نرخ مالیات در آلمان

نــرخ مـالیات در آلـمان

نرخ مالیات در آلمان و بخصوص مالیات بردرآمد موضوعی است که در این مقاله شرح داده می شود. شما می توانید سوالات خود را نیز در انتهای مقاله عنوان کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

مالیات در آلمان

مالیات در آلمان

مهمترین مالیات برای کارمندان در آلمان مالیات بر درآمد است. شما برای کل یک سال مالیات بر درآمد خود را پرداخت می کنید. در هر مورد، پرداخت مالیات با درآمد شما از کارتان به عنوان کارمند مطابقت دارد. 

اگر در شرکتی مشغول به کار هستید، مجبور نیستید که خود را درگیر مسائل مالیاتی کنید، زیرا کارفرمای شما بطور خودکار مالیات بر درآمد را از دستمزد ناخالص شما در قالب مالیات بر دستمزد (Lohnsteuer) کسر می کند و از جانب شما آن را به اداره امور مالیاتی انتقال می دهد. کارفرمای شما عوارض اضافی (Solidaritätszuschlag) و اگر شما عضو یک جامعه مذهبی هستید نیز چیزی تحت عنوان مالیات کلیسا (Kirchensteuer) را به اداره ی مالیات واگذار می کند.

 بیمه ی بازنشستگی، سلامت، پرستاری و بیکاری شما نیز از دستمزد شما کسر می شود و توسط کارفرمای شما پرداخت می شود.

مالیات بر درآمد در آلمان چقدر است؟

در کشور آلمان تمام افراد مشمول پرداخت مالیات اولیه بر درآمد هستند. حال باید بدانید اگر درآمد شما تا میزان رقمی باشد که در ادامه ذکر می کنیم، شما معاف از مالیات خواهید بود. در سال 2021 این مبلغ  9744  یورو است اگر شما مجرد هستید و در رابطه ای رسمی نیستید. 

برای زوج ها که ازدواج کرده اند و یا در رابطه ی رسمی شده هستند، این مبلغ 19،488 یورو می باشد. اگر دستمزد شما بیش ازین مقدار باشد باید مالیات بر درآمد را پرداخت کنید.

نرخ مالیات از 14 درصد تا 45 درصد متغیر است. قانون این است: هرچه درآمد مشمول مالیات شما بیشتر باشد، نرخ مالیات نیز بالاتر می رود. با این وجود، بیشترین نرخ مالیات یعنی 45 درصد تنها به درآمدهای بالاتر از 275،613 یورو در سال و فقط به افراد مجرد تعلق می گیرد. 

برای متاهلین و کسانی که در رابطه ی رسمی هستند، این بالاترین نرخ مالیات درصورتی به آن ها واجب می شود که درآمدی بالاتر از  501،462 یورو در سال داشته باشند.

مالیات بر درامد در آلمان

اظهارنامه ی مالیاتی

در پایان یک سال، شما می توانید از دولت بخواهید که بررسی کند آیا شما مالیات بر درآمد بیش از حد پرداخت کرده اید یا خیر. برای این کار، اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را به اداره امور مالیاتی ارسال می کنید.

 براساس ارقامی که درباره درآمد واقعی و هزینه های مالی خود ارائه می دهید، دولت بررسی می کند که آیا شما حق دریافت بازپرداخت را دارید یا خیر. فرم اظهارنامه مالیاتی را مطابق با داده های اداره آمار فدرال پر کنید. معمولا از هر ده نفر، نه نفر بازپرداخت دریافت می کنند. به طور متوسط، این بازپرداخت ها در حدود 900 یورو می باشند.

اگر شما در دوره ای هزینه های خاصی متحمل شده باشید ممکن است مبلغ مالیاتی را که باید پرداخت کنید کاهش یابد. شما همچنین باید این موارد را در اظهارنامه ی مالیاتی خود وارد کنید. به عنوان مثال:

هزینه جابجایی خانه به دلایل شغلی، از جمله از خارج از کشور

هزینه های درخواست برای شغل، از جمله خارج از کشور

هزینه سفر به محل کار

هزینه های برنامه های بازنشستگی خصوصی

سایر نکته ها

به این نکته توجه داشته باشید که برای بسیاری از انواع هزینه ها، باید کپی رسیدهای های پرداختی تان را به عنوان مدرک نگه دارید. این هزینه ها باید از 1 ژانویه تا 31 دسامبر سال موردنظر انجام شده باشد. 

با این حال اگر شما در آلمان فعالیتی که شامل مالیات شود را انجام داده اید و هزینه های آن را در همان سال گذشته پرداخت کرده باشید، می توانید برای کاهش مالیات آن فعالیت درخواست دهید. برای این کار باید اظهارنامه بازپرداخت مالیاتی را برای سال قبل پر کنید. کاهش مالیات مربوط به سالی می شود که در آلمان درآمد کسب کرده اید.

سوالات متداول

اگر در شرکتی مشغول به کار هستید، مجبور نیستید که خود را درگیر مسائل مالیاتی کنید، زیرا کارفرمای شما بطور خودکار مالیات بر درآمد را از دستمزد ناخالص شما در قالب مالیات بر دستمزد (Lohnsteuer) کسر می کند و از جانب شما آن را به اداره امور مالیاتی انتقال می دهد. کارفرمای شما عوارض اضافی (Solidaritätszuschlag) و اگر شما عضو یک جامعه مذهبی هستید نیز چیزی تحت عنوان مالیات کلیسا (Kirchensteuer) را به اداره ی مالیات واگذار می کند.


برای زوج ها که ازدواج کرده اند و یا در رابطه ی رسمی شده هستند، این مبلغ 19،488 یورو می باشد. اگر دستمزد شما بیش ازین مقدار باشد باید مالیات بر درآمد را پرداخت کنید.

نرخ مالیات از 14 درصد تا 45 درصد متغیر است

بنر

14 پاسخ

 1. درود برشما وقتتون بخیر ،میزان مالیات برای افراد مهاجر چقدره؟مالیات فرد مهاجرم به مانند افراد بومی بسته به درامدش حساب میشه یانه درصد مشخصی داره

  1. سلام وقتتون بخیر .
   خیر مالیات مهاجر تفاوتی نداره و میزان مالیات در آلمان به میزان درآمد در این کشور بستگی دارد .

  1. سلام وقتتون بخیر .
   انجام وظیفه هست . خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده .

 2. سلام خسته نباشید.مالیات چطور حساب میشه؟برای یه فرد مجرد تا 9900 یورو مالیاتی تعلق نمیگیره ولی به بالاتر نوشتین از 14 تا 42 درصد.اگر کسی حقوقش بشه 11000 یورو در سال باید درصدی از کل این مبلغ رو مالیات بده یا اون مبلغی که اضافه تر از 9900 یورو شده؟؟؟؟
  مثال میزنم.تو ایران معافیت مالیاتی تا 4 میلیون در نظر گرفته شده.از 4 تا 8 میلیون 10 درصد باید مالیات بده.کسی که 6 میلیون بگیره باید ده درصده دو میلیون تومن رو مالیات بده فقط.یعنی تا 4 تومن معافه مازاد بر اون رو فقط مالیات میبندن.تو آلمان به چه صورت حساب میشه؟

  1. سلام وقت بخیر .
   مالیات در آلمان به فاکتور های مختلفی مثل میزان درآمد ، وضعیت تاهل ، تعداد فرزندان و … در نتیجه نمیشه به راحتی میزان دقیق رو محاسبه کرد .

 3. درود..
  حقوق قانون کار آلمان 1500 یورو هستش که اگر 35 درصد مالیات ازش کم بشه میشه 975 یورو و با توجه به هزینه های اجاره مسکن و خوراک و پوشاک چیزی نمیمونه تا بشه پس انداز کرد

  1. سلام وقتتون بخیر .
   1500 یورویی که میفرمایید حداقل درآمد در آلمان هست به این معنا که کارفرما اجازه ندارد کمتر از این مقدار به کارجو حقوق دهد .
   مورد بعد این که به این افراد 35 درصد مالیات تعلق نمیگیرد . بین 14 تا 24 درصد خواهد بود .

 4. سلام خسته نباشید
  نرخ مالیات در آلمان نسبت به بقیه کشورهای اروپایی مثل فرانسه بیشتره یا کمتره؟

 5. ممنون از توضیحات کاملتون. من قصد سرمایه گذاری و تجارت در این کشور رو دارم و واقعا دورنمای خوبی از این کشور و خصوصا مالیات ارائه کردید. دستتون درد نکنه.

  1. سلام وقتتون بخیر .
   میزان مالیات پرداختی بستگی به میزان درآمد دارد و میزان درآمد هم به فاکتور هایی مثل : میزان مهارت ، سابقه کار و …. دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن