اسکیل ورکر

اسکیل ورکر

از مهم‌ترین روش‌های ‌مهاجرتی در سال‌های ‌اخیر، اخذ ویزای نیروی کار ماهر (Skilled worker) است. در این روش دولت در کشورهای مقصد، برای یک سری فاکتورهای مشخص امتیازاتی تعیین می‌‌‌کنند. شما اگر به‌عنوان یک نیروی کار متخصص واجد شرایط تعیین‌شده باشید، می‌‌‌توانید برای اخذ اقامت دائم از آن کشور اقدام کنید. ازاین‌رو، اگر قصد مهاجرت از طریق کار را دارید، باید توجه داشته باشید که روش اسکیل ورکر از مهم‌ترین روش‌های ‌مهاجرتی برای اخذ ویزای کاری به شمار می‌‌‌آید. برخی کشورهای پیشرفته مانند کانادا برای جذب نیروی کار ماهر از طرح ویزای اسکیل ورکر استفاده می‌‌‌کنند. در این مطلب با مفهوم اسکیل ورکر و شرایط این ویزای کاری در کشورهای پیشرفته کانادا و استرالیا آشنا می‌‌‌شویم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

برنامه اسکیل ورکر چه الزاماتی دارد؟

یک سری جداول امتیازدهی برای متقاضیان ویزای اسکیل ورکر در نظر گرفته می‌شود؛ و هر متقاضی که بتواند حداقل امتیاز را به خود اختصاص دهد، به او ویزای اسکیل ورکر تعلق خواهد گرفت. از آنجا که مهم‌ترین مزیت این روش مهاجرتی این است که فرد امکان اقامت دائم در کشور مقصد را پیدا خواهد کرد، در مورد آن سختگیری‌ها بیشتر است و دارای الزاماتی است.

ازجمله الزامات در نظر گرفته شده برای این برنامه مهاجرتی، مواردی ازجمله سن، سطح تحصیلات، سابقه کاری، داشتن اقوام درجه‌یک یا دو در کشور مقصد و تسلط به زبان هستند. برای مثال یکی از مهم‌ترین الزامات طرح اسکیل ورکر در کشور کانادا آشنایی با زبان انگلیسی و در برخی ایالات ‌آن آشنایی با زبان فرانسوی است. در این روش متقاضیان براساس مهارتی که دارند رتبه‌بندی می‌‌‌شوند. سپس نفرات برتر مطابق قوانین دولتی یا ایالتی کشور مقصد، جذب بازار کار آن کشور می‌‌‌شوند.

اسکیل ورکر

علاوه بر این، فاکتورهای دیگری نیز در فرآیند پذیرش متقاضیان کار تاثیرگذار هستند. برای مثال به شرایط شریک زندگی شما نیز امتیاز تعلق می‌‌‌گیرد. از دیگر الزامات برای اخذ ویزای اسکیل ورکر عبارت‌اند از:

 • فرد باید دارای مدرکی معتبر باشد که نشان‌دهنده این موضوع باشد که در مورد حرفه‌ای خاص دوره آموزشی را گذرانده است
 • متقاضی دارای سابقه کار در یک حوزه حرفه‌ای باشد. به این منظور باید گواهی‌ای را ارائه دهد که در آن مدت‌زمان کار، میزان حقوقی دریافتی و شرح وظایف او ذکر شده باشد
 • میزان سابقه کار در رشته‌های ‌مختلف با هم تفاوت دارند که برای رشته‌های ‌فنی مهندسی حداقل پنج سال و سایر رشته‌های ‌دانشگاهی حداقل سه سال سابقه کار نیاز است

به چه کسی نیروی کار ماهر گفته می‌شود؟

نیروی کار ماهر به نیرویی گفته می‌‌‌شود که از مهارت و دانش خاصی برخوردار باشد و بتواند آن‌ها را در کار خود به کار بگیرد. نیروهای کار متخصص ممکن است دارای تحصیلات دانشگاهی یا فنی باشند. از طرف دیگر، برخی از نیروهای کار ماهر ممکن است مهارت‌های ‌خود را در به‌صورت تجربی و در حین کار آموخته باشند.

معیارهای تعیین‌شده برای نیروی کار ماهر در طرح اسکیل ورکر

استفاده از لفظ نیروی کار ماهر بسیار رایج است، اما آژانس‌ها یا دولت‌ها، دارای معیارهای مشخصی در مورد نیروهای کار ماهر هستند و ویژگی‌های ‌افراد درصورتی‌که با این معیارها همخوانی داشته باشند، به‌عنوان یک نیروی کار ماهر شناخته می‌‌‌شوند. تعریف معیار برای نیروی کار ماهر درواقع درباره موضوعاتی از قبیل مهاجرت، صدور مجوز و احراز صلاحیت برای سفر یا اقامت کاربرد دارند. برای مثال، طبق قوانین شهروندی و مهاجرت برخی کشورها، نیروهای کار متخصص کارگرانی فصلی یا موقت به شمار نمی‌‌‌آیند و هر فرد برای اینکه در دسته نیروهای کار متخصص قرار بگیرد، لازم است برای مدتی آموزش ببینید یا کسب تجربه کند که این میزان در کشورهای مختلف با تفاوت‌هایی همراه است.

کاری که نیاز به مهارت داشته باشد، ازلحاظ نوع کار (خدماتی در مقابل کارگری)، الزامات تحصیلی (کارآموزی در مقابل تحصیلات دانشگاهی) و در دسترس بودن (فریلنسری در مقابل حضوری) متفاوت است. این تفاوت‌ها اغلب در عنوان شغلی، فرصت‌های ‌شغلی، میزان مسئولیت و از همه مهم‌تر میزان حقوق دریافتی منعکس می‌‌‌شود.

رشد سریع اقتصادی کشورهای پیشرفته با جذب نیروهای کار ماهر

روند پیشرفت اقتصادی کشورها با بهره‌مندی از نیروهای کار ماهر می‌‌‌تواند سریع‌تر باشد و بازدهی بهتری را به دنبال داشته باشد. در طول قرن بیستم، تغییرات ناشی از جنگ جهانی دوم و جهانی‌شدن باعث شده است که کاربرد نیروی کار ماهر به‌خصوص در کشورهای غربی با تغییراتی همراه باشد. به‌این‌ترتیب، بسیاری از مشاغل از بخش‌های ‌تولیدی به سمت بخش‌های ‌پیشرفته فنی و خدماتی حرکت کنند. برای مثال امروزه در برخی کشورهای توسعه‌یافته ازجمله ایالات ‌متحده تمرکز بر جذب نیروهای کار متخصص از حوزه‌های ‌مهم اقتصادی درگذشته مانند صنایع فولاد، خودرو، نساجی و تولید مواد شیمیایی به حوزه‌هایی مانند کامپیوتر و فناوری اطلاعات کشیده شده است که در دهه‌های ‌اخیر تحولات چشمگیری یافته‌اند.

ازجمله نیروی کار ماهر تحصیل‌کرده دانشگاهی می‌‌‌توان به مهندسان، پزشکان و معلمان اشاره کرد. همچنین از مهم‌ترین نمونه‌های ‌نیروهای کار تحصیل‌کرده حرفه‌ای می‌‌‌توان به اپراتور جرثقیل، رانندگان کامیون، ماشین کار، نقشه‌کش، لوله‌کش، صنعتگران و آشپزها اشاره کرد.

اسکیل ورکر؛ طرحی پربازده برای کشورهای توسعه‌یافته

همه کشورها در حال طی فرآیند تغییر و گذار هستند. این موضوع منجر به این می‌‌‌شود که نیروهای کار ماهر از مناطقی که فاقد فرصت‌های ‌شغلی هستند به مناطقی که از فرصت‌های ‌شغلی فراوانی در زمینه‌های ‌مختلف هستند، مهاجرت کنند. اگرچه عوامل مادی در مهاجرت نیروهای کار متخصص نقش دارند، اما فقدان امنیت شغلی و فرصت‌های ‌شغلی مناسب در وطن آن‌ها است که اساسا باعث شکل‌گیری این موج بزرگ از مهاجرت افراد از مناطق کمترتوسعه‌یافته به مناطق توسعه‌یافته می‌‌‌شود.

بهره‌مندی از متخصصان ماهر از سوی کشورهای ثروتمند، از مهم‌ترین نگرانی‌ها در ‌کشورهای درحال‌توسعه است. زیرا این متخصصان پربازده‌ترین سال‌های ‌شغلی خود را به‌جای وطن خود، در کشورهایی سپری می‌‌‌کنند که دارای شرایط بهتری ازلحاظ رفاهی و فرصت‌های ‌فراوان شغلی هستند.

در سال‌های ‌اخیر کشورهای پیشرفته‌ای مانند کانادا و استرالیا در قالب طرح اسکیل ورکر توانسته اند نیروهای کار متخصص را از سراسر دنیا جذب کنند. همچنین اتحادیه اروپا سیاستی را به اجرا گذاشته است که مبتنی بر طرح بلوکارت (Blue Card) راه را برای نیروهای کار ماهر خارج از اتحادیه اروپا برای کار و زندگی در این اتحادیه هموار کرده است. ازجمله دلایل کلیدی که برای اجرای این سیاست معرفی شده است، به‌طورکلی پیری جمعیت و کمبود فزاینده نیروی کار ماهر در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا عنوان شده است.

مزایای بهره‌مندی از نیروی کار ماهر برای کسب‌وکارها

مزایای بهره‌مندی از نیروی کار ماهر برای کسب‌وکارها

وجود نیروهای کار ماهر در هر کشوری دارای نقشی حیاتی در مدیریت مناسبات بازار آزاد هستند. به‌طورکلی نیروهای کار ماهر برای هر شرکتی از ارزش بالاتری نسبت به نیروهای کار غیرماهر برخوردارند؛ چراکه جایگزینی نیروهای کار ماهر دشوارتر است. از آنجا که یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که امروز بسیاری از کشورها با آن دست‌وپنجه نرم می‌‌‌کنند، کمبود نیروی کار متخصص است، شرکت‌ها مایل هستند بسته‌های ‌حقوقی جذابی را برای استخدام نیروهای کار ماهر پیشنهاد دهند. نیروهای کار ماهر سرمایه ارزشمندی برای شرکت‌ها به شمار می‌‌‌آیند. ازجمله مزایای نیروی کار ماهر عبارت‌اند از:

 • افزایش بهره‌وری: شرکت‌ها می‌‌‌توانند از تخصص بالای نیروهای کار بهره ببرند. زیرا آن‌ها به درجه بالایی از مهارت‌های ‌مرتبط با یک شغل خاص دست‌یافته‌اند
 • سودآوری شرکت: گروهی از نیروهای کار ماهر از طریق افزایش بهره‌وری می‌‌‌توانند به سودآوری یک شرکت کمک کنند
 • افزایش ایمنی در کار: کارگرانی که در کار خود چیره‌دست هستند، معمولا مرتکب اشتباهاتی بزرگ یا فاجعه بار نمی‌‌‌شوند و ازاین‌رو به خود و سایر نیروهای کار آسیب نمی‌‌‌رسانند
 • صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها: نیروهای کار ماهر این مزیت را دارند که کارها را هر بار طبق فرآیند تعریف‌شده پیش ببرند. این نیروهای کار می‌‌‌توانند با ناسازگاری‌ها کنار بیایند و بر مشکلات غلبه کنند. این موضوع می‌‌‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های ‌شرکت شود

انتخاب بهترین مقصد برای مهاجرت کاری نیروهای متخصص

برای انتخاب مقصد موردنظر برای مهاجرت باید به مواردی ازجمله شرایط بازار کار، امکان پیشرفت شغلی و میزان هزینه‌های ‌زندگی در کشور مقصد توجه داشت. برخی از کشورها سختگیری‌های ‌فراوانی درباره فرایند اخذ ویزای کار دارند و برای انتخاب یک مقصد مناسب برای مهاجرت، باید این نکته را هم مدنظر قرار دهید.

همچنین اگر قصد مهاجرت دارید، باید مقصدی را انتخاب کنید که به رشته و تخصص شما نیاز داشته باشد. چراکه در هر کشور در بسیاری موارد شهروندان همان کشور در اولویت استخدام هستند؛ و درصورتی‌که نیروی کار متخصصی در زمینه‌ای مشخص به تعداد کافی وجود نداشته باشد، آنگاه کارفرما برای یک موقعیت شغلی خاص اتباع خارجی را استخدام می‌‌‌کند.

برای مثال تقاضا برای نیروهای کار ماهر فناوری اطلاعات (IT) در سال‌های ‌اخیر رو به افزایش بوده است. این امر منجر به کاهش محدودیت‌های ‌مهاجرتی رایج در کشورهای مختلف شده است. همچنین مهاجرت نیروهای کار ماهر و دانشجویان رشته فناوری اطلاعات از کشورهای آسیایی به ایالات متحده آمریکا، کانادا، انگلستان و استرالیا افزایش داشته است.

دانشجویان این رشته پس از فارغ‌التحصیلی به‌راحتی می‌‌‌توانند جذب بازار کار کشور مقصد شوند و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. همچنین اسکیل ورکر یکی از جدیدترین برنامه‌های مهاجرتی به شمار می‌آید که فرآیند اخذ ویزای کار را برای نیروهای متخصص کار تسهیل کرده است.

اسکیل ورکر کاناد

اسکیل ورکر

از مهم‌ترین روش‌های ‌اخذ اقامت دائم کانادا، اخذ ویزای کار اسکیل ورکر کانادا است. از آنجا که در این روش جزئیات فراوانی وجود دارد، برای اینکه به نتیجه موردنظر برسید باید شناخت دقیقی از آن داشته باشید. دولت کانادا جهت جذب نیروهای متخصص از سراسر دنیا، در سال‌های ‌اخیر برنامه اسکیل ورکر را ارائه کرده است. شما با بررسی مشاغل موردنیاز در کشور کانادا می‌‌‌توانید نسبت به اخذ ویزای کار اسکیل ورکر اقدام کنید. برنامه اسکیل ورکر کانادا سیستمی جامع از امتیازبندی است که در آن به هر متقاضی ویزا با توجه به شرایطی که ازلحاظ سن، تحصیلات، مهارت زبان و سابقه کاری دارد، امتیازاتی تعلق می‌‌‌گیرد. درصورتی‌که متقاضی دارای حداقل امتیاز لازم باشد، می‌‌‌تواند اقامت این کشور را دریافت کند. اسکیل ورکر کانادا طرح‌های ‌مختلفی دارد که ازجمله آن‌ها برنامه‌های ‌استانی، برنامه ایالت کبک و برنامه فدرال هستند.

اسکیل ورکر کانادا چه رابطه‌ای با برنامه اکسپرس اینتری دارد؟

اکسپرس اینتری (Express Entry) درواقع سیستمی آنلاین برای اخذ اقامت دائم کانادا است. اسکیل ورکر یکی از برنامه‌های ‌اکسپرس اینتری کانادا به شمار می‌‌‌آید و متقاضیان اخذ اقامت می‌‌‌توانند از این طریق اقامت این کشور را دریافت کنند.

شما ابتدا باید اطلاعات خود را در پروفایل اکسپرس اینتری وارد کنید تا بر اساس این اطلاعات، به شما امتیاز تعلق بگیرد و اگر امتیاز شما به حدنصاب برسد، واجد شرایط لازم برای اخذ ویزای اسکیل ورکر خواهید بود. برای مثال یکی از سوالاتی که از متقاضی می‌‌‌پرسند، راجع به این است که چه مقدار پول همراه خود به کشور کانادا خواهید برد؟ پاسخ به این سوال و سایر سوالات در روند اخذ ویزای شما موثر هستند.

برای دریافت ویزای اسکیل ورکر اگر بودجه شما از میزان بودجه تعیین‌شده کمتر باشد، شما در این طرح پذیرفته نخواهید شد. متقاضیان اسکیل ورکر کانادا باید از توان مالی کافی برای اقامت برخوردار باشند. اما در برنامه تجربه کار که یکی دیگر از برنامه‌های ‌مهاجرتی دولت کانادا است، الزامی در این مورد وجود ندارد.

اگر شما الزامات مربوط به طرح اسکیل ورکر کانادا را رعایت کنید، اجازه ورود به اکسپرس اینتری را پیدا خواهید کرد و درنهایت می‌‌‌توانید نسبت به اخذ ویزای اقامت دائم کانادا و اخذ تابعیت این کشور اقدام کنید.

همچنین برای اخذ ویزای اسکیل ورکر شما باید یک سری مدارک را ارائه دهید که عبارت‌اند از:

 • شناسنامه و ترجمه آن
 • مدارک تحصیلی، ریزنمرات و ترجمه آن‌ها
 • ارائه مدارکی که تسلط شما بر مهارت‌های ‌مختلف زبان را به اثبات می‌‌‌رساند
 • مدارک مربوط به تجارب کاری شما
 • اثبات تمکن مالی با ارائه مدارک مربوطه
 • گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
 • ویزای کار کانادا

حداقل امتیاز لازم برای اخذ ویزای اسکیل ورکر کانادا چقدر است؟

اسکیل ورکر کانادا دارای سیستم امتیازدهی جامعی است که شیوه امتیازدهی آن با اکسپرس اینتری متفاوت است. البته در هر دو مورد، معیارها مشابه هستند، ولی نحوه امتیازدهی در آن‌ها فرق می‌‌‌کند. در برنامه اسکیل ورکر کانادا برای اینکه واجد شرایط اخذ ویزا باشید باید دست‌کم ۶۷ امتیاز کسب کنید. با کسب این امتیاز صلاحیت ورود به برنامه اکسپرس اینتری را پیدا خواهید کرد و در آنجا نیز براساس یک سری از معیارها امتیازاتی به شما تعلق می‌‌‌گیرد.

در برنامه اکسپرس اینتری برخلاف اسکیل ورکر هیچ حداقل امتیازی برای تایید صلاحیت شما وجود ندارد. آنچه در اکسپرس اینتری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، دریافت دعوت‌نامه از سوی دولت کانادا می‌‌‌باشد. در صورت کسب امتیاز لازم در اکسپرس اینتری و دریافت دعوت‌نامه می‌‌‌توانید برای اخذ اقامت دائم کانادا درخواست خود را ثبت کنید.

سیستم امتیازدهی برنامه اسکیل ورکر کانادا به چه صورت است؟

در سیستم امتیازدهی به متقاضیان برنامه اسکیل ورکر کانادا معیارهای مختلفی ازجمله سن، تحصیلات، سابقه کار، مهارت زبان و توان مالی در نظر گرفته می‌‌‌شود. همچنین قبولی در این طرح طی دو مرحله صورت می‌‌‌گیرد. اگر شما در مرحله اول بتوانید حدنصاب امتیاز را کسب کنید، به مرحله دوم راه پیدا خواهید کرد.

مرحله اول پذیرش در اسکیل ورکر کانادا

مرحله اول پذیرش در اسکیل ورکر کانادا

در مرحله اول پذیرش اسکیل ورکر باید از ۱۰۰ امتیاز، حداقل ۶۷ امتیاز را کسب کنید. اگر شما این امتیاز را نداشته باشید، نمی‌‌‌توانید در مرحله دوم طرح شرکت کنید. معیارهای مشخص‌شده برای مرحله اول اسکیل ورکر عبارت‌اند از:

 • سن: بیشترین امتیاز که ۱۲ امتیاز است به متقاضیانی تعلق می‌‌‌گیرد که ۱۸ تا ۳۵ سال داشته باشند. افراد زیر ۱۸ سال یا بالای ۴۷ سال امتیازی این بخش را دریافت نمی‌‌‌کنند
 • تحصیلات: اگر شما از دانشگاه‌های ‌کانادا فارغ‌التحصیل شده باشید یا یکی از سازمان‌های ‌موردتایید اداره مهاجرت کانادا مدرک تحصیلی شما را معادل‌سازی کرده باشند، می‌‌‌توانید حداکثر ۲۵ امتیاز از این بخش دریافت کنید که به مدرک‌های ‌دکترا و بالاتر تعلق می‌‌‌گیرد. همچنین حداقل مدرکی که بهتر است داشته باشید، مدرک کارشناسی است
 • مهارت زبان: اگر شما دارای توانایی کافی در مهارت‌های ‌چهارگانه مکالمه، شنیدن، خواندن و نوشتن زبان‌های ‌انگلیسی یا فرانسوی باشید، حداکثر تا ۲۸ امتیاز را دریافت خواهید کرد. اینکه کدام‌یک از این دو زبان را انتخاب کنید، به این بستگی دارد که زبان رایج در استانی که از آنجا ویزای اسکیل ورکر را دریافت می‌‌‌کنید، چه زبانی است
 • سابقه کار: درصورتی‌که شما ۶ سال یا بیشتر سابقه کار تمام‌وقت داشته باشید، تا ۱۵ امتیاز را می‌‌‌توانید کسب کنید. برای سابقه کار چهار تا پنج سال، ۱۳ امتیاز؛ دو تا سه سال سابقه کار، ۱۱ امتیاز؛ و اگر یک سال سابقه کار داشته باشید، ۹ امتیاز به شما تعلق خواهد گرفت
 • سازگارپذیری: این معیار شامل تحصیل و سابقه کار قبلی در کانادا، مهارت زبانی همسر و داشتن اقوام درجه‌یک یا دو در این کشور می‌‌‌شود. در این بخش هم می‌‌‌توانید حداکثر تا ۱۰ امتیاز را از آن خود کنید
 • اثبات تمکن مالی: شما باید ثابت کنید که دارای تمکن مالی برای تامین هزینه‌های ‌زندگی خود و اعضای خانواده‌تان دست‌کم به مدت ۶ ماه هستید

مرحله دوم پذیرش در اسکیل ورکر کانادا

بعدازاینکه شما با کسب ۶۷ امتیاز موفق به پشت سر گذاشتن مرحله اول ویزای اسکیل ورکر کانادا شدید، وارد مرحله دوم می‌‌‌شوید. در این مرحله حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده برای متقاضیان، ۱۲۰۰ امتیاز است که ۶۰۰ امتیاز مربوط به خصوصیات فردی شما و مابقی امتیازات به این بستگی دارد که دارای پیشنهاد کاری از کانادا هستید یا خیر.

در این مرحله متقاضیان براساس امتیازاتی که دریافت می‌‌‌کنند، رتبه‌بندی می‌‌‌شوند و هرساله برای آن دسته از متقاضیان با بالاترین رتبه ویزای اقامت دائم در کانادا صادر می‌‌‌شود. اگر در فاصله یک سال، دعوت‌نامه‌ای برای شما ارسال نشود، شما باید از ابتدا مراحل اخذ ویزای اسکیل ورکر را طی کنید و در گام اول در سیستم اکسپرس اینتری پروفایل خود را ایجاد کنید و اطلاعات خود را وارد کنید.

مزایای اسکیل ورکر کانادا

یکی از مزیت‌هایی که روش مهاجرتی اسکیل ورکر کانادا دارد، امکان همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال با شما است. البته باید توجه داشته باشید که اگر قصد دارید فرزندان بالای ۱۸ سال یا والدین خود را نیز با خود همراه کنید، نمی‌‌‌توانید از طریق اسکیل ورکر کانادا این کار را کنید و باید از روش‌های ‌مهاجرتی دیگری استفاده کنید. همچنین در فرآیند اخذ اسکیل ورکر کانادا امتیازات خاصی هم برای همسر شما در نظر گرفته شده است که می‌‌‌تواند به شما کمک کند. همچنین یکی دیگر از مزایایی که اخذ اقامت از طریق اسکیل ورکر برای شما به دنبال دارد، برخورداری از سطح کیفی بالایی از زندگی است. در ضمن هزینه‌های ‌زندگی در کشور کانادا نسبت به سایر کشورهای توسعه‌یافته پایین‌تر است؛ و شما به‌عنوان یک نیروی کار متخصص با دریافت حقوق ماهانه ۶۰۰۰ دلار می‌‌‌توانید به‌راحتی از پس هزینه‌های ‌زندگی برآیید.

شما اگر از پنج سال ویزا، به مدت سه سال در کانادا اقامت داشته و مشغول به کاری تمام‌وقت باشید، ویزای اسکیل ورکر به مدت پنج سال دیگر برای شما تمدید خواهد شد. درنهایت می‌‌‌توانید برای اخذ اقامت دائم درخواست خود را ارائه دهید.

اسکیل ورکر استرالیا

اسکیل ورکر استرالیا یک سیستم جامع امتیازدهی است که طی آن کارجویان براساس معیارهایی مانند سن، مهارت زبان، سوابق کار و تحصیلات در این سیستم به آن‌ها امتیاز تعلق می‌گیرد. دولت استرالیا با تدوین این برنامه جامع مهاجرتی توانسته است شرایط مناسبی را برای جذب نیروهای کار متخصص فراهم کند.

این برنامه به کارجویان این امکان را می‌‌‌دهد که همراه خانواده خود برای اخذ اقامت دائم استرالیا نیز اقدام کنند. البته لیست مشاغل موردنیاز استرالیا عاملی تعیین‌کننده برای قبول درخواست اقامت دائم افراد از طریق اسکیل ورکر است. به‌این‌ترتیب دولت استرالیا با اجرای این برنامه درصدد آن است که کمبود نیروی کار متخصص را جبران کند. برنامه ویزای اسکیل ورکر استرالیا به سه دسته ویزای ۱۸۹، ویزای ۱۹۰ و ویزای ۴۹۱ تقسیم می‌‌‌شود که در ادامه شرح کاملی از آن‌ها را بیان می‌کنیم.

اسکیل ورکر استرالیا

ویزای ۱۸۹

برنامه ویزای ۱۸۹ همان ویزای دولت فدرال استرالیا است. شما می‌‌‌توانید با اخذ ویزای 189 اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. درواقع با داشتن این ویزا، این امکان را پیدا خواهید کرد تا در هرجایی از این کشور اقامت و تحصیل کنید یا مشغول به کار تمام‌وقت شوید. برای اخذ این ویزا باید در سیستم امتیازدهی اسکیل ورکر حداقل 65 امتیاز داشته باشید و شغل موردنظر شما در لیست MTLSS استرالیا آمده باشد. همچنین با دریافت این ویزا، می‌‌‌توانید از خدمات رایگان پزشکی در استرالیا بهره‌مند شوید. خانواده شما نیز هیچ محدودیتی بابت سفر به استرالیا نخواهند داشت. در صورت رعایت یک سری شرایط با استفاده از این ویزا پس از مدتی می‌‌‌توانید نسبت به اخذ تابعیت استرالیا نیز اقدام کنید.

ویزای ۱۹۰

ویزای ۱۹۰ استرالیا نیز به شما مجوز اقامت دائم در استرالیا را می‌‌‌دهد. برای اخذ این ویزا نیز شغل شما باید در لیست MTLSS آمده باشد. مهم‌ترین وجه تمایز این ویزا این است که ایالت‌ها هریک به‌صورت مستقل نیروهای کار متخصص را جذب می‌‌‌کنند. همچنین هرکدام از آن‌ها هرچند وقت یک‌بار لیست مشاغل موردنیاز خود را منتشر می‌‌‌کنند که درصورتی‌که شغل شما نیز در این لیست قرار داشته باشد، نکته مثبتی در فرایند اخذ ویزای 190 به شمار می‌‌‌رود.

درواقع ایالت این اختیار را دارد که ۵ امتیاز به امتیازهای اسکیل ورکر شما اضافه کند. برای مثال اگر شما توانسته باشید ۶۰ امتیاز را به خود اختصاص دهید، با کسب این ۵ امتیاز، امکان اخذ ویزای ۱۹۰ برای شما فراهم خواهد شد. در صورت اخذ این ویزا، شما باید متعهد شوید که به مدت دو سال در ایالتی که ۵ امتیاز اسکیل ورکر را به شما اختصاص داده است، اقامت داشته باشید.

ویزای ۴۹۱

برنامه ویزای ۴۹۱ از نوامیر ۲۰۱۹ ارائه شده است و درصورتی‌که موفق به اخذ ویزای ۱۸۹ یا ۱۹۰ نشده باشید، می‌‌‌توانید از این طریق برای اخذ ویزای استرالیا اقدام کنید. شایان‌ذکر است این ویزا جایگزین ویزای ۴۸۹ است. با دریافت این ویزا، ۱۵ امتیاز اسکیل ورکر دریافت می‌‌‌کنید. برای مثال درصورتی‌که امتیاز شما ۵۰ باشد، با اضافه شدن این ۱۵ امتیاز، ویزای ۴۹۱ به شما تعلق خواهد گرفت. این ویزا امکان اقامت موقت به مدت پنج سال را برای شما فراهم می‌‌‌کند. همچنین در این مدت می‌‌‌توانید از خدمات پزشکی رایگان برخوردار شوید. البته بعد از این مدت و در صورتی که واجد شرایط باشید، می‌‌‌توانید برای اخذ اقامت دائم استرالیا اقدام کنید. ازجمله شرایط لازم برای اخذ اقامت دائم از این طریق عبارت‌اند از:

 • شما به مدت سه سال امکان کار تمام‌وقت در تمام شهرهای استرالیا به‌جز سه شهر ملبورن، سیدنی و بریزبن را پیدا خواهید.
 • در مدت سه سال اقامت موقت، حداقل درآمد سالانه شما باید ۵۳,۹۰۰ دلار باشد

سیستم امتیازدهی اسکیل ورکر استرالیا

سیستم امتیازدهی اسکیل ورکر استرالیا

برای اخذ ویزای اسکیل ورکر استرالیا باید براساس معیارهایی مانند سن، سابقه کاری، میزان تحصیلات و مهارت زبان امتیازات لازم را دریافت کنید. بنابراین متقاضی کار باید حداقل دارای ۶۵ امتیاز باشد تا بتواند در این کشور اقامت کند. در ادامه امتیازات مربوط به این سیستم را با هم بررسی می‌‌‌کنیم.

سن: حداکثر امتیاز در نظر گرفته در این بخش ۱۸ امتیاز است که به افراد ۴۰ تا ۴۵ ساله تعلق می‌‌‌گیرد

تحصیلات: اگر شما دارای مدرک دکترا به بالا باشید و همچنین اداره مهاجرت استرالیا مدرک شما را مورد تایید قرار دهد می‌‌‌توانید بیشترین امتیاز این بخش یعنی امتیاز ۲۰ را از آن خود کنید. حداقل مدارکی هم که باید ارائه دهید، مدرک کارشناسی یا یک مدرک دیپلم فنی حرفه‌ای از مراکز آموزشی استرالیا است

سیستم امتیازدهی اسکیل ورکر استرالیا
مهارت زبان: شما اگر دارای توانایی بالایی در مهارت‌های ‌زبان انگلیسی باشید، می‌‌‌توانید از این بخش امتیاز ۲۰ دریافت کنید

سابقه کار: درصورتی‌که شما بالای ۱۸ سال سابقه کار قابل‌اثبات باشید، به شما امتیاز ۱۵ تعلق خواهد گرفت؛ برای پنج تا هشت سال سابقه کار ۱۰ امتیاز؛ برای یک تا سه سال ۵ امتیاز؛ و برای سابقه کار کمتر از سه سال هیچ امتیازی در سیستم اسکیل ورکر به شما تعلق نخواهد گرفت

مراحل اخذ ویزای اسکیل ورکر استرالیا

برای اخذ ویزای اسکیل ورکر استرالیا باید دو مرحله را پشت سر بگذارید. دریافت ارزیابی شغلی و اخذ دعوت‌نامه از طریق سیستم اسکیل ورکر ازجمله این مراحل هستند. بنابراین لازم است برای سهولت کار با این مراحل آشنا شویم.

گرفتن ارزیابی شغلی

اولین گام برای اخذ ویزای اسکیل ورکر استرالیا این است که سازمان ارزیابی‌کننده استرالیا شغل شما را ارزیابی و تایید کند. در کشور استرالیا سازمان‌هایی هستند که هریک به ارزیابی یک شغل به‌خصوص می‌‌‌پردازند. هرکدام از آن سازمان‌ها استانداردهای متفاوتی برای ارزیابی مشاغل دارند؛ و به همین دلیل برای هر شغل سازمان مختص به آن ایجاد شده است. برای مثال افرادی که در زمینه‌های فنی مهندسی فعالیت دارند، تاییدیه شغلی خود را از سازمان EA دریافت می‌‌‌کنند.

همچنین در مورد هریک از این سازمان‌ها، مدارک شغلی که باید ارائه دهید متفاوت است. ازجمله این مدارک می‌‌‌توان به مدارک تحصیلی، ریزنمرات و مدارکی که نشان‌دهنده سوابق کاری شما باشد، اشاره کرد. همچنین ممکن است از شما مدرک آیلتس با نمره ۶ یا پی‌تی ۵۰ را هم درخواست کنند. در مواردی هم احتمال دارد بخواهند سه پروژه اجرایی خود را ارائه دهید.

. البته در مواردی با شما مصاحبه تلفنی هم دارند. همه این موارد به این بستگی دارد که شغل موردنظر شما چیست و اینکه از طریق کدام سازمان روند اخذ ارزیابی شغلی را بگذرانید. درنهایت پس از انجام اقدامات لازم، ارزیابی شغلی خود را دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است میزان اعتبار ارزیابی شغلی بین دو تا سه سال است.

اخذ دعوت‌نامه از طریق سیستم اسکیل ورکر استرالیا

بعد از دریافت ارزیابی شغلی و ارائه مدرک زبان، فرم EOI تکمیل می‌‌‌شود. سپس با توجه به امتیازهای دریافتی و شغل انتخابی‌تان، سیستم اسکیل ورکر دعوت‌نامه‌ای برایتان ارسال خواهد کرد. پس از اخذ دعوت‌نامه، مدارک هویتی، سوابق کاری و مدارک تحصیلی شما برای اداره مهاجرت استرالیا ارسال می‌‌‌شود. همچنین باید آزمایش‌های ‌پزشکی را پشت سر بگذارید و مدرک سوءپیشینه خود را نیز به این اداره ارائه دهید. پس از طی این مراحل شما تنها باید منتظر بمانید در صورت رعایت الزامات، ویزای شما را صادر کند.

امکان اخذ اقامت دائم؛ مهم‌ترین مزیت برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر

اسکیل ورکر

امروزه پیری جمعیت و کمبود نیروی کار ازجمله معضلاتی است که کشورهای مختلف دنیا با آن دست‌وپنجه نرم می‌‌‌کنند. ازاین‌رو هریک از این کشورها ازجمله کشورهای توسعه‌یافته درصدد آن هستند که با ارائه برنامه‌های ‌مهاجرتی ویژه زمینه را برای جذب نیروهای کار متخصص فراهم کنند. دراین‌بین دو کشور کانادا و استرالیا در سال‌های اخیر با استفاده از برنامه اسکیل ورکر این امکان را برای نیروهای متخصص از سراسر دنیا فراهم کرده‌اند تا با ثبت‌نام در این سیستم مبتنی بر امتیازدهی، برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند.

 • ازجمله معیارهای امتیازدهی در سیستم اسکیل ورکر سن، مدرک تحصیلی، مهارت زبان و از همه مهم‌تر داشتن سابقه کار و تخصص لازم است که نیروهای کار ماهر می‌‌‌توانند برای پیشرفت شغلی و برخورداری از یک زندگی باکیفیت از این روش مهاجرتی استفاده کنند.
کار درخارج از کشور

کار درخارج از کشور

کار در خارج از کشور با واسطه وزارت کار در یک سال گذشته به انجام رسیده است. انتشار درخواست جذب نیروی کار خارجی روی وبسایت رسمی وزارت کار در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و کانادا کنجکاوی و علاقه بسیاری از جمعیت بالای تحصیل کرده های فارغ التحصیل بیکار کشور را به خود جلب کرده است.

سخن پایانی

در این مقاله موضوع برنامه ی اسکیل ورکر را مورد بررسی قرار دادیم، روش اسکیل ورکر جزو مهم ترین روش های مهاجرتی برای دریافت ویزای کاری از کشور ها میباشد که میتوان گفت بعضی کشور ها مانند کانادا، استرالیا ازجمله کشورهایی هستند که از این روش اسکیل ورکر برای جذب نیروی کار ماهر استفاده میکنند.

ما سعی کردیم در این مقاله موضوعاتی همچون الزامات اسکیل ورکر، بهترین مقصد برای این روش و اسکیل ورکرهای کانادا و استرالیا توضیحاتی ارائه دهیم .شما نیز میتوانید برای دریافت مشاوره در این باره با پر کردن فرم مشاوره موسسه هرمس اپلای از کارشناسان مجرب ما راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
منظور از نیروی کار ماهر چیست؟
در واقع نیروی کار ماهر به کسی میگویند که از دانش و مهارت های خاصی برخوردار باشد و بتواند از این مهارت ها و دانش ها در کار خود بکار بگیرد.
مزایای نیروی کار ماهر داشتن برای شرکت ها چیست؟
در این برنامه اسکیل ورکر داشتن نیروی کار ماهر سرمایه باارزشی برای شرکت ها هست که دارای مزایایی نیز میباشد مانند افزایش بهره وری، سودآوری شرکت، بالارفتن ایمنی در کار،صرفه جویی در هزینه ها و زمان.
اسکیل ورکر و اکسپرس اینتری چه رابطه ای با هم دارند؟
شما در ابتدا باید با پروفایل سیستم اکسپرس اینتری برای امتیاز گیری از جدول امتیاز ها اقدام کنید بعد از آنکه شما امتیازتان به حدنصاب برسد واجد شرایط میشوید برای ویزای اسکیل ورکر .
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای