تحصیل در مجارستان: چگونگی اخذ ویزای تحصیلی و شرایط تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دانشجویان بین‌الملل است که به‌واسطه شهریه کم و امکانات بالا، وضعیت مطلوبی را برای آن‌ها فراهم می‌کند. هزینه تحصیل در مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر بوده و این کشور را تبدیل به یکی از گزینه‌های پرطرفدار در زمینه مهاجرت تحصیلی کرده است. همچنین شرایط تحصیل در مجارستان با توجه به اینکه طیف وسیعی از دانشجویان از اقصی نقاط دنیا از دانشگاه‌های آن پذیرش گرفته‌اند، برای تمامی مقاطع و رشته‌های دانشگاهی فراهم شده است.
اگر جذب تحصیل در کشور مجارستان شده‌اید، با این مقاله از هرمس اپلای همراه باشید تا همه جوانب تحصیل در این کشور را مورد بررسی قرار دهیم.

چرا مجارستان به قطب علمی اروپا تبدیل شده است؟

سیستم آموزشی مجارستان درست مانند کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا از معاهده بولونیا پیروی می‌کند. معاهده‌ای که گواه ارزش بالای مدارک دانشگاهی اعطا شده در این کشور به اندازه کشورهای اروپایی مثل آلمان، سوئد و حتی فرانسه است. به لطف سرمایه‌گذاری بسیار بالای دولت مجارستان در دهه‌های گذشته، این کشور کیفیت بالایی را برای آموزش دانشجویان بین‌المللی در قلب اروپا فراهم کرده است.

مجارستان، کشوری عضو اتحادیه شینگن (Schengen) بوده و کیفیت آموزشی بالایی، در سطح یک کشور اروپایی دارد اما این آموزش را با هزینه کمتری ارائه می‌دهد. با در نظر گرفتن این نکته در کنار غنای فرهنگی این کشور، هزینه پایین زندگی، فرصت‌های شغلی بسیار به خصوص برای استارتاپ‌ها و کارآفرینان، می‌توان گفت تحصیل در مجارستان فرصتی بی‌نظیر برای رشد و شکوفایی جوانان است. همچنین، تحصیل در مجارستان (Hungary) به زبان انگلیسی برای تمام رشته دانشگاهی از جمله عمران، علوم کامپیوتر، MBA، پزشکی و دندانپزشکی امکان‌پذیر و در دسترس است.

پس از فارغ‌التحصیلی در کشور مجارستان شما می‌توانید از دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر مجارستان مدرک دریافت کنید. همچنین با توجه به شرایط تحصیل در مجارستان، بدون مدرک زبان نیز می‌توانید وارد دانشگاه‌های مجارستان شده و شروع به تحصیل کنید؛ چراکه از سوی دانشگاه‌های برتر این کشور، دوره‌های زبان نیز برای شما ارائه خواهد شد.

وکتور

مزایای تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان برای دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی چه مزایایی را به دنبال دارد؟ مجارستان یک کشور امن، محبوب و مدرن برای دانشجویان ایرانی و بین‌المللی به شمار می‌رود‌. هزینه تحصیل در مجارستان و زندگی در آن در مقایسه با کشورهای اروپای غربی بسیار کمتر است و دانشجویان زیادی می‌توانند از عهده هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور بربیایند. اما این تنها مزیت تحصیل در کشور نیست؛ در ادامه مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در مجارستان را تشریح می‌کنیم.

رنک دانشگاه‌های مجارستانی در جهان

سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی در سراسر جهان را با استفاده از شاخص‌ها و روش‌های مختلف، مقایسه می‌کند. از آنجایی که دانشگاه‌ها بر اساس فاکتورهای متعددی رتبه‌بندی می‌شوند، برای قرار گرفتن در این لیست‌ها باید استانداردهای بالایی را رعایت کرده باشند.
طبق آمار سال 2018، تنها هزار دانشگاه در سراسر جهان در تمامی فاکتورها شایسته رتبه بودند که به این معنی است عضویت در این لیست‌ها افتخار و اعتبار قابل توجهی دارد. در سال‌های اخیر، دانشگاه‌های مجارستان در رتبه‌بندی‌های جهانی مانند رتبه‌بندی شانگهای، رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز و رتبه‌بندی QS قرار داشته‌اند. در سال 2023، دوازده دانشگاه مجاری در رتبه‌بندی QS قرار گرفتند که در بین آن‌ها دانشگاه سگد بهترین جایگاه را کسب کرده است.

 همچنین، رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز شامل هشت دانشگاه مجارستانی است که بهترین نتایج توسط دانشگاه سملویس به دست آمده است.

بها دادن به استعدادها در مجارستان

از آنجایی که پشتیبانی معنوی و مالی استعدادها نقش ویژه‌ای در دانشگاه‌های مجارستان دارد، فرصت‌های علمی متعددی برای دانشجویان بین‌المللی به وجود خواهد آمد تا مهارت‌های خود را بشناسند و در مسیر توسعه آن‌ها گام بردارند.
چنین فرصت‌هایی توسط گروه‌های تحقیقاتی دانشگاه، کالج‌های مطالعات پیشرفته یا انجمن‌های پژوهشی دانشجویی (TDK) ارائه می‌شود که در آن‌ها می‌توانید بر پیشرفت تحصیلی خود تمرکز کنید. با تحصیل در مجارستان، می‌توانید فرصت شرکت در پروژه‌های مختلف دانشگاهی را داشته باشید، زیرا از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مجهز و شبکه‌های تحقیقاتی متعدد با اساتید مجرب استفاده می‌کنید.

پشتیبانی از دانشجویان نخبه

فرصت عالی دیگری که با تحصیل در مجارستان در انتظار شما خواهد بود، حمایت خاص سازمان‌های آموزشی این کشور است که از نخبگان و محصلین واجد شرایط، می‌کنند. کالج‌ها و دانشگاه‌های مجاری برای استفاده مثبت از دانشجویان خارجی، بازارهای متعددی را برای افراد واجد شرایط به وجود آوردند که با شرکت کردن در آن‌ها، شما به‌عنوان یک دانشجوی خارجی می‌توانید در کنار تحصیل به کسب تجارب خارق‌العاده‌ای نیز بپردازید.

امکان سفر به کشورهای حوزه شنگن

به‌عنوان یک فرد ایرانی با تحصیل در مجارستان می‌توانید بدون نیاز به هیچ مدرک و مجوز دیگری به سایر کشورهای اروپایی و حوزه شنگن سفر کنید. تمامی دانشجویان خارجی با دریافت نامه پذیرش دانشگاه یا کالج‌های مجارستانی می‌توانند به اقامت دائم شینگن نیز دست پیدا کنند.

پایین بودن نرخ شهریه دانشگاهی

مجارستان با اینکه یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا را دارد، میانگین هزینه تحصیل و زندگی در این کشور از میانگین اتحادیه اروپا بسیار پایین‌تر است. به‌طور کلی، از نظر هزینه اقامتی، حمل‌ونقل و شهریه مراکز آموزشی، مجارستان یکی از ارزان‌ترین در عین حال باکیفیت‌ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود.

عدم نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی

یکی از نکات مثبت تحصیل در مجارستان، عدم نیاز به شرکت کردن در آزمون‌های ورودی است. این موضوع برای تمامی رشته‌ها به غیر از رشته‌های زیرشاخه علوم پزشکی صدق می‌کند. ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی طرفداران فراوانی دارد و به همین دلیل است که اخذ این چنین آزمون‌هایی اجباری شده است. همچنین در بسیاری از کالج‌های مجارستان، دوره‌های آموزشی جهت آمادگی هرچه بهتر دانشجویان رشته‌های پزشکی برگزار می‌شوند که بسیار ارزشمند و کاربردی‌اند.

شرایط تحصیل در مجارستان

با نگاه به شرایط پذیرش دانشگاه‌های مجاری می‌توان به این نکته رسید که بیش از 93 درصد از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور، تماماً به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. لذا شما به‌عنوان یک محصل ایرانی در مجارستان نیازی به یادگیری زبان دیگری مانند زبان مجاری ندارید. کافی است دانش شما در زبان انگلیسی در سطح مطلوبی باشد که این موضوع نیز با گرفتن مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 به اثبات می‌رسد. سپس با مشاورین ما در هرمس اپلای تماس بگیرید تا هرچه سریع‌تر به یکی از صدها دانشجوی ایرانی تبدیل شوید که از طریق موسسه مهاجرتی ما به مجارستان سفر کرده‌اند.

برترین دانشگاه‌های مجارستان

ارتباط رشته تحصیلی انتخابی با رشته دانشگاهی

یکی از شرایط مهم برای ادامه تحصیل در مجارستان توجه به ارتباط رشته تحصیلی انتخابی با رشته دانشگاهی است که در ایران گذرانده‌اید. برای مثال اخذ پذیرش از دانشکده فنی برای دانشجویی که در رشته انسانی درس خوانده، اگر امکان‌پذیر باشد، بسیار سخت خواهد بود. اگر می‌خواهید تحصیل در مجارستان را با کمترین سختی تجربه کنید و به مراحل بالاتر برسید، کافی است با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، بهترین آژانس مهاجرتی ایران تماس بگیرید.

تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان

یکی از مزایای مهم تحصیل در مجارستان این است که دانشجویان می‌توانند بدون در دست داشتن مدرک زبان ادامه تحصیل دهند. یکی از روش های تحصیل در مجارستان که شما می‌توانید بدون در دست داشتن مدرک زبان به تحصیل در این کشور بپردازید، این است که در کالج‌های زبان مجارستان ثبت‌نام کنید؛ یعنی شما به صورت هم‌زمان می‌توانید در دانشگاه مجارستان به تحصیل بپردازید و در کالج‌های زبان مجارستان نیز شرکت کنید.

 داشتن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در مجارستان

روش دوم برای درست کردن شرایط تحصیل در مجارستان، بدون داشتن مدرک زبان این است که در دوره‌های آماده‌سازی پیش از شروع رشته تحصیلی در دانشگاه مجارستان شرکت داشته باشید. در هر دو روش شما می‌توانید در خارج از کشور به یادگیری زبان بپردازید.
لیست دانشگاه‌هایی که بدون مدرک زبان، دانشجو جذب می‌کنند، شامل موارد زیر است:

 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست
 • دانشگاه پچ
 • دانشگاه غرب مجارستان
 • دانشگاه اروپای مرکزی مجارستان
 • دانشگاه سگد
 • دانشگاه سملوایز
 • دانشگاه اوبودا
 • دانشگاه میسکولک
 • دانشگاه کاتولیک پازمانی پیتر
 • دانشگاه szent istvan

کالج‌هایی که شما می‌توانید به یادگیری زبان بپردازید، عبارتند از:

 • شورای فرهنگی بریتانیا
 • کالج بین‌المللی اوه سینا مجارستان
 • موسسه گوته
 • مرکز زبان انگلیسی
 • کالج دونا

با ثبت‌نام در هر یک از دانشگاه‌های ذکر شده می‌توانید بدون مدرک زبان، تحصیل خود را شروع کنید. لیست کالج‌های زبان نیز برای روشن شدن راه مهاجرت تحصیلی شما مؤثر خواهد بود. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در مجارستان برای مقاطع تحصیلی مختلف و هزینه تحصیل در مجارستان خواهیم پرداخت.

شرایط تحصیل در مجارستان به صورت رایگان

خیلی از دانشجویان می‌خواهند به جواب این سوال برسند که شرایطی برای تحصیل رایگان در کشور مجارستان وجود دارد یا خیر؟ بله، روش‌هایی برای تحصیل رایگان در مجارستان وجود دارد.
یکی از شرایط مهمی که می‌تواند منجر به تحصیل رایگان در مجارستان شود، بورسیه‌های تحصیلی است. کشور مجارستان برای برخی از دانشجویان بورسیه‌های ارائه می‌دهد که با کمک آن می‌تواند حتی به صورت رایگان در این کشور درس بخوانند.
از دیگر روش تحصیل در مجارستان به صورت رایگان این است که پس از ورود به دانشگاه، دانشجو نمره بسیار بالایی بگیرد و جزو دانشجویان ممتاز شود. در این صورت، دانشگاه بورسیه تحصیلی را به او ارائه می‌دهد تا بتواند به صورت رایگان در دانشگاه ادامه تحصیل دهد.

وکتور

شرایط بورسیه تحصیلی مجارستان

تنها چیزی که می‌تواند هزینه تحصیل در مجارستان را به حداقل مبلغ خود برساند، اخذ بورسیه از این کشور است. شرایط بورسیه برای تحصیل در مجارستان جزو دغدغه‌های فکری خیلی از دانشجویان است. بورسیه تحصیلی مجارستان شامل اکثر رشته‌ها خواهد بود. اگر علاقه‌مند به تحصیل بدون دغدغه مالی هستید، دریافت بورسیه شما را به خواسته‌تان خواهد رساند.

یک رزومه خوب، تسلط به زبان و آگاهی از مدارک مورد نیاز شما را به اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان نزدیک‌تر می‌کند. اگر شما بتوانید بورسیه تحصیلی مجارستان را دریافت کنید، هزینه‌های شما در زمینه تحصیل، زندگی، بیمه تحصیلی و هزینه اسکان به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد. البته این موضوع را به خاطر بسپارید که هر نوع بورسیه‌ای، همه این هزینه‌ها را متقبل نمی‌کند.

شرایط سنی جهت ادامه تحصیل در کشور مجارستان

به طور قانونی، هیچ شرایط سنی برای دانشجویان مشتاق به تحصیل در مجارستان در نظر گرفته نشده است؛ اما برای افزایش شانس پذیرش از دانشگاه و ویزای تحصیلی این کشور بهتر است گپ تحصیلی شما بیشتر از 7 سال نباشد. به این معنا که هرچه فاصله زمانی بین اخذ آخرین مدرک دانشگاهی یا آموزشی شما تا زمان ثبت‌نام بیشتر باشد شانستان برای تحصیل در مجارستان کم‌تر خواهد شد؛ اما جای نگرانی نیست؛ وکلای مجرب ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با پشتوانه تجاربی که طی یک دهه گذشته به دست آورده‌اند به راحتی می‌توانند این مشکل را از پیش‌روی بردارند.

شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

یکی از رشته‌های پرطرفدار در هر کشور، رشته پزشکی است. از آن جایی که استاندارد دانشگاه‌های مجارستان بسیار بالاست و نزدیک به استانداردهای سطح جهانی است، تحصیل پزشکی در مجارستان و دریافت مدرک پزشکی در این کشور بسیار سودمند بوده و در سراسر اتحادیه اروپا به‌عنوان یک مدرک معتبر به شمار می‌آید.
هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا یا اعضای شینگن، بسته به کشور انتخابی اغلب گران است؛ اما این ماجرا درباره تحصیل پزشکی در مجارستان صدق نمی‌کند. مدرک پزشکی مجارستان در تمام دنیا معتبر بوده و کیفیت آموزشی بالایی هم دارد؛ در حالی که در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های اروپایی، شهریه پایین‌تری معادل 15,000 تا 16,000 یورو سالانه برای تحصیل در این رشته دریافت می‌کند.

شرایط سنی جهت ادامه تحصیل در کشور مجارستان

به طور قانونی، هیچ شرایط سنی برای دانشجویان مشتاق به تحصیل در مجارستان در نظر گرفته نشده است؛ اما برای افزایش شانس پذیرش از دانشگاه و ویزای تحصیلی این کشور بهتر است گپ تحصیلی شما بیشتر از 7 سال نباشد. به این معنا که هرچه فاصله زمانی بین اخذ آخرین مدرک دانشگاهی یا آموزشی شما تا زمان ثبت‌نام بیشتر باشد شانستان برای تحصیل در مجارستان کم‌تر خواهد شد؛ اما جای نگرانی نیست؛ وکلای مجرب ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با پشتوانه تجاربی که طی یک دهه گذشته به دست آورده‌اند به راحتی می‌توانند این مشکل را از پیش‌روی بردارند.

وکتور

اخذ آسان پذیرش دانشگاه‌های مجارستانی با کمک هرمس اپلای

اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه‌های مجاری به نسبت دانشگاه‌ها و کالج‌های دیگر در اتحادیه اروپا آسان‌تر است. این به آن معنی نیست که بدون کمک وکلای مهاجرتی می‌توانید بدون هیچ دغدغه‌ای به این کشور سفر کنید و تحصیلات خود را شروع کنید. بلکه شرایط و مدارک مورد نیاز این کشور به طور کلی روند سریع‌تر و راحت‌تری را طی می‌کنند و شانس شما برای کسب تجربه ناب تحصیل در خارج از کشور بسیار بالاتر خواهد بود. برای اینکه خیالتان بابت اخذ ویزا و پذیرش بهترین دانشگاه‌های مجاری راحت باشد، به صفحه درستی آمده‌اید؛ کافیست همین حالا از طریق راه‌های ارتباطی مشخصاتتان را برای مشاورین ما در هرمس اپلای ارسال کنید تا پرونده مهاجری‌تان هرچه سریع‌تر به جریان بیافتد.

وکتور

ددلاین‌ها و زمان پذیرش در دانشگاه‌های مجارستان

قبل از هرگونه اقدام جهت اخذ پذیرش دانشگاه یا ویزای تحصیلی مجارستان باید با الزامات اولیه ورود به سیستم آموزشی این کشور آشنا باشید. هر دانشگاه ددلاین (آخرین مهلت ارسال مدارک) مخصوص به خودش را دارد که بهتر است در سایت مرکز آموزشی مورد نظر آن را جستجو کنید؛ اما اکثر دانشگاه‌ها و کالج‌های مجارستانی ددلاین خود را فوریه اعلام کرده‌اند. پس برای شروع دوره تحصیلی خود که از ماه سپتامبر (شهریور-مهر) آغاز می‌شود می‌بایست تمام کارهای مهاجرتی خود را تا ماه‌های نوامبر و فوریه به پایان برسانید.

زمان شروع سال تحصیلی در کشور مجارستان از ماه سپتامبر تا ماه ژوئن بوده و زمان تعطیلی کلیه مراکز تحصیلی مجارستان در ماه‌های جولای و آگوست است. دانشجویان برای کلاس‌های آموزشی که در ماه فوریه قرار است برگزار شود، ددلاین دور اول پذیرش، ماه نوامبر است و ددلاین دور دوم پذیرش، ماه فوریه برای کلاس‌های ماه سپتامبر خواهد بود.

وکتور

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی مجارستان شامل کپی پاسپورت، نمره زبان آیلتس، اصل و ترجمه مدارک هویتی، اصل و ترجمه مدارک تحصیلی، اصل و ترجمه ریزنمرات، توصیه‌نامه، انگیزه نامه، نامه کار، مدارک پزشکی، آزمایش‌های لازم و … است. برای شروع به تحصیل کافی است که این مدارک را به دانشگاه مورد نظر تحویل دهید.

برای تحصیل در مچارستان، چه مدارکی لازم است؟

شرایط سنی جهت ادامه تحصیل در کشور مجارستان

سوابق تحصیلی مورد نیاز برای تحصیل در مجارستان

یکی از مدارک مورد نیاز شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مجارستانی، ارائه سوابق تحصیلی به صورت کامل و ترجمه شده است. در این مرحله می‌بایست اصل و ترجمه آخرین پایه تحصیلی خود را به همراه ریزنمرات و مدارک شناسایی برای مسئولین پذیرش دانشگاه ارسال کنید. با وجود اینکه شرط معدل بالا در هیچ یک از دانشگاه‌های مجاری وجود ندارد، اما ارائه معدل بالا و نمره درخشان در دروس پایه در بهتر نتیجه گرفتن شما نقش به‌سزایی خواهند داشت.

دانشگاه‌های مجارستان

سامانه آموزش عالی مجارستان به دو قسمت دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. اکثر دانشگاه‌های معتبر مجارستان بازرگانی، مدیریت و دوره‌های آموزشی هنری را در خود دارند. یک از مزیت‌های بسیار خوبی را که تحصیل در مجارستان دارد این است که شما پس از تحصیل می‌توانید، مدارکی با اعتبار ECTS داشته باشید. دانشگاه‌های مجارستان عضو پیمان سامانه سه لایه بولونیا هستند. تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان شامل سه مقطع لیسانس (سه سال)، ارشد (یک تا دو سال) و دکترا (سه تا چهار سال) است.

بهترین دانشگاه‌های مجارستان

علیرغم وسعت بسیار کوچک، مجارستان از لحاظ دانش کشور بسیار بزرگی است. قدمت بسیار زیاد دانشگاه‌های مجارستان و همچنین تحول عظیمی که این کشور بر روی دانش جهان مخصوصاً بیوشیمی و پزشکی داشته است ارزشمند است. چندین برنده جایزه نوبل بخش کوچکی از افتخارات دانشگاه‌های مجارستان هستند. بهترین دانشگاه‌های مجارستان شامل:

 • دانشگاه سملویس
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه سگد
 • دانشگاه اوتوش لوراند
 • دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی

این لیست طبق رتبه‌بندی دانشگاه‌های تایمز به ترتیب از بالا تا پایین بهترین دانشگاه‌های کشور اتریش را نشان می‌دهد.

لیست دانشگاه‌های مورد تائید وزارت علوم ایران

خیلی‌ها دوست دارند که در دانشگاهی به تحصیل مشغول باشند که در لیست وزارت علوم قرار داشته و پس از اینکه از این دانشگاه‌ها به ایران بازگشتند، بتوانند در ایران نیز مشغول به کار شوند. از این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره داشت:

 • دانشگاه سگد
 • دانشگاه اوتوش لوراند
 • دانشگاه اروپای مرکزی
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه سملویس
 • دانشگاه پکس
 • دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی

هر یک از این دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت علوم ایران بوده و امکان اشتغال را برای فارغ التحصیلان، در ایران فراهم می‌کند.

وکتور

مقاطع مختلف تحصیلی در مجارستان

دانشجویان بین‌الملل می‌توانند در هر مقطعی از دبیرستان و مدرسه گرفته تا دکتری تخصصی در کشور مجارستان، تحصیل کنند. در ادامه شرایط تحصیل در هر یک از این مقاطع را بررسی می‌کنیم:

تحصیل در مدارس مجارستان

از مهم‌ترین شرایط تحصیل در مدارس مجارستان این است که ابتدا دوره تحصیلی مشخص شود. دوره‌های اجباری مدارس مجارستان شامل بازه سنی 3 تا 6 سال پیش‌دبستانی و 6 تا 16 سال است. یادتان باشد که تحصیل در بازه سنی 6 تا 16 سال در مدارس کشور مجارستان اجباری خواهد بود.
در مدارس مجارستان تسلط به زبان انگلیسی اهمیت خاصی دارد، بنابراین 20 ساعت از هفته به آموزش مهارت زبان انگلیسی اختصاص داده می‌شود.

مهاجرت تحصیلی به مجارستان از دوران مدرسه

زبان تدریس در مدارس مجارستان به زبان مجاری است، اما به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود. در واقع مدارس دوزبانه‌ای در کشور مجارستان وجود دارند که دانش آموزان بتوانند حق انتخاب داشته باشند. تعداد مدارس دوزبانه در مقطع دبیرستان نسبت به مقطع ابتدایی زیادتر است.
از مدارس مهم و پرطرفدار مجارستان می‌توان به مدرسه بین‌المللی بوداپست، مدرسه اروپایی، اتریش مجارستان، مدرسه فرانسوی، بوداپست گوستار ایفل و مدرسه بین‌المللی سک بوداپست اشاره کرد.

تحصیل کارشناسی در مجارستان

دوره کارشناسی در سیستم آموزشی مجارستان عمدتاً 4 سال است و طی آن دانشجویان می‌توانند تا 24 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و در روزهای تعطیل و روزهای قبل از شروع ترم جدید بدون محدودیت به کسب درآمد بپردازند؛ این امر هزینه تحصیل در مجارستان را تا حد زیادی پوشش می‌دهد.
اگر علاقه‌مند به تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی هستید، ارائه مدرک دیپلم و ریزنمرات ضروری است. یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در مجارستان برای مقطع کارشناسی، دارا بودن مهارت در زبان انگلیسی و ارائه مدرک زبان است.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی به نمره آیلتس 5 تا 6 و یا نمره تافل 60 تا 80 نیاز خواهید داشت. از دیگر مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دوره کارشناسی می‌توان به سوابق شغلی و رزومه کاری در صورت وجود، اسکن پاسپورت متقاضی و فرم درخواست پذیرش اشاره کرد.
بعد از انتخاب دانشگاه مورد نظر، مدارک باید به آن دانشگاه ارسال شود. به این نکته توجه کنید که همه مدارک ارسال شده باید به زبان‌های انگلیسی و مجاری ترجمه شده باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان

طول تحصیل در مجارستان برای مقطع کارشناسی ارشد، یک تا دو ساله است و پیش‌نیاز اصلی تحصیل در این مقطع ارائه مدرک زبان انگلیسی و مدرک کارشناسی است. اگر جزو علاقه‌مندان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مجارستان هستید، یا باید مدرک لیسانس خود را به صورت کامل دریافت کرده باشید و یا به دریافتِ مدرک کارشناسی شما زمان زیادی نمانده باشد.
برای تحصیل در این مقطع باید فرم اولیه ثبت‌نام را به صورت آنلاین پر کردید، در گام بعدی باید توصیه‌نامه (حداقل دو عدد) از اساتید قبلی خود را به همراه رزومه تحصیلی، سوابق شغلی (در صورت وجود) و مدرک تمکن مالی را ضمیمه کنید تا شرایط تحصیل در مجارستان و امکان پوشش هزینه‌های تحصیل خود را به سفارت اثبات نمایید.

تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان چگونه است؟

در موارد محدود، بعضی از دانشگاه‌های کشور مجارستان ممکن است یک آزمون ورودی و یا مصاحبه برای پذیرش در نظر داشته باشند، اما همه دانشگاه‌ها این شرایط را ندارند. برای ثبت‌نام در دوره کارشناسی ارشد مجارستان از مدارک مهمی که باید آن‌ها را دارا باشید، می‌توان به مدرک کارشناسی و اثبات مهارت زبانی اشاره کرد.
لیستی از بهترین دانشگاه‌های کارشناسی ارشد در مجارستان شامل موارد زیر است:

 • University of Szeged
 • University of Pécs
 • Corvinus University of Budapest
 • University of Debrecen
 • Eötvös Loránd University (ELTE)
 • Budapest University of Technology and Economics
 • Semmelweis University

با انتخاب هر یک از دانشگاه‌های ذکر شده می‌توانید تحصیل دوره کارشناسی ارشد در مجارستان را آغاز کنید. اگر قصد دارید خود را با شرایط تحصیل در مجارستان وفق دهید، باید با زبان رسمی این کشور یعنی مجاری آشنا شوید تا بتوانید با مکالمات روزانه با افراد بومی این کشور ارتباط برقرار کنید؛ اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در این کشور وجود دارد.

تحصیل دکتری در مجارستان

اگر علاقه‌مند به تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری هستید، باید از شرایط و مدارک این مقطع باخبر باشید. معمولاً مقطع دکترا مقطعی است که با آموزش آکادمیک و تحقیقات همراه است و رشته‌های تحصیلی بسیار زیادی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. زبان تدریس در مقطع دکترا زبان انگلیسی خواهد بود.
در مقطع دکترا، بیشتر زمان دانشجویان صرف کارهای علمی و تحقیقاتی می‌شود. برای دانشجویان خارجی که با تحصیل در مجارستان مقطع کارشناسی ارشد را سپری کرده‌اند، آزمون جامع دکترا در پایان ترم چهارم برگزار می‌شود تا شرایط شرکت کردن در آن برای دانشجویان خارجی مهیا باشد. شرایط تحصیل در مجارستان برای مقطع دکترا در مجارستان 4 ساله است؛ و دانشجو باید 240 واحد تئوری را بگذراند. ارتباط رشته‌های مقاطع قبلی با رشته‌ای که برای این مقطع انتخاب می‌کنید بسیار اهمیت دارد.

هزینه تحصیل در مجارستان در مقطع دکترای مجارستان بسیار مقرون به‌صرفه‌تر است. دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی، شهریه‌ای بین 1,200 تا 5,000 یورو در سال پرداخت خواهند کرد. رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی هزینه زیادتری دارند و می‌توانند تا 16,000 یورو در سال دارای هزینه باشند.
دانشجویان مقطع دکترا می‌توانند از بورسیه تحصیلی مجارستان برای کم کردن هزینه‌های تحصیل نیز استفاده کنند. مدارکی که برای ثبت‌نام در مقطع دکترای دانشگاه‌های مجارستان نیاز خواهید داشت، شامل مدرک کارشناسی ارشد، بیمه‌نامه، توصیه‌نامه، انگیزه نامه، تمکن مالی، مدرک زبان و رسید پرداخت هزینه درخواست است.

رشته‌های پرطرفدار مقطع دکترا در کشور مجارستان شامل رشته‌های حقوق، روانشناسی، معماری، شیمی، زیست‌شناسی، علوم بهداشتی، مدیریت کسب‌وکار، سیاست‌های بین‌المللی، علوم اعصاب بالینی، توسعه منطقه‌ای و غیره، است.
در کشور مجارستان شهریه دانشجویان در مقطع دکترا عددی بین 5,000 تا 10,000 یورو در یک سال خواهد بود اما اگر دانشجویی بتواند با تطبیق دادن خود با شرایط تحصیل در مجارستان، بورسیه دریافت کند، این هزینه کاهش می‌یابد.

وکتور

بررسی هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان (Hungary) برحسب رشته دانشگاهی، دانشگاه و حتی شهر انتخابی، می‌تواند تغییر کند؛ با این وجود می‌توان گفت به طور متوسط تنها درباره شهریه دانشگاه، باید برای هر سال تحصیلی بین 5,000 تا 7,500 یورو پرداخت کرد که نسبت به دیگر دانشگاه‌های اروپایی ارزان‌تر است. هر دانشجوی بین‌الملل در شهر بوداپست مجارستان ماهانه به 375 الی 700 یورو در ماه برای مخارج زندگی شامل خوابگاه، رفت‌وآمد، گردش و غذا نیاز دارد؛ این مقدار برای دیگر شهرهای مجارستان کمتر است.
در ادامه به بررسی بخش‌های مختلف هزینه تحصیل در مجارستان می‌پردازیم:

شهریه در دانشگاه‌های دولتی مجارستان

دانشگاه‌های دولتی مجارستان در مقایسه با دانشگاه‌های غربی بسیار مقرون به‌صرفه‌تر هستند. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی مبالغ زیر را از دانشگاه‌های مجارستان انتظار داشته باشید:

 • بین 1,200 تا 5,000 یورو در سال برای اکثر مدارک تحصیلی
 • بین 12,000 تا 16,000 یورو در سال برای مدارک پزشکی و دندانپزشکی

توجه: اکثر مؤسسات آموزش عالی در مجارستان دانشجویان را ملزم به پرداخت این هزینه‌ها قبل از ثبت‌نام می‌کنند.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در مجارستان

میانگین هزینه زندگی در مجارستان به‌عنوان یک دانشجو بسته به عادات شخصی و نوع محل اقامت شما حدود 540 یورو در ماه است.

هزینه‌های خوابگاه دانشجویی

انواع مختلفی از اقامتگاه وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بین آن‌ها انتخاب کنند:

خوابگاه دانشگاه

خوابگاه دانشگاه زیر 100 یورو در ماه هزینه دارد و بخشی دیگری از هزینه تحصیل در مجارستان را تشکیل می‌دهد. این خوابگاه ارزان‌ترین گزینه برای اقامت است و به دانشجویان اجازه می‌دهند که یکدیگر را بشناسند، معاشرت کنند و دوستی ایجاد کنند.

خوابگاه خصوصی

هزینه خوابگاه خصوصی کمتر از 200 یورو در ماه است و فقط در برخی شهرها وجود دارد. خوابگاه‌های خصوصی در مقایسه با امکانات خوابگاه‌های دانشگاه، معمولاً دارای امکانات بهتری هستند.

آپارتمان اجاره‌ای خصوصی

هزینه آپارتمان‌های اجاره‌ای خصوصی، مبلغی در حدود 275 تا 635 یورو در ماه است. هزینه این آپارتمان‌ها بستگی به شهر و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، دارد.

هزینه‌های غذا در مجارستان

بسته به سبک زندگی شما، هزینه غذا و مواد غذایی بین 115 تا 150 یورو در ماه متغیر خواهد بود. برخی از قیمت‌های متوسط محصولات غذایی در مجارستان عبارتند از:

 • یک قرص نان: 0.65 یورو
 • یک لیتر شیر: 0.65 یورو
 • 12 تخم‌مرغ: 0.90 یورو
 • یک کیلوگرم سیب: 1.15 یورو
 • یک کیلوگرم موز: 1.20 یورو
 • یک وعده غذایی در رستوران‌های مقرون‌به‌صرفه: 5.25 یورو

با بررسی قیمت‌های میانگین ذکر شده می‌توانید هزینه‌های کلی غذا در کشور مجارستان را حدس بزنید و با هزینه‌های کشور خودمان مقایسه کنید.

هزینه‌های حمل‌ونقل

کارت حمل‌ونقل عمومی ماهانه به مبلغ 10 تا 15 یورو است که برای دانشجویان تخفیف دارد. سیستم اشتراک دوچرخه (فقط در بوداپست) 22 یورو در هر ترم را به خود اختصاص می‌دهد. هزینه شروع تاکسی 1.95 یورو، حدود 0.85 یورو در هر کیلومتر است.

هزینه های اضافی در مجارستان

هزینه‌های اضافی آخرین بخش از هزینه تحصیل در مجارستان را تشکیل می‌دهد و شامل هزینه‌های سرگرمی مانند سینما، کنسرت، تئاتر است که هزینه آن 20 تا 35 یورو در ماه را به خود اختصاص می‌دهد.

افزایش دو برابری دانشجویان خارجی در مجارستان نشانه چیست؟

با اهمیت دادن دولت‌های پیشین مجارستان به بخش آموزش‌وپرورش کشور، در عرض یک دهه، تعداد کل دانشجویان خارجی در این کشور بیشتر از دو برابر افزایش داشته است. تا پایان سال 2010، تعداد کل دانشجویان خارجی در مراکز علمی مجارستان به 17,000 نفر نمی‌رسید؛ اما طبق آخرین گزارش‌ها در سال 2021، نزدیک به 33,000 دانشجوی خارجی اعم از کشورهای خاور دور، خاورمیانه، اروپا و حتی آمریکای شمالی در دانشگاه‌های مجاری مشغول تحصیل هستند. افزایش تعداد دانشجویان خارجی در مجارستان نشان‌دهنده کیفیت بالای دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور و همچنین سطح بالای رفاه اجتماعی و استانداردهای زندگی است.

مراحل مهاجرت تحصیلی به مجارستان

مهاجرت تحصیلی چه با قصد ادامه تحصیل در مجارستان باشد یا دیگر کشورها، 4 مرحله کلی دارد که عبارتند از:

 • مشخص کردن هدف از مهاجرت
 • واضح کردن خواسته برای خود
 • تعیین اولویت بین رشته و دانشگاه
 • بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور هدف

در ادامه هر یک از مراحل بالا را به تفصیل توضیح می‌دهیم:

مشخص کردن هدف از مهاجرت

در مرحله اول باید هدف از مهاجرت خود را تعیین کنید. آیا هدف شما تحصیل و بازگشت به کشورتان است یا اینکه می‌خواهید بعد از تحصیل شغل پیدا کرده و در آنجا هم بمانید؟ هر چقدر در همان ابتدای راه هدفتان را واضح بدانید، ادامه مراحل برایتان آسان‌تر خواهد شد.

واضح کردن خواسته برای خود

کدام برایتان مهم‌تر است؛ تحصیل در کشوری لوکس مهم یا رشته‌ای فوق‌العاده؟ برای برخی از افراد، تحصیل در یک دانشگاه لوکس در یک کشور پیشرفته اهمیت زیادی دارد و برای برخی دیگر تحصیل در یک رشته بسیار عالی! برای شما کدام اولویت بیشتری دارد؟ در ابتدا این موضوع را برای خودتان مشخص کنید.
کشور مجارستان درر مقایسه با کشور کانادا، آلمان و آمریکا لوکس نیست، اما هزینه تحصیل کمتری دارد. مثلاً اگر خواسته شما تحصیل در رشته پزشکی است، مطمئنا هزینه آن برایتان اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. هزینه تحصیل در کشور مجارستان بسیار متفاوت‌تر از آلمان، کانادا و یا آمریکا خواهد بود، بنابراین اگر تحصیل در یک رشته فوق‌العاده و داشتن شغل برایتان اهمیت بیشتری داشته باشد، با در نظر گرفتن هزینه‌ها می‌توانید کشور مجارستان را برای تحصیل انتخاب کنید.

تعیین اولویت بین رشته و دانشگاه

تا این مرحله شما باید در مورد هدف و کشور مهاجرت خود تصمیم گرفته باشید. حال اگر انتخاب شما کشور مجارستان است، باید در مورد این موضوع تصمیم بگیرید که برای شما نوع دانشگاه اهمیت زیادی دارد یا صرفاً رشته تحصیلی؟
اگر رشته تحصیلی اولویت بیشتری برایتان داشت، گزینه‌های بسیار زیادی را خواهید داشت اما اگر برعکس بود و برای شما فقط نوع دانشگاه اهمیت داشت، حتی ممکن است در رشته ادامه تحصیل دهید که برایتان هیچ سودی نداشته باشد و به آن علاقه‌مند هم نباشید.

بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور هدف

برخی از کشورها مهاجرپذیر نیستند. شما اگر قصد اقامت دائم آن کشورها را دارید، باید این نکته را به خاطر بسپارید اما برخی دیگر از کشورها مانند کشور مجارستان بسیار مهاجرپذیر هستند و شما بعد از اتمام تحصیل می‌توانید صاحب شغل شوید و پیشرفت داشته باشید.
از دیگر معیارهایی که برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان باید در نظر بگیرید، بررسی دانشگاه‌های رایگان، بررسی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها، بررسی بورسیه‌های تحصیلی، انتخاب زبان تحصیل، انتخاب محل اقامت دانشجویی، بررسی شرایط اخذ ویزا و غیره، است.
با بررسی معیارهای ذکر شده، مراحل مهاجرت تحصیلی به مجارستان را پشت سر گذاشته‌اید و با یک تصمیم‌گیری آگاهانه، شروع به تحصیل خواهید کرد.

اخذ اقامت دائم مجارستان پس از تحصیل

خیلی از دانشجویان در ذهنشان سؤال ایجاد می‌شود که آیا پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانم اقامت مجارستان را به دست آورم؟ در جواب این سؤال باید بگوییم که بله، روش‌های زیادی برای اخذ اقامت دائم مجارستان پس از تحصیل وجود دارد.
یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت دائم مجارستان، پیدا کردن کار در این کشور است. در صورتی که شما در کشور مجارستان صاحب شغل ‌شوید، ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری تبدیل می‌شود و بعد از آن نیز می‌توانید اقامت دائم دریافت کنید.

از دیگر روش‌هایی که معمولاً دانشجویان برای اخذ اقامت دائم استفاده می‌کنند، روش سرمایه‌گذاری است. شما با سرمایه‌گذاری در کشور مجارستان می‌توانید اقامت آن را به دست آورید.
اگر از همان دوران تحصیل در مجارستان قصد اخذ اقامت این کشور را دارید، بهتر است شغلی برای خود دست‌وپا کنید و یا حتی یک کسب‌وکار جدید برای خودتان ایجاد نمایید.

مهاجرت تحصیلی به مجارستان با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

در این مقاله درباره تحصیل در مجارستان صحبت کرده و از ابعاد مختلفی نظیر سطح علمی دانشگاه‌ها، مقاطع مختلف و زمان پذیرش دانشگاه‌های مجارستان را مورد بررسی قرار دادیم. همان‌طور که گفتیم هزینه تحصیل در مجارستان با مناسب بودن شهریه دانشگاه‌ها و همچنین هزینه پایین زندگی در این کشور، بسیار مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی است. شرایط تحصیل در مجارستان با تأکید بر آموزش خلاقانه، کیفیت بالایی را در انواع رشته‌ها و مقاطع تحصیلی برای دانشجویان سراسر دنیا فراهم کرده است. اگر قصد تحصیل در مجارستان را دارید، کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی هرمس اپلای برای ارائه مشاوره در خدمت شما هستند. فرم موجود در سایت را تکمیل کنید تا کارشناسان ما برای ارائه مشاور رایگان با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول
ASK QUESTION

در این بخش برایتان پرتکرار ترین سوالات مهاجرتی که کلاینت ها از شرکت مهاجرتی ما پرسیده اند را آماده کرده ایم.

آیا امکان تحصیل رایگان در مجارستان وجود دارد؟

در صورتی که بتوانید واجد شرایط کسب بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی شوید، امکان تحصیل رایگان در این کشور وجود دارد. دانشجویان خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم از دادن شهریه معاف هستند.

آیا می‌توان ویزای تحصیلی مجارستان را به ویزای دائم تغییر داد؟

بله. پس از فارغ التحصیلی و پیدا کردن شغل مناسب، سرمایه‌گذاری کلان، ثبت شرکت و ازدواج با یکی از شهروندان مجارستانی می‌توانید برای تغییر ویزا موقت خود به ویزاهای بهتر و سپس ویزای دائم این کشور اقدام کنید.

تحصیل در کدام یک از دانشگاه‌های مجاری ارزشمند است؟

به طور کلی دانشگاه‌های مجارستان از نظر زیرساخت، اساتید و امکانات رفاهی در سطح قابل توجهی هستند. از نظر رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های سِگِد، دانشگاه بوداپست، دِبِرسنی و دانشگاه پِچ از معروف‌ترین مراکز آموزشی این کشور به شمار می‌روند.

آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های مجارستان وجود دارد؟

بله – تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دولتی مجارستان رایگان است.

گرفتن ویزای مجارستان چه قدر زمان می‌برد؟

برای آنکه ویزای مجارستان را بگیرید باید چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۵ روز کاری را منتظر بمانید. همچنین ممکن است که برای گرفتن ویزا تحصیلی چیزی در حدود ۳۰ تا ۶۰ روز کاری را برای بررسی‌های دقیق‌تر سفارت زمان ببرد.

هزینه تحصیل در مجارستان چقدر است؟

به طور میانگین، برای رشته های مهندسی 5500 تا 7500 یورو (سالانه) برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی چیزی حدود 16200 تا 18000 دلار

کارشناس هرمس
مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.

برای ارتباط با مشاوران هرمس اپلای فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.
 
مشاور هرمس
8 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آقای مشایخی
2 سال قبل

سلام برای تحصیل در مجارستان به چه مقدار تمکن مالی نیازداریم؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  آقای مشایخی
2 سال قبل

سلام حدود 8000 یورو تمکن مالی برای تحصیل در مجارستان نیاز هست

مرادیان
2 سال قبل

سلام برای تحصیل در رشته های پزشکی در مجارستان مدرک دیپلم مرتبط لازمه؟؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  مرادیان
2 سال قبل

سلام بله مدارک مرتبط لازم هست

mahdi
3 سال قبل

سلام و عرض ادب
این مقاله هم لذت بخش بود و هم ارزش آفرین
حقیقتا مقاله تحصیل در مجارستان یکی از بهترین مقالات وب فارسی بود چون خیلی جامع بود و تقریبا همه سوالات رو پاسخ داده بود و راهنمایی کرده بود…
دمتون گرم.

کارشناس هرمس
پاسخ به  mahdi
3 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
ممنون از توجهتون .

مهدی
3 سال قبل

مقاله مفید و جامعی بود

کارشناس هرمس
پاسخ به  مهدی
3 سال قبل

ممنون از توجتون .