تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا

تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا

تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. استرالیا یکی از کشورهایی است که در زمینه جذب دانشجویان بین‌المللی، عملکرد بسیار فعالی دارد. این کشور در رتبه سوم جذب دانشجو در جهان قرار دارد و به واسطه دانشگاه‌های معتبر که اغلب آن‌ها دارای جایزه نوبل هستند، شرایط و کیفیت مناسبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا نیز یکی از مواردی است که مورد استقبال زیادی از سمت دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، قرار گرفته است. اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در این رشته در کشور استرالیا را دارید، با ما همراه باشید. در این مقاله به بررسی بازار کار رشته فیزیوتراپی در استرالیا، دانشگاه‌های برتر فیزیوتراپی در این کشور، شرایط تحصیل، هزینه‌ها و مواردی از این دسته می‌پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط کلی تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا

با تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا و پس از دریافت آموزش‌ها و مهارت‌های لازم، آماده کار در بیمارستان‌های مختلف، کلینیک‌ها، برخی مدارس خاص و هم چنین خانه‌های سالمندان خواهید شد. برای تحصیل فیزیوتراپی در کشور استرالیا، باید در این رشته در حال تحصیل باشید. به عبارتی دیگر باید برخی دروس را به عنوان پیش نیاز گذرانده باشید.

این دروس شامل آناتومی بدن انسان، روان‌شناسی، فیزیولوژی انسان، علوم اعصاب و هم چنین فیزیولوژی ورزش است. گذراندن برخی از دروس پایه دیگر نیز که شامل شیمی، فیزیک، سلامت، تربیت بدنی، علوم بیولوژیک و زبان انگلیسی می‌شوند، برای ادامه تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا الزامی هستند. هم چنین متقاضیان تحصیل رشته فیزیوتراپی در کشور استرالیا می‌توانند با شرکت در دوره‌های دیپلم مدیریت عملکرد که توسط مؤسساتی به نام TAFEE برگزار می‌شود، شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های مختلف را کسب کنند. پیش‌نیازها و شرایط تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کشور استرالیا، شامل برخی تفاوت‌ها خواهد بود؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم در ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و شرایط ورود و تحصیل در آن را مطلع شوید.

تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا

مدارک مورد نیاز برای اپلای و تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا

همان‌طور که گفته شد شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های مختلف استرالیا با یکدیگر متفاوت است. با این حال ارائه برخی مدارک به تمامی دانشگاه‌ها، برای اپلای و تحصیل در این کشور الزامی است. این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند.

 • مدرک دیپلم دبیرستان
 • شرکت در دوره‌های فاندیشن و ارائه مدرک آن (در صورت مورد قبول قرار نگرفتن مدرک دیپلم دبیرستان)
 • ترجمه ریز نمرات دبیرستان
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ و یا بیشتر
 • بیانه‌های شخصی
 • نامه‌های مرجع
 • انگیزه نامه
 • اثبات تمکن مالی در خصوص پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی
 • ثبت نام در هیئت فیزیوتراپی استرالیا

یکی از مدارک مورد نیاز برای تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا، ارائه مدرک فاندیشن است. برخی دانشگاه‌ها که مدارک دیپلم دبیرستان را مورد تأیید قرار نمی‌دهند، دانشجویان را ملزم به گذراندن دوره‌های فاندیشن می‌کنند. باوجوداینکه بسیاری از متقاضیان، شرکت در این دوره‌ها را مسئله عجیبی می‌بینند، اما گذراندن آن مزایای مختلفی مانند افزایش مهارت در زبان انگلیسی و آماده شدن برای حضور در دانشگاه‌های استرالیا را به همراه خواهد داشت.

بهترین دانشگاه‌های استرالیا در رشته فیزیوتراپی

تعداد دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل رشته فیزیوتراپی را در کشور استرالیا فراهم می‌کنند، ۱۷ عدد بوده که تمامی آن‌ها سطح دانش و مهارت دانشجویان را به شکلی اصولی ارتقا خواهند داد. به طور کلی می‌توان گفت که فارغ‌التحصیلان رشته فیزیوتراپی از تمامی دانشگاه‌ها، مشکلی برای کار و استخدام نخواهند داشت؛ با این وجود نمی‌توان تأثیر دانشگاه‌های برتر در پیدا کردن جایگاه‌های شغلی مناسب‌تر را نادیده گرفت. لیست زیر شامل برترین دانشگاه‌های رشته فیزیوتراپی در استرالیا است.

 • Australian National University
 • University of Sydney
 • University of Melbourne
 • University of New South Wales
 • University of Queensland
 • Monash University
 • The University pf Western Australia
 • University of Adelaide
 • University of Technology Sydney
 • University of Canberra

دانشگاه های استرالیا

بورسیه تحصیلی رشته فیزیوتراپی در استرالیا

یکی از مزایای ادامه تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا، وجود شرایط بورسیه تحصیلی برای دانشجویان است. دانشگاه‌های مختلفی در این کشور به دو صورت خودکار و یا از طریق ارسال برنامه‌ها و شرایط خاص، بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. هم چنین سازمان‌های مختلفی در کشور استرالیا با در نظر گرفتن برخی کمک هزینه‌ها برای دانشجویان برتر، شرایط تحصیل در این کشور را برای آن‌ها ساده‌تر می‌کنند. در ادامه شرایط برخی از دانشگاه‌های معتبر را برای ارائه کمک هزینه و یا بورس تحصیلی معرفی می کینم.

 • بورس تحصیلی گیتس کمبریج از University of Melbourne که تمامی هزینه‌های تحصیل را پرداخت می‌کند.
 • بورس تحصیلی بین‌المللی با موفقیت عالی در University of Canberra که 20 درصد شهریه را پرداخت می‌کند.
 • بورسیه‌های یادبود آلفرد و الیویا وین از University of Queensland که کمک‌هزینه‌ای به مبلغ 3000 دلار استرالیا را پرداخت می‌کند.
 • بورس تحصیلی کامل دوره‌های تکمیلی بین‌المللی از University of Technology Sydney که باعث پرداخت تمامی هزینه‌های تحصیل می‌شود.
 • بورسیه‌های تحصیلی شایستگی بین‌المللی و بین‌المللی عالی از University of South Australia که به ترتیب 25 و 50 درصد از کل هزینه‌های شهریه را پرداخت می‌کند.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در استرالیا

مدت زمان تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا، 4 سال به همراه دوره کارآموزی است. پذیرش در رشته فیزیوتراپی (مقطع کارشناسی) در استرالیا، نیازمند ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 و یا مدرک تافل و هم چنین کسب نمره 4.5 تا 7 در آزمون GAP خواهد بود.دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته را دارند، باید مدرک لیسانس خود در این رشته را ارائه دهند.

هم چنین ارائه مدارک زبان انگلیسی تافل با نمره حداقل ۷۹ و آیلتس با نمره حداقل ۶.۵ برای تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی ارشد الزامی است. تعداد ۲۳ دانشگاه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارند که تمامی آن‌ها شامل دوره‌های ورزش درمانی، استفاده از روش‌های الکترو فیزیکی و مهارت ورزش دستی می‌شوند. مباحثی که در این مقطع در دانشگاه‌های کشور استرالیا پوشش داده می‌شوند شامل موارد زیر خواهند بود.

 • مبانی فیزیوتراپی
 • حرکت، ورزش و ارتباطات
 • مبانی معاینه و اندازه گیری
 • کشف تحقیقات علوم بهداشتی
 • تحقیق در زمینه فیزیوتراپی اسکلتی عضلانی، اندام فوقانی و تحتانی و …
 • تحقیق در زمینه فیزیوتراپی عصبی و فیزیوتراپی در طول عمر
 • بررسی و تحقیق در زمینه فیزیوتراپی قلب و عروق
 • مراقبت حاد عضلانی و اسکلتی و تمرین بالینی
 • مطالعات تخصصی

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا در مقطع دکتری را دارند، باید از رزومه علمی قوی و هم چنین پروپوزال کاملاً مناسب برخوردار بوده تا امکان پیدا کردن و هم چنین ارتباط با استاد راهنما در دانشگاه‌های این کشور را داشته باشند. ارائه مدارک تأیید اتمام دوره در روش‌های تحقیق و آمار زیستی به همراه اخلاق تحقیقات پزشکی برای گرفتن مدرک دکتری در این رشته الزامی است. هم چنین تمامی دانشجویان باید مقطع دکتری در این رشته را در دوره‌های دو‌ساله و یا حداکثر پنج‌ساله به پایان برسانند.

تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا

هزینه‌های زندگی و تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا

هزینه‌های تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا، ارتباط مستقیمی با دانشگاه انتخاب شده و هم چنین مقطع تحصیلی خواهد داشت. میزان شهریه دانشگاه‌های استرالیا به صورت سالانه مبلغی حدود ۳۷۰۰۰ دلار استرالیا است. هم چنین گذراندن برخی از دروس اجباری نیز ممکن است هزینه‌هایی بر عهده دانشجویان داشته باشد که برای هر درس به صورت سالانه مبلغ ۱۴۵۸ دلار استرالیا در نظر گرفته می‌شود. با توجه به اینکه طول مدت دوره لیسانس فیزیوتراپی در این کشور ۴ سال است، باید پیش بینی هزینه‌های مختلف دانشگاه و هم چنین زندگی را از قبل داشته باشید.

از طرفی هزینه‌های زندگی در این کشور نیز باید به صورت دقیق پیش بینی و در نظر گرفته شود که این مورد نیز، بستگی به سبک زندگی دانشجو خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال اجاره آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر، رقمی حدود ۱۶۷۰ دلار، اجاره یک آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر، رقمی حدود ۲۷۶۴ دلار و هم چنین اجاره سالن‌های دانشجویی و اقامتگاه‌ها، ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار استرالیا خواهد بود. به طور میانگین هزینه زندگی در کشور استرالیا در ماه، بین ۱۴۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار خواهد بود.

موقعیت‌های شغلی فیزیوتراپی در استرالیا

دانشجویانی که در رشته فیزیوتراپی در استرالیا تحصیل می‌کنند، بازار کار خوبی در انتظارشان است و می‌توان گفت که تمامی آن‌ها در بخش‌های مختلف مانند بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، کلینیک‌ها، مدارس خاص و … مشغول به کار خواهند شد. طبق آمار و بررسی‌های معتبر سازمان مشاغل استرالیا، تا سال ۲۰۲۳ میلادی بیش از ۱۳۰۰۰ موقعیت شغلی برای فیزیوتراپیست‌ها به وجود خواهد آمد که این رقم نیاز بالای این کشور به فیزیوتراپیست‌ها را نشان می‌دهد.

از طرفی میزان حقوق و درآمد رشته فیزیوتراپی در استرالیا، رقم بسیار مناسبی است و با حقوق سالانه ۸۳۰۰۰ دلار استرالیا، دومین کشور پردرآمد جهان برای فیزیوتراپیست‌ها به شمار می‌رود. جایگاه شغلی مناسب، درآمد خوب، فراهم کردن امکانات مناسب برای زندگی، دانشگاه‌های معتبر و … باعث افزایش تقاضای دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل این رشته در کشور استرالیا شده است.

برای انجام فعالیت‌های خود در این رشته، ثبت نام در هیئت فیزیوتراپی استرالیا الزامی است. این هیئت فعالیت‌های مختلفی را پوشش می‌دهد که یک مورد از آن‌ها شامل ارزیابی متقاضیان برای فعالیت در کشور استرالیا می‌شود. در صورتی که در رشته فیزیوتراپی مشغول به کار هستید و قصد مهاجرت به استرالیا را دارید، می‌توانید با معادل سازی و ترجمه مدارک خود و هم چنین ارائه آن به هیئت فیزیوتراپی استرالیا و ثبت نام در آن، مجوز کار خود را دریافت کرده و مشغول به کار در این کشور شوید.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل رشته فیزیوتراپی در استرالیا

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل رشته فیزیوتراپی در استرالیا

در صورتی که با موفقیت در رشته فیزیوتراپی در کشور استرالیا فارغ‌التحصیل شده باشید، امکان دریافت ویزای اقامت دائم برای شما وجود خواهد داشت. هم چنین در صورتی که قصد داشته باشید پس از فارغ‌التحصیلی در این رشته، در کشور استرالیا فعالیت‌های کاری خود را ادامه دهید، اقدام به دریافت ویزای کار قبل از اینکه انقضای ویزای دانشجویی شما به پایان برسد الزامی است.

توجه داشته باشید که شرایط و قوانین در خصوص اقامت در کشور استرالیا، ممکن است تغییرات زیادی داشته باشد؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم اگر قصد اقامت در این کشور به وسیله مدرک لیسانس فیزیوتراپی را دارید، بسته به زمان و شرایط خود، قوانین دریافت اقامت را مطالعه و بررسی کنید.

یکی از مناسب‌ترین راه‌ها برای دریافت اقامت از طریق این رشته، دریافت ساب کلاس ۴۸۵ است. امکان دریافت اقامت ساب کلاس ۴۸۵ در صورت فارغ‌التحصیلی در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا بوده و این امکان را به شما می‌دهد که به مدت ۴ سال، در مناطق معین شده کار کنید.

یکی دیگر از مزایای تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا، امکان دریافت ویزا برای همراهان است. تمامی دانشجویان بین‌المللی این کشور می‌توانند پس از کسب شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، اعضای اصلی خانواده خود را نیز همراه خود داشته باشند. برای اینکه بتوانید تمامی اعضای خانواده خود را همراه داشته باشید، باید هنگام درخواست ویزای دانشجویی، تمامی اعضای خانواده خود را معرفی کرده باشد.

شرایط انجام کار دانشجویی در کنار تحصیل

برای برخی از افراد، هزینه‌های زندگی در کشور استرالیا ممکن است بیشتر از حد معمول باشد. پرداخت هزینه‌هایی مانند اجاره خانه و محل سکونت، پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه‌های مختلف زندگی و … می‌تواند برای برخی دشوار باشد؛ به همین دلیل نیز بیشتر دانشجویان رشته فیزیوتراپی در استرالیا و یا سایر رشته‌ها، قصد انجام کارهای پاره وقت در اوقات آزاد خود را دارند.

با توجه به تغییرات مثبتی که آیین نامه‌های مربوط به ویزای دانشجویی در سال ۲۰۰۸ داشته، شرایط انجام کارهای دانشجویی بسیار ساده‌تر شده است. تمامی دانشجویان کشور استرالیا پس از سال ۲۰۰۸، به همراه دریافت ویزای دانشجویی، مجوز کار نیز دریافت کرده که شرایط کار دانشجویی را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

با این وجود برخی محدودیت‌ها نیز برای جلوگیری از عدم تمرکز دانشجویان روی درس و هم چنین جلوگیری از کار زیاد دانشجویان در این کشور وجود دارد. به این صورت که تمامی دانشجویان بین‌المللی تنها مجاز به ۲۰ ساعت کار در هفته، در طول ترم‌های تحصیلی خود هستند.

تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا

درصد رفاه و درآمد بالای مشاغل در این کشور و همینطور شرایط خاص اقامتی آن را به مقصد اول تعداد زیادی از دانشجویان مبدل کرده است.

سخن پایانی

یکی از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل و یا دریافت اقامت پس از تحصیل در رشته فیزیوتراپی، کشور استرالیا است. این کشور علاوه بر پیشرفت قابل توجه در زمینه‌های صنعتی و پزشکی، فرصت‌های زیادی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار خواهد داد. از مزایای تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا می‌توان به معتبر بودن دانشگاه‌های این کشور و کیفیت عملی بالای آن‌ها اشاره کرد. هم چنین برخورداری از امکانات مختلفی مانند دریافت بورسیه‌های تحصیلی متنوع، امکان دریافت ویزا کاری پس از تحصیل، دریافت مجوز کار در کنار تحصیل، ارائه ویزا به سایر افراد خانواده و … از دیگر مزایای تحصیل فیزیوتراپی در استرالیا خواهد بود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در استرالیا داشتن مدرک فاندیشن الزامی است؟
بله،برخی دانشگاه های استرالیا که مدارک دیپلم دبیرستان را قبول نمیکنند داشتن مدرک گذراندن دوره های فاندیشن الزامی است.
آیا پس از پایان تحصیل در رشته فیزیوتراپی میتوان به راحتی مشغول به کار شد؟
بله، در واقع پس از اتمام تحصیلات دانشجویان از تمامی دانشگاه ها میتوانند برای کار و استخدام اقدام کنند و مشکلی نخواهد داشت.
هزینه های تحصیلی فزیوتراپی در استرالی چگونه است؟
طبیعتا هزینه ها باتوجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی مورد نظر متفاوت است اما بطور سالانه مبلغ ۳۷۰۰۰ دلار استرالیا شهریه دانشگاه های استرالیا میباشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای