هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا

پذیرش تحصیلی ترکیه

فرم درخواست مشاوره

در سال‌های اخیر، کشور ترکیه به یکی از مقاصد مهم برای دانشجویان خارجی برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه تبدیل شده است. در سال تحصیلی 2015- 2016 در حدود 48000 دانشجوی بین المللی در این ترکیه مشغول تحصیل بوده‌اند. علت محبوبیت پذیرش تحصیلی کشور ترکیه در سال 2022 در میان دانشجویان خارجی را می‌توان در ارائه خدمات تحصیلی و آموزشی ارزان قیمت و نیز پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی از سوی دولت به دانشجویان دانشت.

مزایای مهاجرت از ترکیه به کانادا

قبل از هرچیزی بهتر است بدانیم چرا ترکیه را برای تحصیل انتخاب کنیم؟​

وکتور

ترکیه کشوری مسلمان با تمدن و فرهنگ بسیار جذاب و کهن است. ترکیه به دلیل ارتباط با اروپا دانشگاه‌های معتبر زیادی دارد و به همین دلیل مقصد افراد زیادی برای تحصیل است. در این مقاله پیش‌نیازها و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه بررسی خواهد شد. شهرت و اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه به صورت روز افزون در حال افزایش است و در سال‌های اخیر جمعیت دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های ترکیه دو برابر شده است.

درست است که ترکیه عضو اتحادیه اروپا نیست ولی در صورت داشتن اقامت ترکیه اقدام برای اخذ اقامت از کشورهای اروپایی راحت‌تر خواهد بود. ترکیه مناطق تفریحی و گردشگری زیادی دارد به همین دلیل پذیرش تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بسیار جذاب است. در ادامه شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه را بررسی می‌کنیم.

وکتور

مزایای تحصیل در ترکیه​

کیفیت بالای آموزش در ترکیه

ترکیه با توجه به اینکه یکی از 10 قطب برتر تحصیلی در دنیا می باشد مورد استقبال بسیاری از افراد می باشد و به این علت با وجود دانشگاه های بسیار خوب در آنکارا و استانبول و وجود رشته های متنوع برای تحصیل مورد استقبال خیلی از خارجی از دانشگاه های ترکیه از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار است .
سیستم آموزشی کشور ترکیه به حدی عالی و سازمان‌دهی شده است که دانشجویان را با بهترین متد‌های آموزشی تعلیم می‌دهد. کیفیت آموزش در ترکیه به حدی بالا است که متقاضیان با دریافت مدارک فارغ‌التحصیلی از آن‌‌ها اجازه کار در بهترین مشاغل را خواهند داشت.

اعتبار بالای مدارک دانشگاهی

با وجود دانشگاه‌های خوش نام و معروفی مانند دانشگاه Middle East Technical ، دانشگاه بیلکنت و حاجت‌تپه در پایتخت ترکیه یعنی شهر آنکارا و دانشگاه‌های معروف شهر محبوب و بین‎‌المللی استانبول نظیر دانشگاه‌های بغازیچی، کوچ، سابانچی و دانشگاه فنی استانبول، و دانشگاه های بسیار خوب در شهر ازمیر مانند اژه و دوکوز ایلول ادامه تحصیل در ترکیه درب‌ها و فرصت‌های جدیدی را به روی دانشجویان خارجی می‌گشاید.

بورسیه تحصیلی در ترکیه

یکی از مزایای تحصیل در ترکیه که می‌تواند در روند تحصیلی دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط تاثیر به سزایی بگذارد، امکان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه است. بورسیه تحصیلی این کشور دارای انواع تمام‌وقت، پاره‌وقت، تحقیقاتی و پژوهشی و طرح‌های مشارکتی است و در عین اینکه خود مزیتی فوق‌العاده برای متقاضیان بین‌المللی ادامه تحصیل در ترکیه محسوب می‌شود

امکان کار دانشجویی در ترکیه

دانشجویان در ترکیه برای تأمین هزینه های زندگی خود در حین تحصیل امکان این را دارند که به‌صورت پاره وقت کار کنند.

دانشجویان در ترکیه اجازه 30 ساعت کار در ترکیه را دارند. البته باید به این نکته اشاره کرد که مدیران مربوطه در صورت تجاوز به مدت‌زمان مجاز برای انجام کار نیمه‌وقت دانشجویی به‌صورت جدی با آن‌ها برخورد خواهند کرد.

یکی از موارد مهم درباره کار دانشجویی در ترکیه این است که حقوق دریافتی افراد بخش کمی از هزینه‌های زندگی در این کشور را تأمین خواهد کرد که یک مزیت برای آن‌ها به‌حساب می‌آید.

هزینه های پایین زندگی دانشجویی در ترکیه

در ترکیه به دلیل واحد پول و هزینه های پایین زندگی ، مسکن، خوراک ، پوشاک هزینه های زندگی دانشجوییی بسیار به صرفه تر از اکثر کشور ها مانند کانادا و آلمان می باشد .
و افراد با گذراندن دوره های زبان ترکی می توانند در دانشگاه هایی با بورسیه صد درصد تحصیل کنند و هزینه های تحصیل بسیار پایین یا رایگان باشد .

امنیت بالای زندگی در کشور ترکیه

در کشور ترکیه امنیت شهروندان به‌صورت جدی و کاملی تحت‌نظر قرار دارد به‌طوری‌که تاکنون کمترین آماری از هرج‌ومرج، تهدیدات خارجی و غیره در این کشور مشاهده شده است. این موضوع باعث شده است تا هرساله افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا بدون هیچ نگرانی درباره جان خود و خانواده به این کشور مهاجرت کنند.

پادکست

پادکست تحصیل در ترکیه را با دقت گوش کنید و سوالات خود را در کامنت از ما بپرسید :

برای تحصیل در ترکیه 2022 باید چه شرایطی داشته باشیم ؟

برای تحصیل در ترکیه قبل از هر چیزی فرد باید بداند که در چه مقطعی میخواهد تحصیل بکند. برای تحصیل کارشناسی در ترکیه لازم است که به زبان ترکی مسلط باشید زیرا اکثر دوره های لیسانس در ترکیه به این زبان ارائه می شود. برای این کار لازم است که در آزمون تومر شرکت کنید و نمره قبولی آن را به دست آورید.

آزمون یوس YOS ​

همین الان شرایط خودتونو آنلاین ارزیابی کنید​

یوس YÖS در واقع آزمون دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه های ترکیه است. دانشجویان بعد از دادن این آزمون امکان را میدهد تا در رشته های مختلفی مانند پزشکی، روانشناسی، حقوق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، داروسازی و … در مقطع لیسانس به تحصیل بپردازند. این آزمون بیشتر برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه برگزار میشود و برای ورود به اکثر دانشگاه های خصوصی ترکیه نیازمند گذراندن این آزمون و دریافت نمره قبولی نیست و صرفا با سابقه تحصیلی در دوره دبیرستان پذیرش انجام میشود. 
آزمون یوس معمولا شامل ۸۰ سوال است که از این تعداد ۴۵ سوال تست هوش، ۳۰ سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه است
 

دانشگاه‌های ترکیه هر ساله آزمون برگزار می‌کنند و متقاضیان تحصیل را با توجه به این نتایج این آزمون انتخاب می‌کنند. این آزمون YOS نام دارد که هر ساله برگزار می شود لذا باید نمره قبولی در این آزمون را به دست آورید. برخی از دانشگاه‌ها علاوه بر این آزمون شرط معدل نیز دارند که برای هر دانشگاه را در سایت مرتبط بررسی کنید.

همچنین متقاضیانی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی ترکیه را دارند باید سوابق تحصیلی و ریز نمرات عالی را در مقاطع تحصیلی قبلی کسب کرده باشند. زیرا در این صورت شانس خود را برای دریافت مجوز‌های لازم افزایش خواهند داد.

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

پیش نیاز لازم برای هر کدام از مقاطع تحصیلی در ترکیه​ ۲۰۲۲

آزمون مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز هر سال ۲ بار در ترکیه برگزار می‌شود. اگر مایل به تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می باشید لازم است نمره لازم برای آزمون TOMER را داشته باشید.

بسته به این که دانشگاه دوره را به چه زبانی ارائه می دهد می توانید به انگلیسی یا آلمانی یا فرانسوی تحصیل کنید. اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید مدارکی مانند تافل یا آیلتس را ارائه بدهید. برخی از دانشگاه ها نیز آزمون ALES را شرط پذیرش در دانشگاه می دانند.

مدت زمان تحصیل دکتری در کشور ترکیه نزدیک به ۴ سال می باشد و بسیار مشابه به شرایط دانشگاه ها در اروپا می باشد. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه به صورت زیر می باشد:

پیش نیاز گذراندن مقطع دکتری در ترکیه در زیر اشاره میشود و هر دانشگاه متناسب با قوانین خود با توجه به یکی از سه آیتم زیر ارزیابی انجام میدهد و پذیرش دانشجو اتفاق می افتد.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

شرکت در آزمون آلس ALES

 آزمون آلس ترکیه از دو بخش کلامی  (sözel)  و محاسباتی  (sayısal) تشکیل شده است. در بخش اول توانایی کلامی افراد در تکمیل جمله و معانی جمله ها و کلمات سنجیده می شود و در بخش دوم یعنی بخش محاسباتی مثله هندسه و هوش و ریاضی پرداخته میشود و شامل ۱۰۰ سوال است که ۵۰ سوال عمومی و ۵۰ سوال بعدی محسبات است و بیشترین نمره قبولی آلس نیز ۱۰۰ است .

این آزمون از سه قسمت درک زبانی (Verbal section)، کمی (Quantitative section)، و قسمت تحلیلی (Analytical writing section)  می باشد.  در این آزمون بخش های زبان معمولا مترادف و متضاد کلمات سخت سوال میشود در واقع در این بخش دایره لغات دانشجو سنجیده میشود. در قسمت بعدی تعدادی سوال ابتدایی ریاضی پرسیده میشود. در قسمت تحلیلی در مورد یک مبحث سوال پرسیده میشود و از فرد درخواست میشود که در مورد آن موضوع تحلیل هایی که انجام میدهد بنویسید. اکثر دانشگاه های کانادا و آمریکا نیز علاوه بر ترکیه برای پذیرش دانشجو در این مقطع نیازمند نمره آزمون GRE  است .

شرکت در آزمون GRE
بررسی رزومه تحصیلی دانشجوها

رزومه تحصیلی دانشجوها مانند مقالاتی که چاپ کردند و تحقیقاتی که  در رشته ی تحصیلی خود انجام داده اند به طور کلی سوابق کاری و علمی و تحقیقاتی متناسب با رشته تحصیلی خود ارزیابی میشود . 

دانشگاه های ترکیه را بهتر بشناسیم

وکتور

ترکیه در حدود ۱۸۰ دانشگاه دولتی و خصوصی دارد که خدمات آموزشی و تحصیلی مناسبی به دانشجویان ارائه می‌دهند. بیشتر دانشگاه‌های ترکیه به‌تازگی تأسیس شده‌اند و در سال ۱۹۸۰ در ترکیه فقط ۸ دانشگاه وجود داشت. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است و همین‌طور بسته به رشته و دانشگاه تحصیل و زبان تحصیل شما نیز شهریه متفاوت است.

هزینه تحصیل در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی و به زبان انگلیسی کمی بیشتر بوده نسبت به   هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی و به زبان ترکی . هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی کمی بیشتر از هزینه تحصیل کردن در مقطع کارشناسی ارشد به زبان ترکی است.

البته این هزینه صرفاً شهریه‌ی دانشگاه است و هزینه‌ی زندگی و اقامت در ترکیه را باید جداگانه در نظر بگیرید. مقطع کارشناسی در ترکیه در حدود ۳ الی ۴ سال طول می‌کشد و مقطع کارشناسی ارشد با توجه رشته تحصیلی از ۲ تا ۳ سال متفاوت است. تحصیل در مقطع دکترا در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی،آلمانی یا فرانسوی و یا ترکی انجام می‌شود و متناسب با رشته مدت زمان متغییر  ۳ الی ۵ سال به طول می‌انجامد. نکته دیگر نیز این است که دانشگاه های خصوصی شهریه نسبتا بالاتری از دانشگاه های دولتی دارند. تحصیل در ترکیه دارای شرایطی می باشد که در زیر به آن اشاره میکنیم .

📌 امکان کار در حین تحصیل

📌 امکان اخذ اقامت ترکیه

📌 سطح آموزشی بالا

📌 مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیلی

دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان را برای هزینه‌های درمانی محدود و اضطراری بیمه می‌کنند و در صورتی که دانشجو بیمه‌ی کامل‌تری بخواهد باید خود را تحت پوشش یک بیمه‌ی بین المللی دربیاورد. در ادامه اسامی تعدادی از دانشگاه‌های ترکیه در جدول فهرست شده است.

از دیگر مزایایی که پذیرش تحصیلی ترکیه برای متقاضیان به دنبال دارد می‌توان به مواردی همچون اخذ ویزا برای اعضای درجه یک خانواده نام برد. همچنین باید به استفاده از تمام امکانات رفاهی این کشور، ارزش و اعتبار بالای ویزای تحصیلی ترکیه و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

وکتور

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های خصوصی ترکیه​ ۲۰۲۲

دانشگاه های خصوصی ترکیه به مانند دانشگاه های دولتی ترکیه از اعتبارات علمی بالایی در دنیا برخوردار هستند. در ترکیه بالغ بر ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد که از بین آنها ۱۲۰ دانشگاه دولتی و مابقی در واقع این دانشگاه ها تشکیل می دهند.

در سال های اخیر امکانات و فرصت های مناسبی برای دانشجویان بین المللی در ترکیه فراهم شده است به صورتی که نه تنها دولت ترکیه هر ساله به دانشجویان بین المللی بورس های زیادی را ارایه می دهد بلکه خود دانشگاه و موسسات بیرون از دانشگاه ها نیز از دانشجویان حمایت می کنند. 

به عنوان مثال در صورتی که دانشجو در هر ترم دارای رتبه برتر در کلاس باشد می تواند هزینه ترم بعدی خود را به طور کامل به عنوان پاداش پرداخت نکند. و یا اگر فرد در مقطع دکتری مشغول به تحصیل است می تواند از پروژه های تحقیق استفاده نموده و دانشگاه محل تحصیلش کل شهریه دانشجو را به عنوان بورس تحصیلی پرداخت می نماید. در بسیاری از موارد حتی هزینه های زندگی و خوابگاه دانشجو نیز مشمول کمک هزینه دانشگاه می گردد.

لیست دانشگاه های ترکیه​ ۲۰۲۲

کشور ترکیه دارای دانشگاه‌های بسیاری است که در تمام آن‌ها پذیرش دانشجویان نیازمند برخورداری از شرایط مختلفی است. متقاضیان برای انتخاب دانشگاه موردنظر خود در راستای دریافت پذیرش تحصیلی ترکیه باید مواردی همچون سطح علمی مرکز موردنظر، سطح علمی استادان آن را در نظر بگیرند.

 همچنین نیاز است که سیستم آموزشی مورداستفاده، امکانات رفاهی موجود در آن، مقاطع تحصیلی مشغول فعالیت، رشته‌های تحصیلی ارائه داده شده توسط مرکز فوق و بسیاری از موارد دیگر را مورد بررسی قرار دهند. در قسمت پایانی مقاله ۱۶ دانشگاه برتر ترکیه در رتبه بندی تایمز سال ۲۰۲۲ را معرفی می‌کنیم :

 

رتبه بندی دانشگاهی تایمز آموزش عالی 2022

دانشگاه

401

Çankaya University

401

Koc University

501

Hacettepe University

501

Sabanci University

601

Bilkent University

601

Bogaziçi ‏  دانشگاه

601

Ozyegin University

801

Istanbul Technical University

801

Istanbul University

801

METU Middle East Technical University

1001

Abant Izzet Baysal University

1001

Ankara Üniversitesi

1001

Akdeniz University

1001

Atatürk University

1001

Baskent University

  

 

نیم نگاهی به پرونده های مهاجرتی هرمس

کلام آخر

ما در این مقاله به طور کامل به بررسی شرایط دریافت پذیرش تحصیلی ترکیه پرداخته و راه‌های دریافت مجوز‌های مربوط به آن را توضیح دادیم. در حالت کلی کشور ترکیه به دلیل برخورداری از شرایط مطلوب برای زندگی مانند وضعیت اقتصادی عالی، هزینه‌های مناسب زندگی، امنیت بالای این کشور و بسیاری از موارد دیگر یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل به‌حساب می‌آید. به همین دلیل هرساله افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا برای دستیابی به هدف فوق اقدامات مختلفی را انجام می‌دهند.

متقاضیان با تحصیل در ترکیه اجازه خواهند داشت تا در طول این دوران به انجام کار نیمه‌وقت دانشجویی پرداخته و بخشی از هزینه‌های زندگی را تأمین کنند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که دریافت پذیرش تحصیلی ترکیه به متقاضیان اجازه خواهد داد تا ویزای همراه را برای اعضای درجه یک خانواده خود دریافت کنند که یک مزیت بسیار مهم برای آن‌ها به‌حساب می‌آید.

سوالات متداول:

دوره های لیسانس در ترکیه بیشتر به چه زبانی تدریس می شود؟

اکثر دوره های لیسانس در ترکیه به این زبان ارائه می شود. برای این کار لازم است که در آزمون تومر شرکت کنید و نمره قبولی آن را به دست آورید

ازمون ورود به دانشگاه های ترکیه چیست؟

یوس در واقع آزمون دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه های ترکیه است

ازمون یوس متشکل از چه سوال هایی می شود؟

آزمون یوس معمولا شامل ۸۰ سوال است که از این تعداد ۴۵ سوال تست هوش، ۳۰ سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه است

آزمون الس از چه بخش هایی تشکیل می شود؟

آزمون آلس ترکیه از دو بخش کلامی و محاسباتی تشکیل شده است

ازمون gre از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

این آزمون از سه قسمت درک زبانی ، کمی ، و قسمت تحلیلی می باشد

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین

کشورهای دنیا می‌باشد.

برای ارتباط با مشاوران هرمس اپلای فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

مشاور هرمس

مشاوره تخصصی رایگان

تیم موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

چطور می تونم کمکتون کنم؟