ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه در سال 2020 نیاز به باید اطلاعات بروزی دارد که قصد داریم در این مقاله برایتان بگوییم. ما در این مقاله بروزترین اطلاعات درباره شرایط و مدارک و هزینه‌های این تحصیل را بیان کرده‌ایم. شرایط سنی و مدرک زبان مورد نیاز بیان شده‌است. شروع سن تحصیل در دبستان  از ۶ سالگی می‌باشد مدت دوره دبستان پنج سال است و بعد از آن وارد دوره سه ساله راهنمایی و چهار ساله دبیرستان می‌شوند. برای بررسی شرایط تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف با ما همراه باشید.

 • همه چیز درباره ی تحصیل در ترکیه
 • شرایط سنی تحصیل در این کشور
 • هزینه های تحصیل 
 • بررسی ریز هزینه ها
 • هزینه اجاره مسکن و خوابگاه در ترکیه
 • هزینه مربوط به برخی از رشته‌های تحصیلی این کشور
 • هزینه زندگی در ترکیه
 • دانشگاه های ترکیه
 • رنکینگ دانشگاه های ترکیه
 • تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه
 • شرایط گرفتن پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه
 • شرایط انتقال از دانشگاهای ترکیه به دانشگاهای اروپایی و آمریکایی
 •  

همه چیز درباره ی تحصیل در ترکیه

بعد از اخذ مدرک دیپلم و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌ها، داوطلب وارد دانشگاه های ترکیه می‌شود که از اعتبار بین المللی برخوردار هستند و مدارک معتبری در سراسر دنیا دارند.

 • نحوه ارائه دروس در دانشگاه‌های ترکیه به صورت ترمی- واحدی می‌باشد و در ۳ ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می‌شود.
 • زبان تدریس در دانشگاه‌های ترکیه به انگلیسی و ترکی می‌باشد که چنانچه رشته انتخابی شما به زبان ترکی باشد می‌بایست مدرک زبان تومر داشته باشید و سطح زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه C1 می‌باشد.
 • آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه شرایط سنی ندارند و داوطلبان با هر سنی و با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می‌توانند شرکت کنند. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس چهار سال در مقطع ارشد دو سال و در مقطع دکترا چهار سال می‌باشد.
 • اعلام ظرفیت و پذیرش دانشجو در ترکیه دو بار در سال اتفاق می‌افتد.
 • دانشجویان در هنگام تحصیل از بیمه درمانی و امکانات درمانی رایگان بهره مند می‌شوند.

شرایط سنی تحصیل در ترکیه

دولت ترکیه به طور مخصوص مشخص نکرده است که حداکثر سن لازم برای پذیرش از دانشگاه‌ها چه مقدار می‌تواند باشد اما بسیاری از دانشگاه‌ها سن‌هایی را ارجح می‌دانند. به طور مثال بهتر است برای پذیرش در مقطع کارشناسی زیر 22 سال داشته باشید هر چند بسیاری از دانشگاه‌ها حدی معین نکرده‌اند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خوب است که سن شما کمتر از 29 سال باشد و همچنین برای تحصیل در مقطع دکترا بهتر است زیر 33 سال داشته باشید. به طور کل هرچه سن شما برای مقطع مورد نظر پایین‌تر باشد اهمیت بیشتری دارد.

هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

تحصیل با هزینه کم و همچنین امکانات فراوان باعث شده تا دانشجویان ایرانی درخواست تحصیلی خود را به دانشگاه‌ها ارسال نمایند و برای گرفتن موقعیت‌های تحصیلی اقدام نمایند. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد تا بتوانید مقداری از هزینه‌های خود را پوشش دهید.

دانشگاه‌ها در ترکیه به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شود. هزینه‌ها در دانشگاه‌های دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی کمتر است. دانشگاه‌های ترکیه سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل به طور میانگین 500 دلار می‌باشد اما باید توجه کنید که شهریه با توجه به رشته، شهر و مقطع متفاوت است. که در جدول زیر به طور کامل تمام هزنیه ها را برایتان آورده‌ایم :

شهریه شهروندان ترکیه  

زبان آموزش  

نوع دانشگاه

مقطع تحصیلات

80 تا 250 دلار سالانه

ترکی

دولتی

کارشناسی

150 تا 500 دلار سالانه

انگلیسی

دولتی

کارشناسی

5000 تا 20000 دلار سالانه

خصوصی

کارشناسی

100 تا 200 دلار سالانه

ترکی

دولتی

کارشناسی ارشد

200 تا 300 دلار سالانه

انگلیسی

 

کارشناسی ارشد

5000 تا 20000 دلار سالانه

خصوصی

کارشناسی ارشد

شهریه دانشجویان بین الملل

زبان آموزش  

نوع دانشگاه

مقطع تحصیلات

240 تا 750 دلار سالانه

ترکی

دولتی

کارشناسی

450 تا 1500 دلار سالانه

انگلیسی

دولتی

کارشناسی

5000 تا 20000 دلار سالانه

خصوصی

کارشناسی

300 تا 600 دلار سالانه

ترکی

دولتی

کارشناسی ارشد

600 تا 900 دلار سالانه

انگلیسی

 

کارشناسی ارشد

5000 تا 20000 دلار سالانه

خصوصی

کارشناسی ارشد

برای اطلاع دقیق از هزینه‌های هر مقطع می‌توانید به مقالات زیر مراجعه کنید:

 

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

 تحصیل دکتری در ترکیه

بررسی ریز هزینه های تحصیل در ترکیه

 این هزینه‌ها شامل خوراک، پوشاک، مسکن، حمل و نقل، ارتباط با اعضای خانواده و دوستان از طریق اینترنت یا تلفن و مخارج جانبی مربوط به تحصیل می‌شود. هزینه‌های اداری در ترکیه به طور میانگین ۴۲۲ تا ۶۳۲ لیر است. هزینه خانه در ترکیه کاملا بستگی به مکان و سبک زندگی شما دارد.

هزینه پوشاک در ترکیه ارزان است؛ ولی هزینه خوراک در آن بالا است در هر ترم چیزی حدود 1100 دلار آمریکا هزینه خوراکتان خواهد شد. با ۳۰۰۰  لیر می‌توانید برای خانه خود لوازم دست دوم بخرید. بهتر است اگر دانشجو هستید یا درآمد کمی دارید وسایل نو تهیه نکنید؛ چون ممکن است در حدود ۹۰۰۰ لیر برای شما هزینه داشته باشد. داشتن بیمه درمانی در ترکیه راه حل خوبی برای کم کردن هزینه‌ها است. بدون بیمه ممکن است هزینه یک درمان سر پایی ساده در حدود ۲۰۰ هزار تومان تمام شود. برای یک دانشجو بهتر است که برای صرف غذا به سلف دانشگاه مراجعه کند؛ چون مراجعه مداوم به رستوران مقرون به صرفه نیست و هزینه تحصیل در این کشور برای او گران تمام می‌شود.

در ترکیه قیمت آب نسبت به سایر انرژی‌ها بسیار کم است اما در مصرف سایر انرژی‌ها باید دقت کنید؛ چون هزینه آن هر شش ماه یک بار افزایش می‌یابد.

هزینه های عمومی دانشجو در هر ترم :

نوع هزینه

بودجه لازم در هر ترم

اقامت و اسکان

1500 تا 2000 دلار آمریکا

حمل و نقل

300 دلار آمریکا

مواد غذایی

1100 دلار آمریکا

کتاب و نوشت افزار

150 دلار آمریکا

هزینه اجاره مسکن و خوابگاه در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه به ویژه شهرستان‌های آن نسبت به استان‌های آن بسیار کم‌تر است. تحصیل در ترکیه برای دانشجویان در شهرستان هزینه کمتری دارد. استفاده از خوابگاه هم به مراتب خرج کمتری نسبت به تهیه مسکن دارد. دانشگاه‌های دولتی دارای خوابگاه هستند و هر کدام از خوابگاه‌ها دو یا چهار نفره می باشند.

هزینه خوابگاه‌های خصوصی بسیار گران‌تر از خوابگاه‌های دولتی است. این هزینه‌ها ممکن است به ۷۰۰۰ لیر در سال هم برسد. البته این نوع خوابگاه‌ها از امکانات مرفه‌تری نسبت به خوابگاه‌های دولتی برخوردار هستند. هزینه اجاره خانه بستگی به مکان زندگی و نوع خانه فرق دارد اما به طور کلی برای هر ترم اقامتتان چیزی حدود 1500 تا 2000 دلار هزینه خواهید داشت.

تحصیل در ترکیه

هزینه مربوط به برخی از رشته‌های تحصیلی در ترکیه

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

رشته‌ حقوق در مقطع کارشناسی 9720 دلار در سال شهریه دارد.

رشته معماری در مقطع کارشناسی 9720 دلار در سال و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا 2200 دلار در سال شهریه دارد.

دانشگاه‌های دولتی ترکیه

مقداری که در این بخش از مقاله به آن اشاره میکنیم هزینه شهریه‌های رشته‌های مختلف دانشگاه‌ها در سال 2020- 2021 هستند :

 • رشته مهندسی در مقطع کارشناسی 1800 لیر می‌باشد
 • رشته ادبیات در مقطع کارشناسی 550 لیر 
 • رشته حقوق در مقطع کارشناسی 1200 تا 1800 لیر (وابسته به انتخاب نوع زبان تدریس) 
 • رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه متقاضیان بسیاری دارد. میزان این هزینه‌ها بستگی به نوع دانشگاه فرق می‌کند و به طور میانگین از ترمی ۷۰۰ لیر در دانشگاه‌های دولتی و ۷۰۰۰ لیر در دانشگاه خصوصی هزینه دارد.
 • در ادامه مطلب برای نمونه شهریه‌ی سالانه ی دو دانشگاه خصوصی و دولتی ترکیه در رشته های مختلف به اختصار آمده است.

هزینه دانشگاه استانبول بیلگی 

رشته تحصیلی

کارشناسی

کارشناسی ارشد و دکتری

حقوق

9720 دلار (سالانه)

معماری

9720 دلار (سالانه)

2200 دلار (سالانه)

پزشکی

2400 دلار (سالانه)

MBA

8100 دلار (سالانه)

هزینه دانشگاه آنکارا 

رشته تحصیلی

کارشناسی

کارشناسی ارشد و دکتری

مهندسی

1800 لیر

1600 لیر (آموزش به زبان ترکیه)

2400 لیر (آموزش به زبان انگلیسی)

ادبیات

5500 لیر

1600 لیر (آموزش به زبان ترکیه)

2400 لیر (آموزش به زبان انگلیسی)

حقوق

1200 لیر (آموزش به زبان ترکیه)

1800 لیر (آموزش به زبان انگلیسی)

1600 لیر (آموزش به زبان ترکیه)

2400 لیر (آموزش به زبان انگلیسی)

پزشکی

1600 لیر (آموزش به زبان ترکیه)

2400 لیر (آموزش به زبان انگلیسی)

دانشگاه ها در ترکیه به سه دسته تقسیم می شوند:

 • ۱- دانشگاه‌های دولتی.
 • ۲- دانشگاه‌های نیمه خصوصی.
 • ۳- دانشگاه‌های خصوصی.
 •  

تحصیل در ترکیه با آزمون ورودی SAT به زبان انگلیسی و یا آزمون YOS به زبان ترکی شروع می‌شود که شامل دروس پایه می‌باشد و بعد از قبولی در این آزمون بسته به رتبه، داوطلب وارد دانشگاه‌های (دولتی –نیمه خصوصی – خصوصی) می‌شود.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه نزدیک به هزینه های زندگی در ایران است. هزینه ی ماهانه ی زندگی در ترکیه حدودا بین 400 تا 500 دلار، می باشد. همچنین در هر ترم نیاز به تقریبا 150 دلار برای تامین کتاب‌های دانشگاه دارید.

دانشگاه های ترکیه

بعضی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران نمی‌باشند ولی تعدادی نیز در این لیست قرار دارند. در بخش زیر دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم را مشاهده می‌کنید.

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه فنی استانبول
 •  

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

ده دانشگاه ترکیه، در رده‌بندی qs قرار دارند و ۴۵ دانشگاه ترکیه در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌های کیو.اس ۲۰۱۹ جای گرفتند. اکثر دانشگاه‌های برتر ترکیه در دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول قرار دارند. دانشگاه فنی خاورمیانه، بیلکنت و دانشگاه حاجت‌تپه (Hacettepe) در شهر آنکارا قرار دارند و این دانشگاه‌ها دررتبه ۵۰ دانشگاه برتر دینا جای دارند؛ این درحالی است که شهر استانبول دانشگاه بغازیچی، کوچ، سابانجی (Boğaziçi Üniversitesi, Koç University, Sabancı University)، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول را درخود جای داده اند و این دانشگاه‌ها جزء ۳۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه های پزشکی ترکیه در سطح بین المللی از اعتبار مناسبی برخوردار هستند و دانشگاه های پزشکی این کشور نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران است که این مهم از دلایل مثبت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان است.

مزیت دیگر تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان ایرانی، همسایگی ایران و ترکیه است و درنتیجه فاصله کم با ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا است که این خود سبب کاهش هزینه های رفت و آمد دانشجویان ایرانی و خانواده هایشان است.

دانشگاه های ترکیه کلاس درس را برای دانشجویان بین المللی به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می دهند. بنابراین هزینه های نسبتا پایین تحصیل و زندگی، نزدیکی فرهنگ های دو کشور از دیگر مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بیان کرد.

تحصیل در ترکیه

شرایط گرفتن پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی که از ایران و سایر کشورها قصد اقدام دارند باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. اکثر ایرانی ها می‌توانند با شرکت در آزمون YOS  نمره قبولی را کسب نمایند. این آزمون دو بخش دارد: بخش اول آزمون YOS شامل؛ سوالاتی از دروس ریاضی, هوش و هندسه است.

بخش دوم تسلط متقاضیان به زبان ترکی را می‌سنجد که در آن به هر داوطلب با توجه به تسلط زبان ترکی نمره A,B,C  داده خواهد شد. چنانچه داوطلب نتواند به حد نصاب لازم برسد باید در دوره زبان ترکی TOMER شرکت کرده تا بتواند در رشته‌های پزشکی تحصیل کند.

آزمون SAT نام دیگر آزمونی است که برخی از دانشگاه‌های پزشکی درترکیه بر اساس آن دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و در دانشگاه مربوطه پذیرش می‌دهند. چنانچه داوطلب مایل باشد که رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی بگذراند باید حداقل مدرک آیلتس 6 را کسب کند. بعد از گذراندن این آزمون‌ها می‌تواند وارد دانشگاه مربوطه گردد.

شرایط انتقال از دانشگاهای ترکیه به دانشگاهای اروپایی و آمریکایی

پس از گذراندن ۶۰ واحد درسی در رشته مربوطه در ترکیه و با تایید این ۶۰ واحد در دانشگاه های مقصد با امکان انتخاب رشته ای نزدیک و مرتبط با رشته خود می توانید از ترم سوم مشغول به تحصیل در کشور دیگری شوید. ازشرایط احراز انتقال از دانشگاه‌های این کشور به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی این است که دانشجویان می بایست دروس گذرانده شده در ترکیه را معادل سازی  evolution credit نمایند.

در همین معادل سازی دانشگاه ترم تحصیلی جدید دانشجویان مشخص خواهد شد.

از شرایط احراز انتقال از دانشگاه های ترکیه به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی و به خصوص دانشگاه های انگلستان دو نکته ی مهم و قابل توجه این است:

 • ۱) نمره ی معدل واحدهای گذرانده ۲/۵ از ۴ باشد.
 • ۲) کسب حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها

 1. هاکان گفت:

  سلام مطمئن هستین هزینه ها به لیر هستن؟ آخرین بروز رسانی این مطلب کی هست؟

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   سلام، وقت بخیر
   بله
   مطالب بروز هستند جناب.
   حقیقت این است که با توجه به نوع زبان و نوع دانشگاه هزینه ها شامل تغییرات زیادی میشوند.

 2. کیمیا گفت:

  سلام
  برای اینکه بتونیم پزشکی بخونیم چه شرایطی باید داشته باشیم
  من کلاس دوازدهم تجربی با معدل 19.5 هستم و 19 سال سن دارم و به زبان انگلیسی مسلط هستم
  برای تحصیل در پزشکی حتما باید ازمون یوس را داد

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   سلام
   اگر در نظر دارید به زبان ترکیه ای مدرک دریافت کنید و در کارتون رشد بیشتری کنید مدرک YOS رو پیشنهاد میکنم.
   در نظر داشته باشید دانشگاه های خصوصی ترکیه حتی نیازی به مدرک YOS,SAT ندارند و لی هزینه های بالاست.
   توصیه میکنم جهت راهنمایی دقیقتر با هرمس تماس بگیرید.

 3. حسین گفت:

  سلام وقت بخیر ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدین
  واسه تحصیل ب زبان ترکی بازم مدرک زبان انگلیسی لازمه؟ ینی بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی میشه در ترکیه پزشکی خوند یا خیر . خیلی ممنون

  1. کارشناس مهاجرت گفت:

   با سلام
   بله می توانید بدون مدرک زبان انگلیسی تحصیل کنید اما باید در آزمون یوس شرکت کنید و نمره قبولی بگیرید.

  2. مهدی گفت:

   هزینه ی تحصیل در رشته دندان پزشکی تو دانشگاه های نیمه خصوصی انکارا چه قدره

   1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

    هزینه تحصیل با توجه به شهر و قوانین دانشگاه ها متفاوته.
    با این وجود حدودا ترمی 600 دلار برآورد میشه و هزینه آموزش به ترکی بالاتر هم خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *