تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. نروژ کشوری است که در سطح بین‌المللی آموزش عالی منحصر به فردی ارائه می‌دهد. اکثر دانشگاه‌های دولتی در نروژ، رایگان هستند. این امر برای همه دانشجویان بین‌المللی صرف‌نظر از کشور مبدا آن‌ها، اعمال می‌شود. تحصیل در نروژ برای دانشجویان بین‌المللی، یک تجربه چالش‌برانگیز اما ارزشمند خواهد بود که منجر به دریافت یک مدرک علمی ارزشمند می‌شود. در این مقاله یک راهنمای کامل در مورد تحصیل و زندگی در کشور نروژ ارائه‌شده است.

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای تحصیل در کشور نروژ

تحصیل در این کشور مزایایی به همراه دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

تحصیل در این کشور مزایایی به همراه دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

آموزش با کیفیت بالا

نروژ با برخورداری از موسسات تحصیلی با طیف گسترده‌ای از دوره‌های با کیفیت بالا و انعطاف‌پذیری زیاد، یک مقصد تحصیلی ایده‌آل است. از رشته‌های متنوع و تخصصی گرفته تا مقاطع مختلف، فرصت‌های زیادی برای دانشجویان وجود دارد تا بلندپروازی‌های خود را برآورده کنند. همچنین در نروژ استادان به راحتی قابل دسترسی هستند و کلاس‌ها اغلب در گروه‌های کوچک برگزار می‌شوند. بنابراین دانشجویان با تحصیل در نروژ می‌توانند از فضای غیررسمی دانشگاه‌ها و کالج‌های دانشگاهی آن بهره‌مند شوند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند در پروژه‌های تحقیقاتی هیجان‌انگیز که توسط اساتید هماهنگ می‌شوند، شرکت کنند.

تشویق تفکر انتقادی

معمولا دانشجویانی که در مقطع تحصیلات تکمیلی در نروژ در حال تحصیل هستند، تشویق می‌شوند تا در مورد نحوه تدریس اساتید و نظریه‌های موجود در حوزه یادگیری، تفکر انتقادی داشته باشند. مهارت ارزشمندی که دانشجویان در کلاس درس فرا می‌گیرند، تفکر انتقادی و توانایی برخورد با یک مسئله به روش‌های مختلف است. این سنت یادگیری ممکن است برای برخی از دانشجویان بین‌المللی ناآشنا باشد، اما چیزی است که اغلب به عنوان یک دارایی مهم برای تحصیل در نروژ برجسته می‌شود. در واقع اغلب دانشجویان از این سنت به عنوان یکی از بهترین تجربیات خود در دوران دانشجویی در نروژ یاد می‌کنند.

وجود روابط دوستانه بین دانشجو و استاد و شرایط برابر بین دانشجویان

سیاست «درهای باز» اساتید، معلمان و کارکنان اداری در مؤسسات نروژی به خوبی شناخته شده است. آنها برای دانشجویان، در دسترس و خوش برخورد هستند تا حداکثر نتیجه یادگیری را برای دانشجویان خود فراهم کنند.

زمان دوره‌های تخصصی

در بیشتر موارد، دوره‌های کارشناسی ارشد ارائه‌شده در موسسات نروژی بیش از ۲ سال طول می‌کشد. این امر به دانشجویان اجازه می‌دهد تا یک سال کامل روی پایان‌نامه خود کار کنند. به این معنی که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با تحصیل در نروژ این شانس را پیدا خواهند کرد که بر رشته تحصیلی خود مسلط‌تر شوند.

تحصیل به زبان انگلیسی

تعدادی از دوره‌ها در نروژ به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. بنابراین دانشجویان غیر بومی انگلیسی زبان متوجه خواهند شد که مهارت‌های انگلیسی آن‌ها در طول تحصیل در نروژ بهبود می‌یابد. به طور کلی، سطح بالای تسلط به زبان انگلیسی، تحصیل و زندگی در نروژ را آسان می‌کند.

ارائه آموزش رایگان در اکثر دانشگاه‌ها

اکثر موسسات آموزش عالی نروژ دارای بودجه عمومی هستند. دولت نروژ دسترسی به آموزش عالی با کیفیت بالا را حق همه افراد می‌داند و به بخش آموزش عالی منابع زیادی اعطا می‌کند. بنابراین در اکثر دانشگاه‌ها، دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل شهریه پرداخت نمی‌کنند. اما توصیه می‌شود دانشجویان قبل از ارائه درخواست برای تحصیل در نروژ حتماً بررسی کنند که آیا آن‌ها به شهریه نیاز دارند یا خیر. همچنین آن‌ها باید در نظر داشته باشند که نروژ یک کشور پرهزینه است. دانشجویان بین‌المللی باید بودجه کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود را فراهم کنند.

وجود جامعه مدرن و پیشرفته در نروژ

نروژ یک جامعه مدرن است. برابری ارزشی، عمیقاً در جامعه، قانون و سنت این کشور ریشه دارد. استانداردها و خدمات تکنولوژیکی بالا و همچنین امکانات و تجهیزات مدرن، هم در دانشگاه و هم در شهرهای نروژ برای دانشجویان فراهم شده است. نروژ همچنین به عنوان یک جامعه امن شناخته می‌شود و تقریباً دانشجویان در هر کجا که باشند، می‌توانند احساس امنیت کنند.

بهترین دانشگاه‌های جهانی برای تحصیل در نروژ

نروژ دارای ۷ دانشگاه دولتی معتبر، ۹ موسسه دانشگاهی تخصصی معتبر، ۲۲ کالج دانشگاهی معتبر، ۲ کالج ملی معتبر هنر و چندین موسسه آموزش عالی خصوصی، با اعتبار نهادی یا برنامه‌ای است. این دانشگاه‌ها در نروژ در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهانی قرار دارند. آنها بر اساس عملکرد تحقیقاتی‌شان، توسط اعضای جامعه دانشگاهی در سراسر جهان و اروپا ارزیابی شده‌اند. برترین دانشگاه‌های جهانی در نروژ عبارتند از:

 • دانشگاه اسلو
 • دانشگاه برگن
 • دانشگاه علم و صنعت نروژ
 • دانشگاه ترومسو
 • دانشگاه علوم زیستی نروژ
 • دانشگاه علوم کاربردی نروژ غربی
 • دانشگاه جنوب شرقی نروژ
 • دانشگاه استاوانگر
 • دانشگاه متروپولیتن اسلو (OsloMet)
 • دانشگاه آگدر
 • مدرسه کسب و کار BI نروژ
 • مدرسه اقتصاد NHH نروژ، در برگن

درخواست پذیرش در دانشگاه‌های نروژ

پذیرش آموزش عالی در نروژ در موسسات مختلفی انجام می‌شود و هر موسسه، شرایط و مهلت‌های مخصوص به خود را دارد. متقاضیان تحصیل در نروژ باید اطمینان حاصل کنند که تمام اطلاعات لازم در مورد الزامات، اسناد و مهلت‌های برنامه‌های تحصیلی موسسات مختلف را به دست آورده‌اند.

تحصیل در نروژ مقطع کارشناسی

تکمیل تحصیلات متوسطه در سطح پیشرفته، معادل قبولی در امتحان پایان دوره متوسطه، شرط اساسی عمومی برای ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌های دانشگاهی نروژ می‌باشد. این شرط توسط آژانس تضمین کیفیت در آموزش NOKUT تعیین شده است. مقطع کارشناسی پایین‌ترین مقطع دانشگاهی نروژ می‌باشد. این مقطع شامل 180 واحد است و معمولاً در 3 سال تحصیل تمام وقت تکمیل می‌شود. با این حال، یک دوره کارشناسی 4 ساله در مطالعات اجرای موسیقی نیز وجود دارد که 240 واحد دارد.

تحصیل در نروژ مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در کشور نروژ در دوره‌های کارشناسی ارشد به مدت دو سال طول می‌کشد. همچنین دوره‌های کارشناسی ارشد به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. متقاضیان شرکت در دوره‌های کارشناسی ارشد معمولاً باید مدرک کارشناسی یا معادل آن را طی حداقل ۳ سال دریافت کرده باشند.

الزامات زبان برای تحصیل در نروژ

در حالی که دانشجویان بین‌المللی نیازی به یادگیری زبان نروژی ندارند، برای تحصیل در دانشگاه‌های نروژ به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارند. دانشگاه‌های نروژ معمولا مدرک زبان آزمون‌های تافل، آیلتس آکادمیک و پیشرفته و آزمون PTE آکادمیک را قبول می‌کنند. برای اینکه دانشجویان در فرآیند درخواست خود با مشکل مواجه نشوند، همیشه باید بررسی کنند که کدام آزمون زبان انگلیسی توسط دانشگاه مورد نظر آن‌ها پذیرفته‌شده است و چه نمره‌ای باید کسب نمایند.

پذیرش آموزش عالی در نروژ در موسسات مختلفی انجام می‌شود و هر موسسه، شرایط و مهلت‌های مخصوص به خود را دارد.

هزینه تحصیل در نروژ

در نروژ بیشتر دانشگاه‌های دولتی، شهریه دریافت نمی‌کنند. این امر برای دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین برای دانشجویان از همه کشورها صرف‌نظر از اینکه عضو اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا هستند یا نه، معتبر است. فقط یک هزینه اتحادیه دانشجویی وجود دارد که دانشجویان باید به طور کامل آن را پرداخت کنند که بین ۳۰ تا ۶۰ یورو در هر ترم است. اما دانشگاه‌های خصوصی نروژ شهریه دریافت می‌کنند که به شرح زیر هستند:

 • ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو در سال برای دوره‌های کارشناسی
 • ۹۰۰۰ تا ۱۹۰۰۰ یورو در سال برای دوره‌های کارشناسی ارشد

واجدین شرایط دریافت ویزا برای تحصیل در نروژ

دانشجویان ایسلند، دانمارک، سوئد و فنلاند نیازی به ویزای دانشجویی نروژ ندارند. با این حال، اگر قصد داشته باشند بیش از شش ماه در نروژ تحصیل کنند، باید به اداره مالیات در نروژ برای بررسی شناسنامه و گزارش مهاجرت خود به نروژ مراجعه نمایند. همچنین دانشجویان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) می‌توانند تا 90 روز بدون درخواست اجازه اقامت دانشجویی در نروژ تحصیل کنند. با این حال، این دانشجویان برای اقامت بیش از 90 روز باید برای اجازه اقامت دانشجویی اقدام نمایند.

تمام دانشجویان دیگر در صورتی که قصد دارند بیش از سه ماه برای تحصیل در نروژ اقامت کنند، باید برای دریافت مجوز اقامت دانشجویی اقدام نمایند. حتی اگر دانشجویان کمتر از سه ماه در نروژ تحصیل می‌کنند و از کشوری می‌آیند که برای ورود به نروژ نیاز به ویزا دارد، همچنان باید ویزا دریافت کنند. الزامات و مراحل اخذ مجوز اقامت دانشجویی نیز به کشور مبدا دانشجو بستگی دارد.

شرایط و نحوه دریافت ویزای دانشجویی نروژ

متقاضیان برای دریافت ویزای دانشجویی نروژ باید در یک رشته تحصیلی در کالج یا دانشگاه پذیرفته‌شده باشند. پس از دریافت نامه پذیرش، باید با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری نروژ برای کسب اطلاعات در مورد روند درخواست مجوز تحصیل تماس بگیرند و از کشور مبدأ خود درخواست دهند.

برخی از متقاضیان تحصیل در نروژ می‌توانند به صورت آنلاین از داخل نروژ یا از طریق سفارت نروژ درخواست دهند. اما اکثر دانشجویان باید یک فرم درخواست کاغذی را به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری نروژ تحویل دهند.

هنگامی که متقاضی فرم درخواست مجوز اقامت دانشجویی خود را تحویل می‌دهد، باید پاسپورت خود را به همراه سایر مدارک لازم نیز ارائه نماید. مدارک موردنیاز جهت دریافت ویزای تحصیل در نروژ شامل موارد زیر می‌باشند:

 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • رسید پرداخت هزینه درخواست
 • سند مسافرتی معتبر (مثلا پاسپورت)
 • دو عکس اخیر به اندازه پاسپورت با پس زمینه سفید
 • مدارک پذیرش در یک برنامه آموزشی تمام وقت تایید شده
 • اثبات وجوه مالی کافی برای کل دوره تحصیل، به همراه وجوه برای حمایت از هر یک از اعضای خانواده متقاضی که باید در حساب بانکی نروژ باشد.
 • شواهدی مبنی بر اینکه دانشجو جایی برای زندگی دارد (مانند خانه، آپارتمان، تخت خواب یا اتاق در یک سالن اقامت).
 • شواهدی مبنی بر اینکه دانشجو، نروژ را پس از انقضای مجوز اقامت خود ترک خواهد کرد (معمولاً به صورت بلیط رفت و برگشت).
 • چک لیست سند UDI تکمیل و امضا شده که باید دانشجو آن را پرینت بگیرد و همراه با سایر اسناد خود تحویل دهد.زمان رسیدگی به مجوزهای اقامت دانشجویی متفاوت می‌باشد

و ممکن است دو ماه یا بیشتر طول بکشد. اگر درخواست متقاضی پذیرفته شود، کارت اقامت دریافت خواهد کرد. این کارت، مدرکی است که نشان می‌دهد دانشجو حق زندگی در نروژ را دارد.

با دریافت مجوز اقامت دانشجویی برای تحصیل در نروژ افراد می‌توانند علاوه بر تحصیل، مشغول به کار نیز شوند. آنها می‌توانند به صورت پاره وقت (حداکثر ۲۰ ساعت در هفته) یا در تعطیلات دانشگاه (به صورت تمام وقت) کار کنند.

امکان اشتغال در زمان تحصیل در نروژ و پس از آن

با دریافت مجوز اقامت دانشجویی برای تحصیل در نروژ افراد می‌توانند علاوه بر تحصیل، مشغول به کار نیز شوند. آنها می‌توانند به صورت پاره وقت (حداکثر ۲۰ ساعت در هفته) یا در تعطیلات دانشگاه (به صورت تمام وقت) کار کنند.

دانشجویان می‌توانند مجوز اقامت دانشجویی خود را از طریق پورتال درخواست آنلاین نروژ حداقل سه ماه قبل از انقضای آن تمدید کنند. افراد برای تمدید مجوز اقامت دانشجویی باید شواهدی مبنی بر داشتن بودجه کافی برای حمایت از خود و همچنین پیشرفت رضایت‌بخش تحصیلی در نروژ ارائه دهند. همچنین در صورتی که دانشجو تمایل به ادامه کار پاره وقت داشته باشد، باید گزارش پیشرفت رضایت‌بخش در تحصیل خود را ارائه دهد. در صورتی که دانشجو بتواند ثابت کند که کار او با تحصیلات او مرتبط است، می‌تواند برای مجوز کار تمام وقت برای مدت محدود درخواست دهد.

دانشجو پس از اتمام تحصیل در نروژ واجد شرایط درخواست مجوز اقامت تا شش ماه می‌باشد که در طی آن به عنوان یک نیروی کار ماهر می‌تواند به دنبال کار باشد. دانشجو باید بتواند یکی از موارد زیر را ثابت کند:

 • در طول مدت تحصیل خود در این کشور به عنوان یک نیروی کار ماهر واجد شرایط شده است
 • قبل از اقامت در نروژ آموزش تخصصی دیده و سپس تحصیلات تکمیلی را در نروژ انجام داده است

همچنین دانشجو باید شرایط لازم را داشته باشد تا بتواند از خود (و خانواده خود) حمایت مالی کند و یک پیشنهاد شغلی قوی داشته باشد.

اقامت نروژ

اقامت نروژ

معمولا افرادی می‌توانند برای کسب اقامت نروژ درخواست دهند که از صلاحیت کافی برای یافتن کار دائمی یا راه‌اندازی کسب و کار در این کشور برخوردار باشند. البته متقاضی باید دلیل موجهی برای ارائه درخواست مهاجرت و اجازه اقامت در دست داشته باشد. نحوه اخذ اقامت کشور نروژ در این مقاله مورد بحث قرار خواهد گرفت.

جمع‌بندی

تحصیل در نروژ یک تجربه دانشجویی منحصر به فرد را ارائه می‌دهد. مؤسسات آموزش عالی نروژی از درخواست‌های ارسال‌شده توسط دانشجویان واجدشرایط از سراسر جهان استقبال می‌نمایند. از آن جایی که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نروژ رایگان است، این کشور به عنوان یک مقصد محبوب به شمار می‌آید. البته هزینه‌های بالای زندگی در نروژ نیز باید در نظر گرفته شوند. افراد برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دریافت ویزای تحصیلی نروژ و پذیرش از دانشگاه‌های نروژ می‌توانند به موسسه مهاجرتی هرمس اپلای مراجعه کنند.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

کارشناس ارشد مهاجرت
اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

چرا تحصیل در نروژ برای دانشجویان بین‌المللی بسیار محبوب در نظر گرفته می‌شود؟
نروژ همواره در بین کشورهای برتر جهان از نظر رفاه، امنیت، کیفیت زندگی و کیفیت محیطی قرار داشته است. همچنین این کشور سیستم آموزشی درجه یک و نرخ اشتغال بالایی دارد. به‌علاوه، فعالیت‌های جذابی در فضاهای برای دانشجویان در تعطیلات آخر هفته برقرار است.
شرایط پذیرش در دانشگاه‌های نروژ برای دانشجویان بین‌المللی چیست؟
قبولی در امتحانات پایان دوره متوسطه، شرط اصلی تحصیل در مقطع کارشناسی در نروژ است. متقاضیان برنامه کارشناسی ارشد نیز باید دارای مدرک کارشناسی یا حداقل سه سال معادل آن در رشته موردنظر خود باشند.
مهلت درخواست برای پذیرش در دانشگاه نروژ چقدر است؟
به طور کلی: دسامبر تا مارس: درخواست برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند دوره بهار بعدی را شروع کنند. آگوست: درخواست برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند دوره پاییز بعدی را شروع کنند.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای