آلمان

سختی کار و میزان مسئولیت‌ تحمیل شده به شاغل در یک کار، اثر زیادی بر روی میزان دریافتی ماهانۀ افراد دارد. معمولاً کارهای با میزان سختی و مسئولیت بالا، جزو پردرآمدترین مشاغل نیز به شمار می‌روند. در ادامه، تعدادی از از مشاغل پردرآمد در کشور آلمان را معرفی خواهیم کرد:

در کشور آلمان، یک جراح یا پزشک، درآمد ماهیانه‌ای مابین ۶۵۲۰ تا ۲۲۵۰۰ یورو در ماه دارد. شغل‌های پزشکی و به‌ویژه جراحی نیازمند یک دانش پزشکی وسیع است. بار مسئولیت روی دوش این گروه، به‌واسطۀ ماهیت این شغل و موقعیت‌های تصمیم‌گیری دشوار به‌علاوۀ ساعات کاری نامشخص بسیار زیاد است و به همین دلیل، دریافتی این افراد در مقایسه با شاغلین دیگر بیشتر است.

قضات و وکلا نیز، جزء گروه‌های پردرآمد در کشور آلمان به شمار می‌روند. پذیرش مسئولیت بسیار بالای کار قضاوت که همان مسئولیت در تعیین سرنوشت افراد است، کار آسانی نیست. ضمن این‌که این کار نیاز به دانش حقوقی و وجدان کاری بسیار بالایی نیز هست. به طور متوسط، یک قاضی بین ۵۴۸۰ تا ۱۸۹۰۰ یورو در ماه دریافتی دارد. اما دلیل دستمزد بالای وکلا در کشور آلمان، ارزش بالایی است که در چشم موکلانشان دارند. یک وکیل در کشور آلمان، بین ۴۴۳۰ تا ۱۵۳۰۰ یورو در ماه درآمد دارد.

حقوق و دستمزد در آلمان از جنبه‌های متعددی جالب است. یکی از مهم‌ترین نکات این است که حقوق و دستمزد حداقلی در آلمان بسیار بالا و مناسب است. حقوق کارگر ساده در آلمان به طوری است برای تأمین نیازهای زندگی اساسی به طور محترمانه را تأمین می‌کند. همچنین، در آلمان، سیاست‌هایی مانند تعادل بین زمان کاری و زمان آزاد، تشویق به مرخصی پرداخت‌شده و مزایای دیگر برای کارگران وجود دارد که باعث شده تا این کشور به عنوان یکی از جوامع پیشرو در ارائه حقوق کارگری مورد توجه باشد.

مدیران بانک‌ها در ردیف چهارم پردرآمدترین افراد در کشور آلمان قرار می‌گیرند. میانگین دریافتی ماهانۀ این گروه در ماه، ۴۱۷۰ تا ۱۴۴۰۰ یورو در ماه است. بعد از مدیران بانک‌ها، مدیران اجرایی شرکت‌ها قرار دارند که ماهیانه بین ۳۹۱۰ تا ۱۳۵۰۰ یورو حقوق می‌گیرند.

مدیران مالی شرکت‌ها با ۳۶۵۰ تا ۱۲۶۰۰ یورو در ماه، دندانپزشکان با ۳۵۲۰ تا ۱۲۲۰۰ یورو در ماه، اساتید دانشگاه با ۳۱۳۰ تا ۱۰۸۰۰ یورو در ماه، خلبان‌ها با ۲۶۱۰ تا ۹۰۲۰ یورو در ماه و در نهایت مدیران بازاریابی شرکت‌ها، به‌ترتیب در رده‌های بعدی پردرآمدترین افراد شاغل در کشور آلمان قرار می‌گیرند.

آشنایی با صنایع پردرآمد در آلمان

با توجه ‌به بررسی‌هایی که در زمینه مشاغل با حداقل درآمد در آلمان و همچنین مشاغل پردرآمد انجام گرفت، مشخص شد کارمندانی که در بخش مالی و بیمه فعالیت می‌کنند، دستمزد سالانه‌ای حدود ۸۰۰۳۰ یورو دارند. این مبلغ بدون پرداخت‌های ویژه‌ در سال محاسبه شده و با این‌حال باز هم از متوسط درآمد افراد بیشتر است.

همان طور که در مقاله مشاغل مورد نیاز آلمان هم گفته شد، صنایعی که در جهت تأمین انرژی فعالیت می‌کند از نظر مقدار پرداختی در درجه دوم قرار می‌گیرند. این صنعت به‌طور میانگین در سال ۷۱۷۳۸ یورو درآمد دارد. حداقل درآمد در آلمان هم مربوط به کارگران بوده که حدود ۲۵۷۰۵ یورو در سال است.

آشنایی با مناطق پردرآمد در آلمان

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم مناطق متفاوت در آلمان دارای حقوق متفاوتی هستند. در ادامه درآمد مناطق مختلف آلمان را با هم مرور می‌کنیم. بین این مناطق بیشترین درآمدها مربوط به بادن – ووتمبرگ، هسن و هامبورگ است.

 • بادن – ووتمبرگ ۴۶۶۲۰ یورو
 • هسن ۴۶۳۲۹ یورو
 • هامبورگ ۴۵۵۷۱ یورو
 • بایرن ۴۵۱۲۴ یورو
 • نوردراین – وستفالن ۴۳۸۲۹ یورو

میزان افزایش حقوق و دستمزد سالانه در کشور آلمان

معمولاً شاغلین در شرکت‌های آلمانی، هر ۱۶ ماه یک‌بار، شاهد یک افزایش حقوق ۸% خواهند بود. این در حالی است که در بیشتر کشورهای دیگر، افزایش حقوق هر ۱۶ ماه یک بار برابر با ۳% است. میزان افزایش حقوق در صنایع در حال رشد و پرکاربردتر بیشتر از صنایع دیگر است. درصد افزایش حقوق سالانه با بالا رفتن سابقۀ کاری افراد بیشتر می‌شود که علت آن، باتجربه‌تر شدن فرد شاغل و بالا رفتن ردۀ شغلی او است.

حقوق و دستمزد در آلمان

پاداش‌ها و تشویقی‌های سالانه در شرکت‌های آلمانی

براساس یک پایش انجام شده در کشور آلمان، ۴۱% از شاغلین گزارش کرده‌اند که هیچ پاداش یا تشویقی در طول سال کاری قبلی خود دریافت نکرده‌اند و ۵۹% نیز گفته‌اند که در طول سال گذشتۀ کاری خود، دست‌کم یک نوع پاداش پولی دریافت کرده‌اند. این افراد، افزایش حقوق سالانۀ ۲% تا ۷% خود را گزارش کرده‌اند. میزان پاداش‌ها و تشویقی‌های افراد را کارفرما مشخص می‌کند.

در کشور آلمان، پاداش‌های کاری براساس عملکرد انفرادی، عملکرد شرکتی، پاداش‌های مبتنی بر هدف و پاداش‌های آخر سال (تعطیلات سالانه) پرداخت می‌شوند. در جدول زیر، درصد پاداش‌ها براساس زمینۀ شغلی ارائه شده‌اند:

حوزۀ کاری میزان پاداش‌ها و تشویقی‌ها
مالی بالا
معماری بالا
فروش بالا
گسترش کسب و کار بالا
بازاریابی/تبلیغات بالا
فن‌آوری اطلاعات متوسط
مراقبت‌های پزشکی متوسط
بیمه متوسط
خدمات مشتریان متوسط
منابع انسانی متوسط
ساختمان سازی پائین
حمل و نقل پائین
هتل‌داری پائین

 

مزایای مهاجرت کاری به آلمان چیست؟

مهاجرت به آلمان

در این مقاله به بررسی شرایط عمومی مهاجرت به آلمان و بهترین راه های آن برای ایرانیان می پردازیم.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی شرایط دریافت حداقل حقوق و دستمزد در آلمان پرداختیم. همچنین اطلاعاتی درباره میانگین حقوق دریافتی خالص و ناخالص، هزینه خدمات مختلف، مشاغل مطرح به همراه دستمزد دریافتی هر کدام و شرایطی که بر مقدار حقوق دریافتی مؤثر هستند ارائه کردیم.

به طور کلی می‌توان گفت متوسط درآمد افراد در آلمان مقدار راضی‌کننده‌ای دارد. همچنین اگر شما از امتیازاتی مثل سابقه تحصیلی ارزشمند، تجربه و روزمه کاری قوی و سابقه کار چندین ساله بهره‌مند باشید؛ مقدار درآمد دریافتی شما افزایش می‌یابد و از حداقل درآمد در آلمان فاصله قبل توجهی پیدا می‌کند. البته باید به این نکته هم توجه کنید که برخی خدمات رفاهی در آلمان تقریباً گران هستند و هزینه‌های زیادی به شما تحمیل می‌کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
حقوق خالص در آلمان چقدر است؟
حقوق خالص ۲۰۰۰ یورو تا ۳۰۰۰ یورو است و گاهی تا بیش از ۳۵۰۰ یورو هم می‌رسد.
چه عواملی باعث رسیدن به حداکثر یا حداقل درآمد در آلمان می‌شود؟
سابقه تحصیلی، رزومه کاری، جنسیت، منطقه فعالیت و غیره از عوامل تاثیرگذار بر درآمد هستند که در این صفحه به بررسی جزئی‌تر هرکدام از آنها پرداختیم.
میزان مالیت حقوق در کشور آلمان چقدر است؟
۳۵ تا ۵۰ درصد از دستمزد کارمندان در آلمان برای مالیات و بیمه کسر می‌شود.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مجید رمضانی
2 سال قبل

چقدر جالب بود. من نقاش ساختمان هستم. کار آیینه کاری و پتینه کاری و ورق طلا هم خیلی حرفه ایی انجام میدم. چطور می تونم به این کشور مهاجرت کنم و در این حوزه فعالیت داشته باشم؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  مجید رمضانی
2 سال قبل

برای دریافت جاب افر آلمان بالای 3 سال سابقه کاری به همراه بیمه لازم هست . و باید مدرک فنی شغلتون هم دریافت کنید .

کادر هرمس اپلای