آلمان؛ مقصد محبوب دانشجویان خارجی

در این مقاله همراه ما باشید

آلمان ؛ مقصدی رویایی برای تحصیل

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان در سال 2022 ، همواره گزینه ی مناسبی برای دانشجویان بین المللی بوده و خواهد بود. برای آگاهی بیشتر درباره تحصیل در آلمان از جمله مزایا، شرایط سنی و هزینه های تحصیل، این مقاله را بخوانید و در صورت وجود سوالات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه های برتر آلمان

آلمان در یک نگاه

آلمان با کشورهای دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه و بلژیک مرز مشترک دارد. همین مسئله باعث تبادل بین کشوری بین آلمان و این کشورها شود. آلمان از دید مساحت رتبه ۶۳ جهانی را دارد. کشور آلمان با جمعیت بیش از 83 میلیون نفر، پر جمعیت ترین کشور در قاره اروپا می باشد.
نظام سیاسی این کشور فدرالی است و هر استان ایالت مشخص و جداگانه را دارد. این ایالت‌ها می‌توانند به صورت کاملا مجزا عمل کنند. از این رو داشتن شرایط اجتماعی متفاوت در ایالت ها، تحصیل در آلمان را تبدیل به یکی از بهترین گزینه ها می کند. سازماندهی دولتی بر پایه ی قانون اساسی است. در رأس دولت رئیس جمهور قرار دارد که حضور وی سمبلیک است.

دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند فقط موظف هستند تا هزینه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غذایی و بیمه درمانی را بپردازند. اتاق ها و آپارتمان هایی هستند که با قیمت مناسب فقط به دانشجویان اجاره داده می شود. حدود هزینه زندگی دانشجویی در آلمان با انضمام خوراک، پوشاک، رفت و آمد و کلیه هزینه های جانبی حدودا 850-700 یورو است که این هزینه در شهرهای مختلف فرق دارد. دانشجو تعداد ساعت محدودی در هفته اجازه کار دارند.

فرصت استثنایی برای تحصیل در آلمان

9 دلیل برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

شرایط و مزایای تحصیل در آلمان

نظام آموزشی در آلمان

تحصیلات پیش دانشگاهی

کودکان از ۳ سالگی وارد مهد کودک (Kindergarten) می شوند که آموزش قبل از دبستان می باشد. آموزش رسمی نیز از ۶ سالگی آغاز می شود. آموزش ابتدایی در مدارسGrundschule 4 سال می باشد. در این مدت کودکان با محیط، نحوه آموزش و شرایط محل تحصیل آشنا شده و خواندن و نوشتن را همراه دروس ابتدایی می آموزند.

سپس دوره ای ۶ ساله را با برنامه های جدید آموزشی شروع می کنند. تحصیل در مدارس Gymnasium و Realschule و Hauptschule ادامه می یابد.

در پایان این دوره، دانش آموزان بعد از ۹ سال، مدرک Hauptschulabschluss یا بعد از ۱۰ سال مدرک Realschulabschluss اخذ می کنند. سپس در دو گروه وارد مرحله پایانی دوره دبیرستان می شوند.

یک گروه برای گذراندن دوره های کارآموزی وارد مدارس فنی شده و با گذراندن Fachoberschule و Berufsfachschule دیپلم فنی Fachhochschulreife گرفته و سپس وارد بازار کار یا مدارس عالی فنی می شوند.

گروه دوم در دبیرستان های Gymnasiale Oberstufe با گرایش های گوناگون ادامه تحصیل می دهند که پس از ۱۳ سال، دیپلم عمومی دبیرستان (Allgemeine hochschulreife) یا Abitur می گیرند که می توانند وارد دانشگاه ها بشوند.

این مقاله را از دست ندهید » مهاجرت به آلمان 

تحصیلات دانشگاهی

تحصیلات دانشگاهی در آلمان در دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالی، دانشگاه های عالی آموزش هنر، مدارس عالی فنی، و غیره امکان پذیر می باشد. شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی هنر داشتن دیپلم دبیرستانی سیزده ساله (Abitur) می باشد.

دارندگان دیپلم های دبیرستانی ۱۲ ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخیص علمی (Feststellungsprüfung) که به تقاضای داوطلب یا پس از طی دوره های یک ساله Studienkolleg در کالج های مقدماتی، می توانند به دانشگاه بروند.

انتخاب رشته دانشگاهی نیز بر اساس نوع تحصیل در این کالج ها و نمرات اخذ شده صورت پذیر است.

البته در دانشگاه امکان تغییر رشته میسر می باشد.

شرط ورود به مدارس عالی فنی (Fachhochschule) برای دانش آموزانی که در نظام آموزشی آلمان تحصیل کرده اند داشتن گواهینامه پایان تحصیلات ۱۲ ساله دیپلم (Fachhochschulreife) می باشد.

تحصیلات دانشگاهی در آلمان
نکات مهم تحصیل در آلمان

پایه های تحصیلی دانشگاهی در آلمان

تحصیلات دانشگاهی شامل دو دوره پایه و اصلی است. دوره پایه (Diplom-Vorprüfung) حداقل ۴ نیم سال طول خواهد کشید و دوره اصلی حداقل ۴ نیم سال برای مدارس عالی فنی و در دانشگاه ها حداقل ۸ نیم سال می باشد.

دانشگاه ها در آلمان مستقل بوده و بودجه کلیه مراکز آموزش عالی که دولتی هستند از طرف مسوولان ایالتی و وزارت فرهنگ آلمان تامین خواهند شد.

کلیپ بررسی تحصیل در آلمان

مراکز تحصیلی در آلمان

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

در آلمان حدود 400 دانشگاه و به همین تعداد دانشکده های فنی، مدارس عالی تخصصی و آکادمی های هنر وجود دارند.

دانشگاه ها به چند دسته تقسیم می شوند:

در دانشگاه های آلمان در مقطع فوق لیسانس تدریس به زبان آلمانی و همچنین انگلیسی می باشد. بنابراین قبل از اقدام برای اخذ پذیرش باید زبان آلمانی و یا بر حسب مورد انگلیسی بلد باشد.

شروع ترم زمستانی از ماه سپتامبر / اکتبر و ترم تابستانی از ماه مارس/ آوریل است.

آخرین مهلت جهت ارایه مدارک برای ترم تابستانی تا ۱۵ ژانویه و ترم زمستانی تا ۱۵ جولای است. یعنی مراکز مربوطه می بایست مدارک متقاضی را تا زمان های نامبرده تحویل گرفته باشند.

در آلمان هم دانشگاه های دولتی وجود دارد و هم دانشگاه های خصوصی. تعداد زیادی از دانشگاه های دولتی، معتبر و رایگان هستند. دانشگاه های خصوصی رایگان نمی باشند و باید در مورد آنها ابتدا به وزارت علوم مراجعه کرد.

از ترم تابستانی ۲۰۰۴ کلیه دانشگاه های استان Nordhein-Westfalen برای دانشجویان خارجی شهریه در نظر گرفته اند که این شهریه اکنون ترمی ۶۵۰ یورو است. دانشجو فقط موظف است تا هزینه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غذایی و بیمه درمانی را داشته باشد.

اتاق ها و آپارتمان‌هایی وجود دارد که با قیمت مناسب فقط به دانشجویان داده می شود. برای تحصیل در آلمان ابتدا باید برای اخذ پذیرش تحصیلی و بعد از موفقیت در این امر برای ویزای تحصیلی آلمان اقدام کرد.

شرایط ورود به دانشگاه های آلمان

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم هستند؛ یعنی ۱۲ سال تحصیل کامل داشته باشد، نمی توانند مستقیماٌ برای دانشگاه های آلمان اقدام کنند بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشند تا بتوانند برای کالج پذیرش بگیرند. تحصیل در کالج در آلمان دو ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی می باشند.

اشخاصی که دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه های دولتی اند، می‌توانند برای کارشناسی ارشد ثبت نام کنند. اما باز هم بستگی به تصمیم دانشگاه در آلمان نیز دارد؛ زیرا سطح تحصیل آلمان نسبت به ایران یک سال جلوتر می باشد. ممکن است بعضی از واحدهای متقاضیان پذیرفته و یک سال پایین تر شروع به تحصیل کنند و سپس می‌توانند به صورت پیوسته تا دکتری ادامه دهد.

اشخاصی که در ایران کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را دارند همانند لیسانسه ها باید مجدداٌ از دوره کارشناسی و اگر معدلشان بالا باشد می‌توانند برای کارشناسی ارشد نیز پذیرش بگیرند. دوره کارشناسی ارشد در آلمان ۲ سال می باشد.

البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به آلمان فرستاده و دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در آلمان می‌تواند شروع به ادامه تحصیل کند.

دانشگاه های مورد تایید آلمان

دانشگاه های مجارستان

دانشگاه های آلمان گروه ممتاز

Eberhard Karl’s Universität Tübingen
Freie Universität Berlin
Homboldt-Universität zu Berlin
Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main
Ludwig-Maximilians-Universität München
Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
Technische Universität Berlin
Technische Universität München
Universität Bonn
Universität Freiburg
Universität Göttingen
Universität Hamburg
Universität Karlsruhe

دانشگاه های مجارستان

دانشگاه ها ومدارس عالی هنری آلمان

Akademie der Bildenden Künste München
Akademie der Bildenden Künste Nürnberg
Bauhaus-Universität Weimar
Folkwang Universität der Künste
Hochschule für Grafik und Buchkunst Leipzig
Hochschule für Künste Bremen
Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar
Kunstakademie Düsseldorf
Kunsthochschule Mainz
Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart
Staatliche Kunstschule für Textilindustrie Plauen
Universitat der Kunste Berlin

به پادکست زیر در رابطه با تحصیل در آلمان توجه نمایید

دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

در آلمان حدود ۸۳ دانشگاه انگلیسی زبان وجود دارند که بعضی از این دانشگاه ها بعد از ۶-۴ ترم به دانشگاه های کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و نیوزلند ترانسفر می شوند. اکثر این دانشگاه ها رایگان هستند و تحصیل در آنها هزینه بر نیست.

در ۹۰% این دانشگاه ها شرط ورود، داشتن مدرک تافل 550 پیپر بیس می باشد ولی دانشگاه هایی هم وجود دارند که متقاضیان می توانید دوره زبان را آنجا بگذرانید و نیاز به مدرک ندارند. با آنکه این دانشگاه ها انگلیسی زبان هستند ولی باید متقاضیان با زبان آلمانی جهت مصاحبه سفارت آشنا باشند و به دانشگاه نیز مدرک دانش زبان آلمانی ارائه دهند.

در هر دانشگاه در آلمان اداره کمک به امور دانشجویان خارجی وجود دارد که کلیه مراتب انجام کار مانند: خوابگاه، بیمه درمانی و … توسط این اداره انجام خواهد شد. حتی قبل از ورود می توان با کمک این اداره در مورد رزرو خوابگاه مکاتبه کرد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش برای تحصیل در آلمان

لازم به ذکر است که ترجمه مدارک تحصیلی باید به تایید سفارت آلمان برسد که از طریق شرکت ویزا متریک این امر امکان گذیر است.

مدارک ابتدا باید به تایید وزارت امور خارجه برسد تا سفارت آلمان آنها را نیز تایید نماید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی

درخواست ویزا باید شخصا ارائه شود. سفارت در صورت ناقص بودن مدارک از قبول درخواست روادید امتناع خواهد کرد. بررسی درخواست روادید بطورمعمول ۲ تا ۴ ماه بطول می انجامد.

لازم به ذکر است که ترجمه مدارک تحصیلی باید به تایید سفارت آلمان برسد که از طریق شرکت ویزا متریک این امر امکان گذیر است.

مدارک ابتدا باید به تایید وزارت امور خارجه برسد تا سفارت آلمان آنها را نیز تایید نماید.

ضمانت نامه مالی برای تحصیل در آلمان

۱- ضمانت نامه مالی توسط خود شخص متقاضی روادید تحصیلی

شخص می تواند با مراجعه به یکی از شعبات ارزی بانک ملی ایران و با حواله کرد مبلغ 8600 یورو بنام خود به بانک ملی هامبورگ، ضمانت مالی خود را بعهده بگیرد.

۲-توسط شخص تعهد کننده مقیم در آلمان

شخص تعهد کننده می تواند با مراجعه به شهرداری شهر محل سکونت خود در آلمان و با ارائه کلیه مدارک مالی خود اعم از فیش حقوقی و …. شخص متقاضی روادید تحصیلی در ایران را تا مادامی که در آلمان تحصیل می نماید ضمانت کند و اصل تعهد نامه خود را برای متقاضی در ایران ارسال دارد تا بر اساس آن متقاضی روادید خود را درخواست نماید.

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی

هزینه های تحصیل در آلمان

نکته ی دیگری که برای دانشجویان مورد سوال می باشد هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در آلمان می باشد. به طور کل هزینه دانشگاه به نوع دانشگاه، شهر و رشته تحصیلی بستگی دارد.
1

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشگاه های خصوصی بین 2 تا 25 هزار یورو در سال می باشد و برای دانشگاه های دولتی به جز ایالت بادن ووتمبرگ تقریبا رایگان است و ترمی حدود 300 یورو می باشد. برای دانشگاه های این ایالت نیز به طور تقریبی ترم 1500 یورو می باشد

مقاله پیشنهادی: تحصیل کارشناسی در آلمان

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس

2

هزینه تحصیل در مقطع ارشد نیز تقریبا به مانند لیسانس می باشد که دانشگاه های دولتی بین 100 تا 300 یورو در ترم می باشد و دانشگاه های ایالت بادن ووتمبرگ به مانند لیسانس می باشد.

مقاله پیشنهادی: تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

3

هزینه تحصیل در مقطع دکتری

برای مقطع دکترا به طور معمول هزینه ای در بر نخواهد داشت و شما شهریه ای بابت تحصیل نخواهید داشت. هر چند برای اطلاع از شهریه هر دانشگاه می توانید مقدار دقیق شهریه را متوجه شوید.

مقاله پیشنهادی: تحصیل دکتری در آلمان

مقطع دکترا در آلمان

برای اقدام برای مقطع دکترا در آلمان بسیار مشکل است زیرا متقاضی باید شخصا در آلمان استاد راهنما پیدا کند و در بسیاری از موارد این امر امکان پذیر نیست؛ زیرا تحصیل در آلمان رایگان بوده و دانشگاه ها تمایل زیادی به جذب دانشجویان خارجی به این منظور نشان نمی دهند.

در آلمان حتما باید برای ورود به دانشگاه ها متقاضیان به زبان آلمانی آشنا باشند. برای ورود به دانشگاه ها متقاضیان حتما باید دانش حداقل ۸۰۰ ساعت زبان آلمانی را داشته تا بتوانند در امتحان ورودی زبان DSH یا تستداف شرکت کنند.

برای ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان متقاضی به غیر از دانش ابتدایی زبان آلمانی باید IELTS 6.5 یا TOFEL pBT 550 داشته باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

سال هاست که دانشجویان از همه جای دنیا متقاضی ادامه تحصیل در آلمان هستند. یکی از ویژگی هایی که آلمان را بین دانشجویان بین المللی محبوب کرده است، هزینه پایین زندگی است.

هزینه زندگی در شمال و شرق آلمان نسبت به غرب و جنوب آلمان ارزان تر است. عوامل متعددی بر هزینه زندگی در آلمان تاثیرگذار هستند. از این عوامل می توان به کیفیت زندگی، اجاره خوابگاه، رشته تحصیلی و … اشاره کرد.

با احتساب عوامل بالا هزینه زندگی دانشجویی در ایالت های مختلف آلمان، ماهیانه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو می باشد. از این مبلغ بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ یورو هزینه خوابگاه های آزاد در شهرهای مختلف آلمان است.

برای دانشجویان بین المللی این امکان نیز وجود دارد که از خوابگاه های خود دانشگاه استفاده کنند. اما رزرو این نوع خوابگاه ها بین دانشگاه ها قوانین متفاوتی دارد. معمولا برای ترم اول امکان گرفتن خوابگاه خود دانشگاه نیست و پروسه اولویت بندی خوابگاه های دانشگاه بین ۳ تا ۶ ماه زمان می برد. در صورت موفق شدن در گرفتن این نوع خوابگاه اجاره میانگین ماهیانه بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو است.

هزینه زندگی و رفت و آمد در شهرهای مختلف آلمان بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو بسته به کیفیت زندگی دانشجویی می باشد. با توجه به امکان کار کردن در حین تحصیل در آلمان برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند، بسته به استعداد شخصی هر دانشجو می تواند بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو به صورت هفتگی درآمد داشته باشد.

شرایط سنی تحصیل در آلمان

دانشگاه های آلمان در سه مقطع لیسانس، ارشد و دکترا اقدام به پذیرش دانشجو می کنند که هر کدام از مقاطع مدارک و شرایط لازم و مخصوص به خود را دارد. یکی از نکاتی که همواره برای دانشجویان اهمیت دارد سن آن ها می باشد که می خواهند بدانند آیا ممکن است با این سن برای مقطع خاصی پذیرش بگیرند یا خیر.

 • به طور معمول برای کارشناسی بهتر است زیر 23 سال سن داشته باشید زیرا اگر بیش از آن باشد سفارت هم جهت دادن ویزا درنگ خواهد کرد.
 • برای تحصیل در مقطع ارشد سن مناسب برای اقدام زیر 28 می باشد هرچند خیلی از دانشگاه ها حد رسمی تعیین نکرده اند.
 • برای دکترا نسبت به مقطع های دیگر کمتر فشار وجود دارد ولی به هر حال بهتر است زیر 35 باشد تا بتوانید از بورس های تحصیلی استفاده کنید.

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم هم امکان پذیر است اما باید قبولی دانشگاه سراسری در ایران را داشته باشید. برای ادامه تحصیل در کشور مذکور، قدم اول گرفتن پذیرش از یک دانشگاه معتبر است. البته ذکر این نکته لازم است که بدون قبولی در دانشگاه های سراسری ایران هم می توان اقدام کرد اما باید ابتدا در کالج های آلمان تحصیل کنید.

این موضوع امکان اخذ ویزا را با دشواری روبرو می کند. بر اساس تجربه، آمار ویزای کسانی که دارای نامه قبولی در کنکور سراسری و دانشگاه های سراسری ایران هستند بیشتر است. به هر حال انتخاب با شخص متقاضی است.

ورود به دانشگاه‌ های آلمان برای علاقه ‌مندان از کشورهای مختلف، با مقدماتی همراه است.

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند به دو گروه تقسیم می شوند:

گروه اول دانشجویانی هستند که در ایران تجربه تحصیل دانشگاهی را دارند. گروه دوم را اشخاصی تشکیل می‌دهند که فقط مدرک دیپلم را گرفته اند. متقاضی ایرانی ای که قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را دارند و فقط دیپلم گرفته، می بایست در کنکور سراسری شرکت کند و قبولی دوره روزانه یا شبانه را داشته باشد. منظو از قبولی فقط دانشگاه های روزانه و شبانه است و دیگر دانشگاه ها مورد تایید نیستند. قبولی در دوره‌های کاردانی نیز مورد تایید نیست.

در مورد دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های آلمان نیازی به قبولی در دانشگاه نیست. دانشجویان بعد از اتمام دوره کارشناسی، می توانند به صورت مستقیم برای دوره کارشناسی ارشد اقدام کنند.

تبدیل نمره مدرک تحصیلی ایرانی به معادل آن در سیستم آموزشی آلمان

یکی از کار هایی که دانشجویان معمولا قبل از پذیرش گرفتن آن را امتحان می کنند بررسی نمره و معدل خود با سیستم دانشگاه مد نظر می باشد. این کار به این دلیل انجام می شود که دانشجویان ببینند آیا نیازهای دانشگاه را دارند یا خیر. سیستم نمره دهی ایران با آلمان متفاوت است. در ایران سیستم نمره دهی از 20 نمره می باشد در حالی که در آلمان به گونه ای دیگر می باشد.

در آلمان سیستم نمره دهی در بازه 1 تا 6 قرار دارد. بهترین نمره 1 و بدترین نمره 6 می باشد. به این معنی که هر چقدر معدل شما نزدیک به یک باشد سابقه تحصیلی بهتری دارید. همانطور که در سیستم ایران 10 در کارشناسی معیار قبولی می باشد، در سیستم آلمان 4 معیار پاس کردن است. نمرات بین 4 تا 6 نیز رد محسوب می شوند. معمولا حداقل نمره برای دانشگاه های آلمان 2.5 یا بهتر می باشد. راه محاسبه نمرات آلمانی به صورت زیر است:

X=(N_max-N_d)/(N_max-N_min )×3+1

با توجه به فرمول مدنظر N_max ماکزیمم نمره در کشور شما ( برای ایران 20 )، N_d نمره کسب شده شما در آن درس است. از طرفی N_min حداقل نمره در کشور شما ( برای ایران 10) می باشد. برای مثال اگر کسی در درسی نمره 16 را اخذ کرده باشد در سیستم آلمانی به صورت زیر خواهد بود:

X=(20-16)/(20-10)×3+1=2

تحصیل به زبان آلمانی و انگلیسی

برای تحصیل در آلمان ارائه مدرک زبان آلمانی برای دوره های آلمانی الزامی است. همچنین برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور ارائه مدرک زبان انگلیسی الزامی می باشد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط تحصیل در آلمان، پذیرش تحصیلی آلمان و زندگی دانشجویی در آلمان با مشاورین با تجربه موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در ارتباط باشید.

دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

در آلمان حدود ۸۳ دانشگاه انگلیسی زبان وجود دارند که بعضی از این دانشگاه ها بعد از ۶-۴ ترم به دانشگاه های کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و نیوزلند ترانسفر می شوند. اکثر این دانشگاه ها رایگان هستند و تحصیل در آنها هزینه بر نیست.

در ۹۰% این دانشگاه ها شرط ورود، داشتن مدرک تافل 550 پیپر بیس می باشد ولی دانشگاه هایی هم وجود دارند که متقاضیان می توانید دوره زبان را آنجا بگذرانید و نیاز به مدرک ندارند. با آنکه این دانشگاه ها انگلیسی زبان هستند ولی باید متقاضیان با زبان آلمانی جهت مصاحبه سفارت آشنا باشند و به دانشگاه نیز مدرک دانش زبان آلمانی ارائه دهند.

سوالات متداول

ارائه یکی از بهترین سیستم های آموزشی در دنیا
امکان ۲۰ ساعت کار همزمان با تحصیل
اخد اقامت دائم بعد از تحصیل
پایین بودن نرخ بیکاری
بالا بود سطح رفاه اجتماعی
اقتصاد قوی در منطقه

موسسه آموزش عالی فنی با تاکید بیشتر بر فعالیت علمی (fachhochschule)
دانشگاه با تاکید بیشتر بر علوم نظری (Universitaet)
دانشکده یا آکادمی موزیک و هنر (Musik und Kunsthochschule)
دانشکده تربیت بدنی (Sporthochschule)

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشگاه های خصوصی بین 2 تا 25 هزار یورو در سال می باشد و برای دانشگاه های دولتی به جز ایالت بادن ووتمبرگ تقریبا رایگان است و ترمی حدود 300 یورو می باشد.

با کشورهای دانمارک، هلند، بلژیک، فرانسه، سوییس، اتریش، جمهوری چک و لهستان مرز مشترک دارد.

خود شخص متقاضی روادید تحصیلی
تعهد کننده مالی مقیم در آلمان

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

127 پاسخ

 1. سلام. خسته نباشید. بهترین رشته برای تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی چه رشته ای هست؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   در خصوص سوال مطرح شده ما رشته های کامپیوتر و زیر شاخه های آن را پیشنهاد میکنیم .

  1. سلام وقتتون بخیر .
   خوشحالیم که محتوا براتون مفید بوده . هرسوالی داشتید در خصوص این مقاله با ما درمیان بگذارید .

 2. سلام
  دخترم 16 ساله و کلاس دهم رشته ریاضی هست. برای کارشناسی آلمان می خواد اقدام کنه. آیا برای رشته های مهندسی مثل کامپیوتر هم قبولی کنکور سراسری لازم هست؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بله باید در دانشگاه های مورد تایید آلمان قبول شده باشید و بعد اقدام کنید .

 3. سلام اگر اقامت آلمان رو داشته باشم با توجه به سن بالام میتونم تحصیل درآلمان رو داشته باشم یا بازم محدودیت سنی مانع میشه؟

 4. سلام سوالی برام پیش اومده
  امکان اقدام برای تحصیل در آلمان وسط دوره کارشناسی وجود داره؟جوری که برای ادمه تحصیل در آلمان اقدام کنیم؟ یا باید حتما کارشناسی رو بگیریم و برای ارشد اقدام کنیم؟

 5. سلام
  اگر معدل پایین داشته باشم امکان ترمیم معدل هست؟
  (۱۸.۵ دیپلم و ۱۷.۵ پیش)

  و اینکه دیپلم ریاضی هستم (پیش دانشگاهی تجربی)، برای ورود به دانشگاه های رشته پزشکی مشکلی به وجود میاره؟

  راستش میخوام این موارد رو بدونم که بتونم تصمیم بگیرم برای هدفم
  ممنون?

  1. سلام وقتتون بخیر .
   رزومه شما باید به صورت دقیق توسط کارشناسان ما مورد ارزیابی قرارگیرد .
   برای این کار لطفا با شماره 02128111107 تماس بگیرید .

 6. سلام خسته نباشید . من پارسال با کنکور مهندسی پزشکی دانشگاه ازاد واحد علوم تحقیقات تهران ( بهترین واحد ازاد ) قبول شدم و در سایت anabin دانشگاه من +h هستش . ایا به مشکل برمیخورم ؟ چون گفتید فقط روزانه و شبانه ملاکه

 7. سلام
  رشته های مشترک در اوسبیلدونگ و رشته های دانشگاهی سطح درآمد شون با هم تفاوت داره

 8. سلام
  من 17 سال سن دارم ، در حال گذراندن سال آخر دبیرستان هستم ، با معدل بالای 19.5 ، آیلتس 7 دارم ، مدرک موسیقی و ورزشی هم دارم.
  خواستم بپرسم که آیا برای تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در آلمان شرایطش رو دارم ؟
  آیا حتما باید در کنکور ایران دندون پزشکی قبول شم تا اونجا هم قبول شم ؟
  و امکان بورسیه تحصیلی برای من وجود داره یا نه ؟

  راهنمایی کنید لطفا

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بله برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان باید در کنکور ایران در این رشته قبول شوید .
   و با توجه به معدلتون ، بله امکان دریافت بورسیه براتون وجود داره .

 9. با سلام خدمت شما بنده چندتا سوال داشتم :
  من 33 سال سن دارم و مدرک لیسانس معماری با معدل 17 از دانشگاه غیر انتفاعی هستم ضمنا گپ تحصیلیم هم 7 سال هست قصد دارم برا ادامه تحصیل مقطع ارشدم برم المان
  سوال اولم اینه که ایا شرایط بنده میخوره پذیرش و ویزا بگیرم ؟
  دوم: ایا میتونم بامدرک غیرانتفاعی کارشناسی , در المان ارشدمو در دانشگاه دولتی و رایگان تحصیل کنم ؟
  سوم : آیا با مدرک زبان انگلیسی شانسم بیشتره یا المانی؟ اگه زبان رشتم انگیسی بود بازم میتونم رایگان تحصیل کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   خیر متاسفانه ، گپ تحصیلیتون زیاده . امکان اقدام وجود نداره .

 10. سلام خسته نباشید بنده 25 سالمه
  مدرک لیسانس مدیریت بازرگانی از دانشگاه ازاد دارم معدلم 16
  مدرک ایتلس 6و نیم
  و تست داف 4 هم دارم
  اما سابقه کاری ندارم
  میتونم برای تحصیل در المان اقدام کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   اگر گپ تحصیلی زیادی نداشته باشید امکان اقدام براتون وجود داره .

  1. سلام وقتتون بخیر .
   تحصیل در آلمان به زبان آلمانی رایگان هست و تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور هزینه بر خواهد بود .

 11. سلام برای تحصیل در دوره دکتری رشته حقوق مدرک زبان آلمانی هم لازمه یا انگلیسی کفایت میکنه؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای مقطع دکترا اقدام نمیکنیم . میتونید در این زمینه از موسساتی که فعالیت دارند راهنمایی بگیرید .

 12. سلام وقت بخیر
  بنده دانشجوی دکترای دامپزشکی هستم و ۱۲۷واحد در دانشگاه علوم تحقیقات تهران گذروندم میخواستم بدونم امکان ادامه ی این رشته در المان وجود داره ؟ و یا میتونم بدون گذروندن کالج به دندون پزشکی تغییرش بدم ؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   باید شرایطتون دقیقتر بررسی بشه . برای این کار میتونید با شماره 02128111107 تماس بگیرید .

 13. سلام ، من ۳۲ دارم و داری مدرک لیسانس زیست مولکولی هستم با نمرات خوب و مقاله و مدارک کارگاه های مرتبط با رشته ، و همسرم فوق لیسانس هستن و مهندس کامپیوتر و ۳۸ سال سن دارند و رزومه کاری و سابقه کاری قوی ای هم دارند مدرک آیلتس و b1 آلمانی هم هردو داریم با این شرایط آیا ممکنه من بتونم برای ارشد در المان پذیرش بگیرم و همسرم هم برای کار اقدام کنند؟ و با توجه به سن ام شانس این رو دارم ؟؟ متشکرم

  1. سلام وقتتون بخیر .
   اگر همسرتون در زمینه مدرک تحصیلیشون سابقه کار داشته باشند میتوانند از طریق جاب آفر اقدام کنند و شما هم به عنوان ویزای همراه به ایشون ملحق شوید .
   به عنوان ویزای همراه شما اجازه کار و تحصیل رایگان در آلمان را دارید .

  2. سلام
   من 18 ساله هستم و دیپلم تجربی با معدل 19.07 هستم و در کنکور سراسری 1400 روزانه در رشته شیمی کاربردی پذیرفته شده ام و به زبان آلمانی در سطح b1 آشنا هستم ولی فعلا در امتحان زبان مورد تایید شرکت نکرده ام و متقاضی تحصیل در آلمان هستم. با توجه به شرایط کرونا شرکت در آزمون زبان طولانی است آیا می توانم برای ویزای تحصیلی اقدام کنم

   1. سلام وقتتون بخیر . باتوجه به شرایط سنیتون هم امکان اقدام از طریق تحصیل در آلمان و هم امکان اقدام از طریق آوسبیلدونگ آلمان را دارید .
    برای هردو مورد باید سطح زبان خودتون رو به موازات پرونده به B2 آلمانی برسونید .

 14. سلام 22 ساله هستم مدرک کارشناسی مکانیک از دانشگاه یزد با معدل کل 14 دارم (معدل دیپلم 19) مسلط به زبان انگلیسی و b1 المانی هستم میخواستم بدونم شرایطم برای تحصیل در آلمان برای کارشناسی ارشد مساید هست؟ تشکر.

 15. سلام وقت بخير ، عذر ميخوام براي تحصيل در دانشگاه هاي دولتي آلمان در مقطع كارشناسي ارشد مدرك دانشگاه آزاد قبوله ؟ و اينكه براي رشته هاي مديريت آزمون ورودي نيازه؟

 16. بنده١٩ سالمه و در رشته تجربى معدلم١٩.٦٠ ميباشد و تمكن مالى خوبى دارم و متقاضى تحصيل در رشته پزشكى در آلمان هستم ،كنكور هم ندادم لطفا راهنمايى بفرماييد

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل پزشکی در آلمان ، باید در کنکور ایران در این رشته قبول شوید .

 17. سلام وقتتون بخیر
  من در حال اتمام دوره کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی هستم.مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد بودم.28 سالم هست و به زودی برای آیلتس امتحان میدم.زبان آلمانی بسیار مبتدی بلدم.میخواستم بپرسم برای تحصیل در مقطع دکترا به چه صورت باید بورس بگیرم و شرایطش به چه صورت هست؟
  ممنون از زمانی که اختصاص میدین

 18. سلام ممنون از پاسخگویی شما
  من ۱۸ سال دارم و تا پایان سال ۱۴۰۰ سطح B2 آلمانی رو به اتمام می‌رسونم
  رشته من تجربی هست و در کنکور سراسری ۱۴۰۰مجاز برای انتخاب دانشگاه های سراسری(شبانه و روزانه) شدم
  میخواستم بدونم برای پذیرش مستقیم دانشگاه المان بدون گذراندن کالج برای رشته پرستاری یا مامایی شانسی دارم یا باید پرستاری و مامایی رو در دانشگاه دولتی ایران قبول بشم و حدود ۴۰ واحد پاس کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   باید پرستاری یا مامایی رو در ایران قبول شوید و حدود 40 واحد پاس کنید و بعد از آن وارد دانشگاه های آلمان شوید .

 19. سلام خسته نباشید
  با مدرک دیپلم بدون دادن کنکور امکان تحصیل لیسانس در المان هست ؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   خیر باید در کنکور ایران در دانشگاه دولتی قبول شوید و بعد میتوانید برای مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدام کنید .

 20. سلام
  من ۱۸ سالمه
  مدرک b2 زبان آلمانی رو دارم
  به زبان انگلیسی هم مسلط هستم
  دیپلم من رشته نظریه ولی میخوام برای دانشگاه توی رشته موسیقی تحصیل کنم
  آیا امکان پذیره؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   باید سوابق تحصیلیتون ارزیابی بشه توسط کارشناسان ما .
   برای این کار لطفا با شماره 021-28111107 تماس بگیرید .

 21. با سلام و عرض ادب
  بنده به دلایلی، بسیار دیر اقدام به تحصیل نمودم؛ اکنون با 33 سال سن دانشجوی سال دو مهندسی عمران در یکی از دانشگاه های غیر انتفاعی هستم و نمراتم بالای 16 است و همچنین فعلاً دانش آموز سطح A2 زبان آلمانی هستم.
  به نظر شما، با توجه به شرایط سنی بنده (با اتمام دانشگاه و دوره زبان و وقت مصاحبه سفارت)، در سن 36-35 سالگی امکان پذیرش و تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های آلمان وجود دارد؟ در صورت وجود این امکان، شانس من نسبت به افراد 26-25 ساله چقدر است؟ درصورت نبود این امکان، آیا مدارک دانشگاه غیر انتفاعی برای ویزای جست و جوی کار مورد تأیید است؟
  پیشاپیش از پاسخ شما نهایت تشکر و سپاس را دارم.

  1. سلام وقتتون بخیر .
   برای فوق لیسانس باید تست داف 4 در 4 داشته باشید و این که باید گپ تحصیلیتون رو تا سن 33 پر کنید .
   شانستون به نسبت کمتر از افراد کم سنتر است .
   ویزای جست و جوی کار در حال حاضر انجام نمیدیم .

 22. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی مهندسی پزشکی دانشگاه دولتی هستم
  معدلمم ۱۶ هست. زبان انگليسي مسلطم و بزودی برای گرفتن مدرک هم اقدام میکنم. میخاستم ببینم شرایطم برای تحصیل در المان در مقطع ارشد در یکی دو سال اینده و همچنین شرایط مالی به چه شکل باید باشه؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   تمکن مالی : 10226 یورو هست ( در حال حاضر )
   زبان آلمانی رو هم حتما باید آشنایی داشته باشید .

 23. سلام وقت شما بخیر. من 24 سالمه و مدرک لیسانس دبیری زبان از دانشگاه فرهنگیان رو دارم. اما میخوام برای تحصیل توی رشته طراحی لباس، مقطع لیسانس اقدام کنم. معدل دیپلم تجربیم 18/20 هستش و مدرک B2 گوته دارم. از لحاظ محدودیت سنی امکان تحصیل ندارم؟
  ضمن اینکه تو کارنامه سبز سازمان سنجش قبولی رشته زیست سلولی شهید بهشتی رو آوردم، ولی ثبت نام نکردم. از این قبولی هیچ استفاده ای نمیتونم بکنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بله شما میتوانید برای تحصیل در آلمان اقدام کنید . البته توجه داشته باشید که در ابتدا باید شرایط شما به صورت کلی ارزیابی شود .

 24. سلام فکر کنم سایت یه ایرادی داره من دیروز در مورد اینکه در سن ۲۶سالگی میشه وارد کالج های المان شد سوالی پرسیده بودم شما هم در جواب نوشتین که میتونین برای پرستاری اقدام کنید منم روی پاسخ کلیک کردم و دوباره متنی نوشتم ولی اون متن تو سایت نیست فکر کنم پیام هایی که براتون میفرستم نمیاد لطفا چک کنید حیف سایت به این خوبی مشکل داشته بشه در ضمن لطفا به این سوال من هم پاسخ بدین ایا شخصی که ۲۶سالشه میتونه وارد کالج های المان بشه مدارکم قوی هست توجیه و انگیزه نامه خوبی هم دارم و میخوام المان مهندسی بخونم با این سن شانسی دارم؟

  1. سلام وقتتون بخیر بله اگر شرایطتون مناسب باشه میتونید وارد کالج های آلمان شوید

 25. سلام من ۲۵سالمه مدرک زبان b2المانی دارم دیپلمم فنی حرفه ای بود الان دارم دیپلم و پیش ریاضی میگیرم وضعیت درسم هم خوبه تا ۲۶سالگی میتونم دیپلم و پیش رو با معدل ۲۰بگیرم ایا با داشتن مدارک و نمرات همراه با انگیزه نامه و توجیه خوب برای سنم میتونم وارد کالج های المان بشم مشکلی که دارم سن هست ایا هیچ امکانی هست که برای تحصیل به من ویزا بدن؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   میتونید برای دوره های آوسبیلدونگ پرستاری شرکت کنید و از این طریق وارد کشور آلمان بشید و کار کنید.

   1. سلام مجدد ممنون که اینقدر سریع جواب میدین فقط ببخشین دیپلمی که من میگیرم ریاضی هست و رشته تحصیلی هم که میخوام بخونم مهندسی صنایع هست یا رشته های دیگر مهندسی شما به پرستاری اشاره کردین ایا شانسی برای تحصیل در رشته های مهندسی با این سن ندارم؟ قوی بودن مدارک و داشتن توجیه و دلیل خوب میتونه مشکل سن رو جبران کنه در کل شانسی دارم؟

    1. سلام وقتتون بخیر .
     شرایطتون باید ارزیابی بشه . لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید تا به صورت کاملا رایگان شرایطتون رو ارزیابی کنند : 02128111107

 26. سلام من23 سالمه مدرک کارشناسی مهندسی برق از دانشگاه صنعتی اصفهان با معدل17/25و ایلتس 7 و b1المانی رو دارم و میخواستم برای دوره ی کارشناسی ارشدم برای دانشگاه صنعتی مونیخ المان اپلای کنم شرایطم چطور هست
  و حقوق خالص یک مهندس برق با مدرک کارشناسی ارشد و بدون سابقه ی کار (بعد از پرداخت شدن مالیات)چقدر خواهد بود
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. سلام وقتتون بخیر .

   حقوق شما در آلمان به عوامل متعددی بستگی دارد ولی به طور معمول و میانگین ماهانه بین 4 تا 6 هزار یورو در ماه که بسته به سابقه کار و محلی که کار میکنید این مبالغ تغییر میکند .

 27. من تا سال 10هم رو ایران خوندم و دیپلمم رو ترکیه گرفتم.
  الان 18و خورده ای سن دارم.
  معدلم هم 8,34 از 100.
  برای کارشناسی توی المان میتونم بورس تحصیلی پیدا کنم؟

  1. سلام باید دانشگاهی که مد نظرتون رو هست شرایط رو بررسی کنید که شامل بورس میشوید یا خیر

 28. با سلام من امسال دیپلم مکانیک خودرو رو میگیرم میخواستم بدونم میشه برای دانشگاه م رفت المان اونجا ادامه تحصیل داد ؟بعد من یه فامیل هم المان دارم میشه از طریق اونم برم ؟
  میخوام بدونم چطوری میشه اقامت دائم اونجا رو گرفت؟

  1. سلام با مدرک دیپلم میتونیم برای پذیرش دانشگاهای آلمانی زبان آلمان اقدام کنیم .

 29. سلام وقتتون بخیر، من ۲۸ سالمه لیسانس مهندسی صنایع دارم و ۵ سالی میشه که از فارغ‌التحصیلیم میگذره، من قصد دارم که به دنبال مربیگری فوتبال برم و سوای رشته تحصیلی م پذیرش بگیرم، ممنون میشم راهنماییم بفرمایید که چ‌ اقدامی انجام بدم؟ از چ راهی؟ اگه بخوام برای لیسانس دوباره تو رشته تربیت بدنی اقدام کنم امکانش هست؟ مدرک زبان هم انگلیسی هم آلمانی باید داشته باشم؟ سپاس از راهنمایی تون

  1. سلام برای مقطع کارشناسی باید بین 18 تا 22 باشید ولی برای دوره های اوسبیلدونگ میشه براتون اقدام کرد

 30. سلام خسته نباشید
  من متولد 1380 هستم
  و معدل دیپلم من17.50
  معدل کتبی نهایی 15.90
  معدل سه سال دبیرستانم 18.50
  و رشته ی من تجربی هست
  تصمیم دارم رشته مدیریت پروژه در المان تحصیل کنم
  و اینکه رشته مدیریت پروژه در مقطع لیسانس در المان کلا ارائه میشه؟
  من باید از طریق کالج اقدام کنم؟ و اینکه رشته من تجربی هست میتونم در رشته غیر تجربی در کالج شرکت کنم؟
  ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

 31. سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید . من 18 سال و 8 ماهم هستش . میخواستم برای رشته پزشکی دانشگاه های المان اقدام کنم
  میخواستم ببینم حداکثر سنی که میشه اقدام کرد چند سال هست ؟
  و اینکه چه معدلی نیاز هست ؟
  من فارغ التحصیل نظام اموزشی جدید هستم . و دیپلم سه ساله دبیرستان علوم تجربی دارم .
  میشه بفرمایید ایا میتونم برای مهاجرت به این کشور اقدام کنم یا خیر ؟

  1. 18 تا 22 میشه اقدام کرد و پذیرش کنکور و دانشگاه برای رشته های پزشکی در دانشگاهای آلمان مورد نیاز هست .

   1. سلام وقتتون بخیر همسرم فوق دیپلم زبان انگلیسی داره میشه برای ادامه تحصیل در المان اقدام کرد؟

    1. سلام وقتتون بخیر .
     بله . درصورت تمایل با شماره های زیر تماس بگیرید .
     02128111107
     02122654650

 32. سلام.
  بنده فارغ التحصیل رشته علوم ورزشی در مقطع کارشناسی با معدل 18 از دانشگاه زنجان هستم.
  امکان تحصیل در این رشته در آلمان و کشورهای نظیر هست؟
  شرایط این رشته در کل چگونه است؟

 33. سلام من مهندسی ناپیوسته برق کنترل ابزار دقیق با معدل ۱۵.۵ از دانشگاه آزاد گرفتم. من بدون کنکور وارد دانشگاه شدم و ثبت نام کردم امسال هم ۳۰ سالم میشه. خواستم ببینم بهم ویزا تحصیلی تعلق میگیره؟ زبان هم تا سطح a22خوندم الانم دارم واسه b1 میخونم اما مدرک ندارم داشتن مدرک زبان الزامی یا فقط بلد باشیم کافیه؟ ممنون میشم جوابمو بدید.

  1. سلام.
   با توجه به سنتون احتمال ویزای تحصیلی هنوز برای شما وجود داره اگر سریع اقدام کنید.
   و با توجه به درخواست نیاز رشته شما، میتوانید 3روز در هفته کار کنید و درآمد مناسبی داشته باشید.
   در این خصوص در صورت تماس با هرمس، مشاوران راهنمایی دقیق ارائه خواهند داد.

 34. من ۲۱ سالمه یه سال از کارشناسیم مونده تموم بشه مهندسی مکانیک میخونم دانشگاه ازاد تهران در سایت انابین هم تایید شده. دارم زبان المانی رو هم یاد میگیرم میخاستم واسه ارشد اقدام کنم در حال حاضر طراحی سایتم انجام میدم. میخاستم ببینم میتونم پذیرش بگیرم واسه ارشد؟

  1. شرایط مطلوبی دارید.
   زبان رو تا B2 پاس کنید براحتی تایید خواهید شد.

  2. با سلام و عرض ادب.
   بنده مدرک کارشناسی علوم ورزشی(تربیت بدنی)
   از دانشگاه زنجان با معدل ۱۸ دارم.
   سوال بنده از شما این هست که شرایط بورسیه این رشته در مقطع ارشد و دکترا چگونه است؟
   این رشته در کل بورسیه داره یا نه؟
   بیشتر میخوام شرایط این رشته رو در بورسیه بدونم و اگر شرایطش باشه برای ادامه تحصیل مهاجرت کنم.
   شرایط زبان و غیره را میدانم و تنها هدفم ارزیابی بورس تحصیلی این رشته هست
   ممنون میشم راهنمایی کنید
   تشکر از سایت خوبتون

   1. سلام برای بورس باید شرایط و رزومه شما به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیره

    1. سلام
     من دانشجوی کارشناسی مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد هستم معدلمم ۱۵.۵ هست سنم۲۱ ساله و سال بعد دانشگاهم تموم میشه دارم زبان میخونم آیا با این شرایط امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد در آلمان در گرایش رشته‌های مدیریت هست؟ یا اینکه حتما باید سابقه شغلی مرتبط داشته باشم.

     ممنون

     1. سلام وقتتون بخیر .
      بله میتونید برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنید. نیازی به سابقه کار ندارید .

 35. سلام من 19سالمه
  ترم دو رشته ی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهانم
  معدل دیپلمم 17.83 هست میخوام بدونم شانس پذیرش من چقده
  اگر امکان پذیرش زیاد باشه کلاس زبان آلمانی هم خواهم رفت
  اگر میشه راهنمایی کنید
  سپاس

  1. سلام
   باتوجه به معدل خوبتون و رشته مهندسی این امکان وجود داره ادامه کارشناسی رو در آلمان بگذرونید و دروس رو تطبیق بدیم و فارغ التحصیل شید
   و یا پس از فارغ التحصیلی در ایران برای ارشد اقدام کنیم.
   در مجموع شرایط بسیار خوبی دارید و در حال حاضر تحصیل در آلمان بدلیل هزینه فوق العاده کم، ارزش بالایی داره.

 36. سلام شما اول مقاله نوشته بودین که تحصیل در المان رایگانه ولی بعدش هزینه تحصیل در المانو 100 تا 300 یورو گفتین چه فرقی میکنن

  1. سلام.
   هزینه ای که اعلام شده، باتوجه به سایر کشورها رایگان محسوب میشه.
   و با اجازه 20 ساعت کار در هفته، این مشکل کوچیک براحتی مرتفع میشه.

  1. با عرض سلام
   – حداکثر سن 30 سال
   – مدرک زبان B2 و TestDaf
   – هزینه ترمی بین 100 تا300 یورو
   – اجازه کار هفته ای 20ساعت

 37. درود
  من دانشجوی کارشناسی ارشد نانو تکنولوژی پزشکی از دانشگاه سراسری هستم و 28 سال سن دارم مقاله درحال حاضر ندارم ولی یک اختراع مشترک در زمینه دارو رسانی به روش نانو دارم . معدل کارشناسی من 14و سطح زبان انگلیسی خوبی دارم و در حال یادگیری زبان آلمانی هستم می توانم در مقطع ارشد همین رشته در یکی از دانشگاه های آلمان اپلای بگیرم . سپاس از شما

  1. وقت بخیر
   پاسخ سوال شما مثبت هست
   مطمئنا مدر شما در anabin تایید خواهد شد و با توجه به اینکه زیر 30سال هستید و همچنین رزومه تحصیلی خوبی دارید، مانعی سر راه ویزای تحصیلی نخواهید داشت.
   توصیه میشه قبل از اینکه سنتون بالاتر بره برای ویزای تحصیلی اقدام کنیم چون در حال حاضر مدرک کارشناسیتون حاضره و برای ارشد هم اقدام میکنیم.

 38. سلام خسته نباشید
  من متولد ۷۳ هستم و کارشناسی ارتوپدی فنی از دانشگاه سراسری دارم
  اگر بخوام از اول برای کالج اقدام کنم با توجه به محدودیت سنی که سفارت قائل میشه امکانش هست که برای ارشد پذیرش بگیرم و بعد وارد کالج بشم که تغییر رشته بدم؟

  1. سلام
   لطفا توضیح بیشتر بدید
   چه رشته ای دقیقا میخواید بخونید؟
   با توجه به اینکه 25 سالتون هست، برای کارشناسی خیلی احتمال کمی وجود داره.

 39. درود
  من 28 ساله دانشجوی کارشناسی ارشد نانو تکنولوژی در دانشگاه سراسری هستم معدل کارشناسی من 15 و هیچ مقاله ای در حال حاضر ندارم ولی یک اختراع ثبت شده مشترک در زمینه دارو رسانی به روش نانو دارم با این شرایط میتوانم تسلط خوبی به زبان انگلیسی دارم و در حال یادگیری زبان آلمانی هستم آیا می توانم اپلای برای مقطع ارشد یکی از داننشگاه ها و یا کالج های کشور آلمان را دریافت کنم ؟
  سپاس

  1. سلام،
   در حال حاضر شرایط سنی مناسبی برای مقطع ارشد و اخذ ویزای تحصیلی دارید.
   میتونیم در این مقطع زمانی کارتون رو پیش ببریم.
   بنظر نمیاد مانعی سر راهتون وجود داشته باشه.
   برای هرمس رزومه ارسال نمایید.
   22654650

 40. سلام من23سالم هست و مدرک لیسانس پزشکی هسته ای از دانشگاه سراسری دارم امکان پذیرش کالج برای پزشکی در المان با توجه به سنم دارم؟تا چه سنی حداکثرمیشه اقدام کرد؟

  1. سلام وقتتون بخیر . بله با توجه به سن شما که به تازگی تحصیل کارشناسیتون تمام شده و فاصله ای نیفتاده بین مقاطع تحصیلی- امکان پذیرش تحصیلی برای شما زیاد است. ولی کشورهای دیگه ای هم میتونن انتخاب مناسبی براتون باشن.برای اطلاعات بیشتر میتونید تماس بگیرید

 41. سلام خسته نباشید
  من پارسال دیپلم تجربی و با معدل بالای ۱۹دریافت کردم و پارسال کنکور دادم ولی امسال دوباره پشت کنکور هستم.۱۹سالمه.
  میخواستم ببینم برای رشته فیزیو تراپی و یا ژنتیک المان بهتره صبر کنم و بعد از کنکور با گذراندن چند واحد دانشگاه اقدام کنم یا نه الان تمرکزم و بگذارم برای اخذ پذیرش..
  میخواستم بدونم امکان اپلای کدوم بالا تر و کم هزینه تر می باشد
  ممنون

  1. اگر گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه های سراسری ایران و مدرک b1 زبان آلمانی را نداشته باشید باید پس از اخذ مدرک b1 زبان آلمانی از طریق کالج های آلمان اقدام کنید. با وجود اینکه کالج ها اکثرا رایگان هستند و به دانشجویان خود کمک هزینه می دهند. در اختیار داشتن گواهی اشتغال به تحصیل و پذیرش از دانشگاه های آلمان شما را از لحاظ تحصیلی جلو می اندازد و شانس ویزای شما را ارتقا می دهد.

  2. سلام وقتتون بخیرمن 19سالمه و رشته ی تحصیلیم تجربی بوده معدل سال اخره دبیرستانم هم17/56بوده و قبولی ژنتیک دانشگاه آزاد رو دارم و مدرک زبان المانیم همb2 هستش میخواستم بپرسم باتوجه به ادغام کنکور سراسری و آزاد برای ورود به کالج حتما باید مدرک سراسری رو داشته باشم؟

   1. سلام
    پاسخ: خیر
    شما براحتی میتونید برای کارشناسی ویزای تحصیلی بگیرید و شهریه تقریبا رایگان تمام خواهد شد.
    دیپلم کفایت میکنه.

 42. سلام.من کارشناسی شیمی دارویی دارم و دارم برای ارشد تجزیه اماده میشم معدل لیسانسم کم هس درحد14،میخواستم بدونم میتونم همزمان ایران ارشد بخونم و برای یکی از رشته های ارشد آلمان هم درخواست بدم؟یا باید واسه دکتری اپلای کنم؟24 سالمه

  1. سلام
   سن مناسبی دارید سرکار خانم. برای ویزای تحصیلی این امکان وجود داره که اقدام کنیم.
   برای تحصیل ارشد در آلمان بسیار مناسب هستید.
   فقط این موضوع رو در نظر داشته باشید که معدل شما لب مرزه. اعتبار دانشگاهی که فارغ التحصیل شدید ممکنه این مورد رو پوشش بده.
   برای دکتری که خیر.

 43. سلام . روزتون بخیر.
  من 36 سالمه و کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع و 9 سال سابقه کار دارم. میخوام بدونم میتونم ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی یا ارشد بگیرم؟

  1. وقت بخیر جناب
   مدرک تحصیلی و سابقه مرتبط از ویژگی های مثبت شماست
   از طرف دیگه سن شما برای تحصیل مناسب نیست.
   بشدت توصیه میشه بدلیل شرایط ویژه برای ویزای کار، گزینه جاب آفر را انتخاب کنید.

 44. سلام من دانشجوی ترم ششم کارشناسی علوم ورزشی دانشگاه پیام‌نور هستم.
  برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان باید چیکار کنم؟ درضمن رزومه ورزشی قابل قبولی دارم در سطح جهانی و عضو تیم ملی قایقرانی ایران بودم در سالهای اخیر ولی معدل بالایی ندارم!

  1. سلام
   سنتون رو اعلام نکردید.
   با این حال در مورد رشته شما، ویزای تحصیلی برای کارشناسی مجدد احتمالش هست که تایید بشید.

 45. سلام من ۱۸ سالمه، دانشجوی داروسازی دانشگاه آزاد تهران هستم. معدل دیپلم هم بالاست. آیا میتونم نسبت به ادامه تحصیل در رشته خودم در آلمان اقدام کنم؟

 46. من در سال 1397 لیسانس مدیریت امور فرهنگی را دریافت کردم و می خواهم برای مقظع کارشناسی ارشد اقدام به تحصیل در آلمان را انجام دهم. اگر میشه منو راهنمایی کنید و میدونم که همزمان باید زبان انگلیسی خوند با زبان آلمانی. اما آیا هر دو زبان نیاز است و برای زندگی از نظر م بودن هزنه ها چه شهر و دانشگاهی را پیشنهاد می دهیهد؟
  مرسی

  1. با سلام
   برای تحصیل در کشور آلمان یک زبان مسلط باشید کافی است و نیازی به یادگیری هر دو زبان نیست. برای دانشگاه و هزینه ها باید رزومه تون بررسی بشه و دانشگاه و شهرهایی که می تونید اقدام کنید به شما معرفی بشه. لطفا رزومه تون رو از طریق فرم مشاوره مهاجرت برای ما بفرستید

  2. سلام
   من ۱۷سالمه سال دیگه کنکور دارم
   ایا بعد از قبولی دانشگاه دولتی سراسری ایران ومدرک
   زبان المانی و دیپلم میتونم در دانشگاهای خوب دولتی المان تحصیل کنم

 47. سلام. خسته نباشید. من 21سالمه و کنکور سراسری رو شرکت نکردم و تصمیم دارم از مهر دانشگاه آزاد رشته ی بدون کنکور ثبت نام کنم. یعنی اگر دو ترم دانشگاه آزاد درس بخونم نمیتونم برای مقطع لیسانس برای آلمان اقدام کنم؟ حتما باید کنکور شرکت کنم؟ چون من توی وبسایت آلمانی معتبری خوندم که دانشگاه ازاد شهر من مدرکش برای اونا قبوله (در حال حاضر). ممکنه منو راهنمایی کنید که چکار کنم؟

  1. با سلام و احترام
   اگر بخواهید برای تحصیل در آلمان اقدام کنید دو راه بیشتر ندارید: 1. دانشجوی دانشگاه سراسری باشید(نه دانشگاه آزاد و…) 2. مدرک لیسانستون رو از دانشگاه های مورد تایید آلمان در ایران بگیرید(مثل همین دانشگاهی که میخواید ثبت نام کنید و مورد تایید آلمان هستش) نکته ای هم که هست باید برای تحصیل در آلمان مدرک زبان آلمانی سطح b2 را بگیرید.
   پیروز باشید

   1. سللم من در حال حاضر دارم زبان المانی میخونم و ۳۰ سالمه و‌کارشناسی عمران گرفتم ایا شانسی واسه رفتن به المان داررم؟

    1. سلام
     سن مناسبی دارید.
     مدرک مهندسی هم به شما در پیدا کردن کار کمک خواهد کرد. از آنجاییکه کشور آلمان استانداردهای بالایی برای ساخت و ساز اجرا میکند ممکن است در ابتدا شغل مرتبط با تخصصتون پیدا نکنید.
     در کل، بنظر میرسه برای جاب سیکر مشکلی نخواهید داشت.

 48. با درود”
  لیست مشاغل مربوط به کشور آلمان مطالعه کردم اما رشته کاری و تحصیلی من نبود.. من کارشناسی ارشد حسابداری دارم و 28سالمه و 4سال و نیم سابقه دارم. امروز هم با کارشناس موسسه صحبت داشتم و گفتن که رشته منو نیاز دارن.. اما توی لیست سایت نمیبینم. لطفا راهنمایی کنید. سپاس

  1. کد رشته حسابداری و مشاغل مرتبط به آن در لیست سفید مشاغل مورد نیاز کشور آلمان برای صدور بلوکارت 723 03 است و طبق آخرین اعلام نیاز وزارت کار آلمان این کشور به بیش از چهارهزار حسابدار برای ورود به بازار کار آلمان نیاز مند است. رشته حسابداری جزو رشته های مادر و کلیدی برای پیشبرد اقتصادی کشور آلمان است. توصیه ما به این است که از موسسات معتبر زیر نظر وزارت کار مشاوره بگیرید و فرصت را برای اقدام در زمینه کاریابی در آلمان از دست ندهید.

 49. من ۲۶سال سابقه کار دارم بیشتر آن درمان بوده ۴سال کامپیوتر پیوسته بقیه پارتام کارشناسی کامپیوتر سخت افزار و فوق مدیریت فناوری اطلاعات گرایش کسب و کار دارم شرایط کاری در آلمان را می خواستم بدانم چهار ماهی هست زبان آلمانی شروع کردم حدود ۵۰ سال سن دارم بچه ام هم آنجا درس می خواند

  1. سلام وقت بخیر. از طریق چت آنلاین با شما صحبت کردیم با شما تماس خواهیم گرفت.
   پاینده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.