معرفی بهترین رشته‌ها و دانشگا‌ها برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی در سایت هرمس اپلای

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی: معرفی دانشگاه ها و رشته ها

کشور ایتالیا به‌دلیل امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی و هزینه‌های زندگی پایین نسبت به سایر کشور‌های مطرح اروپایی، به یکی از مقاصد مورد علاقه دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. دانشگاه‌های ایتالیا با ارائه برنامه‌های آموزشی به زبان انگلیسی، فرصتی مناسب را برای دانشجویان ایرانی بدون نیاز به یادگیری زبان ایتالیایی فراهم کرده‌اند. دانشگا‌های پاویا، میلان و بولونیا از‌جمله پرتقاضا‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل دانشجویان خارجی محسوب می‌شوند. اگر شما نیز قصد تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی را دارید، مطالعه این مقاله راهنمای خوبی برای شما خواهد بود تا بهترین دانشگاه و رشته تحصیلی را بتوانید برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا انتخاب کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

۷ نمونه از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

ایتالیا کشوری است که زبان اصلی مردم آن انگلیسی نیست اما اگر مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل داشته باشید، برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا امتیاز مثبتی محسوب خواهد شد. ارزش‌مدارک دریافتی از دانشگاه‌های ایتالیا بسیار بیشتر از دانشگاه‌های ایران است. هر ساله، دانشجویان بین‌المللی بسیاری در رشته‌های مختلف از سراسر جهان موفق به اخذ پذیرش برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی می‌شوند. البته، تعداد دوره‌های کارشناسی تا و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی هنوز نسبت به دوره‌های ایتالیایی کمتر است. برای مثال، دانشگاه پلی‌تکنیک میلان از سال ٢٠١٤ تصریح کرده است که همه دوره‌های آموزشی در آن به زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می‌شوند.

دانشگاه پاویا؛‌ یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی

دانشگاه پاویا در حال توسعه تعداد دوره‌های آموزشی به‌زبان انگلیسی است. از سال ۲۰۱۲، هم دانش‌آموزان ایتالیایی و هم خارجی می‌توانند در شش دوره زبان انگلیسی در این دانشگاه شرکت کنند. دوره‌های شش‌ساله پزشکی و جراحی، دوره‌ی کارشناسی ارشد زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک (Scienze) و کارشناسی ارشد رشته اقتصاد و بازرگانی بین‌المللی (Economia) در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

دوره‌هایی تحت‌عنوان LAUREA magistralis در رشته‌های علوم سیاسی، سیاست جهانی و روابط بین‌المللی، اقتصاد، امور مالی، با هدف جلب دانشجویان نخبه بین‌المللی در دانشگاه پاویا ارائه می‌شود. همچنین دو رشته مهندسی کامپیوتر و مهندسی الکترونیک نیز به زبان انگلیسی در این کالج در ایتالیا ارائه می‌شوند. از سال ۲۰۰۶ تا امروز، تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه از ۸۲۹ نفر به ۵ درصد از کل جمعیت دانشجویی این دانشگاه افزایش یافته است.

دانشگاه میلان؛ بهترین دانشگاه ایتالیا برای تحصیل در رشته‌های فنی به زبان انگلیسی

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان، برنامه‌های آموزشی بسیاری را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. سه رشته‌ای که در این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند، شامل اقتصاد، فناوری اطلاعات‌ و پزشکی هستند. این دانشگاه اولین موسسه آموزش عالی در ایتالیا است که پایان‌نامه به زبان انگلیسی را از دانشجویان بین‌المللی پذیرفته  است. دانشگاه میلان در مقطع دکترا،  ۲۱ برنامه در رشته‌های مختلف را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. صفر بودن هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی، آن را به گزینه‌‌ای جذاب بدل کرده و به‌همین‌ خاطر، رقابت برای اخذ تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی در رشته پزشکی بسیار سنگین، و پذیرفته شدن در آن دشوار، ولی شدنی است.

دانشگاه بولونیا؛ قدیمی‌ترین دانشگاه بین‌المللی ایتالیا

دانشگاه بولونیا یکی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا و یکی از دانشگاه‌های قدیمی‌ این کشور برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی است. این دانشگاه یکی از دانشگا‌های پیشرو از نظر سیستم دانشگاهی با شرایط سازگار با متد آموزشی اروپا است. اغلب دوره‌های آموزشی در دانشگاه بولونیا به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند، اما امکان تحصیل در چند دوره به زبان ایتالیایی نیز در این دانشگاه وجود دارد. دانشگاه بولونیا یکی از دانشگاه‌هایی است که بیشترین تعداد بورس استانی ایتالیا را به دانشجویان ایرانی و سایر ملیت‌ها ارائه می‌دهند.

دانشگاه آکادمیا ایتالیا؛‌ بهترین دانشگاه ایتالیا برای تحصیل در رشته مد به زبان انگلیسی

دانشگاه Accademia ایتالیا دانشگاه مد و طراحی دارای گزینه‌های مطالعه کوتاه‌مدت بسیاری است. این دوره‌ها توسط وزارت آموزش‌و‌پرورش ایتالیا مجاز شناخته شده‌اند و عمدتا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی آموزش داده می‌شوند. با‌این‌حال، برخی از آن‌ها فقط به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند، اما همه اساتید این دانشگاه به انگلیسی نیز صحبت می‌کنند. در کنار طراحی و مد، دانشجویان در این دانشگاه امکان تحصیل در دوره‌های آموزش زبان ایتالیایی و انگلیسی را نیز خواهند داشت.

دانشگاه لورنزو د مدیچی فلورانس؛ یکی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا ازنظر فرصت‌های تحقیقاتی به زبان انگلیسی

در این دانشگاه، دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. همچنین، فرصت‌هایی برای تقویت زبان و فرهنگ ایتالیایی نیز در این دانشگاه وجود دارد. البته، برخی از دوره‌های این دانشگاه به زبان انگلیسی است. این دانشگاه، بزرگترین موسسه بین‌المللی در شهر فلورانس است که دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی در این دانشگاه اقدام می‌کنند. در این موسسه آموزشی، همه رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس شده و امکان تحصیل در رشته‌های زبان و فرهنگ و سایر رشته‌ها مانند هنر و آشپزی در آن وجود دارد. این دانشگاه در مرکز شهر فلورانس واقع شده و کلاس‌های آن در محلی در فاصله‌ ۵ دقیقه‌ای از کلیسای جامع فلورانس و رود آرنو برگزار می‌شوند.

دانشگاه لا ساپینزا رم؛ بهترین دانشگاه ایتالیا برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی

این دانشگاه در لیست ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان توسط گزارش QS(سال ۲۰۲۳)‌ قرار دارد و با نام دانشگاه لا ساپینزا نیز شناخته می‌شود. این دانشگاه از‌جمله اولین دانشگاه‌های ایتالیا بود که برنامه‌های کارشناسی ارشد خود را به‌طور‌کامل به زبان انگلیسی ارائه داد. همچنین، این دانشگاه امکانات گسترده‌ای برای افراد معلول، سالن‌های غذاخوری، کتابخانه‌ها، فضا‌های ورزشی، مراکز فرهنگی و تجهیزات فناوری دارد.

دانشگاه جان کابوت؛ تنها دانشگاه آمریکایی در ایتالیا

این دانشگاه، یگانه دانشگاه آمریکایی در ایتالیا است که دوره‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی به‌صورت کامل و در دوره چهار ساله ارائه می‌دهد. همچنین، پس از اخذ مدرک از این دانشگاه، فرصتی برای ادامه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی و کانادایی نیز برای شما وجود دارد. این دانشگاه جزو کوچک‌ترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا است و هر ساله دانشجویان قابل‌توجهی از ۵۵ کشور مختلف جهان برای تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی به آن مراجعه می‌کنند.

میلان و بولونیا؛ دو نمونه از بهترین دانشگا‌ه‌های ایتالیا برای تحصیل

لیست رشته های پرطرفدار در دانشگاه های ایتالیا

تعداد رشته‌های انگلیسی زبان برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های ایتالیا قابل‌توجه است. علاوه‌بر رشته‌های معمول مانند مهندسی کامپیوتر و علوم، رشته‌های متفاوتی مانند هنر، موسیقی و حتی علوم اجتماعی نیز در دانشگاه‌های ایتالیا وجود دارند که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. این امر از یک سو به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا برای تحصیل در رشته‌هایی که علاقه‌مند به آن‌ها هستند، از امکانات و فرصت‌های بین‌المللی بهره‌مند شوند و از‌سوی‌دیگر باعث افزایش تنوع فرهنگی و زبانی در دانشگاه‌های ایتالیا می‌شود.

در مورد هزینه‌ها نیز، هزینه زندگی در ایتالیا به نسبت سایر کشورهای صنعتی اروپا کمتر است و رایگان بودن هزینه تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی، آن را به مقصدی پرطرفدار برای مهاجرت ایرانیان بدل کرده است. در ادامه، بهترین رشته‌های تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا را معرفی کرده ایم.

 • رشته پزشکی: دانشگاه پادوا یکی از برترین دانشگاه‌های ایتالیا در زمینه پزشکی است و برنامه‌های آموزشی متنوع و با کیفیتی را در این حوزه ارائه می‌دهد.
 • رشته معماری: دانشگاه رم، La Sapienza، یکی از معتبرترین مراکز آموزشی در زمینه معماری است که امکانات و تجهیزات عالی برای دانشجویانش فراهم می‌کند.
 • رشته‌های مرتبط با IT: دانشگاه HiTech میلان، با برنامه‌های پیشرفته در حوزه آی تی و هوش مصنوعی، به‌عنوان یکی از برترین مراکز تحصیلی در این زمینه شناخته می‌شود.
 • رشته فیزیوتراپی: دانشگاه فلورانس با دوره‌های بالینی و آموزشی عالی، به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در حوزه فیزیوتراپی شناخته می‌شود.
 • رشته اقتصاد: دانشگاه بوکونی در میلان، با دوره‌های متنوع در زمینه اقتصاد و مدیریت، به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های ایتالیا در این حوزه شناخته می‌شود.
 • رشته داروسازی: دانشگاه پیاچنزا، با برنامه‌های تحصیلی متنوع و امکانات پژوهشی عالی، به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا در زمینه داروسازی شناخته می‌شود.
 • رشته حقوق: دانشگاه Bocconi در میلان با برنامه‌های آموزشی متنوع در حوزه حقوق و علوم انسانی، یکی از برترین مراکز تحصیلی در این زمینه است.
 • رشته روانشناسی: دانشگاه پادووا با تاریخچه قدیمی و برنامه‌های آموزشی متنوع در حوزه روانشناسی، به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا در این زمینه شناخته می‌شود.
 • رشته‌های مرتبط با فناوری اطلاعات: دانشگاه میلان بیچ، با برنامه‌های پیشرفته در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، به‌عنوان یکی از برترین مراکز تحصیلی در این زمینه شناخته می‌شود.
 • رشته پرستاری: دانشگاه تورین با برنامه‌های آموزشی بالینی و کاربردی، به‌عنوان یکی از برترین مراکز تحصیلی در زمینه پرستاری شناخته می‌شود.
 • رشته فلسفه: دانشگاه ساپینزا در رم، با برنامه‌های تحصیلی گسترده و استادان معروف در زمینه فلسفه، به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا در این زمینه شناخته می‌شود.
 • رشته‌های مرتبط با زمینه‌های مالی: دانشگاه اقتصاد و مالیاتی میلان با برنامه‌های متنوع و کاربردی در زمینه مالی و حسابداری، به‌عنوان یکی از برترین مراکز تحصیلی در این زمینه شناخته می‌شود.

شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا، به‌طور‌کلی با شرایط تحصیل به زبان ایتالیایی تفاوت چندانی ندارد. دانشگاه‌های ایتالیا امکانات گسترده‌ای برای تحصیل در رشته‌های مختلف به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، از‌جمله رشته‌هایی که متناسب با‌سلیقه و علاقه دانشجویان هستند. وجود رشته‌های متنوع، دانشجویان آن را قادر می‌سازد تا با دست باز اقدام به انتخاب رشته‌ تحصیلی مورد‌نظرشان کنند.

پزشکی و داروسازی؛ پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در ایتالیا

معرفی بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی

بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیایی برای افراد با سوابق برتر علمی در نظر گرفته می‌شود. اگر این شرایط علمی را داشت باشید، تحصیل در ایتالیا با بورسیه برای شما در دانشگاه‌های ایتالیا امکان‌پذیر خواهد بود. معمولا این بورسیه‌ها برای مقاطع تحصیلی بالا‌تر مانند دکتری و کارشناسی ارشد در نظر گرفته می‌شوند، و شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد را ساده‌تر می‌کنند.

مشهورترین بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی در ادامه معرفی شده است:

 • بورسیه‌های دولت ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی: این بورسیه‌ها برای تمام سطوح تحصیلی ارائه می‌شود و مدت آن‌ها ممکن است سه، شش یا نه ماه باشد.
 • بورسیه‌های دانشگاهی (بورس استانی ایتالیا): برخی از دانشگاه‌های ایتالیا مانند دانشگاه بولونیا، دانشگاه پادوا، پلی‌تکنیک میلان و دانشگاه بوکونی، بورسیه‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. مبلغ این بورسیه‌ها بین ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال (۲۰۲۴)‌ است.

 لطفا قبل از انتخاب دانشگاه، رتبه و سطح علمی آن را بررسی کنید تا در آینده دچار پشیمانی نشوید.

ایتالیا؛ ارائه دهنده بیشترین بورسیه‌های تحصیلی در اروپا برای دانشجویان بین‌المللی

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به دلایل مختلفی از‌جمله بالا بودن سطح علمی دانشگاه‌ها، هزینه کمتر نسبت به سایر کشور‌های اروپایی، تنوع رشته و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته‌ها، جذابیت زیادی برای متقاضیان تحصیل در اروپا دارد. در این مقاله مزایا، شرایط و قوانین تحصیل در ایتالیا مورد‌بحث و بررسی قرار می‌گیرد. اگر تصمیم به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و زندگی و تحصیل در این کشور دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی؛ راهی آسان برای مهاجرت به اروپا

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی امکان بیشتری برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. دانشگاه‌های برجسته‌ای همچون دانشگاه پاویا، پلی‌تکنیک میلان و دانشگاه بولونیا، برنامه‌های آموزشی متنوعی را به انگلیسی ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها از رشته‌های مهندسی و پزشکی تا علوم اجتماعی و اقتصاد را پوشش می‌دهند و با هدف جذب دانشجویان بین‌المللی ارائه شده‌اند. بورسیه‌های تحصیلی نیز برای دانشجویان بین‌المللی موجود است، که به آن‌ها امکان می‌دهد به‌صورت رایگان تحصیل کنند. با‌این‌حال، مهاجرت به ایتالیا نیازمند مشاوره‌ای حرفه‌ای است، برای این منظور استفاده از خدمات مجموعه هرمس اپلای توصیه می‌شود، که به دانشجویان کمک می‌کند در مراحل مختلف مهاجرت به ایتالیا به‌طورقانونی و موفقیت‌آمیز همراه باشند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟
خیر. مدرک زبان یکی از مدارک مهم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا است. هرچند شرایطی مبنی بر پذیرش بدون مدرک زبان نیز در برخی دانشگاه‌ها وجود دارد، با‌توجه‌به رایگان بودن تحصیل و متقاضیان بالا برای آن، این کار برای کاهش درصد ریجکتی پذیرش و ویزای ایتالیا توصیه نمی‌شود.
تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی در کدام یک از دانشگاه‌‌های ایتالیا ممکن است؟
دانشگاه‌های ایتالیایی مانند دانشگاه میلان، دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزا رم و دانشگاه پاویا، برخی از دوره‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند.
بهترین رشته‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی در ایتالیا کدامند؟
پزشکی، اقتصاد، داروسازی و معماری جزو پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای