تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

روسیه از نظر علمی دارای جایگاه بالایی در جهان بوده و از پیشرفته‌ترین کشورها در رشته‌های علوم پایه، ریاضی، فیزیک، شیمی، هوا‌فضا، فنی و مهندسی، نانوتکنولوژی، هنر و موسیقی و غیره است. نزدیک بودن فاصله تهران به مسکو (حدود 30 : 3 ساعت)، روابط بسیار خوب مابین دو کشور ایران و روسیه، مهمان‌نوازی مردم روس، تغذیه شبیه به ایران، معماری بسیار زیبای مسکو و‌… دانشجویان فراوانی را سالیانه مشتاق به ادامه تحصیل در روسیه می‌کند. در این مقاله به بررسی شرایط، هزینه ها و مزایای تحصیل در روسیه می پردازیم.

وجود دانشمندانی چون پاولوف، مندلیوف، لومونوسف، ساخاروف؛ شاعران و نویسندگانی مانند پوشکین، تولستوی، چخوف، داستایفسکی؛ موسیقی دانانی چون چایکوفسکی؛ مشاهیری مانند یوری گاگارین (اولین فضانورد جهان) و کالاشینکوف (سازنده مسلسل کلاشینکوف)؛ روسیه را از بعد علمی و فرهنگی از سایر کشورهای جهان متمایز ساخته است.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مقاله میخوانید

به ویدئو زیر در رابطه با تحصیل در روسیه توجه نمایید

چرا تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه با توجه به رنکینگ بالای دانشگاه های روسیه و همچنین هزینه های پایین تحصیل در این کشور بسیار پرطرفدار می باشد. محبوبیت تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی روسیه از سایر رشته های تحصیلی بیشتر است. امکان بردن همراه، امکان تحصیل در مقاطع مختلف، حق کار حین تحصیل و ….. از دیگر مزیت های تحصیل در روسیه می باشد. شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در روسیه و اخذ پذیرش تحصیلی روسیه از طریق تکمیل فرم مشاوره مهاجرت از کارشناسان ما مشاوره تلفنی رایگان بگیرید.

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب پذیرش تحصیلی روسیه و تحصیل در روسیه اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان ازجمله دانشگاه های روسیه می باشد. امیدواریم تلاش موسسه مهاجرتی هرمس اپلای باعث تحقق کسب پذیرش روسیه برای شما مخاطب عزیز گردد.

تحصیل در روسیه با توجه به رنکینگ بالای دانشگاه های روسیه و همچنین هزینه های پایین تحصیل در این کشور بسیار پرطرفدار می باشد.

هزینه تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه مانند سایر کشور ها به رشته و شهر بستگی دارد ولی به طور میانگین بین 2 تا 9 هزار یورو در سال متفاوت می باشد. در رشته هایی مانند پزشکی شهریه در حدود 4500 یورو در سال می باشد ولی در رشته هایی مانند معماری هزینه تحصیل در حد بالاتری قرار دارد. هزینه هایی از قبیل خوابگاه و امکانات دانشجویی به طور تقریبی رایگان می باشد. کشور روسیه و دانشگاه ها امکانات زیادی در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

مزایای تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه همانطور که گفته شد دارای مزایایی می باشد که باعث می شود دانشجویان مختلف ترغیب به مهاجرت به این کشور گردند. هزینه تحصیل در این کشور پایین می باشد و همچنین پس از دریافت پذیرش می توانید در خوابگاه های نیمه رایگان اقامت داشته باشید. از طرفی برای دریافت ویزا پروسه طولانی نخواهید داشت و به سرعت می توانید ویزای این کشور را اخذ کنید.

شرط سنی نیز برای پذیرش وجود ندارد. همچنین به مدرک زبان نیاز ندارد و شما می توانید به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنید. البته یکی از مشکلات این است که در کشور روسیه بسیاری از مردم به درستی نمی توانند به زبان انگلیسی صبحت کنند بنابراین بهتر است زبان روسی را در طول یک سال فرا بگیرید.

تحصیل در روسیه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی

برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه نیاز به ارائه مدارکی دارید که در لیست زیر تعدادی از مدارک را می بینید:

 • پاسپورت و کپی آن

 • پر کردن فرم پذیرش

 • نامه پذیرش دانشگاه

 • عکس

 • گواهی نداشتن بیماری ایدز

 • تمکن مالی

 • دانشنامه تحصیلی

دانشگاه های برتر روسیه

 • دانشگاه لوموسونوف مسکو

 • دانشگاه نووسیبیرسک

 • دانشگاه سنت پترزبورگ

 • دانشگاه تومسک

 • دانشگاه فنی باومان مسکو

مزایای تحصیل در روسیه

درباره روسیه

روسیه با نام رسمی فدراسیون روسیه (Российская Федерация، واج‌نویسی: راسیسکایا فدراتسیا) پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

روسیه با 17 میلیون و 75 هزار و 400 کیلومتر مربع وسعت به تنهایی بیش از ۷۶ درصد خاک اتحاد جماهیر شوروی سابق را تشکیل می‌دهد و در حال حاضر با اشغال حدود ۵/١١ درصد خشکی‌های کره زمین، بزرگ‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود. جمعیت روسیه ١۴۸ میلیون نفر بوده و بیش ار 100 ملیت و قوم در روسیه زندگی می‌کنند. زبان روسی زبان رسمی بوده و اکثر مردم روسیه تابع کلیسای ارتودکسند. روسیه ۲١ جمهوری خود مختار، ۴۹ استان و 2 شهر برزگ مسکو و سن پطرزبورگ را دارد که به تناوب هر یک پایتخت بوده‌اند. در حال حاضر پایتخت روسیه شهر مسکو است؛ کشوری که در ناحیه مرکزی بخش اروپایی واقع شده و تاریخ بناهای آن به سال ١١۴۷ میلادی می‌رسد. بزرگ‌ترین مراکز علمی و آموزش عالی در روسیه است که بیش از ١۵۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران در روسیه فعالیت می‌کنند.

مسکو با جمعیتی بالغ بر ١۵ میلیون نفر مساحتی بیش از هزار کیلومتر مربع دارد. اختلاف ساعت مسکو با تهران به وقت محلی فقط ۳۰ دقیقه است و واحد پول روسیه روبل است. شهر مسکو کاملا مسطح است و دارای علائم شهری بسیار نادر است که هفت خواهران استالین را می‌توان جزئی از آن‌ها دانست؛ این ساختمان‌های بزرگ و با ابهت در زمان استالین ساخته شده‌اند که دانشگاه دولتی مسکو و وزارت امور خارجه از جمله آن‌هایند. متروی مسکو که از زیباترین متروهای جهان است در سال ١۹۳۰ بنا شده و ایستگاه‌های آن همانند کاخ‌های سلطنتی و سالن‌های آن درباری است. همچنین در این کشور رودخانه‌های فراوان با کشتی‌های مسافربری مشغول به کارند که شب‌ها مناظر بسیار زیبایی‌ به وجود می‌آورند.

کاخ کرملین در هسته مرکزی شهر مسکو در قرن پانزدهم بنا شده و شامل تعدادی کاخ و کلیساهای بسیار زیبا و شگفت انگیز است. میدان سرخ که مهم‌ترین میدان روسیه و مسکو است در کنار کاخ کرملین واقع شده و حدود 72 هزار و 500 مترمربع وسعت دارد. خیابان‌های بسیار زیبا مانند خیابان تورسکایا و آربات و‌… محل رفت و آمد توریست‌ها است. تئاتر بزرگ مسکو روسیه (بالشوی تئاتر) از معروف‌ترین تئاترهای جهان بوده و سالیانه تعداد زیادی توریست را جلب ‌می‌کند.

تحصیل در روسیه

زبان رسمی روسیه

زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده‌ایست و شامل ۸۳ واحد فدرال از جمله ۲۱ جمهوری خودگردان می‌شود. روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان معروفی مانند تولستوی و داستایوفسکی روسی بوده‌اند. روسیه تا پیش از قرن هجدهم یک حکومت نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و وسعت آن چندان زیاد نبود. تا اینکه در آغاز قرن ۱۸ میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگ انجام داد، این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند تبدیل شد. در سال ۱۹۱۷ انقلاب کمونیستی در این کشور به وقوع پیوست و نام کشور به «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» تغییر یافت. روسیه، با عنوان جمهوری فدراتیو روسیه شوروی، مهمترین و بزرگ‌ترین جمهوری در اتحاد جماهیر شوروی بود. در سال ۱۳۷۰ (۱۹۹۱) شوروی پس از جنگ سرد طولانی با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه به جای آن نشست.

هدف ما در گروه هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب پذیرش تحصیلی روسیه و تحصیل در روسیه اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در معتبرترین دانشگاه ها ازجمله دانشگاه های روسیه می باشد. امیدواریم تلاش گروه هرمس اپلای باعث تحقق کسب پذیرش روسیه برای شما مخاطب عزیز گردد. افتخار موسسه مهاجرتی هرمس اپلای مشاوره و کسب پذیرش روسیه از دانشگاه های روسیه برای شما دانش پژوهان می باشد.

همین الان رایگان ارزیابی شو !

فرم ارزیابی رایگان
سوالات مهاجرتی خود را بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن