اقامت چین از طریق کار

اقامت چین از طریق کار مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور چین، یک اقتصاد ۱۰ تریلیون دلاری است که سالانه ۷ درصد رشد می‌کند. در طول ۳۰ سال گذشته، این کشور، در‌‌ها را به روی افراد و شرکت‌های خارجی برای مشارکت در رشد اقتصادی داخلی خود باز کرده ‌است و در حال تبدیل شدن به مقصد استراتژیک شرکت‌های چند ملیتی بزرگی است. بنابراین، این روزها افراد زیادی، به خاطر مزایای کار در چین و فرصت‌های متنوع کار در این کشور، به دنبال گرفتن اقامت چین از طریق کار هستند. در این مقاله، شرایط و نحوه‌ دریافت این اقامت برای کارجویان و فرصت‌های شغلی پیش روی آن‌ها را در این کشور با هم بررسی می‌کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

ده دلیل برای کار در چین

امروزه چین به‌عنوان یکی از کشور‌هایی که فرصت شغلی در آن بسیار است، تلقی می‌شود. هزاران نفر در حال حاضر در مشاغلی مانند آموزش زبان انگلیسی، توانسته‌اند اقامت چین از طریق کار را بگیرند. در اینجا ۱۰ دلیل خوب فهرست شده است که چرا باید برای اخذ اقامت چین از طریق کار اقدام کرد، که عبارتند از:
• تنوع در انتخاب مشاغل
• میزان حقوق خوب
• تجربه‌ یک فرهنگ جدید
• تقویت رزومه‌ تحصیلی یا کاری خود
• تنوع در انتخاب محل اقامت و کار
• مکان‌های دیدنی مختلف برای گذراندن اوقات فراغت
• امنیت بالا
• تقویت مهارت‌های زبانی

کشور چین، یک اقتصاد ۱۰ تریلیون دلاری است
اقامت چین از طریق کار

تنوع در انتخاب مشاغل

محبوب‌ترین گزینه‌ی خارجی‌ها برای اقامت در چین از طریق کار، آموزش زبان انگلیسی است. شما می‌توانید یک دوره‌ گواهینامه TEFL را بگذرانید و سپس از طریق آژانسی که به افراد خارجی در سراسر کشور پیشنهاد شغلی ارائه می‌دهد، درخواست شغل دهید. تجربه‌ زندگی و تدریس در چین چالش برانگیز اما بسیار با ارزش است. اگر به عنوان معلم کار کنید، مهارت‌هایی کسب خواهید کرد، موجودی حساب بانکی خود را افزایش می‌دهید و از تجربه‌ فرهنگی لذت می‌برید که شبیه هیچ‌ جای دیگری در کره‌ زمین نیست.

میزان حقوق مناسب

تعجب خواهید کرد اگر بدانید حقوق برخی مشاغل مانند معلمی بسیار بهتر از سایر کشورهای آسیایی و سراسر جهان است. شما می‌توانید به معنای واقعی کلمه، هزاران دلار در سال از طریق تدریس و آموزش درآمد داشته باشید و معمولاً هزینه‌های اقامتی شما توسط ارگان مربوطه پرداخت می‌شود، از این رو می‌توانید مقدار زیادی پول پس‌انداز کنید و نگران هزینه‎ های اقامت خود در این کشور نباشید.

تعجب خواهید کرد اگر بدانید حقوق برخی مشاغل مانند معلمی بسیار بهتر از سایر کشورهای آسیایی و سراسر جهان است

تجربه‌ یک فرهنگ جدید

گاهی اوقات تجربه‌ کاری متفاوت می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. بیشتر مردم تجربه‌ کسب اقامت چین از طریق کار را جذاب می‌دانند. شما می‌توانید با افراد مختلف آشنا شوید، در مورد فرهنگ یک کشور جدید بیاموزید، از مکان‌های تاریخی آن بازدید کرده و مهم‌تر از همه، از درآمد حاصل از یک شغل برای تأمین هزینه‌های سفر خود استفاده کنید.

تقویت رزومه تحصیلی یا کاری

داشتن تجربه‌ کار در چین در رزومه‌ کاری برای کارفرمایان آینده، فوق‌العاده به نظر می‌رسد. افراد زیادی نمی‌توانند نشان دهند که در یک محیط کاری جدید در کشوری کاملاً متفاوت به‌ خوبی با شرایط وفق پیدا کرده و با افراد دیگر ادغام شده‌اند. این ممکن است شما را در میان انبوه جویندگان کار، متمایز کرده و به شما کمک کند در آینده شغلی رویایی پیدا کنید.

تنوع در انتخاب محل اقامت و کار

تصور کنید در یک مکان عجیب و غریب مانند پکن، شانگهای، هنگ کنگ و یا شیان از خواب بیدار شوید. هنگامی که در چین تدریس می‌کنید، می‌توانید در هر نقطه از کشور، از یک شهر بزرگ تا یک محله روستایی کوچک، مستقر شوید. هر مقصد تجربه متفاوتی را ارائه می‌دهد و این که در کجا مقیم و مشغول به کار باشید کاملاً به انتخاب شخصی خودتان بستگی دارد.

مکان‌های دیدنی مختلف برای گذراندن اوقات فراغت

از مکان‌های باستانی مانند شهر ممنوعه، دیوار بزرگ چین و مجسمه‌های سفالی جنگجویان تراکوتا گرفته تا حومه‌های بسیار زیبای شهر‌ها، چین مکان‌هایی برای همه‌ی علایق دارد. به شدت توصیه می‌کنیم تور چین را رزرو کنید تا در اوقات فراغت خود از این اماکن برجسته دیدن کنید و با تاریخ فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله‌ کشور چین آشنا شوید.

امنیت بالا

چین بسیار امن‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. مردمی که با آن‌ها روبرو می‌شوید، برخوردی بسیار دوستانه و صمیمی با شما دارند و میزان جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است. برخی از شرکت‌ها برنامه‌های نظام‌مندی را نیز ارائه می‌کنند، به ‌عنوان مثال آموزش‌هایی که شامل اطلاعات قبل از حرکت، تحویل گرفتن وسایل از فرودگاه، محل اقامت، مسیر‌یابی، وعده‌های غذایی و پشتیبانی در داخل کشور است.

تقویت مهارت‌های زبانی

اگر تا به حال به یادگیری یک زبان جدید در خارج از کشور فکر کرده‌اید، اقامت چین از طریق کار، بهترین فرصت است. دوره‌های مبتدی و پیشرفته‌ زبان چینی در چین برای رزرو در تمام طول سال وجود دارد. هرچند در سراسر چین، مردم به زبان‌های بسیاری تکلم می‌کنند، اما با یادگیری این زبان قادر خواهید بود تا با بیش از یک میلیارد نفر تعامل و گفتگو داشته باشید.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

نحوه‌ی گرفتن اقامت چین از طریق کار

یکی از بزرگترین نگرانی ها برای افراد خارجی و شرکت‌هایی که این افراد را در چین استخدام می‌کنند، نحوه‌ی درخواست و اخذ ویزای کاری چین برای کارمندان خارجی خود است. شرایط اخذ ویزای اقامت چین از طریق کار، بدنام شده است، نه به دلیل سختی آن از نظر پیش‌نیازها، بلکه به دلیل تغییرات مکرر در الزامات. فهرست اسناد مورد نیاز دولت این کشور، برای متقاضیان اخذ اقامت چین ازطریق کار، از سال ۲۰۱۶ تقریباً هر سال تغییر کرده است.

اگر تا به حال به یادگیری یک زبان جدید در خارج از کشور فکر کرده‌اید، اقامت چین از طریق کار، بهترین فرصت است

به‌عنوان بخشی از فرآیند درخواست ویزای چین، متقاضیان با ویزای Z به معاینه‌ پزشکی و مجوز رسمی اشتغال نیاز دارند. در حالی که چین از سیستم امتیاز مهاجرتی استفاده نمی‌کند، شما باید به عنوان یک “کارشناس خارجی” طبقه‌بندی شوید و مهارت‌های خاص شما به‌خوبی مورد توجه قرار گیرند.

اگر اقامت شما در چین چند سال یا بیشتر طول بکشد، ممکن است واجد شرایط درخواست گرین کارت چینی باشید. اگر ویزای اقامت دائم چین براتون کافی نیست و مایل به تعهد بیشتر به این کشور هستید، می‌توانید شهروندی را انتخاب کنید. اگرچه هزینه‌های دریافت آن بالا نیست، اما صبر و زمان زیادی می‌طلبد. مهم نیست که چه مدت در این کشور بمانید، باید در بدو ورود در اداره‌ی پلیس برای دریافت مجوز اقامت ثبت نام کنید. دریافت مجوز اقامت برای افرادی که ویزای بلند‌مدت چین را دارند، یک الزام است.

اگر شرکت‌های خارجی یا داخلی مایل به استخدام نیروی کار خارجی در چین هستند، اولین مانع سازمانی، مشکل ویزا است. بنابراین، دسته‌بندی‌های ویزا‌های مربوط به اخذ اقامت چین از طریق کار، در جدول زیر نشان داده شده‌اند. دسته‌بندی‌های جدید ویزاهای M، R، و S و همچنین تغییرات اخیر در مورد ویزای کار (Z Visa) اهمیت بیشتری دارند.

دسته‌بندی‌های جدید ویزاهای M، R، و S و همچنین تغییرات اخیر در مورد ویزای کار (Z Visa) اهمیت بیشتری دارند

 

از آنجایی که شرکت‌ها در چین ممکن است خارجی‌ها را فقط با ویزای کار معتبر استخدام کنند، معقول‌ترین راه‌حل بلندمدت برای اعزام کارمندان به چین، ویزای Z است. اتباع خارجی که قصد کار در چین را دارند باید تنها با داشتن ویزای Z معتبر وارد این کشور شوند. با این حال، روند درخواست برای این ویزای کاری پیچیده‌تر از ویزای تجاری (M Visa) است.

قبل از شروع واقعی فرآیند درخواست برای ویزای Z، متقاضی خارجی باید شرایط خاصی را داشته باشد. قرارداد کار باید قبلاً هنگام درخواست ویزای Z امضا شود و متقاضی باید شرایط لازم برای ویزای مورد نظر را اثبات کند. برای اشتغال در چین علاوه بر این، حداقل ۱۸ سال سن و سلامت جسمانی لازم است و متقاضی باید یک گواهی عدم سوء‌پیشینه برای اثبات عدم وجود اتهامات قبلی ارائه دهد.

در برخی موارد، ممکن است انجام مصاحبه شخصی با مقامات مربوطه‌ ویزا ضروری باشد. برای مثال، اگر برای مجوز اقامت دائم در چین درخواست دهید، اگر نیاز به تایید اطلاعات شخصی و دلیل درخواست خود دارید؛ یا اگر قبلاً از ورود یا خروج از چین منع شده‌اید. ممکن است نیاز به مصاحبه‌ شخصی باشد. پس از ورود به چین، شخص باید ابتدا یک مجوز اشتغال اتباع خارجی و یک مجوز اقامت مرتبط با کار دریافت کند.

الزامات اساسی برای کارمند و کارفرما

برای کارفرمایانی که افراد خارجی را در چین استخدام می‌کنند، رعایت قوانین و مقررات محلی در مورد اتباع خارجی بسیار مهم است. به عنوان مثال، شرکت کارفرما باید به طور قانونی تاسیس شده و دارای گواهینامه‌های لازم از اداره‌ صنعت مربوطه باشد. خارجی‌هایی که برای ویزای کار در چین درخواست می‌کنند نیز باید شرایط اولیه را داشته باشند. این شرایط عبارتند از:
• داشتن مهارت لازم و حداقل ۲ سال سابقه‌ کار حرفه‌ای جهت استخدام در موقعیت شغلی مربوطه
• عدم سوء‌ سابقه‌ کیفری
• داشتن یک پیشنهاد شغلی در چین از سوی کارفرما
• داشتن پاسپورت معتبر و یا هر گواهینامه‌ سفر بین‌المللی مورد نیاز دیگر

خارجی‌هایی که برای ویزای کار در چین درخواست می‌کنند نیز باید شرایط اولیه را داشته باشند

اقدامات لازم برای اخذ ویزای کاری

طبق قانون مدیریت خروج و ورود کشور چین، اتباع خارجی که می‌خواهند اقامت چین از طریق کار را بگیرند، باید مجوز کار و مجوز اقامت کاری را دریافت کنند. در زیر مراحل کلی درخواست اتباع خارجی برای گرفتن اقامت چین از طریق کار، آمده است:
• درخواست آنلاین از کشور مبدأ برای اخذ ویزای اقامت چین از طریق کار
• درخواست ویزای Z در سفارت یا کنسولگری چین
• تحویل اعلامیه‌ مجوز کار و درخواست ویزا به مراجع مربوطه
• دریافت ویزا
• ثبت نام برای مجوز اقامت موقت در اداره‌ی پلیس
• تأیید پزشکی
• اخذ مجوز کار
• اخذ مجوز اقامت چین از طریق کار

راحل کلی درخواست اتباع خارجی برای گرفتن اقامت چین از طریق کار

مرحله‌ اول – کسب پروانه‌ اشتغال اتباع خارجی

کارفرمای احتمالی در چین باید مدارک خاصی را از قبل ارائه دهد. قبل از استخدام کارمندان خارجی، شرکت‌ها ابتدا باید برای دریافت مجوز به اداره امور کارشناسان خارجی پکن مراجعه کنند. مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز اشتغال اتباع خارجی به شرح زیر است: رزومه‌ اتباع خارجی برای استخدام، تاییدیه‌ اشتغال، توضیح رابطه‌ کاری برنامه‌ریزی شده، گواهی‌هایی که نشان‌دهنده‌ صلاحیت کارمندان مربوطه باشد، گواهی‌های پزشکی لازم و فرم درخواست ویزای تکمیل شده به‌همراه جدیدترین عکس رنگی گذرنامه‌. زمان پردازش برای این مرحله، به طور کلی ۱۵ روز کاری است.

مرحله‌ دوم – دعوت‌نامه‌ وزارتی

علاوه بر پروانه‌ اشتغال، شرکت استخدام کننده، باید یک نسخه اصلی و یک کپی از دعوت‌نامه‌ وزارتی را نیز به کارمند خارجی ارائه دهد. دعوت‌نامه در چین ظرف سه روز کاری توسط کمیسیون بازرگانی شهرداری پکن صادر شده و به شخص متقاضی ارائه می‌شود و پس از آن شخص می‌تواند برای درخواست ویزای کاری اقدامات لازم را آغاز کند.

مرحله‌ سوم – درخواست ویزای کاری

با کسب مجوز اشتغال و دعوت‌نامه، درخواست برای ویزای اقامت چین از طریق کار می‌تواند آغاز شود. این کار در مرکز ویزای سفارت چین یا کنسولگری چین انجام می‌شود. مقامات، زمان پردازش این کار را ۴ روز کاری تخمین می‌زنند و پس از آن، شخص باید برای انجام معاینات جسمانی قبل از اشتغال اقدام کند.

مرحله چهارم – معاینه‌ بدنی و مجوز اشتغال

مرحله‌ بعدی دریافت مجوز اقامت چین از طریق کار برای متقاضی، ۱۵ روز پس از ورود به این کشور است. بنابراین، متقاضی باید گزارش بررسی سلامت جسمانی را در دو نسخه ارائه کند. علاوه بر این، یک فتوکپی از قرارداد کار، یک فتوکپی از پروانه کسب و کار شرکت و یک نسخه‌ اصلی و یک کپی از فرم ثبت‌ نام اقامت موقت و گذرنامه معتبر برای درخواست مجوز کار، مورد نیاز است. زمان رسیدگی به درخواست مجوز اشتغال، ۵ روز کاری است و گاهی ممکن است بیشتر هم طول بکشد.

مرحله پنجم – اخذ مجوز اقامت چین از طریق کار

هنگامی که کارمند جدید مجوز اشتغال خود را دریافت کرد، باید ظرف ۳۰ روز پس از ورود به این کشور برای کسب مجوز اقامت چین از طریق کار، در بخش امور ورود و خروج اداره‌ امنیت عمومی شهرداری پکن درخواست دهد. مدارک لازم برای این منظور یک پاسپورت معتبر و کلیه‌ مدارک مرتبط با هدف درخواست و همچنین اسکن اثر انگشت است. اداره‌ امنیت عمومی، مجوز اقامت چین از طریق کار را ظرف ۱۵ روز کاری صادر می‌کند. مدت اعتبار مجوز اقامت چین از طریق کار، یک ساله است.

مدت اعتبار مجوز اقامت چین از طریق کار، یک ساله است.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

فرصت های شغلی مناسب در چین

از آنجایی که چین به سرعت در حال تبدیل شدن به یک کشور توسعه‌یافته‌ پیشرو و مسلماً بزرگترین اقتصاد جهان است، مجموعه‌ای از مشاغل جذاب، تجربه‌های کاری جالب، میزان حقوق‌ مکفی و شرایط زندگی عالی برای اتباع خارجی متقاضی اخذ اقامت چین از طریق کار‌، وجود دارد که عبارتند از:
• تدریس
• تجارت و بازرگانی
• فناوری اطلاعات
• رسانه و تولید محتوا
• مشاغل مدیریتی
• هتلداری و گردشگری

تدریس در چین

تدریس به محبوب ترین انتخاب شغلی برای بسیاری از اتباع خارجی تبدیل شده است و همچنان هر ساله هزاران متقاضی شغلی را برای گرفتن اقامت چین ازطریق کار، به این کشور می‌آورد. اگرچه این شغل در سال های اخیر به دلیل افزایش شمار معلمان غیرقانونی و یا دارای عدم صلاحیت تدریس تا حدودی بحث برانگیز شده است، اما همچنان برنده‌ بلامنازع برای انتخاب شغل اتباع خارجی برای اقامت چین از طریق کار است.

تجارت و بازرگانی

امروزه، بازرگانان از سراسر جهان، راه‌هایی برای سودآوری بسیار ساده با خرید محصولات چینی و بارگیری در کانتینرها برای ارسال به کشور خود پیدا کرده‌اند و در آنجا با سود بالا به فروش می‌رسانند. مکان‌هایی مانند شهر گوانگژو که یکی از غول‌های تولیدی چین است یا شهر کوچک و صنعتی ییوو، مملوء از خارجی‌های جاه‌طلب است که از طریق تجارت و بازرگانی از نردبان ثروت بالا می‌روند.

شهر گوانگژو که یکی از غول‌های تولیدی چین است

فناوری اطلاعات

این زمینه‌ کاری، بسیار سخت است و ساعات کاری آن برای کارمندان چینی و خارجی که اقامت چین از طریق کار را دارند، اغلب می‌تواند بسیار طولانی باشد. به عنوان مثال، شنژن، شهری است که به دلیل فرصت‌های شغلی بسیار جذاب و پردرآمد خود در بخش فناوری اطلاعات، اغلب به عنوان “دره سیلیکون” چین شناخته می‌شود. اما همچنین به دلیل ساعات کاری بسیار طاقت‌فرسای خود یعنی “سیستم ۹-۹-۶″، به معنای کار کردن ۹ صبح تا ۹ شب آن هم ۶ روز در هفته، معروف است.

رسانه و تولید محتوا

از آنجایی که چین بیش از هر زمان دیگری، در حال مدرن شدن است، تولید محتوای انگلیسی در اخبار، رسانه ها و بازاریابی مبتنی بر محتوا، تقاضای شغلی بالایی در میان افراد جویای اقامت چین از طریق کار، دارد. چاینا هایلایتس شرکتی است که ویراستاران و نویسندگان خارجی دارد که به برقراری ارتباط به زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها، با مخاطبان خارجی کمک می‌کنند و دیدگاه‌هایی را درباره سفر، زندگی و اخذ اقامت چین از طریق کار، ارائه می‌دهند.

مشاغل مدیریتی

از آنجایی که بسیاری از شرکت‌های خارجی مشتاق گسترش فعالیت‌های خود در چین هستند، تقاضای زیادی برای مدیران خارجی وجود دارد که به نقل و انتقالات بین شرکت خارجی و شعب محلی چین کمک کنند. چنین مدیرانی دستمزد بسیار مناسبی دریافت می‌کنند و معمولاً مزایایی دارند که در صنایع دیگر دیده نمی‌شود؛ مانند اعطای خانه‌های بزرگ، اتومبیل‌ها و حتی رانندگان شخصی از سوی شرکت‌ها. البته، برای رسیدن به چنین موقعیت مدیریتی جذابی در خارج از کشور، تجربه‌ بسیار بالایی لازم است و رقابت می‌تواند برای اخذ اقامت چین از طریق کار، به‌خصوص کار مدیریتی، شدید باشد.

هتلداری و گردشگری

این صنعت در حال رشد، به‌دنبال انجام خدمات کلیدی برای اطمینان از رفاه حال گردشگران ورودی است و بنابراین شرکت‌هایی در چین فعالانه به دنبال کارمندان خارجی در هتل‌ها، آژانس‌های مسافرتی، شرکت‌های راهنمای تور یا سایر خدمات مرتبط هستند تا به مسافران خارجی کمک کنند تا بهترین امکانات رفاهی را در طی سفر و اقامت خود در این کشور دریافت کنند.

اقامت چین از طریق کار

تحصیل در چین

تحصیل در چین

کشور چین یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای حال حاضر در قاره آسیا بوده که سالانه چندین هزار دانشجو از سراسر جهان علی‌الخصوص کشور ایران را پذیرا است.

سخن پایانی

کشور چین درخواست‌های مجوز کار را بر اساس ارزشی که متقاضی برای این کشور به ارمغان می‌آورد با عواملی مانند حقوق، مدارک تحصیلی، سابقه‌ کار، سن، مهارت و موارد دیگر رتبه‌بندی می‌کند. بسته به اینکه متقاضی چقدر نمرات بالایی کسب کند، ممکن است مزایای بیشتری دریافت کند.

اخیرا، چین سیاست جذب استعدادهای خارجی فعال‌تر و موثرتر را اجرا و فرآیند درخواست را ساده‌تر کرده است و این امکان را می‌دهد تا اکثر درخواست‌ها به صورت آنلاین تکمیل شوند. در کنار مشاغل انتخابی محبوبی که در این مطلب نام برده شد، فرصت‌های شغلی پرتعداد دیگری نیز برای اتباع خارجی‎ متقاضی اخذ اقامت چین از طریق کار وجود دارند. قبل از در نظر گرفتن هر فرصت شغلی در چین، مطمئن شوید که با قوانین چین، الزامات کاری و ویزای کاری مرتبط و مورد نیاز برای استخدام قانونی آشنا هستید تا از تجربه‌ای امن و موفق اطمینان حاصل کنید.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

چه فرصت های شغلی در چین وجود داره؟
• تدریس • تجارت و بازرگانی • فناوری اطلاعات • رسانه و تولید محتوا • مشاغل مدیریتی • هتلداری و گردشگری
چرا چین برای مهاجرت کاری مناسب است؟
• تنوع در انتخاب مشاغل • میزان حقوق خوب • تجربه‌ یک فرهنگ جدید • تقویت رزومه‌ تحصیلی یا کاری خود • تنوع در انتخاب محل اقامت و کار • مکان‌های دیدنی مختلف برای گذراندن اوقات فراغت • امنیت بالا • تقویت مهارت‌های زبانی
درچه صورتی واجد شرایط گرین کارت چینی میشویم؟
اگر اقامت شما در چین چند سال یا بیشتر طول بکشد، ممکن است واجد شرایط درخواست گرین کارت چینی باشید.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles