ترکیه, مهاجرت تحصیلی

تحصیل در ترکیه

بررسی شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه در سال 2021 نیاز به اطلاعات بروزی دارد که قصد داریم در این مقاله برایتان تشریح کنیم. ما در این مقاله بروزترین اطلاعات درباره شرایط و مدارک و هزینه‌های این تحصیل را بیان کرده‌ایم. شرایط سنی و مدرک زبان مورد نیاز بیان شده‌است. شروع سن تحصیل در دبستان  از ۶ سالگی می‌باشد مدت دوره دبستان پنج سال است و بعد از آن وارد دوره سه ساله راهنمایی و چهار ساله دبیرستان می‌شوند. برای بررسی شرایط تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

پادکست تحصیل در ترکیه را با دقت گوش کنید و سوالات خود را در کامنت از ما بپرسید 

همه چیز درباره ی تحصیل در ترکیه

بعد از اخذ مدرک دیپلم و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌ها، داوطلب وارد دانشگاه های ترکیه می‌شود که از اعتبار بین المللی برخوردار هستند و مدارک معتبری در سراسر دنیا دارند.

 • نحوه ارائه دروس در دانشگاه‌های ترکیه به صورت ترمی- واحدی می‌باشد و در ۳ ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می‌شود.
 • زبان تدریس در دانشگاه‌های ترکیه به انگلیسی و ترکی و آلمانی و همچنین فرانسوی می‌باشد که چنانچه رشته انتخابی شما به زبان ترکی باشد می‌بایست ترجیحا مدرک زبان تومر داشته باشید و سطح زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه C1 می‌باشد.
 • آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه شرایط سنی ندارند و داوطلبان با هر سنی و با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می‌توانند شرکت کنند. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس چهار سال در مقطع ارشد دو سال و در مقطع دکترا چهار سال می‌باشد.
 • اعلام ظرفیت و پذیرش دانشجو در ترکیه دو بار در سال اتفاق می‌افتد.
 • دانشجویان در هنگام تحصیل از بیمه درمانی و امکانات درمانی رایگان بهره مند می‌شوند.

 

شرایط سنی تحصیل در ترکیه

دولت ترکیه به طور دقیق مشخص نکرده است که حداکثر سن لازم برای پذیرش از دانشگاه‌ها چه مقدار می‌تواند باشد اما بسیاری از دانشگاه‌ها سن‌هایی را ارجح می‌دانند. به طور مثال بهتر است برای پذیرش در مقطع کارشناسی زیر 22 سال داشته باشید هر چند بسیاری از دانشگاه‌ها حدی معین نکرده‌اند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خوب است که سن شما کمتر از 29 سال باشد و همچنین برای تحصیل در مقطع دکترا بهتر است زیر 33 سال داشته باشید. به طور کل هرچه سن شما برای مقطع مورد نظر پایین‌تر باشد اهمیت بیشتری دارد.

هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

تحصیل با هزینه کم و همچنین امکانات فراوان باعث شده تا دانشجویان ایرانی درخواست تحصیلی خود را به دانشگاه‌ها ارسال نمایند و برای گرفتن موقعیت‌های تحصیلی اقدام نمایند. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد تا بتوانید مقداری از هزینه‌های خود را پوشش دهید.

دانشگاه‌ها در ترکیه به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شود. هزینه‌ها در دانشگاه‌های دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی کمتر است. دانشگاه‌های ترکیه سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه متغیر می‌باشد اما باید توجه کنید که شهریه با توجه به رشته، شهر و مقطع متفاوت است. که در جدول زیر به طور کامل تمام هزنیه ها را برایتان آورده‌ایم :

توجه داشته باشید هزینه های ذکر شده کاملا تقریبی است و برای دریافت هزینه های دقیق و بروز با کارشناسان هرمس اپلای با شماره 02128111107 در ارتباط باشید یا فرم مشاوره زیر را پرکنید.

دانشگاه دولتی حاجت تپه

 

 

 رشته ها

شهریه دانشگاه   

نوع دانشگاه

پزشکی

46000لیر

دولتی

دندان پزشکی و داروسازی

17000لیر

دولتی

پیراپزشکی

6000لیر

دولتی

مهندسی

9000لیر

دولتی

علوم انسانی

45000لیر

دولتی

دانشگاه خصوصی کوچ

 

 

 رشته ها

شهریه دانشگاه   

نوع دانشگاه

پزشکی

133000لیر

خصوصی

دندان پزشکی و داروسازی

112000لیر

خصوصی

پیراپزشکی

96000لیر

خصوصی

مهندسی

96000لیر

خصوصی

علوم انسانی

96000لیر

خصوصی

برای اطلاع دقیق از هزینه‌های هر مقطع می‌توانید به مقالات زیر مراجعه کنید:

 

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

 تحصیل دکتری در ترکیه

بررسی ریز هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

 این هزینه‌ها شامل خوراک، پوشاک، مسکن، حمل و نقل، ارتباط با اعضای خانواده و دوستان از طریق اینترنت یا تلفن و مخارج جانبی مربوط به تحصیل می‌شود. هزینه‌های اداری در ترکیه به طور میانگین ۴۲۲ تا ۶۳۲ لیر است. هزینه خانه در ترکیه کاملا بستگی به مکان و سبک زندگی شما دارد.

هزینه پوشاک در ترکیه ارزان است؛  با ۳۰۰۰  لیر می‌توانید برای خانه خود لوازم دست دوم بخرید. بهتر است اگر دانشجو هستید یا درآمد کمی دارید وسایل نو تهیه نکنید؛ چون ممکن است در حدود ۹۰۰۰ لیر برای شما هزینه داشته باشد.

داشتن بیمه درمانی در ترکیه راه حل خوبی برای کم کردن هزینه‌ها است. بدون بیمه ممکن است هزینه یک درمان سر پایی ساده در حدود ۲۰۰ هزار تومان تمام شود.

برای یک دانشجو بهتر است که برای صرف غذا به سلف دانشگاه مراجعه کند؛ چون مراجعه مداوم به رستوران مقرون به صرفه نیست و هزینه تحصیل در این کشور برای او گران تمام می‌شود.

در ترکیه قیمت آب نسبت به سایر انرژی‌ها بسیار کم است اما در مصرف سایر انرژی‌ها باید دقت کنید؛ چون هزینه آن هر شش ماه یک بار افزایش می‌یابد.

میانگین هزینه های عمومی دانشجو در هر ترم به تفکیک شهرهای مهم دانشجویی :

شهرآنکارااستانبولازمیر
میانگین هزینه های زندگی 500 دلار600 دلار600 دلار
شامل چه هزینه هاییاقامت+مسکن+موادغذایی
حمل و نقل+کتاب و نوشت افزار
قامت+مسکن+موادغذایی
حمل و نقل+کتاب و نوشت افزار 
قامت+مسکن+موادغذایی
حمل و نقل+کتاب و نوشت افزار 

هزینه اجاره مسکن و خوابگاه در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه به ویژه شهرستان‌های آن نسبت به استان‌های آن بسیار کم‌تر است. تحصیل در ترکیه برای دانشجویان در شهرستان هزینه کمتری دارد. استفاده از خوابگاه هم به مراتب خرج کمتری نسبت به تهیه مسکن دارد. دانشگاه‌های دولتی دارای خوابگاه هستند و هر کدام از خوابگاه‌ها دو یا چهار نفره می باشند.

هزینه خوابگاه‌های خصوصی کمی گران‌تر از خوابگاه‌های دولتی است. این هزینه‌ها برای خوابگاه ها نیز متغیر است. البته این نوع خوابگاه‌ها از امکانات مرفه‌تری نسبت به خوابگاه‌های دولتی برخوردار هستند. هزینه اجاره خانه بستگی به مکان زندگی و نوع خانه فرق دارد

تحصیل در ترکیه

شرایط پذیرش و آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه ها در ترکیه به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- دانشگاه‌های دولتی.

۲- دانشگاه‌های نیمه خصوصی.

۳- دانشگاه‌های خصوصی.

برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه و دریافت بورسیه های تحصیلی باید آزمون های ورودی هر دانشگاه به نام یوس YOS  و SAT شرکت کرد و بعد از کسب نمره قبولی در این آزمون ها فرد امکان ورود به آن دانشگاه در رشته مدنظر خود را دارد. 
هر دانشگاه برای هر رشته نمره های متفاوتی برای قبولی در این آزمون در نظر میگیرد .
نکته قابل توجه این است که آزمون سراسری و کلی مانند کنکور وجود ندارد و هر دانشگاه آزمون جداگانه خود را برگزار میکند.

 •  
رشته پزشکی    
نام دانشگاهحاجت تپهاستانبولکوچآنکارا
YOS909090
SAT1400140014501400
رشته دندان پزشکی و داروسازی    
نام دانشگاهحاجت تپهاستانبولکوچآنکارا
YOS909090
SAT1400140014001400
رشته پیرا پزشکی    
نام دانشگاهحاجت تپهاستانبولکوچآنکارا
YOS859085
SAT1250120012001250
رشته های مهندسی    
نام دانشگاهحاجت تپهاستانبولکوچآنکارا
YOS909090
SAT1300130012001350

دانشگاه های ترکیه

دانشگا ه های مورد تایید وزارت علوم

ایرانی هایی که ادامه تحصیل را در ترکیه انتخاب میکنند باید در نظر داشته باشند که دانشگاه های انتخابی آنها جز دانشگاه های معتبر جهانی باشند و علاوه بر آن برای کار کردن قصد برگشت به ایران را داشته باشند باید در نظر داشته باشند که متناسب با رشته انتخابی آن ها دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم ایران و همچنین در رشته های پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی و پیراپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران را داشته باشند.
برخی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران :

– دانشگاه کوچ

– دانشگاه بیلکنت

-دانشگاه سابانجی

-دانشگاه فنی خاورمیانه

-دانشگاه بوغازیچی

-دانشگاه فنی استانبول

 

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

 دانشگاه ها رشته ها    
حاجت تپهپزشکیدندادن و داروسازیپیراپزشکیمهندسیعلوم انسانی
حاجت تپه251251302432530
استانبول301301704151371
کوچ510510147343169
آنکارا401401371739197
مدیپل937937573820809
باشکنت10121012682310903
اژه423423263492864
دوکوایلول451451 
صنعتی خاورمیانه        –       159           –
        بغازیچی        –       210          –
         بیلکنت         201       167
    باهچه شهیر       –        –       261

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه های پزشکی ترکیه در سطح بین المللی از اعتبار مناسبی برخوردار هستند و دانشگاه های پزشکی این کشور نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران است که این مهم از دلایل مثبت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان است.

مزیت دیگر تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان ایرانی، همسایگی ایران و ترکیه است و درنتیجه فاصله کم با ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا است که این خود سبب کاهش هزینه های رفت و آمد دانشجویان ایرانی و خانواده هایشان است.

دانشگاه های ترکیه کلاس درس را برای دانشجویان بین المللی به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می دهند. بنابراین هزینه های نسبتا پایین تحصیل و زندگی، نزدیکی فرهنگ های دو کشور از دیگر مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بیان کرد.

تحصیل در ترکیه

شرایط گرفتن پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی که از ایران و سایر کشورها قصد اقدام دارند باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. اکثر ایرانی ها می‌توانند با شرکت در آزمون YOS  نمره قبولی را کسب نمایند.   آزمون YOS شامل؛ سوالاتی از دروس ریاضی, هوش و هندسه است. 
آزمون SAT نام دیگر آزمونی است که برخی از دانشگاه‌های پزشکی درترکیه بر اساس آن دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و در دانشگاه مربوطه پذیرش می‌دهند.

شرایط انتقال از دانشگاهای ترکیه به دانشگاهای اروپایی و آمریکایی

پس از گذراندن ۶۰ واحد درسی در رشته مربوطه در ترکیه و با تایید این ۶۰ واحد در دانشگاه های مقصد با امکان انتخاب رشته ای نزدیک و مرتبط با رشته خود می توانید از ترم سوم مشغول به تحصیل در کشور دیگری شوید. ازشرایط احراز انتقال از دانشگاه‌های این کشور به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی این است که دانشجویان می بایست دروس گذرانده شده در ترکیه را معادل سازی  evolution credit نمایند.

در همین معادل سازی دانشگاه ترم تحصیلی جدید دانشجویان مشخص خواهد شد.

از شرایط احراز انتقال از دانشگاه های ترکیه به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی و به خصوص دانشگاه های انگلستان دو نکته ی مهم و قابل توجه این است:

 • ۱) نمره ی معدل واحدهای گذرانده ۲/۵ از ۴ باشد.
 • ۲) کسب حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس
مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم

Related Posts

24 thoughts on “تحصیل در ترکیه

 1. Kouriix گفت:

  سلام خسته نباشید؟برای دانشگاه دولتی حتما باید ازمون yos شرکت کنیم؟

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   خیر ، بستگی به دانشگاه مقصد شما دارد .

 2. تتال گفت:

  سلام.توضیحات خوب و مفیدی داشتید

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام ممنون از توجهتون .

  2. Zahra گفت:

   سلام من به معماری خیلی علاقه دارم
   در کدام دانشگاه های ترکیه می تونم درس بخونم ؟
   و باید حتما بت بورسیه باشه ؟

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    در بسیاری از دانشگاه های دولتی و غیر دولتی ترکیه امکان تحصیل دارید . بعضی از دانشگاه ها آزمون ورودی هم دارند .

 3. H.rsl گفت:

  سلام من رشتم ریاضیه ولی به رشته طراحی لباس علاقه دارم امکانش هست که بعد گرفتن دیپلم ریاضی تو دانشگاه طراحی مد رو بخونم و بدون داشتن مدرک زبان تو کشور ترکیه بورسیه بشم؟؟؟؟

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   بله میتونید در رشته دلخواهتون در ترکیه تحصیل کنید .
   برای این که شما بهتر و دقیق تر راهنمایی بشید لطفا با شماره 02128111107 تماس بگیرید و با کارشناس ارشد بخش ترکیه صحبت کنید.

 4. عليرضا اسماعیلی گفت:

  سلام،
  من مطلب بالا رو درست متوجه نشدم(یکم ناقص بود).
  من 18 سال سن دارم و رشته تجربی با معدل بالای 19.80 و زبان انگلیسی فول، میخوام برای تحصیل در رشته دندان پزشکی در یکی از دانشگاه های استانبول اقدام کنم (اصلا ترکی بلد نیستم و میخوام به انگلیسی تحصیل کنم)، حالا با این شرایط باید آزمون YOS و TOMER رو بدم یا فقط آزمون SAT؟
  – و سوال بعدی که دارم درمورد نحوه کار دانشجویی هستش، چون من خودم اینجا معلم زبان هستم و با یکی از موسسه های معتبر اصفهان همکاری میکنم، حالا اونجا هم میتونم شغلی داشته باشم؟ (حتی شغل دانشجویی!؟)

  1. هرمس اپلای گفت:

   برای مقطع کارشناسی آزمون یوس را باید بدین و این که کار دانشجویی میتونید انجام بدین مانند کارهای آکادمیک داخل خود دانشگاها برای اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید مشاورین بخش ترکیه به طوررکامل راهنماییتون میکنند

 5. زهرا گفت:

  سلام، برای رشته طراحی لباس مقطع لیسانس، میشه بدون آزمون و با ارسال مدارک اپلای کرد؟

  1. pegah hokmabadi گفت:

   سلام ، برای ترکیه برای دانشگاهای دولتی نیاز به آزمون ورودی یوس و مدرک زبان تومر دارید ، ولی برای دانشگاهای خصوصی معمولا نیاز به آزمون ورودی یوس نیست .

 6. هاکان گفت:

  سلام مطمئن هستین هزینه ها به لیر هستن؟ آخرین بروز رسانی این مطلب کی هست؟

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   سلام، وقت بخیر
   بله
   مطالب بروز هستند جناب.
   حقیقت این است که با توجه به نوع زبان و نوع دانشگاه هزینه ها شامل تغییرات زیادی میشوند.

 7. کیمیا گفت:

  سلام
  برای اینکه بتونیم پزشکی بخونیم چه شرایطی باید داشته باشیم
  من کلاس دوازدهم تجربی با معدل 19.5 هستم و 19 سال سن دارم و به زبان انگلیسی مسلط هستم
  برای تحصیل در پزشکی حتما باید ازمون یوس را داد

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   سلام
   اگر در نظر دارید به زبان ترکیه ای مدرک دریافت کنید و در کارتون رشد بیشتری کنید مدرک YOS رو پیشنهاد میکنم.
   در نظر داشته باشید دانشگاه های خصوصی ترکیه حتی نیازی به مدرک YOS,SAT ندارند و لی هزینه های بالاست.
   توصیه میکنم جهت راهنمایی دقیقتر با هرمس تماس بگیرید.

   1. عليرضا اسماعیلی گفت:

    سلام،
    من مطلب بالا رو درست متوجه نشدم(یکم ناقص بود).
    من 18 سال سن دارم و رشته تجربی با معدل بالای 19.80 و زبان انگلیسی فول، میخوام برای تحصیل در رشته دندان پزشکی در یکی از دانشگاه های استانبول اقدام کنم (اصلا ترکی بلد نیستم و میخوام به انگلیسی تحصیل کنم)، حالا با این شرایط باید آزمون YOS و TOMER رو بدم یا فقط آزمون SAT؟
    – و سوال بعدی که دارم درمورد نحوه کار دانشجویی هستش، چون من خودم اینجا معلم زبان هستم و با یکی از موسسه های معتبر اصفهان همکاری میکنم، حالا اونجا هم میتونم شغلی داشته باشم؟ (حتی شغل دانشجویی!؟)

    1. کارشناس هرمس گفت:

     سلام وقتتون بخیر . بستگی به دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید دارد .
     بله شما اجاز کار دانشجویی در ترکیه را دارید .

 8. حسین گفت:

  سلام وقت بخیر ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدین
  واسه تحصیل ب زبان ترکی بازم مدرک زبان انگلیسی لازمه؟ ینی بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی میشه در ترکیه پزشکی خوند یا خیر . خیلی ممنون

  1. کارشناس مهاجرت گفت:

   با سلام
   بله می توانید بدون مدرک زبان انگلیسی تحصیل کنید اما باید در آزمون یوس شرکت کنید و نمره قبولی بگیرید.

  2. مهدی گفت:

   هزینه ی تحصیل در رشته دندان پزشکی تو دانشگاه های نیمه خصوصی انکارا چه قدره

   1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

    هزینه تحصیل با توجه به شهر و قوانین دانشگاه ها متفاوته.
    با این وجود حدودا ترمی 600 دلار برآورد میشه و هزینه آموزش به ترکی بالاتر هم خواهد بود.

    1. Melika گفت:

     سلام ببخشید من مدرک دیپلم حسابداری فنی حرفه ای و کاردانی حسابداری دارم ، راهی هست واسه تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی در ترکیه؟؟

     1. pegah hokmabadi گفت:

      سلام در دانشگاهای خصوصی ترکیه میتونیم براتون اقدام کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *