تحصیل خلبانی در آلمان

تحصیل رشته خلبانی در آلمان

اگر در رویای خلبانی آن‌ هم در یک کشور اروپایی هستید، تحصیل رشته خلبانی در آلمان می‌تواند جزو بهترین گزینه‌ها برای شما باشد. همان‌طور که می‌دانید سطح آموزشی بسیار پیشرفته در آلمان، این کشور را به چهارمین مقصد تحصیلی پرطرفدار برای دانشجوهای بین‌المللی رشته‌های مختلف از جمله خلبانی تبدیل کرده است. تحصیل رشته خلبانی در آلمان، برخلاف تصورات رایج مسیری بسیار گران و برای همه دست‌نیافتنی نیست. اگر شما هم به خلبانی علاقه‌مند هستید و درخصوص مدارک، شرایط لازم و مدت زمان آموزش آوسبیلدونگ خلبانی در آلمان سؤالاتی دارید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

چگونه در آلمان خلبان شویم؟

برای تحصیل خلبانی در آلمان نخست باید مناسب‌ترین مدارس خلبانی را با توجه به بودجه‌ای که دارید، انتخاب کنید. در مرحله بعدی باید آینده شغلی خود را مشخص کنید، یعنی تصمیم بگیرید که خواهان اخذ چه نوع مجوزی هستید و تا چه مرحله‌ای می‌خواهید به تحصیل در این رشته ادامه دهید.

هنگامی که به قصد تحصیل خلبانی در آلمان، به اروپا مهاجرت کنید، با سه گزینه خلبان خصوصی، خلبان تجاری و خلبان حمل و نقل هوایی روبرو می‌شوید. پیش از هر چیز باید درمورد گزینه‌های آموزشی پروازی در کشور آلمان تحقیق کنید، تا بدانید که کدام برنامه آموزشی خلبانی برای شما مناسب‌تر است. به طور کلی سه نوع مجوز خلبانی به دانش‌آموختگان این رشته در آلمان داده می‌شود که عبارتند از:

 • مجوز خلبانی خصوصی یا PPL
 • مجوز خلبانی تجاری یا CPL
 • مجوز خلبانی حمل و نقل هوایی یا ATPL

در خصوص مجوز خلبانی آلمان، دریافت گواهینامه PPL ،CPL و ATPL بودجه و زمان خاص خود را می‌طلبد. به‌عنوان مثال مجوز خلبانی حمل و نقل هوایی یا ATPL پیشرفته‌ترین و بالاترین مدرک رشته خلبانی در آلمان است و دریافت این مجوز نیاز به صرف زمان و هزینه بیشتری دارد. پس شما باید متناسب با شرایط خود انتخاب کنید که قصد اخذ کدام یک از مجوزهای ذکر شده در بالا را دارید.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم

خلبانی در خطوط هوایی

اگر دوست دارید در خطوط هوایی پرواز کنید، می‌توانید در دانشگاه‌های خلبانی ثبت‌نام کنید. پس از شرکت در برنامه‌های خلبانی و گذراندن دوره‌های لازم، موفق به دریافت مجوز خلبانی حمل و نقل هوایی یا ATPL می‌شوید. این مجوز بالاترین مدرک خلبانی در آلمان محسوب می‌شود و با آن می‌توانید در خطوط هوایی پرواز کنید.

خلبانی در ارتش آلمان

گزینه دیگری که پیش روی متقاضیان تحصیل خلبانی در آلمان قرار دارد، پیوستن به ارتش نیروی هوایی آلمان است. در ادامه برای این که بتوانید برای خلبانی در خطوط هوایی تجاری آلمان درخواست دهید، باید حدااقل حدود ۱۲ سال در ارتش این کشور بمانید.

مدارس پرواز در آلمان

حدود ۲۶ مدرسه پرواز در آلمان در حوزه آموزش علاقمندان به پرواز فعالیت دارند. این مدارس برنامه‌های گوناگون آموزش خلبانی و سایر رشته‌های مربوطه را ارائه می دهند. متقاضیان این شغل می‌توانند، مدرسه مورد نظر را متناسب با نیاز خود انتخاب کنند.

هر کدام از این مدرسه‌ها، خلبانی را با اصول ویژه خود آموزش می‌دهد و شرایط ثبت‌نام مخصوص به خود را دارد. هزینه تحصیل نیز در هر کدام از این مدارس متفاوت خواهد بود. برای تحصیل خلبانی در آلمان می‌توانید مدرسه‌ای را برگزینید که با زمان آزاد شما و همچنین بودجه‌ای که برای آموزش درنظر گرفته‌اید هماهنگ باشد.

چنانچه مایل به اخذ مدرک دانشگاهی همراه با آموزش پرواز باشید، می‌توانید پس از ثبت‌نام در دانشگاه خلبانی، در برنامه‌های هوانوردی خاص که به شما امکان دریافت مدرک را نیز می‌دهد، شرکت کنید. با دریافت مدرک دانشگاهی درواقع صاحب مجوز خلبانی تجاری یا CPL خواهید شد.

مدارس پرواز در آلمان

شرایط تحصیلی خلبان شدن در آلمان

خلبانی یکی از هیجان‌انگیزترین مشاغل دنیاست. البته این کار در کنار تمام زیبایی‌هایی که دارد، ممکن است در مواردی استرس و تنش زیادی به سکان‌دار هواپیما وارد کند؛ از این رو فردی که این شغل را انتخاب می‌کند علاوه بر هوش و ذکاوت بسیار، باید سرعت عمل خوبی نیز داشته باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده مدارس خلبانی آلمان نیز مانند سایر نقاط دنیا، برای متقاضیان این رشته شرایطی را در نظر گرفته‌اند. برای تحصیل خلبانی در آلمان باید واجد شرایط لازم باشید. در بخش پیش رو به توضیح این شرایط می‌پردازیم.

از آنجا که زبان بین المللی در شغل خلبانی، انگلیسی است، متقضیان تحصیل در این رشته باید کاملا به زبان انگلیسی مسلط باشند. فاکتورهایی مانند قد و وزن و سلامت جسمی شخص متقاضی نیز جزو ضروریات پذیرفته شدن در این رشته است. در ادامه جزئیات هر مورد را شرح می‌دهیم:

 1. برای شروع آموزش دوره خلبانی در آلمان باید حداقل ۱۶ سال سن داشته باشید.
 2. داشتن گواهی پزشکی نیز یکی از ملزومات است. بهترین روش برای تهیه گواهی پزشکی این است که با دانشکده پروازی که قصد ثبت‌نام در آن را دارید، صحبت کنید. پرسنل دانشگاه برای اخذ این گواهی به شما کمک خواهند کرد.
 3. باید حداقل فارغ‌التحصیل دبیرستان باشید.
 4. از آنجایی که زبان خلبانی در سطح بین‌المللی زبان انگلیسی است، بهتر است قبل از دریافت گواهینامه خلبانی، استاندارد سطح ۴ انگلیسی را دارا باشید.

مراحل آموزشی خلبانی در آلمان

در سیستم تحصیل خلبانی در آلمان چند مرحله مختلف آموزشی وجود دارد که در ابتدای مقاله آن‌ها را نام بردیم. در این بخش بیشتر به جزئیات این مراحل می‌پردازیم و امکانی را که داشتن هرکدام از این مجوزها برای شما فراهم می‌کند توضیح می‌دهیم.

مرحله اول خلبانی

این مرحله شامل دریافت مجوز خلبانی دانشجویی (SPL) است. این مجوز امکان شروع آموزش‌های مربوط به پرواز را برای شما فراهم می‌کند. مجوز SPL درواقع پایه‌ای برای دریافت مجوزهای پیشرفته‌تر خلبانی به حساب می‌آید.

مرحله دوم خلبانی

پس از دریافت مجوز اولیه باید برای اخذ مجوز خلبانی خصوصی (PPL) اقدام کنید. این مجوز به شما اجازه پروازهای انفرادی، مسافری یا باری را می‌دهد. در صورتی می‌توانید برای مجوز خلبانی خصوصی درخواست دهید که دست‌کم 17 سال داشته باشید و حداقل 45 ساعت آموزش پرواز در هواپیما را زیر نظر افراد تایید شده گذرانده باشید.

مراحل آموزشی خلبانی در آلمان

مرحله سوم خلبانی

تنها در صورتی می‌توانید از خلبانی کسب درآمد کنید که مجوز خلبانی تجاری (CPL) را دریافت کنید. این مدرک به شما اجازه می‌دهد، تا به‌عنوان یک خلبان حرفه‌ای پرواز کرده و از دولت، حقوق دریافت کنید. برای دریافت مجوز خلبانی تجاری باید:

 1. حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.
 2. ۱۵۰ ساعت پرواز آموزشی را در زمینه‌های مختلف سپری کرده باشید.

در پایان این 150 ساعت دو نوع رتبه‌بندی به خلبان اختصاص داده می‌شود. رتبه‌بندی ابزار یا IR که دریافت آن به این معنی است که شما اجازه دارید در هر نوع شرایط آب و هوایی پرواز کنید و رتبه‌بندی چندموتوره یا MER که امکان پرواز با هواپیماهای چندموتوره را به شما می‌دهد.

مرحله چهارم خلبانی

در مرحله چهارم تحصیل خلبانی در آلمان باید مجوز خلبانی حمل و نقل هوایی یا (ATPL) را اخذ کنید. این مجوز بالاترین سطح گواهینامه خلبانی هواپیما در آلمان است. با داشتن این مجوز، اجازه دارید که در کسوت یک خلبان فرماندهی در ناوهای هوایی و به‌عنوان خلبان حمل و نقل فعالیت داشته باشید. شرایط لازم برای دریافت این مجوز در زیر آمده است.

 1. برای دریافت گواهینامه خلبانی حمل و نقل هوایی باید حداقل ۲۱ سال سن داشته باشد.
 2. کلیه مجوزها مانند PPL ،SPL ، CPL و رتبه‌بندی‌های IR و MER را گرفته باشید.
 3. حداقل ۱۵۰۰ ساعت پرواز انجام داده باشید.
 4. گزارش پزشکی معتبر درباره تناسب اندام و سلامت بدن را داشته باشید. عدم ابتلا به آسم، بیماری‌های قلبی و ریوی، نداشتن لکنت زبان، سالم بودن دندان‌ها، قدرت شنوایی بالا و غیره در این آزمایش مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت تایید، گواهی سلامت خلبان صادر می‌گردد.

هزینه تحصیل در مدارس خلبانی آلمان

حدود ۲۶ مدرسه پرواز پیشرفته و تخصصی در آلمان وجود دارد که هزینه تحصیل در هر کدام از آن‌ها با توجه به نوع هواپیما، دوره‌های آموزشی خلبانی، تعداد دانش‌آموزان و همچنین ویژگی‌های ناوگان مدرسه متفاوت است. شما باید از بین این مراکز دانشکده‌ای متناسب با بودجه خود انتخاب کنید.

نکته‌ مهمی که در انتخاب این مدارس باید در نظر بگیرید این است که زمان آزاد شما چقدر است و چند ساعت را می‌توانید صرف آموزش کنید. در آلمان هر کدام از مدارس آموزش پرواز برنامه‌های آموزشی مختص به خود را دارا هستند، بعضی از این مراکز برنامه منعطفی دارند و دوره‌های آموزشی را در مدت طولانی‌تری ارائه می‌دهند. بعضی دیگر دارای قوانین سخت‌گیرانه‌تری هستند و دانشجویان باید تمام‌وقت در محوطه دانشگاه مشغول یادگیری پرواز باشند.

هرچقدر که دوره آموزش شما طولانی‌تر شود، باید بودجه زیادتری را صرف آموزش کنید، اما در مدارسی که برنامه فشرده و تمام وقت دارند، طول دوره آموزش پرواز کوتاه‌تر شده و به تبع هزینه‌ها نیز کم‌تر می‌شود. علاوه بر میانگین هزینه‌های تحصیل در مدرسه خلبانی، باید برای هزینه زندگی در آلمان نیز برنامه ریزی کنید. این موارد شامل هزینه‌های غذا، ایاب و ذهاب، اقامت در خوابگاه، مواد درسی و سایر ملزومات می‌شود که باید بودجه لازم را برای آن کنار بگذارید.

با تحصیل خلبانی در آلمان صاحب چه شغلی می‌شوید؟

امروزه افرادی بسیاری در رویای دست یافتن به یک شغل هیجان انگیز و ایده‌آل، به تحصیل خلبانی در آلمان می‌پردازند. صنعت هوانوردی این کشور نیز فرصت‌های شغلی متنوع و مناسبی برای این افراد فراهم می‌کند. فارغ‌التحصیلان مدارس خلبانی در آلمان پس از اتمام تحصیلات خود می‌توانند به عنوان یک خلبان تجاری، خلبان خصوصی و یا خلبان حمل و نقل هوایی مشغول به کار شوند.

فارغ‌التحصیلان همچنین این امکان را دارند که در زمینه طراحی و تعمیر هواپیما، کنترل ترافیک هوایی و برنامه‌نویسی کامپیوتر فعالیت کنند. کسانی که در دانشگاه‌های ممتاز آلمان تحصیلات عالی خود را به اتمام می‌رسانند، می‌توانند در پست‌های مدیریتی در تجارت هوانوردی، مثل اپراتورهای فرودگاه، خطوط هوایی یا سایر رشته‌های مرتبط با هوانوردی به فعالیت بپردازند. این افراد با دارا بودن مجوز خلبانی قادر خواهند بود در این پست‌ها کار کنند:

با تحصیل خلبانی در آلمان صاحب چه شغلی می‌شوید؟

 • خلبان خطوط هوایی بزرگ یا کوچک‌تر منطقه‌ای که درواقع هدایت هواپیماهای مسافربری را عهده‌دار است.
 • خلبان شرکتی یا تجاری که پروازهای مختلفی را با توجه به نوع وظایف محوله انجام می‌دهد.
 • مربی پرواز که مسئولیت آموزش سایر خلبان‌‌ها را بر عهده می‌گیرد.
 • خلبان هواپیمای باری که عموما سکان‌داری هواپیماهای مخصوص حمل کالاها را بر عهده می‌گیرد.
 • خلبان تاکسی هوایی که هواپیماهای مسافری را هدایت می‌کند.
 • خلبانان آمبولانس هوایی نیز در صورت مجروح شدن افراد در مناطق صعب‌العبور، برای انتقال سریع مجروحان به مراکز درمانی به این مناطق پرواز می‌کند.
 • خلبان پایلوت کشاورزی که درواقع خلبان غیر مسافری است و محصولات کشاورزی را سم‌پاشی می‌کند.
 • خلبان نظامی که همان‌طور که از نامش پیداست، هدایت هواپیماهای جنگی را انجام می‌دهد.

تحصیل خلبانی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

اگر قصد دارید که در دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد خلبانی تحصیل کنید، باید حتما مدرک لیسانس یا مدرک فارغ‌التحصیلی در مدارس خلبانی را داشته باشد. برای پذیرفته شدن در این مقطع باید واجد دیگر شرایط لازم هم باشید. به عنوان مثال بعضی از دانشگاه‌هایی که مدرک کارشناسی ارشد خلبانی را ارائه می‌دهند از متقاضیان می‌خواهند که قبل از ورود به دانشگاه حتما یک سال تجربه حرفه‌ای پرواز داشته باشند.

برایتحصیل خلبانی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد همچنین باید دوره‌های پایه مانند ریاضیات، اقتصاد، مدیریت خدمات، کامپیوتر، حقوق و حسابداری را بگذرانید. در ادامه نیز ضروری است که با گذراندن دوره‌های لجستیک تجاری و اقتصاد هوانوردی، تحصیلات خود را تکمیل کنید. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد خلبانی می‌توانند، در مشاغل مهمی مانند اپراتورهای فرودگاه و خطوط هوایی مشغول به کار شوند.

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان در سال ۲۰۲۲ ، همواره گزینه ی مناسبی برای دانشجویان بین المللی بوده و خواهد بود. برای آگاهی بیشتر درباره تحصیل در آلمان از جمله مزایا، شرایط سنی و هزینه های تحصیل، این مقاله را بخوانید و در صورت وجود سوالات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

تحصیل رشته خلبانی در آلمان به کمک موسسه هرمس اپلای

خلبان شدن و پرواز در اوج آسمان رویای کودکی بسیاری از مردم است، بعضی از افراد این آرزو را تا سنین جوانی در قلب خود حفظ کرده و تلاش می‌کنند به آن جامه عمل بپوشانند. به دلیل شرایط تحصیلی عالی در کشور آلمان، خیلی از کسانی که رویای پرواز دارند، در صدد مهاجرت به آلمان و تحصیل خلبانی در آلمان هستند. افرادی که قصد دارند در رشته خلبانی در آلمان تحصیل کنند خوب است بدانند در این کشور ۲۶ مدرسه و ۳ نوع مجوز برای خلبانی وجود دارد. در این مقاله ما به جزئیات این مجوزها و شرایط تحصیل خلبانی در آلمان پرداختیم و شرایط اوسبیلدونگ خلبانی در آلمان را برای شما شرح دادیم؛ اگر سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا کارشناسان هرمس اپلای پاسخگوی شما باشند.

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
انواع مجوز خلبانی در آلمان کدامند؟
مجوز خلبانی خصوصی یا PPL مجوز خلبانی تجاری یا CPL مجوز خلبانی حمل و نقل هوایی یا ATPL
از شروط خلبانی در ارتش آلمان چیست؟
باید حدااقل حدود ۱۲ سال در ارتش این کشور بمانید.
هزینه تحصیل در مدارس خلبانی آلمان حدودا چقدر میباشد؟
بسته به دوره آموزشی شما دارد یعنی هرچقدر طول دوره بیشتر باشد هزینه های شما بیشتر میشود.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محدثه محمودی
5 ماه قبل

سلام میشه از ایران اپلای کرد برای این رشته

شقایق میرخانی
پاسخ به  محدثه محمودی
5 ماه قبل

سلام محدثه عزیز وقتتون بخیر
خیر، در حال حاضر برای رشته خلبانی در آلمان امکان پذیرش وجود نداره و شما باید حتما ابتدا از طریق راه های دیگه ای وارد آلمان بشید و بعد دوره های خلبانی رو باید از پایه بگذرونید.

کادر هرمس اپلای