مهاجرت تحصیلی به دانمارک

مهاجرت تحصیلی به دانمارک

مهاجرت تحصیلی به دانمارک مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. دانمارک یکی از کشورهای اروپایی است که در شمال این قاره سبزرنگ قرار دارد. جمعیت این کشور حدود ۵.۸ میلیون نفر برآورد شده که در سطح رفاه خوبی زندگی می‌کنند؛ زیرا در دانمارک اختلاف درآمد میان مردم بسیار پایین است و این کشور توانسته در این حوزه نخستین رتبه را در جهان کسب کند. جالب است بدانید دانمارک دارای یکی از موفق‌ترین نظام‌های آموزشی در دنیا است؛ به همین دلیل مهاجرت تحصیلی به دانمارک رواج بسیاری دارد.

پیشرو بودن دانشگاه‌های این کشور در زمینه نوآوری و سرمایه‌گذاری در مراکز تحقیقاتی نقاط مختلف جهان، سبب شده بسیاری از دانشجویان مایل به تحصیل در آن‌ها باشند. تعدادی از مؤسسات آموزش عالی دانمارک، جزو بهترین مراکز در سطح قاره اروپا هستند. در نتیجه سالانه دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا به دانمارک می‌آیند تا در این مؤسسات ادامه تحصیل بدهند. اگر شما نیز قصد مهاجرت به دانمارک از راه تحصیل دارید، نکاتی که در این مقاله بیان می‌شود را به‌دقت مطالعه کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

دریافت پذیرش از دانشگاه دانمارک

برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک، گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور ضروری است. برای این کار باید مدارک موردنیاز را جمع‌آوری و آماده کرده و سپس همراه با درخواست‌نامه، برای دانشگاه موردنظر خود ارسال کنید. در این جا نام چند دانشگاه معروف و معتبر دانمارک که برای دانشجویان خارجی مناسب هستند را بیان می‌کنیم.

دانشگاه آلبورگ

دانشگاه آرهوس

دانشگاه کپنهاگ

دانشگاه روسکیلد

دانشگاه فنی دانمارک

برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک، گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور ضروری است.

دریافت ویزا و مجوز برای تحصیل در دانمارک

هر کشوری برای ورود مهاجران به آن شرایطی را در نظر می‌گیرد که یکی از آن دریافت ویزا و مجوز است. شهروندان ایرانی نیز برای ورود به دانمارک باید متناسب با هدف خود از ورود به آن کشور، ویزای مخصوص را دریافت کنند؛ بنابراین اگر قصد شما از مهاجرت، تحصیل است می‌بایست ویزای تحصیلی دریافت کنید. البته در دانمارک ویزای تحصیلی یا دانشجویی با نام مجوز اقامت هم شناخته می‌شود.

شهروندان برخی کشورها از جمله فنلاند، ایسلند، سوئد و نروژ قادرند بدون نیاز به ویزا و هیچ مجوزی، در دانمارک تحصیل، کار یا اقامت کنند. ساکنین سایر کشورهای اتحادیه اروپا به‌علاوه سوئیس نیز می‌توانند بدون ویزا وارد دانمارک شوند. اما پیش از آن باید برای یک‌بار در اداره دولتی دانمارک، درخواستی را مبنی بر دریافت مدرک اقامت اتحادیه اروپا تنظیم کنند. سپس مجوزی به آن‌ها تعلق خواهد گرفت که اجازه اقامت در دانمارک را می‌دهد.

روش دریافت ویزا دانشجویی یا مجوز اقامت

مهاجرت تحصیلی به دانمارک برای ایرانی‌ها بدون دریافت مجوز امکان‌پذیر نیست؛ بهتر است هر چه زودتر فرایند دریافت مجوز را طی کنید.

چرا شروع زودهنگام این فرایند مهم است؟ چون تعدادی از اسناد موردنیاز برای دریافت مجوز باید به‌صورت امضا و مهروموم شده و یا به‌صورت بیومتریک ارسال شوند؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم سه ماه پیش از زمان تعیین شده برای ورود به دانمارک، اقدام به دریافت ویزا کنید.

اینکه گرفتن ویزا چه مدت طول می‌کشد، به ملیت شما بستگی دارد و برای اهالی هر کشور متفاوت است. برای مثال بررسی و پردازش اطلاعات متقاضیان ویزای دانشجویی که اهل کشورهای کنیا، نیجریه، غنا و پاکستان هستند، ممکن است ۶ ماه طول بکشد. اما این فرایند احتمالاً برای متقاضیان اهل کشورهای زیر ظرف ۶۰ روز انجام می‌شود.

ایران

هند

مصر

فیلیپین

بنگلادش

آمریکا

کانادا

اندونزی

مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی دانمارک

بسیاری از کسانی که مایل به اقامت در این کشور هستند، از طریق مهاجرت تحصیلی به دانمارک به هدف خود می‌رسند. اما هر کس به‌راحتی نمی‌تواند این مجوز را دریافت کند و شرایطی مخصوص دارد. یکی از این شرایط ارائه تعدادی مدرک از جمله موارد زیر است.

 • مدرک اثبات تسلط به زبان انگلیسی (آیلتس با حداقل نمره ۶.۵) یا دانمارکی
 • اثبات توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی در دانمارک که حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه است.
 • اثبات توانایی پرداخت هزینه اقامتگاه به مبلغ ۲۵۵ یورو
 • مدرک اثبات بر تهیه اقامتگاه موردنیاز در طول تحصیل
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزا
 • پاسپورت یا هر نوع سند مسافرتی معتبر
 • پذیرش نامه از دانشگاه دانمارک
 • برنامه دقیق برای تحصیل در دانمارک
 • عکس پاسپورت
 • مدارک بیمه سفر
 • گواهی ثبت‌نام

در هنگام تنظیم درخواست‌نامه برای مجوز اقامت در کشور دانمارک، تمام افراد متقاضی باید اقدام به ثبت دیجیتالی عکس، اثر انگشت و امضای خود کنند. البته این قانون شامل مهاجرانی می‌شود که سنشان بیشتر از ۱۸ سال است.

اگر قصد شما از مهاجرت تحصیلی به دانمارک، ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است، باید بدانید که شرایط متفاوتی با کارشناسی دارد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در دوره کارشناسی شرایط آسان‌تری دارد. اما اگر قصد شما از مهاجرت تحصیلی به دانمارک، ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است، باید بدانید که شرایط متفاوتی با کارشناسی دارد. با دریافت مجوز تحصیل در این مقطع مزایایی برای افراد به همراه دارد. یکی از آن مزایا این است که فرد حتی پس از پایان دوره تحصیلی مذکور، فرصت تمدید آن مجوز را به مدت یکسان دارد. مجوز اقامت برای تحصیل در این مقطع به افرادی داده می‌شود که علاوه بر موارد پیش‌تر ذکر شده، شرایط خاص زیر را داشته باشند.

 • پذیرفته شدن در دوره تحصیلی آموزش عالی از سمت یک مؤسسه آموزشی معتبر عمومی یا تأیید یک مقام دولتی
 • اثبات اینکه شما فردی را به‌عنوان حامی مالی در اختیار دارید که می‌تواند از عهده پرداخت هزینه‌های زندگی شما در مدت تحصیل بر بیاید.

مدت‌زمان مجاز به اقامت در دانمارک با ویزا

مجوز اقامت دانشجویی متناسب با برنامه تحصیلی شما صادر می‌شود و تا پایان مدت‌زمان مجاز اعلام شده در ویزا، قادر هستید در دانمارک بمانید. البته این در صورتی است که شما در دوره‌های آموزشی به طور فعالانه شرکت داشته باشید. اگر نتوانید دوره تحصیلی خود را در مدت‌زمان تعیین شده به اتمام برسانید، دولت به شما اجازه می‌دهد تا حداکثر یک سال مجوز خود را تمدید کنید.

گاهی در طول اقامت و تحصیل در دانمارک وضعیتی اضطراری مانند بارداری، به خطر افتادن سلامتی والدین و… اتفاق می‌افتد و دانشجو مجبور به طولانی‌تر کردن دوره تحصیلی خود می‌شود. در این شرایط حداکثر مدت تمدید مجوز اقامت، دو سال خواهد بود.

شرایط تمدید مجوز اقامت دانشجویی

همان‌طور که گفته شد برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک مجوزی صادر می‌شود که مدت زمانی که می‌توان برای تحصیل در آن اقامت کرد را مشخص می‌کند. اما گاهی شرایطی به وجود می‌آید که در نهایت چاره‌ای جز تمدید این مجوز پیش روی انسان قرار نمی‌گیرد.

تمدید یک‌ساله مجوز تنها در صورتی انجام می‌شود که نتوانسته باشید کلاس‌های خود را به طور کامل بگذرانید یا مجوز از ابتدا، مدت کوتاه‌تری نسبت به دوره تحصیلی شما داشته است. معمولاً مجوزهای کوتاه‌مدت به این خاطر داده می‌شوند که هنگام صدور آن تاریخ انقضای پاسپورت نزدیک بوده است.

توجه داشته باشید که تمدید ویزای دانشجویی خود را به دقیقه نود موکول نکنید؛ زیرا پردازش درخواست تنظیم شده شما، فرایندی نسبتاً طولانی به‌حساب می‌آید؛ بنابراین بهتر است چهار ماه پیش از آن که مجوز شما باطل شود، اقدام به تمدید آن کنید. تا زمانی که نتیجه درخواست شما بیاید، همچنان قادر هستید به تحصیل و کار مشغول باشید. درصورتی‌که از موارد زیر پیروی کنید، درخواست تمدید مجوز شما تأیید می‌شود.

 • ثبت‌نام در برنامه آموزش عالی خود
 • فعال‌بودن در فعالیت‌های دانشگاهی
 • اثبات توانایی حمایت مالی از خود

برای تحصیل در دانمارک چه زبانی باید بلد باشم؟

خوشبختانه زبان کاری بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی کشور دانمارک، انگلیسی است و اگر شما به این زبان تسلط داشته باشید، می‌توانید در دانشگاه‌های آن پذیرش شوید. اما زبان رسمی این کشور دانمارکی است و اگر بتوانید آن را یاد بگیرید، مهاجرت تحصیلی به دانمارک می‌تواند تجربه‌های بهتری برای شما به ارمغان بیاورد.

خبر خوش برای دانشجویان بین‌المللی که قصد یادگیری زبان دانمارکی دارند، این است که چندین مرکز آموزش زبان رایگان در این کشور وجود دارد. این مراکز در سراسر دانمارک قرار گرفته‌اند و برخی از دوره‌ها نیز توسط خود دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. یادگیری این زبان ممکن است کمی جنبه اجبار داشته باشد؛ زیرا با اعلام ورود و ثبت آدرس اقامتگاه خود در شهرداری محلی، مسئولین با برقراری تماس یک مرکز آموزش زبان را معرفی کرده و از شما می‌خواهند به آن مراجعه کنید.

کارهایی که پس از ورود به دانمارک باید انجام دهید

پس از اینکه موفق شدید تمام مجوزات لازم برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک را اخذ کنید و وارد این کشور شوید، باید مراحلی را نیز بگذرانید. انجام این مراحل به دولت دانمارک کمک می‌کند تا اطلاعات درستی از اتباع خارجی در کشور خود داشته و آن‌ها را مدیریت کند.

پس از اینکه موفق شدید تمام مجوزات لازم برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک را اخذ کنید و وارد این کشور شوید، باید مراحلی را نیز بگذرانید.

اطلاع دادن به شهرداری محلی

طبیعتاً نخستین اقدام هر مهاجر پس از ورود به کشور مقصد، پیداکردن محل اقامت است. پس از اینکه اقامتگاه خود را انتخاب کردید، باید شهرداری محلی را از ورود خود به دانمارک مطلع کرده و آدرس محل سکونت خود را نیز بدهید. حداکثر فرصت شما برای انجام این کار، پنج‌روز پس از پیداکردن اقامتگاه است.

تماس با اداره دولتی Statsforvaltningen

پس از ورود به دانمارک تا سه ماه فرصت دارید که با اداره دولتی این کشور تماس گرفته و به آن مراجعه کنید. سپس باید مدارکی را به این اداره ارائه دهید که شامل گذرنامه شما، دو قطعه عکس پاسپورتی و نامه پذیرش از دانشگاه می‌شود.

ثبت‌نام در سیستم ثبت‌احوال دانمارک

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به دانمارک را دارید، باید در سیستم ثبت‌احوال دانمارک ثبت‌نام کنید. البته این در صورتی است که به‌عنوان فردی خارج از اتحادیه اروپا، اقامت شما در این کشور، بیشتر از سه ماه طول می‌کشد. دانشجویانی که شهروند اتحادیه اروپا هستند، در صورتی باید این کار را انجام دهند که بیشتر از شش ماه در دانمارک اقامت می‌کنند.

اینکه شما از کدام کشور آمده‌اید، بر روند ثبت‌نامتان تأثیرگذار است. زمانی که ثبت‌نام به طور کامل انجام شود، یک شماره شناسایی (CPR) به شما تعلق خواهد گرفت. این شماره به‌عنوان معرف مهاجران به مقامات دولتی، در افتتاح حساب بانکی و ثبت‌نام در باشگاه کاربرد دارد. همچنین دولت از صدور این شماره برای دانشجویانی که نه به‌صورت رسمی، بلکه به‌منظور تحصیل در دانمارک زندگی می‌کنند، اهدافی مالیاتی نیز دارد.

دریافت بیمه سلامت

تمام ساکنین کشور دانمارک به طور برابر از خدمات بهداشتی رایگان برخوردار هستند. اما تمام مهاجران به این نوع امکانات به‌صورت رایگان دسترسی ندارند. پس از مهاجرت تحصیلی به دانمارک، دانشجو یا محقق تنها در صورتی از این امکانات بهره‌مند می‌شوند که بیشتر از سه ماه در دانمارک اقامت کند.

پس از ثبت‌نام در ثبت‌احوال، به مهاجران یک کارت بیمه سلامت ملی داده می‌شود که با داشتن آن تمام خدمات بهداشتی عمومی شامل حال آن‌ها هم می‌شود؛ بنابراین فراموش نکنید که هنگام ویزیت دکتر، مراجعه به بیمارستان یا داروساز کارت مذکور را به همراه داشته باشید.

افتتاح حساب

اگر شماره CRP دریافت کنید، می‌توانید آن را به همراه پاسپورت خود به بانک تحویل دهید تا برای شما حساب باز کنند. بعد از افتتاح حساب، دانشجویان و محققان ملزم به ثبت شماره‌حساب خود در اداره مالیات دانمارک هستند؛ زیرا دولت از طریق آن می‌تواند به طور مستقیم پرداخت‌ها را انجام دهد.

آیا می‌توان در طول تحصیل در دانمارک کار کرد؟

مهاجرت تحصیلی به دانمارک، علاوه بر امکان تحصیل در این کشور، به شما فرصت کار کردن را هم می‌دهد. بدین معنی که شما نیازی به دریافت مجوزی دیگر برای کار کردن نیستید؛ اما اگر اهل کشورهای خارج اتحادیه اروپا و بیرون از اسکاندیناوی باشید، محدودیت‌هایی دارید.

دانشجویان خارج از محدوده‌های ذکر شده از ماه سپتامبر تا مه تنها می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته (به‌صورت پاره‌وقت) و از ژوئن تا آگوست ۳۷ ساعت در هفته (به‌صورت تمام‌وقت) کار کنند. اگر فردی بیشتر از زمان تعیین شده کار کند، فعالیت او غیرقانونی محسوب می‌شود. این فرد ممکن است اخطار دریافت کند، جریمه شود یا مجوزی که برای اقامت دانشجویی داشت را از دست بدهد. دانشجویان دیگر که شهروند اسکاندیناوی، اتحادیه اروپا یا سوئیس هستند، محدودیتی برای کارکردن ندارند.

آوردن خانواده به دانمارک

بعضی از دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به دانمارک را دارند ممکن است بخواهند خانواده خود را هم به این کشور بیاورند. این کار امکان‌پذیر است؛ اما چهارچوب خاصی برای آن در نظر گرفته‌ شده است. فقط مهاجرانی می‌توانند این کار را انجام دهند که مجوزی برای اقامت به‌عنوان محقق، پژوهشگر مهمان یا دانشجوی دکترا داشته باشند.

همچنین از میان اعضای خانواده، تنها همسر یا شریک زندگی، شریک مدنی و فرزندان زیر ۱۸ سال را می‌توان به دانمارک آورد. زمان اعتبار مجوز اقامت و کاری که به این اعضا داده می‌شود، با مجوز فردی که آن‌ها را آورده است، برابر خواهد بود.

آیا پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانم در دانمارک بمانم؟

به کسانی که یک برنامه آموزش عالی در کشور دانمارک را به پایان می‌رسانند، یک فرصت شش‌ماهه برای پیداکردن کار داده می‌شود. اگر فرد بتواند در این مدت پیشنهاد کاری دریافت کند، باید برای مجوز اقامت و کار درخواست ارسال کند.

پس از مهاجرت تحصیلی به دانمارک، چگونه اقامت دائم بگیرم؟

طبیعتاً شما نمی‌توانید به‌محض مهاجرت تحصیلی به دانمارک موفق به دریافت اقامت دائم شوید. بلکه باید مدتی را در این کشور زندگی کرده و بعد در صورت دارابودن شرایط زیر، برای اقامت دائم درخواست دهید. اگر شرایط دریافت این نوع اقامت را ندارید، باید از طریق تمدید مجوز اقامت فعلی خود در دانمارک زندگی کنید.

 • سن بالای ۱۸ سال
 • دارای سابقه ۸ سال اقامت قانونی در دانمارک
 • دارای سابقه کار به مدت سه سال و شش ماه
 • مشغول به کار بودن
 • توانایی اجاره اقامتگاه
 • بدون داشتن هیچ بدهی عمومی
 • قبولی در آزمون زبان دانمارکی
 • بدون داشتن سابقه کیفری
 • عدم دریافت اشکال خاصی از مزایای اجتماعی
 • عدم انجام هیچ‌گونه فعالیتی جهت تغییر هویت

زندگی و تحصیل در یک کشور دیگر به‌سادگی کشور خود نیست. باید با قوانین، فرهنگ، رسوم مردم و… آشنا باشید تا در طول اقامت خود با مشکل روبه‌رو نشوید

نکات مهمی که نباید فراموشتان شود

زندگی و تحصیل در یک کشور دیگر به‌سادگی کشور خود نیست. باید با قوانین، فرهنگ، رسوم مردم و… آشنا باشید تا در طول اقامت خود با مشکل روبه‌رو نشوید. برخی نکاتی که ممکن است مهاجران از یاد ببرند را در ادامه برای شما بیان می‌کنیم.

 • مدت ویزا، مدارک سفر و بیمه درمانی خود را با مدت زمانی که قصد اقامت در دانمارک دارد، تطبیق دهید.
 • توجه کنید که تاریخ انقضای پاسپورت شما نزدیک نباشد.
 • در صورت مهاجرت تحصیلی به دانمارک با کارت‌های بانکی کشور خود، مطمئن شوید که آن‌ها در کشور دیگر کار می‌کند.
 • اگر بیشتر از سه سال در دانمارک حضور داشتید و از بیمه سلامت برخوردار بودید، هنگام ترک این کشور باید کارت مربوط به آن را تحویل مرکز خدمات شهروندی محلی بدهید.
مهاجرت خانوادگی به کانادا

بهترین کشور برای مهاجرت خانوادگی

اینکه کدام یک از کشورهای جهان می‌توانند برای مهاجرت شما و خانواده‌تان مناسب باشد، خود یک مسئله بسیار مهم است. ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا در خصوص بهترین کشور برای مهاجرت خانوادگی صحبت کنیم و برترین کشورهای جهان برای انجام چنین مهاجرتی را به شما معرفی کنیم.

جمع‌بندی

تحصیل در دانمارک مزایا و معایب خود را دارد. باید بدانید که هزینه‌های زندگی در این کشور کم نیست و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در کنار تحصیل به کار هم مشغول می‌شوند. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور هم شما را از نظر علمی غنی می‌کند و هم مدرکی ارزشمند برای پیداکردن کار به شما می‌دهد.

اگر مایل هستید باقی عمر خود را در این کشور بگذرانید و اقامت دائم آن را دریافت کنید، مهاجرت تحصیلی به دانمارک راه را برای شما هموارتر می‌کند. اما با عجله تصمیمی نگیرید و تمام جوانب نقل‌مکان به آن کشور را به‌خوبی مورد بررسی قرار دهید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای یادگیری زبان دانمارکی میتوان داخل این کشور اقدام کرد؟
بله، یک نکته مهم این است که شما میتوانید برای آموزش این زبان به بعضی مراکز آموزش رایگان نیز مراجعه کنید.
در شرایط لازم میتوان برای تمدید ویزا تحصیلی اقدام کرد؟
بله، در یکسری شرایط میتوانید تا حداکثر ۲سال ویزای خود را تمدید کنید.
برای دریافت مهاجرت تحصیلی از ایران به کشور دانمارک حتما نیاز به مجوز میباشد؟
بله، در واقع مهاجرت تحصیلی از ایران بدون داشتن مجوز امکان پذیر نیست.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای