هزینه و شرایط تحصیل در ترکیه

هزینه و شرایط تحصیل در ترکیه

مواردی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد: شرایط تحصیل در ترکیه درکلیه رشته های تحصیلی، اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه، شرایط تحصیل در ترکیه و هزینه های  تحصیل در ترکیه.  کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در این خصوص هستند.

 
آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه به عنوان یکی از کشورهایی که به دلیل شرایط جغرافیایی مناسب و قرار گرفتن در مرز بین آسیا و اروپا مورد علاقه بسیاری از جوانان و دانشجویان از سراسر جهان به خصوص ایران است، نیاز به کسب اطلاعات و آگاهی دارد. شاید با میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید اطلاعی از هزینه تحصیل در ترکیه نداشته باشید. در این مقاله می‌خواهیم شما را در جریان جزئیات و شرایط تحصیل در ترکیه  قرار دهیم.

ترکیه

بررسی ریز هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه

هزینه تحصیل در ترکیه برای یک دانشجوی بین‌المللی به طور میانگین در حدود ۳۸۴ تا ۵۲۲۶ لیر است. این هزینه‌ها شامل خوراک، پوشاک، مسکن، حمل و نقل، ارتباط با اعضای خانواده و دوستان از طریق اینترنت یا تلفن و مخارج جانبی مربوط به تحصیل می‌شود. هزینه‌های اداری در ترکیه به طور میانگین ۴۲۲ تا ۶۳۲ لیر است. هزینه خانه در ترکیه کاملا بستگی به مکان و سبک زندگی شما دارد.

هزینه پوشاک در ترکیه ارزان است؛ ولی هزینه خوراک در آن بالا است. با ۳۰۰۰  لیر می‌توانید برای خانه خود لوازم دست دوم بخرید. بهتر است اگر دانشجو هستید یا درآمد کمی دارید وسایل نو تهیه نکنید؛ چون ممکن است در حدود ۹۰۰۰ لیر برای شما هزینه داشته باشد. داشتن بیمه درمانی در ترکیه راه حل خوبی برای کم کردن هزینه‌ها است. بدون بیمه ممکن است هزینه یک درمان سر پایی ساده در حدود ۲۰۰ هزار تومان تمام شود. برای یک دانشجو بهتر است که برای صرف غذا به سلف دانشگاه مراجعه کند؛ چون مراجعه مداوم به رستوران مقرون به صرفه نیست و هزینه تحصیل در ترکیه برای او گران تمام می‌شود.

در ترکیه قیمت آب نسبت به سایر انرژی‌ها بسیار کم است اما در مصرف سایر انرژی‌ها باید دقت کنید؛ چون هزینه آن هر شش ماه یک بار افزایش می‌یابد.

هزینه اجاره مسکن و خوابگاه در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه به ویژه شهرستان‌های آن نسبت به استان‌های آن بسیار کم‌تر است. تحصیل در ترکیه برای دانشجویان در شهرستان هزینه کمتری دارد. استفاده از خوابگاه هم به مراتب خرج کمتری نسبت به تهیه مسکن دارد. دانشگاه‌های دولتی دارای خوابگاه هستند و هر کدام از خوابگاه‌ها دو یا چهار نفره می باشند.

هزینه‌های این خوابگاه‌ها از ۱۵۰ تا ۳۰۰ لیر شروع می‌شود. هزینه خوابگاه‌های خصوصی بسیار گران‌تر از خوابگاه‌های دولتی است. این هزینه‌ها ممکن است به ۷۰۰۰ لیر در سال هم برسد. البته این نوع خوابگاه‌ها از امکانات مرفه‌تری نسبت به خوابگاه‌های دولتی برخوردار هستند. هزینه اجاره خانه بستگی به مکان زندگی و نوع خانه فرق دارد و حداقل از ۳۰۰ لیر و حداکثر تا ۱۰۰۰ لیر است.

خوابگاه های ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

دانشگاه‌ها در ترکیه به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شود. هزینه‌ها در دانشگاه‌های دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی کمتر است. در دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ها حدود ۳۴۸۴ لیر در هر ترم است؛ اما همین مبلغ در دانشگاه‌های خصوصی ممکن است به ۳۴۸۴۵  لیر در هر ترم هم برسد. البته این میزان هزینه‌ها برای دوره کارشناسی است و در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری هزینه‌ها چند برابر همین مبلغ هستند.

هزینه مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان کشور ترکیه در حدود ۳۸۴ تا ۶۹۶ لیر است و برای دانشجویان بین‌المللی ۱۵۶۸ تا ۳۴۸۴ لیر و مقطع دکترا برای دانشجویان ترکیه ۷۰۰ تا ۱۰۴۵ لیر  و برای دانشجویان بین‌المللی ۲۰۹۰ تا ۳۱۳۶ لیر و تحصیل به زبان انگلیسی ۱۷۴۲۲ تا ۶۹۶۹۰ لیر است.

هزینه مربوط به برخی از رشته‌های تحصیلی در ترکیه

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

📌 رشته‌ حقوق در مقطع کارشناسی ۲۶۰۰۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۹۴۰۰ لیر

📌 رشته معماری در مقطع کارشناسی ۲۶۸۵۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۲۵۵۰۰ لیر

دانشگاه‌های دولتی ترکیه

📌 رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ۱۵۲۹ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۳۵۹ لیر

📌 رشته ادبیات در مقطع کارشناسی ۱۲۸۱ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۱۵ لیر

📌 رشته حقوق در مقطع کارشناسی ۱۰۲۷ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۲۰ لیر

📌 رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه متقاضیان بسیاری دارد. میزان این هزینه‌ها بستگی به نوع دانشگاه فرق می‌کند و به طور میانگین از ترمی ۷۰۰ لیر در دانشگاه‌های دولتی و ۷۰۰۰ لیر در دانشگاه خصوصی هزینه دارد.

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب تحصیل در ترکیه و هزینه های تحصیل در ترکیه اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در ترکیه، رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه و دیگر رشته ها می باشد.

همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاع از روش های کسب پذیرش تحصیلی ترکیه از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان مهاجرتی بگیرید.

دانشگاه های ترکیه

مقاله پیشنهادی : کار در ترکیه

سؤالات متداول

در دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ها حدود ۳۴۸۴ لیر در هر ترم است؛ اما همین مبلغ در دانشگاه‌های خصوصی ممکن است به ۳۴۸۴۵  لیر در هر ترم هم برسد.

هزینه‌های این خوابگاه‌ها از ۱۵۰ تا ۳۰۰ لیر شروع می‌شود. هزینه خوابگاه‌های خصوصی بسیار گران‌تر از خوابگاه‌های دولتی است. این هزینه‌ها ممکن است به ۷۰۰۰ لیر در سال هم برسد.

هزینه تحصیل در ترکیه برای یک دانشجوی بین‌المللی به طور میانگین در حدود ۳۸۴ تا ۵۲۲۶ لیر است.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات پیشنهادی :