پاسپورت دوم

پاسپورت دوم

بسیاری از افراد مایل هستند رسما شهروند کشور دیگری شوند. با این‌ حال، در بیشتر موارد، روند تغییر شهروندی به زمان قابل‌ توجهی نیاز دارد. البته راه‌های سریع‌ تری برای گرفتن پاسپورت دوم وجود خواهد داشت. متقاضیان در ازای سرمایه‌ گذاری در اقتصاد کشور میزبان می‌توانند پاسپورت آن کشور را دریافت کنند. مقدار سرمایه‌ گذاری موردنیاز برای این کار، بسته به حوزه قضایی انتخاب‌ شده، در طیف گسترده‌ای بین صدها هزار تا ده‌ها میلیون دلار قرار دارد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای خرید پاسپورت دوم

ملیت دوم به‌دارنده خود امتیازات زیادی را می‌دهد که توسط هر کشور ارائه می‌شود. به‌ عنوان‌ مثال، یک شهروند به دو سیستم خدمات اجتماعی مرتبط است. وی می‌تواند در هر یک از کشورها رای دهد و احتمال دارد طبق قانون بتواند در هر کشوری نامزد شود. سایر مزایای اخذ پاسپورت یک کشور دیگر عبارتند از:

امنیت و ثبات

پاسپورت دوم از یک کشور باثبات می‌تواند در صورت بروز هر نوع تحول سیاسی، اقتصادی یا اجتماعی در یک کشور، نجات‌ دهنده زندگی باشد.

آزادی حرکت

بسیاری از پاسپورت‌ها از نظر سفر بدون ویزا بسیار محدود هستند و شهروندان را مجبور می‌کنند هر زمان که نیاز به سفر به خارج از کشور داشتند ویزا بگیرند. اما داشتن پاسپورت کشوری دیگر می‌تواند درهای زیادی را برای سفر به بسیاری از کشورها بدون درخواست ویزا باز کند.

مزایای خرید پاسپورت دوم

فرصت‌ های شغلی

فرصت‌های تجاری و کاری همیشه برای افراد دارای ملیت دوم باز است؛ زیرا این امکان وجود دارد در کشور میزبان تجارت کنند و آزادانه‌تر به خارج از کشور سفر داشته باشند.

رشد کسب‌ و کار

ملیت دوم به افراد فرصت‌های بیشتری برای افتتاح شرکت و گسترش کسب‌وکار می‌دهد. شما می‌توانید برای افتتاح شعبه برای شرکت خود یا همکاری با سایر شرکا تلاش کنید.

مالیات

تابعیت مضاعف می‌تواند برای اهداف بهینه‌ سازی مالیاتی مفید باشد. برای مثال برخی از کشورها فقط بر درآمد حاصل از آن کشور مالیات می‌دهند و عایدی سرمایه نیز مشمول مالیات نمی‌شود. این امر به سرمایه‌ گذاران اجازه می‌دهد تا ثروت خود را به‌طور کارآمدتر و موثرتر مدیریت کنند.

حفاظت از وجوه

شهروندی دوم مالیات‌های شما را کاهش می‌دهد و به شما حریم‌ خصوصی و محافظت بیشتری برای پول و محرمانه‌ بودن اطلاعات در جنبه‌های شخصی و عملی زندگی می‌دهد.

فرصت‌ های بیشتر برای نسل‌ های بعد

هنگامی که پاسپورت دوم را دریافت کردید، مزایای دریافت آن به نسل‌های بعدی منتقل می‌شود. با این‌کار می‌توانید ملیت‌ها و مزایایی را که به‌دست آورده‌اید به فرزندان و نوه‌های خود در آینده منتقل کنید.

بهبود کیفیت زندگی

شهروندی دوم می‌تواند مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی و سبک زندگی را در سطوح بسیار بالایی به افراد ارائه دهد.

ارزان‌ ترین کشورها برای خرید پاسپورت دوم در سال 2023

اخذ تابعیت دوم آسان نیست. اکثر کشورها به‌دنبال این هستند که افراد ممتاز و واجد شرایط را به تابعیت خود درآورند و از اینجا رقابت شروع می‌شود. اما موضوع چندان سخت نیست؛ زیرا کشورهای زیادی هستند که پس از چند سال اقامت در کشور خود به شما حق شهروندی می‌دهند.

روش اعطای تابعیت به سرمایه‌ گذاران از سال 1984 در جهان شناخته شد. این کار برای اولین‌بار توسط ایالت کوچک سنت کیتس و نویس واقع در مجمع‌ الجزایر کارائیب مورداستفاده قرار گرفت. بعدها سایر کشورهای کارائیب شروع به استفاده از آن کردند.

برخی از کشورهای اروپایی، آمریکای مرکزی و جنوبی، خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی نیز آن را به کار گرفته‌اند. اخذ شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری اکنون بسیار نادر شده است و تنها توسط چند کشور ارائه می‌شود. در ادامه به معرفی ارزان‌ترین کشورها برای خرید پاسپورت دوم می‌پردازیم.

ارزان‌ ترین کشورها برای خرید پاسپورت دوم در سال 2023

دومینیکا

برای دریافت گذرنامه از این کشور کارائیب، متقاضی باید 10هزار دلار در یک صندوق توسعه دولتی یا یک ملک مورد تایید دولت (بخشی از یک ملک) به مبلغ حداقل 200هزار دلار سرمایه‌گذاری کند. در واقع، این ارزان‌ترین گزینه برای ثبت سریع شهروندی خارجی با سرمایه‌گذاری در عرض دو الی سه ماه در نظر گرفته می‌شود.

شهروندان دومینیکا از فرصت بازدید بدون ویزا از 143 کشور، از جمله تمام کشورهای اروپایی برخوردار هستند. علاوه‌بر این، آنها به ویزای بلندمدت ایالات‌متحده و کانادا، اقامت 180 روزه در بریتانیا در طول سال و تحصیل در دانشگاه‌های بریتانیا دسترسی دارند.

سنت لوسیا

سنت‌لوسیا کشور دیگری است که می‌توانید در ازای سرمایه‌گذاری به‌سرعت پاسپورت کارائیب را با تمام مزایای آن دریافت کنید. مجموعه گزینه‌های این کشور برای سرمایه‌گذاری جذاب به‌نظر می‌رسند. متقاضی این امکان را دارد از 100هزار دلار در صندوق توسعه دولتی (150 هزار دلار برای یک خانواده چهارنفره) یا سرمایه‌گذاری برگشت‌پذیر به‌شرح زیر سرمایه‌گذاری انجام دهد:

  • در املاک و مستغلات توصیه‌شده توسط دولت (از 300 هزار دلار، حداقل مدت تصدی پنج سال است)
  • اوراق‌قرضه دولتی (از 250 تا 280 هزار دلار بسته به تعداد اعضای خانواده)
  • کسب‌وکار

آنتیگوا و باربودا

شهروندی اقتصادی آنتیگوا و باربودا یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه‌ها برای اخذ پاسپورت دوم است. برای درخواست شهروندی این کشور از طریق سرمایه‌گذاری موارد زیر ضرورت دارد:

  • سرمایه‌گذاری از 100 هزار دلار در صندوق توسعه ملی ایالتی (به شما امکان می‌دهد یک خانواده چهارنفره را در درخواست شهروندی بگنجانید).
  • از 150 هزار دلار به بنیاد دانشگاه هند غربی کمک کنید (حداکثر شش نفر می‌توانند در برنامه گنجانده شوند، یکی از فرزندان حق تحصیل در دانشگاه را به‌صورت رایگان دریافت می‌کند).
  • خرید یک ملک به مبلغ 200 هزار دلار (پول شما در پروژه‌ای که توسط دولت تاییدشده سرمایه‌گذاری می‌شود، می‌توانید ملک را بعد از پنج سال بفروشید).

وانواتو

وانواتو یک کشور جزیره‌ای کوچک در مجمع‌ الجزایر ملانزی در اقیانوس آرام (نزدیک به استرالیا) است. در این جمهوری می‌توانید تحت برنامه DSP پاسپورت دوم دریافت کنید که برای آن باید سرمایه‌ گذاری غیرقابل‌ استرداد به مبلغ 130 هزار دلار در یک صندوق دولتی انجام دهید.

پاسپورت وانواتو مزایایی مشابه پاسپورت کارائیب همچون ورود بدون ویزا به بیش از 100 کشور از جمله کشورهای اروپایی، اقامت تا 180 روز در بریتانیا، دریافت ویزای بلندمدت (پنج ساله) به ایالات متحده آمریکا و کانادا دارد. علاوه‌بر این، اتباع کشور از مالیات‌ بردرآمد دریافتی در خارج از کشور، عایدی سرمایه و ارث معاف هستند.

مونته‌ نگرو

مونته‌نگرو یکی از معدود کشورهای اروپایی است که برنامه پاسپورت دوم از طریق سرمایه‌گذاری در آن در سال 2023 ادامه دارد. این برنامه در سال 2019 شروع شد و قرار بود در سال 2021 به‌پایان برسد، اما مقامات تصمیم گرفتند آن را تمدید کنند. تا به امروز، هیچ اطلاعیه رسمی مبنی بر فسخ یا تمدید آن وجود نداشته است. سرمایه‌گذاری که انتظار دارد شهروند این جمهوری شود باید هزینه‌های زیر را بپردازد:

  • 100 هزار یورو به صندوق دولتی
  • 100 هزار یورو به صندوق نوآوری
  • 250 یا 350 هزار به‌صورت پرداخت ملک (گزینه گران‌تر که در مناطق تفریحی کشور در نظر گرفته می‌شود).

به‌این‌ترتیب حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری 450 هزار یورو خواهد بود. درعین‌حال، گذرنامه مونته‌نگرو ورود بدون ویزا به بیش از 120 کشور از جمله تمامی کشورهای شینگن، امکان دریافت ویزای تجاری E-2 به ایالات متحده را فراهم می‌کند. فراموش نکنید که از سال 2008 این جمهوری کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپا بوده است و انتظار دارد این روند در اوایل سال 2024-2025 تکمیل شود.

ترکیه

خرید ملک در ترکیه یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای ایرانی‌هایی محسوب می‌شود که می‌خواهند پاسپورت دوم دریافت کنند. برنامه ترکیه برای تشویق سرمایه‌گذاران خارجی شامل معامله املاک و مستغلات به مبلغ حداقل 400هزار دلار در نظر گرفته می‌شود.

در این روش تابعیت مستقیم در چارچوب آن ارائه نشده است و خریدار فقط اجازه اقامت دائم را دریافت می‌کند. با این‌حال، هیچ الزامی برای مدت اقامت در این کشور وجود ندارد. شما می‌توانید به معنای واقعی کلمه روز بعد پس از دریافت مجوز اقامت، برای پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

از اول ژانویه 2023، الزامات سخت‌ گیرانه‌ تری برای این تسهیلات اجرایی شده است. اولا، مقامات ترکیه فرصت خرید املاک و مستغلات را برای خارجی‌ها در برخی از مناطق پایتخت و سایر نقاط کشور متوقف کردند. ثانیا آنهایی که قبلا توسط سرمایه‌ گذاران خارجی خریداری شده‌اند از لیست موجود حذف می‌شوند.

گزینه دیگر برای دریافت اقامت با تابعیت بیشتر، سرمایه‌ گذاری در یک تجارت ترکیه (در سرمایه ثابت شرکت) یا افتتاح سپرده بانکی است. مقدار در هر دو مورد از 500 هزار دلار شروع می‌شود. پاسپورت ترکیه به شما حق ورود بدون ویزا به بیش از 110 کشور، ویزای تجاری ایالات متحده، شرایط راحت برای افتتاح و راه‌ اندازی کسب‌ و کار خود را می‌دهد.

اتریش

اتریش تنها کشور اتحادیه اروپا محسوب می‌شود که در حال‌حاضر دارای تابعیت از طریق برنامه سرمایه‌گذاری است. با این‌حال، برای بهره‌مندی از تمام مزایای پاسپورت دوم این کشور، باید مبلغ بسیار زیادی  از 10 میلیون یورو سرمایه‌گذاری کنید.

برنامه‌های پاسپورت طلایی قبلا در کشورهای دیگر پرتغال و غیره فعال بوده‌اند. امروزه همه آنها فقط اجازه اقامت (برای دوره‌های مختلف یا با اعتبار دائمی) را ارائه می‌دهند و تابعیت را تنها پس از دریافت مجوز می‌توان دریافت کرد.

قبرس

این کشور به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا در مدت هفت ماه صاحب پاسپورت دوم در اتحادیه اروپا شود که به نوبه خود، حق زندگی، تحصیل و کار در هر گوشه‌ای از اتحادیه اروپا را می‌دهد. این کشور از دیرباز بهشت مالیاتی در نظر گرفته شده است.

متقاضی نیازی به زندگی در قبرس ندارد. اما در این طرح 500 هزار یورو از 2 میلیون و 500 هزار یورو موردنیاز برای سرمایه‌ گذاری قابل‌ استرداد نخواهد بود، زیرا برای خرید مسکن دائمی در این کشور هزینه می‌شود.

مالتا

مالتا مجمع‌الجزایری زیبا در دریای مدیترانه و یکی دیگر از پناهگاه‌های مالیاتی معروف اروپایی محسوب می‌شود. پروسه اخذ پاسپورت آن 12 تا 14 ماه طول می‌کشد. جمهوری مالتا یکی از اعضای اتحادیه اروپا است، بنابراین شهروندی آن همان فرصت‌هایی را فراهم می‌کند که در هر کشور اروپایی دیگر در این قاره وجود دارد.

برای دریافت پاسپورت آن نیازی به زندگی در جزایر نیست، اما همچنان باید چندین بار به این کشور سفر کنید. گزینه استاندارد سرمایه‌ گذاری برای یک متقاضی یک میلیون و 150 هزار یورو خواهد بود. بیش از نیمی از این مبلغ صرف کمک بلاعوض به دولت و بقیه برای خرید املاک و مستغلات و سهام شرکت‌های محلی می‌شود. وجوه سرمایه‌  گذاری‌شده پس از پنج سال قابل‌ بازگشت است.

گرانادا

گرانادا یکی دیگر از کشورهای مشترک‌ المنافع کارائیب است که شهروندی را از طریق برنامه سرمایه‌ گذاری ارائه می‌دهد. در این کشور از طریق سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات یا از طریق کمک به دولت با مبلغ حداقل 220 هزار دلار یا کمک مالی از 150 هزار دلار بسته به تعداد اعضای خانواده می‌توان پاسپورت دوم گرفت.

مزیت اصلی پاسپورت گرانادا این است که شما را قادر می‌سازد بدون ویزا به مراکز تجاری جهانی مانند منطقه شنگن، انگلستان، هنگ‌کنگ، چین، روسیه و غیره سفر کنید. با پاسپورت گرانادا، بازرگانان بین‌المللی به‌ندرت با چالش تحرک مواجه می‌شوند که نتایج بهتر و سود بیشتری را در سراسر جهان تضمین می‌کند.

پاسپورت گرانادا راه را برای دارنده آن برای درخواست ویزای E2 ایالات متحده باز خواهد کرد. این ویزا یک اقامت تجاری است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا اقامت و کسب‌وکار خود را در این کشور ایجاد کند. به شهروندان گرانادا ویزای چند بار ورود برای یک دوره پنج‌ساله در آمریکا اعطا می‌شود.

معتبرترین پاسپورت‌های جهان

معتبرترین پاسپورت های جهان

پاسپورت با نام گذرنامه نیز شناخته شده و مدرکی رسمی است. این دفترچه به‌عنوان مدارک شناسایی افراد تلقی شده و از جانب دولت متبوع برای اتباع و شهروندان آن صادر می‌شود. معتبرترین پاسپورت های جهان سالانه طبقه‌بندی شما و در جراید و سایت‌های معتبر منتشر می‌کنند.

سخن آخر

گزینه‌های زیادی برای دریافت پاسپورت دوم وجود دارد. وکلای مجرب در هرمس اپلای گزینه شهروندی سرمایه‌گذاری را پیشنهاد می‌کنند که به‌طور کامل نیازهای شما را برآورده می‌کند. سرمایه‌گذاری ساده‌ترین و راحت‌ترین را برای اخذ تابعیت یک کشور دیگر است. کشورهای زیادی در اروپا و دیگر نقاط جهان به سرمایه‌ گذاران فرصت اقامت دائم و اخذ پاسپورت می‌دهند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا سرمایه‌گذار در هنگام اخذ پاسپورت دوم متحمل هزینه‌های اضافی می‌شود؟
بله. هزینه‌های بوروکراتیک این موارد شامل هزینه‌های بررسی دقیق، ثبت مالکیت، هزینه‌های ترجمه و آپستیل اسناد و غیره می‌شود.
ساده‌ترین راه برای گرفتن پاسپورت دوم چیست؟
ساده‌ترین اما گران‌ترین راه، اخذ تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری است.
سریع‌ترین راه برای گرفتن شهروندی چیست؟
به‌طورکلی اخذ تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری سریع‌ترین راه است. به بیان دیگر شما پاسپورت یک کشور دیگر را می‌خرید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای