شرایط و مزیت‌های کار دانشجویی در استرالیا

کشور استرالیا یکی از برترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود؛ زیرا علاوه‌بر کیفیت بالای دانشگاه‌های این کشور، دانشجویان خارجی در استرالیا می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا رایگان نیست؛ ولی با کار دانشجویی در استرالیا می‌توان بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را تأمین کرد. تعداد ساعات مجاز برای کار در حین تحصیل به مقطع تحصیلی دانشجویان بستگی دارد. در ادامه به شرایط کار در حین تحصیل در استرالیا بیشتر می‌پردازیم.

راه‌های بسیار زیادی برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد. اکثر متقاضیان مهاجرت به استرالیا خواهان اخذ ویزای تحصیلی این کشور هستند. دلیل این موضوع پیچیدگی کمتر فرایند اخذ ویزای تحصیلی است. دانشجویان خارجی در کشور استرالیا می‌توانند در روزهای تعطیلی رسمی این کشور به‌صورت تمام‌وقت کار کنند. میانگین درآمد کارکنان در کشور استرالیا بسیار بالاست و با کار به‌صورت پاره‌وقت حین تحصیل، شانس پیدا کردن فرصت شغلی مناسب پس از فارغ التحصیلی بالا می‌رود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط کلی کار به صورت پاره‌وقت حین تحصیل در کشور استرالیا

در برخی از مواقع دانشگاه‌های کشور استرالیا به دانشجویان فرصت‌های شغلی مرتبط با رشته تحصیلی‌شان معرفی می‌کنند. کار مرتبط با رشته می‌تواند در تقویت رزومه شما تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. اکثر دانشجویان خارجی می‌توانند تا هشتاد ساعت در هر ماه کار کنند. به‌طور کلی مقطع و رشته تحصیلی دانشجویان در مدت‌زمان مجاز برای کار حین تحصیل تأثیر می‌گذارد. ذکر این نکته حائز اهمیت است کار دانشجویی در استرالیا نباید در وضعیت تحصیلی دانشجویان اثر منفی داشته باشد.


هم‌اکنون افراد به ازای کار در هر ساعت در کشور استرالیا در حدود بیست دلار استرالیا دستمزد می‌گیرند. این دستمزد می‌تواند بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های مسکن و مواد غذایی، به‌علاوه بخشی از شهریه دانشگاه را پوشش دهد. همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم دانشگاه‌های کشور استرالیا رایگان نیستند. با این وجود امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان با رزومه قوی وجود دارد. پیدا کردن فرصت شغلی برای کار در حین تحصیل هم کار سختی نیست.


بسیاری از مواقع دانشگاه‌های استرالیا قوانین متفاوتی برای کار در حین تحصیل وضع می‌کنند. برای مثال در برخی از دانشگاه‌های این کشور دانشجویان مقطع لیسانس تنها پانزده ساعت در هر هفته اجازه کار دارند. دلیل این موضوع حجم بیشتر دروس در برخی از دوره‌های تحصیلی است. به‌طور کلی دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی شانس بیشتری برای پیدا کردن کار دانشجویی در استرالیا دارند.

شهر سیدنی در استرالیا
همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

شرایط کاری دانشجویان مقطع لیسانس دانشگاه‌های کشور استرالیا

دوره لیسانس در دانشگاه‌های استرالیا معمولا در حدود چهار سال طول می‌کشد. به دلیل طولانی‌تر بودن این مقطع هزینه‌های کلی تحصیل و زندگی به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل در مقطع لیسانس بالاتر است. در اکثر دانشگاه‌های استرالیا دانشجویان این مقطع تنها شصت ساعت در ماه می‌توانند کار کنند.


در صورت تمایل به کار دانشجویی در استرالیا باید سطح زبان افراد بسیار قوی باشد. در واقع یکی از شروط اصلی برای یافتن کار در این کشور نیز این موضوع است. ارائه گواهی آیلتس با سطح 6.5 به بالا برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور استرالیا الزامی به حساب می‌آید. از این جهت اکثر دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های استرالیا به زبان انگلیسی به‌صورت نسبی مسلط هستند.


پیش از یافتن فرصت شغلی ایده‌آل برای کار در حین تحصیل باید یک رزومه قوی آماده کنید. ارائه این رزومه برای یافتن فرصت شغلی الزامی به حساب می‌آید. در رزومه باید به مواردی همچون سوابق کاری قبلی و همچنین مدارک تحصیلی اشاره کرد. پس از اتمام تحصیل در مقطع لیسانس دانشجویان می‌توانند هجده تا بیست و چهار ماه در کشور استرالیا بمانند. دولت استرالیا به دانشجویان خارجی این فرصت را می‌دهد تا در صورت تمایل بتوانند در استرالیا کار پیدا کنند. با پیدا کردن کار در مدت‌زمان ذکرشده، ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری استرالیا تبدیل می‌شود. ویزای اعطایی به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های استرالیا جهت یافتن فرصت شغلی ویزای ساب‌کلس 485 است.

یک دانشگاه در کشور استرالیا

شرایط کاری دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس دانشگاه‌های کشور استرالیا

اکثر دانشجویان خارجی در استرالیا خواهان تحصیل در این مقطع هستند. دلیل اصلی این موضوع کوتاه‌تر بودن دوره فوق‌لیسانس نسبت به سایر دوره‌ها است. شهریه سالیانه دانشگاه‌های استرالیا برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس تفاوت چندانی با دوره لیسانس ندارد. دانشجویان برای کار در حین تحصیل در این مقطع فرصت‌های بیشتری دارند و یافتن کار دانشجویی در استرالیا که مرتبط با رشته تحصیلی باشد هم در این مقطع آسان‌تر است.

به‌طور کلی فرصت‌های شغلی مختلفی برای کار در حین تحصیل در استرالیا وجود دارد. اکثر فرصت‌های شغلی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی در استرالیا در زمینه‌هایی مانند کار در خرده‌فروشی‌ها و مشاغل خدماتی هستند. دانشجویان در صورت تمایل می‌توانند در فرصت‌های شغلی با امکان دورکاری نیز مشغول شوند. دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس تا هشتاد ساعت در ماه اجازه کار دارند. یافتن فرصت شغلی ایده‌آل به دلیل داشتن مدرک لیسانس برای دانشجویان این دوره آسان‌تر است.

اکثر دانشجویان بین‌المللی در استرالیا خواهان ماندن در این کشور پس از فارغ‌التحصیلی هستند. دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس تا سی و شش ماه پس از فارغ‌التحصیلی اجازه ماندن در این کشور را دارند. در این مدت می‌توان فرصت شغلی مرتبط با رشته تحصیلی پیدا کرد. بازار کار استرالیا بسیار گسترده است. از این جهت یافتن کار دانشجویی در استرالیا و فرصت شغلی پس از فارغ‌التحصیلی برای مهاجران کار سختی نخواهد بود.

دانشجویان یک دانشگاه در استرالیا

شرایط کاری دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه‌های کشور استرالیا

بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کشور استرالیا بورسیه تحصیلی اخذ می‌کنند. در صورت اخذ بورسیه تحصیلی دیگر نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه نخواهد بود. برخی از بورسیه‌های تحصیلی بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویان را نیز پوشش می‌دهند. بااین‌حال بسیاری از دانشجویان این دوره هم تمایل به کار حین تحصیل دارند. یکی از زمینه‌های محبوب برای کار دانشجویی در استرالیا برای دانشجویان مقطع دکتری مشاغل پژوهشی است. در ادامه به شرایط کاری در این مقطع بیشتر می‌پردازیم.

طول دوره دکتری در دانشگاه‌های کشور استرالیا بین سه تا پنج سال است و به رشته تحصیلی افراد بستگی دارد. دانشجویان مقطع دکتری معمولا تجربه بسیار زیادی در زمینه رشته تحصیلی خود دارند و می‌توانند برای کارهای پژوهشی استخدام شوند. بسیاری از دانشگاه‌های کشور استرالیا به دانشجویان دوره دکتری هزینه‌ای بابت انجام فعالیت‌های پژوهشی پرداخت می‌کنند.

اداره مهاجرت استرالیا برای دانشجویان مقطع دکتری شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته است. در برخی از مواقع با کار دانشجویی در استرالیا می‌توان تحت پوشش بیمه درمانی نیز قرار گرفت. فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری برخی از رشته‌های تحصیلی می‌توانند تا 48 ماه پس از فارغ‌التحصیلی جهت یافتن فرصت شغلی ایده‌آل در استرالیا بمانند. این موضوع استرالیا را به یکی از ایده‌آل‌ترین مقاصد برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری تبدیل کرده است.

کار حین تحصیل در استرالیا

زمینه‌های محبوب برای کار دانشجویی در کشور استرالیا

همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم زمینه‌های مختلفی برای کار دانشجویان در کشور استرالیا وجود دارد. البته برخی از این مشاغل در میان دانشجویان خارجی طرفداران بسیار بیشتری دارند. کار در خرده‌فروشی‌ها محبوب‌ترین زمینه شغلی برای دانشجویان در حین تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا محسوب می‌شود. از دیگر زمینه‌های محبوب برای کار دانشجویی در استرالیا می‌توان به مشاغل مربوط به هتلداری و کار در رستوران یا کافی‌شاپ اشاره کرد.


بسیاری از دانشجویان در استرالیا خواهان کار در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی خود هستند. در صورت تمایل به یافتن فرصت شغلی مرتبط با رشته تحصیلی باید رزومه نسبتا قوی داشته باشید. شایان ذکر است دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی راحت‌تر می‌توانند مشاغل مربوط به رشته تحصیلی خود را بیابند. به دلیل رشد شدید اقتصاد استرالیا در دهه اخیر، دولت این کشور برنامه‌های بسیار زیادی برای جذب نیروی کار خارجی در نظر گرفته است و همین شانس شما را برای اشتغال مناسب افزایش می‌دهد.


به‌طور کلی در صورت یافتن شغل تخصصی در حین تحصیل درآمدتان در حدود پانزده درصد بالاتر از سایر مشاغل عمومی خواهد بود. کار کردن در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی به یافتن شغل ایده‌آل پس از فارغ‌التحصیلی نیز کمک بسیار زیادی می‌کند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که در صورت داشتن تخصص در زمینه مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا راحت‌تر می‌توانید کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را بیابید. دلیل این موضوع نیاز شدید کسب‌وکارها به استخدام نیروی متخصص است.

شهر ملبورن در استرالیا

مدارک مورد نیاز برای کار در حین تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا

مهم‌ترین مدرک برای کار دانشجویی در استرالیا گواهی کار پاره‌وقت است. در حین ورود به دانشگاه‌های استرالیا به‌تمامی دانشجویان خارجی مجوزی جهت کار پاره‌وقت اعطا می‌شود. ارائه این مدرک در هنگام استخدام ‌شدن الزامی است. از دیگر مدارک مهم برای کار به‌صورت پاره‌وقت در حین تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا می‌توان به مدرک تحصیلی دوره قبلی اشاره کرد. البته در برخی از فرصت‌های شغلی نیازی به ارائه این مدرک نخواهد بود.


هر یک از کارفرمایان استرالیایی در هنگام استخدام لیستی از مدارک مورد نیاز جهت آغاز فعالیت به کارکنان ارائه می‌دهند. ارائه مدارک هویتی مانند ویزای دانشجویی و همچنین پاسپورت برای کار دانشجویی در استرالیا ضروری محسوب می‌شود. ذکر این نکته حائز اهمیت است که دانشجویان استرالیایی تنها در صورت داشتن مدرک آیلتس با نمره شش به بالا می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. سن دانشجویان برای شروع کار در استرالیا در حین تحصیل هم نباید بیش از پنجاه سال باشد.


در برخی از مواقع دانشجویان خارجی در استرالیا برای همراهان خود نیز ویزا اخذ می‌کنند. در استرالیا همراهان دانشجو نیز مجوز کار دارند. در واقع این افراد می‌توانند به‌صورت تمام‌وقت در کشور استرالیا مشغول به کار شوند. در صورت تمایل به اخذ مجوز کار برای همراه دانشجو باید مدارک هویتی آن فرد را به اداره مهاجرت ارسال کرد. معمولا فرایند اخذ مجوز کار برای همراه دانشجویان خارجی کشور استرالیا در حدود سه تا چهار هفته طول می‌کشد.

یک دانشگاه در شهر ملبورن استرالیا

میزان درآمد دانشجویان در حین کار در کشور استرالیا

به‌طور کلی کارکنان در استرالیا دارای میانگین درآمدی بسیار بالایی هستند. با این وجود به دلیل شرایط ویژه دانشجویان و همچنین محدودیت‌های زمانی، درآمد آن‌ها از میانگین در سطح کشوری پایین‌تر است. اکثر دانشجویان در استرالیا به‌صورت پاره‌وقت فعالیت می‌کنند. دانشجویان در صورت کار به‌صورت پاره‌وقت در هر ماه حدود 1600 دلار استرالیا درآمد دارند. البته نزدیک به بیست درصد از درآمد کار دانشجویی در استرالیا به عنوان مالیات کسر می‌شود.


پس از کسر مالیات با کار دانشجویی در استرالیا می‌توان در حدود 1250 دلار درآمد داشت. از این مقدار سرمایه بخش قابل‌توجهی از آن برای پرداخت هزینه مسکن و یا خوابگاه خرج خواهد شد. دانشجویان استرالیایی در هنگام استخدام باید متعهد شوند که کار کردن تأثیر منفی بر وضعیت نمره‌های آن‌ها در دانشگاه نخواهد داشت. در بسیاری از مواقع دانشگاه‌ها امکانات تسهیلاتی مختلفی برای دانشجویان فراهم می‌کنند تا از هزینه‌های زندگی این افراد بکاهند.


درصورتی‌که در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی مشغول به کار شوید در حدود دوازده تا پانزده درصد درآمد بالاتری خواهید داشت. دانشگاه‌های استرالیا به منظور پایین آوردن هزینه‌های زندگی دانشجویان به آن‌ها کوپن‌هایی برای خرید ارزان‌تر مواد غذایی اعطا می‌کنند. شرایط اخذ این‌گونه تسهیلات در هر یک از دانشگاه‌های استرالیا متفاوت است. همچنین باید در نظر داشت هزینه‌های زندگی در ایالت‌های پرجمعیت مانند ویکتوریا بالاتر خواهد بود. البته شایان ذکر است کارکنان در این ایالت‌ها درآمد بیشتری هم کسب می‌کنند.

فواید کار به صورت پاره‌وقت در حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا

علاوه بر کسب درآمد جهت تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی، کار به‌صورت پاره‌وقت در استرالیا مزایای دیگری نیز دارد. از دیگر مزایای کار دانشجویی در استرالیا می‌توان به کسب سابقه کاری برای کار پس از اتمام دوره تحصیلی اشاره کرد. در برخی از مواقع داشتن سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی باعث می‌شود تا درآمد بالاتری هم پس از فارغ‌التحصیلی داشته باشید.

فواید کار به صورت پاره‌وقت در حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا

از دیگر مزایای کار دانشجویی در استرالیا آشنایی با محیط و شرایط کاری در این کشور است. سطح زبان کارکنان خارجی در هنگام کار در کشور استرالیا به شدت تقویت می‌شود. ذکر این نکته حائز اهمیت است که در صورت یافتن شغل پژوهشی اطلاعات شما در زمینه رشته تحصیلیتان نیز بالاتر خواهد رفت. در صورت تمایل به ادامه تحصیل، دانشجویان با داشتن سوابق کاری در زمینه پژوهشی شانس بالاتری برای اخذ بورسیه خواهند داشت.


گاهی اوقات در برخی از دانشگاه‌های استرالیا دوره‌های کارآموزی برای دانشجویان برگزار می‌شود. دانشجویان با شرکت در این دوره‌ها می‌توانند علاوه بر یادگیری مهارت، درآمد نسبتا خوبی نیز کسب کنند. معمولا این دوره‌ها برای دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی در کشور استرالیا برگزار می‌شوند و هدف آن‌ها تقویت مهارت‌های عملی دانشجویان است.

دوره کارآموزی برای دانشجویان فنی در استرالیا

نتیجه‌گیری

استرالیا یکی از برترین مقاصد برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود. دانشجوی خارجی می‌تواند در حین تحصیل به‌صورت متوسط تا 20 ساعت در هر هفته کار کند. با کار دانشجویی در استرالیا می‌توان بخش زیادی از هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی در این کشور را پرداخت کرد. امکان کار در زمینه‌های مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو نیز وجود دارد. در صورت تمایل به کار در کشور استرالیا باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. متوسط درآمد ماهیانه دانشجویان با کار پاره‌وقت در استرالیا 1250 دلار است.

مقالات پیشنهادی : شرایط زندگی در استرالیا

سوالات متداول

افراد به ازای کار در هر ساعت در کشور استرالیا در حدود بیست دلار استرالیا دستمزد می‌گیرند.

 دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس تا هشتاد ساعت در ماه اجازه کار دارند.

دانشجویان در صورت کار به‌صورت پاره‌وقت در هر ماه حدود 1600 دلار استرالیا درآمد دارند. البته نزدیک به بیست درصد از درآمد کار دانشجویی در استرالیا به عنوان مالیات کسر می‌شود.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن