مجارستان؛ مقصد جدید دانشجویان خارجی

در این مقاله همراه ما باشید

مجارستان ؛ مقصدی رویایی برای مهاجرت تحصیلی

تحصیل در مجارستان بدون نیاز به یادگیری زبان این کشور، در تمامی مقاطع و رشته‌های دانشگاهی امکان‌پذیر است. از این‌رو، در چند سال اخیر طیف وسیعی از دانشجویان ایرانی و حتی اروپایی به دروازه‌های دانشگاه‌های این کشور شتافتده‌اند. دانشگاه اصلی مجارستان، دانشگاه بوداپست، از برجسته‌ترین مراکز علمی اروپا و حتی جهان به شمار می‌رود. برای دستیابی به این دانشگاه و سایر مراکز علمی مجارستان، باید مسیر درستی را انتخاب کنید. تیم وکلای مجرب هرمس اپلای با تجربه‌ای درخشان، از تشکیل پرونده تا دستیابی به ویزای تحصیلی مجارستان کنارتان خواهند بود.

چرا مجارستان به قطب علمی اروپا تبدیل شده است؟

سیستم آموزشی مجارستان درست مانند کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا از معاهده بولونیا پیروی می‌کند. معاهده‌ای که گواه ارزش بالای مدارک دانشگاهی اعطا شده در این کشور به اندازه کشورهای اروپایی مثل آلمان، سوئد و حتی فرانسه است. به لطف هزینه‌های بسیار بالای دولت مجارستان در دهه‌های گذشته، این کشور آموزش با کیفیت بالایی را برای دانشجویان بین‌المللی در قلب اروپا فراهم می‌کند

فرصت استثنایی برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان

جایگاه عالی دانشگاه‌های مجارستانی در رنکینگ دانشگاه‌های جهان

سیستم رتبه‌بندی کالج‌ها، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در سراسر جهان را با استفاده از شاخص‌ها و روش‌های مختلف مقایسه می‌کند. از آنجایی که دانشگاه‌ها بر اساس فاکتورهای متعددی رتبه بندی می‌شوند، برای قرار گرفتن در این لیست‌ها باید استانداردهای بالایی را رعایت کنند.

طبق آمار سال 2018، تنها هزار دانشگاه در سراسر جهان در هر تمامی فاکتورها شایسته رتبه بودند که به این معنی است عضویت در این لیست‌ها افتخار و اعتبار قابل توجهی دارد. در سال‌های اخیر، دانشگاه‌های مجارستان در رتبه‌بندی‌های جهانی مانند رتبه‌بندی شانگهای، رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز و رتبه بندی QS قرار داشته‌اند. در سال 2020، هفت دانشگاه مجاری در رتبه بندی QS قرار گرفتند که در بین آنها دانشگاه سگد بهترین جایگاه را کسب کرده است. همچنین، رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز شامل هشت دانشگاه مجارستانی است که بهترین نتایج توسط دانشگاه سملویس به دست آمده است.

بها دادن به استعدادها و فرصت‌های تحقیقاتی در مجارستان

از آنجایی که پشتیبانی معنوی و مالی استعدادها نقش ویژه‌ای در دانشگاه‌های مجارستان دارد، فرصت‌های علمی متعددی برای دانشجویان بین‌المللی به وجود خواهند آمد تا مهارت‌های خود را بشناسند و در مسیر توسعه آنها گام بردارند.

چنین فرصت‌هایی توسط گروه‌های تحقیقاتی دانشگاه، کالج‌های مطالعات پیشرفته یا انجمن‌های پژوهشی دانشجویی (TDK) ارائه می‌شود که در آن‌ها می‌توانید بر پیشرفت تحصیلی خود تمرکز کنید. با تحصیل در مجارستان، می‌توانید فرصت شرکت در پروژه‌های مختلف دانشگاهی را داشته باشید، زیرا می‌توانید از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مجهز و شبکه‌های تحقیقاتی متعدد با اساتید مجرب استفاده کنید.

پشتیبانی مالی و معنوی خاصِ دولت و سیستم آموزشی مجارستان از دانشجویان نخبه

فرصت عالی دیگری که با تحصیل در مجارستان در انتظار شما خواهد بود، حمایت خاص سازمان‌های آموزشی این کشور است که از نخبگان و محصلین واجد شرایط می‌کنند. کالج‌ها و دانشگاه‌های مجاری برای استفاده مثبت از دانشجویان خارجی، بازارهای متعددی را برای افراد واجد شرایط به وجود آوردند که با شرکت کردن در آنها، شما به عنوان یک دانشجوی خارجی می‌توانید در کنار تحصیل به کسب تجارب خارق‌العاده‌ای بپردازید.

با تحصیل در مجارستان بدون اخذ ویزا به کشورهای شنگن سفر کنید

به عنوان یک فرد ایرانی با تحصیل در مجارستان می‌توانید بدون نیاز به هیچ مدرک و مجوز دیگری به سایر کشورهای اروپایی و حوزه شنگن سفر کنید. تمامی دانشجویان خارجی با دریافت نامه پذیرش دانشگاه یا کالج‌های مجارستانی می‌توانند به اقامت دائم شینگن دست پیدا کنند.

پایین‌ترین نرخ شهریه دانشگاهی در بین کشورهای اتحادیه اروپا

مجارستان با اینکه یکی از برترین سیستم‌های آموزشی دنیا را ارائه می‌دهد، با این حال  میانگین هزینه تحصیل و زندگی در این کشور از میانگین اتحادیه اروپا بسیار پایین‌تر است. به طور کلی، از نظر هزینه اقامتی، حمل و نقل، و شهریه مراکز آموزشی، مجارستان یکی از ارزان‌ترین در عین حال باکیفیت‌ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود.

دانشگاه‌های مجارستان

سامانه آموزش عالی مجارستان به دو قسمت دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. اکثر دانشگاه‌های معتبر مجارستان بازرگانی، مدیریت و دوره‌های آموزشی هنری را در خود دارند. یک از مزیت‌های بسیار خوبی را که تحصیل در مجارستان دارد این است که شما پس از تحصیل می‌توانید، مدارکی با اعتبار ECTS داشته باشید. دانشگاه‌های مجارستان عضو پیمان سامانه سه لایه بولونیا هستند. تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان شامل سه مقطع لیسانس (سه سال)، ارشد (یک تا دو سال) و دکترا (سه تا چهار سال) می‌باشد.

برترین دانشگاه‌های مجارستان


علیرغم وسعت بسیار کوچک، مجارستان از لحاظ دانش کشور بسیار بزرگی می‌باشد. قدمت بسیار زیاد دانشگاه‌های مجارستان و همچنین تحول عظیمی که این کشور بر روی دانش جهان مخصوصا بیوشیمی و پزشکی داشته است ارزشمند است. چندین برنده جایزه نوبل بخش کوچکی از افتخارات دانشگاه‌های مجارستان هستند. بهترین دانشگاه‌های مجارستان شامل:

دانشگاه های مجارستان

دانشگاه سملویس

دانشگاه های مجارستان

دانشگاه اوتوش لوراند

دانشگاه های مجارستان

دانشگاه پکس

لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران

خیلی‌ها دوست دارند که در دانشگاهی به تحصیل مشغول باشند که در لیست وزارت علوم قرار داشته و پس از اینکه از این دانشگاه‌ها به ایران بازگشتند، بتواننند در ایران نیز مشغول به کار شوند. از این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره داشت:

•    دانشگاه سگد
•    دانشگاه اوتوش لوراند
•    دانشگاه اروپای مرکزی
•    دانشگاه دبرسن
•    دانشگاه سملویس
•    دانشگاه پکس
•    دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی

افزایش دو برابری دانشجویان خارجی در مجارستان نشانه چیست؟

با اهمیت دادن دولت‌های پیشین مجارستان به بخش آموزش و پرورش کشور، در عرض یک دهه، تعداد کل دانشجویان خارجی در این کشور بیشتر از دو برابر افزایش داشته است. تا پایان سال 2010، تعداد کل دانشجویان خارجی در مراکز علمی مجارستان به 17 هزار نفر نمی‌رسید. اما طبق آخرین گزارشات در سال 2021، نزدیک به 33 هزار دانشجوی خارجی اعم از کشورهای خاور دور، خاورمیانه، اروپا و حتی آمریکای شمالی در دانشگاه‌های مجاری مشغول تحصیل هستند. افزایش تعداد دانشجویان خارجی در مجارستان نشان دهنده کیفیت بالای دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور و همچنین سطح بالای رفاه اجتماعی و استانداردهای زندگی است.

اخذ آسان پذیرش دانشگاه‌های مجارستانی با کمک هرمس اپلای

اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه‌های مجاری به نسبت دانشگاه‌ها و کالج‌های دیگر در اتحادیه اروپا آسان‌تر است. این به آن معنی نیست که بدون کمک وکلای مهاجرتی می‌توانید بدون هیچ دغدغه‌ای به این کشور سفر کنید و تحصیلات خود را شروع کنید. بلکه شرایط و مدارک مورد نیاز این کشور به طور کلی روند سریع‌تر و راحت‌تری را طی می‌کنند و شانس شما برای کسب تجربه ناب تحصیل در خارج از کشور بسیار بالاتر خواهد بود. برای اینکه خیالتان بابت اخذ ویزا و پذیرش بهترین دانشگاه‌های مجاری راحت باشد، به صفحه درستی آمده‌اید؛ کافیست همین حالا از طریق راه‌های ارتباطی مشخصات‌تان را برای مشاورین ما در هرمس اپلای ارسال کنید تا پرونده مهاجری‌تان هرچه سریع‌تر به جریان بیافتد.

تحصیل در مجارستان
چه رشته ای را برای تحصیل در مجارستان دوست دارید؟

شرایط عالی ادامه تحصیل در مجارستان

با نگاه به شرایط پذیرش دانشگاه‌های مجاری می‌توان به این نکته رسید که بیش از 93 درصد از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور، تماما به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. لذا شما به عنوان یک محصل ایرانی در مجارستان نیازی به یادگیری زبان دیگری مانند زبان مجاری ندارید. کافی است دانش شما در زبان انگلیسی در سطح مطلوبی باشد که این موضوع نیز با گرفتن مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 به اثبات می‌رسد. سپس با مشاورین ما در هرمس اپلای تماس بگیرید تا هرچه سریع‌تر به یکی از صدها دانشجوی ایرانی تبدیل شوید که از طریق موسسه مهاجرتی ما به مجارستان سفر کرده‌اند.

سوابق تحصیلی مورد نیاز برای تحصیل در مجارستان

یکی دیگر از مدارک مورد نیاز شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مجارستانی، ارائه سوابق تحصیلی به صورت کامل و ترجمه شده می‌باشد. در این مرحله می‌بایست اصل و ترجمه آخرین پایه تحصیلی خود را به همراه ریزنمرات و مدارک شناسایی برای مسئولین پذیرش دانشگاه ارسال کنید. با وجود اینکه شرط معدل بالا در هیچ یک از دانشگاه‌های مجاری وجود ندارد، اما ارائه معدل بالا و نمره درخشان در دروس پایه در بهتر نتیجه گرفتن شما نقش به سزایی خواهند داشت.

عدم نیاز به شرکت کردن در آزمون‌های ورودی جهت ادامه تحصیل در مجارستان

یکی دیگر از نکات مثبت تحصیل در مجارستان، عدم نیاز به شرکت کردن در آزمون‌های ورودی است. این موضوع برای تمامی رشته‌ها به غیر از رشته‌های زیرشاخه علوم پزشکی صدق می‌کند. ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی طرفداران فراونی دارد و به همین دلیل است که اخذ این چنین آزمون‌هایی اجباری شده است. همچنین در بسیاری از کالج‌های مجارستان، دوره‌های آموزشی جهت آمادگی هرچه بهتر دانشجویان رشته‌های پزشکی برگزار می‌شوند که بسیار ارزشمند و کاربردی‌اند.

نکته مهم جهت تحصیل در مجارستان

یکی از نکات قابل توجه جهت ادامه تحصیل در مجارستان توجه به ارتباط رشته تحصیلی انتخابی با رشته دانشگاهی است که در ایران گذرانده‌اید. برای مثال اخذ پذیرش از دانشکده فنی برای دانشجویی که در رشته انسانی درس خوانده – اگر امکان‌پذیر باشد – بسیار سخت خواهد بود. اگر می‌خواهید تحصیل در مجارستان را با کمترین سختی تجربه کنید و به مراحل بالاتر برسید، کافی است با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای – برترین آژانس مهاجرتی ایران – تماس بگیرید.

قبل از ددلاین به فکر ارسال مدارک باشید

قبل از هرگونه اقدام جهت اخذ پذیرش دانشگاه یا ویزای تحصیلی مجارستان باید با الزامات اولیه ورود به سیستم آموزشی این کشور آشنا باشید. هر دانشگاه ددلاین (آخرین مهلت ارسال مدارک) مخصوص به خودش را دارد که بهتر است در سایت مرکز آموزشی مورد نظر آن را جستجو کنید. اما اکثر دانشگاه‌ها و کالج‌های مجارستانی ددلاین خود را فوریه اعلام کرده‌اند. پس برای شروع دوره تحصیلی خود که از ماه سپتامبر (شهریور-مهر) آغاز می‌شود می‌بایست تمام کارهای مهاجرتی خود را تا ماه‌های نوامبر و فوریه به پایان برسانید.

امکان تحصیل در مجارستان حتی بدون مدرک زبان

سیستم آموزشی عالی کشور مجارستان برای آن دسته از دانشجویان مشتاق تحصیل در این کشور که یا فاقد مدرک زبان معتبر هستند و یا تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند، اقدام به برگزاری دوره‌های زبان انگلیسی در کنار برنامه تحصیلی عادی خود کرده‌اند.

تنها با داشتن مهارت مقدماتی مکالمه به زبان انگلیسی که قطعا تمامی دانشجویان ایرانی در این سطح و حتی بالاتر هستند، می‌توان پس از مهاجرت به مجارستان در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور شرکت کرد. از طرف دیگر، مجارستان برای واجدین شرایطی که به زبان‌های فرانسه و آلمانی تسلط کافی دارند، تعداد بسیار زیادی رشته دانشگاهی را به این دو زبان اختصاص داده است. یعنی با ارائه مدرک معتبر و تسلط کافی در هر یک از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، و آلمانی می‌توانید به ادامه تحصیل در مجارستان بپردازید.

شرایط سنی جهت ادامه تحصیل در کشور مجارستان

به طور قانونی، هیچ شرایط سنی برای دانشجویان مشتاق به تحصیل در مجارستان در نظر گرفته نشده است. اما برای افزایش شانس پذیرش از دانشگاه و ویزای تحصیلی این کشور بهتر است گپ تحصیلی شما بیشتر از 7 سال نباشد. به این معنا که هرچه فاصله زمانی بین اخذ آخرین مدرک دانشگاهی یا آموزشی شما تا زمان ثبت نام بیشتر باشد شانس‌تان برای تحصیل در مجارستان کم‌تر خواهد شد. اما جای نگرانی نیست؛ وکلای مجرب ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با پشتوانه تجاربی که طی یک دهه گذشته به دست آورده‌اند به راحتی می‌توانند این مشکل را از پیش‌روی بردارند.

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی در مجارستان

تحصیل دوره کارشناسی سیستم آموزشی مجارستان عمدتا 4 سال است که تنها با ارائه مدرک دیپلم 12 ساله و تسلط کافی در زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. برای افزایش شانس، پیشنهاد می‌کنیم ریز نمرات به همراه ترجمه آنها و همچنین مدرک زبان انگلیسی معتبر (آیلتس یا تافل) خود را همراه با مدارک شناسایی به صورت یکجا ارسال کنید. دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند تا 24 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و در روزهای تعطیل و روزهای قبل از شروع ترم جدید بدون محدودیت به کسب درآمد بپردازند.

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان

طول مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان یک تا دو ساله است و پیش‌نیاز تحصیل در این مقطع تنها ارائه مدرک زبان انگلیسی و مدرک کارشناسی است. پس از اینکه فرم اولیه ثبت نام را به صورت آنلاین پر کردید، در گام بعدی باید توصیه‌نامه (حداقل دو عدد) از اساتید قبلی خود را به همراه رزومه تحصیلی، سوابق شغلی (در صورت وجود) و مدرک تمکن مالی را ضمیمه کنید.

شرایط تحصیل مقطع دکترا در مجارستان

در مقطع دکترا، بیشتر زمان دانشجویان صرف کارهای علمی و تحقیقاتی می‌شود. برای دانشجویان خارجی که مقطع کارشناسی ارشد را در کشور مجارستان گذراندند، آزمون جامع دکترا در پایان ترم چهارم برگزار می‌شود تا شرایط شرکت کردن در آن برای دانشجویان خارجی مهیا باشد. مقطع دکترا در مجارستان 4 سال زمان می‌برد و دانشجو باید 240 واحد تئوری را بگذراند. ارتباط رشته‌های مقاطع قبلی با رشته‌ای که برای این مقطع انتخاب می‌کنید بسیار اهمیت دارد.

سوالات متداول درباره تحصیل در مجارستان

1

هزینه تحصیل در مجارستان چقدر است؟

به طور میانگین، شهریه ترمی رشته‌های MBA تا 1200 یورو، رشته‌های مهندسی تا 2500 یورو، رشته‌های علوم انسانی تا 1100 یورو و رشته‌های علوم پزشکی تا 8000 یورو برآورد می‌شود.

آیا امکان تحصیل رایگان در مجارستان وجود دارد؟

2

در صورتی که بتوانید واجد شرایط کسب بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی شوید، امکان تحصیل رایگان در این کشور وجود دارد. دانشجویان خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم از دادن شهریه معاف هستند.

3

آیا می‌توان ویزای تحصیلی مجارستان را به ویزای دائم تغییر داد؟

بله. پس از فارغ التحصیلی و پیدا کردن شغل مناسب، سرمایه‌گذاری کلان، ثبت شرکت و ازدواج با یکی از شهروندان مجارستانی می‌توانید برای تغییر ویزا موقت خود به ویزاهای بهتر و سپس ویزای دائم این کشور اقدام کنید.

4

تحصیل در کدام یک از دانشگاه‌های مجاری ارزشمند است؟

به طور کلی دانشگاه‌های مجارستان از نظر زیرساخت، اساتید و امکانات رفاهی در سطح قابل توجهی هستند. از نظر رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های سِگِد، دانشگاه بوداپست، دِبِرسنی و دانشگاه پِچ از معروف‌ترین مراکز آموزشی این کشور به شمار می‌روند.

آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های مجارستان وجود دارد؟

5

بله – تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دولتی مجارستان رایگان است.

6

گرفتن ویزای مجارستان چه قدر زمان می‌برد؟

برای آنکه ویزای مجارستان را بگیرید باید چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۵ روز کاری را منتظر بمانید. همچنین ممکن است که برای گرفتن ویزا تحصیلی چیزی در حدود ۳۰ تا ۶۰ روز کاری را برای بررسی‌های دقیق‌تر سفارت زمان ببرد.

تحصیل در مجارستان را با گروه مهاجرتی هرمس اپلای قطعی کن

با پشتوانه تیم‌های مجرب از مشاورین دلسوز و وکلای مهاجرتی باتجربه، هرمس اپلای در بین تمامی آژانس‌های مهاجرتی، بیشترین میزان پرونده موفق در مهاجرت تحصیلی را به ارمغان آورده است. همین یک دلیل کافی است تا همین حالا با شماره تلفن‌های درج شده در این صفحه تماس بگیرید و آینده‌ای درخشان برای خود و خانواده‌تان بسازید.

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن