دانشگاه های برلین؛ چگونگی تحصیل در بهترین دانشگاه های برلین آلمان

دانشگاه های برلین: معرفی بهترین دانشگاه های برلین آلمان و رشته‌ های آن‌ ها

دانشگاه های برلین، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. بهترین دانشگاه های برلین این امکان را برای دانشجویان بین‌الملل به وجود می‌آورند که کیفیت بالایی را در سیستم آموزشی دانشگاهی تجربه کنند. در این مقاله از هرمس اپلای در مورد شرایط پذیرش و هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های برلین آلمان صحبت می‌کنیم؛ پس اگر تصمیم به ادامه تحصیل در این شهر دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

بهترین دانشگاه‌ های آلمان

سالانه افراد زیادی به علت سیستم آموزشی باکیفیت علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان می‌شوند. تحصیل در بهترین دانشگاه های آلمان، سطح علمی دانشجویان را تا حد قابل‌توجهی افزایش داده و در ادامه مدرکی با اعتبار جهانی را برای آن‌ها فراهم می‌کند. دانشگاه‌های آلمان انواع مختلفی دارند که شامل دانشگاه‌های آکادمیک، دانشگاه‌های علمی کاربردی و آکادمی‌های هنر موسیقی و فیلم می‌شوند.

از بهترین دانشگاه‌های آلمان که در سال 2023 انتخاب شده‌اند، می‌توان به دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه شاریته برلین، دانشگاه هومبولت برلین، دانشگاه بن و دانشگاه آزاد برلین اشاره کرد. در ادامه این مقاله روی دانشگاه های برلین آلمان زوم کرده و اطلاعاتی را در مورد تحصیل در دانشگاه‌های شهر برلین و شرایط زندگی در این شهر، ارائه می‌دهیم.

زندگی در برلین

تصور شما از زندگی در برلین چیست؟ برلین پایتخت کشور آلمان است، از این رو موردتوجه افراد بسیاری در سطح جهان قرار می‌گیرد. خیلی از افراد قصد زندگی در این شهر را با روش‌های مهاجرت تحصیلی و یا کاری دارند. یکی از مزایای زندگی در برلین پایین بودن هزینه‌ها در مقایسه با دیگر پایتخت‌های کشورهای غرب اروپا است، بنابراین این شهر در اولویت مهاجران قرار دارد.

شهر برلین آلمان برای زندگی چگونه است؟
زندگی در برلین آلمان

شهر برلین یکی از شهرهای پرجمعیت آلمان است که امکانات پیشرفته بسیار زیادی هم دارد. همچنین سیستم حمل‌ونقل پیشرفته و امکانات تفریحی فراوان باعث افزایش محبوبیت این شهر شده است. اکثر مردم در برلین به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. سطح درآمد در اکثر مشاغل در شهر برلین بالاست و به همین دلیل کیفیت زندگی در برلین نیز بالا خواهد بود.

دانشگاه های برلین

دانشگاه های برلین (Berlin) از بهترین انتخاب‌ها برای اپلای و ادامه تحصیل در اتحادیه اروپا (European Union) هستند. تحصیل در پایتخت کشور آلمان (Germany) سطح علمی و مهارتی دانشجویان را تا حد قابل‌توجهی افزایش خواهد داد، بنابراین اگر می‌خواهید در دانشگاه‌های شهر برلین (Berlin) ادامه تحصیل دهید، در مسیر درستی قرار دارید. بیشتر دانشگاه‌های دولتی و خصوصی شهر برلین (Berlin)، در رنکینگ‌های جهانی مانند رتبه‌بندی تایمز و رتبه‌بندی QS، رتبه‌های خوبی را دریافت کرده و از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار هستند. می‌توانیم بگوییم که سیستم آموزش عالی کشور آلمان (Germany) یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین سیستم‌های آموزشی در جهان است و مدرک به دست آمده از آن در همه جای دنیا معتبر خواهد بود.

در مجموع شهر برلین 32 دانشگاه دارد که از بین این دانشگاه‌ها، 13 تا از آن‌ها دولتی و بقیه خصوصی هستند. تعداد دانشجویانی که در این شهر مشغول به تحصیل هستند، بسیار زیاد است. از محبوب‌ترین مقاطع تحصیلی که دانشجویان در شهر برلین می‌گذرانند، مقطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد است. با تحصیل در شهر برلین می‌توانید به‌صورت هم‌زمان شغل پاره‌وقت نیز داشته و هزینه زندگی دانشجویی خود را پس از مهاجرت تحصیلی به این شهر بپردازید.

بهترین دانشگاه های برلین آلمان

در لیست برترین دانشگاه‌های شهر برلین دانشگاه‌های هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)‌، دانشگاه آزاد برلین (Free University of Berlin) و دانشگاه فنی برلین (Technical University of Berlin) قرار می‌گیرند زیرا این دانشگاه‌ها علاوه بر رتبه کشوری دارای رتبه جهانی نیز هستند؛ به ترتیب رتبه کشوری این دانشگاه‌ها 118، 131 و 158 است.

بهترین دانشگاه های برلین آلمان برای دانشجویان مهاجر
تحصیل در بهترین دانشگاه های برلین آلمان

از دیگر دانشگاه‌های محبوب شهر برلین می‌توان به دانشگاه هنر (Berlin University of the Arts)، دانشگاه علوم پزشکی شاریته (Charite – Medical University of Berlin)، دانشگاه صنعتی درسدن (Dresden University of Technology)، دانشگاه اقتصاد و حقوق برلین (Berlin School of Economics and Law) و دانشگاه صنعت و اقتصاد برلین (HTW Berlin – University of Applied Sciences) اشاره کرد. در ادامه در مورد بهترین دانشگاه های برلین در رشته‌ها و حوزه‌های مختلف اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دانشگاه پزشکی برلین

یکی از بهترین دانشگاه‌های شهر برلین، دانشگاه علوم پزشکی شاریته (Charité – Berlin University Medicine) است. این دانشگاه در سال 1710 تاسیس شده و به‌عنوان یک مرکز بهداشتی دانشگاهی در سطح اروپا شناخته می‌شود. جالب اینجاست که بدانید این دانشگاه محل تحصیل برندگان جایزه پزشکی و نوبل بوده است.

هنگام معرفی دانشگاه علوم پزشکی شاریته برلین نمی‌توان همکاری علمی این دانشگاه با بهترین دانشگاه‌های کشورهای استرالیا کانادا و آمریکا را نادیده گرفت. برای پذیرش از این دانشگاه باید مهارت زبان انگلیسی و آلمانی داشته باشید. ارائه مدارک تحصیلی دیپلم دانشگاهی و روزنامه‌های مربوط به آن برای پذیرش از این دانشگاه ضروری هستند. دانشجویان همه کشورها در اول ژوئن می‌توانند برای اخذ پذیرش در دانشگاه شاریته برلین، درخواست خود را ارسال کنند‌.

دانشگاه هنر برلین

در لیست بهترین دانشگاه های برلین، دانشگاه هنر برلین (Berlin University of the Arts) نیز جای دارد. این دانشگاه عنوانِ بزرگ‌ترین دانشگاه‌های هنر در سطح جهان را به خود اختصاص داده است. دانشگاه هنر برلین 4 دانشکده مختلف دارد. این دانشکده‌ها عبارتند از: دانشکده هنرهای زیبایی، دانشکده معماری، رسانه و طراحی، دانشکده موسیقی و دانشکده هنرهای نمایشی. دانشکده هنرهای زیبای شهر برلین جایگاه هنری دانشجویان را افزایش می‌دهد. دانشجویان در طول تحصیل خود می‌توانند آثار هنری خلق شده را در نمایشگاه‌های عمومی در دید عموم مردم و دانشجویان قرار دهند.

دانشکده موسیقی برلین از دیگر بهترین دانشگاه‌های شهر برلین است و افرادی که به موسیقی علاقه دارند می‌توانند در این دانشگاه به تحصیل خود ادامه دهند. قدمت این دانشگاه مربوط به 200 سال گذشته است. دانشکده معماری برلین به‌صورت هدفمندانه علم و هنر را با یکدیگر ادغام می‌کند. دانشگاه هنرهای نمایشی نیز همه شاخه‌های هنری مربوط به تئاتر طراحی و اجرا و نویسندگی را ارائه خواهد داد.

دانشگاه فنی برلین

دانشگاه فنی برلین (Technical University of Berlin) از دیگر دانشگاه‌های برتر شهر برلین است. این دانشگاه بیش از 100 رشته تحصیلی دارد که در همه رشته‌ها آموزش باکیفیتی ارائه می‌شود. سال تاسیس این دانشگاه 1879 است.

دانشگاه فنی برلین (Technical University of Berlin) دارای 7 دانشکده است. دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده علوم انسانی و علوم تربیتی
 • دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی
 • دانشکده علوم فرایند
 • دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر
 • دانشکده مهندسی مکانیک و سیستم‌های حمل‌ونقل
 • دانشکده برنامه‌ریزی محیط زیستی
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت
دانشگاه فنی برلین از بهترین دانشگاه های آلمان
دانشگاه فنی برلین آلمان

در این دانشگاه رشته‌های دانشگاهی فنی بسیار مختلفی مانند هوانوردی و فضانوردی، علوم کشاورزی، معماری، مهندسی خودرو، شیمی، مهندسی پزشکی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، اقتصاد، مهندسی برق و … تدریس می‌شوند.

دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)‌، در لیست بهترین دانشگاه های برلین آلمان قرار دارد. سال تاسیس این دانشگاه 1810 است. این دانشگاه خانه متفکران آلمانی نظیر فیلسوف ایدئالیست یوهان گوتلیب فیشته، والتر بنیامین، اشلایر ماخر، آلبرت اینشتین و ‌… بود. در دو قرن اخیر شاعران و دانشمندان بسیار زیادی در این دانشگاه به تحصیل علم پرداخته‌اند. دانشگاه هومبولت 29 جایزه نوبل دریافت کرده است.

دانشکده‌هایی که در دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin) وجود دارند شامل دانشکده حقوق، دانشکده زیست‌شناسی و روان‌شناسی، دانشکده هنر، دانشکده فلسفه، دانشکده علوم اقتصاد، دانشکده علوم پزشکی، دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی، دانشکده علوم فرهنگی، اجتماعی و تربیتی است. از رشته‌های تحصیلی دانشگاه هومبولت برلین می‌توان به علوم زیستی، کشاورزی، علوم زیستی، علوم بیولوژیکی، علوم ورزشی، کشاورزی، ریاضیات و آمار، علوم فیزیکی، علم شیمی، علوم زمین‌شناسی، سلامتی، پزشکی و دندانپزشکی، جامعه‌شناسی، حقوق، علوم کامپیوتر، اقتصاد، حسابداری، تاریخ، هنر، زبان، روان‌شناسی و … اشاره کرد.

دانشگاه آزاد برلین

یکی از دانشگاه‌های بزرگ شهر ملی که در لیست بهترین دانشگاه های برلین قرار دارد، دانشگاه آزاد برلین (Free University of Berlin) است. دانشگاه آزاد برلین در سال 1948 تاسیس شد و از آن زمان تا به حال، با پیشرفت‌های چشمگیری همراه بوده است.

دانشکده‌های دانشگاه آزاد برلین (Free University of Berlin) را در ادامه شرح می‌دهیم:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده زیست‌شناسی شیمی و داروسازی
 • دانشکده تجارت علوم اقتصاد
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده زمین‌شناسی
 • دانشکده آموزش و روانشناسی
 • دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده ریاضیات و کامپیوتر
 • دانشکده علوم انسانی و فلسفه
 • دانشکده تاریخ و مطالعات فرهنگی
 • دانشکده آموزش و روانشناسی
دانشگاه آزاد برلین از بهترین دانشگاه های برلین آلمان
دانشگاه آزاد برلین آلمان

در این دانشگاه، رشته‌های زیادی باکیفیت عالی تدریس می‌شوند و پذیرای دانشجویان بین‌الملل از اقصی نقاط دنیا هستند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های برلین

تحصیل در شهر برلین (Berlin)، پایتخت آلمان با توجه به سطح علمی بالای دانشگاه‌ها و گستردگی رشته‌ها در این شهر، مطلوبیت بالایی در میان دانشجویان بین‌الملل دارد. از جمله شرایط برای اخذ پذیرش از دانشگاه های برلین شامل ارائه مدرک دانشگاهی و یا دیپلم با ترجمه رسمی، ریزنمرات، ارائه مدرک زبان آلمانی، توصیه‌نامه (Recommendation Letter)، انگیزه‌نامه (SOP)، رزومه تحصیلی و کسب حداقل نمره در آزمون ورودی دانشگاه‌ها می‌شود؛ اگرچه شرایط دریافت پذیرش و اپلای در دانشگاه‌های شهر برلین (Berlin) بسته به دانشگاه انتخابی، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی دانشجو فرق می‌کند و همیشه به یک شکل نخواهد بود؛ بنابراین برای اطلاع از شرایط اپلای در دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف شهر برلین (Berlin)، بهتر است ابتدا، دانشگاه و رشته مدنظر را انتخاب کرد، سپس به بررسی شرایط تحصیل در آن پرداخت.

هزینه تحصیل و زندگی در برلین

هزینه تحصیل و زندگی در برلین نسبتاً ارزان و مقرون‌به‌صرفه است. در ادامه هزینه تحصیل در برلین را برایتان تشریح خواهیم کرد. با دانستن این هزینه‌ها تصوری در مورد زندگی در برلین خواهید داشت و بهتر می‌توانید مخارج زندگی خود را مدیریت کنید. میانگین هزینه زندگی برای دانشجویان بین‌المللی در برلین تقریباً 1,300 یورو در ماه است.

هزینه‌ های ماهانه زندگی در برلین به‌صورت میانگین برای دانشجویان به شرح زیر است:

 • خوابگاه دانشجویی 749 یورو
 • مواد غذایی 250 یورو
 • اوقات فراغت 200 یورو
 • بیمه سلامت عمومی 95 یورو
 • حمل‌ونقل عمومی در برلین 0 تا 63 یورو
 • سیم‌کارت 8 یورو

در اینجا میانگین اجاره مسکن دانشجویی در برلین آمده است:

 • 350-500 یورو برای خوابگاه‌های دانشجویی
 • 749 یورو برای یک اتاق خصوصی
 • 1,154 یورو برای یک استودیو
 • 1,680 یورو برای یک آپارتمان دانشجویی

حال در مورد هزینه‌های تحصیلی دانشگاه برلین تصوری دارید و می‌توانید مخارج تحصیل و زندگی در برلین را با کشور ایران مقایسه کنید.

چرا آلمان را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنیم؟

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان برای افرادی که به دنبال تکمیل تحصیلات خود در کشوری اروپایی هستند، تصمیمی مناسب است؛ اما برای تحصیل در آلمان یا مهاجرت تحصیلی به این کشور چه کاری باید انجام داد؟

تحصیل در بهترین دانشگاه های برلین با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

در این مقاله از هرمس اپلای با بهترین دانشگاه های برلین آلمان آشنا شدیم و دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی موجود در آن‌ها را بررسی کردیم. می‌توان گفت دانشگاه های برلین رنکینگ بسیار بالایی در جهان دارند و می‌توان روی کیفیت آموزشی آن‌ها حساب باز کرد. اگر قصد ادامه تحصیل در شهر برلین را دارید، می‌توانید با تکمیل فرم موجود در سایت هرمس اپلای از کارشناسان مجرب مهاجرتی به‌صورت رایگان مشاوره دریافت کنید. موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با ارائه توضیحات مربوط به شرایط بورسیه، دانشگاه‌ های کشورهای مختلف، بررسی هزینه‌ها و شرایط زندگی در کشورها قصد دارد که پروسه مهاجرت شما را آسان‌تر کند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برلین کجاست؟
برلین پایتخت کشور آلمان است.
کیفیت زندگی در برلین چگونه است؟
کیفیت زندگی در برلین بسیار مطلوب است و افراد می‌توانند یک زندگی عالی با تمام امکانات تفریحی، رفاهی، آموزشی و … را داشته باشند.
بهترین دانشگاه های آلمان کدامند؟
• دانشگاه فنی مونیخ • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ • دانشگاه هایدلبرگ • دانشگاه شاریته برلین • دانشگاه هومبولت برلین • دانشگاه بن دانشگاه، آزاد برلین
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای