سوییس

سوییس

یکی از کشورهای ایده‌آل برای زندگی سوییس است که در اروپای مرکزی قرار دارد و جزء ثروتمندترین کشورهای جهان به شمار می‌آید. جذاب‌ترین قسمت زندگی در این کشور رؤیایی، سبک زندگی استثنایی آن است، به گونه‌ای که می‌توان به ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون حمل ‌و نقل گسترده و مدرن، مراقبت‌های بهداشتی با بالاترین کیفیت و … اشاره کرد. زندگی در سوئیس هزینه بالایی دارد که می‌توان این امر را یکی از بزرگ‌ترین معایب آن در نظر گرفت.
یکی از افتخارات در کشور سوئیس آب تمیز آن است، به گونه‌ای که حتی در شهرهای بزرگ آن، آب رودخانه به حدی تمیز است که افراد می‌توانند در آن شنا کنند. از دیگر ویژگی‌های زندگی در این کشور تنوع آب‌وهوایی بالا است، به طوری که در قله‌ها شرایط یخ‌بندان حاکم است، شمال آن آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارد و در جنوب نیز می‌توان از آب‌وهوایی گرم آن لذت برد. در این مقاله هدف ما آشنایی با فرهنگ، شهرهای مهم، مزیت‌ها و معایب زندگی در سوئیس است.

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود ۱۴۴۰۰۰ نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در سال ۲۰۱۰، برن در بین ده شهر برتر جهان از نظر کیفیت زندگی قرار دارد. البته برن اولین و تنها شهر سوئیس نیست که در بین با کیفیت ترین شهرهای جهان قرار گرفته است. بنابراین، سوئیس یک کشور محبوب برای سفر و مهاجرت است. لازم به ذکر است که سیاست‌های این کشور در جذب مهاجر با همسایه شمالی خود (آلمان) متفاوت است و مهاجرت به سوئیس نسبت به سایر کشورها دشوارتر است. در ادامه با پایتخت سوئیس بیشتر آشنا خواهیم شد؛ با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

بررسی ویژگی‌های خانواده در سوییس

اغلب خانواده‌ها در سوییس پرتلاش و صرفه‌جو هستند و یک یا دو فرزند دارند. خانواده‌های سوئیسی علاقه وافری به حیوانات داشته و اغلب یک سگ یا گربه دارند و به آن‌ها محبت خود را نشان می‌دهند. در آخر هفته افراد به ملاقات دوستان یا خانواده‌های خود می‌روند یا زمان خود را به گردش و تفریح اختصاص می‌دهند. وعده‌های شام برای آن‌ها مهم است و در آن به صحبت و برنامه‌ریزی برای تعطیلات می‌پردازند. به همین دلیل مهم است که همه اعضا به‌ موقع حضور داشته باشند.
کارهای خانه در سوئیس به طور مشترک انجام می‌شود و تفاوتی بین دختر و پسر وجود ندارد. مردان نیز آشپزی کرده و در شستن لباس و کارهای خانه همکاری می‌کنند. در خانواده‌ها این اعتقاد وجود دارد که هیچ تفاوتی بین دختر و پسر وجود ندارد. به ندرت اتفاق می‌افتد که آن‌ها برای کار خانه خدمتکار استخدام کنند؛ چراکه کارها بین افراد تقسیم می‌شود.

بررسی ویژگی‌های خانواده در سوییس

استان‌ها و شهرهای مختلف سوئیس

سوئیس از ۲۶ کشور تشکیل شده است. پایتخت سوئیس، برن بوده که پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است که در شمال غربی سوئیس واقع شده است. زوریخ در شمال غربی سوئیس در رشته کوه‌های آلپ واقع شده است. شهر زوریخ محل اصلی تجارت است. مردم ایران زوریخ را بهترین شهر برای زندگی می‌دانند. پس از زوریخ، ژنو یکی از بهترین شهرهای جهان از نظر اقتصادی، ثروتمندترین و گران‌ترین است.

شهر لوزان که در آن دانشگاه‌های پیشرفته بسیاری ساخته شد. بازل زیباترین شهر این کشور و مرکز صنعتی سوئیس است. شهر بعدی این کشور زرمات، یکی از زیباترین شهرهای سوئیس است، بیشتر مردم این شهر با دوچرخه سفر می‌کنند به همین دلیل این به شهر بدون خودرو معروف است. لوسرن یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین شهرهای سوئیس است. در کل لیستی از شهرهای سوئیس شامل:

 • برن
 • لوزان
 • بازل
 • لوگانو
 • زوریخ
 • ژنو
 • اینترلاکن
 • زرمات
 • لویرن
 • فولن
 • سنت گالن

زبان در کشور سوییس

این کشور دارای ۳ زبان رسمی و اصلی است و یکی دیگر به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث می‌شود این کشور دارای ۴ زبان شناخته شده باشد. سه زبان رسمی این کشور آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی است. زبان دیگر این کشور رومانش است که شبیه به زبان لاتین است. این زبان توسط حدود ۱ درصد از جمعیت این کشور که در مناطق جنوب شرقی این کشور زندگی می‌کنند، استفاده می‌شود.

حدود ۷۰ درصد مردم آلمانی صحبت می‌کنند که بیشتر در نواحی مرکزی و شمالی این کشور دیده می‌شود که مردم این کشور، به زبان خاص به نام آلمانی سوئیسی و بعد از آلمانی به فرانسوی در بین مردم صحبت می‌کنند. رایج است که افرادی که به این زبان مسلط هستند، بیشتر در غرب این کشور ساکن بوده و افرادی که ایتالیایی صحبت می کنند در مناطق جنوبی این کشور زندگی می‌کنند. پس برای زندگی در پایتخت سوئیس یعنی شهر برن، باید به یکی از این سه زبان تسلط داشته باشید.

بررسی بهترین شهرهای سوئیس

در زیر قصد داریم که برترین شهرهای سوئیس را بررسی کنیم. در صورتی ‌که شما نیز قصد دارید با این شهرها آشنا شوید، با ما همراه باشید.

معرفی شهر برن

سوئیس کشور کوچکی در اروپای غربی است که به دلیل آب و هوا، موقعیت جغرافیایی و همسایگی با کشورهای اتریش، آلمان، فرانسه و ایتالیا، مکانی ایده‌آل برای زندگی دارد. شهرهای این کشور جزو باکیفیت ترین و بهترین شهرهای جهان برای زندگی هستند. شهر برن سوئیس یکی از جذاب‌ترین و بهترین شهرهای جهان برای سفر و زندگی از نظر آب و هوا، فرهنگ، تاریخ است. همچنین به دلیل رویدادهای سالانه آن، بسیاری از مردم آرزوی مهاجرت و زندگی در برن را دارند. زبان رسمی ساکنان این شهر آلمانی است.

رودخانه‌ای به نام R از سه جهت برن را احاطه کرده و از بافت تاریخی شهر می‌گذرد. بافت تاریخی شامل بافت های قرون وسطایی است که هنوز حفظ شده است. برن در سال 1191 بر روی این رودخانه بنا شد. امپراتور روم فردریک دوم این شهر را به عنوان شهر امپراطوری خود انتخاب کرد. برن در سال 1353 به کنفدراسیون سوئیس پیوست و به یکی از تأثیرگذارترین اعضا تبدیل شد. در سال 1831 شهر برن مرکز کانتون برن بود و در سال 1848 به عنوان پایتخت سوئیس انتخاب شد. برن یک شهر اداری و دولتی است و به همین خاطر بسیاری از سازمان های بین‌المللی از جمله اتحادیه جهانی پست در این شهر مستقر هستند.

برترین شهرهای سوئیس

نماد اصلی شهر برن چیست؟

وقتی از برن، پایتخت سوئیس دیدن می‌کنید، همه جا آثار خرس را مشاهده خواهید کرد. از جمله لباس‌ها، پرچم‌ها، روی فواره‌های آب و حتی روی سطل‌های زباله در اطراف شهر و همچنین مشاهده یک خرس قهوه‌ای پیرنه در سواحل رودخانه آر. سنت‌ها و داستان‌های زیادی در مورد تبدیل شدن خرس به نماد برن وجود دارد. طبق افسانه‌ها، علاقه و عشق مردم برن با دوران شکار سلطنتی مرتبط است.

در قرن دوازدهم، برشتولد پنجم، دوک تسرینگن و بنیانگذار برن، تصمیم گرفت نام شهر را بر اساس اولین حیوانی که شکار کرده بود انتخاب کند! همانطور که می‌توانید تصور کنید، اولین حیوانی که شکار شد خرس بود. بنابراین نام شهر به نام خرس یا bear نامگذاری شد. البته صحت و سقم این ماجرا همچنان مورد تردید است. برخی دیگر بر این باورند که نام برن ربطی به شکار پادشاه ندارد و برگرفته از نام باستانی این منطقه یعنی برنودور است که به مرور زمان تغییر کرده است.

در نقاشی‌های قرون وسطی، جنگجویان برنی معمولاً به صورت خرس‌های عصبانی و قدرتمند به تصویر کشیده می‌شدند. در سال ۱۵۱۳، نویسنده‌ای به نام والریوس آنشلم داستانی در مورد سربازان برنی تعریف کرد که یک خرس زنده را در نبرد نوارا اسیر کردند و به شهر بازگرداندند. این خرس در خندق شهر زنده نگه داشته شد و به این ترتیب اولین گودال خرس در شهر برن ایجاد شد. اگرچه روایات و داستان‌های متفاوتی وجود دارد، اما یک چیز مسلم است: پیوند ویژه بین برن و خرس از دوران باستان تا امروز.

موقعیت جغرافیایی برن؛ پایتخت سوئیس

برن، پایتخت سوئیس و مرکز کانتون برن، در بخش غربی سوئیس واقع شده است. این شهر در ارتفاع ۵۴۶ متری از سطح زمین قرار دارد و با مساحتی در حدود ۵۲ کیلومتر و مشرف به کوه‌های یخ است. در ابتدا، برن در یک کوه محصور بود و به رودخانه آر مشرف بود. بعدها پل‌های زیادی بر روی رودخانه ساخته شد و دسترسی به نقاط مختلف شهر فراهم شد. از مهم‌ترین کوه‌های این شهر می‌توان به دو کوه گرتن با ارتفاع ۸۵۸ متر و کوه بانتیگر با ارتفاع ۹۴۷ متر اشاره کرد.

وضعیت آب و هوایی برن

سوئیس به طور کلی کشوری با آب و هوای معتدل خنک و بارندگی سالانه فراوان است. این موضوع در مورد برن، پایتخت سوئیس نیز صدق می‌کند. برن آب و هوای سردی دارد و در تمام فصول، حتی گرم ترین فصول، باران را می‌توان انتظار داشت. میانگین دما در این شهر ۱۱.۵ درجه سانتیگراد و میانگین بارندگی بیش از ۸۶۶ میلی متر است. گرم‌ترین ماه سال در این شهر جولای با میانگین دمای ۲۶ درجه سانتی‌گراد و سردترین ماه سال ژانویه با میانگین دمای ۴.۵- درجه سانتی‌گراد است.

وضعیت آب و هوایی برن

 

بهترین زمان سفر به پایتخت سوئیس

بهترین زمان برای سفر به سوئیس بین آوریل و سپتامبر است. در این دوره، جنگل‌های سرسبز و کوه‌های خیره کننده سوئیس در زیباترین حالت خود قرار دارند. پایتخت سوئیس نیز در این مدت میزبان بیشترین تعداد گردشگران است. اواخر بهار به دلیل روزهای طولانی و هوای معتدل و مطبوع بهترین زمان برای سفر است.

از جولای تا اواسط آگوست در برن فصل تعطیلات است و به همین دلیل ممکن است برخی از رستوران ها و مغازه‌های مورد نیاز شما بسته باشند. آب و هوا در برن در طول ماه‌های تابستان متغیر است، بنابراین باید در هر زمانی منتظر تغییرات آب و هوا و بارش باشید.

معرفی شهر ژنو

از جمله شهرهایی که ارزش بازدید دارد، شهر ژنو است. این شهر جزء شهرهای بین‌المللی است و برخی از بهترین جاذبه‌های گردشگری در آن قرار دارند. بزرگ‌ترین دریاچه سوییس در ژنو قرار دارد که جزء بزرگ‌ترین دریاچه‌های اروپا است. چشم‌انداز مسحورکننده کوه‌های آلپ از دیگر خصوصیات شهر ژنو به حساب می‌آید. از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به فواره جت دیو اشاره کرد که جزء بلندترین فواره‌های جهان است.

معرفی شهر لوسرن

یکی از زیباترین شهرهای سوییس، شهر لوسرن بوده که این زیبایی به لطف کوه‌های اطراف و دریاچه زیبای آن به وجود آمده است. در صورتی‌ که با قطار به این شهر سفر کنید، بهتر می‌توانید جاذبه‌های گردشگری آن را ببینید. در این شهر مناظر خیره‌کننده‌ای وجود دارند. از جاذبه‌های گردشگری لوسرن می‌توان به کلیسای یسعویون، پل چَپِل، بنای یادبو شیر، باغ یخچال، موزه روسنگارت، برج‌های دوقلوی هافکریش و … اشاره کرد. گردشگرانی که به این شهر سفر می‌کنند، می‌توانند در زمستان نیز از سرگرمی‌های آن لذت ببرند.

آشنایی با شهر زوریخ

از دیگر شهرهای سوییس، شهر زوریخ بوده که دارای بزرگ‌ترین موزه‌ها و گالری‌های زیبای هنری است. در صورتی‌ که مایل هستید، از مراکز تاریخی، فرهنگی و هنری دیدن کنید، زوریخ مقصد مناسبی برای این امر است که هر ساله مهاجران زیادی را به خود جذب می‌کند.
این شهر از نظر آب‌وهوایی، در بهار و پاییز دارای آب‌وهوای خنک است و در تابستان هوای گرمی با درجه حرارت بالای ۲۴ درجه دارد. زبان اغلب مردم این شهر، آلمانی است، اما زبان‌های دیگری مانند ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی نیز رواج دارند. از مراکز موجود در شهر زوریخ می‌توان به هتل‌های زوریخ، دانشگاه زوریخ و … اشاره کرد.

معرفی شهر بازل

یکی از شهرهای بی‌نظیر در شمال غرب کشور سوئیس، شهر بازل است. این شهر در نزدیک رود راین قرار دارد و یکی از شهرهای پرجمعیت این کشور به حساب می‌آید. بازل جزء شهرهایی ایده‌آل برای افراد هنردوست است و نزدیک ۴۰ موزه در آن وجود دارد. این شهر یکی از شهرهای قدیمی با زیباترین محله‌ها است. مهاجران زیادی هر ساله برای دیدن موزه‌ها، مصرف غذاها و … به بازل می‌آیند.

جاذبه‌های گردشگری پایتخت سوئیس

شهر برن سوئیس دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، هنری و معماری بسیار متنوع و چشمگیر است که در ادامه با ۱۰ مورد از معروف‌ترین جاذبه‌های پایتخت سوئیس آشنا می‌شویم.

کوه گورتن

این کوه که در شمال برن، پایتخت سوئیس قرار دارد و با ارتفاع ۸۶۴ متر، منظره‌ای پانوراما یا ۳۶۰ درجه به کل شهر برن و زیبایی آن دارد. از بالای این کوه می‌توان برج ها و بناهای باستانی و تاریخی برن را دید. این بناهای باستانی هنوز اصالت و زیبایی معماری خود را حفظ کرده‌اند. علاوه بر این منظره فوق العاده‌ای از کوه‌های آلپ خواهید داشت. سفر به این کوه به طرق مختلفی از جمله استفاده از اتوبوس، تراموا (قطار شهری) و حتی مسیرهای پیاده روی امکان‌پذیر است. مسیر تراموا این کوه از نظر زیبایی منظره یکی از جذاب‌ترین مناظر است. از دیگر فعالیت‌های تفریحی این منطقه می‌توان به اسکی در فصول گرم سال و اسکی در فصول سرد سال اشاره کرد.

شهر قدیمی

قسمت قدیمی برن، پایتخت سوئیس خیلی بیشتر از یک محیط ساده و کلاسیک است. این قسمت از شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و با احاطه شدن توسط آب‌های رودخانه آر، بسیاری از آثار قرون وسطایی را به خوبی حفظ کرده است. خیابان‌های سنگفرش، پیاده‌روهای طاق‌دار، کافه‌ها، رستوران‌ها، کتاب‌فروشی‌ها و بسیاری از مغازه‌های زیر ساختمان‌های آپارتمانی، این بخش از شهر را به منطقه‌ای استثنایی تبدیل کرده است. بخش قدیمی برن بهترین جاذبه‌های گردشگری از جمله مجسمه‌های باستانی، برج ها، پل‌های روی رودخانه آر، فواره‌ها و همچنین برج ساعت را در خود جای داده است.

جاذبه‌های گردشگری پایتخت سوئیس

موزه هنر

این موزه هنری با بیش از ۵۱۰۰۰ نقاشی، طراحی، چاپ، مجسمه، عکس و فیلم، قدیمی‌ترین موزه هنر پایتخت سوئیس محسوب می‌شود. قدمت این موزه به سال ۱۸۷۹ برمی‌گردد و شامل آثار هنری سوئیسی از قرن ۱۵، آثار هنرمندان ایتالیایی مانند “دوچیو و فرا آنجلیکو” و نقاشی‌های بین‌المللی مربوط به قرن ۱۹ و اوایل قرن بیستم با تمرکز بر آثار “پل کلی” واسیلی کاندینسکی و پیکاسو است. اطلاعات دقیق تر را می‌توان از طریق وب سایت موزه هنر مشاهده کرد. این موزه در خیابان هودلر قرار دارد و تورهای عمومی و خصوصی برای بازدید از آن برگزار می‌شود.

فرهنگ پایتخت سوئیس

از دیگر پارامترهایی که می‌توان برای توصیف پایتخت سوئیس استفاده کرد، فرهنگ مردم آن است. در دوران باستان، فرهنگ کشورهای همسایه سوئیس بر فرهنگ سوئیس تأثیر داشت، اما اکنون فرهنگ سوئیس رشد کرده است. در این کشور خانواده‌ها کوچک هستند و مرزهای خانوادگی بسیار مهم است. مردم این کشور در مورد کار یکدیگر کنجکاو نیستند و رفتار همسالان برای آنها بسیار مهم است.

شهروندان این کشور از امنیت و آرامش بالایی برخوردارند. قوانین این کشور بسیار سخت گیرانه و خطرناک است و هرکس که اشتباه کند قانون متخلفان را جدی می‌گیرد. به همین دلیل، شهروندان سعی می کنند قانونمند و سختگیر و محافظه کار باشند. البته این را هم باید بگوییم که از آنجایی که مردم در این کشور به ۳ زبان مختلف صحبت می‌کنند، فرهنگ آن ناخودآگاه تحت تأثیر فرهنگ این ۳ کشور قرار گرفته است.

دین در کشور سوئیس

بیشتر جمعیت سوئیس مسیحی هستند. مسیحیت کاتولیک در بین مردم این کشور محبوبیت بیشتری دارد و طرفداران زیادی دارد. مردم پس از مسیحیت کاتولیک‌ها، پروتستان ها، ارتدوکس‌ها و سایر زیرگروه‌های مسیحیت هستند. بعد از مسیحیت، اسلام دینی است که مردم به آن گرویده‌اند و دومین دین بزرگ این کشور است. حدود ۴ درصد از جمعیت این کشور پیرو ادیان دیگر هستند و درصدی از جمعیت این کشور پیرو هیچ مذهبی نیستند.

وضعیت آموزش و پرورش در کشور سوئیس

یکی از دغدغه‌هایی که ممکن است برای متقاضیان مهاجرت به این کشور وجود داشته باشد، وضعیت آموزشی این کشور است. سیستم آموزشی در سوئیس بزرگ، پیشرفته و قوی است. اگر بخواهیم استانداردهای این کشور را با سایر کشورهای اروپایی مقایسه کنیم، این کشور از ویژگی‌ها و رتبه بالاتری نسبت به سیستم‌های آموزشی کشورهای دیگر برخوردار است. نظام این کشور توجه ویژه‌ای به استعدادهای مردم دارد.

سیستم آموزشی این کشور در تلاش است تا دانش آموزان پس از اتمام تحصیل، در رشته‌های خود متخصص و حرفه‌ای شوند تا وارد محیط کار شوند. البته این را هم بگوییم که آموزش در مدارس دولتی و غیردولتی تفاوتی ندارد. تحصیل در مدارس دولتی این کشور برای همه رایگان است. سیستم آموزشی در این کشور شامل: آموزش ابتدایی (برای سنین ۶-۱۲ سال)، آموزش متوسطه ابتدایی (سنین ۱۵-۱۲ سال)، آموزش متوسطه آکادمیک (سنین ۱۵-۱۹ سال) و آموزش حرفه ای (سنین ۱۵-۱۹ سال) است. افراد پس از گذراندن این دوره‌ها، می‌توانند در دانشگاه‌های سوئیس ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهند. این کشور از ۲۰ دانشگاه خوب تشکیل شده است. یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های این کشور که رتبه اول سوئیس و رتبه ششم جهان را به خود اختصاص داده است، دانشگاه فناوری فدرال زوریخ است.

مزایای زندگی در سوئیس

زندگی در شهرهای رؤیایی سوییس مزایای زیادی را به دنبال دارد. در ادامه قصد داریم مزایای زندگی در سوئیس را بیان کنیم.

کیفیت بالای زندگی

سوئیس یکی از کشورهایی است که از لحاظ رتبه‌بندی در جهان، جزء بهترین کشورها به حساب می‌آید. در سال ۲۰۲۱ سوئیس از نظر رفاه، شغل و درآمد، ثروت، وضعیت سلامتی، ارتباطات اجتماعی، کیفیت محیطی، آموزش و … بهترین رتبه را به دست آورده است. اغلب افرادی که در سوئیس زندگی می‌کنند، از نظر امنیت شخصی، مهارت‌ها و تعادل بین کار و زندگی در سطحی بالاتر از حد متوسط هستند.
حدود ۸۰ درصد از افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند، شاغل هستند و حقوق خوبی دریافت می‌کنند. مردمی که در سوئیس اسکان دارند، تا ۸۴ سال عمر می‌کنند و از زندگی بسیار راضی هستند. جالب است بدانید که در سال ۲۰۲۱، سوئیس رتبه چهارم را به‌ عنوان بهترین کشور کسب کرد و امتیاز بسیار خوبی برای امنیت و ثبات سیاسی به دست آورد. از دیگر نمرات برتری که این کشور به دست آورده، در حوزه آموزش و بهداشت است.

نظم ایده‌آل در سوئیس

اگر شما انسان وقت‌شناسی هستید، سوئیس یکی از بهترین کشورها برای شماست. افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند، وقت‌شناسی را مهم می‌دانند. به طور مثال، برای موفق بودن در تجارت نظم بسیار مهم است. در سوئیس می‌توان این انتظار را داشت که حمل ‌و نقل عمومی دارای نظم مناسب و ایده‌آلی باشد. کارشناسان فعال در سوئیس برنامه‌ریزی دقیقی را برای قطارها فراهم می‌کنند. علاوه بر برنامه‌ریزی، این کشور برترین سیستم‌های جهان را از نظر امنیت و کارایی دارد.

مزایای زندگی در سوئیس

استفاده از طبیعت بکر

سوییس جزء کشورهایی است که از لحاظ زیبایی طبیعی با نام تاج جواهرات اروپا شناخته می‌شود. زندگی در این کشور قطعاً برای افرادی که علاقه‌مند به طبیعت، کوهنوردی و ورزش‌های زمستانی هستند، بسیار ایده‌آل است. یکی از مناظر مهم سوئیس کوه‌ها هستند؛ به گونه‌ای که دو سوم این کشور را به خود اختصاص می‌دهند.
از خصوصیات ضروری توپوگرافی این کشور دارا بودن فلات مرکزی، جنگل‌ها و تالاب‌ها است و حدود یک ‌سوم سوئیس را جنگل‌ها تشکیل می‌دهد. در جنگل‌های سوئیس حدود ۵۰۰۰۰ نوع گیاه متنوع از جمله گیاه، قارچ و جانور وجود دارند. ۶ درصد از ذخایر آب شیرین در این کشور است و سوییس به برج آب اروپا نیز معروف است.

فرهنگ متنوع

کشوری که در آن چهار زبان رسمی از جمله آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش وجود دارد، قطعاً از نظر فرهنگی دارای فرهنگ غنی است. در سال‌های اخیر، مهاجرت رونق زیادی پیدا کرده است. علاوه بر این، در این کشور شرکت‌های چند ملیتی زیادی وجود دارند. وجود شرکت‌ها و دانشگاه‌های معتبر در سوئیس باعث شده است تا مهاجران زیادی جهت کار و تحصیل به این کشور مهاجرت کنند.

کارآفرینی ساده

سوئیس جزء کشورهایی است که در آن به ‌سادگی می‌توانید یک شغل جدید ایجاد کنید، مفهوم این سخن این است که هر فردی به ‌آسانی می‌تواند یک کارآفرین سوئیسی باشد. برای این که یک کسب‌وکار را به ثبت برسانید، باید مقیم سوئیس باشید. خبر خوب این است که شما این امکان را دارید تا به مدت ۹۰ روز در سوییس زندگی کرده و کسب‌وکار خود را خیلی سریع ایجاد کنید.

سادگی در باز کردن حساب بانکی

سوئیس جزء کشورهایی است که بانک‌های فراوان و مشهوری دارد. به همین دلیل، این کشور یکی از قطب‌های مالی جهان به حساب می‌آید و افتتاح حساب بانکی در آن به سادگی امکان‌پذیر است. یکی دیگر از امکاناتی که سوییس فراهم می‌کند، این است که افراد می‌توانند از خارج کشور در آن حساب باز کنند.

بهترین و باکیفیت‌ترین سیستم آموزش

سیستم آموزشی سوئیس به‌ عنوان بهترین و شناخته‌شده‌ترین سیستم آموزشی در سطح جهان است. آموزش در مدارس دولتی این کشور برای همه کودکان رایگان است و آن‌ها می‌توانند ثبت‌نام خود را انجام دهند. گزینه‌های متعددی نیز برای آموزش در مدارس خصوصی و بین‌المللی وجود دارد. برای ثبت‌نام در مدارس بین‌المللی لازم است متقاضیان به رقابت، مصاحبه و آزمایش بپردازند.

معایب زندگی در سوئیس

زندگی در سوییس علاوه بر این که مزایایی دارد، ممکن است معایبی نیز به دنبال داشته باشد. در ادامه قصد داریم که این معایب را بیان کنیم.

مخارج بالا

یکی از برجسته‌ترین معایب زندگی در این کشور مخارج بالای آن است. در سال ۲۰۲۱، کشور سوئیس به دلیل عدم مقرون‌به‌صرفه بودن مخارج زندگی، رتبه پنجم را به دست آورد. دو شهر زوریخ و ژنو که از محبوب‌ترین شهرهای سوئیس هستند و مهاجران زیادی را به خود جذب می‌کنند، جزء گران‌ترین شهرها در جهان شناخته می‌شوند.
گران بودن مخارج زندگی در سوئیس باعث به‌ وجود آمدن فاصله طبقاتی می‌شود. سوئیسی‌ها جزء افراد ریسک‌پذیر هستند و به همین دلیل، به بیمه‌های متعددی نیاز دارند. اغلب افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند، بیشتر از میانگین سایر کشورهای اروپایی برای انواع بیمه هزینه می‌پردازند. از دیگر مواردی که باعث ایجاد هزینه برای افراد می‌شود، مواد غذایی است. آمارها نشان می‌دهند که سوئیس گران‌ترین مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را در بین ۳۷ کشور اروپایی دارد.

 

فرهنگ سفت ‌و سخت

فرهنگ سوئیس برای اغلب افراد کشورهای اروپایی آسان است، اما برای اشخاصی که به این کشور مهاجرت می‌کنند، تقریباً دشوار است. مردم سوئیس جزء افرادی هستند که در ارتباطات بسیار مؤدب و محتاط عمل می‌کنند. آن‌ها در محیط کار و در ارتباط با شرکای تجاری همدیگر را با نام خانوادگی صدا می‌کنند و فقط در صورتی از نام کوچک استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه داده شود. از دیگر ویژگی‌های افرادی که در سوئیس زندگی می‌کنند، این است که به حریم خصوصی افراد احترام می‌گذارند.

تعصب علیه خارجی‌ها

گاهی اتفاق می‌افتد که برخی از افرادی که جزء شهروندان سوئیس هستند، نسبت به افراد خارجی مشکوک می‌شوند. آن‌ها نسبت به افراد خارجی بد رفتاری کرده و به صورت تبعیض‌آمیز رفتار می‌کنند. همیشه سوگیری آشکار نسبت به خارجی‌ها وجود ندارد، اما گاهی این سوگیری‌ها قابل ‌مشاهده است. سوگیری‌های سوئیسی‌ها نسبت به افراد خارجی اجاره مسکن و یافتن شغل را با چالش روبرو می‌کند.

بهترین کشورها برای مهاجرت بدون سرمایه

بهترین کشور برای مهاجرت

امروزه مهاجرت از ایران به سایر کشور ها ، قدری پیچیده شده است و برای همین اگر قصد مهاجرت دارید ، بهتر است که قبل از مهاجرت ، به شناخت بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان در سال ۲۰۲۲ بپردازید .

سخن آخر

کشور سوئیس یکی از زیباترین و مدرن‌ترین کشورهای جهان است که سالانه مهاجران زیادی را به خود جلب می‌کند. از خصوصیات ایده‌آل این کشور می‌توان به منظم بودن برنامه‌های مختلف آن از جمله برنامه‌های حمل و نقل عمومی، بالا بودن سطح کیفیت آموزشی، وجود مراقبت‌های بهداشتی با بالاترین کیفیت و… اشاره کرد.
از بهترین شهرهای سوییس می‌توان به برن، ژنو، لوسرن، زوریخ و بازل اشاره کرد. زبان اغلب افرادی که در این شهرها زندگی می‌کنند، آلمانی سوئیسی است، ولی زبان‌های دیگری مانند فرانسوی، ایتالیایی و … نیز رواج دارد. زندگی در این کشور مزایایی همچون کیفیت بالای زندگی، نظم ایده‌آل، استفاده از طبیعت بکر، فرهنگ متنوع، کارآفرینی ساده و … را به دنبال دارد. علاوه بر مزایای زندگی در این کشور، می‌توان به معایبی همچون مخارج بالا، فرهنگ سفت‌وسخت، تعصب خارجی‌ها و … نیز اشاره کرد.

شهر برن پایتخت سوئیس جزو شهرهای جذابی است که هر متقاضی را به سمت خود جذب می‌کند. این کشور جزو ثروتمندترین کشورها محسوب می‌شود و دانشگاه های خوب با رتبه بالایی است که افراد می‌توانند در این کشور به تحصیلات خود ادامه دهند. نکته جالب این کشور برای ایرانیان این است که دین اسلام دومین دین بزرگ این کشور محسوب می‌شود. به هر حال برای مهاجرت یا سفر به پایتخت سوئیس و این کشور، می توانید از مشاوره های کارشناسان مجرب موسسه هرمس اپلای استفاده کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
زبان مردم کشور سوئیس چه زبانی است؟
زبان بیشتر مردم کشور سوئیس زبان آلمانی است اما بعنوان زبان های دیگر کشور سوئیس زبان فرانسوی و ایتالیایی است.
زندگی در کشور سوئیس چه مزایایی دارد؟
زندگی در کشور سوئیس مزایایی بهمراه دارد مانند: کیفیت بالای زندگی طبیعت بکر فرهنگ های متنوع کارآفرینی راحتی در بازکردن حساب بانکی سیستم آموزشی خوب نظم ایده آل
بهترین شهرهای سوئیس کدام شهرها هستند؟
شهر بن شهر ژنو شهر لوسرن شهر زوریخ شهر بازل
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدمهدی
1 سال قبل

آیا میتونیم برای کار یا تحصیل به کشور سوئیس مهاجرت کنیم؟

خانم میرخانی
پاسخ به  محمدمهدی
1 سال قبل

امکان مهاجرت به همه کشورها به طور کلی وجود دارد ولی برای شما باید شرایطتتون به صورت دقیق ارزیابی شود. و متناسب با شرایط شما برای مهاجرت به سوئیس پاسخ داد

کادر هرمس اپلای