تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. سوئیس، کشوری واقع در اروپای غربی، با حکومت فدرالی و کنفدراسیونی و عضو حوزه کشورهای شینگن است. این کشور دارای جمعیتی برابر با ۵/۸ میلیون نفر و وسعتی معادل ۴۱ هزار و ۲۸۵ کیلومتر مربع بوده و پایتخت آن، شهر برن است. ارتقای کیفیت آموزش، دانشگاه‌های معتبر و سطح علمی بالا، از مهم‌ترین علل انتخاب این کشور به‌عنوان یکی از بهترین مقصدهای تحصیلی جهان است. تحصیل در سوئیس و اخذ اقامت سوئیس از طریق تحصیل شرایط خاصی دارد. به منظور اخذ ویزای تحصیلی سوئیس، فرد ابتدا باید اجازه ورود خود را از اداره مهاجرت سوئیس دریافت کند. در این مطلب، شرایط تحصیل در سوئیس و مراحل اخذ ویزای تحصیلی این کشور را بررسی می‌کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای تحصیل در سوئیس

تحصیل در کشور زیبا و پیشرفته سوئیس مزایای بسیاری برای دانشجویان بین‌المللی دارد. سوئیس دومین کشور از نظر میزان رفاه اجتماعی در دنیا است و همچنین از نظر شاخص رفاه اجتماعی (لگاتوم)، در صدر کشورهای جهان قرار دارد. این موضوع بسیاری از علاقه‌مندان تحصیل در خارج کشور را مشتاق به زندگی و تحصیل در سوئیس می‌کند. ۲۴ دانشگاه از دانشگاه‌های سوئیس مورد تایید وزارت علوم ایران هستند و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها در سوئیس، می‌توانند با مدرک آن‌ها در ایران ادامه تحصیل بدهند و یا مشغول به کار شوند. امکان اشتغال به کار دانشجویی در سوئیس نیز به صورت ۲۰ ساعت در هفته برای دانشجویانی که در پرداخت هزینه‌های دانشگاه جهت تحصیل در سوئیس مشکل مالی دارند، وجود دارد. دانشگاه‌های این کشور، سطح علمی بالایی داشته و اساتید برجسته‌ای در آن‌ها حضور دارند.

شرایط ویژه تحصیل در سوئیس

کشور سوئیس دارای امکانات و شرایط رفاهی بسیار عالی و فوق العاده‌ای است. البته شرایط تحصیل در سوئیس نسبت به کشورهای دیگر، دشوار‌ی‌های خاص خود را دارد. یکی از مسائلی که افراد برای اخذ ویزای دانشجویی این کشور با آن روبرو می‌شوند، شرایط سنی و گپ تحصیلی بوده که در احتمال اخذ ویزای تحصیلی سوئیس بسیار تاثیرگذار است.

نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، شرایط اخذ ویزای همراه است که معمولا به سهولت قابل دریافت نیست و اخذ اقامت دائم و پاسپورت سوئیس به دشواری میسر می‌گردد. از این رو مهاجرت به کشور سوئیس برای افرادی مناسب است که خواهان مهاجرت مقطعی و نه دائم، به یکی از کشورهای اروپایی هستند. بورسیه تحصیلی این کشور نیز مختص مقطع دکتری بوده و تعداد این بورسیه‌ها بسیار محدود است و دانشجویان دکتری نیز شانس کمی برای دریافت آن دارند.

شرایط ویژه تحصیل در سوئیس

شرایط گرفتن پذیرش یا اپلای از دانشگاه‌های سوئیس

با توجه به اینکه دانشگاه‌های سوئیس سطح علمی بسیار بالایی دارند، پس باید فرد متقاضی نیز رزومه علمی قوی و مقالات معتبری داشته باشد تا بتواند پذیرش یکی از دانشگاه‌های سوئیس را بگیرد. تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس، در مقطع کارشناسی، در بیشتر دانشگاه‌ها به زبان‌های آلمانی و فرانسوی است. دانشجویان متقاضی برای گرفتن اپلای، باید حداقل مدرک B1 یکی از این زبان‌ها را داشته باشند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، امکان تحصیل به زبان‌های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی وجود دارد. یکی از شرایط گرفتن اپلای برای مقطع ارشد، ارائه حداقل مدرک B2 برای زبان‌های آلمانی و فرانسوی و آیلتس 5/6 برای تحصیل به زبان انگلیسی است.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

اخذ ویزای تحصیلی سوئیس و مدارک مورد نیاز برای آن

پس از گرفتن اپلای از یکی از دانشگاه‌های سوئیس، فرد می‌تواند برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کند. نکته مثبتی که در رابطه با ویزای تحصیلی سوئیس وجود دارد، این است که در صورتی که فرد بتواند پذیرش بگیرد، بیش از 90 درصد شانس اخذ ویزا خواهد داشت. به منظور تحصیل در سوئیس و اخذ ویزای تحصیلی این کشور، ارائه مدارک مورد نیاز به‌صورت کامل، جزو الزامات است. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس یا همان ویزای نوع D عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • عکس مخصوص گذرنامه
 • گذرنامه با اعتبار حداقل ۹۰ روز
 • انگیزه نامه یا استادی پلن (Study Plan)
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • تاییدیه‌ای مبنی بر داشتن سوپروایزر
 • ۲ عدد توصیه نامه از دو استاد مختلف دانشگاه محل تحصیل در مقطع قبلی
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • رسید تمکن مالی به صورت سپرده در بانک جهت دوران تحصیل

برای همه دانشجویانی که بیش از سه ماه قصد اقامت در سوئیس دارند، بیمه درمانی اجباری است، اما برای دانشجویان اتحادیه اروپا، مراقبت‌های اولیه پزشکی با استفاده از کارت بیمه درمانی اروپا در دسترس است.

شرایط عمومی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به سوئیس

متقاضیان تحصیل در سوئیس، با اخذ ویزای تحصیلی سوئیس (نوع D)، می‌توانند به این کشور مهاجرت تحصیلی کنند. برای گرفتن ویزای تحصیلی، فرد باید قبل از تعیین وقت سفارت سوئیس برای مصاحبه ویزا، نامه پذیرش یا اپلای از یکی از دانشگاه‌های سوئیس دریافت کند. همچنین دانشجویان مقطع دکتری امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی سوئیس را نیز دارند.

دانشجویان در زمان تحصیل در سوئیس، ۱۵ الی ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دارند. همچنین در صورتی که دانشجو تمایل داشته باشد پس از اتمام تحصیل خود، در سوئیس اقامت داشته باشد، می‌تواند اجازه اقامت خود را برای مدت شش ماه تمدید کرده و در این فاصله شغل مورد نظر خود را پیدا کند تا بتواند اقامت کاری این کشور را بگیرد. مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت برای تحصیل در سوئیس عبارتند از:

مدارک-مورد-نیاز-جهت-مهاجرت-برای-تحصیل-در-سوئیس

 

 • پاسپورت و مدارک هویتی
 • مدارک تحصیلی تمامی مقاطع گذشته همراه با ریز نمرات
 • مدرک زبان انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی
 • مدرک اثبات تمکن مالی برای تحصیل و اقامت
 • انگیزه نامه یا استادی پلن (Study Plan)

تمکن مالی برای تحصیل در سوئیس

دانشجویانی که متقاضی تحصیل در سوئیس هستند،  می‌باید تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه‌ها‌های تحصیلی و شهریه دانشگاه را داشته باشند. متوسط هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به این کشور، به مقطع و نوع دانشگاه بستگی دارد و معمولا بین ۴۰۰ الی ۴۳ هزار یورو خواهد بود. در کنار این هزینه‌ها، دانشجویان‌ها باید می‌باید به هزینه‌های جاری دریافت ویزا و هزینه‌ها‌های زندگی در سوئیس نیز توجه داشته باشند.

مهلت ارسال مدارک برای تحصیل در سوئیس

مهلت نهایی ثبت نام در دانشگاه‌های سوئیس، بسته به دانشگاه مورد نظر متفاوت بوده و گاهی هم بسته به شرایط فردی شخص متقاضی و اینکه به ویزای دانشجویی سوئیس نیاز دارد یا نه، متغیر است. معمولا به دانشجویان توصیه می‌شود که تقاضای خود را در ترم بهاره ارسال کرده تا بتوانند در دوره‌هایی که در سال تحصیلی بعدی شروع می‌شوند، شرکت کنند. ددلاین‌های معمول جهت ارسال درخواست به شرح زیر هستند:

 • ددلاین ترم پاییزه: ۱ دسامبر تا ۳۰ آوریل
 • ددلاین ترم تابستانی: ۱ می تا ۳۰ نوامبر
 • ترم پاییزه در صورت نیاز به ویزای دانشجویی: ۱ دسامبر تا ۲۸ فوریه
 • ترم بهاره در صورت نیاز به ویزای دانشجویی: ۱ می تا ۳۰ سپتامبر
 • در بعضی موارد، تقاضاهای دانشجویان متقاضی دوره دکتری مهلت پایانی متفاوتی دارند:
 • برای ترم پاییزه: تا ۱۵ اکتبر
 • برای ترم بهاره: تا ۳۱ مارس
 • اگر دانشگاه سوئیس درخواست شما را خیلی دیر دریافت کند، شما را برای ترم بعدی ثبت نام خواهد کرد

دانشگاه‌های ممتاز کشور سوئیس را بشناسید

تحصیل در دانشگاه‌های ممتاز یکی از بزرگترین اهداف دانشجویانی است که قصد دارند با تحصیل در خارج از کشور، آینده روشنی برای خود تضمین کنند. این که فرد از چه دانشگاهی با چه سطح علمی و رتبه جهانی فارغ‌التحصیل شود، در دستیابی به بسیاری از فرصت‌های شغلی تاثیر دارد. کشور سوئیس نیز دارای دانشگاه‌هایی است که دانشجویان با تحصیل در آن‌ها اعتبار خوبی در سطح جهانی پیدا می‌کنند و می‌توانند در بازارهای بین‌المللی مشغول به کار شوند. در ادامه چندی از برترین دانشگاه‌های سوئیس بررسی شده‌اند.

موسسه آموزشی فدرال زوریخ

موسسات آموزشی فدرال زوریخ، که دوتا هستند، توسط کنفدراسیون روسیه مدیریت می‌شوند و جزو بهترین موسسات آموزشی این کشور به‌شمار می‌آیند. این موسسه، رتبه ۱۰ جهانی را در اختیار دارد و تنها دانشگاه اروپایی غیر بریتانیایی در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان است. از سوابق درخشان این دانشگاه می‌توان به ۲۱ نفر از فارغ التحصیلان آن که موفق به اخذ جایزه نوبل شده‌اند، اشاره کرد.

این دانشگاه، دو پردیس در شهر زوریخ دارد. موسسه آموزش فدرال زوریخ در ارائه رشته‌های مهندسی، رتبه ۵ و در ارائه رشته‌های علوم تجربی، رتبه ۶ جهانی را در اختیار دارد. در دوره لیسانس در این دانشگاه به زبان‌ آلمانی تدریس می‌شود و در مقاطع بالاتر، دانشجویان می‌توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند.

دانشگاه‌های ممتاز سوئیس را بشناسید

موسسه آموزشی فدرال لوزان؛ از بهترین موسسات برای تحصیل در سوئیس

موسسه فدرال لوزان نیز رتبه‌‌ بسیار بالایی را در بین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داده است. این موسسه در ارائه رشته‌های فنی و مهندسی در رتبه ۱۲ و در ارائه رشته‌های علوم تجربی در رتبه ۱۱ جهانی قرار دارد. در این دانشگاه، دروس به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند. البته مانند تمام دانشگاه‌های دیگر سوئیس، می‌توانید در مقاطع بالاتر به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنید.

دانشگاه زوریخ

زوریخ یکی از شهرهای بزرگ و مهم سوئیس است و دانشجویان متقاضی تحصیل در سوئیس، رویای تحصیل در دانشگاه این شهر را دارند. این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه‌های سوئیس، دارای بیشترین تنوع در رشته‌های تحصیلی بوده و این موضوع نیز بر جذابیت آن در بین دانشجویان افزوده است. رشته‌های مختلف در مقطع لیسانس به زبان آلمانی در این دانشگاه ارائه می‌شوند و امکان تحصیل در مقاطع بالاتر به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

دانشگاه ژنو

دانشگاه ژنو، رتبه ۸۹ جهانی را در اختیار دارد. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های سوئیس بوده و دارای ۹ دانشکده است که در آن رشته‌های مختلف در مقاطع مختلف ارائه می‌شوند. شهر ژنو نیز یکی از بزرگترین شهرهای سوئیس است و دانشجویان بین‌المللی زیادی، به‌دلیل امکانات خوب زندگی دانشجویی، درخواست تحصیل در این شهر را دارند. زبان تدریس دوره لیسانس در دانشگاه ژنو، فرانسوی است و در مقاطع بالاتر تعداد زیادی از رشته‌ها و گرایش‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

دانشگاه مشهور لوزان

دانشگاه لوزان، در ابتدا به عنوان مدرسه الهیات لوزان تاسیس شد و پس از آن به دانشگاه تبدیل شد و امروزه در بین ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. ساختمان اصلی این دانشگاه در شهر لوزان است و یک پردیس دانشگاهی در نزدیکی این شهر نیز دارد. دانشگاه لوزان دارای ۷ دانشکده است و زبان تحصیل آن در مقطع لیسانس، زبان فرانسوی است. همچنین دوره دکتری و فوق لیسانس در برخی از رشته‌‌ها در این دانشگاه به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند، اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در این دانشگاه وجود دارد. یکی از جذابیت‌های این دانشگاه پردیس زیبای آن است که چشم‌اندازی به کوه‌های آلپ دارد و خود آن نیز چشمه‌ای از طبیعت زیبای سوئیس را به نمایش گذاشته است.

دانشگاه برن؛ یک موسسه آموزش عالی در پایتخت سوئیس

دانشگاه برن که در پایتخت این کشور قرار دارد نیز یکی از دانشگاه‌های ممتاز برای تحصیل در سوئیس است. این دانشگاه، ۸ دانشکده و تعداد زیادی موسسه تحقیقاتی دارد و همیشه در عرصه پژوهش‌ها، تحقیقات و تبادلات علمی در زمینه‌های مختلف پیشگام بوده است. دوره لیسانس در دانشگاه برن به زبان آلمانی ارائه می‌شود و در مقاطع بالاتر نیز دانشجویان می‌توانند به دو زبان آلمانی یا انگلیسی تحصیل کنند.

دانشگاه بازل؛ از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های سوئیس

دانشگاه بازل در شهر بازل که در کنار رود راین قرار گرفته، واقع شده است. این دانشگاه، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا است. دانشگاه بازل، ۷ دانشکده دارد و جزو بهترین دانشگاه‌های سوئیس است. یکی از نکات قوت این دانشگاه کتابخانه بزرگ و معتبر آن است که یکی از مهم‌ترین کتابخانه‌های سوئیس، به حساب می‌آید.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

امکان تحصیل رایگان در سوئیس

یکی از دغدغه‌های مهم دانشجویان بین‌المللی هزینه‌های تحصیل در سوئیس است و بسیاری از افراد خواهان تحصیل رایگان در سوئیس هستند. اما نکته قابل توجه این است که امکان تحصیل رایگان در سوئیس برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود ندارد. دانشجویان متقاضی تحصیل در سوئیس در صورتی که حتی برای دانشگاه‌های دولتی این کشور نیز اپلای کنند، باز هم باید شهریه بپردازند. البته هزینه‌های تحصیلی و شهریه دانشگاه‌های سوئیس بسیار کمتر از بقیه کشورهای اروپایی مانند انگلستان هستند.

امکان تحصیل رایگان در سوئیس فقط در مقطع دکتری وجود دارد. البته متقاضیان برای کاهش هزینه‌های خود، می‌توانند روی دریافت بورسیه تحصیلی و اجازه کار همزمان با تحصیل، حساب کنند. در صورتی که دانشجویان، رزومه تحصیلی خوبی داشته باشند، می‌توانند از بورسیه‌های متنوعی که در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی فراهم شده‌اند، استفاده کنند.

امکان تحصیل رایگان در سوئیس

روش دریافت بورسیه و سپس دریافت ویزای دانشجویی سوئيس

افرادی که تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی سوئیس هستند، بهتر است در ابتدا درخواستی برای دریافت بورسیه به دانشگاه مورد نظر خود در سوئیس ارائه دهند. دانشگاه مورد نظر این افراد، ابتدا با توجه به سوابق تحصیلی فرد و رزومه علمی او درخواستش را بررسی می‌کند و در صورت تایید دانشگاه، آن‌ها می‌توانند به دریافت ویزای دانشجویی در سوئيس اقدام کنند. مدت اعتبار این ویزا با توجه به پایان تحصیل تنظیم می‌‌شود.

هزینه‌های تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی و ارشد مستلزم پرداخت شهریه بوده و میزان این شهریه، به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی و رشته بستگی دارد. هزینه‌های تحصیل در سوئیس، در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های دولتی بین‌المللی سالیانه بین ۸۰۰ تا ۱,۳۰۰ یورو خواهند بود. همچنین تحصیل در سوئیس در مقطع تحصیلی فوق لیسانس، سالیانه هزینه‌ای در حدود ۱,۶۰۰ یورو برای دانشجویان در بر خواهد داشت.

تحصیل در سوئیس در دوره دکتری، عموما به صورت بورسیه است و بسته به نوع دانشگاه محل تحصیل و رشته تحصیلی، کمک هزینه‌ای نیز به دانشجو اعطا می‌گردد. همچنین دانشجویان این دوره موظف به انجام کارهای تحقیقاتی با دریافت حقوق، در حین تحصیل خواهند بود. تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در این کشور نیز هزینه‌ای بین ۱,۵۰۰ تا ۱۶,۰۰۰ یورو در سال در بر خواهد داشت.هزینه زندگی در سوئیس برای یک نفر در ماه بسته به سبک زندگی، بین ۶۵۰ تا ۲,۵۰۰ یورو متغیر خواهد بود. همچنین هزینه اجاره مسکن در سوئیس، ماهیانه بین ۴۵۰ تا ۱,۰۰۰ یورو خواهد بود. لازم به ذکر است هزینه بیمه دانشجویی نیز بین ۲۵۰ تا ۳۳۰ یورو است.

گرفتن اقامت دائم و تابعیت سوئیس از طریق تحصیل

دانشجویان نمی‌توانند با مهاجرت تحصیلی به این کشور، اخذ اقامت دائم آن را بگیرند. آن‌ها باید پس از اتمام تحصیل، خاک این کشور را ترک کنند. بسیاری از متقاضیان ‌بین‌المللی به دنبال اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور از طریق تحصیل هستند. اما برای این امر، آن‌ها باید پس از اتمام تحصیل در سوئیس، از روش‌های دیگر اقامتی که منجر به اخذ اقامت دائم سوئیس می‌شوند، نظیر اقامت کاری، اقدام کنند. پس متقاضیان باید بعد از اتمام تحصیل خود، کاری مرتبط با رزومه و مهارت خود پیدا کرده و در صورتی که ۵ سال در این کشور شاغل باشند و مالیات پرداخت کنند، می‌توانند برای اقامت دائم درخواست بدهند. پس از ۱۰ سال نیز در صورتی که با فرهنگ و زبان این کشور کاملا آشنا شده باشند و هیچ گونه ارتکاب جرم و سوء سابقه‌ای نداشته باشند، می‌توانند برای پاسپورت سوئیس درخواست بدهند.

مهاجرت پزشکان به سوئیس

مهاجرت پزشکان به سوئیس

تاکید کشور سوئیس بر ارائه بالاترین خدمات آموزشی در زمینه مراقبت‌های بهداشتی و وجود فرصت‌های شغلی فراوان در این زمینه، از جمله مهم‌ترین دلایل انتخاب این کشور برای کار و ادامه تحصیل از سوی پزشکان است.

سخن آخر

تحصیل در سوئیس با توجه به مزایا و شرایطی که دارد، آینده‌ای درخشان را برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های این کشور درس می‌خوانند، تضمین می‌کند. دانشگاه‌های این کشور سطح علمی بسیار بالایی دارند و اساتیدی مجرب و کاربلد در این دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند. البته شرایط دستیابی به اپلای دانشگاه‌ها و ویزای تحصیلی این کشور کمی دشوار است. اما نکته مثبت پایین‌تر بودن هزینه‌های تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی است. دانشجویان با تحصیل در دانشگاه‌های ممتاز این کشور زیبا، می‌توانند از مزایای مختلفی همچون بیمه دانشجویی، اجازه کار در طول تحصیل، آشنایی با یک زبان و فرهنگ جدید و زندگی در یک محیط آرامش‌بخش و مرفه، بهره‌مند شوند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور سوئیس چقدر میباشد؟
این موضوع بسته به نوع رشته و دانشگاه متفاوت است اما بطور کلی در مقطع لیسانس در دانشگاه های دولتی بین المللی سالیانه چیزی حدود ۸۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو هزینه دارد.
برای مهاجرت تحصیلی به کشور سوئیس داشتن مدرک زبان الزامی میباشد؟
بله، فرد متقاضی میبایست یکی از مدارک زبان انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی را داشته باشد.
بیمه درمانی برای دانشجویان لازم است؟
بله، تمام دانشجویانی که بیش از سه ماه قصد اقامت در سوئیس را داشته باشند میبایست بیمه درمانی اجباری را دارا باشند.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles