تحصیل در مقطع دکتری در کانادا
کانادا

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

در این مقاله سعی شده است تمام اطلاعات لازم در زمینه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا پوشش داده شود. کانادا، به عنوان یک مقصد جهت تحصیل در مقاطع بالا همیشه بین دانشجویان بین المللی محبوب بوده است و این موضوع هرگز تا به امروز، مطرح نبوده است. تعداد افرادی که در کانادا تحصیل می‌کنند، اخیراً نزدیک به ۳۰ درصد افزایش یافته است، زیرا تعداد بیشتری از دانشجویان با چشم انداز زندگی و تحصیل در یک جامعه دوستانه که از دانشگاه‌های شناخته شده بین المللی خود، حمایت و تجلیل می‌کند، جذب شده اند. مدرک دکترا در کانادا به شما این فرصت را می‌دهد که با متخصصان برجسته کار کنید و از امکانات مدرن با تکنولوژی بالا استفاده کنید.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم

آنچه در این مقاله می خوانید:

دلایل انتخاب کانادا جهت تحصیل در مقطع دکتری

دلایل متفاوتی وجود دارد که کانادا، یکی از کشورهای مطرح برای تحصیل در مقطع دکترا شناخته شده است.

وجود دانشگاه‌های مشهور بین المللی

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا به قرن هفدهم برمی گردد، اما تحقیقاتی که در این دانشگاه‌ها انجام می‌شود، همچنان پیشرو در جهان است و شش دانشگاه در ۱۵۰ رتبه برتر، به کشور کانادا تعلق قرار دارد.

هزینه‌های بین المللی

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا، به طور کلی از همسایه خود ایالات متحده، بسیار کمتر است. این در حالی است که حتی برخی از دانشگاه‌ها، هزینه‌های بین المللی را کاهش داده یا از دریافت شهریه صرف نظر کرده اند.

فرصت‌های پس از تحصیل

تکمیل موفقیت آمیز مقطع دکترا به شما این حق را می‌دهد که تا سه سال در کانادا زندگی و کار کنید تا شاید راهی برای اقامت دائم یا حتی شهروندی را در پیش بگیرید.

فضای تحقیق گسترده

از دریاچه‌های بزرگ انتاریو و کبک، کوه‌های صخره‌‌ای کانادا و دشت‌های آلبرتا گرفته تا بیابان‌های دست نخورده، مناطق زیادی وجود دارد که بتوانید در مقطع دکترا، برای تحقیق استفاده کنید.

دلایل انتخاب کانادا جهت تحصیل در مقطع دکتری

۲۰ دانشگاه برتر جهت تحصیل در مقطع دکتری در کانادا ۲۰۲۲

دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه اتاوا، دانشگاه کلگری، دانشگاه واترلو، دانشگاه وسترن، دانشگاه دالاهو، دانشگاه لاوال، دانشگاه ملکه، دانشگاه سیمون فریزر، دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه ویکتوریا، دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه یورک، دانشگاه کارلتون و دانشگاه گلف بر اساس آخرین رتبه بندی‌های تایمز، رتبه بندی دانشگاه‌های جهان QS و رتبه بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان، بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا معرفی شده اند.

رتبه بندی دانشگاه‌ها می‌تواند به شما در انتخاب پروژه یا برنامه دکترا کمک بسیاری کند، مشروط بر اینکه بدانید به چه چیزی باید توجه کنید.

طبقه بندی دانشگاه ها برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

کانادا مانند همسایه نزدیک خود، ایالات متحده، کشور بزرگی است، اما برخلاف ایالات متحده، بخش نسبتاً کمی از آن در واقع مسکونی است. این بدان معناست که سیستم دانشگاهی کانادا آنطور که انتظار می‌رود، بزرگ نیست و وقتی صحبت از تحصیل در مقطع دکتری در کانادا می‌شود، درک آن نسبتاً آسان است.

دانشگاه‌های تحقیقاتی

حدود ۱۰۰ دانشگاه تحقیقاتی در کانادا وجود دارد که رشته‌های دکترا را ارائه می‌دهند. دانشگاه‌هایی که امکانات و تخصص لازم را برای حمایت از دانشجویان از مقاطع کارشناسی ارشد فراهم می‌کنند. البته موسسات دیگر مانند کالج‌های هنرهای آزاد و کالج‌های محلی نیز وجود دارند، اما تمایل به ارائه مدرک دکترا ندارند.

دانشگاه خصوصی و دولتی

با توجه به تأمین بودجه، دانشگاه‌های کانادا می‌توانند دولتی یا خصوصی باشند. دانشگاه‌های دولتی که بیشترین دانشگاه‌های کانادا را شامل می‌شوند، از طریق استان خود پشتیبانی می‌شوند و تمایل دارند فرصت‌های مطالعاتی جامع‌تری از جمله برنامه‌های دکترا را ارائه دهند. بودجه دانشگاه‌های خصوصی از منابع شخص ثالث تامین می‌شود و از این جهت کوچک‌تر و تخصصی‌تر هستند.

تعداد دانشگاه‌های استان‌ها

وسعت جغرافیایی کانادا به این معنا است که این کشور دارای ساختار فدرال، متشکل از ۱۰ استان و ۳ قلمرو است. استان‌ها، نهادهای مستقل هستند، در حالی که مناطق اختیارات آنها، توسط دولت فدرال مرکزی واگذار شده است. فقط استان‌ها دارای دانشگاه‌های تحقیقاتی با قابلیت ارائه برنامه‌های دکترا هستند. اکثر استان‌ها رویکرد مشابهی در زمینه آموزش دکترا و استخدام دانشجویان بین المللی دارند، اما سیاست‌های محلی گاهی اوقات می‌تواند بر میزان هزینه‌ها تأثیر بگذارد.

 • ✔ ۸ دانشگاه در آلبرتا فرصت‌های دکترا را ارائه می‌دهند و زبان رسمی آنها انگلیسی است.
 • ✔ ۱۱ دانشگاه در بریتیش کلمبیا دارای رشته‌های دکترا هستند و زبان رسمی آنها انگلیسی است.
 • ✔ ۶ دانشگاه در منیتوبا مدرک دکترا ارائه می‌دهند و زبان رسمی آنها انگلیسی است.
 • ✔ ۴ دانشگاه در نیوبرانزویک فرصت‌های دکترا را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و زبان‌های رسمی آنها انگلیسی و فرانسوی است.
 • ✔ ۹ دانشگاه در نوا اسکوشیا نیز فرصت‌های دکترا را ارائه می‌دهند و زبان رسمی آنها انگلیسی است.
 • ✔ ۱ دانشگاه در نیوفاندلند رشته‌های مقطع دکترا را ارائه می‌دهد و زبان رسمی آن انگلیسی است.
 • ✔ ۳۱ دانشگاه در مقطع دکترا در انتاریو دانشجو می‌پذیرند و زبان رسمی آنها انگلیسی است.
 • ✔ ۱ دانشگاه در جزیره پرنس ادوارد دانشجوی دکترا قبول می‌کند و زبان رسمی آن انگلیسی است.
 • ✔ ۱۹ دانشگاه در کبک رشته‌های مهم مقطع دکترا را ارائه می‌دهند و زبان رسمی آنها فرانسوی است.
 • ✔ ۶ دانشگاه در ساسکاچوان نیز فرصت مطالعات دکترا را ارائه می‌دهند و زبان رسمی آنها انگلیسی است.

سه قلمرو کانادا مناطق یوکان، ناناووت و سرزمین‌های شمال غربی، دارای دانشکده‌هایی هستند که تنها مدرک کارشناسی ارائه می‌دهند و هیچ برنامه‌‌ای برای مقاطع بالاتر ندارند.

معرفی انواع رشته ‎های دکترا جهت تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

برنامه‌های تحصیل در مقطع دکتری در کانادا امکانات و فرصت‌های تحقیقاتی با کیفیت بالا را برای دانشجویان دکترا ارائه می‌دهد. دکترا در کانادا در بیش از ۵۰۰ رشته مختلف دانشگاهی مانند تجارت، مهندسی، ریاضیات، مدیریت و غیره ارائه می‌شود.

معرفی انواع رشته ‎های دکترا جهت تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

مدت زمان دریافت مدرک برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

همانند سایر کشورها، دکترای کانادایی به طور معمول به عنوان درجه پایانی تحصیلات، اعطا می‌شود، بالاترین سطح صلاحیت تحصیلی که یک دانشجو می‌تواند پس از مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد دریافت کند. اکثر دوره‌های دکترا حداقل به سه سال مطالعه و تحقیق تمام وقت نیاز دارند، اما برخی از دانشجویان مدت زمان بیشتری را مطالعه صرف می‌کنند و حداکثر تحصیل در این مقطع، شش سال است. سال تحصیلی کانادا به طور کلی از سپتامبر تا آوریل ادامه دارد، اما تاریخ دقیق شروع ترم تحصیلی بین استان‌های مختلف و دانشگاه‌های آنها متفاوت است.

فرآیند دریافت مدرک دکترا در کانادا

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا نسبت به ایالات متحده، بیشتر با انگلستان مشترک است. در حالی که دکترا در ایالات متحده معمولاً با یک یا دو سال کلاس‌های آموزشی و امتحانات شروع می‌شود، قبل از اینکه دانشجو موضوع پایان نامه خود را مشخص کند، دکترای کانادایی اغلب از ابتدا بیشتر بر روی تحقیقات متمرکز است. با این حال، مانند انگلستان، برای دانشگاه‌ها معمول است که در مقطع دکترای اختصاصی، دکترا با ساختار بیشتری ارائه می‌شود. دوره‌ها اغلب بر مهارت‌های کلیدی مانند تکنیک‌های تحقیق عملی و اصول روش شناختی یا آموزش‌های مفید در زمینه‌هایی مانند آموزش تمرکز می‌کنند. همچنین برخی از برنامه‌های دکترا، کارآموزی و موقعیت‌های حرفه‌‌ای را ترتیب می‌دهند. به طور کلی، دانشجویان این دوره‌ها را در سال اول دکترای خود تکمیل می‌کنند، قبل از اینکه به تحقیق و نوشتن پایان نامه دکترای خود بپردازند.

ارزیابی پایان نامه دکترا

معیارهای اصلی برای دریافت مدرک دکترا، تکمیل پایان نامه است. مانند سایر کشورها، پایان نامه یک مجموعه تحقیقاتی دقیق و قابل توجه است. معیارهای اصلی برای ارزیابی دکترای کانادایی اصالت و کیفیت پایان نامه است. شما به طور معمول پیش نویس مقاله را در قسمت میانی دوره دکترای خود، قبل از نوشتن نسخه نهایی، بر اساس نظر سرپرست شروع می‌کنید. پس از ارائه پایان نامه، کمیته‌‌ای از آزمونگران برای مطالعه و بررسی آن تعیین می‌شوند، سپس به دفاع شفاهی می‌پردازید.

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

کار در حین تحصیل به عنوان یک دانشجوی بین المللی، شما واجد شرایط مجوز کار خارج از دانشگاه هستید. این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که ۲۰ ساعت در هفته، در هر موقعیت شغلی که می‌خواهید، در طول تحصیل خود کار کنید.

همراهی خانواده

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا، به طور کلی از همسایه خود ایالات متحده، بسیار کمتر است. این در حالی است که حتی برخی از دانشگاه‌ها، هزینه‌های بین المللی را کاهش داده یا از دریافت شهریه صرف نظر کرده اند.

تحصیل فرزندان

اگر فرزند دارید، می‌توانند بدون نیاز به ویزای دانشجویی در مدارس دولتی درجه یک کانادا ادامه تحصیل بدهند.

دریافت مجوز کار

پس از اتمام تحصیلات دکترا، شما و همسرتان واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستید. این بدان معناست که شما مجاز به کار و زندگی در کانادا هستید، در حالی که درخواست شما برای اقامت دائم کانادا در حال بررسی است تا از وضعیت شما در کانادا اطمینان حاصل شود.

استفاده از فرصت‌های تحقیقاتی

دانشجویان بین المللی در کانادا در مقطع دکترا این فرصت را پیدا می‌کنند که با محققان برجسته کار کنند و از امکانات و فرصت‌های تحقیقاتی با کیفیت بالا بهره مند شوند.

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

شرایط پذیرش دانشجو / تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

حداقل شرایط برای تحصیل در مقطع دکتری کانادا، دریافت مدرک کارشناسی ارشد در یک موضوع مرتبط است. برخلاف انگلستان و ایالات متحده، تقریباً امکان پذیر نیست که مستقیماً از مقطع کارشناسی به مقطع دکترا وارد شوید. پذیرش در مقطع دکترای کانادا می‌تواند کاملاً رقابتی باشد، این بدان معناست که پیشرفت تحصیلی شما از مرحله کارشناسی باید در سطح بسیار بالایی باشد. دانشجویان بین المللی باید دارای درجه علمی بالا در مقطع کارشناسی ارشد باشند. همچنین باید دارای قابلیت‌ها و پتانسیل‌های تحقیقاتی عالی باشند. انتظار می‌رود یک دانشجوی دکترا در کانادا به محض شروع برنامه دکترا، روی پایان نامه و کار تحقیقاتی خود کار کند.

دانشجویان بین المللی ملزم به ارائه مدرک مهارت انگلیسی TOEFL، IELTS و غیره با نمرات بالا هستند. دانشجویانی که دوره‌های زبان فرانسه را دنبال می‌کنند باید مهارت زبان فرانسه را نیز اثبات کنند. همچنین متقاضیان باید برای GMAT/ GRE نمرات خوبی برای پذیرش جهت تحصیل مقطع دکتری در کانادا را کسب کنند.

الزام به یادگیری زبان انگلیسی و فرانسوی

با توجه به اینکه در کدام استان کانادا تحصیل می‌کنید، می‌توانید دکترای کانادایی را به زبان انگلیسی یا فرانسوی ادامه دهید. زبان انگلیسی رایج‌ترین زبان آموزشی است، اما دانشگاه‌های کبک به طور معمول دروس را به زبان فرانسوی تدریس می‌کنند. برای تحصیل، هر زبانی که انتخاب می‌کنید، باید نشان دهید که به اندازه کافی مهارت آن را دارید. اگر به یکی از دو زبان فرانسوی یا انگلیسی مسلط هستید که انتخاب دانشگاه آسان خواهد بود، در غیر این صورت، باید یک آزمون زبان را تکمیل کرده و نمره را به عنوان بخشی از برنامه خود ارسال کنید.

مراحل درخواست تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

قبل از ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا، به مجوز تحصیل نیاز خواهید داشت. مجوز تحصیل سندی است که برای اتباع خارجی توسط دولت کانادا صادر می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد در موسسات آموزشی تعیین شده، در مقاطع مختلف، تحصیل کنند. مراحل لازم برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا در مقطع دکترا به شرح زیر است:

انتخاب دانشگاه

قبل از اینکه بتوانید برای مجوز تحصیل اقدام کنید، باید تصمیم بگیرید که در کدام دانشگاه، قصد تحصیل دارید. استان‌های مختلف، انواع دانشگاه‌ها را برای ثبت نام دانشجویان بین المللی تعیین می‌کنند. با در نظر گرفتن شرایط، دانشگاه مورد نظر را انتخاب کنید.

اطمینان از داشتن شرایط

 • ✔ اثبات پول کافی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی برای خود و سایر اعضای خانواده، هزینه‌های بازگشت برای خود و سایر اعضای خانواده
 • ✔ اثبات عدم سابقه کیفری
 • ✔ همراه داشتن برگه سلامت
 • ✔ اثبات ترک کانادا پس از اتمام تحصیل

تکمیل مدارک/ تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

 • ✔ دریافت نامه پذیرش از دانشگاه
 • ✔ شما و هر یک از اعضای خانواده که به کانادا سفر می‌کنید، باید پاسپورت معتبر با دو قطعه عکس جدید داشته باشید.
 • ✔ اثبات حمایت مالی با افتتاح حساب بانکی به نام خود، گواهی سرمایه گذاری تضمین شده، اثبات پرداخت شهریه و هزینه مسکن، ارسال صورت‌های بانکی در چهار ماه گذشته
 • ✔ نامه هدف از تحصیل در کانادا
 • ✔ افرادی که به سرپرست نیاز دارند باید فرم اظهارنامه حضانت را با درخواست خود ارسال کنند.

درخواست مجوز تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

می‌توانید درخواست مجوز تحصیل در مقطع دکتری در کانادا را بصورت آنلاین یا با استفاده از یک نسخه کاغذی تکمیل کنید. با توجه به محل درخواست، دستورالعمل‌های متفاوتی در مورد نحوه اقدام وجود دارد.

در نهایت برای تکمیل فرایند، فرم درخواست را پر کنید، کلیه اسناد را ارائه دهید و هزینه‌ها را پرداخت کنید. هزینه‌ها شامل هزینه پردازش برنامه و هزینه بیومتریک شامل اثر انگشت و یک عکس دیجیتالی است. همچنین هزینه‌های دیگر ممکن است برای گواهی پلیس یا معاینه پزشکی بر اساس درخواست خاص شما اعمال شود.

هزینه‌های تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

کانادا از دانشجویان بین المللی استقبال می‌کند و طیف وسیعی از فرصت‌های مالی را برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های خود فراهم می‌کند. تحصیل در خارج از کشور، در کانادا مقرون به صرفه‌تر از آن است که تصور می‌کنید، با وجود این واقعیت که دانشگاه‌ها معمولاً هزینه‌های بالاتری را برای دانشجویان بین المللی دریافت می‌کنند.

هزینه‌های بین المللی برای برنامه دکترا کانادا حدود ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار کانادا در سال است، اگرچه برخی از آنها می‌توانند به ۲۵۰۰۰ دلار کانادا نیز افزایش پیدا کنند. این مقدار هزینه نسبت به هزینه یک دانشجوی داخلی در کشور خود، بسیار کمتر است. اگر رشته تحصیلی دکترای شما بخشی از یک برنامه ساختاری است، هزینه‌های آن ممکن است سال به سال متفاوت باشد.علاوه بر شهریه، ممکن است از شما هزینه اضافی کمی نیز برای خدمات دانشجویی دریافت شود.

دانشگاه تورنتو هزینه‌های مشابهی را برای دانشجویان دکترای داخلی و بین المللی از سال ۲۰۱۸ در نظر گرفته است. این بدان معناست که هزینه تحصیل شما با یک دانشجوی محلی کانادایی برابر خواهد بود. همچنین دانشگاه بروک پوشش کامل هزینه‌های دکترای بین المللی را از طریق بورسیه‌های خود آغاز کرده است.

هزینه‌های تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

بورسیه برای دانشجویان بین المللی

برخی از رشته‌های دکترا برای دانشجویان بین المللی در کانادا، همراه با بورسیه تحصیلی هستند. بورسیه دکترای تخصصی در کانادا برای دانشجویان بین المللی بر اساس شایستگی تحصیلی اعطا می‌شود و هزینه تحصیل، هزینه تحقیق و گاهی هزینه‌های زندگی را نیز پوشش می‌دهد. یک بورسیه کامل تحصیل در مقطع دکتری در کانادا بیشتر هزینه‌های مربوط به زندگی، سفر، اقامت، بیمه و هزینه پرواز را پوشش می‌دهد. متوسط شهریه دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا در سال تحصیلی است.

طیف وسیعی از بورسیه‌ها، کمک‌ها و جوایز برای دانشجویان بین المللی در دسترس است که توسط دانشگاه‌های مربوطه در کانادا برای مقطع دکترا ارائه می‌شود. هر دو بورسیه تحصیلی تحت حمایت دولت و مستقل، بر اساس کشور مبدا برای دانشجویان بین المللی در دسترس است. ما در مقاله ی بورسیه تحصیلی کانادا تمام اطلاعات مورد نیاز برای اخذ آن را برایتان آماده کرده ایم.

دریافت ویزای دانشجویی دکترا

کانادا کشوری است که علاقه زیادی به جذب دانشجویان بین المللی دارد. این امر در ویزای دانشجویی و سیستم مهاجرت آن کاملا مشهود است. به طور معمول برای ورود به کانادا به عنوان دانشجو و ماندن در مقطع دکترا به دو سند مجوز سفر الکترونیکی و مجوز تحصیل نیاز دارید. ۰ تا ۱۰۰ نحوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا را مطالعه در مقاله ای که لینک داده ایم مطالعه کنید.

درخواست مجوز سفر الکترونیکی (eTA)

اکثر دانشجویان بین المللی برای ورود به کانادا به مجوز نیاز خواهند داشت. با درخواست مجوز سفر الکترونیکی  (eTA) نیز می‌توانید وارد کانادا شوید. فرایند درخواست برای (eTA) نسبتاً ساده است و به صورت آنلاین انجام می‌شود. شما باید تنها اطلاعات گذرنامه و اطلاعات پرداختی خود را ارائه دهید. توجه داشته باشید که ((eTA به شما اجازه ورود به کانادا را می‌دهد، اما به شما این اجازه را نمی‌دهد که برای مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در کانادا، تحصیل و زندگی کنید. برای انجام این کار، باید برای مجوز تحصیل را دریافت کنید.

درخواست مجوز تحصیل

مجوز تحصیل به شما این امکان را می‌دهد که در طول یک دوره تحصیلی در کانادا تحصیل و زندگی کنید. این مجوز برای مدت زمان دکترای شما، به علاوه ۹۰ روز اضافی است. در ۹۰ روز اضافی شما فرصت دارید برنامه ریزی سفر بازگشت یا درخواست ویزای کار پس از تحصیل پس از اتمام دوره دکترا در کانادا را انجام دهید. معمولاً قبل از سفر به کانادا باید مجوز تحصیل را در کشور خود درخواست کنید، می‌توانید این فرایند را به صورت آنلاین نیز انجام دهید.

دریافت ویزای دانشجویی دکترا

اخذ اقامت دائم کانادا با تحصیل در مقطع دکترا

راه‌های متعددی برای ورود قانونی به کانادا با هدف اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد که شامل کارگر ماهر، تحت حمایت خانواده، راه اندازی کسب و کار و غیره است. اما یکی از راه‌هایی که بسیاری از افراد نمی‌دانند و از رایج‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت دائم کانادا است، تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. نکته مهم این است که شما بهترین شانس را برای اقامت دائم کانادا به خود می‌دهید، چرا که در کنار اقامت، تحصیلات با کیفیت بالا را دریافت خواهید کرد.

دانشجویان بین المللی که تحصیلات تکمیلی خود را در کانادا به پایان می‌رسانند، فرصت‌های زیادی برای تمدید اقامت خود و در نهایت انتقال به اقامت دائم دارند. بسیاری از برنامه‌های مهاجرت فدرال و استانی به داوطلبان دارای تحصیلات دکترا و تجربه کاری، به اقامت دائمتان کمک می‌کنند.

برنامه PGWP

 پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا، می‌توانید با اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) تجربه کار کانادایی را کسب کنید که با توجه به رشته دانشگاهی که مدرک آن را دریافت کرده اید، ممکن است این مجوز را بدهد تا سه سال در کانادا کار کنید.

برنامه (PNP)

برنامه نامزدی استانی (PNP) به استان‌ها و مناطق سراسر کانادا اجازه می‌دهد تا نامزدهای مهاجرت را که نیازهای اقتصادی را می‌توانند برآورده کنند، شناسایی کنند. بسیاری از برنامه‌های PNP)) به داوطلبانی که قبلاً دانشجوی بین المللی بوده‌‌اند، به طور ویژه خدمات اقامت دائم را ارائه می‌دهد.

برنامه اکسپرس اینتری

یکی از برجسته‌ترین روش‌های اخذ اقامت دائم، اکسپرس اینتری است. داوطلبان اکسپرس اینتری از طریق سیستم رتبه بندی جامع ارزیابی می‌شوند. سیستم رتبه بندی جامع به داوطلبانی که جوان، دارای تحصیلات بالا و دارای تجربه کاری هستند و تسلط قوی به زبان انگلیسی یا فرانسه دارند، امتیاز ویژه می‌دهد.

برنامه کبک

کبک، یک محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای متقاضیان بین المللی است که متفاوت از برنامه‌های ارائه شده توسط دولت فدرال و تحت PNP است. کبک همچنین دانشجویان بین المللی سابق را تشویق می‌کند تا به اقامت دائم منتقل شوند.

دریافت شهروندی از طریق تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

با دریافت اقامت دائم، شما یک قدم به شهروندی کانادا نزدیک شده اید. تقریباً می‌توانید مانند همه از حقوق و آزادی‌های یکسان برخوردار شوید. با این حال، هنوز قوانین خاصی وجود دارد که باید برای حفظ وضعیت خود آنها را رعایت کنید. اتباع خارجی که برای شهروندی کانادایی خود تلاش می‌کنند، باید ۱۰۹۵ روز در کانادا بین ۳ تا ۵ سال بمانند تا واجد شرایط دریافت شهروندی شوند. وقتی شهروند کانادا هستید، دیگر به هیچ یک از قوانین مقید نیستید و می‌توانید به دلخواه به کانادا رفت و آمد کنید.

تحصیل در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

کانادا به دلیل فرهنگی که دارد یک انتخاب عالی برای دانشجویان بین المللی است. دانشجویان، سطح بالایی از آموزش را در کانادا مطابق با سایر کشورها مانند انگلستان و ایالات متحده دریافت خواهند کرد. استانداردهای زندگی در کانادا بسیار بالا است و برای کسانی که عاشق فضای ورزشی هستند، یک کشور عالی محسوب می‌شود. فرانسوی و انگلیسی زبان‌های ملی کانادا هستند و از اهمیت یکسان برخوردارند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا می‌تواند گزینه خوبی برای تحصیل شما باشد که در این مطلب به طور کامل به آن پرداخته ایم.

سخن پایانی مقاله تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

کانادا میزبان چندین دانشگاه تحقیقاتی مشهور جهانی است که برنامه‌های دکترا را برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهند. آموزش عالی، انعطاف پذیرترین سیستم آموزشی، کیفیت آموزش هم سطح با دکترای ایالات متحده، ماندن در کانادا پس از تحصیل به مدت ۳ سال، دریافت بورسیه‌های تحصیلی، اقتصاد پایدار و نرخ بیکاری پایین در کانادا، مجموعه عواملی هستند که باعث می‌شوند کانادا را برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا انتخاب کنید. زمینه‌های مختلف از جمله علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم بهداشتی، علوم طبیعی و مهندسی را می‌توانید برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا انتخاب کنید. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا بین ۳ تا ۴ سال است و هزینه‌ها با توجه به انتخاب شهر، دانشگاه و رشته متغیر هستند. در صورت تصمیم به مهاجرت به کانادا ، با مشورت با مشاوران و کارشناسان مهاجرت، اطلاعات خود را تکمیل کنید.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

آیا می‌توان بعد از دریافت مدرک دکترا در کانادا کار کرد؟
بله، به عنوان فارغ التحصیل از مقطع دکترا، شما کاندید مناسبی برای انواع مشاغل در آموزش عالی، تحقیق و سایر زمینه‌ها خواهید بود. علاوه بر این، کانادا سیستم ویزای پس از تحصیل را طوری طراحی کرده است که بتوانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.
تحصیل دکترا در کانادا چند سال طول می‌کشد؟
برنامه‌های دانشگاه‌های کانادا بیشتر بر اساس پایان نامه تحقیقاتی است و ۴ تا ۶ سال طول می‌کشد. بر خلاف برنامه‌های آمریکایی که با ۱ یا ۲ سال کلاس‌های آموزشی و امتحانات قبل از تعیین موضوع پایان نامه آغاز می‌شود، برنامه دکترای کانادایی اغلب بیشتر بر روی تحقیقات متمرکز است.
هزینه تحصیل در مقطع دکترا کانادا چه میزان است؟
بورسیه‌های تحصیلی زیادی برای برنامه‌های دکترا در دانشگاه‌های کانادا اختصاص داده شده است. اما به طور کلی، هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه سالانه بین ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار متغیر است.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles