تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

از آنجایی که تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است، متقاضیان بسیاری برای مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام می‌کنند و سفارت آلمان نیز هر ماه درخواست متقاضیان زیادی را قبول کرده و ویزای آن‌ها را صادر می‌کند. مهم‌ترین مزیتی که تحصیل در این دانشگاه‌ها به همراه دارد، پایین بودن هزینه‌ تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی است. این هزینه‌ها آن‌قدر کم هستند که به‌صورت کلی تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در سراسر جهان به‌عنوان تحصیل رایگان شناخته می‌شود بنابراین چنانچه می‌خواهید برای دریافت ویزای تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شرایط تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را برای‌تان شرح دهیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

بررسی شرایط تحصیل زبان انگلیسی در کشور آلمان

آلمان در طی سال‌های گذشته، یکی از مهاجرپذیرترین کشورهایی است که توانسته است افراد بی‌شماری را به خود جذب کند. بیشترین مهاجران به این کشور، متقاضیان ویزای تحصیلی است. مزیت تحصیل در دانشگاه‌های آلمان این است که بدون دانستن زبان آلمانی و تنها با تسلط بر زبان انگلیسی می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوید.

برای ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان به تافل (حداقل نمره 71) و نمره آیلتس حداقل 6.5 نیاز دارید. دانشجویان بین‌المللی که هیچ تسلطی بر زبان آلمانی ندارند، باید در شهرهای بزرگ مانند مونیخ، برلین و هامبورگ زندگی کنند. البته ناگفته نماند که بهتر است برای گذراندن زندگی روزمره خود در این کشور تا حدودی به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. تقریباً گذراندن سطح زبان A1 می‌تواند برای شما مناسب باشد.
در این مقاله در مورد شرایط و هزینه تحصیل در آلمان و لیست دانشگاه‌های رایگان به زبان انگلیسی و همچنین نحوه اخذ ویزای تحصیلی آلمان به زبان انگلیسی صحبت خواهیم کرد.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم

بررسی هزینه های تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

امکان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی، هم در دانشگاه‌های دولتی و هم در دانشگاه‌های علمی کاربردی وجود دارد. هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان بین‌المللی رایگان است.

تنها یک استثنا وجود دارد، در اواخر سال ۲۰۱۷، ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ هزینه‌های جزئی را برای دانشجویان غیر اروپایی وضع کرد. این هزینه در هر ترم ۱۰۰-۳۵۰ یورو می باشد که هزینه اداری محسوب می‌شود. توصیه می‌شود قبل از اقدام به اخذ پذیرش دانشگاه‌های آلمان با مراجعه به سایت رسمی آن‌ها مبالغ مورد نیاز را مشاهده کنید تا در روند اخذ پذیرش و تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی مشکلی برای شما به وجود نیاید.

معرفی دانشگاه‌های انگلیسی زبان در آلمان

قبل از اینکه به بررسی دانشگاه‌های انگلیسی زبان در آلمان بپردازیم، باید این نکته را بدانید که تحصیلات کارشناسی در دانشگاه‌های عمومی به زبان انگلیسی کار بسیار سختی است. دلیل آن هم بدین خاطر است که در دانشگاه‌های عمومی اغلب درس‌ها به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. علاوه‌برآن که دروس به زبان آلمانی تدریس می‌شوند، شما برای ایجاد ارتباط با کارکنان دانشگاه و همچنین گذراندن روند اداری احتیاج به زبان آلمانی دارید.

اما اینکه در کدام از یک از دانشگاه‌های آلمان، می‌توان در مقاطع بالاتر به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شد. اغلب افراد برای ادامه تحصیل خود در این دانشگاه‌ها، کیفیت آموزشی را نیز در نظر می‌گیرند و براساس آن اقدام به انتخاب دانشگاه می‌کنند. به هر حال برای پیدا کردن لیست دانشگاه‌های برتر کافیست در وب سایت‌های دانشگاه‌های این کشور مشغول به جستجو شوید.

۱۱۶ دانشگاه در آلمان وجود دارد که دوره‌های خود را به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. از بین این دانشگاه‌ها ۶۰ دانشگاه شهریه ندارند و رایگان هستند. البته برخی از این دانشگاه‌ها در دسته دانشگاه‌های خصوصی قرار می‌گیرند و هزینه در اکثر این دانشگاه‌ها کمتر از ۱۰۰۰۰ یورو در هر ترم است. در زیر تعدادی از دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی را مشاهده می‌کنید:

معرفی دانشگاه‌های انگلیسی زبان در آلمان

 

دانشگاه‌های کارشناسی مدیریت بازرگانی و اقتصاد

 • دانشگاه علوم کاربردی – لیسانس اقتصاد و تجارت جهانی: دانشگاه صنعتی آخن
 • اقتصاد: دانشگاه هایدلبرگ
 • لیسانس مدیریت بازرگانی: دانشگاه علوم کاربردی برلین
 • مدیریت بازرگانی بین المللی: دانشگاه علوم کاربردی فولدا

دانشگاه‌های کارشناسی در رشته علوم اجتماعی

 • دانشگاه هنرهای لیبرال، اقتصاد و سیاست: دانشگاه برلین
 • تنوع در جنسیت: دانشگاه علوم کاربردی راین وال

دانشگاه‌های کارشناسی در رشته مهندسی

 • مهندسی اطلاعات: دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ
 • مهندسی برق در اتوماسیون و اینترنت اشیا: دانشگاه علوم کاربردی مانهایم
 • مهندسی و مدیریت: دانشگاه فنی انگلشتات

در ادامه به معرفی این دانشگاه‌ها و اطلاعات کامل در مورد آن‌ها و تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی می‌پردازیم.

روش پذیرش برای تحصیل در کشور آلمان

روند پذیرش برای هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است. بنابراین قبل از ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود اطلاعات آن را بررسی کنید. برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی، باید برای ویزای تحصیلی آلمان به زبان انگلیسی اقدام کنید. البته، چیزی که مهم‌تر از پذیرش برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی این است که شما در ابتدا از اولین پل یعنی سفارت آلمان باید با موفقیت عبور کنید. برای قبول شدن توسط سفارت آلمان، علاوه بر مدارک لازم باید هزینه‌ای را به‌عنوان تمکن مالی نیز به سفارت اثبات کنید.
این تمکن مالی از ژانویه ۲۰۲۰ تغییراتی را با خود به همراه داشت. در ابتدا هزینه معادل ۸۶۴۰ یورو بود اما از این تاریخ به بعد هزینه با تغییرات همراه بود و به ۱۰۲۳۶ یورو تبدیل شد. این هزینه معادل زندگی یک ساله در این کشور است. یعنی شما در انتهای هر سال باید در حساب بانکی خود این هزینه را قرار دهید.

هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی مختص هر دانشگاه است. به طور کلی برای پذیرش تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • کپی مدارک تحصیلی معتبر برای ورود به دانشگاه (مثلا دیپلم)
 • عکس پاسپورت، این عکس باید کاملاً جدید و یا حداقل ۶ ماه از گرفتن آن گذشته باشد.
 • مدرکی دال بر مهارت های زبان انگلیسی/آلمانی شما
 • کپی پاسپورت (اطلاعات شخصی با کد ملی)

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که چنانچه می‌خواهید برای ترم زمستان در دانشگاه ثبت نام کنید، باید مدارک خود را از اواخر می تا ۱۵ جولای ارسال کنید. برای ثبت نام ترم تابستانی نیز باید از اوایل دسامبر تا ۱۵ ژانویه اقدام کنید.

دریافت ویزای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

ویزای تحصیل در آلمان

ویزای تحصیلی آلمان شامل سه نوع است:

ویزای دانشجویی: مختص دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه‌های آلمان بوده که به صورت تمام وقت در دوره‌ها شرکت می‌کنند.

ویزای متقاضی دانشجویی: با این نوع ویزا نمی‌توان در آلمان تحصیل کرد. تنها کاربردی که این نوع ویزا دارد برای درخواست از دانشگاه است.

ویزای دوره زبان آلمانی: این نوع ویزا نیز همان طور که از نامش مشخص است برای تحصیل در دوره‌های زبان آلمانی کاربرد دارد. برای افرادی که قصد دارند با به‌دست‌آوردن این ویزا در آلمان برای دوره زبان آلمانی اقدام کنند باید بگوییم که توصیه می‌شود به دلیل سختی این زبان بهتر است که حداقل دروس پایه را در کشور ایران بگذرانند و برای تکمیل زبان به کشور آلمان مراجعه کنند. بهترین روش، گذراندن سطح A1 در کشور ایران است.

 

ضرروت یادگیری زبان آلمانی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

با ثبت نام در یکی از دانشگاه‌های معروف انگلیسی زبان آلمان، می‌توانید از زندگی بهتری لذت ببرید. از سوی دیگر، ممکن است با دانش‌آموزانی مواجه شوید که چالش‌هایی مشابه شما دارند. با این حال، دانستن کمی زبان آلمانی می‌تواند نقش مهمی در زندگی روزمره شما داشته باشد. در ادامه این بخش در مورد مزایای دانستن آلمانی صحبت خواهیم کرد:

زندگی روزمره

درست مانند سایر نقاط جهان، آلمانی‌ها به ویژه در شهرهای کوچک دوست دارند در تجارت خود به زبان محلی ارتباط برقرار کنند. برخی از افراد از صحبت کردن به زبان انگلیسی راضی نیستند. به احتمال زیاد در دانشگاه نسبت به سایر مکان‌ها انگلیسی صحبت می‌کنید. به عنوان مثال، کارمندان بانک، متصدیان پذیرش، نانوایان و غیره تمایل دارند به آلمانی صحبت کنند، زیرا صحبت کردن به زبان محلی برای آن‌ها راحت‌تر است.

ضرروت یادگیری زبان آلمانی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

آینده کاری

اگر فقط قصد تحصیل در آلمان را داشته و برای کار به کشور خود برمی‌گردید، نیازی به یادگیری زبان آلمانی نیست. اما اگر می‌خواهید در این کشور کار کنید، اگر به دنبال کارآموزی هستید و یا اگر قصد تحصیل در سطوح بالاتر را دارید، یادگیری زبان آلمانی ضروری است.

البته شایان ذکر است که یادگیری و تسلط بر زبان آلمانی چندین سال طول می‌کشد. به خاطر داشته باشید که اکثر مشاغل در آلمان به زبان محلی آلمانی هستند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که یادگیری زبانی غیر از انگلیسی می‌تواند برای شما یک مزیت باشد.

برخورد مناسب شهروندان

فرقی نمی‌کند که در کشور ایران باشید یا آلمان. هر شهروند علاقه دارد تا فردی که در کنار او قرار می‌گیرد و اقدام به برقراری ارتباط با او می‌کند، تا حدودی به زبان کشور آن‌ها مسلط باشد. در خصوص کشور آلمان نیز، تقریباً درصد بسیاری از افراد در این کشور علاقه دارند با افرادی ارتباط برقرار کنند که به زبان آلمانی صحبت می‌کنند؛ پس برای دریافت برخورد مناسب از شهروندان این کشور و همچنین دوست‌یابی، ضرورت دانستن این زبان وجود دارد.

اطلاعات در مورد زبان آلمانی

زبان آلمانی یکی از زبان‌های بین‌المللی است. افراد بسیاری در سراسر جهان علی‌الخصوص کشور ایران به یادگیری این زبان می‌پردازند. درصد سختی این زبان تا حدودی بالا است و به همین دلیل بسیاری از افراد از مهاجرت به این کشور انصراف می‌دهند. با تمامی این تفاسیر اما باز هم طرف‌داران این کشور و این زبان بسیار زیاد است.
شما به‌عنوان فردی که قرار است در کشور آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنید، شاید برای تحصیل آن‌قدر که باید به زبان آلمانی احتیاج نداشته باشید اما برای گذراندن زندگی روزمره خود و ایجاد ارتباط، دانستن این زبان الزامی است. هزینه کلاس‌های زبان آلمانی و گذراندن آن در کشور آلمان بسیار بالا است و از سویی دیگر استاد از ابتدا تا انتهای کلاس کاملاً به زبان آلمانی با افراد صحبت می‌کند که باعث پایین آمدن گیرایی زبان‌آموزان می‌شود.
شما در کشور ایران می‌توانید به‌راحتی وارد کلاس‌های خصوصی و یا عمومی شوید و این زبان را به همراه یک استاد که به زبان مادری شما آن را برایتان شرح می‌دهد بیاموزید. گذراندن دروس زبان آلمانی تا سطح B2 بسیار مناسب برای شخصی است که قرار است در این کشور به تحصیل و زندگی بپردازد. اگر رسیدن به این سطح برای شما مشکل بود، می‌توانید تنها سطح A1 را مطالعه فرمایید.

معرفی دانشگاه‌های رایگان انگلیسی زبان آلمان

از آنجایی که دانشگاه‌های انگلیسی زبان در آلمان، هزینه‌های کمی بابت تحصیل دریافت می‌کنند، متقاضیان بی‌شماری برای تحصیل در این کشور درخواست می‌دهند. در ادامه به معرفی لیستی از دانشگاه‌های انگلیسی زبان کشور آلمان می‌پردازیم.

⦁ دانشگاه فناوری هامبورگ:

دانشگاه صنعتی هامبورگ یک دانشگاه تحقیقاتی در آلمان است. این دانشگاه در سال ۱۹۷۸ تأسیس شده است و حدوداً ۱۰۰ استاد در آن به تدریس مشغول هستند. این دانشگاه در ناحیه‌ای از جنوب هامبورگ واقع شده است.

⦁ دانشگاه فنی دارمشتات:

Technische Universität Darmstadt یک دانشگاه مطرح تحقیقاتی در شهر دارمشتات آلمان به‌حساب می‌آید که در سال 1877 تاسیس شده است. این دانشگاه یکی از جذاب ترین انتخاب ها برای افرادی است که قصد دارند به تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی بپردازند.

⦁ دانشگاه هامبورگ:

این دانشگاه، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در هامبورگ آلمان است. تأسیس این دانشگاه در سال ۱۹۱۹ انجام شده است.

دانشگاه‌های رایگان انگلیسی زبان آلمان

⦁ دانشگاه بن:

یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان، دانشگاه بن، واقع در نوردراین – وستفالن آلمان است که تا به امروز دانشجوهای بسیاری را در خود جای داده است.

⦁ دانشگاه فنی مونیخ:

دانشگاه فنی مونیخ یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در مونیخ است و جزء دانشگاه‌های آلمانی بوده که پردیس‌های مختلفی را در کشورهای دیگر به خود اختصاص داده است. این دانشگاه نیز می‌تواند بهترین مکان برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی باشد.

⦁ دانشگاه ارلانگن – نورنبرگ:

دانشگاه ارلانگن – نورنبرگ یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است. این دانشگاه در شهرهای ارلانگن و نورنبرگ در بایرن آلمان واقع شده است.

⦁ دانشگاه مونستر:

از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی که دارای ۱۲۰ رشته تحصیلی و ۱۵ بخش است، دانشگاه مونستر نام دارد. این دانشگاه همچنین به‌عنوان پنجمین دانشگاه بزرگ آلمان نیز شناخته می‌شود و جزء اولین انتخاب دانشجوهای خارجی برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی است.

⦁ دانشگاه هایدلبرگ:

یکی از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی عمومی در هایدلبرگ آلمان، دانشگاه هایدلبرگ است.

لازم به ذکر است که اگرچه این دانشگاه‌ها رایگان هستند، اما شامل هزینه‌های اداری (به عنوان بورسیه) نیز می‌شوند. کمک‌های مالی معمولاً برای هزینه‌های اتحادیه دانشجویی، بلیط‌های حمل و نقل عمومی و هزینه‌های ثبت نام دریافت می‌شود. این نوع هزینه‌ها معمولا مربوط به خود دانشگاه است و معمولا بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو متغیر است. شما می‌توانید این هزینه‌ها را به‌صورت جداگانه پرداخت و یا از تمکن مالی خود در این زمینه استفاده کنید. باتوجه‌به هزینه زندگی خود در کشور آلمان می‌توانید تمکن مالی خود را مدیریت کنید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در آلمان

هنگام تصمیم گیری برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی و در مقطع کارشناسی ارشد، باید به چند نکته توجه کرد. ابتدا باید اهداف کسب و کار خود را مشخص کنید. سپس باید تصمیم بگیرید که در کدام دانشگاه قصد ادامه تحصیل دارید.

پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود از لیست دانشگاه‌های رایگان انگلیسی زبان آلمان، باید شرایط مورد نیاز آن دانشگاه را ارائه دهید. وب سایت های دانشگاه‌های آلمان معمولاً شرایط آن‌ها را ذکر می‌کنند. می‌توانید برای درک بهتر گزینه ترنزلیت را بر روی وب‌سایت قرار دهید تا به زبان مورد نظر شما ترجمه شود.

پس از این مرحله باید برای ویزای تحصیلی آلمان به زبان انگلیسی اقدام کنید. پس از انجام تمامی مراحل فوق، باید توانایی‌ها و مهارت‌های خود را به دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه دهید. بسیاری از دوره‌ها و کلاس‌ها در دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. در این مرحله، پس از جمع آوری مدارک مورد نیاز، می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید. برای اثبات مهارت زبانی خود برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی خود همان‌طور که اشاره کردیم احتیاج است که امتحان آیلتس و تافل را با نمره بالا پشت سر بگذارید؛ اما، برای اثبات مهارت زبان آلمانی شما چندین راه را در پیش روی خود دارید. می‌توانید امتحان گوته، OSD، تلکت و یا تست داف را انجام دهید. از بین تمامی این امتحانات، OSD ساده‌تر از دیگر موارد است و البته گوته بیشترین اعتبار را دارد.
وجود مدرک مهارت زبان آلمانی در پوشه سفارت، شانس شما برای دریافت ویزا تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را بسیار افزایش می‌دهد. نکته مهم این است که برای قبولی در هر دو امتحان، به‌هیچ‌عنوان دو زبان را به‌صورت هم‌زمان برای یادگیری انتخاب نکنید. به دلیل شباهت‌هایی که بین این دو زبان وجود دارد این روش می‌تواند برای شما مشکل‌ساز شود.

تحصیل در دبیرستان‌های آلمان

تحصیل در دبیرستان‌های آلمان

به دلیل سیستم آموزشی پیشرفته در آلمان و شرایط عالی برای زندگی و کار در این کشور پس از تحصیل، بسیاری از والدین مایلند فرزندان خود را قبل از ورود به دانشگاه در دبیرستان‌های آلمان ثبت نام کنند.

تحصیل در آلمان به زبان انلگیسی به کمک هرمس اپلای

همان‌طور که در مطالب این مقاله بیان شد، در سال‌های اخیر، کشور آلمان از جمله کشورهای پرتقاضا برای دریافت ویزای تحصیلی از سرتاسر جهان شده است. در این راستا هم کشور آلمان با یک برنامه ریزی خوب و استفاده از موسساتی همچون DAAD در تلاش است که دانشجویان ممتاز را از کشورهای مختلف به کشور خود جذب کند. از این رو شرایط تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را فراهم کرده است. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم در مورد شرایط و هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را بدست آورده باشید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه داشته باشید می‌توانید از مشاوره‌های کارشناسان مجرب مجموعه هرمس اپلای استفاده کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
۱. شرایط تحصیل در کشور آلمان به زبان انگلیسی چیست؟
آن دسته از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آلمان را دارند، می‌توانند بدون هیچ تجربه‌ای در زبان آلمانی و با ارائه مدرک زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند.
۲. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان آلمان چقدر است؟
دانشجویان این قابلیت را دارند که در دانشگاه‌های عمومی رایگان مشغول به تحصیل شوند و هم اینکه در دانشگاه‌های علمی کاربردی ادامه تحصیل دهند.
۳. ضرورت یادگیری زبان آلمانی در تحصیل دانشگاه های آلمان چیست؟
یادگیری زبان آلمانی در تحصیل دانشگاه های آلمان میتواند در زندگی روزمره شما دارای اهمیت باشد چون شما بیشتر داخل دانشگاه میتوانید به زبان انگلیسی صحبت کنید.در مکانهای دیگر مانند ادارات و… میبایست با زبان آلمانی صحبت کنید.اما اگر قصد دارید بعد از تحصیل به کشور خود بازگردید نیازی به یادگیری زبان آلمانی نیست اما اگر میخواهید بعد از تحصیلات خود در این کشور به کار مشغول شوید میبایست زبان آلمانی را بدانید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای