مهاجرت تحصیلی ترکیه

مهاجرت تحصیلی ترکیه

مهاجرت تحصیلی ترکیه مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور ترکیه یکی از بهترین مقصدها برای افرادی است که قصد دارند در کشوری اقدام به تحصیل کنند که نزدیک به زادگاهشان، ایران، باشد. رفت‌وآمد برای افراد به‌راحتی به‌صورت هوایی و زمینی میسر است. تحصیل در کشور ترکیه یکی از بهترین روش‌های مهاجرت است؛ زیرا افراد علاوه بر اینکه می‌توانند در این کشور به زندگی بپردازند، پس از اتمام تحصیل مدارکی را دریافت می‌کنند که در سراسر جهان مورد تأیید خواهد بود. در این مطلب با مؤسسه هرمس اپلای همراه باشید تا به‌تمامی اطلاعات در رابطه‌با مهاجرت تحصیلی ترکیه بپردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

نگاهی کلی به سیستم آموزشی دانشگاه‌های کشور ترکیه

بالغ بر 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارند که تمامی آن‌ها توسط دولت یا بنیادهای غیرانتفاعی اداره می‌شوند. مؤسسات دولتی به جزء هزینه ابتدایی ثبت‌نام، در طول ترم رایگان هستند؛ درحالی‌که دانشگاه‌های خصوصی اغلب دارای هزینه‌های بسیار بالایی هستند. درهرصورت، همه آن‌ها تحت نظارت شورای آموزش عالی ترکیه Yuksek Ogretim Kurulu، (YOK) بوده که به طور مشخص سیستم ترکیه را برای ایجاد معادل‌سازی با چارچوب مدارک اروپایی تغییر داده است.

اکثر دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و فوق‌لیسانس برنامه‌های خود را ارائه می‌دهند و با پذیرش دانشجویان بین‌المللی، مهاجرت تحصیلی ترکیه را برای تمامی افراد آسان می‌سازند. هر دانشگاه آزاد است در مورد تقویم دانشگاهی خود تصمیم بگیرد. بااین‌حال، سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر یا اکتبر شروع می‌شود و در ژوئن به پایان می‌رسد. برخی از دانشگاه‌ها برنامه‌های تحصیلی را نیز برای سه ماه تابستان ارائه می‌دهند.

به جز در رشته‌های خاص مانند حقوق یا پزشکی، ثبت‌نام در دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان خارجی بسیار آسان است. دانشجویانی که قصد دارند در کشور ترکیه به ادامه تحصیل بپردازند باید در YOK ثبت‌نام، در آزمون ورودی شرکت کنند و نسخه ترجمه شده مدارک هویتی، ریز نمرات و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهند. پذیرش در بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه، مانند دانشگاه بوغازیچی در استانبول یا دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا، منوط به یک آزمون رقابتی سخت است که دانشجویان ماه‌ها برای آن آماده می‌شوند.

مهاجرت تحصیلی ترکیه
مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به ترکیه

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی ترکیه و ارائه درخواست ویزای تحصیلی عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه عکس‌های واضح از چهره مطابق با شرایط عکس مخصوص ویزای ترکیه
 • ارائه گواهی رزرو بلیط هواپیما
 • بیمه مسافرتی برای کل ایام اقامت ترکیه
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه که نشان می‌دهد شما در کجا قرار است تحصیل کنید و چه مدت زمانی را در ترکیه می‌مانید.
 • مدرکی که نشان می‌دهد هزینه‌های مربوط به تحصیل خود در ترکیه را پرداخت کرده‌اید.
 • ارائه مدارک، گواهینامه‌ها و ریز نمرات
 • اثبات اینکه می‌توانید در طول تحصیل در ترکیه از پس هزینه‌های زندگی خود برآیید. به این مدرک اثبات تمکن مالی نیز گفته می‌شود. این مدرک می‌تواند گردش صورت‌حساب بانکی، نامه بورسیه شدن شما و یا نامه‌ای از سوی فردی باشد که شما را حمایت مالی می‌کند. این فرد می‌تواند از اعضای خانواده‌تان نیز باشد.
 • مدرکی که به نام مدرک اقامت ارائه می‌شود. این مدرک بسته به جایی که در ترکیه سکونت می‌کنید برای شما عرضه می‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر در خوابگاه می‌مانید مدرکی را ارائه دهید که نشان می‌دهد شما در خوابگاه هستید و یا اگر از سوی یکی از دوستانتان در ترکیه دعوت به اقامت شده‌اید، باید مدرک دعوت‌نامه را ارائه دهید.
 • اگر مکانی را برای خود اجاره کرده‌اید، باید مدرک اجاره محل که از سوی شما و صاحبخانه امضا شده است را ارائه دهید.

ترجمه مدارک به زبان ترکی

تمامی این مدارک باید به زبان ترکی ترجمه شوند. اگر اصل آن‌ها به زبان ترکی نیست، باید ترجمه محضری از اصل را ارائه دهید. شما باید این کار را شخصاً در نزدیک‌ترین سفارت، کنسولگری یا مرکز مورد تأیید دیگر انجام دهید. باتوجه‌به شرایط سیاسی بین دو کشور قبرس و ترکیه، دارندگان پاسپورت قبرس ملزم به ارائه مدارک اضافی هستند. این الزامات اضافی به طور منظم تغییر می‌کنند؛ بنابراین قبل از درخواست آن‌ها را بررسی کنید.

بررسی نحوه اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

درخواست برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه و ویزای دانشجویی ترکیه به معنای تکمیل تعدادی از مراحل از جمله جمع‌آوری چندین سند و شرکت در مصاحبه سفارت است؛ اما مرحله اول در این زمینه چیست؟ برای شروع دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه می‌بایست انتخاب کنید که قرار است در کدام شهر از کشور ترکیه اقامت داشته باشید.

پس از این که شهر مورد نظر خود را انتخاب کردید، به سراغ دانشگاه‌های موجود در این شهر بروید. شما می‌توانید از بین دانشگاه‌های عمومی و خصوصی موجود در شهر مورد نظر خود یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و سپس اقدام به ارسال ایمیل برای دریافت شرایط پذیرش آن‌ها کنید.

پس از اینکه ایمیل شما به‌درستی ارسال شد از سوی دانشگاه برای شما یک ایمیل آماده ارسال می‌شود. پس از ارسال این ایمیل آماده که معمولاً در آن از شما تشکر می‌کنند که دانشگاهشان را انتخاب کرده‌اید، از سوی دانشگاه مدارک شما بررسی می‌شود و در صورت مورد تأیید بودن آن‌ها روند پذیرش دانشگاه برای شما آغاز می‌شود. توصیه می‌شود ۶۰ روز قبل از سفر به ترکیه اقدام به دریافت پذیرش خود کنید.

هنگامی که برای ویزای و مهاجرت تحصیلی ترکیه درخواست می‌کنید، با تعدادی از انواع ویزاهای تحصیلی مختلف روبه‌رو می‌شوید

انواع ویزاهای تحصیلی ترکیه

هنگامی که برای ویزای و مهاجرت تحصیلی ترکیه درخواست می‌کنید، با تعدادی از انواع ویزاهای تحصیلی مختلف روبه‌رو می‌شوید که هرکدام دارای خصوصیات مختلفی هستند. این ویزاها عبارت‌اند از:

 • ویزای کارآموزی
 • ویزای کارآموزی ERASMUS
 • ویزای کارآموزی AIESEC
 • ویزای دوره زبان ترکی
 • ویزای گذراندن دوره تحصیلی/عملی
 • ویزای آموزش
 • ویزای تحصیلی در جمهوری ترک قبرس شمالی

رسیدگی به دریافت ویزای تحصیلی چه مدت زمانی به طول می‌انجامد؟

سؤالی که همواره برای افرادی که قصد دارند به‌صورت تحصیلی به کشور ترکیه مهاجرت کنند پیش می‌آید این است که چقدر طول می‌کشد تا سفارت پاسخ مصاحبه را بدهد؟ در این زمینه باید بگوییم که به‌صورت کلی این موضوع بسته به کشوری دارد که شما در آن زندگی می‌کنید. برای برخی از کشورها پاسخ پس از چند روز به‌صورت ایمیل ارسال می‌شود و برای برخی دیگر ممکن است تا ۱۵ روز به طول بیانجامد.

چه افرادی احتیاج به دریافت ویزای تحصیلی ترکیه دارند؟

اگر قصد این را دارید که اقدام به مهاجرت تحصیلی ترکیه کنید، خبر خوب این است که برخی استثنائات در این زمینه وجود دارد که نشان می‌دهد برخی افراد می‌توانند به‌راحتی وارد کشور ترکیه شوند و به تحصیل بپردازند؛ صرف‌نظر از اینکه احتیاج به ویزای تحصیلی داشته باشند.

به‌صورت کلی به‌استثنای اتباع جمهوری قبرس شمالی که یکی از کشورهای تازه‌وارد و درعین‌حال پیشرفته است، دانشجویان سایر ملیت‌ها در سراسر جهان برای اینکه بتوانند به‌صورت قانونی در ترکیه به تحصیل بپردازند، نیازمند دریافت ویزای تحصیلی ترکیه هستند. پس از این مورد، افرادی که مشخصات زیر را داشته باشند می‌توانند برای مهاجرت تحصیلی ترکیه بدون ویزا به‌راحتی اقدام کنند:

 • دانشجویانی که قصد دارند مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس خود را در کشور ترکیه دریافت کنند.
 • دانشجویانی که در دوره‌های قبل تحصیلات دبیرستان خود را در ترکیه گذرانده‌اند.
 • فرزندان افرادی که در ترکیه با مجوز اقامت و ویزای کار زندگی می‌کنند.
 • افرادی که دارای کارت آبی هستند.

فرقی نمی‌کند که شما در کشور ترکیه قصد دارید وارد چه دوره‌ای شوید.

چرا برای مهاجرت تحصیلی ترکیه تأکید بر روی نامه پذیرش است؟

فرقی نمی‌کند که شما در کشور ترکیه قصد دارید وارد چه دوره‌ای شوید. همان‌طور که انواع ویزاهای مختلف برای تحصیل در ترکیه است، انواع دوره‌های مختلف نیز در این کشور وجود دارد که شما برای گذراندن آن‌ها احتیاج به ویزا دارید؛ اما موضوعی که در مهاجرت تحصیلی ترکیه بسیار مهم است، این است که شما در روز مصاحبه با سفارت حتماً مدرک پذیرش خود را ارائه دهید.

به‌نوعی این مدرک نشان می‌دهد که شما قرار است در کشور ترکیه چه کاری را انجام دهید و چه مدت زمانی طول می‌کشد تا شما در کشور ترکیه به دریافت مدرک خود بپردازید؟ پس در یک کلام، مدرک پذیرش شما در واقع حکم ورود شما به کشور ترکیه را مشخص را می‌کند. می‌توانید از کارشناسان مدرک مؤسسه مهاجرتی ما در این زمینه راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

پس از اینکه نامه پذیرش خود را ارائه دادید، ویزای دانشجویی شما صادر شده و برای یک سال اعتبار دارد. در صورت لزوم می‌توانید آن را تا شصت روز قبل از انقضای آن در کشور تمدید کنید. تمدید ویزای تحصیلی ترکیه نیز بسیار آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است فرمی را پر کرده و برای سفارت ارسال کنید. ویزای دانشجویی به شما اجازه می‌دهد تا بیست و چهار ساعت در هفته کار کنید. بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که حتی در شهرهای بزرگ اگر ترکی صحبت نکنید، پیدا کردن کار ممکن است دشوار باشد.

آیا می‌توان برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه از درخواست فوری استفاده کرد؟

شاید تمامی افراد این تفکر را داشته باشند که برای مهاجرت تحصیلی ترکیه و یا به‌صورت کلی مهاجرت یا سفر به ترکیه باید صبر کنند تا ویزا صادر شود که بین ۳ الی ۵ روز زمان لازم است؛ اما گاهی اوقات افراد نیاز دارند که سریعاً به کشور ترکیه برسند. در اینجا درخواست فوری برای آن‌ها مطرح می‌شود.

ویزای ترکیه معمولاً در عرض سه روز صادر می‌شود، اما درمورد درخواست‌های فوری باید گفت که آن‌ها بلافاصله پس از پرداخت پردازش شده و به‌طورکلی تنها پس از ۱۴ دقیقه تأیید می‌شوند. این موضوع به این معنی است که در صورت درخواست فوری، می‌توانید فقط ۱۴ دقیقه پس از پرداخت، یک ایمیل با ویزای صادر شده دریافت کنید. لطفاً ویزای خود را پرینت بگیرید و هنگام سفر به ترکیه آن را همراه داشته باشید. اگر پرینتر ندارید، می‌توانید ویزا را به‌صورت دیجیتالی روی تلفن همراه یا تبلت خود در کنترل پاسپورت نیز ارائه دهید.

ویزای ترکیه معمولاً در عرض سه روز صادر می‌شود

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه به چه صورت است؟

برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که اقدام به مهاجرت تحصیلی ترکیه به‌صورت قانونی کرده‌اند، هزینه زندگی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. افراد می‌توانند به‌راحتی واحد پول کشور خود را به لیر تبدیل کنند و هزینه‌های زندگی خود را به هنگام مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه بدون نیاز به انجام فعالیت‌های جداگانه برای تأمین هزینه‌ها، تنها با مبلغی که در کشور خود آن را تبدیل به لیر کردند تأمین کنند.

ازآنجایی‌که استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه است و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در آن مستقر هستند، ما در این قسمت هزینه یک خرید دانشجویی ساده و اجاره خانه را به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید تا حدودی با هزینه زندگی در ترکیه آشنا شوید.
قیمت لیر در تاریخ 1402/2/6 معادل 2،700 تومان است

 • اجاره ماهانه (آپارتمان ۱ خوابه): ۱۴۰۰ لیر
 • خدمات آب و برق (متوسط ​​ماهانه): ۵۰۰ لیر
 • کارت حمل‌ونقل عمومی ماهانه: ۲۷۵ لیر
 • وعده غذایی (رستوران ارزان): ۳۰ لیر
 • قهوه: ۱۵ لیر
 • شیر (۱ لیتر): ۶ لیر
 • سبزیجات (۱ کیلوگرم): ۳ لیر
 • تخم‌مرغ (دو بسته): ۱۳ لیر
 • آب (۱.۵ لیتر بطری): ۲.۳۰ لیر
 • گوشت گاو (۱ کیلوگرم): ۷۰ لیر

در نظر داشته باشید که شما باید خرید آب را حتماً در بودجه خود بگنجانید؛ زیرا نمی‌توانید آب لوله‌کشی ترکیه را بنوشید.

زندگی و مهاجرت تحصیلی ترکیه به دلیل هزینه‌های پایین زندگی بسیار پرطرف‌دار شده است

چرا زندگی و مهاجرت تحصیلی به ترکیه در سال‌های اخیر بسیار پرطرف‌دار شده است؟

زندگی و مهاجرت تحصیلی ترکیه به دلیل هزینه‌های پایین زندگی بسیار پرطرف‌دار شده است. میانگین هزینه زندگی در استانبول بدون اجاره در حدود ۱۲۵۰۰ لیر در ماه است. کرایه خانه معمولاً در ترکیه به‌عنوان یک هزینه جداگانه محاسبه می‌شود.

هزینه نسبتاً ارزان زندگی در استانبول به این معنی است که می‌توانید با بودجه کم از یک سبک زندگی جهانی لذت ببرید. می‌توانید روزهای خود را در کافه‌ها و رستوران‌ها بدون پرداخت هزینه بگذرانید. بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که ترکیه عمدتاً پول محور است. حتی در شهرهای بزرگ، بسیاری از شرکت‌ها فقط پول نقد می‌گیرند یا حداقل روشن می‌کنند که این گزینه ترجیحی آن‌ها است.

خدمات درمانی در ترکیه رایگان است. به لطف یک سری اصلاحات در دهه ۲۰۰۰، سیستم مراقبت‌های بهداشتی ترکیه به‌سرعت در حال بهبود است، اگرچه هنوز از بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر مانند یونان و ایتالیا عقب است، بااین‌حال، مراقبت‌های بهداشتی ترکیه فقط برای شهروندان و ساکنان دائمی آزاد است؛ به همین دلیل است که هنگام درخواست ویزای دانشجویی خود، به بیمه درمانی نیاز دارید. مهاجرت تحصیلی ترکیه بهترین انتخاب برای افرادی است که قصد دارند با حداقل هزینه‌ها در یک کشور اروپایی مدرن به تحصیل بپردازند.

صدور پاسپورت معتبر ایرانی، اولین قدم برای سفر به آن سوی مرزها

بهترین کشور همسایه برای مهاجرت

در سال‌های ‌اخیر که موج مهاجرت در بین ایرانیان افزایش یافته است، دغدغه اصلی افراد انتخاب بهترین مقصد برای مهاجرت است تا بتوانند در زمینه‌های تحصیلی و شغلی مسیر پیشرفت را طی کنند.

سخن پایانی

مهاجرت تحصیلی ترکیه می‌تواند مانند پلی باشد که علم شما را به جهان باز می‌کند و در کنار یادگیری، مسیری در روبه‌رو شما قرار می‌گیرد که زمینه پیشرفت شما را صددرصد میسر می‌سازد؛ پس با اقدام برای دریافت ویزا و انجام مهاجرت تحصیلی، با استفاده از دانش افراد کارشناسان باتجربه مؤسسه مهاجرتی هرمس اپلای، آینده‌ای درخشان را از آن خود کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مدارک برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه باید به چه زبانی ترجمه شوند؟
مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه میبایست به زبان ترکی ترجمه شوند و ترجمه محضری باشد.
برای شروع درخواست ویزای تحصیلی کشور ترکیه چه اقداماتی لازم است؟
برای شروع این درخواست ابتدا باید مشخص کنید شهر مورد نظرتان کدام شهر است و کدام دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کردید و پس از آن ایمیل خود را ارسال کنید.
هزینه های اجاره مسکن برای دانشجو در کشور ترکیه چگونه است؟
ما در این مقاله لیستی از جزئیات خرج یک دانشجو در ماه را برآورد کردیم اما بطور کلی هزینه های اجاره مسکن ماهانه چیزی حدود ۱۴۰۰ لیر میباشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای