رشته ها، لیست و شرایط پذیرش در بهترین دانشگاه های کلن آلمان

بهترین دانشگاه های کلن آلمان: رشته‌ها، شرایط پذیرش و رنکینگ دانشگاه های کلن آلمان

می‌توان گفت دانشگاه های کلن با توجه به رتبه و جایگاهی که در جهان دارند، انتخاب مناسبی برای مهاجرت تحصیلی و تحصیل در آلمان هستند. کلن یکی از شهرهای بزرگ آلمان است که دانشکده‌های متعددی هم دارد. یکی از بزرگ‌ترین و بهترین دانشگاه های کلن، دانشگاه کلن (University of Cologne) است که تعداد زیادی دانشجو و قدمت بالایی دارد. در این مقاله از موسسه مهاجرتی هرمس اپلای قصد داریم در مورد بهترین دانشگاه های کلن آلمان با شما صحبت کنیم‌. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

زندگی و تحصیل در کلن

آیا تصوری در مورد زندگی در کلن دارید؟ آیا از شرایط تحصیل در دانشگاه های کلن اطلاعی دارید؟ کلن یکی از شهرهای پرجمعیت و بزرگ کشور آلمان به شمار می‌آید که سالانه افراد زیادی برای تحصیل در آلمان آن را انتخاب کرده راهی این شهر می‌شوند. تعداد دانشگاه در این شهر بسیار زیاد بوده و جمعیت دانشجو نیز روزبه‌روز در حال افزایش است. با زندگی در این شهر، آب‌وهوای بسیار سرد آلمان را تجربه نخواهید کرد؛ این شهر به علت داشتن رودخانه راین از شهرهای گرم آلمان محسوب می‌شود. وجود این رودخانه به زیبایی شهر کلن افزوده و موقعیت گردشگری آن را بهتر کرده است.

از مزایای زندگی در کلن این است که به مرز سوئیس و هلند بسیار نزدیک است. افراد بومی و غیربومی این شهر هر موقع که بخواهند می‌توانند به این کشورها نیز سفری داشته باشند. حمل‌ونقل عمومی در شهر کلن در بهترین حالت خود قرار دارد. در این شهر می‌توانید مجموعه‌ای از موزه‌ها، آثار تاریخی و گالری‌های هنری را به صورت یکجا تماشا کنید. اگر از جاذبه‌های دیدنی کلن بگذریم، نوبت به بررسی وضعیت تجاری این شهر می‌رسد. این شهر مرکز تجاری بااهمیتی در کشور آلمان محسوب می‌شود و شرکت‌های بین‌المللی دفاتر مرکزی خود را در این شهر تاسیس می‌کنند.

شرایط کلی برای زندگی و تحصیل در کلن آلمان
شرایط زندگی و تحصیل در کلن

علاوه بر جنبه‌های فرهنگی و اقتصادی، شهر کلن از جهت سطح علمی و دانشگاهی نیز جایگاه مناسبی در کشور آلمان دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

بهترین دانشگاه‌های آلمان

آلمان به‌عنوان یک کشور پیشرفته، سطح علمی بسیار بالایی دارد و خیلی از افراد در سراسر جهان علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان هستند. بسیاری از شهرهای آلمان دارای دانشگاه‌هایی با سطح علمی معتبر و امکانات مناسب هستند که به صورت رایگان به آموزش دانشجویان می‌پردازند. در این کشور دانشجویان به راحتی و بدون فکر کردن به هزینه دانشگاه می‌توانند به تحصیل بپردازند.

از جمله بهترین دانشگاه های آلمان می‌توان به دانشگاه کلن، دانشگاه بن، دانشگاه علمی کاربردی فولدا، دانشگاه هیدلبرگ، دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه آزاد برلین، دانشگاه هومبولت برلین و … اشاره کرد. وقتی صحبت از بهترین دانشگاه‌های آلمان به میان می‌آید، ‌نمی‌توانیم دانشگاه‌های شهر کلن را نادیده بگیریم. در ادامه مقاله قصد داریم در مورد بهترین دانشگاه های کلن با شما صحبت کنیم.

بهترین دانشگاه های کلن آلمان

شهر کلن (Cologne) از شهرهای شلوغ و پرجمعیت کشور آلمان (Germany) است که سالانه دانشجوهای زیادی را از اقصی نقاط دنیا جذب می‌کند. در شهر کلن 12 دانشگاه معتبر و حداقل 80,000 دانشجو از اقصی نقاط مختلف دنیا حضور دارند که همگی به دنبال طی کردن تحصیلات آکادمیک خود در این شهر هستند. این شهر علاوه بر فراهم آوردن موقعیت‌های تحصیلی مناسب، شرایط مطلوبی را نیز برای اشتغال دانشجویان پس از پایان تحصیلاتشان مهیا کرده است. دانشگاه‌های شهر کلن (Cologne) اعتبار بالایی داشته و تمامی آن‌ها حداقل یکبار در رتبه‌بندی‌های مختلف انتخاب معتبرترین دانشگاه‌های جهان، نام برده شده و مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

از برترین دانشگاه‌های شهر کلن می‌توان به دانشگاه کلن، دانشگاه ورزش آلمان کلن، دانشگاه علوم کاربردی کلن و مدرسه کسب‌وکار کلن اشاره کرد که در ادامه به تشریح هر یک خواهیم پرداخت.

دانشگاه کلن (Universität zu Köln)

همان‌طور که گفتیم یکی از بهترین دانشگاه های کلن در کشور آلمان، دانشگاه قدیمی و معتبر کلن است. طبق آمار ارائه شده در سال 2023 رتبه کشوری دانشگاه کلن 10 بوده و دارای رنکینگ جهانی 268 است. سال تاسیس دانشگاه کلن، 1798 است که به علت قوانین وضع شده خاص و حمله فرانسوی‌ها بسته شد. سرانجام در سال 1919 برای دومین بار بازگشایی شد و تاکنون عظمت و کیفیت خود را حفظ کرده است. هنگامی که شما شروع به تحصیل در دانشگاه کلن می‌کنید، می‌توانید از امکاناتی مانند خوابگاه، کتابخانه و خدمات درمانی استفاده کنید.

دانشگاه کلن دارای دانشکده‌های فراوانی است که افراد و علاقه‌مند به هر یک از رشته‌های تحصیلی می‌توانند در این دانشکده‌ها به ادامه تحصیل بپردازند. برخی از دانشکده‌های دانشگاه کلن شامل دانشکده مدیریت اقتصاد و علوم اجتماعی، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی، دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی، دانشکده علوم انسانی است.

دانشگاه کلن از بهترین دانشگاه های کلن آلمان
دانشگاه کلن Universität zu Köln

دانشگاه کلن با دانشگاه‌های 20 کشور در سراسر جهان دارای همکاری رسمی است. برخی از این دانشگاه‌ها شامل موارد زیر است:

 • دانشگاه فودان چین
 • دانشگاه d’auvergne فرانسه
 • دانشکده حقوق ملی دانشگاه هند
 • دانشگاه کالیفرنیا
 • دانشگاه Duquesne پنسیلوانیا
 • دانشگاه هیتوتسوباشی ژاپن
 • دانشگاه کیئو ژاپن
 • دانشگاه فدرال سئارا برزیل
 • دانشگاه صوفیه بلغارستان
 • دانشگاه سان یات سن چین
 • دانشگاه Wrocław لهستان
 • دانشگاه راجشاهی بنگلادش
 • دانشگاه بلز پاسکال فرانسه
 • دانشگاه Jagiellonian لهستان
 • دانشگاه سویل اسپانیا
 • دانشگاه چارلز جمهوری چک
 • دانشگاه استانبول
 • موسسه ادبیات ماکسیم گورکی
 • دانشگاه دولتی ولگوگراد روسیه
 • دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا

علاوه بر همکاری با دانشگاه‌های مطرح دنیا، این دانشگاه خواستگاه افراد اندیشمند بسیاری بوده است. در این دانشگاه افراد مشهوری مثل آلبرتوس مگنوس و شاگردش، کورت آلدر، پیتر گرونبرگ، هایریش بل، کارل کاراستنز گوستاو هاینمن و … تحصیل کرده و پرورش یافته‌اند.

دانشگاه علوم کاربردی کلن TH Köln

از دیگر دانشگاه‌هایی که در لیست بهترین دانشگاه های کلن آلمان قرار می‌گیرد، دانشگاه علوم کاربردی کلن است. این دانشگاه از نظر تعداد دانشجو، بزرگ‌ترین دانشگاه علوم کاربردی در کشور آلمان به شمار می‌آید. حدود 430 استاد در این دانشگاه مشغول تدریس هستند و 27,000 دانشجو نیز به یادگیری علم می‌پردازند.

دانشگاه علوم کاربردی کلن از بهترین دانشگاه های کلن
دانشگاه علوم کاربردی کلن آلمان

تعداد دانشکده‌های دانشگاه علوم کاربردی کلن 12 تا است. این دانشکده‌ها عبارتند از:

 • دانشکده معماری
 • دانشکده علوم فرهنگی
 • دانشکده علوم اجتماعی کاربردی
 • دانشکده علوم طبیعی کاربردی
 • دانشکده علوم و مهندسی کامپیوتر
 • دانشکده مهندسی عمران و فناوری محیط‌زیست
 • دانشکده اطلاعات و مطالعات ارتباطات
 • دانشکده بازرگانی اقتصاد و حقوق
 • دانشکده اطلاعات رسانه و مهندسی برق
 • دانشکده سیستم‌های خودرو و تولید
 • دانشکده مهندسی فرایند انرژی و سیستم‌های مکانیکی
 • دانشکده توسعه فضایی و سیستم‌های زیرساخت

دانشگاه علوم کاربردی کلن علاوه بر 12 دانشکده، یک مدرسه طراحی با عنوان مدرسه بین‌المللی طراحی کلن و یک موسسه فناوری با عنوان موسسه فناوری و مدیریت منابع در مناطق استوایی و نیمه گرمسیری نیز دارد.

دانشگاه ورزش کلن (Deutsche Sporthochschule Köln)

بزرگ‌ترین دانشگاه ورزشی در سطح اروپا، دانشگاه ورزش کلن آلمان است. سال تاسیس این دانشگاه 1947 است و تعداد دانشجوهای آن به 6,000 نفر می‌رسد. در دانشگاه ورزش کلن آلمان بیش از 60 دوره مرتبط با ورزش وجود دارد که دانشجویان می‌توانند از بین این دوره‌ها، دوره متناسب با خود را انتخاب کنند. در این دانشگاه حتی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود داشته و دانشجویان می‌توانند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته مورد علاقه خود را ادامه دهند.

مدرسه کسب‌وکار کلن (CBS)

می‌توان گفت مدرسه کسب‌وکار کلن که در سال 1993 تاسیس شده است، به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه های کلن شناخته شده و شهرت دارد. این مدرسه همچنین به‌عنوان اولین مراکز علمی آلمان شناخته می‌شود که مدرک کارشناسی بین‌المللی معتبر را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. مدرسه کسب‌وکار کلن خدماتی مثل خدمات دانشجویی، خدمات مسکن، خدمات کتابخانه و خدمات ICT را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

مدرسه کسب‌وکار کلن از معتبرترین دانشگاه های کلن
مدرسه کسب و کار کلن در آلمان

تدریس در مدرسه کسب‌وکار کلن به زبان آلمانی است. این مدرسه می‌تواند به دانشجویان خود مدرک کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی و یا معادل آن را اهدا کند. دوره‌هایی که در این مدرسه برای دانشجویان علاقه‌مند تدریس می‌شود شامل موارد زیر است:

 • دوره‌های بین‌المللی فرهنگ و مدیریت
 • دوره مدیریت عمومی
 • درس روانشناسی کسب‌وکار
 • دوره کسب‌وکار بین‌المللی
 • دوره بین‌المللی مدیریت گردشگری
 • دوره‌های بین‌المللی مدیریت رسانه‌ها
 • دوره MBA
 • و دوره‌های آموزشی اجرایی

دانشجویان این دانشگاه می‌توانند ترم‌های تحصیلی خود را در خارج از کشور و در بیش از 120 دانشگاه که در زمینه آموزش با این مدرسه شریک هستند، بگذرانند و این یک مزیت برای دانشجویان بین‌الملل محسوب می‌شود.

شرایط پذیرش در دانشگاه های کلن آلمان

تحصیل در شهر کلن آلمان، بسته به دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته انتخابی، شرایط مختلفی را برای دانشجویان به همراه خواهند داشت. جالب این است که علاوه بر این مورد، اینکه کشور مبدا دانشجو چه کشوری است هم از موضوعاتی خواهد بود که باعث تغییر شرایط پذیرش دانشجو برای تحصیل در شهر کلن می‌شود.

دانشگاه های کلن و شرایط اخذ پذیرش از آن ها
اخذ پذیرش از دانشگاه های کلن

داشتن معدل بالای 15 یکی از مهم‌ترین شرایط برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های شهر کلن است؛ در صورتی معدلی پایین‌تر از این نمره داشتید باید در یک دوره کالج شرکت کنید. طی این دوره در کالج دروسی به شما تدریس می‌شود که یادگیری آن‌ها برایتان ضروری است. بعد از شرکت در دوره، آزمونی از شما گرفته می‌شود که در صورت قبولی در آن می‌توانید برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های این شهر اقدام کنید. موضوع مهم دیگر برخورداری از سطح مهارت کافی در زبان انگلیسی یا زبان آلمانی است که با شرکت در آزمون‌هایی نظیر تافل آیلتس، قابل سنجش خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های شهر کلن

از جمله مدارک تحصیلی که برای ورود به دانشگاه های کلن آلمان باید داشته باشید، گواهی صلاحیت ورود به دانشگاه‌های آلمان و یا مدارک آموزش عالی خارجی معادل با آن است. همچنین برای ورود به دانشگاه‌های شهر کلن ترجمه گواهی مدرک تحصیلی و اثبات مهارت زبان آلمانی ضروری خواهد بود. برخی از رشته‌های تحصیلی علاوه بر موارد ذکر شده در قسمت بالا، شرایط دیگری مانند مهارت در یک زبان خارجی، قبولی در آزمون‌های ورودی و یا اتمام کارآموزی را خواهند داشت، بنابراین لازم است در فرایند آماده‌سازی مدارک به رشته و حتی دانشگاه انتخابی خود دقت کنید.

ددلاین اپلای در دانشگاه کلن آلمان

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید برای اخذ پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه های کلن رعایت کنید، مهلت زمانی اپلای در دانشگاه‌های این شهر است. اگر بخواهید برای ترم زمستانه یا تابستانه ثبت‌نام کنید، باید در زمان تعیین شده توسط دانشگاه، اقدامات لازم را انجام دهید؛ اما به طور کلی و خلاصه اگر قصد تحصیل در ترم زمستان دانشگاه کلن را دارید، آخرین مهلت اپلای 20 آگوست است و زمان اپلای برای شرکت در ترم تابستان نیز 15 ژانویه خواهد بود.

نرخ پذیرش در دانشگاه‌های شهر کلن آلمان

در شهر کلن، یکی از خوش‌آب‌وهواترین شهرهای کشور آلمان، چندین دانشگاه مختلف فعالیت دارند که همگی رتبه و اعتبار بالایی در بین دانشگاه‌های سطح جهان داشته و دانشجویان زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می‌کنند. نرخ پذیرش دانشجویان بین‌الملل در دانشگاه های کلن (Cologne)، در هر دانشگاه، با توجه به سختگیری‌های آنجا و شرایط خاصی که وجود دارد، متفاوت است؛ اما این نرخ در سطح بالاترین دانشگاه‌های این شهر نظیر دانشگاه کلن 20%، دانشگاه علوم کاربردی کلن 20% و در دانشگاه ورزش کلن 51% است. این آمار به این معناست که به صورت میانگین از هر 100 نفری که برای تحصیل در بهترین دانشگاه های کلن (Cologne) درخواست می‌دهند، تنها 30 نفر از آن‌ها پذیرفته شده و می‌توانند تحصیلات خود را در این شهر کامل کنند.

شرایط زبان آلمانی برای تحصیل در دانشگاه های کلن آلمان

عموما تدریس در کشور آلمان و شهر کلن به صورت آلمانی است اما برخی از رشته‌های بین‌المللی به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند. دانشجویی که رشته‌های آلمانی زبان دانشگاه‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کند، باید به ارائه گواهینامه بپردازد. ارائه گواهینامه با شرکت در یکی از آزمون‌هایی که در ادامه اشاره می‌کنیم، برای اثبات زبان آلمانی کافی است.
این آزمون‌ها عبارتند از:

 • آزمون سطح دو DSH
 • گواهی زبان‌های اروپایی
 • آزمون TestDaf (حداقل نمره: 15 امتیاز)
 • دیپلم زبان آلمانی standing conference Hochschule سطح دو
 • گواهینامه ZOP از موسسه گوته
 • گذراندن دوره حرفه‌ای در یکی از موسسات آلمانی (به مدت سه سال)
 • گواهینامه GDS از موسسه گوته

با شرکت در هر یک از آزمون‌های ذکر شده و یا گذراندن دوره در موسسات معتبر، گواهینامه خود را ارائه می‌دهید و همین گواهینامه باعث پذیرش شما در دانشگاه‌های شهر کلن خواهد شد.

10 دلیل برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

۱۰ دلیل برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

تحصیل در دانشگاه های آلمان یکی از روش های پرطرفدار برای مهاجرت به این کشور هست که از مزایای بسیاری برخوردار میباشد.

تحصیل در بهترین دانشگاه های کلن با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

اگر در فکر تحصیل در آلمان هستید، بهترین دانشگاه های کلن آلمان قطعا توجه شما را جلب خواهند کرد. در این مقاله از هرمس اپلای، ما درباره شرایط تحصیل در دانشگاه های کلن و اینکه چطور می‌توان برای تحصیل در آن‌ها اقدام کرد، صحبت کردیم. اگر در این زمینه به مشاوره نیاز داشتید، می‌توانید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان با کارشناس‌های حرفه‌ای هرمس اپلای استفاده کنید. همچنین می‌توانید سوالات خود درباره این موضوع را به صورت کامنت در پایین صفحه برای ما گذاشته و منتظر پاسخگویی کارشناسان بمانید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
ددلاین اپلای در دانشگاه کلن آلمان چیست؟
ددلاین اپلای در ترم زمستان 20 آگوست 2023 و در ترم تابستان نیز 15 ژانویه است.
سایت دانشگاه کلن آلمان چیست؟
سایت دانشگاه کلن آلمان، https://www.uni-koeln.de/ است.
شرایط پذیرش در دانشگاه های کلن آلمان چیست؟
ترجمه اسناد، ارائه مدارک تحصیلی معتبر، گواهی صلاحیت ورود به دانشگاه‌های آلمان، اثبات مهارت زبانی بخشی از شرایط پذیرش دانشگاه کلن هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای