تاثیر کرونا در بازگشایی سفارت خانه ها

اثر کرونا بر زمان بازگشایی سفارت خانه ها در ایران

در وصف این روزها فقط می‌توان گفت که جهان حال و هوای عجیبی را تجربه می‌کند… کرونا مهمان ناخوانده ایست که بسیاری از معادلات را بر هم زده است. افزایش سرعت همه گیری ویروس کرونا و البته موج های مختلف نفوذ آن در بین کشور های مختلف باعث ایجاد نگرانی در بین همه‌ی مردم دنیا شده است، مردم که شاید خواب این را نیز نمی‌دیدند که مجبور شوند روزی رفت و آمدها را محدود کنند و یا با ماسک در همه جا حاضر شوند! به همین دلیل بسیاری از کشورها – از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا – تصمیم گرفته اند که بسیاری از پرواز ها را لغو کنند و حتی برای رفت و آمد درون کشور هم قوانین بسیار سفت و سختی را وضع کنند!

داستان کرونا وقتی جالب تر می‌شود که همزمان با بسته شدن مرز های بسیاری از کشور‌ها، سفارت ها نیز به ناچار بخش اصلی خود را مطابق با این استراتژی جدید، تعطیل کرده اند. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد مجبور شوند وقت سفارت خودشان را به عقب بیاندازند و این موضوع در کنار افزایش نیاز برای مراجعه به سفارت خانه ها که به طرز چشمگیری در حال افزایش است، باعث شده است تا همه‌ی مهاجران کمی در مورد زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا نگران شوند. بنابراین سوال اصلی متقاضیان به گشایش سفارت ها این است که چه زمانی سفارت ها باز می شوند و نوع فعالیت آنها به چه گونه خواهد بود؟

خبر خوب برای شما این است که جای نگرانی نیست ، چرا که ما در این مقاله قصد داریم تا در کنار شما به بررسی این موضوع بپردازیم. پس با ما همراه باشید تا با هم زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا را بررسی کنیم.

آنچه در این مطلب می خوانید:

کرونا چه تاثیری بر کار سفارت خانه ها گذاشته است؟

کرونا موجب تنظیم قوانینی شده که رفت و آمدها را محدود می‌کند و افراد را ملزم به حفظ فواصل اجتماعی می‌کند. سفارت خانه ها نیز از چنگال کرونا در امان نیستند و به همین دلیل مجبور شده اند تا میزان کار و ساعات کاری خودشان را به گونه ای تنظیم کنند تا احتمال انتقال ویروس را به حداقل برسانند. در همین راستا رفت و آمدها و فعالیت ها در سفارت خانه ها به حداقل رسیده است. زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا هنوز هم به صورت دقیق مشخص نیست.

ویروس کرونا و لغو وقت سفارت ها

خبر انتشار ویروس کووید ۱۹ همه‌ی سفارت خانه ها در تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داد و موجب تعطیلی موقت و محدود شدن زمان کار آنها شد، به همین دلیل بسیاری از وقت ها کنسل شدند و بسیاری از افراد مهاجر مجبور شدند نوبت های رزرو شده‌ی خودشان را کنسل و یا به زمان دیگری موکول نمایند. البته در این زمینه سفارت خانه های کشور های مختلف به گونه‌ی متفاوتی برخورد کرده اند که برای اطلاعات دقیق تر در مورد زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا لازم است به سایت سفارت خانه مورد نظرتان مراجعه کنید تا از زمان دقیق بازگشایی و البته نحوه کارکرد سفارت خانه ها مطلع شوید.

تاثیر ویروس کرونا بر ویزای شینگن

همان طور که می‌دانید با داشتن ویزای شینگن می توان به تمامی کشور های عضو پیمان اروپا سفر کرد. منطقه ی شینگن شامل کشور های آلمان، نروژ، اتریش، فرانسه، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، اسپانیا، دانمارک، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، یونان و هلند است. تا کنون اغلب کشور های شینگن به دلیل تعطیلی ناشی از کرونا، تاریخ مشخصی را برای بازگشایی سفارت خود در ایران اعلام نکرده اند.

اگر وقت سفارت خود را رزرو کرده اید ولی به دلیل شیوع بالای کرونا وقت شما کنسل شده است؛ بعد از بازگشایی سفارت های شینگن از طرف سفارت با شما تماس گرفته خواهد شد تا وقت مصاحبه ی جدید برای شما رزرو شود و لازم نیست نگران زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا باشید.

اما طی اطلاعیه ای در خصوص موارد اضطراری در زمان وجود کرونا پرونده های مهم که در اولویت بررسی قرار خواهند گرفت شامل:

1.پیوست به خانواده اعضای خانواده شهروندان کشور های اتحادیه اروپا و کشور های عضو شنگن.

2. دارندگان اقامت بلند مدت یا ویزای ملی ( ویزای تحصیلی و یا کاری).

3. کادر بهداشت و درمان( محققین بهداشت و در مان و مشاغل پرستاری).

4. ساکنین مناطق مرزی که در کشور دیگری شاغل هستند.

5. دیپلمات ها، اعضای سازمان های بین المللی و بشر دوستانه.

6.مسافرین ترانزیت.

7. مسافرینی که به دلیل اضطراری خانوادگی سفر می کنند.

 

تاثیر ویروس کرونا بر روند کار سفارت خانه و دریافت ویزای کانادا

با توجه به اینکه برای اخذ ویزای کانادا باید به یکی از کشورهای همسایه مراجعه کرد. و با توجه به بسته شدن سفارت ها به دلیل شیوع کرونا؛ امکان سفر به این کشورها سخت تر و محدود تر خواهد بود و باید قوانین کشوری که سفارت خانه‌ي کانادا در آن قرار دارد را به خوبی بررسی کرد و سپس اقدام به سفر نمود، چرا که زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا  در مورد آنها بسته به تصمیمات کشور میزبان دارد. به همین دلیل بهتر است که برای آگاهی دقیق از زمان بازگشایی و نحوه‌ی گرفتن وقت به قوانین رفت و آمدی و البته اطلاعیه های سفارت خانه‌ی مد نظرتان اشراف داشته باشید.

تاثیر ویروس کرونا بر روند کار سفارت خانه و دریافت ویزای آلمان

آلمان همیشه از کشورهایی بوده که در لیست بسیاری از علاقمندان به مهاجرت قرار داشته است. در واقع می‌توان به جرأت گفت که صف مراجعه کنندگان به سفارت خانه‌ی آلمان همیشه شلوغ بوده و از این سفارت خانه می‌توان به عنوان یکی از شلوغ ترین و پرکارترین سفارت خانه ها در کشور یاد کرد.

اما با فراگیر شدن کرونا، سفارت آلمان نیز همسو با همه‌ی دنیا اقدام به وضع محدودیت های رفت و آمدی در سفارت خانه‌های خودشان نموده اند تا در کنار انجام فعالیت ها، احتمال درگیری با این ویروس خطرناک را نیز کاهش دهند.

به دلیل همه‌گیری کرونا و ضرورت اجرای صحیح پروتکل‌ها در وضع محدودیت‌ برای مراجعین، ارایه‌ی‌ نوبت‌ در کنسولگری تنها بصورت محدود انجام می‌گیرد. در حال حاضر برای همه‌ی افراد – بجز برای شهروندان آلمانی تبار و آن هم در شرایط اضطراری – امکان مراجعه حضوری بدون نوبت مقدور نمی‌باشد. در حال حاضر ساعت کاری بخش روادید سفارت آلمان در ایران با تعیین وقت قبلی روز های یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 6:45 تا 14:30 و برای بخش کنسولی نیز از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 6:45 تا 12 با تنها با وقت قبلی امکان مراجعه است.

سفارت آلمان در تهران طبق اطلاعیه‌ای اعلام کرد متاسفانه کنسولگری و بخش ویزا سفارت به خاطر وضعیت نامطلوب پیش آمده باید همچنان بسته بمانند و به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در ایران، درخواست ویزا فقط در شرایط اضطراری پذیرفته می‌شود.

موارد اضطراری ویزا نیز شامل افراد زیر می‌شود :

– کادر درمان
– پرسنل پرواز
– دیپلمات ها و افراد سیاسی
– مسافرانی که به دلیل مشکلات اضطراری خانوادگی احتیاج به سفر دارن
– محققین و دانشمندان، متخصصان IT و ICT

تاثیر ویروس کرونا بر روند کار سفارت خانه و دریافت ویزای اتریش

از تاریخ 1399/10/29 ساعت 00:00 قوانین جدید اجرا خواهد شد. بطور کلی برای همۀ مسافرین ورودی از ایران قرنطینۀ 10 روزه اجباری خواهد بود. زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا نیز منوط به تصمیمات اتخاذ شده توسط اتحادیه‌ی اروپا خواهد بود.

 به علت همه‌گیری کووید-19 برای سفر ورودی به اتریش طبق مصوبۀ 2020/445 بر اساس قوانین مربوط محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده‌است .ورود از ایران به اتریش شامل موارد زیر می‌گردد:

–    شهروندان اتریش، شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، شهروندان بریتانیای کبیر و شهروندان سویس و ساکنین در خانوار آنها در اتریش، افرادی که خود ساکن اتریش هستند، افرادی که دارای روادید از نوع D هستند، افرادی که اجازۀ اقامت اتریش را دارا باشند و افرادی که مدرکی دال بر اجازۀ اقامت طبق قوانین موجود و یا قوانین پناهندگی به سال 2005 را دارا باشند، مجاز به سفر به اتریش هستند.

همۀ افراد به محض ورود میبایست یک دوره قرنطینۀ 10 روزه رعایت کنند. پس از حداقل  5 روز میتوانند با یک تست مجدد، که نتیجۀ آن منفی باشد، قرتطینه را پایان دهند.

بخش کنسولی و ویزای سفارت اتریش در تهران به علت همه‌ گیری کویید-19 فقط به صورت محدود کار می‌کند.

مراجعه حضوری فقط با تماس قبلی و هماهنگی با سفارت امکان پذیر است.

 

تاثیر ویروس کرونا بر روند کار سفارت خانه و دریافت ویزای فرانسه

سفارت فرانسه در ایران برای کارهای توریستی و یا بازدید از خویشاوندان ویزا صادر نمی‌کند و اعلام کرده است که به زودی شرایط جدید را برای این افراد اعلام می‌کند. متقاضیان ویزای تحصیلی نیز می‌توانند به صورت محدود و در شرایط خاص ویزای خودشان را دریافت کنند. ویزاهای تجاری و کاریابی نیز فعلاً در این سفارت خانه صادر نمی‌شوند، اما ویزاهای ترانزیت، فرصت مطالعاتی و ویزاهای مربوط به شهروندان فرانسوی و دارندگان اقامت اروپا نیز صادر می‌شود. زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا سوالی است که پاسخ دولت فرانسه برای آن در یک جمله خلاصه می‌شود: شاید وقتی دیگر!

تاثیر ویروس کرونا بر روند کار سفارت خانه و دریافت ویزای ایتالیا

سفارت ایتالیا نیز در ایران برای کارهای توریستی و یا بازدید از خویشاوندان ویزا صادر نمی‌کند و اعلام کرده است که به زودی شرایط جدید را برای این افراد اعلام می‌کند. متقاضیان ویزای تحصیلی در ایتالیا نیز می‌توانند به صورت محدود و از طریق دفتر ckgs ویزای خودشان را دریافت کنند. ویزاهای تجاری و کاریابی نیز فعلاً در این سفارت خانه صادر نمی‌شوند. سایر ویزاها در این سفارت خانه صادر می‌شوند و افراد دارای اقامت اروپا و یا همسر و فرزندانشان نیز برای سفر به ویزا احتیاجی ندارند.البته بهتر است آخرین و جدیدترین شرایط و اخبار مربوط به زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا را ازطریق سایت سفارت ایتالیا دنبال کنید.

البته جا دارد که آخرین اطلاعیه‌ی سافرت ایتالیا در تهران را نیز بررسی کنید. این اطلاعیه به شرح زیر است:

• متقاضیان ویزا توریستی که یکی از بستگان درجه یک(همسر، پدر، مادر، برادر،خواهر، فرزند، نامزد) آنها در ایتالیا ساکن است میتوانند با رزرو وقت آنلاین از طریق دفتر ویزا ایتالیا در تهران CKgs اقدام به دریافت ویزا کنند.

• لازم به ذکر است پس از رزرو نوبت سفارت، ۸ ساعت فرصت دارید تا کپی پاسپورت و کپی مجوز اقامت فرد دعوت کننده را به همراه اطلاعاتی همچون: شماره رفرنس، شماره پاسپورت و تاریخ رزرو نوبت (روز-ماه-سال) و ذکر نسبت خود با دعوت کننده از طریق ایمیل های زیر به آدرس Italyvisa.iran@ckgs.com و visti.teheran@esteri.it برای سفارت ارسال کنید.

• ایمیل های که میتوانید از طریق آنها با بخش کنسولی سفارت ایتالیا در تماس باشید و سوال های مربوط به امور ویزا و مهاجرت را با آنها در میان بگذارید.

• consolato.teheran@esteri.it: امور مرتبط با : گذرنامه ( شهروندان ایتالیایی ) ؛ ثبت نام، به روز کردن و یا حذف اطلاعات در A.I.R.E ( سیستم ثبت مشخصات سجلی شهروندان ایتالیایی مقیم کشورهای خارجی )؛ مدارک مرتبط با وضعیت تاهل جهت ثبت در ایتالیا و / یا تایید؛ امور مربوط به شهروندی ایتالیا ( به رسمیت شناختن شهروندی/ درخواست دریافت شهروندی ایتالیا )؛ تایید مدارک ( به غیر از مدارک تحصیلی )؛ درخواست تخصیص کد مالی ایتالیایی Codice Fiscale به همراه ارائه مدارک مقتضی؛ اسناد محضری؛ تمدید گواهینامه ی رانندگی ایتالیا؛ فرایند رای دادن در خارج از کشور ایتالیا.

• visti.teheran@esteri.it: اطلاعات کلی در باب روادید؛ کلیه ی در خواست های روادید چه نوع Cو چه D باید به آژانس Cox and Kings Global Services ارائه شوند؛ به استثنای درخواست های روادید مربوط به خویشاوندان درجه اول شهروندان اتحادیه اروپا ( زوج یا زوجه، فرزندان، پدر و مادر، پدر و مادر همسر )؛ این دسته از درخواست ها باید پس از دریافت وقت، در خود دفتر کنسولی به ثبت برسند. به درخواست های تجدید نظر در « رد ویزا » های صادر شده، ترتیب اثر داده نخواهد شد.

• studi.teheran@esteri.it: درخواست های تایید مدارک و صدور نامه ارزش یابی ( D.O.V ) از سوی شهروندان ایرانی که قصد دارند تحصیلات خود را درایتالیا ادامه دهند و در حال حاضردر کشوری به غیر از ایران اقامت دارند. چنان چه درخواست وقت برای تایید مدارک دانشجویی و صدور نامه ارزش یابی، از سوی افرادی به دست ما برسد که مقیم ایران هستند و جهت اخذ روادید تحصیلی نیز وقت گرفته اند، به این دسته از درخواست ها ترتیب اثر داده نخواهد شد.

تاثیر ویروس کرونا بر روند کار سفارت خانه و دریافت ویزای اسپانیا

سفارت اسپانیا در ایران نیز در مورد زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا رویه ای شبیه به سایر سفارت خانه ها دارد و برای کارهای توریستی و یا بازدید از خویشاوندان ویزا صادر نمی‌کند و اعلام کرده است که اکثر درخواست ها را از طریق دفتر bls در ایران رد می‌کند. متقاضیان ویزای تحصیلی نیز می‌توانند طبق رویه‌ی معمول در سفارت خانه های اروپایی ویزای خودشان را دریافت کنند. ویزاهای تجاری و بازدید از نمایشگاه های تجاری و همچنین ویزای ترانزیت نیز فعلاً در این سفارت خانه صادر نمی‌شوند.

سفارت اسپانیا جهت پاسخ به ابهامات در مورد برخی از قوانین مهاجرتی و همچنین اطلاع رسانی در مورد آخرین تحولات در سیستم انگشت نگاری در آخرین اطلاعیه اش گفته است که:

• متقاضیانی که به علت لغو پروازها و بسته شدن مرزها، موفق به استفاده از ویزای خود نشده اند، می توانند با ارائه فرم درخواست ویزا، رزرو هتل، پرواز، بیمه نامه مسافرتی معتبر و پرداخت هزینه کارگزاری، درخواست تمدید ویزای خود را ثبت نمایند. لطفا توجه داشته باشید، این مورد مربوط به ویزاهایی می باشد، که در بازه زمانی چهاردهم ماه مارچ تا پانزدهم ماه ژوئن هستند. لازم به ذکر است، تاریخ پرواز جدید می بایست حداکثر شش ماه پس از تاریخ ثبت پرونده اولیه باشد. لطفا در نظر داشته باشید تصمیم نهایی صرفا در اختیار کنسولگری می باشد.

• به اطلاع شما متقاضیان گرامی می رسانیم، سرویس موبایل بایومتریک ( انگشت نگاری و ثبت مدارک سیار) توسط کارگزاری سفارت اسپانیا به منظور راحتی هر چه بیشتر مقاضیان جهت ثبت درخواست ویزا در منزل و یا محل کار در شهرهای بزرگ ایران، فعال گردید.

تاثیر ویروس کرونا بر روند کار سفارت خانه و دریافت ویزای سوئد

سفارت خانه سوئد در ایران رویه‌ی بسیار سختی را در زمینه صدور ویزا در پیش گرفت و صدور کلیه‌ی ویزاها به جز ویزای ضروری متوقف و کلیه‌ی وقت های رزرو شده را نیز لغو کرد. البته سفارت سوئد اعلام کرد که در ماه های اولیه سال جدید میلادی و با توجه به وضعیت کرونا وقت های جایگزین را اعلام خواهد کرد. البته دارندگان اقامت اروپا و شینگن برای سفر به اروپا نیازی به ویزا ندارند و طبیعتاً از بابت زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا نیز نگرانی خاصی هم نخواهند داشت.

تاثیر ویروس کرونا بر روند کار سفارت خانه و دریافت ویزای هلند

سفارت خانه‌ی هلند در ایران هم تحت تاثیر کرونا بسیاری از برنامه‌ ها خودش را تغییر داده است و محدویت های جدیدی را برای ارائه‌ی ویزا در نظر گرفته است. این سفارت خانه در اطلاعیه‌ی خودش گفته است که ویزای توریستی و بازدید از خویشاوندان را تحت هیچ عنوانی صادر نمی‌کند، مگر در شرایط خاص و ضروری.

البته شرایط خاص و موارد ضروری شامل افرادی می‌شود که دلیل قانع کننده و بسیار قوی برای دیدار با خانواده نزدیک خود در هلند دارند. برای مثال تولد فرزند، بیماری شدید و یا فوت اقوام درجه یک. این افراد می‌توانند از طریق مرکز vfs و با استفاده از ایمیل برای خودشان وقت رزرو کنند.

نکته‌ی جالب اینجاست که هلند برای بازدید از نمایشگاه های تجاری ویزا صادر می‌کند و افرادی که قصد دارند از نمایشگاه ها و یا کارخانه ها بازدید کنند، می‌توانند برای دریافت ویزای خودشان اقدام به ارسال ایمیل و دریافت وقت کنند.

یکی از مهم ترین اقشاری که با ویزا سر و کار دارند دانشجویان هستند، قشری که به دلیل وجود محدودیت های زمانی برای انجام کارهای مرتبط با تحصیل همواره فشار و استرس زیادی را از بابت بازگشایی سفارت خانه ها تحمل می‌کنند. اما خبر خوب برای دانشجویانی که قصد تحصیل در هلند را دارند این است که ویزای تحصیلی هلند برای آنها صادر می شود! دانشجویانی که پذیرش قطعی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی هلند را دارند می‌توانند ا طریق ایمیل درخواست وقت کرده و پس از طی کردن پروسه‌ی مربوطه، ویزای خودشان را دریافت کنند.

ویزای کاریابی و فرصت مطالعاتی نیز از طریق سفارت خانه‌ی هلند صادر می‌شود و دارندگان ویزای شنگن و اقامت اتحادیه‌ی اروپا نیز برای انجام کارها و سفر به هلند نیازی به ویزا ندارند.

تنها موردی که سفارت خانه‌ی هلند در موردش سخت گیری می‌کند و کلاً این ویزا از طرف سفارت هلند در تهران برای رانندگان صادر نمی‌شود. زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا برای کشور هلند نیز به مانند سایر کشورهای اتحادیه‌ی اروپاست.

تاثیر ویروس کرونا بر روند کار سفارت خانه و دریافت ویزای یونان

زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا مساله‌ایست که یونان را نیز درگیر خودش کرده است. در همین راستا یونان نیز به عنوان یکی از اعضای اتحادیه‌ی اروپا تمامی قوانین وضع شده توسط این اتحادیه را رعایت می‌کند و از همان بدو کار اعلام کرد که محدودیت های سفر را پیاده میکند و این محدودیت ها نیز تا زمانی که این کشور در لیست سفید اتحادیه‌ی اروپا قرار نگیرد ادامه خواهد داشت.

البته دولت یونان برای سفرهای اساسی و ضروری استثنائاتی را در نظر گرفته است که شامل موارد زیر می‌شوند:

•    شهروندان و عضو خانواده های شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شنگن.

•    ساکنان و دارندگان اجازه اقامت کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شینگن.

•    اعضای هیئت های دولت

•    اعضای وظیفه مقامات دیپلماتیک یا کنسولی ، سازمانهای بین المللی و اروپایی ، سازمانهای بشردوستانه.

افرادی که به دلایل جدی شخصی یا حرفه ای سفر می کنند نیز شامل این ۳ بخش می‌باشند :

•     دلیل شخصی : داشتن اسنادی مبنی بر اثبات اینکه چیزی جدی و غیرقابل پیش بینی (به عنوان مثال مسئله سلامتی یا مرگ) برای یک عضو درجه یک خانواده حاصل شده است.

•    دلیل حرفه ای : داشتن توصیه نامه های یک شرکت خارجی و یونانی و فقط برای مواردی که به اندازه کافی توجیه شده باشد ( مانند قرارداد ، هدف تجاری )

•    از طریق دانشجویان پس از گذراندن آزمون  Covid-19

نتیجه گیری

توصیه می شود افرادی که قصد مراجعه به سفارت خانه ها را دارند حتما قبل از مراجعه‌ی حضوری، ابتدا به سایت آن سفارت‌خانه مراجعه کنند و از لغو نشدن وقت خود مطمئن شده و در صورتیکه لغو نشده باشد با احتیاط کامل و رعایت موارد بهداشتی در محل حضور پیدا کنند و اطلاعات خودشان را نیز در مورد زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا  بالا ببرند تا دچار اشتباه نشوند تا زمان و پول خودشان را هدر ندهند. در انتها امیدواریم که از این مطلب استفاده‌ی لازم را برده باشید و برایتان بهترین‌ها را آرزومندیم. خدانگهدار.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *