XHTML

آشنایی با نحوه تحصیل در ترکیه بدون آزمون در سال 2022

تحصیل در ترکیه بدون آزمون

کشور ترکیه را می‌توان در بین کشورهای برتر آسیایی در زمینه تحصیلی دانست. وجود دانشگاه‌های حرفه‌ای در کنار سیستم آموزشی متکی به اتحادیه اروپا باعث شده است تا روزبه‌روز به متقاضیان تحصیل در این در کشور افزوده شود. باید بدانید که یکی از شرایط ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه، حضور در آزمون‌های ورودی این دانشگاه است. اما اگر قصد دارید تا تحصیل در ترکیه بدون آزمون را تجربه کنید، با ما تا به انتهای این مقاله همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

معرفی کشور ترکیه

کشور ترکیه از نظر جغرافیایی و استراتژیک یکی از مهم‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. این کشور به‌عنوان پلی بین دو قاره اروپا و آسیا عمل کرده و کشوری است که در خاک خود، میزبان تمدن‌های مختلف غربی و شرقی بوده و به همین دلیل دارای تنوع فرهنگی بی‌نظیری است. این کشور دارای مساحتی در حدود 784 هزار کیلومترمربع بوده و در این مساحت، جمعیت 85 میلیون‌نفری را جای‌داده است. واحد رسمی پول ترکیه لیر بوده و مردم این کشور به زبان ترکی صحبت می‌کنند.


این کشور همچنین دارای آب‌وهوایی بی‌نظیر بوده که از چهارفصل سال متشکل شده است. از آن جایی که ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد، دارای سواحل بی‌نظیری است که چشم هر بیننده‌ای را به خودش مسحور خواهد کرد. علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، این کشور همچنین دارای شهرهایی دیدنی با جاذبه‌های تاریخی بسیار زیاد است. درحالی‌که زندگی در کشور ترکیه به نسبت سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است، اما از نظر استانداردهای زندگی در سطح بالایی قرار گرفته است.


همچنین باید اشاره کرد که سیستم آموزشی کشور ترکیه از روی سیستم آموزشی اروپا تنظیم شده است و همین امر موجب شده تا امکان تحصیل با بالاترین کیفیت برای دانشجویان فراهم شود. با اینکه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور نیازمند حضور در آزمون پیش از دانشگاه است، اما همچنان امکان تحصیل در ترکیه بدون آزمون برای متقاضیان خارجی وجود دارد.

کشور ترکیه، مقصد مناسبی برای مهاجرت تحصیلی است

تحصیل در کشور ترکیه

پیش از اینکه در خصوص تحصیل در ترکیه بدون آزمون صحبت کنیم، اجازه دهید تا به‌صورت کلی نگاهی به تحصیل و مهاجرت تحصیلی در ترکیه بیندازیم. امروزه بیش از 209 دانشگاه در کشور ترکیه وجود دارد که بیش از 60 هزار برنامه درسی مختلف را در اختیار دانشجویان خود قرار داده‌اند. جالب است بدانید که کشور ترکیه دومین کشور جهان از نظر نرخ ثبت‌نام در آموزش عالی با 94.2 درصد از نظر دسترسی به سیستم آموزش عالی است.


از آن جایی که کشور ترکیه جز کشورهای اروپایی است، ازاین‌رو سیستم آموزشی آن از سیستم بولونیا اروپا پیروی می‌کند. ازاین‌رو مدارکی که توسط دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود، در تمامی کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته می‌شود. علاوه بر این کشور ترکیه یکی از موفق‌ترین کشورها در زمینه تبادل دانشجو بین دانشگاه‌های مختلف بوده و از جابه‌جایی دانشجویان در بین دانشگاه‌های بین‌المللی حمایت می‌کند.


در نهایت باید بدانید که دولت کشور ترکیه برای اینکه تحصیل در این کشور برای تمامی دانشجویان بین‌المللی ساده‌تر شود، شرایطی را مهیا کرده است تا تحصیل در ترکیه بدون آزمون مهیا شود. همین امر موجب شده تا در سال‌های گذشته، توجه دانشجویان بین‌المللی زیادی به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور جلب شود.

برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه نیاز است تا در آزمون YÖS شرکت کرد.
همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آشنایی با آزمون YÖS ترکیه

آزمون YÖS از جمله آزمون‌ها به منظور ورود به دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان و متقاضیان خارجی است. این آزمون این امکان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا در رشته‌های مختلفی همچون پزشکی، حقوق، روان‌شناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و… به تحصیل بپردازند. این آزمون در بیشتر مواقع تشکیل‌شده از 80 سؤال است که از این میان در حدود 45 سؤال به سؤالات IQ (سؤالات توانایی عمومی، سؤالات هوش) و 35 سؤال دیگر به مباحث ریاضی اختصاص دارد.

 
سؤالات ریاضی که در این آزمون مطرح می‌شوند را می‌توان با سؤالات ریاضی پایه دهم دبیرستان مقایسه کرد. شاید این موضوع برای شما جالب باشد که بدانید آمار متقاضیان خارجی شرکت‌کننده در آزمون YÖS ترکیه در طی سال‌های گذشته بیشتر از دو برابر با افزایش مواجه شده است. پیش‌بینی می‌شود تا در سال 2023، تعداد دانشجویان خارجی متقاضی حضور در آزمون YÖS به بیش از 100000 دانشجو برسد. اما بااین‌حال شرایطی وجود دارند که طبق آن دانشجویان خارجی می‌توانند تحصیل در ترکیه بدون آزمون YÖS را تجربه کنند.

جهت تحصیل بدون آزمون در ترکیه نیاز است تا شرایط آن را فراهم کنید

شرایط موردنیاز برای تحصیل در ترکیه بدون آزمون

به‌عنوان یک قانون کلی در ترکیه، دانشگاه‌های این کشور دانشجویان و متقاضیان خارجی را با آزمون YÖS می‌پذیرند. بااین‌حال برخی از دانشگاه‌های این کشور در مقطع کارشناسی امکان تحصیل بدون آزمون را در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده‌اند. نکته بسیار مهمی که در خصوص تحصیل در ترکیه بدون آزمون باید بدانید این است که درخواست شرکت کردن و یا نکردن در آزمون ورودی، کاملاً به دانشگاه بستگی خواهد داشت.


همچنین برخی از دانشگاه‌های ترکیه که شرط ورود با آزمون را در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده‌اند، برنامه‌های تحصیلی مختلفی دارند که برای ورود به آن‌ها نیازی به آزمون نخواهد بود. اما برای اینکه بتوانید تحصیل در مقطع کارشناسی بدون آزمون در ترکیه را به‌عنوان یک دانشجو خارجی تجربه کنید، نیاز است تا یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

• افرادی که کاملاً دارای تابعیت خارجی هستند.
• کسانی که اصالتاً شهروند ترکیه بوده و با اخذ مجوز از وزارت کشور، تابعیت ترکیه را تغییر داده‌اند.
• کسانی که در آینده قصد دارند تا شهروند ترکیه شوند.
• کسانی که تحصیلات دبیرستان خود را در ترکیه به پایان رسانده‌اند اما شهروند یک کشور خارجی هستند.
• افرادی که تابعیت ترکیه را دارند اما تحصیلات دبیرستان خود را در خارج از کشور تمام کرده‌اند.

دانشگاه‌های ترکیه امکان تحصیل بدون آزمون را برای دانشجویان فراهم می‌کنند

دانشگاه‌های ترکیه با امکان تحصیل بدون آزمون

همان‌طور که عنوان شد، برخی از دانشگاه‌های موجود در کشور ترکیه، امکان تحصیل بدون آزمون را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند. اما تصمیم در خصوص تحصیل در ترکیه بدون آزمون، کاملاً بستگی به خود دانشگاه دارد. امروزه در کشور ترکیه بیش از 70 دانشگاه مختلف وجود دارند که بدون شرکت در آزمون‌های پیش از ورود به دانشگاه، اجازه تحصیل را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند. از مهم‌ترین این دانشگاه‌ها و مؤسسه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه‌های ترکیه با امکان تحصیل بدون آزمون

• دانشگاه کوجالی
• دانشگاه کارابوک
• دانشگاه بوغازیچی
• دانشگاه اقتصاد و فناوری TOBB
• دانشگاه TED
• دانشگاه یاشار
• دانشگاه آتلیم
• دانشگاه آماسیا


در کنار این موارد، برخی دیگر از دانشگاه‌های ترکیه‌ای هستند که در آن‌ها برخی از دپارتمان‌ها نیز امکان تحصیل در ترکیه بدون آزمون را در اختیار متقاضیان خارجی قرار می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه‌های نام‌برده‌شده مراجعه کنید.

جمع‌آوری مدارک موردنیاز، یکی از شرایط اصلی تحصیل در ترکیه

مدارک موردنیاز برای تحصیل در ترکیه بدون آزمون

اکنون که با نحوه تحصیل بدون آزمون در ترکیه آشنا شدید و دانستید که کدام دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی این اجازه را می‌دهند تا بدون شرکت در آزمون‌های ورودی تحصیل کنند، زمان آن رسیده است تا مدارک موردنیاز برای تحصیل در چنین دانشگاه‌هایی را بدانید. اول‌ازهمه باید عنوان کرد که برای اطلاع دقیق از لیست مدارک موردنیاز، باید به وب‌سایت رسمی دانشگاه موردنظرتان مراجعه کنید.
در وب‌سایت دانشگاه به‌صورت دقیق در خصوص تمامی مدارک موردنیاز و همچنین زمان و شیوه ارسال اطلاعات بسیار دقیقی ارائه شده است. در نهایت باید عنوان داشت که مدارک موردنیاز از یک دانشگاه تا دانشگاه دیگر، می‌تواند متفاوت باشد. بااین‌حال ما در ادامه به برخی از مهم‌ترین مدارکی که برای تحصیل در ترکیه بدون آزمون نیاز خواهید داشت، اشاره می‌کنیم:

مهم‌ترین مدارکی که برای تحصیل در ترکیه بدون آزمون نیاز خواهید داشت

• اصل مدرک دیپلم و ترجمه محضری آن
• ارائه کارنامه دبیرستان به همراه مدرک ترجمه محضری آن
• کپی از پاسپورت و مدارک هویتی
• ارائه گواهی معدل (که باید از سفارت ترکیه در کشور مبدأ یا از اداره آموزش ملی در ترکیه دریافت شود)
• عکس پرسنلی

تحصیل در ترکیه به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان‌تر است

هزینه تحصیل در ترکیه بدون آزمون

یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند این است که تحصیل بدون آزمون در این کشور چقدر هزینه خواهد داشت؟ باید عنوان کرد که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در مقایسه با هزینه تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی، مقرون‌به‌صرفه‌تر است. در خصوص هزینه‌های تحصیل در ترکیه بدون آزمون باید اشاره کرد که این هزینه‌ها رابطه مستقیمی با دانشگاه موردنظر، رشته و مقطع تحصیلی شما دارند.
با اینکه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه بسیار ارزان است، اما ورود به این دانشگاه‌ها برای دانشجویان خارجی سخت‌تر خواهد بود. از سوی دیگر تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه راحت‌تر بوده اما ملزم به پرداخت هزینه‌های بیشتری است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و بدون نیاز به آزمون در ترکیه از 100 دلار آغاز شده و تا سالیانه 4000 یورو ادامه پیدا می‌کند. این در حالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بیش از 20000 یورو در سال خواهد بود.

هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه

به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی که قصد تحصیل در ترکیه بدون آزمون را دارد، باید با هزینه‌های زندگی در این کشور نیز آشنا شوید. هزینه‌های زندگی در ترکیه به چند بخش مختلف تقسیم می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به هزینه‌های اجاره خانه، خوردوخوراک، رفت‌وآمد و… اشاره کرد. دانشجویان خارجی که برای تحصیل به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند، می‌توانند با هزینه‌های معقولی در خوابگاه‌های دانشجویی این کشور اقامت داشته باشند.

 

خوابگاه‌های دولتی و خصوصی متنوعی در تمامی شهرهای ترکیه که دانشجو خارجی می‌پذیرند، وجود داشته و به دلیل هزینه‌های پایینی که دارند، در بین دانشجویان بین‌المللی محبوبیت زیادی دارند. هزینه اقامت در خوابگاه‌های ترکیه از ماهیانه 50 تا 100 دلار برای خوابگاه‌های دولتی و از ماهیانه 100 تا 300 دلار برای خوابگاه‌های خصوصی خواهد بود. این در حالی است که میانگین اجاره یک‌خانه کوچک در ترکیه می‌تواند از 150 دلار در ماه آغاز شود.

هزینه زندگی در کشور ترکیه برای یک نفر دانشجوی خارجی بدون اجاره خانه، چیزی در حدود 401 دلار در ماه خواهد بود. با یک مقایسه ساده می‌توان متوجه شد که زندگی و تحصیل در کشور ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی تا چه اندازه ارزان‌تر خواهد بود.

نتیجه‌گیری

با اینکه دانشگاه‌های ترکیه برای قبول دانشجویان بین‌المللی شرط حضور در آزمون‌های ورودی را برقرار کرده‌اند، اما همچنان امکان تحصیل در ترکیه بدون آزمون برای دانشجویان مهیا است. برای اینکه بتوانید تحصیل بدون آزمون در ترکیه را تجربه کنید لازم است تا با دانشگاه هایی که امکان تحصیل بدون آزمون را فراهم می‌کنند، آشنا شوید. از مهم‌ترین این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه کوجالی، کارابوک، بوغازیچی و… اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی : تحصیل در ترکیه

سوالات متداول

برای اینکه بتوانید تحصیل در مقطع کارشناسی بدون آزمون در ترکیه را به‌عنوان یک دانشجو خارجی تجربه کنید، نیاز است تا یکی از شرایط زیر را داشته باشید:
• افرادی که کاملاً دارای تابعه خارجی هستند.
• کسانی که اصالتاً شهروند ترکیه بوده و با اخذ مجوز از وزارت کشور، تابعیت ترکیه را تغییر داده‌اند.
• کسانی که در آینده قصد دارند تا شهروند ترکیه شوند.
• کسانی که تحصیلات دبیرستان خود را در ترکیه به پایان رسانده‌اند اما شهروند یک کشور خارجی هستند.
• افرادی که تابعیت ترکیه را دارند اما تحصیلات دبیرستان خود را در خارج از کشور تمام کرده‌اند.

• دانشگاه کوجالی
• دانشگاه کارابوک
• دانشگاه بوغازیچی
• دانشگاه اقتصاد و فناوری TOBB
• دانشگاه TED
• دانشگاه یاشار
• دانشگاه آتلیم
• دانشگاه آماسیا

• اصل مدرک دیپلم و ترجمه محضری آن
• ارائه کارنامه دبیرستان به همراه مدرک ترجمه محضری آن
• کپی از پاسپورت و مدارک هویتی
• ارائه گواهی معدل (که باید از سفارت ترکیه در کشور مبدأ یا از اداره آموزش ملی در ترکیه دریافت شود)
• عکس پرسنلی

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و بدون نیاز به آزمون در ترکیه از 100 دلار آغاز شده و تا سالیانه 4000 یورو ادامه پیدا می‌کند. این در حالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بیش از 20000 یورو در سال خواهد بود.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

2 پاسخ

    1. سلام وقتتون بخیر .
      هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و بدون نیاز به آزمون در ترکیه از 100 دلار آغاز شده و تا سالیانه 4000 یورو ادامه پیدا می‌کند. این در حالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بیش از 20000 یورو در سال خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *