پاسپورت کره جنوبی

پاسپورت کره جنوبی

پاسپورت کره جنوبی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کره جنوبی یکی از کشورهای آسیای شرقی است که طی سال های گذشته در زمینه صنعت و اقتصاد پیشرفت های قابل توجهی داشته و امروزه به عنوان یک کشور توسعه یافته شناخته می شود.

پیشرفت تکنولوژی، رفاه بالا، فرصت های سرمایه گذاری عالی، وجود مراکز آموزشی باکیفیت و از همه مهم تر اعتبار بالای پاسپورت کره جنوبی، از جمله دلایلی است که باعث شده مهاجرین بسیاری برای ورود به این کشور با یکدیگر رقابت کنند.

اما چطور می توان پاسپورت این کشور را دریافت کرد؟ برای رسیدن به جوب این سوال پیشنهاد می کنیم مقاله پیش را با دقت با دقت مطالعه کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کره جنوبی

داستان موفقیت کره جنوبی برای ساکنین سایر کشورها بسیار شگفت انگیز است و پیشرفت آن در سال های گذشته موجب شده نظر مهاجرین زیادی به آن جلب شود. در حالی که چندی پیش این کشور مانند فیلیپین امروزی کشاورزان، معدنچیان و سایر مردم خود را به عنوان کارگر برای کسب درآمد به کشورهای دیگر می فرستاد؛ اما امروزه کره جنوبی یکی از ثروتمندترین کشورهای آسیایی است که نه تنها شهروندی را برای کارگری به کشور دیگری نمی فرستد، بلکه کالاهای مورد احترام و محبوبی همچون سامسونگ الکترونیک و خودروهای هیوندا و کیا را به سایر نقاط جهان صادر می کند.

حدود بیست سال پیش، تنها چند صد هزار مهاجر در سراسر این کشور وجود داشت؛ در حالی که امروز این رقم تقریبا نزدیک به دو میلیون نفر است که بیشتر آن ها در سئول زندگی می کنند و به دنبال دریافت پاسپورت کره جنوبی هستند.

اگرچه ممکن است برای اقامت یا پاسپورت دوم خود یک کشور آسیای شمالی را در نظر نگرفته باشید، اما با توجه به اطلاعات به دست آمده، کره جنوبی فرصت های مناسبی برای اقامت دائم مهاجرین ارائه می کند که می تواند منجر به دریافت شهروندی و به دست آوردن یکی از معتبرترین پاسپورت های جهان شود.

آشنایی با کره جنوبی

اعتبار پاسپورت کره جنوبی

بر اساس شاخص رتبه بندی گذرنامه ها، در حال حاضر پاسپورت کره جنوبی در بین سایر پاسپورت های معتبر جهانی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

گذرنامه های ملی بر اساس تعداد کشورهایی که دارنده آن ها می تواند بدون ویزا دسترسی داشته باشد رتبه بندی می شود. بنابراین رتبه بندی گذرنامه کره جنوبی تعداد کشورهایی  را نشان می دهد که برای دارندگان این مجوز قابل دسترسی هستند.

در حال حاضر افرادی که گذرنامه کره جنوبی را دارند می توانند به 122 کشور بدون ویزا سفر کنند و برای رفتن به 43 کشور می توانند بعد از ورود درخواست ویزا کنند. از آنجایی که اعتبار پاسپورت کره جنوبی با کشورهایی همچون آلمان، دانمارک، سوئد و سوئیس در یک سطح قرار دارد، دریافت آن کار چندان راحتی نیست و نیاز به فراهم کردن شرایط خاص و ویژه ای  دارد که در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

 آشنایی با انواع پاسپورت کره جنوبی

به طور کلی کره جنوبی برای خروج شهروندان خود 3 نوع پاسپورت صادر می کند که عبارتند از:

پاسپورت معمولی (일반여권): این نوع پاسپورت کره جنوبی برای شهروندان عادی صادر می شود و بسته به سن متقاضی  یک، پنج یا ده سال اعتبار خواهد داشت. جلد این پاسپورت معمولی کره جنوبی آبی رنگ است.

پاسپورت دیپلماتیک (외교관여권): همانطور که نام این نوع گذرنامه یا پاسپورت مشخص است تنها برای دیپلمات ها و اتباعی که تحت شرایط دیپلماتیک به دولت کره جنوبی خدمت می کنند صادر می شود. این مجوز ضامن رفتار و ایمنی افراد در کشورهای دیگر است. جلد پاسپورت دیملماتیک کره جنوبی زرشکی رنگ است.

پاسپورت رسمی (관용여권): پاسپورت رسمی  برای اعضای شورای ملی و کارمندان  صادر می شود. جلد پاسپورت رسمی طوسی رنگ است.

 

کشورهایی که اتباع کره جنوبی اجازه ورود به آن ها را ندارند

دارندگان پاسپورت کره جنوبی که شهروندان آن محسوب می شوند به دلایل نگرانی های امنیتی، تهدیدات دولت اسلامی عراق و شام و تهدیدات طالبان، اجازه ورود به کشورهای زیر را ندارند:

  • افغانستان
  • عراق
  • لیبی
  • سومالی
  • سوریه و یمن

علاوه بر این، در حالی که مردم کره جنوبی می توانند از سال 2015 بدون ویزا به فیلیپین سفر کنند، اما همچنان اجازه ورود به جزایر زیر را ندارند:

  • باسیلان
  • مجمع الجزایر سولو
  • تاوی-طاوی
  • شهر زامبوانگا

کشورهایی که اتباع کره جنوبی اجازه ورود به آن ها را ندارند

پاسپورت کره جنوبی از طریق تحصیل

یکی از بهترین راه های دریافت پاسپورت کشور کره تحصیل در دانشگاه ها و مراکز علمی آن است. دانشجویان بین المللی می توانند به هر دو زبان کره ای و انگلیسی در این کشور تحصیل کنند. اما اقامت در کره جنوبی از این طریق موقت است و بعد از اتمام تحصیلات مجوز آن باطل می شود. دانشجویان بین المللی برای تمدید اقامت بعد از تحصیلات باید شغل مناسبی برای خود پیدا کنند. با پیدا کردن کار، مجوز اقامت موقت صادر می شود و بعد از چند سال کار کردن و پرداخت مالیات، متقاضی می تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند. از آنجایی که اولین و مهم ترین شرط دریافت پاسپورت کره جنوبی، داشتن تابعیت و اقامت دائم این کشور و البته شغل مناسبی در آن است، به این ترتیب با مهاجرت تحصیلی می توان گذرنامه کره جنوبی را نیز به دست آورد.

خاطرتان باشد برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید به زبان کره ای مسلط باشید، حتی اگر دوره آموزشی شما به زبان انگلیسی باشد، در هر صورت برای ارتباط با هم دانشگاهی های خود، بهتر است زبان رسمی آن ها را یاد بگیرید.

یکی از مزیت های تحصیل در کره جنوبی این است که دانشجو تقریبا 20 ساعت در هفته اجازه دارد به صورت پاره وقت کار کند؛ این امتیاز به دانشجویان بین المللی کمک می کند در حین تحصیل با بازار کار این کشور بیشتر آشنا شوند و بعد از اتمام دوره آموزشی به راحتی شغل مناسبی برای خود پیدا کنند. به عبارت دیگر این امتیاز مسیر دریافت گذرنامه کره جنوبی را راحت تر می کند.

پاسپورت کره جنوبی از طریق مهاجرت کاری

برای گرفتن پاسپورت کره جنوبی از طریق کار ابتدا باید یک موقعیت کاری مناسب در این کشور پیدا کنید و اقامت کاری آن را دریافت کنید. برای رسیدن به این هدف حتما باید یک کارفرمای ساکن در کره جنوبی از شما دعوت به همکاری کند. بعد از تهیه اسناد و مدارک لازم و گرفتن ویزای کاری می توانید به صورت موقت، یعنی تا زمانی که با کارفرما قرارداد داشته باشید، در این کشور زندگی کنید.

در صورتی که بتوانید برای 5 سال در کره جنوبی کار کنید و مالیات بپردازید، می توانید برای گرفتن اقامت دائم و حق شهروندی آن اقدام کنید. بعد از گذشت 3 تا 5 سال از مجوز تابعیت، در صورت داشتن شرایط لازم می توانید برای گرفتن گذرنامه معتبر کره جنوبی نیز اقدام کنید.

البته یکی از روش های مهاجرت کاری به کره جنوبی سرمایه گذاری در این کشور است. علاقه مندان می توانند طبق قوانین کره جنوبی با مبلغ تعیین شده در این کشورسرمایه گذاری کنند  و از این طریق کسب و کاری برای خود راه اندازی کنند. با این روش می توان اقامت موقت کره جنوبی  را به دست آورند. بعد از 3 سال سرمایه گذاری، در صورت سودآور بودن، می توانید برای دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور اقدام کنید.

پاسپورت کره جنوبی از طریق ازدواج

کره جنوبی نیز مانند بسیاری از کشورها، به افرادی که با یک تبعه و شهروند این کشور به صورت رسمی ازدواج کنند، اقامت دائم و تابعیت اعطا می نماید. اما متاسفانه از آنجایی که طی سال های گذشته مهاجرین از این روش سوء استفاده های زیادی کرده اند، دریافت تابعیت از این طریق کار چندان راحتی نیست.

برای این کار شما باید ثابت کنید بین شما و همسر ساکن در کره جنوبی، علاقه و پیوند خاصی به وجود آمده است. علاوه بر این لازم است به صورت رسمی و قانونی با یکدیگر ازدواج کنید. همسر کره ای شما نیز باید با ارائه تمکن مالی ثابت کند که توانایی تامین هزینه های زندگی مشترک را دارد.

البته شما نیز لازم است شرایط خاصی داشته باشید؛ به عنوان مثال باید بالای 18 سال باشید، مشکلی قانونی برای خروج از کشور خود نداشته باشید، گواهی عدم سوء پیشینه ارائه کنید و تا حدودی نسبت به زبان رسمی این کشور تسلط داشته باشید.

بعد از گذشت 3 سال از زندگی مشترک در کره جنوبی، اگر همچنان پیوند شما پابرجا بود، می توانید برای دریافت گذرنامه یا همان پاسپورت این کشور درخواست کنید.

پاسپورت کره جنوبی از طریق ازدواج

پاسپورت کره جنوبی از طریق تولد

کره جنوبی یک کشور آسیایی است که برای اعطای حق شهروندی از قانون اصل خون و اصل خاک پیروی می کند. اصل خون به این معنی است که نوزادان متولد شده از پدر یا مادری که تابعیت این کشور را دارند، می توانند حق شهروندی آن را به دست آورند، حتی اگر نوزاد مورد نظر در کشور دیگری به دنیا آمده باشد.

اصل خاک به این معنی است که اگر نوزادی در کشور کره جنوبی متولد شود حتی اگر پدر و مادر او تابعیت این کشور را نداشته باشند، باز هم شهروند آن محسوب می شود و می تواند از تمام حق و حقوق قانونی خود استفاده کند. بنابراین نوزادانی که در شرایط گفته شده متولد شوند تا آخر عمر شهروند کره جنوبی هستند و  در صورت نیاز می توانند هر زمانی برای گرفتن پاسپورت اقدام کنند.

دریافت تابعیت کره جنوبی برای  پاسپورت

اگر با یکی از روش های گفته شده در بالا موفق به دریافت اقامت این کشور شدید، می توانید بعد از 3 تا 5 سال برای دریافت تابعیت آن اقدام کنید. همان طور که در پاراگراف های قبل گفته شد اولین و مهم ترین شرط اخذ پاسپورت کره جنوبی، داشتن تابعیت آن است.

روش های متفاوتی برای گرفتن تابعیت این کشور وجود دارد، ولی معمول ترین آن به این صورت است که شما باید پنج سال متوالی در کره جنوبی زندگی کنید و هر سال حداقل 183 روز را در آن سپری کرده باشید و در آزمون فرهنگ و تاریخ این کشور نیز امتیاز قابل قبولی به دست آورید. برای قبولی در این آزمون حتما باید مهارت زبان کره ای خود را ثابت کنید. پس بدون داشتن دانش زبانی نمی توانید درخواست تابعیت کنید.

فرآیند دریافت تابعیت و پاسپورت کره جنوبی در صورت ازدواج با یک تبعه کره ای کوتاه تر می شود و شما می توانید طی 2 تا 3 سال به هدف خود برسید. تابعیت کره جنوبی یکی از بهترین تابعیت ها در سراسر جهان است.

با این حال، طبق قانون در این کشور داشتن تابعیت دوگانه مجاز نیست. بنابراین اگر می خواهید شهروند کره جنوبی باشید و گذرنامه معتبر آن را به دست آورید، باید از تابعیت های دیگر خود صرف نظر کنید.

البته تحت شرایط خاص، خارجی ‌های با استعداد و خاصی که سهم قابل توجهی در توسعه کره جنوبی داشته ‌اند، می ‌توانند تابعیت خود را حفظ کرده و تابعیت کره جنوبی را نیز دریافت کنند.

دریافت تابعیت کره جنوبی برای  پاسپورت

دریافت پاسپورت کره جنوبی

هنگامی که تابعیت کره جنوبی به شما اعطا شد، می توانید با دنبال کردن مراحل زیر برای پاسپورت کره جنوبی نیز درخواست دهید:

مرحله 1. مراجعه به نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری کره جنوبی و گرفتن وقت مصاحبه

مرحله 2. حضور در کنسولگری برای مصاحبه طبق قرار ملاقات مشخص شده و ارائه مدارک لازم از جمله: دو قطعه عکس پاسپورتی، مدارک مربوط به اقامت دائم و …، به کنسولگری

مرحله 3. پرداخت هزینه صدور پاسپورت. این هزینه معمولا به صورت نقدی دریافت می شود.

مرحله 4. منتظر ماندن برای گرفتن پاسپورت کره جنوبی

اداره گذرنامه کره جنوبی از داده های بیومتریک برای صدور این مجوز استفاده می کند، بنابراین بهتر است درخواست خود را شخصاً ارسال و پیگیری کنید. اعتبار پاسپورت کره جنوبی به اندازه ای است که تقریباً می تواند شما را به هر کجای دنیا ببرد.

پاسپورت چین

پاسپورت چین

پاسپورت چین یک سند مهم و معتبر برای اثبات ملیت و هویت شهروندان چینی است. مردم این کشور با استفاده از آن می‌توانند به کشورهای دیگر سفر کنند و دوباره به کشور خود بازگردند. کشور چین برای شهروندان خود انواع مختلفی از گذرنامه را صادر می‌کند، اما بیشترین پاسپورت‌های صادر شده همان نمونه‌های معمولی هستند.

سخن آخر

هزینه دریافت پاسپورت کره جنوبی به طور قابل توجهی گران است، به خصوص با توجه به اینکه بسیاری از ملیت های چینی این کشور را خانه خود می دانند و نسبت به آن تعلق خاطر دارند.
از طرف دیگر کره جنوبی کشور توسعه‌ یافته و ثروتمندی است، بنابراین طبیعتاً نمی ‌توانید تابعیت و پاسپورت آن را به راحتی و با قیمت پایین به بدست بیاورید. اما به هر حال دریافت این مجوز می تواند مزیت های زیادی برای شما به همراه داشته باشد که مهم ترین آن اجازه سفر به 165 کشور بدون گرفتن ویزا است. همان طور که گفته شد از این 165 کشور برای سفر به 43 کشور می توانید بعد از ورود درخواست ویزا کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون دریافت پاسپورت کره جنوبی و جزئیات مهاجرت به این کشور، می توانید با مشاورین و وکلای هرمس در ارتباط باشید.
مجموعه هرمس با سال ها تجربه و داشتن صدها کلاینت موفق، آماده همراهی با شما عزیزان در مسیر پر پیچ و خم مهاجرت است. با وجود هرمس زندگی و کار در بهترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان، دیگر یک رویا نیست. با ما در تماس باشید…

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
اعتبار پاسپورت کره جنوبی چقدر است؟
طبق آخرین اطلاعات به دست آمده پاسپورت کره جنوبی هم اکنون در رده سوم معتبرترین پاسپورت های جهان قرار دارد و اعتبار آن با پاسپورت کشورهایی همچون آلمان، دانمارک، سوئد و سوئیس برابری می کند.
کره جنوبی چند نوع پاسپورت دارد؟
این کشور برای متقاضیان خروج از آن سه نوع پاسپورت صادر می کند که عبارتند از: پاسپورت معمولی با جلد آبی، پاسپورت دیپلماتیک با جلد زرشکی و پاسپورت رسمی با رنگ طوسی
برای گرفتن پاسپورت کره جنوبی باید چه شرایطی داشته باشیم؟
شرایط لازم برای گرفتن این مجوز به نوع مهاجرت و هدف سفر شما بستگی دارد. اما مهم ترین شرط آن داشتن تابعیت کره جنوبی و نداشتن سوء سابقه است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای