مالیات در کانادا

مالیات در کانادا

80 درصد بودجه کانادا از پرداخت مالیات مردم تشکیل می‌شود. دولت با دریافت مالیات در کانادا توانسته است حمایت اجتماعی بسیار پایداری برای جمعیت ایجاد کند. حمایت اجتماعی به پرداخت مستمری و مزایای مختلف اطلاق می‌شود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مالیات در کانادا

مالیات در کانادا با بسیاری از کشورهای دیگر تفاوت دارد. زیرا در این کشور یک سیستم مالیاتی جامع در ازای دسترسی به‌کلیه خدمات اجتماعی و بهداشتی ارائه‌ شده توسط بخش دولتی به‌ صورت یارانه‌ای وجود دارد. همه مردم در سراسر کشور از این مزایا برخوردار هستند.

مالیات به‌ طورکلی یکی از منابع مهم بودجه دولتی در نظر گرفته می‌شود و متوسط مالیات در کانادا حدود 15 درصد درآمد سرانه در نظر گرفته می‌شود. البته این درصد اختیاری است و عدد ثابتی نیست و از استانی به استان دیگر متفاوت خواهد بود. هر استان سیستم مالیاتی خاص خود را در مالیات‌ بردرآمد، دارایی و فروش دارد.

در بودجه دولت فدرال، مالیات‌ بردرآمد به‌ عنوان بزرگ‌ ترین منبع محسوب خواهد شد، درحالی‌ که 15٪ از درآمد دولت فدرال از فروش و مالیات شرکت‌ها تشکیل می‌شود. سیستم مالیاتی کانادا بر اساس اقامت است، نه ملیت. این سیستم همه ساکنان را موظف می‌ کند مانند یک شهروند کانادایی، چه مهاجر قدیمی یا جدید، مالیات بپردازند.

چه کسی باید در کانادا مالیات بدهد؟

در سال 2023، همه شهروندان کانادایی که در قلمرو این کشور درآمد دریافت می‌کنند، صرف‌ نظر از نوع فعالیت خود، باید مالیات پرداختی را به خزانه دولت بپردازند. یعنی مالیات هم توسط افرادی که کارمند هستند و بابت کارشان حقوق می‌گیرند و هم کارآفرینان پرداخت می‌شود.

شهروندان خارجی نیز ملزم به پرداخت مالیات در کشور کانادا به‌ صورت ماهانه هستند. اما این قانون فقط برای آن دسته از مهاجرانی اعمال می شود که بیش از 183 روز در کانادا می‌مانند و در آن درآمد دریافت می‌کنند.

چه کسی باید در کانادا مالیات بدهد؟

طبقه‌ بندی مالیاتی در کانادا

مالیات در  کانادا با پرداخت‌های مختلفی مشخص است که به نوبه خود به انواع زیر طبقه‌ بندی می‌شوند:

 • مستقیم
 • غیرمستقیم
 • مالیات‌ بردرآمد
 • پرداخت برای حمایت اجتماعی از جمعیت

بخش اصلی سیستم مالیاتی در این کشور، مالیات‌ بردرآمد و مالیات بر مصرف محسوب می‌شود. مالیات‌ بردرآمد یک پرداخت مستقیم و مالیات بر مصرف غیرمستقیم در نظر گرفته می‌شوند. هر منطقه نرخ‌های مالیاتی خاص خود را برای پرداخت‌های خاص دارد.

ساختار درآمدهای مالیاتی در بودجه کانادا

همان‌ طورکه گفته شد بیشترین پرداخت مالیات در این کشور از مالیات‌ بردرآمد (32.3 درصد) در نظر گرفته خواهد شد. درآمدهای غیر مالیاتی نیز در رتبه دوم قرار دارند. سهم آنها تقریبا 19.55 درصد از کل خواهد بود. در این سیستم تنها 8.5 درصد به مالیات‌ بردرآمد و 11 درصد به مالیات عمومی اختصاص ‌داده‌ شده است.

سهم اجتماعی نیز معادل 6.6 درصد از کل مشارکت‌ های مالیاتی را تشکیل می‌دهد. در سیستم مالیاتی کانادا مالیات ترجیحی تنها 9.3 درصد خواهد بود. کمترین درصد سهم به سایر مالیات‌ها و عوارض سرزمینی می‌رسد.

اظهارنامه مالیاتی در کانادا

اظهارنامه مالیات در کانادا باید توسط همه شهروندان شاغل و ساکنان این کشور بدون استثنا ارائه شود. این امر در مورد کارآفرینان نیز صدق می‌کند. اظهارنامه مالیاتی در پایان سال قبل تنظیم می‌شود. افراد باید حداکثر تا 30 آوریل اظهارنامه خود را ارسال کنند. به‌ عنوان‌ مثال، سال مالیاتی از یکم ژانویه 2022 آغاز شد و 31 دسامبر سال جاری به پایان رسید. براین‌ اساس اظهارنامه باید در سال 2023 تا پایان آوریل ارسال شود.

مالیات‌ بردرآمد در کانادا

اگر شما مقیم کانادا شوید، باید هر سال تا مهلت 30 آوریل مالیات بپردازید و درآمدی را که در داخل و خارج از کانادا به دست می‌آورید را نیز لحاظ کنید. اگر در خارج از کبک زندگی می‌کنید، باید یک اظهارنامه مالیاتی برای مالیات‌های استانی و فدرال بفرستید.

افرادی هم که در استان کبک زندگی می‌کنند باید دو اظهارنامه جداگانه برای مالیات‌های فدرال و محلی بفرستند. مالیات‌ بردرآمد در کانادا مانند سایر کشورها تصاعدی است و مالیات‌ بردرآمد به درآمد سالانه ساکنان در قلمرو آن بستگی دارد. حقوق در کانادا نسبتا بالا در نظر گرفته می‌شود و بر اساس آن مالیات ‌بردرآمد محاسبه خواهد شد.

مالیات‌ بردرآمد در کانادا

میزان مالیات‌ بردرآمد کانادا در سال 2023

مالیات‌ بردرآمد در کانادا مالیات فدرال نامیده می شود. مقدار آن به‌ طور مستقیم به سطح دستمزد بستگی دارد. در این راستا اگر حقوق فردی بیش از 7500 دلار و کمتر از 42700 دلار در سال باشد باید 15 درصد از درآمد خود را به مالیات اختصاص دهد.

برای دستمزدهای بین 42700 تا 85400 دلار، نرخ مالیات به 22 درصد افزایش می‌یابد. اگر مبلغ بالاتر از 85400 دلار و کمتر از 132400 دلار باشد، مالیات 26 درصد در نظر گرفته می‌شود. اگر حقوق سالانه فردی در سال 2023 بیش از 132400 دلار باشد باید 29 درصد از حقوق خود را برای مالیات کسر کند.

تمام نرخ‌های مالیاتی این کشور در سال 2002 توسط دولت به‌تصویب رسید. از آن زمان، قوانین مالیاتی کانادا تغییر نکرده است. مالیات ‌بردرآمد با نرخ‌های فوق منحصرا توسط افراد جوامع پرداخت می‌شود. یعنی اشخاص حقوقی نیز ملزم به پرداخت مالیات فدرال هستند.

البته برای آنها مقیاس کاملا متفاوتی از نرخ‌های مالیات وجود دارد. نرخ پایه 30 درصد در نظر گرفته شده است؛ اما اگر یک شرکت از وام استفاده کند نرخ مالیات می‌تواند از 13 تا 22 درصد متغیر باشد.

مالیات بر مصرف در کانادا

مالیات بر مصرف را مالیات بر ارزش‌ افزوده می‌گویند. این مالیات در کانادا بیشتر به‌عنوان GST (مالیات محصول و خدمات) شناخته می‌شود. نرخ این مالیات از پنج تا هفت درصد متغیر خواهد بود. مقدار آن مستقیما به موقعیت مکانی بستگی دارد.

مالیات شرکت‌ های کانادایی

مالیات‌ بردرآمد شرکتی، مالیاتی محسوب می‌شود که شرکت‌ها به دولت می‌پردازند. در واقع این همان مقداری است که کارفرما پس از کسر تمام هزینه‌ها، حقوق شما و غیره درمانده سود خالص خود ‌باید پرداخت کند. در حال حاضر شرکت‌ها بسته به‌ اندازه سود خود نرخ‌های زیر را پرداخت می‌کنند:

 • 9 درصد مالیات فدرال
 • 0-3.2٪ مالیات استانی

شرکت کانادایی برای سود بیش از 500 هزار دلار باید ارقام زیر را بپردازد:

 • 15 درصد مالیات فدرال
 • 5-16 درصد مالیات استانی

مالیات‌ بردرآمد سرمایه‌ گذاری در کانادا

مالیات در کانادا از برخی منابع دیگر برای سرمایه‌ گذاران به‌صورت زیر محاسبه می شود:

 • سود سرمایه: به‌ عنوان‌ مثال، زمانی که سهام یا املاک و مستغلات را ارزان بخرید و به قیمت بالا بفروشید. پس تفاوت قیمت سود شما است. در کانادا، تنها نیمی از این مبلغ با نرخ نهایی شما مشمول مالیات می‌شود.
 • درآمد بهره: به‌ عنوان‌ مثال، زمانی که پول خود را در یک بانک (GIC یا اوراق‌ قرضه) قرار می‌دهید. بیشتر اوقات، از شما خواسته خواهد شد که یک فرم جداگانه T5 ثبت کنید. ضمن آنکه محاسبه مانند درآمد معمولی خواهد بود.
 • درآمد سود سهام: این مورد در صورتی است که سود سهام دریافت یا از کسب‌ وکار خود پول برداشت می‌کنید. این درآمد نیز به‌صورت T5 ثبت می‌شود و احتمال دارد دارای نرخ ثابت (15٪) باشد.

مالیات‌ بردرآمد سرمایه‌ گذاری در کانادا

مالیات بر فروش در کانادا

انواع مالیات بر فروش در کانادا عبارتند از:

 • مالیات بر کالاها و خدمات (GST) – 5%
 • مالیات بر فروش استانی (PST/RST/QST)
 • مالیات بر فروش هماهنگ (HST) که در واقع این نوع مالیات در کانادا ترکیبی از مالیات‌های فدرال و استانی است. تفاوت اصلی در این خواهد بود که از طریق اداره مالیات فدرال به‌جای اداره مالیات استانی دریافت می‌شود.

به‌ عنوان‌ مثال در بریتیش کلمبیا مالیات بر کالا و خدمات و مالیات بر فروش استانی به ترتیب پنج تا هفت درصد محاسبه خواهد شد. در این استان‌ ها برخی از کالاها مشمول مالیات نیستند و سایر کالاها و خدمات فقط مالیات بر GST (5٪) و برخی GST / PST کامل (12٪) دارند.

اما در آلبرتا و یوکان همسایه آن، فقط مالیات بر فروش استانی (5%) دریافت می‌شود. در انتاریو نیز مالیات بر فروش هماهنگ 13٪ است. جالب‌ ترین سیستم مالیاتی در کبک (GST + QST) و در جزیره پرنس ادوارد (HST) در نظر گرفته می‌شود. در این ایالت‌ها 5٪ مالیات فدرال به‌اضافه 9.5٪ و 10٪ مالیات استانی وجود ندارد.

مالیات بر املاک در کانادا

مالیات در کانادا برای استفاده از املاک و مستغلات نیز وجود دارد. بنابراین، در سال 2023، صاحبان املاک در کانادا باید یک تا دو درصد از ارزش کل ملک را به بودجه دولت بپردازند. این مالیات یک‌بار در سال پرداخت می‌شود. کسورات به تعمیر و نگهداری موسسات دولتی و جاده‌ها تعلق می‌گیرد.

مالیات مشابهی باید توسط مستاجران املاک و مستغلات نیز پرداخت شود. در این کشور مالیات بر تملک ملک نیز وجود دارد. مهم نیست که چه کسی ملک را خریده است. نرخ مالیات یکسان توسط یک شهروند کانادایی و یک نماینده خارجی پرداخت می‌شود. نرخ مالیات به‌صورت جداگانه محاسبه خواهد شد و مقدار آن به‌طور مستقیم به ارزش کل ملک بستگی خواهد داشت.

اگر ارزش ملک کمتر از 55 هزار دلار باشد، مالیات آن معادل 0.5 درصد خواهد بود. اگر ارزش املاک و مستغلات در سال 2023 بیشتر از این شاخص و کمتر از 250 هزار دلار در نظر گرفته شود، آنگاه نرخ مالیات به یک درصد افزایش می‌یابد.

اگر ارزش ملک بین 250 تا 400 هزاردلار باشد باید 1.5 درصد مالیات پرداخت شود. اگر ارزش ملک بیش از 400هزار دلار تخمین زده شود، نرخ مالیات دو درصد از ارزش کل ملک است.

مالیات بر املاک و مستغلات در ایالت‌ های مختلف کانادا

هنگام خرید ملک در تورنتو در سال 2023، خریدار باید مالیات اضافی بپردازد که تا حدی توسط ایالت جبران می شود. غرامت به تخفیف در مالیات بر تملک دارایی اشاره دارد. حداکثر تخفیف 3700 دلار خواهد بود. هنگام خرید ملک در انتاریو، 2 هزار دلار از کل مالیات کسر می شود.

هیچ مالیاتی برای فروش املاک و مستغلات در کانادا وجود ندارد. اما این تنها در صورتی است که صاحبان آن سود اضافی دریافت نکنند. اگر ملکی به مبلغی کمتر از مبلغ فروش قبلی، خریداری شود، مالیات بر این میزان تفاوت الزامی خواهد بود.

موارد استثنا در پرداخت مالیات در کانادا

در این قلمرو استثنائاتی وجود دارد که بر اساس آن شهروندان آن می‌توانند مالیات پرداخت نکنند. اگر منابع درآمد یک فرد از موارد زیر باشد، مالیات‌ دهنده از پرداخت معاف می شود.

 • حقوق بازنشستگی جانبازان کانادایی
 • مطالبات بیمه برای جبران خسارت
 • درآمد به‌ دست آمده از معاملات املاک و مستغلات
 • پرداخت‌ های دولتی برای کودکان
 • بورسیه‌ها
 • کمک‌ های مالی
 • اگر مقیم کانادا کمتر از 7500 دلار در سال دریافت کند، به‌طور خودکار از پرداخت مالیات معاف می‌شود.

موارد استثنا در پرداخت مالیات در کانادا

در این کشور طرح‌های پرداخت هزینه‌ای ساده هم وجود دارد. اما همه نمی‌توانند از آنها استفاده کنند. طرح ساده‌ شده حاکی از مزایایی برای پرداخت است. فقط دسته‌های خاصی از افراد خواهند توانست از چنین مزایایی بهره ببرند:

 • بازنشستگان
 • خانواده‌ های کم‌ درآمد
 • خانواده‌ هایی که در حال حاضر تحت مراقبت والدین مسن خود هستند.
 • افرادی که قبلا از خدمات پزشکی پولی استفاده می‌کردند. این لیست شامل افرادی نیز می‌شود که با هزینه شخصی خود دارو خریداری کرده‌اند.
 • افراد معلول
 • والدین کودکانی که در کالج یا دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. اما در این مورد، مزایا فقط برای آن دسته از والدینی اعمال می‌شود که به‌طور مستقل هزینه تحصیل فرزندان خود را پرداخت می‌کنند.
 • افراد بیکار موقت
 • افراد بیکار

در نظر داشته باشید مشاوران موسسه مهاجرتی هرمس اپلای آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما برای مهاجرت به کانادا یا دیگر نقاط جهان هستند.

ویزای گاردین کانادا

ویزای گاردین کانادا

در این راستا نیز برنامه‌های مختلفی وجود دارد که والدین از طریق آن می‌توانند برای آموزش فرزندان خود اقدام کنند. یکی از این روش‌ها ویزای گاردین است. این نوع ویزا در کشورهایی همچون کانادا، استرالیا و انگلیس طرفداران بی‌شماری دارد.

سخن آخر

مالیات در کانادا عمدتا به رشد اقتصاد این کشور و توسعه زندگی مردم در آن کمک می‌کند. کانادا از یک سیستم مالیاتی جامع در ازای بسیاری از خدمات بهداشتی و اجتماعی برخوردار است که توسط بخش دولتی پشتیبانی خواهد شد. مردم در سراسر این کشور از آن بهره‌ مند می‌شوند و مالیات‌ ها به‌طورکلی منبع مهمی از بودجه کشور به‌ حساب می‌آیند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مالیات بر فروش در کانادا چیست؟
مالیات‌های فروش با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا مالیات فروش هماهنگ (HST) را در برخی استان‌ها تشکیل دهند. مالیات توسط دولت فدرال و استانی مشخص می‌شود.
ارزش مالیات در جزیره پرنس ادوارد چقدر است؟
در جزیره پرنس ادوارد از مالیات فروش هماهنگ (HST) استفاده می‌شود که توسط دولت فدرال اداره خواهد شد. میزان HST در این جزیره 15 درصد و در بریتیش کلمبیا 7 درصد است.
نحوه محاسبه مالیات در کانادا چگونه است؟
به‌طورکلی می‌توان گفت که متوسط مالیات در کانادا 15 درصد از متوسط درآمد سرانه تخمین زده می‌شود. این درصد برای تمام نقاط کانادا محاسبه خواهد شد و ثابت نیست.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای