آشنایی با کشور سوئد

در این مقاله قصد داریم به یکی از محبوب ترین و زیباترین کشورهای اسکاندیناوی سفر کرده و موقعیت کشور سوئد را برای کار، تحصیل و زندگی بصورت کامل بررسی کنیم.همانطور که میدانید سوئد یکی از کشورهای قاره ی زیبا و سرسبز اروپاست که درشمال شبه جزیره بزرگ اسکاندیناوی قرار دارد.این کشور به کشور وایکینگ ها معروف است.همسایه های کشور سوئد به ترتیب از شمال شرق کشور فنلاند، از غرب کشور نروژ، از جنوب غربی کشور دانمارک و از شرق، خلیج بوتنیا می باشد.این کشور با داشتن ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع مساحت عنوان چهارمین کشور بزرگ اروپا را به خود اختصاص داده است.برای آشنایی با کشور سوئد با ما همراه باشید. بر اساس مدل‌های کلان جهانی و پیش­بینی تحلیلگران، انتظار می‌رود جمعیت سوئد تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۴۹/۱۰ میلیون نفر برسد.

بررسی تاریخ کشور سوئد و تأثیرات معروف و شاخص در تاریخ جهان

از شروع قرون سیزدهم سوئد شروع به توسعه صنعت کشاورزی در کشور خود کرد. هم‌زمان با پیشرفت این حوزه، بازرگانی و تجارت نیز رشد عالی پیدا کردند. در دوران توسعه کشاورزی و تجارت در کشور سوئد، ساخت‌وساز ساختمان‌های جدید و توسعه شهر‌ها نیز به طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کردند. در نهایت در سال ۱۲۵۲ شهر استکهلم به وجود آمد. جمعیت سوئد تا قبل از شروع بیماری طاعون بسیار زیاد بود ولی در سال ۱۳۴۹ این جمعیت به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کرد.
با شروع قرن شانزدهم در کشور سوئد، قوانین اساسی برای اداره کشور شکل گرفت. در سال ۱۶۱۱ با جنگ میان سوئد و دانمارک مواجه بودیم. در اواخر قرن هجدهم با گسترش صنعت کشاورزی در کشور جمعیت روسیه افزایش یافت و در نهایت در سال‌های بعد آن انقلاب صنعتی در سوئد گسترش و رونق چشمگیری داشت.
در دوران جنگ جهانی اول کشور سوئد خود را به طور کامل بی‌طرف اعلام کرد. همان‌طور که می‌دانید سوئد جزء اتحادیه اروپا است که این اتفاق در سال ۱۹۹۵ اتفاق افتاد. پس از این اتفاق سوئد در سازمان‌های شورای ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، شورای اروپا و بسیاری از موارد دیگر عضو شد.
اقتصاد و منابع مالی کشور سوئد
بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته سوئد یکی از برترین کشور‌های جهان از نظر اقتصادی است؛ به همین دلیل شهروندان آن از این نظر زندگی ایده‌آلی را تجربه خواهند کرد. در کشور سوئد صادرات کالا بیشتر از واردات آن است که دلیل آن منابع بسیار زیاد برق، چوب و غیره است. همچنین این کشور توانسته است به‌واسطه نیروی کادر درمان و داروسازان بسیار قوی از صادرکنندگان اصلی دارو در جهان باشد.
اقتصاد سوئد آن‌قدر قدرتمند است که شرکت‌های زیادی برای رشد اقتصادی هم‌زمان با آن در این کشور ساکن می‌شوند. در نهایت پس از آنکه تاریخچه شرکت موردنظر در سوئد به حد نرمالی رسید، سودآوری آن به رشد اقتصادی کشور نیز کمک خواهد کرد. از بهترین حوزه‌هایی که کشور سوئد به پشتوانه اقتصاد قوی خود به خودکفایی رسیده است مربوط به صنایعی همچون کشاورزی، مواد شیمیایی، لوازم‌خانگی، انواع ماشین‌آلات صنعتی و بسیاری از موارد دیگر می‌شود.
علاوه بر تمام موضوعات بیان شده باید دقت کرد که سوئد از نظر نیروی کار در دنیا حرف اول را می‌زند که دلیل آن ارتباط داخلی و خارجی مطلوب با دیگر کشور‌های دنیا است؛ به همین دلیل هرساله افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا به‌منظور بهره‌مندی از یک زندگی ایده‌آل از روش‌های مختلف به این کشور مهاجرت می‌کنند.

زندگی ایرانی‌ها در سوئد

هرساله افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا برای زندگی به سوئد مهاجرت می‌کنند که حجم عظیمی از آن را ایرانیان تشکیل می‌دهند. سوئد به دلیل برخورداری از شرایط مطلوب برای زندگی بهترین گزینه برای ایرانیان است. همچنین هزینه‌های مناسب زندگی در سوئد یکی دیگر از دلایل مهاجرت ایرانی‌ها به کشور سوئد است.
ایرانی‌هایی که قصد تحصیل در کشور‌های دیگر را دارند باید این نکته را مدنظر قرار دهند که سوئد به دلیل برخورداری از دانشگاه‌های معتبر، سیستم آموزشی قوی و امکانات عالی آموزشی برای تحصیل پیشنهاد می‌شود. نرخ بیکاری در کشور سوئد بسیار کم است.

نقشه سوئد

پوشش گیاهی و آب و هوای کشور سوئد

کشور سوئد از کوه ها، جنگل های پهناور و دریاچه های زیبا پوشیده شده است. به همین دلیل به سوئد، کشور دریاچه ها نیز گفته می شود. وجود مراتع و جلگه های حاصلخیز اسکانیا در قسمت های جنوبی این کشور، سوئد را به یکی از برترین کشورهای جهان در زمینه کشت انواع محصولات تبدیل کرده است. این کشور همچنین به دلیل داشتن جنگل های پهناور درمنطقه نورلند در شمال، به قطب صنعت چوب و کاغذ مبدل گردیده است.
کشور سوئد دارای تابستان های گرم و کوتاه می باشد. از آنجایی که این کشور به قطب شمال نزدیک است، زمستان های سوئد سرد و طولانی است. به همین دلیل در بیشتر فصل های سال دریاچه های این کشور از یک لایه یخ به ضخامت یک متر پوشیده شده است.
بدلیل نزدیکی سوئد به قطب شمال در قسمت های شمالی، شش ماه از سال شب و شش ماه دیگر سال روز است. به همین دلیل بیش از ۹۰ درصد مردم سوئد در قسمت های مرکزی و جنوبی این کشور زندگی می کنند که ۸۵ درصد آنها شهر نشین و الباقی در روستاهای سرسبز و زیبا ساکن می باشند. بنابراین اگر قصد زندگی در مناطق شمالی این کشور را دارید حتما این مورد را مد نظر قرار داده و برای داشتن شب های پر نور و روزهای تاریک خود را آماده کنید.
بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی، در کشور سوئد تغییرات دمایی بسیاری را در روزهای مختلف سال تجربه خواهید کرد. البته بدلیل این تغییرات دمایی خانه ها در سوئد به خوبی عایق بندی شده اند.
طبیعت و حفظ محیط زیست برای مردم کشور سوئد از اهمیت ویژه ای برخوردار است به همین دلیل این کشور بستر مناسبی برای گونه های حیوانی متفاوت می باشد. به گونه ای که زیست گاه گرگ های شمالی تا مرکز این کشور ادامه دارد. همچنین گونه های حیوانی نادر دیگر مانند خرس سیاه گوش و گراز در این کشور در حال افزایش می باشد. شکارچیان در سوئد بصورت بسیار کنترل شده ای حق شکار در حیات وحش را دارند.
یکی دیگر از مواردی که سوئد در راستای حفظ محیط زیست انجام می دهد تولید انرژی از پسماندها می باشد و تنها یک درصد پسماند تولیدی توسط مردم، در لندفیل ها دفن می شود.
سوئد یکی از زیباترین کشورهای دنیا برای مهاجرت

آشنایی با مردم سوئد

اگر قصد سفر به کشور سوئد را دارید و یا در نظر دارید این کشور را برای ادامه زندگی انتخاب کنید باید قبل از هر چیزی به خصوصیات اخلاقی مردم این کشور آشنایی پیدا کنید. کشور سوئد دارای مردمانی بسیار آرام است و معمولا به آرامی صحبت می کنند. این انسان های دوست داشنتی و پر شور و نشاط، مهمان نوازهای بسیار خوبی هستند و معمولا شما را به صرف چای و قهوه دعوت می کنند. زمان و ساعت ملاقات برای این مردم بسیار مهم است، پس حواستان باشد اگر برای صرف چای یا قهوه و یا غذا مهمان یک سوئدی بودید حتما سر وقت در محل حضور داشته باشید.
در جامعه سوئد، خانواده جایگاه ویژه ای دارد و از حقوق کودکان به خوبی حمایت می شود. تعداد زنان شاغل در کشور سوئد از سایر کشورهای اروپایی بیشتر است و مردان و زنان از حقوق برابری در جامعه برخور دارند. یکی از الویت های آموزشی در مدرسه های این کشور، آموزش تساوی حقوق زن و مرد است.
مردم سوئد علاقه بسیاری به گشت گذار دارند، به همین دلیل در هر فرصتی به بازدید مناطق تفریحی و گردشگری کشورشان می روند. البته دولت سوئد هم به خوبی به این خواسته مردم پاسخ داده است و مکان های تفریحی و گردشگری بسیاری را جهت رفاه حال ساکنین این کشور زیبا فراهم نموده است.

ارتباط دانشمندان به نام با کشور سوئد

در این بخش به برخی از معروف‌ترین دانشمندان کشور سوئد اشاره خواهیم کرد.
آلفرد نوبل
آلفرد نوبل یکی از معروف‌ترین شیمی‌دان‌های کشور سوئد است که در شهر استکهلم چشم به جهان گشود. مشهور‌ترین اختراع آلفرد نوبل مربوط به دینامیت است. این دانشمند سوئدی به چندین زبان تسلط داشت که در نهایت در سال ۱۸۹۶ چشم از جهان بست.
آندرس سلسیوس
آندرس سلسیوس مخترع درجه سانتیگراد یا مقیاس درجه سانتیگراد است. این دانشمند اهل کشور سوئد است. سفر‌های او اعتقاد اسحاق نیوتن را تأیید کرد که زمین در قطب‌ها صاف شده است.
امانوئل سوئدنبورگ
امانوئل سوئدنبورگ فیلسوف، عارف، الهی‌دان و دانشمند سوئدی بود. سوئدنبورگ پس از نوشتن کتابی درباره زندگی پس از مرگ با عنوان بهشت و جهنم، که در سال ۱۷۵۸ منتشر شد، شروع به جلب‌توجه کرد. دانشمند و مخترع پرکار، سوئدنبورگ بیداری معنوی را تجربه کرد و پس از آن شروع به کار بر روی اصلاح مسیحیت کرد. او حتی ادعا کرد که می‌تواند با فرشتگان و شیاطین صحبت کند.
سوانته آرنیوس
اسوانته آرنیوس دانشمند سوئدی است که موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد. این دانشمند علاوه بر تخصص در علم فیزیک به‌عنوان شیمی‌دان نیز پذیرفته شده است.
یونس یاکوب برزلیوس
یونس یاکوب برزلیوس شیمی‌دان سوئدی بود که اغلب در کنار رابرت بویل، آنتوان لاووازیه و جان دالتون از بنیانگذاران شیمی مدرن به شمار می‌رود. از او به‌عنوان پدر شیمی سوئد نیز یاد می‌شود. یونس ژاکوب برزلیوس نیز به‌خاطر کمک‌های عظیم در زمینه استوکیومتری اعتبار دارد.
اکسل فردریک کرونستد
اکسل فرریک کرونستد شیمی‌دان و کانی‌شناس سوئدی بود. او به‌خاطر کشف نیکل در سال ۱۷۵۱ در یادها است . این دانشمند با معرفی لوله دمنده در بین کانی‌شناسان اعتبار دارد. در سال ۱۷۵۳ اکسل فرریک کرونستد به عضویت آکادمی سلطنتی علوم سوئد در آمد.
بورسیه تحصیلی بین المللی لینچوپینگ

آشنایی با شهرهای کشور سوئد

استکهلم

پایتخت و همچنین بزرگترین شهر سوئد استکهلم می باشد. در سال 1436 استکهلم رسما به عنوان پایتخت سوئد برگزیده شد. این شهر در بین دریاچه مولار (Malaren)، خلیج نمک (Saltsjon) و دریای بالتیک واقع شده است. این شهر بر روی جزایر متعددی که با استفاده از پل به یکدیگر متصل می شوند، بنا شده است و به دلیل موقعیت مکانی و تاریخی به عنوان یکی از زیباترین پایتخت های جهان شناخته می شود. در قسمت مرکزی شهر ساختمان های قرون وسطی مربوط به قرن شانزدهم و هفدهم به چشم می خورد، که به خوبی حفظ شده اند و زیبایی این شهر را دوچندان نموده اند.
در اواسط قرن هفدهم به موجب قرارداد تجاری که بین تجار سوئدی و فنلاندی بسته شد، این شهر سریعا توسعه یافت، در این مدت کشور سوئد به صورت موقت به یک قدرت بزرگ در منقطه تبدیل شده بود. در همین دوران ادارات دولتی در شهر بوجود آمدند و این شهر به یک واحد اداری مستقل مبدل گردید. بسیاری از آکادمی های علمی و انجمن های ادبی که امروزه در استکهلم به چشم می خورد مربوط به همین دوران می باشد.
استکهلم تا قرن هفدهم به مرکز فرهنگی کشور سوئد تبدیل شد و تا به امروز همچنان این لقب را برای خود حفظ کرده است. این شهر نه تنها مرکز فرهنگی سوئد محسوب می شود بلکه پیشروترین منطقه صنعتی آن نیز می باشد. این شهر در زمینه تولید فلز، کاغذ، مواد غذایی، مواد شیمیایی و ماشین آلات پیشرو است. استکهلم دومین بندر بزرگ سوئد و مقر بسیاری از بانک ها، شرکت های بیمه، دفاتر دولتی و همچنین موسسات مختلف آموزشی و علمی می باشد.
شهر استکهلم از نظر مراکز آموزشی در سطح پیشرفته‌ای قرار دارد؛ به همین دلیل استکهلم بهترین گزینه برای کسانی است که به دنبال مهاجرت تحصیلی هستند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که در شهر استکهلم نرخ بیکاری بسیار کم است.

گوتنبرگ

از دیگر شهر های مهم کشور سوئد می توان به گوتنبرگ، بزرگترین شهری بندری با ساختمان های نئوکلاسیک، پارک ها و مراکز بازی و تفریحی متعدد اشاره کرد. این شهر در ساحل غربی سوئد واقع شده است. گوتنبرگ بدلیل داشتن جمعیت دانشجو و دانش آموز بالا دومین شهر پر جعیت کشور سوئد می باشد، ولی نسبت به پایتخت آرامش بیشتری در خیابان های آن به چشم می خورد. این شهر به دلیل نزدیکی به آب، دارای آب و هوای ملایم و نسبتا گرم می باشد و در اکثر اوقات سال حتی در ماه های گرم سال هم، در گوتنبرگ باران می بارد. این شهر همچنین به دلیل داشتن غذاهای دریایی خاص و لذیذ بسیار مورد توجه غذا دوستان قرار گرفته است.
مکان های تفریحی در گوتنبرگ عبارتند از:
پارک تفریحی لیزبرگ ( Liseberg Amusement Park ): یکی از بزرگترین و محبوبترین پارک های اسکاندیناوی است که هر ساله میزبان بیش از 4 میلیون نفر بازدید کننده می باشد. با توجه به بازی های هیجان انگیزی که در این پارک وجود دارد شما می توانید ساعت ها در آن سرگرم باشید.
پارک Slottsskogen: یکی از بزرگترین پارک های جنگلی این منطقه می باشد که در گذشته جنگل بکر بوده است و بعد از شکل گیری شهر به صورت یک پارک جنگلی محافظت شده در آمده است. در این پارک شما می توانید از تماشای گونه های مختلف جانوری که بیشتر آنها خاص کشور سوئد می باشد، در یک باغ وحش کوچک لذت ببرید.
باغ گیاه شناسی گوتنبرگ (Botaniska): این پارک محل مناسبی برای دوستداران گل و گیاه محسوب می شود. در صورتی که شما نیز به انواع گل و گیاه مخصوصا گیاهان نادر علاقه دارید می توانید ساعت ها با گشت و گذار در این پارک از دیدن گونه های متفاوت گیاهی لذت ببرید.
موزه هنر گوتنبرگ (Goteborgs Konstmuseum ): شهر گوتنبرگ برای دوستداران هنر نیز سرگرمی های خاص خود را دارد که یکی از آنها موزه هنر گوتنبرگ است. در این موزه آثار هنرمندان بزرگی مانند پیکاسو، ادوارد مونچ و مونت به چشم می خورد. همچنین در فصل های مختلف سال نمایشگاه های آثار هنری سایر هنرمندان در این موزه به نمایش گذاشته می شود.
هاگا ( Haga ): اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که به زندگی در قرون گذشته علاقه دارید می توانید با گشت و گذار در هاگا برای مدتی کوتاه در قرن هفدهم زندگی کنید. این منطقه یکی از مناطق قرون وسطایی کشور سوئد به حساب می آید که با داشتن خیابان های شلوغ، کافه ها و خانه های چوبی شما را برای مدتی از دنیای مدرن جدا کرده و با خود به گذشته ببرد.
یونیورسیوم ( Universeum ): یونیورسیوم یک مرکز علمی بسیار بزرگ در قسمت مرکزی این شهر است که در آن می توان برای ساعت ها، زیبایی های علم را به چشم دید. یونیورسیوم بزرگترین آکواریم اروپا را در خود جای داده است. شما در این آکواریم می توانید گونه های متفاوت آبزیان از جمله کوسه ها را از نزدیک مشاهده کنید. همچنین با سفر در جنگل مصنوعی گرمسیری این مرکز از نزدیک با حیوانات جنگل های گرمسیری مانند مارمولک، حشرات، مارها و … آشنا می شوید.
قلعه اسکانسن کرونان ( Skansen Kronan ): یکی دیگر از مکان های تاریخی گوتنبرگ، قلعه اسکانسن کرونان است که در سال 1697 به منظور محافظت از شهر در برابر حمله دانمارکی ها ساخته شد. این قلعه امروزه به موزه و مکانی برای بازدید گردشگران تبدیل شده است.
بازار ماهی (Feskekörka): همونطور که در پاراگراف های قبلی گفته شد غذاهای دریایی گوتنبرگ بسیار معروف است. به همین منظور مکانی خاص برای معرفی، پخت و سرو این غذاهای دریایی در شهر گوتنبرگ در نظر گرفته شده است که به آن بازار ماهی گفته می شود. این بازار در ساختمانی به شکل کلیسا قرار دارد و به نام کلیسای ماهی معروف می باشد.
درباره گوتنبرگ باید این نکته را بدانید که اقتصاد آن از قدرت بالایی برخوردار است. در واقع باید به این نکته اشاره کرد که در شهر گوتنبرگ به دلیل مناطق دیدنی بسیار زیبا، هرساله گردشگران زیادی به آن سفر می‌کنند که باعث گسترش سطح اقتصادی در آن می‌شود.

مالمو

مالمو شهری با معابر سنگ فرش، بافت قرون وسطایی و ساختمان های زیبای آجری. این شهر در قسمت جنوبی کشور سوئد و نزدیکی کپنهاگ پایتخت دانمارک، قرار دارد به همین دلیل ممکن است هر روزه تعداد زیادی دانمارکی را در این شهر ملاقات کنید که برای دیدن این شهر زیبا به مالمو آمده اند. این شهر بوسیله پلی به نام پل اورساند به کپنهاگ متصل می شود. شهر مالمو از دسته شهرهای صنعتی و دانشگاهی کشور سوئد به حساب می آید. دانشگاه های معروف سوئدی مانند دانشگاه جهانی دریانوردی و کشتیرانی در این شهر قرار دارد.
از مکان های تاریخی این شهر می توان به قصرMalmohus و برج ترنینگ تورسو Turning Torso اشاره کرد. شهر مالمو هم مانند سایر شهرهای قسمت جنوبی سوئد دارای آب و هوای معتدل می باشد و تابستان ها در این شهر گرم و دلپذیر است. فوتبالیست معروف سوئدی زلاتان ابراهیمویچ در این شهر متولد شده است.
شهر مالمو از نظر اقتصادی در وضعیت عالی قرار دارد؛ زیرا بهترین کارخانه‌ها و شرکت‌ها در آن قرار دارند. از بهترین شرکت‌های شهر مالمو می‌توان به مواردی همچون کارخانه نان و شیرینی یاگن، کارخانه اسکانسکا، کارخانه ای آن اسیوریه و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

آپسالا

آپسالا شهر پارک ها و باغ های جذاب است که روزانه تعداد زیادی از مردم استکهلم را به خود جذب می کند. از نظر موقعیت جغرافیایی این شهر در سواحل شرقی کشور سوئد واقع شده است. بزرگترین کلیسای جزیره اسکاندیناوی در شهر آپسالا قرار دارد و مردم از قسمت های مختلف این شبه جزیره برای دیدن کلیسا به این شهر سفر می کنند. از ویژگی های دیگر این شهر می توان به حمل و نقل راحت، وجود دانشگاه های بسیار و همچنین شب های پر شور نشاط اشاره کرده. مجموعه این ویژگی ها باعث جذب جوانان بسیاری به این شهر شده است.
آپسالا مرکز برگزاری مراسم و جشنواره های کشور سوئد می باشد. هر ساله جشنواره معروف رگا (Uppsala Reggae Festival) که یکی از پرطرفدارترین جشنواره های موسیقی در شمال اروپاست و همچنین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه (Uppsala International Short Film Festival) معتبرترین و معروف ترین جشنواره فیلم کوتاه اروپا، در این شهر برگزار می شود.
شهر آپسالا از نظر گردشگری در لیست بهترین مناطق کشور سوئد قرار دارد؛ به همین دلیل هرساله افراد زیادی از نظر گردشگری به آن سفر می‌کنند. از بهترین مناطق شهر آپسالا سوئد می‌توان به مواردی همچون قلعه اوپسالا، کلیسای جامع اوپسالا، خانه برور هورتس اوپسالا و بسیاری از مناطق دیدنی دیگر اشاره کرد.

واستراس

واستراس شهر دریاچه مالاران که بدلیل داشتن بافت مدرن و سنتی در کنار هم یکی دیگر از قطب های گردشگری این کشور محسوب می شود. وجود خانه های چوبی و خیابان های سنگ فرش موقعیت توریستی فوق العاده ای را در این شهر فراهم کرده است. یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری این شهر سواحل دریاچه مالاران می باشد. از نظر جغرافیایی این شهر در جنوب شرقی سوئد و در نزدیکی آپسالا قرار دارد.
کسانی که قصد مهاجرت به کشور سوئد و زندگی در یکی از آرام‌ترین شهر‌های آن را دارند، شهر واستراس برای آن‌ها بهترین گزینه است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که شهر واسترس به دلیل مناطق دیدنی و بافت زیبای شهری برای بازدید به‌عنوان گردشگر پیشنهاد می‌شود.

هلسینگبورگ

این شهر در قسمت جنوبی سوئد قرار دارد. شهر هلسینگبورگ نزدیکترین شهر به دانمارک است. از طریق این شهر براحتی با عبور از تنگه اورسوند میتوان وارد دانمارک شد. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی و نزدیکی دانمارک اهمیت ویژه ای برای کشور سوئد دارد. موسیقی در این شهر جایگاه خاصی دارد و هلسینگبورگ به مهد موسیقی در بین شهرهای اروپایی معروف است. بافت قدیمی و قرون وسطایی در این شهر با حفظ ساختمان های قدیمی، کلیساها و قلعه های قرون وسطی بخوبی حفظ شده است. از مراکز دیدنی این شهر می توان به ساختمان شهرداری رادهوست، مجموعه فرهنگی دانکرز، دژ قلعه شرنان، باغ موزه فدریکسدال و کلیسای سانت مری اشاره کرد.
شهر هلسینبورگ در کشور سوئد از نظر درمانی و آموزشی از موقعیت مطلوبی در سوئد برخوردار است؛ به همین دلیل برای آن دسته از افرادی که قصد تحصیل یا درمان بیماری خود را دارند مناسب است. همچنین اگر به دنبال شهری در سوئد هستید که تمام امکانات رفاهی را در خود جای داده باشد، هلسینبورگ به شما پیشنهاد می‌شود.

کالمار

شهر کالمار سوئد هم مانند دیگر شهرهای این کشور تاریخ را به خوبی در خود حفظ کرده است. این شهر دارای موزه های متعددی می باشد که از مهم ترین آنها می توان به موزه لوکال و موزه ماریتایم اشاره کرد. در شهر کالمار قصر زیبایی به همین نام قرار دارد که هر روزه گردشگران زیادی را به این شهر جذب می کند. این شهر از نظر جغرافیایی در جنوبی ترین قسمت کشور سوئد واقع شده است و با دریای بالتیک هم مرز می باشد. یکی از مناطق دیدنی کالمار جزیره اولاند است که در دریای بالتیک قرار گرفته است.
در واقع اگر بخواهیم میزان تغییرات شهر‌های سوئد از قدیم تاکنون را مقایسه کنیم، کالمار کمترین میزان تغییرات را تجربه کرده است. این کشور به دلیل آنکه هرساله با ورود گردشگران زیادی مواجه می‌شود، توسط دولت سوئد موردتوجه خاصی قرار می‌گیرد. یک نکته مهم که درباره شهر کالمار باید به آن اشاره کرد، امکانات رفاهی فراوان برای زندگی است.

سیگتونا

در گذشته شهر سیگتونا پایتخت سوئد بود. تابستان ها در این شهر دارای هوای مطبوع و دلچسبی می باشد. در یک روز زیبای تابستانی نشستن در خانه ها و کافه های زیبای چوبی و نوشیدن یک نوشیدنی خنک انرژی شما را برای ادامه روز چندین برابر می کند. در روزهای گرم و مطبوع تابستانی این شهر میزبان توریست های بسیاری می باشد.
شهر سیگتونا دارای مناطق دیدنی زیبایی است؛ به همین دلیل مردمی که در این کشور زندگی می‌کنند بسیار شاد و خجسته به زندگی خود ادامه می‌دهند. در شهر سیگتونا سیستم حمل‌و‌نقل بسیار قوی است؛ پس شهروندان در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند میان نقاط مختلف شهر جابه‌جا شوند.

کیرونا

شهر کیرونا به شهر معادن آهن معروف است. این شهر در شمال کشور سوئد واقع شده است و محصولات معدنی فراوانی از معدن های کیرونا استخراج می شود. از جاذبه های کیرونا کلیسای قدیمی با برج بلند می باشد که در بالاترین نطقه این برج زنگوله ی بزرگی قرار دارد. شهر کیرونا یکی از مهم ترین مراکز علمی کشور سوئد یعنی انستیتو فیزیک فضایی سوئد را، در خود جای داده است.
شهر کیرونا مرکز علم و دانش در کشور سوئد است و از مراکز علمی پیشرفته‌ای برخوردار است. همچنین اگر به دنبال یک شهر ایده‌آل برای زندگی هستید که چشم‌انداز‌های عالی و امکانات رفاهی فراوانی داشته باشد سوئد گزینه مناسبی برای شما است.

شهرهای ایرانی نشین سوئد

اگر قصد مهاجرت به سوئد را داشته باشید، حتماً دوست دارید در شهرهایی ساکن شوید که مهاجران ایرانی بیشتری دارند. به طور کلی، چند شهر در کشور سوئد هستند که به خاطر شرایط خود بیشتر مورد استقبال مهاجران قرار می‌گیرند. این شهرها عبارت‌اند از:

استکهلم

استکهلم یکی از مشهورترین شهرهای سوئد است که به عنوان یک پیشگام در نوآوری شناخته می‌شود. کیفیت زندگی در پایتخت سوئد بسیار بالا است و متقاضی شرایط خوبی برای پیدا کردن کار دارد. همچنین در این شهر تنوع فرهنگی زیادی دیده می‌شود.

گوتنبرگ

این شهر دومین شهر بزرگ سوئد است. طبیعت زیبای گوتنبرگ شما را جذب می‌کند و می‌توانید از خدمات عالی تحصیلی در آن نیز بهره‌مند شوید. همچنین هزینه‌های زندگی شما در این شهر کمتر از استکهلم خواهد بود.

مالمو

 این شهر را اغلب افراد به واسطه زیبایی طبیعت و مردمان خون گرم آن می‌شناسند. هزینه‌های زندگی در این شهر چند فرهنگی بسیار مناسب‌تر از شهرهای دیگر است و شما به عنوان یک فرد مهاجر مشکلی با مردمان بومی این منطقه نخواهید داشت.

اوپسالا

 اوپسالا شهری بسیار زیبا است که شما را مجبور به پرداخت هزینه‌های زیادی نخواهد کرد. اگر به عنوان یک مهاجر قصد زندگی در شهری مقرون‌به‌صرفه را دارید، اوپسالا گزینه خوبی برای شما خواهد بود. در این شهر فرهنگ‌ها و مذهب‌های بسیار متنوعی را خواهید دید.

سلنا

سلنا را می‌توان یکی از بهترین گزینه‌ها برای زندگی در سوئد دانست که مهاجران ایرانی زیادی نیز دارد. همچنین فرصت‌های کاری در این شهر زیاد هستند.

هزینه زندگی در سوئد

هزینه زندگی در کشور سوئد زیاد است. استکهلم پایتخت سوئد تقریباً گران‌ترین شهری است که می‌توان در آن زندگی کرد. در حقیقت، در سال 2022، این شهر در بین 227 شهری که زندگی در آن‌ها هزینه زیادی دارد، رتبه هشتم را به دست آورد، اما در سمت دیگر ماجرا می‌بینیم که میانگین حقوقی افراد در این شهر بالاتر از شهرهای دیگر سوئد است.

از این رو، اگر بتوانید در حومه شهر استکهلم ساکن شوید، نسبت به بخش‌های داخلی شهر هزینه کمتری خواهید داشت. استانداردهای زندگی در سوئد در سطح بالایی قرار دارند. هزینه کرایه خانه یا خرید آن در سوئد بسیار سنگین است و بعد از آن، بیشترین هزینه‌ای که باید بپردازید، هزینه مواد غذایی و پوشاک است. به طور میانگین می‌توان گفت یک خانواده چهار نفره در این کشور تقریبا  3298.9 دلار هزینه دارند. این مبلغ را برای یک فرد مجرد می‌توان 899.4 دلار در نظر گرفت که البته با توجه به شهرهای مختلف و سبک زندگی فرد ممکن است تغییر کند.. در یک مقایسه کلی هزینه زندگی در سوئد 87.5 درصد بیشتر از ایران خواهد بود.

زبان رسمی مردم سوئد

زبان رسمی این کشور، سوئدی است. زبان سوئدی به زبان های نروژی و دانمارکی بسیار نزدیک است. در شمال این کشور بدلیل نزدیکی به فنلاند مردم به زبان فنلاندی هم صحبت می کنند. زبان سوئدی مانند زبان فارسی گویش های متعددی دارد و مردم به گوییش های متفاوت تکلم می کنند. البته یکی از مزیت های مردم سوئد این است که علاوه بر زبان سوئدی به زبان انگلیسی هم تسلط دارند و به راحتی مهاجران و توریست ها می توانند با آن ها ارتباط برقرار کنند.

رنکینگ جهانی کشور سوئد

سوئد در سال ۲۰۲۲ به‌عنوان یکی از برترین کشور‌های جهان برای زندگی معرفی شده است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که سوئد یکی از بزرگ‌ترین کشور‌های جزء اتحادیه اروپا است. در این کشور نرخ مالیات بسیار کم بوده و زیرساخت‌های پیشرفته حمل‌ونقل باعث محبوبیت آن میان مردم شده است. مراقبت‌های بهداشتی و همچنین تحصیلات دانشگاهی رایگان هستند. در ادامه به رتبه‌بندی کشور سوئد از جنبه‌های مختلف در جهان اشاره می‌کنیم:

 

دسته‌بندی

رنکینگ

ماجراجویی

۲۲

چابکی

۱۰

نفوذ فرهنگی

۱۰

کارآفرینی

۱۰

میراث

۳۸

قدرت

۲۶

کیفیت زندگی

۳

وضعیت اجتماعی

۴

دسته بندی

رنکینگ

اقتصاد

2

دیجیتالی‌شدن

3

دسترسی به خدمات دیجیتال

4

شاخص جهانی نوآوری

3

سهولت انجام کسب‌وکار

10

وضعیت اجتماعی مردم

4

 

شرکت‌های ایرانی در سوئد

ازآنجایی‌که در سوئد اقتصاد بسیار قوی وجود دارد متقاضیان می‌توانند از طریق ثبت شرکت در آن به سودآوری بالایی دست پیدا کنند. در چند سال اخیر ایرانیان بسیاری در کشور سوئد موفق به ثبت شرکت در آن شده‌اند که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را نام برده‌ایم.

 

نام شرکت

مؤسس

شرکت تجهیزات فنی آمبولانس

اکبر صدیق

گروه شرکت‌های پارس

علی اکبر کریمی

شرکت نرم‌افزاری کومسول

فرهاد سعیدی

شرکت دلتاکو

سیامک علیان

 

بررسی برندهای معروف در کشور سوئد

به لطف اقتصاد قدرتمند در سوئد، برند‌های مختلفی در حوزه محصولات مختلف در آن به وجود آمده‌اند. در ادامه قصد داریم شما را با برترین برند‌های کشور سوئد آشنا کنیم.

برند Cheap Monday

برند چیپ ماندی که در اثر مواقع در طراحی محصولات جین به‌خصوص شلوار فعالیت دارد، در کشور‌های مختلف دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار است. طراحی منحصربه‌فرد باعث شده است که محصولات آن در دنیا از پرفروش‌ترین‌ها به‌حساب بیاید. طرح لوگوی برند Cheap Monday به شکل یک جمجمه است که به خاص بودن آن می‌افزاید.

برند Acne

اگر در دنیای مد و زیبایی حضور دارید احتمالاً تاکنون بار‌ها نام برند Acne به گوشتان خورده است. این برند که در دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار است در تولید اکسسوری‌های مردانه و زنانه، پوشاک، کیف، کفش و غیره فعالیت دارد. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که محصولات این برند به طور کامل منحصربه‌فرد بوده و از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

برند دوربین هاسبلاند

تمام کسانی که در دنیای فیلم‌برداری و عکس‌برداری حضور دارند، محصولات شرکت هاسبلاند را یکی از باکیفیت‌ترین‌ها در بازار می‌دانند. هاسبلاند یک برند سوئدی است که به لطف تلاش‌های ویکتور هاسبلاند محصولات فوق‌العاده باکیفیتی را تولید و در بازار عرضه می‌کند.

برند کونیگزگ

شرکت کونیگزیگ که در سوئد قرار دارد، تولیدکننده انواع خودروهای باکیفیت و روز دنیا است. محصولات برند کونیگزگ به دلیل شتاب بالا، ایمنی بالا، طراحی بی‌نظیر و بسیاری از موارد دیگر محبوبیت بالایی را میان مردم در نقاط مختلف دنیا دارد.

برند Filippa K

شرکت Filippa K که در حوزه تولید پوشاک و موارد مشابه فعالیت می‌کند، از معروف‌ترین برند‌ها در جهان است. به لطف همین محبوبیت محصولات این برند از قیمت بالایی برخوردار هستند.

برند WESC

WESC یک برند سوئدی است که در حوزه تولید پوشاک فعالیت دارد. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که شرکت WESC در شهر استکهلم سوئد پایه‌گذاری شده است.

دین مردم سوئد

بیشتر مردم سوئد مسیحی هستند و گرایش ۷۰ درصد مردم به سمت مسیحیت پروتستان لوتری است. مردمی با سایر گرایش های مسیحیت مانند کاتولیک و ارتدکس نیز در این کشور زندگی می کنند. بر اساس سند آزادی بین المللی دینی، افرادی با سایر ادیان مانند دین اسلام نیز به راحتی در این کشور زندگی می کنند. تقریبا ۵ درصد افراد ساکن در کشور سوئد به دین اسلام گرایش دارند.

حکومت در کشور سوئد

پایه و اساس حکومت در این کشور بر اساس قدرت عمومی مردم است و مردم نقش تعیین کننده ای در سیاست دارند. تمامی افراد از حقوق یکسانی برخوردارند و می توانند آزادانه بر فعالیت های سیاستمداران و نهادهای عمومی نظارت داشته باشند.
انتخابات عمومی هر چهار سال یکبار در کشور سوئد برگزار می شود و مردم در این انتخابات اعضای پارلمان، شورای شهر و نمایندگان خود را انتخاب می کنند.
مردم این کشور همچنین با شرکت در همه پرسی ها، عضویت در یک حذب سیاسی و یا اظهار نظر در مورد گزارش های ارائه شده توسط دولت می توانند بر سیاست سوئد تاثیر مستقیم داشته باشند.
سوئد کشوری است که همواره با دموکراسی اداره می شود. جامعه دموکراتیک سوئد توسط چهار قانون اساسی که عباتند از: دولت، قانون آزادی مطبوعات، قانون آزادی بیان و قانون جانشینی، اداره می شود. این قوانین که قانون اساسی سوئد را تشکیل می دهند بر همه قوانین اولویت دارند.
اینترنت و رسانه های اجتماعی در سوئد طبق بنیاد اینترنت سوئد، از ۱۰ میلیون نفر جمعیت این کشور ۹۸ درصد به اینترنت خانگی متصل بوده و از امکانات فضای مجازی استفاده می کنند. از برنامه های توسعه ای این کشور تا سال ۲۰۲۵ دسترسی ۱۰۰ درصد مرم به اینترنت خانگی است.
در سال میلادی گذشته (۲۰۲۰) به طور متوسط از هر ۱۰ نفر سوئدی ۹ نفر از رسانه های اجتماعی استفاده کرده اند که این میزان رشد استفاده از رسانه های اجتماعی در این کشور به دلیل همه گیری ویروس کوید ۱۹ بوده است. در سال ۲۰۲۲ از هر ۱۰ نفر سوئدی ۹ نفر از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده‌اند.
محبوب ترین رسانه اجتماعی در این کشور فیس بوک می باشد که بیش از ۸۱ درصد مردم را به سوی خود جذب کرده است. بعد از فیس بوک، اینستاگرام با جذب ۷۱ درصد مردم محبوب ترین شبکه اجتماعی در کشور سوئد است. شبکه اجتماعی دیگری که در بین مردم سوئد محبوبیت خاصی دارد اسنپ چت می باشد، که عموم جامعه برای ارتباط های روزانه خود از این نرم افزار استفاده می کنند. در این میان توییتر از محبوبیت کمتری در بین مردم برخوردار است.محبوب ترین شبکه‌های اجتماعی در این کشور فیس بوک با ۷۰ درصد کاربر، اینستاگرام ۱۳ درصد، توئیتر ۸ درصد، پینترست ۴ درصد و یوتیوب ۳ درصد است.
بورسیه تحصیلی بین المللی لینچوپینگ

اقتصاد و واحد پول سوئد

همانطور که می دانید سوئد یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی محسوب می شود و مردم این کشور از نظر مالی در رفاه زندگی می کنند. به هیمن دلیل هر ساله بر تعداد افرادی که خواهان مهاجرت به این کشور هستند افزوده می شود. بخش عمده بودجه دولت در سوئد از طریق مالیات تامین می شود و میزان دریافت مالیات در این کشور زیاد است.
سوئد کشوری با اقتصاد آزاد است و در زمینه فولاد، صنایع معدنی، صنایع مهندسی، چوب و کاغذ توانسته در اروپا پیشرو می باشد.
این کشور کرون را به عنوان پول رسمی خود اعلام کرده است. کرون نسبت به دلار آمریکا قیمت مناسب تری دارد ولی در بعضی شرایط، ممکن است نوسانات قیمت بسیاری در قیمت کرون مشاهده کنید.
مشاهیر علمی، ادبی، سیاسی و هنری سوئد
کشور سوئد دارای مشاهیر علمی، ادبی، سیاسی و هنری بسیاری است که برخی از آن‌ها توانسته‌اند به دلیل تاریخچه قوی زندگی خود محبوبیت بالایی در میان مردم به دست آورند و بسیار شناخته شوند؛ از جمله:
آلفرد نوبل
آلفرد نوبل یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های علمی کشور سوئد است. این دانشمند موفقیت‌های بسیاری را در عرصه شیمی به دست آورده است. این فرد از مخترعین اصلی جهان بود که دینامیت را به وجود آورد.
اولاً بریت سودرلوند
اگر در دنیای مد حرفه‌ای هستید احتمالاً با نام طراحی معروف همچون اولاً بریت سودرلوند روبه‌رو شده‌اید. این شهر موفق شده است تا در زمینه مد و فشن موفق بسیار زیادی را به دست آورد.
اریکا ایتاما
یک شخصیت مشهور در حوزه تولید لباس‌های صنعتی بوده که در جشن‌ها و همایش‌های زیادی موفق به کسب مدال شده است.
آدولف ادلسورد
از اثر‌های بسیار دیدنی و زیبای آدولف ادلسورد می‌توان به آثار او در حوزه معماری اشاره کرد.
نیکودموس تسین الدر
این فرد یکی دیگر از افراد مشهور اهل سوئد بوده که آثار معماری زیادی را به نام خود ثبت کرده است.

نتیجه گیری

در صورتی که تصمیم به زندگی در کشورهای اروپایی را دارید می توان گفت کشور سوئد گزینه مناسبی برای انتخاب شما می باشد. به دلیل موقعیت جغرافیایی، آب و هوای مطبوع، پوشش گیاهی و امکانات زندگی که دولت این کشور، برای مردم خود فراهم کرده سطح امید به زندگی در این کشور بسیار بالاست و مردم در رفاه فکری و مالی زندگی می کنند. اما به این نکته هم توجه داشته باشید، زندگی در یک کشور اروپایی پیشرفته مقدمات خاص خود را می طلبد که برای راهنمایی بیشتر می توانید از مشاوران ما کمک بگیرید.

سوالات متداول

ASK QUESTION

در این بخش برایتان پرتکرار ترین سوالات مهاجرتی که کلاینت ها از شرکت مهاجرتی ما پرسیده اند را آماده کرده ایم.

آیا آب و هوای سوئد برای ایرانی ها مناسب است؟

در جواب این سوال باید گفت بله با اینکه سوئد نزدیک به قطب شمال است و مناطق شمالی این کشور دارای آب و هوای سردی می باشد ولی مرکز و مناطق جنوبی آن دارای آب و هوای مطبوعی است و زندگی در آن بخصوص برای ایرانی ها لذت بخش است.

رفاه مالی مردم سوئد به چه اندازه است؟

مردم این کشور از نظر مالی در رفاه زندگی می کنند. سوئد یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی محسوب می شود و دارای اقتصاد آزاد است. شرکت های ایرانی بسیاری در سوئد به راحتی در حال فعالیت و تجارت می باشند.

مهم ترین شهر های سوئد کدامند؟

مهم ترین شهر سوئد استکهلم است که پایتخت این کشور می باشد. بعد از استکهلم مهم ترین شهر ها عبارتند از: گوتنبرگ، مالمو، آپسالا، واستراس، هلسینگبورگ، کالمار، سیگتونا، کیرونا.

دین و زبان رسمی مردم سوئد چیست؟

بیشتر مردم سوئد مشسیحی هستند و گرایش ۷۰ درصد مردم به سمت مسیحیت پروتستان لوتری است. زبان رسمی مردم این کشور سوئدی است ولی اکثر مردم به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند.

مشاوره تخصصی رایگان

موسسه هرمس اپلای به عنوان موسسه همکار با موسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم همکاری می کند.

چطور می تونم کمکتون کنم؟