ایتالیا، مقصدی طلایی برای تحصیل!

ایتالیا قطعا جز کشورهایی است که توجه بسیاری از توریست‌ها و دانشجویان را به خود جلب می‌کند. اولین دانشگاه مدرن سال ۱۰۸۸ در بولونیا ایتالیا پایه گذاری شد. ایتالیا دانشمندهای خارق العاده‌ای مانند لئونارد دانوینچی و گالیله را آموزش داده است. سیستم آموزشی پیشرفته ایتالیا در طی سالیان منتج دستاوردهای بسیار زیادی در زمینه‌ی پرورش استعدادها شده است. این سیستم بر اساس متد‌های نوین علمی و زاویه‌ی دید خلاقانه است. یکی از نتایج این سیستم را در نحوه‌ی نگرش دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه‌های ایتالیا می‌توان دید. با تحصیل در ایتالیا در سال 2022 می‌توانید از بهترین سیستم‌های آموزشی عالی در این کشور زیبا بهره مند شوید

مطالب مهم این مقاله

مطالب مهم این مقاله

ناگفته هایی برای تحصیل در ایتالیا را در این پادکست بشنوید!

درباره ایتالیا

ایتالیا به عنوان کشوری موفق در زمینه های مختلف علمی و هنری، یکی از قطب های جاذبه ی دانشمندان، سرمایه گزاران و هنرمندان بزرگ در جهان است. به دلیل هم پیمان بودن در معاهده ی شنگن، امکان سفر به کشورهای مختلف اروپایی و داشتن تجربه هایی بی نظیر را به شما می دهد، سیستم حمل و نقل ریلی و هوایی آن، دسترسی آسانی حتی به بکرترین و دور افتاده ترین مکان ها را نیز می دهد و سفرهای میان کشوری را بسیار آسان و کم هزینه کرده است. علاوه بر این شما هر زمان به راحتی می توانید از سیستم هایی همچون بلابلاکار نیز برای حمل و نقل آسان و امن جاده ای استفاده کنید.

از مهم ترین فرصت هایی که تحصیل در ایتالیا در اختیار دانشجویان قرار می دهد می توان به برنامه و بورس تحصیلی اراسموس اشاره کرد، که دانشگاه های کشورهای مختلف به هدف تبادل فرهنگی و علمی دست به بورسیه و تبادل دانشجویان خود می زنند. به این واسطه دانشجو خواهد توانست بخشی از دوره ی تحصیل خود را در کشور و دانشگاهی دیگر بگذراند، در حالی که دانشگاه بخش اعظم هزینه ی اقامت و خورد و خوراک دانشجو را پوشش می دهد.

به علاوه شما در هر سنی می توانید برای تحصیل در ایتالیا اقدام کنید، چرا که هیچ محدودیت سنی ای برای دانشجویان قائل نمی شوند.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

چرا تحصیل در ایتالیا؟

دانشگاه‌های ایتالیا آموزش عالی باکیفیت را با هزینه‌های تحصیلی مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به سایر کشورهای اروپای غربی ارائه می‌دهند. حدود 32000 دانشجوی بین‌المللی از جمله دانشجویان مستقل و دانشجویان بورسیه در ایتالیا مشغول تحصیل هستند. ایتالیا با سابقه و سنت غنی در آموزش عالی، همیشه گزینه‌ای جذاب برای دانشجویان به شمار می‌رود. شرایط تحصیل در ایتالیا نیز برای دانشجویان زیاد پیچیده نیست.
ایتالیا نقش مهمی در تاریخ جهانی دانشگاه ایفا کرده و اصلاحات آموزش عالی اروپا را از طریق دانشگاه بولونیا میسر نموده است. دانش‌آموزانی که در ایتالیا تحصیل می‌کنند، دانش ارزشمندی از نظر تحصیلی و همچنین شایستگی فرهنگی مهمی در یکی از جوان‌ترین جمهوری‌های اروپا به دست خواهند آورد. اصلی‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا به شرح زیر هستند:

جایگاهی مرکزی برای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان است

طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در ایتالیا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند

هزینه‌های زندگی و تحصیل در ایتالیا نسبتاً مقرون‌به‌صرفه می‌باشند

دانشگاه‌های این کشور میزبان طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی هستند

سیستم آموزش عالی ایتالیا بسیار درخشان است

فرهنگ این کشور بسیار غنی است و مردم آن مهمان‌نواز هستند

درباره ی سیستم آموزشی ایتالیا

سال تحصیلی در دو ترم برگزار می شود. ترم اول از سپتامبر/اکتبر شروع شده و تا ژانویه/فوریه ادامه دارد، ترم دوم نیز از فوریه شروع شده و تا جولای ادامه خواهد داشت. هر ترم حدوداً 14 هفته ی تحصیلی دارد، جدای از امتحانات که حدود 6 هفته به طول می انجامند. بیشتر امتحانات شفاهی هستند و معمولا برای هر درس دو امتحان، کتبی و شفاهی جدا برگزار می شود. از نکات حائز اهمیت اینکه برخی از درس های ارائه شده یک ساله بوده و گذراندن آنها دو ترم به طول می انجامد.

ما در هرمس اپلای افتخار این را داریم که تا به اتمام رسیدن پرونده ی مهاجرتی و ورود شما به ایتالیا همراهتان باشید و متعهدانه شما را در امر رسیدن به رویاهایتان یاری کنیم.
مشاوره رایگان از ما

شرایط تحصیل در ایتالیا

پس از تصمیم گیری برای ورود به دانشگاه های ایتالیا نیاز به پر کردن فرم‌های مربوط و اقدام به گرفتن پذیرش از دانشگاه های ایتالیا دارید. شروع ترم دانشگاه های ایتالیا معمولا در سپتامبر و فوریه است. شما میتوانید به دو صورت آنلاین یا حضوری در  طبیعتا هر دانشگاه مدارک و پیش نیازهای خود را از دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا طلب می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

برای تحصیل در کشور ایتالیا و پذیرش در یک موسسه شناخته‌شده باید مدارک مختلفی را ارائه نمایید و حائز شرایط عمومی و خاصی باشید. البته شرایط پذیرش در ایتالیا مانند هر کشور دیگری، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. موارد ذکر شده در اینجا تنها شرایط عمومی هستند. برای کسب آگاهی درباره بقیه مؤسسات، باید به وب‌سایت آن‌ها مراجعه شود. و مدارک و شرایط تحصیل در ایتالیا به شرح زیر می‌باشند:


• مدرک دیپلم یا لیسانس (برای دانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی) که ثابت کند شما واجد شرایط تحصیلات دانشگاهی در ایتالیا هستید.
• مهارت زبان انگلیسی یا ایتالیایی بسته به دانشگاهی که می‌خواهید برای آن درخواست بدهید. آزمون‌های عمومی پذیرفته‌شده انگلیسی در ایتالیا تافل و آیلتس هستند.
• برخی دانشگاه‌های ایتالیا به نمرات حداقلی در بعضی دروس خاص نیاز دارند
• برخی دانشگاه‌ها برای رشته‌های مختلف، آزمون ورودی برگزار می‌کنند
• پاسپورت
• ویزای تحصیلی که صفحه دیتا داشته باشد
• مدارک تحصیلی (دیپلم یا سایر مدارک)
• ریز نمرات دانشگاهی

دوره های تحصیلی در ایتالیا

دوره  لائورئا

اولین دوره ی آموزش عالی است، دوره ای سه سال است که برابر با کارشناسی در ایران قرار می گیرد.

دوره ای دو ساله است و برابر با کارشناسی ارشد در ایران قرار می گیرد. برخی دانشگاه طبق قانون و یا بخش نامه های سالیانه، همچنین دوره های 5 و یا 6 ساله ای که شامل لیسانس و فوق لیسانس پیوسته می باشند را برای برخی رشته ها ارائه می دهند.

در دوره ی کارشناسی معمولا تلاش بر آموزش محتویات علمی و متدهای عملی است در حالی که در دوره ی فوق لیسانس این آموزش به مرحله ای بالاتر و تخصصی تر برده شده و سعی می شود تا دانشجو را برای کار در محیط های مشخص آماده کنند.

برای ثبت نام در دانشگاه در دوره ی لیسانس نیز به داشتن دیپلم و گواهی گذراندن دوره ی 12 ساله ی تحصیلی است. همینطور داشتن مدرک لیسانس برای شرکت در دوره ی مستر الزامی است.

تایید مدرک لیسانس و فوق لیسانس، توسط اساتید دانشگاه مورد نظر، بسته به دانشگاه، به طور فردی و یا در کمیسیونی که در دانشگاه تشکیل می دهند انجام می شود. طی این فرآیند ساختار دوره های گذرانده شده و جنبه های آموزشی آنها مورد ارزیابی و اعتباردهی قرار می گیرند.

دوره ی لائورئا مجیستراله
دوره ی دکتری

دوره ی دکتری در ایتالیا درست مثل سیستم آموزشی ایران، سومین دوره ی تحصیلات عالی را شامل می شود و هدف آن آماده سازی دانشجو برای به کار گیری متدهای پیشرفته ی تحقیقات علمی است، دانشجوی دکتری می تواند دوره ی کارآموزی خود را در خارج از ایتالیا و یا در آزموشگاه های تخقیقاتی بگذراند. برای درخواست پذیرش برای دوره ی دکتری، علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی ارشد، دانشجو نیاز به داشتن پروپوزال دکترا نیز دارد. این دوره دست کم سه سال طول کشیده و دانشجو باید در طول این دوره روی تز خود تحقیقات لازم را انجام دهد.

دوره های ارائه شده توسط این مدارس عالی به لحاظ اعتبار برابر با دوره های آکادمیک هستند، هر چند درست همچون دانشگاه های علمی کاربردی در ایران، ارتباط مسقیم تری با سیستم تولیدی و بازار کار دارند، به همین دلیل بهتر پاسخگوی نیازهای تکنسین های متخصص در زمینه ی تولید و یا کسانی است که علاقه مند به تکنولوژی نوآورانه هستند.

مدارس عالی تکنولوژی
آموزش عالی هنری و موسیقی

آکادمی های هنر های زیبا (همچون بررا در میلان و آکادمی هنرهای زیبای بولونیا)  از این دست هستند. از جمله دوره های ارائه شده می توان به دوره های پنج ساله ای که معادل با کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور پیوسته هستند اشاره کرد،  که سعی در پرورش متخصصینی توانمند دارد تا به این ترتیب حفاظت و نگهداری از آثار هنری را تضمین کند.

تحصیل در ایتالیا مورد تقاضای بسیاری از افراد می باشد. بورسیه تحصیلی ایتالیا، امکان بردن همراه، امکان تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف، حق کار حین تحصیل و ….. از شرایط و مزیت های پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در ایتالیا می باشد.

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در ایتالیا اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در معتبرترین دانشگاه ها ازجمله دانشگاه های ایتالیا می باشد. امیدواریم تلاش موسسه مهاجرتی هرمس اپلای باعث تحقق کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا برای شما مخاطب عزیز گردد.

تحصیل درایتالیا

ویزای تحصیلی و اقامت

ایرانیان برای تحصیل در ایتالیا نیاز به ویزای تحصیلی دارند. همچنین همه دانشجویان باید جزئیات محل اقامت، مدارک اثبات توان مالی و بیمه‌نامه درمانی جامع را نیز ارائه دهند. پس از دریافت ویزا باید برای دریافت اجازه اقامت نیز اقدام کنید. این درخواست باید ظرف 8 روز پس از ورود شما به کشور ایتالیا انجام شود. می‌توانید برای این درخواست به اداره پست شهر محل اقامت خود در ایتالیا مراجعه کنید. اگر به مشاوره یا اطلاعاتی در مورد این فرآیند نیاز داشته باشید، موسسه آموزشی شما می‌تواند به شما کمک کند. اگر قصد اقامت دائم در کشور ایتالیا ندارید، می‌توانید درخواست اقامت موقت بدهید. اما باید هر سال برای تمدید اقامت موقت اقدام نمایید.

وضعیت کار در ایتالیا چگونه است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا بهتر است نگاهی اجمالی به وضعیت صنعت و اقتصاد در این کشور داشته باشیم. هرچند همه با شنیدن نام این کشور زیبا، در ابتدا به یاد صنعت مد و گردشگری و جنبه ی هنری و تاریخی آن می افتند. اما ایتالیا علاوه بر داشتن تصویری زیبا، ساختاری محکم از صنایع گوناگون نیز برای خود ساخته است. ایتالیا در صنایع زیادی همچون اتومبیل سازی، کشاورزی، ماهیگیری، دامداری و همچنین آشپزی پیشرو است و برندهای مطرحی در این کشور خلق شده اند.

طبق گزارش بانک جهانی در سال 2012، ایتالیا هشتمین قدرت اقتصادی جهان شناخته شده است. در زمینه ی واردات و صادرات و تجارت بین المللی همچنان ایتالیا در جایگاه هشتم در میان تمام کشورهای جهان قرار دارد. 

 ایتالیا همچنین برای نقاشان و هنرجویانی که به دنبال قرار گرفتن در فضایی مناسب رشد هستند فرصتی است فوق العاده، چرا که از دیرباز در هنر نقاشی و معماری پیشرو بوده و با بزرگانی چون لئوناردو داوینچی، میکل آنجلو، و کاراواجو به این هنرها جانی دوباره بخشیده است. اینها همه و همه، تنها اشاره ای کوچک به صنایع مطرح و بزرگ ایتالیایی، و فرصت های شغلی گوناگونی است که در ایتالیا در انتظار دانشجویان فارغ التحصیل خواهد بود.

هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید هزینه های تحصیل شاید یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که ذهن شما را به خود مشغول میکند و داشتن اطلاعات راجع به آن بسیار مهم است. شهریه های تحصیلی در ایتالیا بسته به مقطع، شهر و دانشگاه میتواند متفاوت باشد. مانند تمامی دانشگاه های اروپا در ایتالیا نیز هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی است. به طور میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا سالانه چیزی بین 6 هزار تا 20 هزار یورو میباشد.

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

تمامی دانشجویان هنگام تحصیل به دنبال بورسیه های تحصیلی برای کاهش هزینه های خود هستند. بورسیه ها معمولا توسط خود دانشگاه ها یا دولت کشور مقصد اراده و به دانشجویان برای اهداف مختلف اعطا میشود.در ایتالیا نیز به طور کلی سه نوع بورسیه تحصیلی به دانشجویان بر اساس رزومه و شرایط آنها تعلق میگیرد:

 بورسیه استانی

بورسیه دولتی

بورسیه دانشگاهی

دولت ایتالیا جهت تحصیل در این کشور، به شهروندان خارجی و شهروندان ایتالیایی مقیم خارج از کشور (IRE) بورسیه تحصیلی اعطا می‌نماید. بورسیه‌های تحصیلی دولتی برای دوره‌های زیر ارائه می‌شوند:

• دوره‌های مدرک کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale 2° ciclo)
• دوره‌های آموزش عالی در هنر، موسیقی و رقص (AFAM)
• برنامه دکتری و تحقیقات تحت نظارت آکادمیک (Progetti in co-tutela)
• دوره‌های زبان و فرهنگ ایتالیایی

دانشگاه‌های ایتالیا نیز بورسیه‌های زیادی را ارائه می‌کنند که امکان تحصیل رایگان را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند. در ادامه، به چند بورسیه تحصیلی محبوب دانشگاه‌های ایتالیا اشاره شده است:

• بورسیه دانشگاه میلان
• بورسیه‌ای تحت عنوان «استعداد خود را در ایتالیا سرمایه گذاری کنید»
• بورسیه‌های EDISU Piemonte
• بورسیه تحصیلی دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین‌المللی در قالب کمک هزینه
• بورسیه‌های بین‌المللی دانشگاه پاویا برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه
• بورسیه‌های بین‌المللی Università Cattolica
• بورسیه بوکونی برای دانشجویان شایسته و دارای جوایز بین‌المللی
• بورسیه تحصیلی دانشگاه پادووا برای تمام مقاطع تحصیلی
• بورسیه‌های دکترای دانشگاه Scuola Normale Superiore
• بورسیه‌های بین‌المللی دانشگاه تورین Politecnico di Torino

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بورسیه های تحصیلی ایتالیا و بررسی شرایط شما جهت اخذ آن با کارشناسان ما در تماس باشید.

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

8 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر من 21 سالمه میتونم دوباره برای کارشناسی برای تحصیل در ایتالیا اقدام کنم یا بهتره برای ارشد اقدام کنم ؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   میتونید برای کارشناسی هم اقدام کنید مشکلی نداره اما اگر الان کارشناسیتون تموم شده برای ارشد اقدام کنید بهتره .

  1. بله بستگی به کشور مورد نظر داره و شرایط شما . برای اطلاعات دقیق تر با کارشناسانمون در ارتباط باشید

 2. سلام برای تحصیل در رشته موسیقی چه زیرشاخه آواز و چه آهنگسازی و نوازندگی از قبل باید پیشینه داشته باشیم ینی ساز یا آواز بلد باشیم ؟و این رشته به زبان انگلیسی تدریس میشه در دانشگاه هایی که مورد تایید وزرات علوم و دانشگاه های جهان باشد؟و بهش بورسیه ای که به جهان سومی ها میدن تعلق میگیره؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   ما برای رشته های هنری اقدام نمیکنیم متاسفانه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن